N*. 15905 Woensdag 27 December, A0. 1911. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. „Voor de Jeugd" De Nieuwjaarswensclien, Officieele Kennisgeving. PRIJS DER ADYEBTENTIEN: Van 16 regels /T.05. Iedere regel meer 0.171. Grootera letters naar plaatsrnimte. Kleine advertentiën yan 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het incasseeren wordt/'O.OS berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden II f 1.10, Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per postt 1.65. wordt niet lieden, maar morgen bij het „Leidscli Dagblad'' gegeven. welke worden opgenomen In het .Leidech Dagblad" van Zaterdag 30 December, tosten 25 ets. per advertentie, indien ztj worden aangeboden tot en met Donderdag 28 December. Na dien tijd kosten dezeadvertontiSn 50 Cents. Buiten Leiden wonenden kunnen postwissel eenden en d. advertentie op bet strookje schreven. InkomstenbelnstiMg. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen in herinnering dat den 31 Decem ber e.k. de laatste termijn vervalt van de 'Plaatselijke Inkomstenbelasting, dienst 1911 en dat alzoo op den lsten Januari 1912 de geheel e aanslag moet zijn voldaan. Zij noodigen mitsdien belanghebbenden uit om, ter voorkoming van vervolgings- kosten, tot de betaling van het verschul digde ten kantore van den Gemeente ontvanger over te gaan. u Burgemeester en Wethouders voornoemd, 'N. C DE GIJ SELA AR, Burgemeester. J. H. W. YERZIJL, Loco-Secretaris. Leiden, 23 December 1911. Bcsmetteiyke ziekte. lt001>Y0fU2£. 3>e Burgemeester van Leiden; 1 Gelet op artikel ,21 der Wet van 4 De cember 1872 (Staatsblad No. 134); Brengt ter algcmecnc kennis, dat in de week van 18 tot en met 24 December 1911 aangifte is gedaan van 4 gevallen van Rood- yonk en dat in die week geen personen |aan die ziekte zijn overleden. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJRELAAR, Leiden, 27 December 1911. Leiden, 27 December. De heer G. J. de Gaspari treedt met ft Mei a.s. af als directeur der Leidsche 'Broodfabriek^ als hoedanig hij 45 jaren de belangen dier inrichting heeft behartigd. Na afloop van het schooljaar der Mu ziekschool van de Maatschappij voor Toon kunst alhier is door het bestuur het getuig schrift (bedoeld in art. 32 van het Regle ment) van met vrucht gevolgd onderwijs uitgereikt aan de dames S. de Wekker, voor zang, A. C. de Vos, voor methodisch spreken en declamatie, W. E. Brakel, voor piano, en G. M. van Gulik, voor viool. 1 Geslaagd is vpor het examen Boek houden, Handelsrekenen en Handelsrecht, afgenomtffi' door de Leer aren in cje Haiidelswetel^f^g^ te Am- J* Van alhier, leerling'VSrt mej. OctaviaPSfffiSffffö* alhier. 't Was leeg, gisteravond, tegen achten, in onzen Schouwburg akelig leeg, ontmoe digend leeg. En over achten, veel minuten al na het klokslaan buiten, van waar ook het eentonig geluid van den regen tot ons doordrong, was het nog niet veel beter. En 't bleef zoo. Toen begon mevr. Jac. Flothuis—Van Dommelen, declamatrice uit Rotterdam, met haar programma. Was zij ontmoedigd! Was zij teleurgesteld 1 Dat kan moeilijk anders geweest zijn, vooral na de te voren ook hier ondervonden waardeeiing, welke nu zoo goed als ontbrak, door welke om standigheden dan ook, wat dezen avond Voor haar tct een zeer kostbaren maakte. 