15906 Donderdag 28 December. A°. 1911. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. De Nieuwjaarswenschen, Offieieele Kennisgeving. De jongste belangrijke herziening der Arbeidswetgeving. FEUILLETON. Alieen in een groote stad. v IDSCÏÏ PRIJS DER ADYERTENTIEN; Van 16 regels /"1.05. Iedere regel meer f0.17{. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine edvertentiën yan 30 -woorden 40 Oenta contantelk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het incasseeren wordt/0.06 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden I f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post 1.65. welke worden opgenomen in het pLeidBch Dagblad" van Zaterdag 30 December, kosten 50 ets. per advertentie, indien zy niet hedenaYOnd nog in de brievenbus worden bezorgd. Buiten Leiden wonenden kannen postwissel zenden en de advertentie op het strookje «chryven. Hondenbelasting:. Burgemeester en Wethouders van Lei den, brengen ter kennis van belanghebben den, dat ingevolge art. 2 der verordening regelende de invordering der plaatselijke directe belasting op de honden, ieder hou der van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is daar van vóór of op den 31sten Januiri aanstaande bij den gemeente-ontvanger aangifte te doen, door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljet en dat bedoelde inschrij vingsbiljetten voor het dienstjaar 1912 kos teloos ten kantore van den gemeente-ont vanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DÈ GIJSELA AR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 28 December 1911. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het ad'res van de firma P. CLOS en LEEMBRUGGEN om vergunning tot uitbreiding van de fabriek van wollen ga rens in het perceel Langegracht no. 5, Sec tie B. no 2815, door bijplaatsing van een oververhitter op den stoomketel no. 3. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek, met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeonte ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag 11 Januari aonst. des voormiddags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tesren dit verzoek in té brengen, terwijl zij er de aandacht op vesti gen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor 't gemeentebestuur of een zijner le den zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O DE GTJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 28 December 1911. II. Reeds in ons eerste artikel spraken wij met een enkel woord over do r u s 11 ij- d e n. In 't adgemeen is daaromtrent be paald dat de arbeid van een jeugdig per soon en van een vrouw, op eiken dag waar óp zij meer dan zes uren arbeid verrichten in fabrieken en werkplaatsen, moet wor den afgewisseld door ©en rusttijd van min stens een uur voor hen wier arbeidstijd te zes uren des namiddags of vroeger eindigt en van ten minste anderhalf uur voor hen, vh'er arbeidstijd later eindigt. Bovendien moet worden nagekomen het geen door het districtshoofd der Arbeids inspectie is voorgeschreven omtrent het verleenen van een extra-rusttijd van hoog stens een halfuur, en van de uren van den dag waartus9chen de gewone rusttijden moeten worden gegeven. Jeugdige personen en vrouwen mogen ge durende de rusttijden niet verblijven op een besloten plaats, waar alsdan de bedrijfs- arbeid wordt verricht; dit natuurlijk op dat de bepaling omtrent de rusttijden niet worde ontdoken. Jeugdige personen en vrouwen mogen in fabrieken en werkplaatsen des Zon dags geen arbeid verrichten. Bij alge- meenen maatregel