Gemengd Nieuws. Vragen en Antwoorden. De Zandstraat te Rotterdam. 't Is gedaan met de Zandstraatstraat, bekend bij de zeelui van alk naties, die «er passagierden naar hartelust; straat vol danshuizen, kroeg)es, sociëteiten, verblij ven van zakkenrollers, inbrekers, zwervers, liedjeszangers, worstelaars, orgeldraaiers, zwaarlijvige waarden en waardinnen, enz., enz; kolonie van vervallen huiden, dicht- bewoond, vol ellende; jachtveld voor de politie; joolplaats eertijds voor nu gezeten en voorname Rotterdammers; oord van 'allerlei muziek, 't Is er mee gedaan: Oude jaarsnacht heeft de politie aan dit alles oen einde gemaakt, kort en voorgoed, na dat sloopers haar reeds hadden bewerkt met houweeLen., Speenhoff had deze toekomst van de Zandstraat, van den „Polder", reeds be zongen cn zijn lied werd er nog op Oude jaarsavond uitgegalmd door heek rissen, arm in arm, van bekende figuren daar ter plaatse, met zeelieden en huzaren. Die allen waren nog eens weer in extase, met roode gezichten en schorre kelen. Zij dansten met zwier, nu hier, dan daar; in danshui zen, in kroegen en er buiten, op straat. Uit ramen werd geworpen met „vuur werk", dat siste en klapperde en paniekjes veroorzaakte. Aan kloppartijtjes ook nu geen gebrek! Aan verwondingen evenmin; ook niet dus aan bloedende hoofden en blauwe oogen, teweeggebracht door messen en ploerten- dooders, Hier en daar in huis werd punch gedronken, werden oliebollen gegeten bij open venster. Allen, vrouwen en mannen, meisjes en jongens, die niet „zaten" en hier, thuisbe- hoorden, waren present. Uit hun schuil hoeken waren zij gekomen om me3 te vieren het begrafenisfeest van „Polder", „Prak" en Zandstraat. Zij luisterden zelfs nu en dan naar de veel-instrumentige mu ziek, voor het laatst'.. En overal narbon zij afscheid en van alles en allenvrouw-en sentimenteel enook beschonken, krijschend, tot zij niet meer konden en neerzegen of weggedragen werden door eveneens beschonken mannen. Stapvoets, als een schrikwekkend maca bere verschijning, reed daar aldus Lezen wij in „Onder cle M,ensch-en" in de ,,N. R. Ct." moeizaam oen open rijtuig op en neer voort door het gedrang der straat jes, met vier armzwaaiende vrouwen, die zich in zwarte gewaden, met struisveer- huilebalken en rouwsluiers om, als doodbid ders hadden verkleed. Zij zongen op sle pende wijzen haai" realistisch requiem op de zieltogende Zandstraat, of lolden onder pathetische gebaren: „Hadie vddrwell" Kleine jongetjes met zwarte maskers voor en witte beffen kropen rellend tusschen de boenen van de groote menschen door. Kleine meisjes met losgewoelde harden Me ten zich vangen door de stoeten van „groentjes", waarna zij dan met vochtrdode gezichten, de kleeren gescheurd, schril-gil- ler.de vluchtten. Ook stond er ergens voor het venster een kerstboom met de stil- vrome kaarsvlammetjes te schijnen, waai de kinderen bij klommen op een pothuis, wonderlijk teer belicht. En van de zwarte dakgoten lieten ze vuurpijlen op, sprongen gouden fonteinen van vonken hoog over de bcsmookte daakjes naar de vulpe lucht. Maar reeds moesten hiér en daar voor de zalen, waar zij den d-oodendans van den Polder dansten op onbeschrijfelijk obscene wijzen over de vloeren, die dhe- vcn van drank, de luiken met de bouten voor de deuren worden gezet, om onge lukken te voorkomen in 't woeste afscheids- gedrang. Daar werd de stroom door de straat dan even versperd, wat telkens knok ken gaf en boksen met rinkelen