't Kon moeilijk anders. Maar... bemerkt heeft niemand het aan haar, toen zij daar sprak, veel en lang, krachtig en luid, teer en fluisterend, in haar stemmig kleed ge tooid met hulst; kleed en tooisel zoo echt- passend bij het programma, dat voo*r 't grootste deel een Kerstprogramma was. Zij heeft weer doen genieten, haar goe den naam gehandhaafd. Die verzekering, dien troost kunnen wij haar geven. Wat zegde zij ze mooi, die rei-zangen- uit „Gijsbrecht van Aemstel", die andere Kerstliederen, ,,De brand in de mijn", het »,Lied van de Zee", versjes van Guido Ge- .zelle, van Adama van Scheltema; ja, haar gansch programma! En onze stadgenoot» de heer H. P. F. Laterveer, de bekende baszanger, droeg ter afwisseling KeTst- en andere liederen voor op de van h'em bekende wijze. Der declamatrice en mej. Annie van. Leeuwen, die den zanger op de Perzina- vleugel (magazijn Cockuyt) begeleidde, werden bloemen aangeboden. Zoo sterk het 't vermocht applaudisseer de het kleine auditorium. Voor het examen schoonschrijven m. o. (N.) is te 's-Gravenhage geslaagd de Leer M. Rademaker, van Leiden. Beroepen is bij de NecL-Herv. Gom. te Chrd-Bèierland ds. H. H. van Ameide, te Hillegom; te Sijbekarspel de heer A. E. K. Bolland, cand. te Leiden. Het Noord-Hollandsch Landbouwcve- diet, waarvan de hoofdzetel te Alkmaar ge vestigd is, maar waarvan Leiden een onder- afdeeling heeft op de Breestraat, hoek Prinsessekade, die zich in deze gemeente en omstreken een goeden naam heeft ver worven, gaat zijn kapitaal wederom uit breiden. Het wordt nu op twee millioen gebracht. In 1837 was het kapitaal f 58,750 en werd 4 pCt. uitgekeerd; tien jaren later was het f 278,200 en werd 5 pCt. uitgekeerd; in 1909 was het f 1,500,000 en werd 6 pCt. uitge keerd. Wel een bewijs dat de zaken cp hechten grondslag rusten. Het Noord-Holl. Landbouwcrediet wil nu het kapitaal op f 2,000,000 brengen en stelt daartoe de in- teeikening open op 500 aandeelen ad f 1000 tegen 110 pCt. Op de 28ste lijst van de 33ste jaar col lecte voor de Scholen met den Bijbel komen o.a. voor: Nieuw-Vennep met Abbenes met f236.70; Katwijlk-aan-Zee (Geref. Kerk) f200. Te Katwijk-aan-Zee is, behalve de Unie collecte dit jaar in de Geref. Kerk, nog f 104.674 voor de Christelijke School aan de Burgersdijkstraat gecollecteerd. De Koningin en de Prins hebben Eer sten Kerstdag den liturg-ischen dienst in de Kloosterkerk te js-Gravenhage, onder leiding' van ds. GSrretsén, bijgewoond. H. M. en Z. K. H. begaven zieh te voet naar het kerkgebouw. De Koningin-Moeder woonde Eersten Kerstdag de godsdienstoefening bij in de Groote Kerk aldaar, onder het gehoor van ds. Den Hertog. Zondag voor Kerstmis was de Koningin- Moeder onder liet gehoor van ds. Mole naar, in de Groote Kerk. De Koningin-Moeder heeft op Eersten Kerstdag het middagmaal aan tafel" van het Koninklijk gezin ten paleize in het Noordeinde te 's-Gravenhage gebruikt. De Koningin maakte gisteren in de voor middaguren een wandeling op straat. De Eerste Kamer komt, morgen, Don derdag, en de nog volgende dagen van de week in openbare vergadering bijeen ter behandeling van de Indische Begrooting en de andere ontwerpen, die nog vóór Nieuw jaar afdoening eiscken. De 1ste luit. L. J. de Wolf, van het 4de reg. inf., die te 's-Gravenhage den intendance.-cursus volgt, wordt I April a-s voor den tijd van 3 maanden gedetacheerd bij de Textiel-sch'oól te Enschêdeë. De oud-kapitein A. J. Groustra, refe rendaris, bij het departement van oorlog, wordt eerstdaags bevorderd tot administra teur zij dat departement. Hij is bestemd om met Juli 1912 den raad-adviseur F. E. L. A. Abel als hoofd der af deeling Militie en Landweer op te volgen. Te Hees, bij Nijmegen, is overleden, 70 jaar oud, de heer A. A. Hoos, oud-resi dent van Sumatra's Oostkust. Te 's-Gravenhage is overleden in den ouderdom van 70 jaren de gepeDsionneerde kapitein-luitenant ter zee A. van Hengel, ridder in de Militaire Willemsorde. De heer Van Hengel had reeds sedert meer dan 20 jaren den zeedienst verlaten, na een zeer eervolle loopbaan daarbij tc hebben afgelegd. Na zijn opleiding te hebben genoten