van bestuur kan echter bepaalde arbeid van vrouwen worden toe gestaan in boter- en kaasf abri e- k e n voor zoover daarbij de voorwaarden worden in acht genomen, in het algemeen of voor bepaalde gemeenten gemaakt. Dit natuurlijk met het oog op bijzondere plaat selijke toestanden. "Voor hen die den kerkdijken rustdag op een anderen dag dan Zondag vieren, zijn de gewone uitzonderende bepalingen gé- maakt. Het kan intussch'en voorkomen, dat in een fabriek of werkplaats de arbeid van een jeugdig persoon va*i het mannelijk ge slacht, onontbeerlijk is tot herstel of reini ging van een aldaar in gebruik zijnden stoomketel. Yoor een bepaalden Zondag kan dan daarvoor vergunning worden ge geven, door het districtshoofd der Arbeids inspectie, onvoorwaardelijk of onder door hem te stellen voorwaarden. Een vrouwelijk persoon mag voorts in fabrieken of werkplaatsen geen arbeid ver richten binnen vier weken na haar beval ling, en, indien zij gehuwd is, vóórdat de datum harer bevalling op de arbeidskaart is aangeteekend. Men lette op dit punt op het kenmerkend onderscheid tusschen de vroegere en de nieuwe wet. De tot dusver genoemde ver bodsbepalingen treffen namelijk de a r b e i- ders zeiven in de eerste plaats en geenszins alleen de hoofden of bestuurders der ondernemingen, die slechts in de twee de plaats komen. Men heeft gegronde hoop dat de arbeiders nu zeiven zullen mede werken, en men bovendien minder last zal hebben van de chicanes van bestuurders van ondernemingen. Daarom ontbreekt het geenszins in de wet aan verplichtingen, hoofden of be stuurders van ondernemingen opgelegd. Tn overeenstemming met het daaromtrent in de zoogenaamde wet op het arbeidscon tract bepaalde, zijn die hoofden of bestuur ders verplicht de jeugdige personen, die in of voor hun onderneming in fabrieken arbeid verrichten, in de gedegenheid te stellen, des middags na vijf uren de lessen in de verschillende innohtingen van onder wijs te volgen. Voorts is het hoofd of de bestuurder eener onderneming verplicht te zorgen dat in of voor zijn onderneming in fabrieken of werkplaatsen door een jeugdig persoon of door een gehuwde vrouw geen arbeid wordt verricht, en door een persoon van 17 jaar, die geen gehuwde vrouw is, "g©en arbeid wordt verricht die slechts voorwaar delijk is toegestaan, zonder in het bezit te zijn van een arbeidskaart. Het districtshoofd der arbeidsinspectie kan voor bepaalde ondernemingen voorschrij ven dat een jeugdig persoon, een persoon van 17 jaar of een gehuwde vrouw, een du plicaat van de arbeidskaart bij zich draagt, die op aanvrage onverwijld aan de bevoeg de ambtenaren ter inzage rrso?4 worden ver strekt. In overeenstemming met het vroeger reeds vermelde omtrent kinderen beneden 12 jaar of neg leerplichtig bepaald, dat voor zulke kinderen geer. arbeidskaarten worden afgegeven. Het is, en dit ziet nu natuurlijk wee,- op hoofden of bestuurders van ondernemingen, verboden arbeid, strijdig met het bij of krachtens de wet bepaalde, te doen verrich ten, alsmede om, zonder speciale mmiste- rieele vergunning, gedurende ai runttijd^n jeugdige personen en vrou.wn te doen ver blijven op een besloten plaats, waar a'odar de bedrijfsarbeid wordt verricht. Het hoofd of dè bestuurder eenor on derneming is verplicht te dat iir een open of besloten—ruimte, die bij hem in gebruik i-» of waarover hij de beschikking heeft, geen arbeid worde verricht in strijd met het bij de wet bepaalde, en dat in.oen dergelijke besloten ruimte, zonder vergun ning, gedurende de rusttijden, geen jeugdi. ge