N°. 15910 "Woensdag 3 Januari, A°. 1912. (£>eze (§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Alleen in een greote stad. Uit de „Staatscourant". I'EIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels /"1.05. Iedere regel meer /"0.17J. Grooters letters naar plaatsruimte. Kleine advertentien van 30 woorden 40 Cents contantelk tiental woorden meer 10 Cents.—Voor het incasseeren wordt /"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden I f 1.10. Bniton Leiden, per looper en waar agenten geyesiigd zija 1.30. Trauco per postt 1.65, LEEBPLICHTIVET. Huisonderwijs. De Burgemeester van Leiden; Herinnert ouders, voogeeu en verzorgers van de in deze gemeente woonachtige kin deren, op wie dc Leerplichtwet van toepas sing is; dat zij, indien zij aan do eischcn dier wet voldoen, door aan die kinderen huis onderwijs te verstrekken of to doen ver strekken, verplicht zijn aan hem bij een door hen onderteekendo verklaring opgave to doen van: lo. do vakken, waarin de k i ndé ren huis onderwijs genieten; 2o. a. de namen der kinderen, met bij voeging van de voornamen, dagteekening van geboorte cn plaats van werkelijk ver blijf, alsmede van de plaats, waar het on derwijs wordt gegeven; b. de namen en voornamen van hen2 door wie het onderwijs wordt gegeven; dat deze verklaring, welke door hen, die het onderwijs geven, mede onderteekend moet worden, ieder jaar vóór 1 Februari opnieuw moet worden ingediend; dat van verandering in de personen, door wie het onderwijs wordt .gegeven, binnen acht en twintig dagen aan hem medcdeeTing moet worden gedaan; en dat formulieren voor do opgaven omtrent kinderen, aan wie huis onderwijs wordt verstrekt en voor de op gaven omtrent verandering in do personen, die het huisonderwijs geven, kosteloos ver krijgbaar zijn ter gemeente-secretarie. De "Burgemeester van Leiden, N. C DF. GTJSELAAR. Leiden 3 Januari 1912. DSAKRWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat. door AUIE VAN DER KAAY, (koopman, wo nende te Leiden, een verzoekschrift is in gediend, om verlof voor den verkoop an uitsluitend alcohol-vrijen drank, voor ge bruik ter plaatse van verkoop, in den win kel van het perceel Langegracht no. 178. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 3 Januari 1912. Gemeentezaken. Belastingcontrole bij de gemeente. Het instituut der gemeentelijks belas tingcontrole .is in den laatsten tijd weder het onderwerp van veler g-esprskken en we hoorden hier en daar de meening uit spreken, dat het beter zou zijn de vacature van controleur bij de gemeente.bslastin- geri niet weer te vervullen en weder terug te koenen tot de z.g. geheime commissie .uit de burgerij. Wij gelboven niet, dat bij B. en Ws. het plan bestaat met 'een voorstel te ko men om dit instituut weer af te schaffen en wij vernamen evenmin, dat uit den bos- zem van den Raad zooiets te wachten is. Het totaal bedrag van het belastbaar inkomen is, sedert een controleur is aan gesteld geweest, zéér toegenomen cn nu moge het waar zijn dat sommigen ten onrechte zijn verhoogd en te hoog aange slagen zijn, wanneer dit inderdaad dikwijls geschiedde, wisten de belastingschuldigen wel te reclameèren, het hooger beroep bij Ged. Staten wel te vinden en een. échèc van dien ambtenaar zou niet uitgebleven zijn. Zoolang niet allé menschen er van doordrongen zijn, dat belastingontduiking onredelijk is, en dat zal nog wel wat duren, is het noodig dat zé in dit op zicht op de vinger? worden gezien. .En nu. heeft men rhet een controleur dit voor, dat deze in het openbaar werkt en. dus verantwoordelijk is