aan het Marine-instituut werd de thans ont slapene in 1860 benoemd tot a-deïborst jste (klasse. Als luitenant ter zee der 2de klasse- nam hij in 1873 deel aan de expeditie tegen Atjelï en ih het eerste jaar van den Atjeh- oorlóg onderscheidde hij zich in die mate, dat hem in October 1874 benevens de Mili taire Willemsorde 4de kl. de Eeresabel werd toegekend. In 1899 verliet kapitein-luitenant tor zee Van Hengel wegens gezondheidsredenen den dienst met pensioen. Te Zutfcn is op 77-jarigen leeftijd over leden jhr. .Ph. E. van de Merwede Quarles van Ufford, oud-luitenant.kolonel der hu zaren., Te Ede is overleden dr. Van Per- sijn, officier van gezondheid 1ste klasse en chef van den geneesk. dienst aldaar. AARLANDERVEEN. Dé Raad dezer gemeente vergadert Vrijdag a.s., das mor gens te tiea uren» J BOSKOOP. Gisteravond gaf de harmonie „Excelsior", onder leiding van haar wak keren directeur den heer C. J. Noest, van Leiden,. een uitvoering in „Hotel Neuf" van den heer H. J. Apeldoorn. Er was vooruit gang te bespeuren; er word best geblazen vooral „La Veuve Joyeuse", Fantasie van T. Léhar, werd onberispelijk uitgevoerd. Er was verbazend veel puibliek. Verder zorgden de heeren Hellmann en B.van Leeuwen, van Leiden, voor afwisseling met hun voordrachten, en dat was hun toever trouwd. Zij werden wel genoodzaakt tot en kele toegiften, waarin zij zich wederom niet onbetuigd lieten. Wijl hopen hen hier nog maals tè zien. Verder sloot een gezellig en drulk bezocht bal den avond.1. „Excelsior" kan weder op een welgeslaagde avond, bo gen. HAARLEMMERMEER. De Raad komt bijeen Donderdag a.s., Kies morgens te elf uren. Gisteravond had in een ledenvergade ring der Lib. Kiesvereenigïiig „De Grond wet,". te Haarlemmermeer, dó verkiezing plaats van vier leden van het bestuur, we gens het bedanken der heeren- Evelein, Barrevoets, Van Zijvèrde'n en Voordendag. Gekozen werden de heeren W,r Plaisier, L. van Reeuwijk, D. -Houtkooper en M. L. van Tol. Als voorzitter werd aangewezen de heer C. v. d. Laan, in plaats van den heer Evelein. HILLEGOM. Door dc meisjesvereeni- ging Dorcas" werden bij gelegenheid van het Kerstfeest aan ongeveer zestig behoef tige gezinnen 325 kleedingstukken als Kerstgave uitgereikt. KATWIJK. Ten gevolge van de bekende vernietiging van het Raadsbesluit dd. 5 September j.l., waarbij de jheer M. van Egmond werd benoemd tojt wethouder, was de Raad dezer gemeente Zaterdag in spoedeischende vergadering bijeen ter ver vulling van de door deze vernietiging ont stane vacature. Met 10 stemmen werd in deze vergadering benoemd tot wethouder de heer R. Oiiwehand. Op ïtWïc beer Vair Egmond - waren uitgebracht 4 stemmen; ter wijl de heer D. W. Ouwehand'' 1 stem ver kreeg. De heer R. Ouwehand, ter vergade ring tegenwoordig, gaf te kennen zich de benoeming te laten welgevallen. KATWIJK AAN DEN RIJN. 't Was Tweeden Kerstdag des avonds stampvol in het kerkgebouw der Geref. Gem. alhier, waar de zangvereeniging „Haflleluja", on der leiding van haar directeur, den heer P. van der Hoeven, een uitvoering gaf, en waarbij haar zuster en naamgenoote van Katwijk-aan-Zee, daartoe uitgenoodigd, haar welwillende medewerking verleende. Na gemeenschappelijk gezang van Psalm 118 1 en opening van het samenzijn met gebed- van den Voorzitter, begon de uitvoe ring met het- welbekende Bondslied van Graaf Van Hogendorp. Zeker, het werd weder niet onverdienstelijk uitgevoerd; toch hebben wij het wel eens met meer op gewektheid hooren vertolken. „Zondags- lied" en „Beveel den Heere uwe wegen", die nu volgden, voldeden goed; ook „Ge bed". en „Oudejaarslied", welk laatste vooral bijzondere aandacht vroeg. Een solo met; kwartet uit het Kerstmis-orato