personen en vrouwen verblijven, wan neer alsdan daar bedrijf sarbeid wordt ver richt. Ook op het opzichth'Oudende perso neel van werkplaats of fabriek rusten Je verplichtingen, bij verschillende artikelen der wet gelegd op hoofden of bestuurders, voor zoover dit personeel door hen roet de zorg voor de naleving van die bepalingen is belast. Behalve de verplichtingen, tot dusver op de hoofden of bestuurders van ondernemin gen tegenover de bevoegde ambtenaren rus tende, zijn zij voortaan verplicht, op aan vrage van het districtshoofd der arbeidsin spectie, hem in het belang van de vervulling z,ijner taak, in de gelegenheid te stellen en hulp te verleenen, om monsters te nemen van stoffen of voorwerpen, welke in de on derneming ontstaan, worden verwerkt, ver vaardigd, bereid, of ten behoeve van de on derneming worden gebruikt. Op verzoek van het hoofd of den bestuur der, moet 't districtshoofd hem gelijktijdig een gelijk monster ter hand sbellen dat door dat districtshoofd in tegenwoordigheid van het hoofd of den bestuurder is inge pakt of verzegeld. Een nieuw voorschrift bepaalt, dat ieder geneeskundige verplicht is aan den minister van landbouw, of aan eon dioor den minister aangewezen ambtenaar, schriftelijk aangifte te doen van de aan zijn behande ling onderworpen gevallen van. bepaalde, bij algemeenen maatregel van bestuur aan gewezen ziekten. Onder de strafbepalingen is opgenomen dat niet strafbaar is hij, die arbeid doet verrichten of die niet zorgt dat geen ar beid wordt verricht door een niet leerplich tig (kind van 12 jaar, indien hij aantoont, dat geen vroor het kind geschikte gelegen heid tot het ontvangen van onderwijs vóór des namiddags 5 uren bestaat. Zooals vroeger werd opgemerkt, is thans bepaald, dat een kind beneden 13 jaar of nog leerplichtig, geen arbeid mag verrich ten. Dit geldt editor volgens de overgangs bepalingen niet voor kinderen die, bij het in werking treden der gewijzigde wet 12 jaar oud zijn en niet leerplichtig. (Slot volgt). Leiden, 28 Oecembep. De af deeling Leiden der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst zal in de Ftadszaal ten gehoore brengen het Re quiem des Morts'' van Hector Benlioz voor koor, solo en vier orkesten. Dit werk dooi den componist zelf steeds als zijn beste werk beschouwd, werd nog nooit hier te Leiden ten gehoore gebracht. Natuurlijk moet bij de uitvoering rekening gehouden worden met de omstandigheden waaronder ze plaats vindt. In de oorspronkelijke par tituur namelijk is het orkest verdeeld in één hoofdorkest en vier andere orkesten die in de armen van het kruis der kerk het werk b geschreven voor een uitvoering in de Notre Dame te Parijs worden op gesteld. Bij d> uitvoering in d'e concertzaal zijn vie-r groepen koperen blaasinstrumen ten opgesteld op dc galerij en is alle ver dere versterking ondergebracht in het lioofdorkest. Wij meenden dit even te moeten mededeelen, opdat zij die zich bij voorbaat ongerust maken, over een te groot klankvolume voor onze concertzaal, gerust gesteld mogen worden. Wat overigens de uitvoering zelf betreft. Wij vernemen dat het ledental van het koor tamelijk is toe genomen en dat er met ijver en lust gere peteerd is. Wij mogen dus van deze uitvoering, de eer ste onder leiding van den nieuwen directeur de heer Johan Wagonaar, de schoonste ver wachtingen koeeteren. De heer A. de Koster Jr. heeft hef voorzitterschap van „Vreemd-elingiriver- keer" neergelegd. De Staatscourant bevat de statuten van de Koetsiersvereeniging „Verbetering zij ons Streven", te Leiden. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Schellinkhout (toezegging) de heer A. E. K. Bolland, cand. te Leiden. In de gisteren te Alkmaar gehouden raadsvergadering werd tot stadsapotheke- res benoemd mej. J. A. van Toorenburg, pharm. a'octoranda, apothekeres te Leiden. Geslaagd is voor de Engelsohe Han delscorrespondentie, W. J. G. Phifippo, te Hülegom. Naar aanleiding van het bericht, daf H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins op Eersten Kerstdag den liturgischen, dienst in de Kloosterkerk in Den Haag, onder leiding van dr. Gerretssn hebben, bijgewoond, schrijft men aan de ,,N. R.: Ct." van daar, dat van het bijwonen van. den üturgischen dienst moeilijk sprake kan zijn. De Koningin toch kwam met opzet een 20 minuten aiadat de dienst begonnen was, toen, volgens H. M.'s berekening, de eigenlijke liturgie zou zijn afgeloopen; daarvan was te voren namens H. M. ken nis gegeven. Daar de dienst eenigszins anders was ingericht, was er „liturgisch' gezang" ook na de prediking. H. M. heeft echter geen deel genomen aan bet telkens opstaan, gaan zitten en weer opstaan der gemeente. H. M. heeft dus tegenover dei Haagsche gemeente wel laten blijken, dat zij niet ingenomen is met die nieuwe in voering van liturgie, die tot stand kwam' op voorstel van haar hofprediker dr. Ger- retsen. Als leer aar in de Fransehe taal aan de H. B.-S. met 3-j. cursus te Haarlem is, ter vervanging van den heer J. Van der. Werf, die om gezondheidsredenen daarvan ontheffing gevraagd heeft, benoemd dé heer H. van Meerten te Bussumals leeraar in burgerlijke bouwkunde aan de burger avondschool de heer H.Evers te Haarlem; als onderwijzeres aan de school voor u. 1. o., mej. E. M. H. Duyns te Heemstede en als idem aan de school voor 1. o. No. 9 mej.i G. H. Punt, te Haarlemmermeer. De Koningin-Moeder woonde gister avond in het Gebouw voor Kunsten en' Wetenschappen te 's-GTavenhage liet Dili- gentia-concert bij. De „Vereeniging tot behartiging van de belangen der Christelijke Scholen voor M. U. L. O. in Nederland" heeft te Utrecht een vergadering gehouden, onder voorzit terschap van den heer J. Th. B. Schreuder, uit Amsterdam. In zijn openingstoespraak kon de voor zitter met vreugde verklaren, dat de ver eeniging steeds bloeit en ook in het afgeloo pen jaar krachtig heeft kunnen werken. Ten slotte beval hiji den leden aan steeds volle aandacht te schenken aan de houding, welke de regeering ten opzichte van het M. U. L. O. aanneemt. Het jaarverslag wees aan, dat aan de examens, uitgaande van deze vereeniging, steeds meer wordt deelgenomen. Dit jaar meldden zich 105 candidaten aan, van welke 80 slaagden. Het ledental klom van 200 tot 220. De rekening sluit met een klein batig saldo. Drie sprekers leidden achtereenvolgens, ieder een bijzonder vakonderwerp in, waar-' na de vergadering werd gesloten. Na een ongesteldheid van slechts en kele dagen, is te Groningen overleden mr., B. Hes, in leven een zeer gezien lid der. Groningsche balie en lid van den gemeente-» raad. Een boosaardige keelaandoening," gevolgd door bloedvergiftiging, maakte op 3o-jari-, gen leeftijd een eind aan dit welbested© leven. Mr. Hes schreef enkele werken op „Ja, dat deed ze. Ik moet tot haar eer zeggen, dat zij er op stond, dit zelf te be talen; dat is te zeggen van het geld, dat ik haar had geleend. En. de bode kwam te rug met haar bagage en ruim een gulden terug aan klein geld. Wat zij zei was vol komen waar. Dit is later gebleken." „Ga door met je verhaal", zei Ralph droogjes. „Zij moest voor dien avond