voor zijn werk, terwijl de Commissie uit de burgerij in het ge heim werkte en al waren enkele namen er uit bekend, bij een eventueel? verhoo ging wist men toch niét aan wien men het te danken of te wijten had, wanneer men was verhoogd. En heeft een gewezen lid der Commis sie, tevens Raadslid, liet onlangs niet in openbare Raadsvergadering verklaard, dat de Commissie met de wetenschap dat een belastingschuldige tc laag was aangeslagen, soms toch niet durfde adviseeren hem te verhoogen, omdat hij dreigde de gemeente dan te zullen verlaten, waardoor men na tuurlijk schromeliik onrechtvaardig werd tecrenover andere belast ingschul dig en en waardoor allicht aanleiding werd gegeven, dat een vriend of kennis van zulk een belastingschuldige hetzelfde dreigement toepassen ging. Zulke praktijken waren slechts mogelijk, daar, waar men' niet in het openbaar werkte. En een Commissie van aanslag uit de burgerij, die met naam en voornaam bekend is, zal men niet licht krijgen. Men zal dus een controleur bij de ge meentebelastingen niet' meer kunnen mis sen. In gemeenten van eenigen omvang worden zij dan ook moer en meer aange steld. Het hangt hier echter zeer veel van den persoon af. Hij moet zijn in dc eerste plaats een schrander man, met een goed doorzicht voornamelijk in financieels za ken. Verdér moet hij csn strikt eerlijk en onpartijdig man zijn cn eindelijk een hoogstaand, waardig, mensch, die, zoo noo dig, ook met goeden uitslag een onderhoud kan voeren met de hoog. en hoogstaange slagenen over hun inkomen, iets wat ze ker geen gemakkelijke taak is. Niemand mag den moed hebben dien persoon met een kluitje in het ri.et te willen sturen. Nu weten wij wel, dat men deze eigen schappen niet met geld kan koopen, maar het lijkt ons toch toe, dat men zulk een ambtenaar moeilijk tegen een bezoldiging van f 1700 tot f 2000 zal kunnen krijgen. Wij zouden daarom ons gemeentebestuur de vraag ter overweging wenscben voor te Leggen of het niet goed zou zijn, voor men tot een oproeping van sollicitanten, voor deze betrekking overgaat, het salaris van dfczen ambtenaar te herzien en te brengen tot bijv. f 3000 h. f 3500. De keuze wordt daardoor in ieder geval veel ruimer en men krijgt onder de sol licitanten een categorie van personen, die 12) Zij lachte onwillekeurig, maar keek toch verwonderd. ,,Jad' zei hij, „dat is een kinderachtige raad. Maar ik zie werkelijk geen uitweg." „Ads u eens met mevrouw Barton sprak in plaats van met uw moeder. Zou u haar niet kunnén raden vóór zij mij gesproken heeft niet te zeggen, dat haar zuster hier onmogelijk kan zijn1?" „Ja, dat zou ik misschien wel kunnen doen. Maar zelfs dan moet zij u natuurlijk alleen spreken. U zult dus boven moeten zijn. Dat is ook al vreemd. Waarom komt u niet beneden, als „uw zuster" aankomt?" „Ik heb hoofdpijn," zei zij. „Juist, juist, u hebt hoofdpijn. En u hadt haar nog met zoo vroeg verwacht. Maar wie zal haar zeggen om naar boven en naar u toe te gaan? Zij zal het zelf niet vragen. Zoo eigen is zij niet met mijn ouders." „Uw moeder zal haar waarschijnlijk vra gen of zij niet naar boven wil gaan om Fanny te gaan zien.'' „Zou u denken? Neen, dat geloof ik niet. Mijn moeder zal ieder oogenblik verwach ten Fanny beneden te zien komen. Neen, u moet een boodschap zenden, dat uw hoofdpijn nog niet beter is, en of uw zus ter niet bij u wil komen. Dat is het beste, vindt u niet?" „Ja." „Welnu, wat hebt u er nog tegen in te brengen men niet zal krijgen voor een bedrag be- i neden f 2000. En zoo er één zaak is, waarin dc zui nigheid de wijsheid zou bedriegen, dan is het waar het geldt de aanstelling van een ambtenaar als hier is bedoeld. Leiden, 3 In de gisteravond gehouden leden vergadering is het bestuur der L. G. S.