van ruiten. Nieuwsgierige, eerzame vrouwen met kin deren, zelfs enkele heer-en met dames, kwa men -er bij in clen knel, en vluchtt-sn ver schrikt in de zwarte dwarsstraatjes weg, waar door de wijd-weggebroken huizen blokken de verre avondlichte venstertjes vreedzaam schenen; maar van allerhande uitvaagsel waarde er rond. Zoo wachten daar honderd-en de twaalf slagen van den grooten toren af, die «een eind zouden maken aan h-et historische Zandstraat-leven. Zij vergalen ieders andere overdenking van de wisseling des jaars voor den opstand, de bloedige gebeurte nissen, waarop zij hoopten, als straks de politie zou gaan sluiten. Want daarover gingen de meest fantastische geruchten rond, van wat de waarden in hun schild voerden. Een bl-eeke jongen verzekerde mij gansch ontdaan, dat er met bommen zou worden gegooidAnderen wisten, dat dc mariniers, ja, zelfs cavalerie, waren ge consigneerd om de politie te helpen 1 En 't was een wonder, die drommen van ordentelijk Zondagspubliek, die zon der zich te durven wagen in het gevaar al lang te voren stonden samengestroomd op dc hoogte van het Roode Zand en dc Korte Hoogstraat om h-et tooneel van de historische gebeurtenis, het sterven, m'et l de laatste stuiptrekkingen, kalm gade te slaan als uit een tribune. Het rumoer, het schichtig gefluit en ge- sdireeuw, het zatte gelol, het gestommel en getier heeft den plechtigen klokslag zelf volkomen overstemd. Maar even voor twaalven zag het publiek van weerskanten een vrij sterke politiemacht, de agenten met stormbanden om of nachtpetten op, onder bevel van een aantal inspecteurs, kuieren- derwijs en resoluut, maar toch zeer goed moedig de Zandstraat ingaan. *t Geknal van vuurwerk en los kruit, om het oude jaar te verjagen, verhoogde de spanning van het groote moment. Met een rustig woord naar links en naar rechts baanden de mannen van het gezag, die den dood van den Polder aan gingen zeggen, zich een weg door het gedrang. En inderdaad, zooals aansprekers, die buur ten, gingen zij huis aan huis even binnen met hun voor velen wel waarlijk droeve boodschap. Zij traden in stampvolle kroe gen, in de rauzende danshuizen, heel la- koniek, en zeiden niet anders tegen de waarden dan dat het tijd van sluiten was. Maar dat deden zij vriendelijk, zoo weinig mogelijk opzichtig. En bovendien waren al die ondernemers, die immers sedert maanden wisten, dat 's burgemeesters ver lof tot dansen en muziek voor de Zand- straatbuurt heden verviel, te \oren be werkt om gehoorzaam te wezen. Een nieuw verlof elders, om, zij het vereenzaamd, weer een danszaal, een muziek-gelegenheid te openen, die enkel op bepaalde uren open staat voor "het publiek, deee vergunning berust immers mode in handen van 't hoofd der politie En zoo was het voor honderden wel een groote teleurstelling, en voor deenkele goed-gezinden een wonder van tact, dat de politie kans zag om zonder slag of stoot, binnen tien minuten tijds, 't heele bedrijf van de Zandstraat en omgeving voor 't vervolg stop te zetten, niet alleen, maar ook om tezelfder tjjd al die inrichtingen met behulp van de ondernemers volkomen te ontruimen en te sluiten: voorgoed! Zoo dat de toeschouwers niet anders zagen dan opeens een eindeloozen uittocht van aange schoten, zingend en joelend Zandstraatpu- bliek, van zeelui, en Zondagridders, mis dadigers, sjappitouwere en hun trouwe meisjes, die langzaam slenterend do stad introkken. Eén kerel zag ik, die werd klokke twaalf door een baas 't oude jaar uit en 't nieuwe ingegooid met een smak, dat hij bewuste loos op de keien bleef liggen. 