rium'', benevens nog twee kwartetten, web den niet onverdienstelijk gezongen door de dames L. A. en A. L. Minnee en de heeren Chr. J. Minnee en.IJ. Noort, en deden dan ook hooren, dat de heer Van der Hoeven de leden tot iets goeds kan brengen. Ook de hierop volgende koornummers kwamen goed tot hun recht. Een fantasie voor orgel, waarvan de grondtoon was het „Eere zij God", deed den lieer Joh. Kres kennen als iemand, die op het klavier wel thuis is. Jammer, dat dergelijke muzieknummers zoo weinig aan dacht trekken en het meerendeel van hd» publiek die orgel- of piano-uitvoering be schouwt als een welkome gelegenheid om naar hartelust te praten „Uw Koning komt" en „Psalm 43" wer den daarop door het koor wederom goed vertolkt, en het duet in laatstgenoemd num mer kwam zeer goed tot zijn recht. De laatste twee nummers „De Kabels -los" en „Danklied", scheppingen van den heer Th. Endërlé, werden door den auteur zelf gedi rigeerd cn op uitstekende wijze ten ge- hoore gebracht. De koornummers werden afgewisseld door drie solo-nummers van mej. S. Parlevliet, te Katwijk-aan-Zee. die ook thans niet wei nig heeft bijgedragen tot het welslagen van den avond, vooral in „Die Hirten" kwamen haai* talenten volkomen uit; haar uitspraak was correct-, de voordracht onberispelijk. Vermelden we nog, dat de piano was uit liet- magazijn van den heer Breijnen, uit Leiden, clan kunnen wij besluiten met het slotwoord van ds. Meyering, dat deze zang uitvoering een waardig slot was van de Kerstdagen en sluiten wij ons volkomen aan bij de door hem geuite afkeuring tegen over sommige elementen, die oorzaak waren geweest, dat het luisterend deel van het publiek, niet altijd naar hartelust, van clen werkelijk goeden zang kon genieten. Ook bij den ingang liet, trots de aanwezigheid der politie, de orde af en toe wel iets te wenschen over. KATWIJK-AAN.ZEE. Wanneer men dezer dagen een kijkje neemt aan 't Prins- Hendrik-kanaal, staat men verbaasd over de bedrijvigheid, welke er heerscht. Geen wonder, want een vijf-en.zestig.tal loggers zullen dit jaar ter trawlvisscherij gaan en dit brengt heel wat werk mee, om al die vaartuigen van het benoodigde te voor zien. Het vorige jaar namen een veertig vaartuigen onzer vloot deel aan deze soort visscherijhet resultaat was toen gunstig; daaraan is het dan ook te danken, dat er thans zooveel vaartuigen aan zullen deel nemen. Niet onwaarschijnlijk is het, dat de reedèrs; met het oog op de schrale uit komsten der liaringvisscherij, nu op deze wijze hun gelulc willen beproeven. Als men bedenkt, dat ieder vaartuig voor de trawl visscherij met zes h zeven personen wordt bemand, blijkt het dat door deze onder neming aan eenige honderden visscbers werk en, naar wij wenschen, pok brood wordt verschaft. Laten wij hopen, dat de resultaten der tramlvisscherij schitterender zullen zijn dan die der haringvisscherij van het verloopen jaar. Gingen er ten vorigen jare ook nog schui ten ter kantvaart, thans wordt er, naar wij vernemen, geen enkele bom voor uitge rust. NOORD WIJK. De sociëteit Concordia" hield haar jaarvergadering in het gezellige, clubzaaltje van café „Het Fortuin". De ver gadering werd geleid door den voorzitter, den heer P. de Groot Jz. De rekening en verantwoording van den penningmeester sloot met een voordeelig saldo van f 20.57. Na amicale discussie werd besloten, den feestavond te houden op 2 Jan. a. s= Door den secretaris, den heer N. M. Alkemade, werden eenige wijzigingen voorgesteld m het huishoudelijk reglement. Men onder zocht eerst, of bedeelde wijzigingen ook soms in strijd waren met de Koninklijk- goedgekeurde /.Statuten. Toert het bleek, dat dit niet het geval was, werden zij over eenkomstig het voorstel aangebracht. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Veerman en O. W. Alkemade, werden her kozen. Vóór de sluiting dankte de voorzitter de Staoombootonderneming, firma J. Plug en Zonen voor het belangloos afstaan eener stoomboot., aan de sociëteitsleden, <!io dit voorjaar een boottocht maakten naar de Boskoopsche tentoonstelling. Applaus be groette deze welverdiende dankwoorden. NOORDWIJK-A.-ZEE. De Chr. zangver- eeniging „Soli Deo Gloria", onder directie van den heer Jac. Smit, van Delft, gaf Tweeden Kerstdag haar eerste openbare uitvoering in het kerkgebouw der Ned.- Herv. Gem. Ds. H. van Druten, van Rijnsburg, daar toe uitgenoodigd, opende deze bijeenkomst, na het gemeenschappelijk zingen van Ps- 150 12, met gebed en een inleidend woord, waarna direct het koor zijn pro gramma aanving met het gebruikelijk Bondslied. Onder het zingen van de 16 num mers van het programma was het steeds muisstil in het kerkgebouw. Alle-liederen werden ïnèt gevoel gezongenhet een vol deed echter beter dan het andere. No. 4 van het programma, „Het Kerkje" van J. Gersbach, werd op verzoek van cis. Van Druten vóór de pauze herhaald. Zeer juist gezien was het om het lied „Van onze blanke duinen" op het pro gramma te plaatsen. No. 7 van het pro gramma, „De Morgen", van E. Versteeg, blijft steeds het muzikale gehoor streelen. Het Lutheriied „Een vaste burg" hadden wij gaarne krachtiger en gloedvoller ge- wenscht. Hoe sehoon kwamen de sopranen en alten uit in de „Leis uit de l5de eeuw. ,.Het geuzenvendel op den thuismarsch" deed duidelijk aan het licht komen, dat de directeur iets met zijn koor zal kunnen aan vangen. Ongetwijfeld zal men ons ten goede hou den, wanneer wij beweren, dat het dubbel quartet „Na redding uit gevaar" zeer zeker niet tot het minste gerekend mag worden. Een der sopraanstemmen heeft meerderen met ons door haar volle en klankrijke stem zeer bekoord. Als wij een wensch mogen uiten, is het deze, dat het slotwoord van ds. Van Dru ten spoedig bewaarheid moge worden: „Tot weerziensHet kerkgebouw was geheel bezet. In de zaal van „Ons Huis" werd Za terdagavond een openb. verg. van visschers bijeengeroepen. Ruim tweehonderd hadden aan den op roep gehoor gegeven. Het comité, dat de vergadering had aangekondigd' bestond uit -de heeren: Leopold Graaf Van Limburg Stirum Noord wijk, W. van Beelen, H. de Boer, H. W. Doorneveld, 0. Admiraal Sr., G. il-asschier, M. Verloop, C. v. a'. Luyt, L. Hazenoct, C. v. d. Niet Dz., en- P. 11. Admiraal. Doel der bijeenkomst was be spreking van de gevreesde „keuringen." Met 1 Jan. a. s, moet men weten wordt de wettelijke regeling van kracht^ die bepaalt, dat niet alleen schippers, stuurlui en machinisten, maar ook de „wachten" of „uitkijken" op de vissckers- vloot voorzien moeten zijn van een genees kundig attest omtrent hun gezicht en ge hoor. Wijl nu ieder op zijn beurt c-p de visschersvloot de wacht heeft komt deze nieuwe bepaling in het effect hierop neer, dat alle schepelingen aan l>oord van \is- scherevaartuigen gekeurd moeten worden. Deze keuring herhaalt zich elke vijf jaren. Schippers en stuurlieden worden bij het verkrijgen van hun diploma op 's Rijks kosten gekeurd, doch de nieuwe keuring voor de mindere schepelingen crus kost (hoogstens) f 2.50. De verg. in „Ons Huis" werd geleid door L. Graaf van Limburg Stirum Noordwijk. Nadat deze een kort woord ter inleidw-g had gesproken, verkregen de visschers het woord, om te zeggen, wat zij zooal tegen genoemde keuring hadden in te brengen. En zij lieten zich niet onbetuigd. Het betalen van een rijksdaalder voor die keuring werd algemeen afgekeurd. Dat vorder de Noordwijksohe visschers naar Katwijk moeten, om