-V. „Hercules" aidu9 samengesteld: A. Dirks, cere-voorzi'tter;AH. N. Arnold, voor zitter; J. A. Sasburg,' secretaris; E. H. IJdo'Jr., penningmeester; A. J. v d. Lijke en J. v. d. Kloot, commissarissen. Geslaagd voor stenografie de heer P. A. Burger, van Aarlandervecn, leerling van den heer G. de Jong Ezn., alhier. De Indische mail (Fransohe «lenst) wordt hedenavond alhier verwacht. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. .te Kedichem en voor de toezegging naar Bakkevéen door den. heer ■Ai E. K. Bolland,-cand. te Leiden. Bedankt is voor het beroep naar de Geref. Gem. te Bruinisse door do. D. Fleurke, te Ter-Aar. De heer A. F- P. Pop, cand. tot den H. D. te Katwijk-aan-Zee, hoopt 28 Jan. des namiddags zijn intrede te doen bij de Ned.-Herv. Gem. te Sprang, na des voor middags bevestigd te zijn d-oor zijn broeder, ds. Jac. J. H. Pop, van Jtijnzaterwoude. Naar de „Resb." meldt, zal worden overgegaan tot de_ stichting eener aieuwe parochie te Scheveningen, voor de uitge breide wijken aan gene zijde van het Sche- veningsche Kanaal, en Belgische Park en omgeving." Men meldt ons uit Hilversum, dat er een sterke stroobiing bestaat om in de vac.- v/ijlen S. Baron van Heemstra (anti-rev.) voor de Tweede Kamer te candideeren bet Raadslid mr V. H. Rutgers (anti-rev.y, aldaar. Van eeD candidatuur-A. Colijn (anti-rev.), door de bladen gemeld, is in het geheel geen sprake. („R>tt."). Gedep. Staten van Zuid-Holland heb ben, op het verzoek van den heer C. J. L. van der Meer, bloemkweeker, te Noordwijk, bepaald, dat van den legger der wegen en voetpaden dier gemeente zal worden afge voerd het Laantje van Boerenburg en op dien legger gebracht een nieuwe weg, en zulks omdat thans is voddaan aan de voor waarden, waaronder Ged. Staten indertijd zich bereid verklaard hebben tot eèn gun stige beschikking op genoemd verzoek. De Koningin-Moeder heeft f 100 doen toekomen aan het bestuur van ~de Neder- landsche Vereeniging tot Bestrijding van het Tandbederf. De commissie tot voorlichting van den. minister van koloniën omtrent de opleiding van ambtenaren voor den bestuursdienst in Ned.-Indië heeft dezer dagen haar advies aan den minister ingediend. Ds. G. Barger, Herv. predikant te Dalfsen, hoopt Zondag 21 Januari afscheid te nemen van zijn Gemeente en Donderdag 25 Januari als directeur van de inrichtin gen voor lijders aan vallende ziekte te Heemstede en Haarlem te worden geïnstal leerd. Naar het ,,Nbl. v. N." verneemt, zal men binnenkort overgaan tot do ver' ou- wing van de Vrije Universiteit tc Amster dam. Het belendende perceel Keizersgracht 164 zal er bijgetrokken worden. De Koningin-Moeder heeft, naar „De Ned." verneemt, aan de Maatschappij „Zandbergen" te Amersfoort een gift ge zonden van f 250 In gemeenschap met dc Louisa-stichting te Scheveningen is „Zandbergen" eigena resse geworden van een bczittingswaarde van' f20,000, aan; beide vereenigingen bij testamentaire beschikking vermaakt. Een tijdelijk vruchtgebruik belet echter nog' de beschikking over dezen eigendom. Te Rijswijk, waar hij met Kerstverlof vertoefde, is, op 45-jarigen leeftijd, plot seling overleden kapitein J. F A. Biechoff, van het 5de regiment infanterie te Amers foort-, secretaris van de commissie van toe zicht op liet middelbaar onderwijs aldaar. Den 16cn Januari a.s. zal in het Ho tel deD Ouden Doelen, te VGravenhage, liet eerste Casinobal gegeven worden. 