't Was een klant, die het politie-verbod smadelijk had overtreden 1 En 't kwam mij zoo voor, dat de waar den en waardinnen achter hun gesloten winkeldeurtjes er niet «eens heel rouwig om waren. Eindelijk eens blazen, na zóón onstuimigen avond, die een stroom geld in 't laatje had gebracht. En och, dat 't uit zou zijn, wisten zij lang; hun huren waren m-eerendeeLs meteen vervallen en el ders b|addep zij al een pie uw zaakje in gericht. 1 De Zandstraat werd leieggeveegd, de toe gang aan beide kanten zelfs afgezet voor een poos. En in de verademing van de stilte zag je de bazen en bazinnen effies o ver-loop-en met teen broeden vriendelijk- heidsl&ch, om elkander veel heil en zegen te wenscluen. Maar met -dit al: geen 'dansen meer, geen muziek in den onttakelden Polder, waar enkel de huizen voor eet- en drinkwaren en de kroegjes eenzaam overblijven, omdat hun verlof tot het tappen van sterken drank immers pas op 1 Mei mee over kan gaan naar een nieuw: „pand". Doch ten slotte komt aan de politie toch wel alle lof toe, dat zij door haar goed voorbereid en tactisch optieden in allen vrede deze historische daad heeft verricht, waarvan te voren zóó'n opstand en zóó veel onheilen waren verwacht. De reserve- agenten zijn zelfs rustig op bureau kunnen blijven 1 Nieuwjaarsavond was er veel rouwbe klag, en uit de omfloerste lucht' leekten traag de tranen. De Zandstraat was dood. Van den hol af, waar weer honderden men schen stonden te tur-en in die dieps geul, was 't een triestig gezicht. Want de bal lons langs de (danshuizen, die er a nders toch wel een feestelijks illuminatie maak ten, zij bleven nu uit, en lieten -enkel het spaarzame schemerlicht van de straatlan taarns beduiden hoe duister het wel was., Toch zakten de drommen Zondagsgan- gers er oudergewoonte in af, en er waren heel wat nieuwsgierigen bij, die js anders in geen „Pol-dor" ziet. Maar 't was of die stoeten zoetjes liepen, al maar langzaam ijsberend op en meer, die donkere troe pen in de troosteloos sombere duistere goot tusschen de veroordeelde oude huis jes in. Verscheidend danshuizen waren gesloten; geen levende ziel door de ruitjes met de vlaggen heen te bespeuren op dc glad- geslierde vloeren. En een enkel pandje hing al te'huur. Maar de kroegen, de zuur-, en visch-, oliebollen, koekjes., en harde- cicrenhuizen, ja zelfs de „barber-shop", za ten en stonden vol min of meer aangescho ten Nieuwjaarsklanten, met dansmeisjes in grauwe regenmantels, en andere ratten van het gezonken schip. En zij mokten stil sa men, omdat het al acht' uur was geweest, het moment, waarop anders alom de sedert jaar cn dag vertrouwde' dansmuziek was begonnenmaar de Zandstraat was im mers ontzield, on bleef onverbiddelijk stom liggen. Maar 't kniezerigst: was't in zoo'n enkele „music-hall" en bij Nielsen, in 't Oude' Casino, de „British Crown", die open waren gebleven, het orkestje leeg, de draaiorgels wezenloos glimtnerend, en nergens vrou wen, met enkel wat verdwaald mansvolk verwezen langs de muren, tenzij er ieen bi li art was gezet" om oen potje te keuen. En van de Raamstraat 'tot aan de Hof straat, waar de wijdste bressen zijn gesloopt, daar was 't in donker als de ruïnO van een brand, waar havelooa'e kinderen op 'de puinhoopen stoeiden. Er was veel politie" On 'de agenten keken maar zoowat onnoozeltjes voor zich hete». Maar.... zij