zeker een loge in de opera hebben en een auto mobiel om haar weer terug te brengen naar haar hcteL' „Hoor eens eventjes, maak nu geen gek heid Het is geen grap. Toen zij, gekleed voor het diner, haar kamer verliet, 'kwam ik juist uit de mijne en nog vóór we in de lift waren gestapt, liep ik je moeder en mevrouw Lee tegen het lijf. Je ha-dt haar gezichten eens moeten zienIk ben nog nooit zoo in de knel geweest. Mijn hoofd bonsde en ilk wist in de verste verte niet wat ik zeggen moest. „Juffrouw Thorpe... een vriendinnetje van me1?" Als ik dat had gezegd, zou het de zaak niets beter hebben gemaakt. Tante Julia had ik misschien wel kunnen uitleggen hoe de vork in den steel zat Zij zou me wel Diet hebben geloofd; maar zij zou toch hebben gezwegen. Maar mevrouw Lee Ik wist, dat, ahs ik den schijn tegen me had, mevrouw Lee er wel voor zorgen zou, dat de heele geschiedenis, met de ncodige borduursels, spoedig als een loo pend vuurtje door Liverpool sou gaan. Ik moest dui liegen, in de eerste plaats ter wille van Alice. Ik zei het eerste wat mij inviel, namelijk, dat het meisje mijn schoon zuster Fanny was." Ralph was nu ernstig. „Je hebt ge zegd, dat hei je schoonzuster was?" riep hij uit. „Ja, ik zei, dat liet Fanny was. Ik weet niet ho^ het kwam, dat juist haar naam me het eerst inviel. En nu zal je zien, dat het noodlot zal willen, dat, den eersten (keer, dat je ouders Alice ontmoeten, zij het ge sprek zullen brengen op Fanny. Ik vrees, dat er niets anders op zit dan dat ik be gin met mijn vrouw de heele geschiedenis te vertellen. Maar... maar... het is een beetje moeilijk." „Ik zou -je sterk aanraden het haar te vertellen", zei de ander. „Je ellende zal waarschijnlijk niet te overzien zijn, als je het niet doet-. Maar gesteld, dat mijn ouders de werkelijke Fanny eens o-ntmoeten? Wat zeg je dan1?" „Ik gelooi niet, dat er veel kans op ia, Jat dit- ooit za-1 gebeuren. Trouwens, als Alice eenmaal ingewijd is, kunnen we er samen misschien wel wat op vinden, bij voorbeeld als zij de werkelijke Fanny zien, zeggen dat het Nelly, of Muriel, of Kathleen is. Neen, ik moet er op voorbereid zijn, dat ze met Alice over het geval spreken. Ilk wou, dat het voor mij niet zoo verdraaid lastig was haar de geheele geschiedenis duidelijk te maken. Zij is de beste vrouw op de heele wereld. Maar vrouwen hebban nr. eenmaal zulke plotselinge ingevingen niet. Als een vrouw diep getroffen is door heb gezrcht van een in wanhoop verkeeren- do andere vrouw, stopt zij haar bijvoor beeld een kwartje toe. Het zal moeite kos ten haar aan het verstand te brengen, dat men twintig, vijf en twintig gulden voor ee - meisje uitgeeft uit puur medelijden." „Dat neemt niet weg, dat je niet moet rusten vóór je het je vrouw aan het ver stand hebt gebracht", zei Ralph, „ofschoon er geen kwestie van is, dat je het uit puur medelijden deedt. Je vondt het meisje wat aardig." „Hoor eens, goede vriend," zei Barton ongeduldig, ,,6r zijn zoo van die dingen, die men nooit gelooft, tenzij men ze zelf ondervonden heeft. Ik heb genoeg onder vinding van het leven om dat te weten." „En ik heb genoeg ondervinding om te weten, dat er, als er een man en een vrouw in het spel zijn, niets te vreemd is om niet te kunnen gebeuren. Ik twijfel vol strekt niet aan de waarheid van wat je me vertelt, ik twijfel alleen aan de fatsoenlijk heid van het meisje." „Wat dat be treft, ik ben drie uur lang met haar samen geweest," zei Barton. „Ik kan er dus over oordeelen En fat soenlijk i s zij. Maar of zij zoo ongelukkig, zoo dien ellendig