1 Januari was het 50 jaar geleden, dat de machine-fabriek, thans onder directie van de heeron Rueb, van Tilburg naar Breda werd overgeplaatst. Deze bloeiende fabriek, die niet alleen in Nederland, maar ook ia het buitenland, in Indië en Transvaal eene gunstige reputatie heeft verworven, leverde tijdens haar be staan te Breda niét minder dan 870 stoom machines, 300 locomotieven, 1750 stoomke tels, .terwijl sinds 15 jaren aan dc fabriek eene electrisehe afdeeling is verbonden, die wegens de deugdelijkheid van hare mate rialen en hare uitgevoerde installaties reeds een zeer goeden naam heeft De oudste dc firmanten, de heer J. G. Rueb Sr., die reeds 42 jaar aan de fabriek is verbonden, voor eenigé jaren benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, is gisteren benoemd tot ridder in de orde van -de Ned. Leeuw. Zatedag we-rd hét personeel, ongeveer 3CÓ man, met hun vrouwen feestelijk ont haald. De fabriek is keurig versierd en Breda toont, door het uitsteken van vlag gen, zijne sympathie met dit gouden jubilé. Tot ingenieur bij het gemeentelijk electrisch bedrijf te LTtrecht is benoemd de heer M. Trooster, tot dusver ingenieur bij de firma F. Smit, te Slikkerveer. Een telegram uit Manilla aan het Mis siehuis te Tilburg 1>óricht het overlijden van mgr. Aguis, apostolisch delegaat op de Phi- lipoijnen. („Huisgez.") De gewone audiëntie van den minister Van waterstaat zal Vrijdag 5 dezer, en die van den minister van justitie zal Zaterdag 6 dezer niet plaats hebben. LEIDERDORP. Gedurende 1911 werd in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 22,318.49 en terugbetaald f 20,173.88. In 1911 werden geboren 63 kinderen, overleden 29 personen én werden 14 huwe lijken gesloten. KATWIJK-AAN-ZEE. De vrees, door velen uitgesproken, dat de zitplaatsen in de Herv. kerk alhier b-j' de nieuwe zesjaar- lijksehe verhuring hooge huurprijzen zouden opbrengen, is Dinsdagmorgen gebleken „Dat is allemaal goed en-wel als me vrouw Barton gauw van haar verbazing be komen zal zijm Want er zal natuurlijk h'eed wat gepraat worden over „haar zuster", dat begrijpt u." „Ik zal er haar op voorbereiden, dat zij zal hooren, dat haar zuster hier in huis is," zei hij. „En ik zal haar zeggen, dat zij geen verwondering moet toonen, wat ex ook wordt gezegd." „Het zal geen prettige aankomst voor haar zijn! Is zij- nogal intelligent?" „Dat weet ik niet," zei hij lachend. „Ik ken haar zoo weinig. Maar ik denk wel, dat zij intelligent genoeg is, om een minuut of 1 tien haar mond te houden, als men haar diA in haar eigen belang raadt." „Zij zal u vragen wat dit allemaal be- teekent.'' „Dat zal zij ook. Maar ik zal geen tijd lïebben om er op te antwoorden. Ik zal, als zij uit het rijtuig stapt, even met haar spre ken. 't Zal natuurlijk maar voor een oogen- bhkje zijn, want mijn moeder zal er dade lijk bij komen, 't Is werkelijk de eenige op lossing. Ik wou..." „Wat wou u?" „Ik zei bij mezelf hoe goed het zou zijn geweest, als u m ij hadt ontmoet in plaats van Barton. Dan zouden er niet zulke moei lijke verwikkelingen uit zijn voortgeko men." Zij keek peinzend voor zich uit. „Maar ik weet niet of..." „Ga voort. Wat weet u niet?" „Of u nnj wel zou hebben aangesproken." „Barton zei, dat u er uitzag als iemand, die uit wanhoop zelfmoord gaat plegen." „Zei hij dat? En zou u mij in dat geval ook hebben aangesproken „Ja. En zou u m ij hebben gevraagd wat u h e m hebt gevraagd?" „Ik wou, dat ik hem niets had gevraagd. Het is vreesedijk, dat ik het heb gedaan. Maar ik zal het hem teruggeven." „Breek uw hoofd nu niet met