hadden niets te' doen. Bewoners hadden hier en daar Oen rouw kaart aan 't raam gehangen, waarop hef Rouwcomité meldde: „Heden ovOrleed na Oen langdurig en vreugdevol bestaan De Zandstraat. Alleen zij, die haar bij leven hebben ge kend, kunnen ten volle beseffen waf smar telijk verlies dat is." Behalve het in voorgaande schets gemel de, worden omtrent de ontruiming nog de ze bijzonderheden bericht: De ontruiming, Oudejaarsnacht, had ten gevolge, dat een groote menigte po«st vatte op de Hoogstraat, Korte Hoogstraat en in de buurt daarvan. De politie heeft tus schen 2 en 3 uren ter verspreiding van die menigte, waaruit met ledige bierflesschen gegooid werd, onder bevel van den inspec teur den heer H. W. Alberti, eenige malen een charge uitgevoerd op de Korte Hoog straat en in de Boymansstraat, waarbij van de gummistok is gebruik gemaakt. Een paar personen zijn daarbij niet ernstig aan het hoofd gewond. In de jongste zitting van den gemeenteraad van Zandvoort vroeg bij de rondvraag de heer Slagveld hoe het komt, dat hij de onlangs plaats gehad hebbende stranding van een Katwijkschen logger vanwege de gemeente geen communicatie middelen zijn gebruikt met de schipbreuke lingen. De heer Slagveld oordeelde, dat de burgemeester als hoofd der gemeente in deze te kort geschoten is. De burgemeester antwoordde, dat hem was medegedeeld, dat er sleepbooten bij het gestrande schip waren. De heer S'lagveldU bent te kort gescho ten. Het is een vergrijp tegenover arme zeevaarders. De burgemeesterDeze zaak behoort niet aan den gemeenteraad; ik kan den heer Slagveld niet langer het woord over de zaak geven. Hebt u anders nog iets! De heer Slagveld; Is het niet genoeg? De burgemeester: Neen. De nieuwe Amsterdamsche Damplannen. In de afgeloopen week werd jn aanvang gemaakt niet de slooping der perceelen, begrepen in de nieuwe Dam plannen. Na Nieuwjaar wordt het echter eerst ernst. B. en Ws. hebben namelijk be sloten, in verband met voornoemde wer ken, een aantal straten en pleinen (als: Dam, Vijgendam, Damrak, Rokin, Beurs plein, Damstraat, Nes, Hermietensteeg, Warmoesstraat, Beursstraat en Vischsteeg) bij gedeelten uit te sluiten van het verkeer, en wel gedurende het tijdvak van 1 Januari 1912 tot en met 31 Juli d.a.v.,- alzoo voor den tijd van zeven maanden. In het voormalig gebouw van de firma Van Eijk wordt de directie gevestigd; ook komt daar een schaftlokaal voor de werk lieden. Van de demping van het Rokin, waarom trent een gerucht liep, zal voorloopig niets komen. Men heeft dat water noodig voor den afvoer van puin, en, later, voor den aanvoer van bouwmateriaal. Wel schijnt ten stadhui ze vast te staan, dat later het Rokin tot aan de Langebrugsteeg zal moe ten worden gedempt. Het water voor de oude Turfmarkt (Nederlandsche Bank) blijft zooals het is, ter wille van de daar gevestigde veer-diensten. Voor het terrein Rokin-Vijgendam, Nes, Hermietensteeg waren vóór 1 November 11. vijf aanvragen ingekomen. Aan deze gega digden zal, overeenkomstig het hieromtrent bepaalde, recht van voorkeur op het ter rein worden verleend. Het bedrag van de oninbare posten Inkomstenbelasting te 'Amsterdam bedraagt. over het^ dienstjaar 1909'10 f 55,457-56. Een droeve geschiedenis. Een droeve geschiedenis heeft zich in de nabijheid van Amsterdam afgespeeld. Het echtpaar Van der Vaart, brave, eenvoudige lieden, is vermoedelijk door vergiftiging, ten gevolge van het eten van slecht vleesch, om het leven