daar gekeurd tè wor den, was een grief door allen geuit. Wordt een beva.ren visscherman, die groote ervaring heeft, om zwak gezicht of gehoor afgekeurd, clan zal hij op de schuit als minderwaardige hebben onder te doen voor en te gehoorzamen hebben aan iemand die een blauwen Maandag op zee vaart;,, maar scherp van gezicht en gehoor is. Voor beelden worden aangehaald van visschers, die door een noodlottig toeval het gebruik van één oog verloren, doch-met het tweede oog nog uitstekend kunnen zien. Als zoo'n visscher jarenlang gevaren heeft, is hij mee^ waard dan iemand met twee gosde oogen» doch pas ter zee gegaan. Daar de afgekeurden niet meer voor „vol" zullen aangezien worden, zijn zij wel licht genoodzaakt, aan den wal te blijven. Wie zal dan voor hen zorgen 1 D.e reeders-met groote ach epen ZAïllen. lutskritenid- goedgekeurden aanmonsteren. Wat blijft er dan over voor de kleinere vaartuigen! Beter ware het, naar veler meening, ge weest, als aan bedoeld wettelijk voorschrift geen terugwerkende kracht ware gegeven, en de keuring beperkt wa;re gebléven ge durende de eerstvolgende jaren tot de jongeren. Het doel ware dan na verloop van eenige jaren toch bereikt. De heer H. de Boor meende, met den. heer Van Limburg Stirum, dat er een depu tatie naar minister Talma moest gaan, om Z.Ex. te vertellen, wat do visschers tigen de bepaling hebben. Spr. meende, dat Z.Ex. blij zou zijn, de visschers zelf er eens over te hooren. Zijn doel toch met genoemd wettelijk voorschrift is niet geweest, de visschers te plagen, neen, Z.Exl heeft het welzijn der visschers op het oog gehad. Wordt hem nu uit de kringen van hen, die in de allereerste plaats deskundigen zijn. gewezen op leemten en verkeerdheden, dan zal hij gaarne de wet zóó wijzigen of aan vullen, dat zij meer in overeenstemming mag geacht worden met de behoeften. Daarna werd een deputatie benoemd, om bij minister Talma op audiëntie te gaan. Zij bestaat uit de heeren L. Graaf van Lim bui^g Stirum, H. de ,Boer( W. van Beelen (reeder), Jan van Duyn. L. Haasnoot, Bert. van Duyn (visschers-sohippers) en M. van Beelen, Dirk van Duyn en P. v. <1. Niet (visschers-matrozen). Met het „bravo",.dat de heer II. de Boer inzette ter eere van Graaf Van Stirum, die wederom toonde, dat hij de visschers een. warm hart toedraag^ en voor hun belangen gaarne opkomt, stemden alien ouder da verend applaus in. Daarna scheidde de ver gadering. OEGSTGEEST. Het was Maandagavond vol in het „Groene Kerkje", zeer vol. Geen plaats bleef onbezet, want de Chr. zangvereeniging „Debora" onder haar di recteur, den heer C. Fontein, zou haar tweede uitvoering geven Te zeven uren werd dc bijeenkomst ge opend door ds. A. J. Ruys, die de gemeen te liet zingen Ps. 150 l en 2, daarna een gedeelte las van Ps. 147, waarop na gehed en (korte toespraak „Debora" aan het woord was. De inzet was al dadelijk goed. Het „Bondslied" van graaf Van Hogendorp klonk frisch en flink. De nummers 2 en 3 konden minder indruk maken, doch de oor- - zaak daarvan lag niet bij de zangers en zan geressen, doch bij een deel van het- publiek, dat te laat binnen kwam, en, terwijl het koor zong, toch maar langs het podium heen. plaatsen trachtte te veroveren achter in het kerkgebouw. Door die stoornis werd de aandacht alleronaangenaamst afgeleid en wij hopen dan ook, dat zuïken, die zieh verlaat hebben, voortaan rustig het oogen- blik zullen afwachten, waarop het numinen hetwelk aan de orde is, zal zijn geëindigd., Vóór de pauze werden zeven liederen ten' gahoore gebracht, waarvan No. 4, „Jei-uza* lem", zeer mooi werd uitgevoerd. Ook „Het J Vaderhuis", een bas-solo, voorgedragen doo;

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1