beuzela rijen. Het beteekent immers niets, dat u Barton iets schuldig bent 1 Ik wou alleen maar, dat u het m ij schuldig was. I k was er nu eenmaal niet. Het leven is toch naar. Men loopt altijd alles mis." „Dat is het verschil tusschen het leven en de boeken. In de boeken ontmoeten de menschen, die elkaar..." Zij bleef opeens steken en keek verlegen voor zich uit. Hij voltooide den zin voor haar. „In boe ken ontmoeten de menschen, die elkaar be- hooren te ontmoeten, elkaar ook altijd op het goede oogenblik. Ja, en in het leven gaan zij elkaar voorbij zonder elkander te zien, en als zij elkander ontmoeten, is het alleen maar midden in het grootste geharre war. Daarom zijn realistische schrijvers nooit bijzonder populair." „Bent u realistisch?" „Ja. En u?'' „Als wat? Als schrijfster van modearti kelen? Weet u, dat ik journaliste ben ge weest? Actrice, muziekonderwijzeres, jour naliste, zou ik het ooit ergens ver in bren gen V' „U hebt ten minste nog den tijd." Zij hief het hoofd op en zag hem met groote oogen aan. „WTilt u me nu eens ant woorden zonder er omheen te praten? 't Komt er niet op aan of u mij pijn doet. Wees... Wees „Wees maar weer een bruut?" vroeg hij. „Welnu, goed dan. Wat wilde u weten?" „Gelooft u, dat ik ooit zal kunnen goed maken, wat ik pü héb gedaan? Werkelijk? Al werkte ik nog zoo hard... al moest ik het wezenlijk ergens ver in brengen... vindt u dan niet, dat ik altijd iemand ben... iemand blijf, aan wie een smet kleeft? Ik kan nooit meer een meisje worden, dat ach ting verdient." „Ik moest u beloven, dat ik heel oprecht zou antwoorden. Nu, in de oogen van som mige menschen zult u misschien nooit ge heel dezelfde kunnen worden. Maar ik be hoor niet tot die menschen. Ga u niet in het hoofd zetten, dat u iets onherstelbaars hebt gedaan. Dat is werkelijk het ergste, wat u nu doen kunt. Streef er naar het uit te wisschen; tracht heb zoo ver te brengen, dat het u zelf iets ongelooflijks voorkomt, dat ge zoo iets hebt kunnen doen. Ik zou graag zien, dat ge het ergens ver in bracht. Als u naar het tooneel teruggaat, zal ik u in het oog houden. Is „Irene Thorpe" uw werkelijke naam?" „Zeker. Ik dacht vroeger, dat ik dien naam beroemd zou maken. Ik veranderde hem dus niet, toen ik aan het tooneel ging. Ik wilde mijn eigen naam met een, dien ik verzonnen had met groote letters ver meld zien staan. Toen ik nog dom en oner varen was, en dacht, dat ik nog eens voor „Julia" zou spelen, stelde ik mij dikwijls voor hoe het mij te moede zou zijn, als ik mijn naam in groote letters op de Londen- sche affiches gedrukt zou zién staan. Nu zou ik al heel blij zijn, als ik hem met kleine letters op een affiche in een der provincie stadjes mocht zien staan, waar zij dol zijn op stukken, waar een moord in voorkomt. Hoe meer moorden, Koe meer pret! Ralph amuseerde zich met haar. Zij was heel anders dan de jonge meisjes, die bij niet ongegrond te zijn geweest. De huur-' prijs is n.l. voer elke zitplaats gemiddeld ruim twee gulden hooger clan bij de vorige verhuring. OEGSTGEEST. Aangaande het dochter tje van den smid N., dat onlangs bij het automobielongeluk op den Rijksstraatweg is verwond, kan thans worden gemeld, dat dc dokter dezer dagen heefb verklaard, dat het levensgevaar is geweken cn hij voor de toekomst goede hoop koestert. RIJNSBURG. In de eerste vergadering in het pas begonnen jaar van de Vereeni ging ter bevordering van Tuin- en Land bouw- en Bloembollencultuur, gisteravond gehóuden, sprak de voorzitter^ de heer M. de Kluyver, de gebruikelijke niemvjaars- wenschen uit voor de leden en de Vereeni ging. De seorekiiris, de heer W. v. d. Eykel Johz., gaf lïet jaarverslag. Daaruit; vernamen wij, dat 29 vergaderingen in 1911.' werden gehouden en er geen veranderingen zijn gekomen. Nu wa.ren aan de beurt van' aftreden, de heeren M. de Kluiver en H. J.