gekomen. Het „Hbï.'V kan er het volgende van mededeelen: Bij het- Naarclermejer behooren nog ver schillende perceelen wei- en bouwland, wel ken aan boeren verpacht zijn. De plaats, die Van der Vaart gehuurd had, is negen bunder groot en bij. de Karnemelksloot gele gen. Daar ziet men een eenvoudige, met pannen gedekte boerderij van middelmatige grootte, waarvan het voorste gedeelte, als naar gewoonte, tot woemhuis en de rest tot veestal dient.. Een schuur naast de boer derij huisvest twee trekhonden en land bouwgereedschap. Van der Vaart hield er geen personeel op na. De pachten waren hoog en alleen door met zijn vrouw samen hard te werken zoo lang het dag was, gelukte het hem zijn hoofd boven water te houden. Van der Vaart leverde eiken morgen de melk van zijn elf kceien aan den melkhandelaar Jan Boogaard, te Diemen. De avondmelk werd met de morgenmelk in groote bussen ge daan. Met een met twee trekhonden be spannen wagen bracht Van der Vaart dan eiken ochtend de büssen naar de Gooische Stoomtram aan bet Weesperspoorstation, waar de Gooische aankomt, stond trouw de knecht van Boogaard gereed om de melk in ontvangst te nemen en aan diens Amster damsche afnemers te bezorgen. Zoo ging sinds langen tijd alles geregeld zijn gang en zoo had Boogaard ook jl. Donderdag nog zijn bussen ontvangen. Maar Vrijdagochtend wachtte Boogaard tevergeefs. Er was geen me«lk van V. d. Vaart meegekomen en ook Zaterdagmor gen gaf het trampersoneel dezelfde bood schap. „Dan mankeert er wat aan", zeide Boogaard dadelijk en hij zond een van zijn knechts op kondschap uit. Toen deze knecht, een jongen van 15 jaar, Zaterdag kort na het middaguur op de plaats van Van der Vaart kwam, constateerde hij in de eerste plaats, dat de luiken van het woonhuis nog gesloten waren. Hij hoorde de koeien onophoudelijk loeien en zag door een ruit glurende de beesten zeer verward door elkaar en met opgeperste uiers staan. Zij moesten dus in langen tijd niet gemolken zijai.Binnen dringen drufde de ontstelde jon gen niet. Hij ging Winthorst-, den naasten buur van V. d. Vaart, wier boerderijen echter op tien minuten gaans vgrn elkander liggen, op de hoogte stellen en keerde zelf naar Diemen terug. Winthorst ging nu een anderen buurman, Bruin, halen en beiden begaven zich naar de boerderij van Van der Vaart. Het open zijn van één der stal deuren was bij de buren als een gewoonte van Van der Vaart bekend. Het binnenko men in den stal ging dus gemakkelijk en toen zij daar den verwarden toestand van 't niet gemolken en uitgehongerde vee zagen begreep men dat er iets bijzonders gaande moest zijn. De onthutste mannen drongen niet ver der in de boerderij door, maar begaven zich ijlings naar Naarden om politie te waarschuwen. Weldra 't was echter in middels ruim 3 uren geworden versche nen de burgemeester van Naarden en twee politiemannen en dr. Theunissen, en ook Winthorst en Bruin keerden mee terug naar de plaats van V. d. Vaart. Men ging de staldeur binnen en ontsloot vervolgens de deur, die van de deel tot de woning toegang gaf. In de groote woonka mer was alles donker. De luiken waren ge sloten en toen men licht ontstak, zag men op tafel een uitgebrand lampje staan. In de bedstede lagen de 34-jarige Antonie Lambertus van der Vaart en zijn 23-jarige echtgenoote Teuiitje Schrijven, beiden dood. Aan het voeteneinde lag schreiende en verkleumd hun vierjarig dochtertje- Antje, en haar driejarig zusje Cornelia zat overeind in het