was als ik eerst dacht, dat geloof ik niet." „Met andere woorden: het was een avon turierster." „Ik kan ten minste, niet ontkennen, dat ik teleurgesteld was in haar. Wij dineerden allen met elkaar en het aplomb, waarmee zij er zich doorheen sloeg, gaf me een heel anderen dunk van haar. Ilk had gedacht, dat zij geheel uit het veld geslagen zou zijn en geen woord z°u weten te zeggen. Neen, als ik weer eens een mooi meisje te genkom, dat er zoo ongelukkig uitziet als zij, ben ik geen dupe meer." „Vertel alleg »oo gauw mogelijk aan jé vrouw. Ik zou heelemaal niet verbaasd zijn of je beschermelinge heeft, na jouw ver trek, deii ouden heer een tientje uit den zak geklopt." Hij lachte gedwongen. En dan behoort je vrouw hem te schrijven, om hem te bedanken voor de vriendelijk heid, liaar zuster bewezen." Toen brachten zij het gesprek op iets an ders en hadden weldra het meisje, dat niets anders op haar geweten had dan dat zij slim was geweest, vergeten. IV. Ralph zette de reis naar Sydenham, waar zijn ouders woonden, eerst eenige uren na dat hij in Londen was aangekomen, voort, en toen hij thuis kwam, vond hij zijn moe der alleen in het salon. Haar groet was een mengeling van blijdschap en verwijt. „Zoo, ben je daar?", riep zij uit. „We begonnen al te denken, dat je nooit zou komen. Hoe maak je het, jongen? Jo ziet er best uit. We hebben op je gewacht tot de lunch heelemaal voor ons bedorven was," voegde zij er op strijdvaardigen toon bij. „Wil je niets gebruiken? Zal ik zeggen dat ze een en ander voor je brengen k kan wel bellen als je wilt?" Zij vroeg 1 klagend en toen hij antwoordde, dat hij reeds had' geluncht, was zij blijkbaar ver licht. Zonder erg stak hij een sigaret aan, maar opeens riep zij: „O, niet hier, Ralph! We kunnen immers naar de andere kamer gaan, als jo wilt rooken Hij wierp de sigaret weg en voelde weer die gewone zwaarmoedigheid, die zich al tijd meester maakte, als hij thuis was. „Zdo, dat i§ bete*," zeide zij. „Nu kun nen we op ons gemak praten. Schiet je nogal op? We waren heel blij over wat je' soms schreef van je schilderij in het Salon. Maar ik wou, dat je in Londen woonde.,) Wat is er hot nut van schilderijen te schil-' deren, als niemand ze toch ziet?" „In Parijs zijn er andere wel eenige men< schen, die ze zien."' „O, Fransehe mcnschenMevrouw Lee vroeg verleden naar je en ik kan niet ont-, kennen, dat ik toen het gevoel naeL dat je er zoo heelemaal uit bent hier. Ik wou zoo graag, dat je hier in Lon den kwajn wonen, en een aardig huis nam.'' „O, ik ben er van overtuigd, dat u dat graag hadt, mama. Waar is papa?" „Hij moest naar een vergadering. Maar ik - verwacht hem over eenige minuten thuis. En we hebben een logde. Toch zoo'n alleraardigst meisje! Je zult haar dadelijk wel zien. Zij is nu juist boodschappen gaan doen. 't Is een juffrouw Teesdale." De eerste oogenblikkcn kon Ralph geen woord uitbrengen. Toen hij eindelijk sprak was het, om op scherpen toon te vragen: „Wie zegt u?" Fanny Teesdalc, een zuster van Alice. Zij logeert voor een paar dagen bij ons. Toevallig, dat jij hier ook juist bent.... Het treft uitstekend. Je zult haar zeker heel aardig vinden. Je vader en ik waren dade lijk bijzonder met haar ingenomen. Zij is al precies als een lid van de familie Ralph zei bij zichzelf, dat hij niet te gauw zijn conclusies moest maken. Het was im mers m".gelijk, zeer wel mogelijk, dat dit de echte. Fanny Teesdals was. Maar hij fronste het voorhoofd en zijn mond kreeg een harder, trek. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1