( Grimbergen, die beiden met bijna algemee ne stemmen werden herkozen. De heer TT. Grimbergen deed rekening en verantwoor ding, waaruit bleek, dat er een nadeeüg saldo was van f 6.931. De rekening weid,, na onderzocht te zijn, goedgekeurd bij mon de van den heer E. v. d. Vijver. De verlo ting bestond uit landbouwgereedschappen,' luxe-voorwerpen en bloemkool,* het llijns- burgsch product bij uitnemendheid, vooral in dezen tijd. "WARMOND. Over het afgeloopen jaaï rijn in deze gemeente geboren 3-1 mannen,, 31 vrouwen, totaal 65 personen; overleden' zijn 16 m., 8 vr., totaal 21 personen. Dus een toeneming der bevolking met totaal 41 personen, nl. 18 m. en 23 vr. Het aantal r-e- sloten huwelijken bedroeg 6. Bij kon. besluit is aan M. Streefland,; koster bij de Nederd. Hervormde kerk te Streefkerk, verleend de bronzen eerome^ daille verbonden aan de orde van Oranje- Nassau benoemd tot ridder in de orde Vc*n Oran je-Nassa.u J. C. van Sohaick Jzn. te Am sterdam en J. II. Keijser te Heemstede; benoemd tot asriatënt bij de directie van de Rijkspostspaarbank N. C. ter Braak;) J. II. Dijkstra, T. Eitjes, 'J. C. A. van' Wel en J. Mulder, thans tijdelijke ambte naren bij die instelling; benoemd tot surnumerair der reg. en domeinen C. Maris* te Breda, J. C. de Meijer, te Gouda, Ch. N. Dieters, te' IToom, W. va.n der Linde, te Goes, G Overkamp, te Zevenbergen. Th. W. F. Pasutoors te Werkendam; W. Balka, te Breda, mr. P. van Sonsbeek* te Werken dam, M. A. Verkerk, te 's-GravenliageM. J. Ziedses des tPlantes, te Breda; C. W. de Rochefort, te VGravenhageW. H. Deuss, te Werkendam; benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandsch.cn Leeuw J. G. Rueb Sr. di recteur der Naamlooze Vennootschap Ma chinefabriek Eveda te Breda en toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbon den eere-mcdaille, in zilver aan F. Stok man, baas bij de firma Gebr. Van -\ossum zijn ouders aan huis kwamen. Het speet hem, toen zijn ouders binnentraden en hun voorstelden een partijtje te maken. Alles öpeet hem. Toen men ekander goeden nacht zei, dacht hij met schrik aan het pijnlijke onderhoud, dat haar den volgenden morgen wachtte. Hij vond het een onaangename gedachte, dat zij zoo spoedig vertrekken zou, en hij was vast besloten, haar niet ge heel zonder middelen de straat op te laten, gaan. Hij wist echter niet of hij haar nog zou zien vóór zij het huis verliet, en het speet hem, dat hij niet langer in Londen kon blijven. Ook in Irenes hoofd woelden allerlei ge dachten. Zij sliep eerst heel laat in, want zij kon niet ophouden haar eigen gevoe lens te analyseeren. Zij schenen haar won derlijk en tegenstrijdig. Uit dankbaarheid aan Barton had zij beloofd te trachten hem in het oog zijner vrouw te rechtvaardigen; maar nu bemerkte zij, dat haar verlangen om de achting te verwerven van een man, dien zij eenige uren geleden uit den grond van haar hart haatte, even sterk was als haar gevoel van verplichting aan hem, die haar op gevaar af van zichzelf in groote moeilijkheden te brengen, geholpen had. Dit was alles heel vreemd, heel nieuw. Zij vroeg zich af of zij hem ooit weer zou zien, nadat zij het huis verlaten had, en het speet haar, dat zij geen kans zag ooit werk* zaam te zijn in Parijs. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1