ledikantje, dat in de ka mer stond. In dit ledikantje sliepen beide kinderen, maar Antje, blijkbaar door hon ger en angst gedreven, had haar ouders in de bedstede opgezocht, die haar echter geen hulp meer konden bieden... De eerste zorg was nu voor de arme klei nen, die in een wollen deken gewikkeld door vrouw Bruin medegenomen en liefde rijk verpleegd werden. Eerst wat lauwe melk voor de uitgehongerde maagjes en daarna langzamerhand wat eten. Gisteren waren de kinderen al weer vrij vlug. Maar Antje toonde zich erg zenuwachtig, was heesch van het huilen en sprak nog niet. In het huis van V. d. Vaart werd niets aan den toestand veranderd. Men liet het onder politiebewaking, de buren molken en voerdn de koeien en gaven ook den twee varkens en honden te eten. Dadelijk werd de justitie te -Amsterdam, gewaarschuwd. Zondagmorgen te haJftien kwam de rechter commissaris mr. Huizinga, de subst-off. van justitie mr. Luyken Glashorst en de griffier op de boerderij aan, waar reeds aanwezig waren de burgemeester van Naar den en dr. Theunissen, de genoemde buren, dt 78-jarige vader en de broeder van den doode, en de stiefvader van de overleden vrouw, Schoonhoven. De luiken vverden ge opend, het daglicht stroomde de wcamg binnen. ïoen constateerde de justitie in de eerste plaats, datin de woning orde heerschte en van braak geen spoor te vin den was. De kleertjes van de kinderen lagen zorgvuldig gevouwen op een stoel en een andere stoel droeg de kleeding van het echtpaar V. d. Vaart. De kasten en boe ken werden nagekeken. Ook hier bleek alles in orde. Geld en sieraden waren aanwezig en ere Donderdagochtend aan Boogaard verzonden melk stond geboekt. Dat was de laatste melk, die verzonden was: In de bus sen stond de melk van Donderdagavond. Van der Vaart moet dus Donderdagnamid dag nog zijn koeien gemolken hebben. Trou wens Donderdagmiddag hebben Winthorst en Bruin huil buurman nog op zijn land kunstmest zien strooien. In de bedstede werd vrouw Van der Vaart gevonden, liggende op haar knieën, voorover met het hoofd in het kussen. Van der Vaart lag op zijn zijde met de linker hand over den schouder zijner vrouw uit gestrekt. Niet het minste spoor van geweid- pleging viel te eonstateeren, zoodat de dok ter en de justitie de veronderstelling op perden, dat beiden ten gevolge van vergif tiging overleden zouden zijn en, gezien ver schillende omstandigheden, dan reeds in den nacht van Donderdag op Vrijdag. Van der Vaart lag als slapende in de bedstede; het gelaat der vrouw maakte den indruk, alsof zij het benauwd had gehad. Waarschijn lijk heeft de man het langst geleefd en nog getracht zijn vrouw bij te staan. Op de tafel stond een trommeltje met gekleurde ballen en voorts vier borden, waaruit Donderdagavond de avondpap karnemelksche pap met stroop gegeten was. Alle lepels, ook de beide kinderlepel tjes waren gebruikt. En wijl de kinderen nog leven, moet de pap wel onschadelijk zijn geweeest. Op den gronl bij de kachel stond de pan met een restant. Een belang rijke ontdekking was een pan met pekefl- vleesch, welke in de keuken in het water stond om het zout te laten aftrekken. Een pan geschilde aardappelen stond er naast. Blijkbaar dus het maal voor Vrijdag. NvF- kon Schoonhoven, de stiefvader van vrouw V. d. Vaart, vertellen, dat dit pekelvleesch afkomstig was van een uit nood geslacht (dus van een ziek) kalf. Het vleesch van dat kalf was in het zout gezet om langzaam verbruikt te kunnen worden. Drie weken geleden had Schoonhoven er zelf van mee gegeten, zonder schadelijk gevolg, wat na tuurlijk niet zeggen wilde, dat het thans nog voor de consumptie geschikt was. Zou gebruik van dit vleesch den dood veroor zaakt hebben, dan moeten de kinderen het niet gebruikt hebben, wat met het oog op hun zoo jeugdige deeftijd zeer wel mogelijk is geweest. De justitie nam alle genoemde eetwaren in beslag en deed deze naar Amsterdam overbrengen. De lijken werden in lakens gewikkeld en per rijtuig naar het Wilhel- mina^Gasthuis te Amsterdam vervoerd. De boerderij blijft voorloopig onder poli tiebewaking, terwijl de buren de zorg voor het vee op zich genomen hebben. In de -om geving is.de deelneming in het droeve lot, dat het werkzame echtpaar trof zeer groot, maar niet minder is men met dat van de kinderen begaan, die bijna den dood door uitputting gestorven waren. Gisteren heeft de gerechtelijke sectie van de lijken den geheelen dag voortgeduurd. Des avonds stelde dr. Schoo vast, aat de dood van het echtpaar Van der Vaart moet worden toegeschreven aan het gebruik van bedorven vleesch. Het ïn beslaggenomen pekelvleesch, evenals een in beslag genomen stuk rookvleesch, bleek sterk bedorven te zijn. Hieruit mag dus geconcludeerd worden, dat de kinderen van het pekelvleesch, al thans van het bedorven deel, niet hebben gegeten. De kleinen maken het wel. De justitie verleende verlof tot begrafe nis van het echtpaar Van der Vaart op morgen, Woensdag, te Diemen. Tramongel uk. Zondagmid dag omstreeks halftwee had tusschen Wage- ningen en Heelsum een tramongehik plartte, omdat de locomotief ran een uit Utrecht komende tram der Öoster-Stoomtram-Mij^ ontspoorde. Doordat een hoogte moest wor den opgereden, was de tram op dit oogen-' blik in volle vaart. De locomotief kantelde' om en sleepte met- zich de goederenwagen mee. Het voorbalkon der passagierswagen werd ingedrukt De machinist werd met een gekneusden arm opgenomen. De overi ge personen, dia in de tram zaten, kwamen' met den schrik vrij. Het tramverkeer on* dervond door dit ongeval vertraging. Ook de rijweg was gedurende een deel van den middag versperd. De materieele schade schijnt belangrijk te zijn. I*e Hengelo (O.) viel het twee jarig zoontje van Z. in een onbewaakt oogeablik uit zijn ledikantje. Hij kwam daarbij zoodanig met het gezicht op eett petroleumlampje terecht, dat een oog ver* loren ging en dc geraadpleegde oogarts vreeet voor behoud van het andere oog. Woningwet. De „St. Ct." 306 bevat de Kon. besluiten waarbij de Vereenigingen „Volkshuisrea* ting" te Maassluis, en de Woningbcuwver-t eenigïng „Waddingsveen" te Waddingsveen! worden toegelaten als vereenigingen uit* sluitend werkzaam in het belang van ver* betering der volkshuisvesting. V raag: Zoudt u mij p.v.p. kunnen zeg*, gen of men op een gracht van hoogstens 5 M. breed 2 rijen wagens en waschkuipenï j mag plaatsen, zoodat rijverkeer bijna on;* mogelijk is? Antwoord: Zonder vergunning vatf B. en Ws. mag men niets op de openbare:' straat plaatsen en laten staan, hoeveel te! minder het rijverkeer bemoeilijken. Als ge! er last van hebt, kunt ge u bij de politie! beklagen, dan zal het wel uit zijn. Dei vraag is toch niet ingegeven om uw buur* vrouw in ongelegenheid te brengen? Dat! zouden we niet mooi van u vinden. Vraag: In het antwoord wordt gespro* j ken van „een dunne oplossing van lino*. Jeumwa-s" en het is mij niet recht duidelijk 1 wat daarmee bedoeld wordt. Moet de waa worden gewarmd om zoodoende vloeibaar, te worden of moet ze worden verdund door bijvoeging van een of andere vloeistof? Zoo ja, welke? Antwoord: Als bij verwarming de was niet dun genoeg is, mengt ge zo aan/ met wat terpentijn. Zorg er voor eerst heb linoleum met zeepsop goed af te boenen en de was ferm uit te wrijven. On voldoen-1 de uitwrijven is meestal de oorzaak van hett zetten van korsten. De kwaliteit van de was moet ook goed zijn. "V raag: Kunt u mij geen middel aan f de hand doen om gaatjesmatten van stoe* len schoon te krijgen en daarna helder te houden Antwoord: Boenen met een borstei met water en zeep en terwijl de zitting nog nat is bestrooien met zwavelpoedeT' Later borstelt men de zwavel uit dej hoekjes. V raag: Met Nov. ben ik in betrekking gekomen en heb mijn godspenning ontvan gen. Nu vertrek ik met Februari en krijgU natuurlijk geen Nieuwjaar, maar heeft de| juffrouw nu het recht mijn god: penning-* weder in te houden? Antwoord: Ja. Vraag: Hoe kan ik een vetvlek uit een, zijden japon maken, ik heb het reeds probeerd met op een grauw papier met/ een heet ijzer te strijken, maar dit gaatb niet? Antwoord: Alleen was en kaaipvefc-^ vlokken verdwijnen door de bekende be-«' handeling met grof papier en een strijk-, ijzer. Uw vetvlek verwijdert u het best met. benzine, ether of geest van salmoniak.,; Voorzichtig behandelen. Misschien kunt Gel-, de vlek er ook uit kriigen met de vlek inb te wrijven met fijn gemaakte droge leenr^ en daarna uitborstelen met een zaliten? borstel.,..,. Vraag: Hoe verwijdert men een tliee* vlek uit een" lichtblauwe japon? Kan ze door stoom en worden weggenomen An t w oord: De vlek in zoete melk ten uittrekken en vervolgens met een zwik zeepsopje nawasschen. Vraag: Hoe kan ik een vlek, verbor1* raakt door Kajapoetie olie, van wit mar men verwijderen 1 Antwoord: Maak een urjj van ge brande magnesia en benzine en breng dezö op de vlek ter dikte van 1 a 2 millimeter.. Laat deze brij een uur daarop liggen eü.' wasoh ze er dan af met schoon water. Is doï vlek nog niet verdwenen, de bewerking herhalen. Nawrijven met een in petroleuiH gedrenkten doek is steeds goed V raag: Op welke manier <-bereidt men maocaroni voor dessert? Antwoord: Wij zullen u een heerlijk j schoteltje toespijs leeren bereiden. Neem 150 gr. maccaroni, 1 Liter water of melk, 80 gr. suiker, 60 gr. boter, 3 gr. zout en 60 g., sultana-rozijneu. Kook de maccaroni in bet water of de melk (wordt de maccaroni ia!' melk gekookt dan moet ze eerst geblad*) obeerd worden om het schiften te voorkok- men). Voeg als de massa droog genoeg is,. de suiker en de boter toe alsmede de ro* zijnen, die afzonderlijk gaar gekookt moeë ten worden. Plaats deze massa in een vuuiW. vasten schotel, bestrooi ze met paneermeel/ en laat ze in den oven lichtbruin worden., J TJ kunt er met vier personen heerlijk vaö smullen. Vraa.g: Raar aanleiding van een doon u opgegeven middel teg n transpireerendeJ voeten dezer dagen, wenschte ik gaarne tö vernemen, waar dit middel (Atropia) ver* krijgibaar is, aangezien iV tevergeefs hier naar gevraagd heb in apotheek en drogis*' terij? Antwo ord: Hoewel we niet afwijkenl van den regel verkoopers te noemen, wil* len we, nu ge zegt dat ge het middel nietU in een apotheek of drogisterij kunt krijgerï hiermede een uitzondering maken. Het( middel is verkrijgbaar fcdj den drogist Broer* sei Haarlemmerstraat 70.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 6