n*. 1589f Vrijdag 8 December, A0. 19f1. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van fêpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Gffieieela Kennisgeving. Onder onse Vroeds Vaderen. PEIJS DER ADYERTENTIEK: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.i?{. Greotere letters naar plaatsruimte. Kleine adrertentiën san 30 woorden 40 Oente oontant i elk tiental noorden meer 10 Cents. Voor het inoasseoren wordt f 0.05 berekend. P1ÜJS DEZER COURAÜTt Yoor Leiden per week 9 Oentsi per 3 maanden 4 f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn i i 1.30. Franco per post 1.55. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien heu adres van de firma J. J. VAN HOEKEN en ZOON om vergunning tot uitbreiding der inrichting voor bout-bewer king in het perceel Marédijk no. 175, Sec tie L no. 406, door bij plaatsing van een electromotor van 22 p.k., tot het aandrij* ven van een dubbele en een enkele cirkel- zaagt en van 2 elektromotoren, elk van 10 p.k., tot het aandrijven van 2 zaagramen. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek, met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag 22 December aanst. dea roormiddag3 te elf urent op het B&adhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren teeen dit verzoek in té brengen, terwijl zij er de aandacht op vesti gen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder- ,wet voor 't gemeentebestuur of een zijner le iden zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O DE GTJSELAAR, burgemeester* VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 8 December 1911.- Er was gisternamiddag' weder groote be langstelling in de Raadszaal, zoowel van den kant der raadsleden zelf, die op één na de lieer Timp present waren, als van de 'zijde van het publiek, dat de tribune, vooral na vier uren, toen de scholen uitgingen,- geheel vulde. Het gold dan ook de salaris- Iregeling van het onderwijzend personeel, van het gewoon en van het handwerk.onderwijs, en liet is alleszins verklaarbaar, dat do on derwijzers en onderwijzeressen daarin groot belang stellen. Maair ook bij den Raad zelf wordt voor een zoodanige zaak bijzondere belangstelling gevoeld. Het onderwijzerskorps is uit den aard der zaak groot, een kleine .weddeverhooging voor ieder afzonderlijk, vormt voor allen to zamen con heel bedrag en zoo wordt het dikwijls een loven en bie den, een strijden om £25 of f 50 alsof het heel wat is. En daar hangt, voor de gemeente pok heel wat aan. De gisteren aangenomen (regeling, zal de kosten van het onderwijs ongeveer met een f 25,000 vermeerderen. De Schoolcommissie en ook de Arr. Schoolop ziener, die met het oog op de tijdsomstan digheden nog verder wilden gaan, hadden (regelingen voorgesteld, die nog tien mille frneer hadden moeten kosten. Maar niet alleen de financieel® kwestie', 'de kwestie van iets meer of iets minder houdt daarbij do geesten bezig. Er loopen, in de schoolwereld ook twee lioofdstroomin- gen, welke men de oude en de niéuwe zou kunnen noemen en die niet altijd evenwijdig gaan. En bij zulke gelegenheden komen deze wel eens in botsing. Nu wil het toeval ,of is het g-een toeval dat onze Raad. 'nogal leenige oud-onderwijzers in zijn midden telt, Idle zioh allicht geroepen voelen hun licht te doen schijnen en een schoolmeester is Hu eenmaal gewend veel te praten kort van 6tof zijn dezo over 't algemeen niet. Ook andere ontpoppen zioh nog wel eens tot onderwijs.autoriteiten en zoo was het ic voorzien, dat deze regeling nog wel cenigen tijd ia beslag zou nemen. Er stonden gisteren Jdaarom ook slechts drie voorname punten op de.agenda en men begon reeds om halftwce, Snaar oen der Raadsleden, die zijn Pappen heimers goed schijnt te kennen, verzekerde ions voor de opening, dat hij blij zou zijn Wamneer men het met dit eerste punt klaar 'zou spelen. Hij bleek goed gezien te heb"- ben, want men is er nog maar juist door- heengekomen. De heer Pera, die er einde lijk genoeg van scheen te krijgen, wildd er'zelfs, nadat driekwart der regeling was afgedaan, nog een speldje bijsteken, wat ge lukkig niet gebeurd is. Mon zou dan een volgende vergadering weer met frisschen !moed zijn begonnen. iWe zullen hier do lange beschouwingen, die gevoerd zijn, niet op den voet volgen. iWe zouden telkens in herhalingen verval len, evenals de sprekende Raadsleden ook hebben gedaan. Het waren hoofdzakelijk drie vragen die het debat beheerschtènló. do vraag van meer of minder, waaraan zich onmiddellijk vastknoopte de Vraag of met deze regeling het doel, wat men er mee beoogt zal wor den bereikt, n.l. of men bij vacaturc's ge noeg geschikte sollicitanten zal krijgëH e& of de goede 1 oerkrachten ons niet zullen yérlaten; 2o. de gelijkstelling van manlijke en vrouwelijk personeel en 3o. de extraLbe- zoldiging voor de taaiakten en de akte wis kunde, - - - De verheoging van het begin.salaris van f 550 tot f 600 werd algemeen toegejuicht; dat de periodieke verhoogingen elkander in sneller tempo opvolgen eveneens, maar dat het maximum slechts met f 50 zou war den. verhoogd en voor de onderwrijzeressen op flOOO, voor.de onderwijzers op f 1050 zou worden gebracht, werd niet algemeen vol doende geoordeeld. Een amendement der hoe ren Van dei* Eist c.s., om dit maximum voor mannen cn wouwen tot f 1100 te brengen, viel met groote meerderheid, waarmede ook het beginsel der gelijkheid tusschen dezo twee viel. .Wanneer m.en die gelijkstelling een vooruitstrevend idee wil noemen, dan as onze Raad er sinds 1908 niet op vooruit ge gaan. Toen werd een 'desbetreffend amen dement met één stem meer meerderheid aan. genomen, thans met 23 tegen 7 stemmen ver worpen. Verschillende leden, die er toen voorstemden do heer Fokker noemde zo nog even verklaarden zioh nu tegen. Het lag niet aan de verdediging; de hee- ï-en Vergouwen, Sijtsma cn prof. Heeres heb ben het' met taaie volharding gedaan. De Wethouder van Onderwijs, de heer Van Ha mel, bijgestaan door den lieer Pera, hebben ïnct evenveel kracht het denkbeeld bestre den. Do heer Van Hamel, die zich hierbij, evenals in andere zaken, ook wel wat al te veel op autoriteiten en andere gemeenteraden beriep, heeft nog al wat to hooren gekregen over een voor vrouwelijk personeel minder waardeeronde uitlating in liet pracadviieö. Vooral de heer Heeres wilde hem daarover niet los laten, ook niet nadat de wethouder den heer Zwiers verzekerd had, dat die uit- drukking allerminst beleedigend bedoeld was. Dc wethouder heeft zioh toen voornamelijk beroepen op een Rotterdamsch Raadslid, oud- Christelijk schoolhoofd, die volgens den heer Vergouwen wel wat ouderwetsch is op pae- dagogisch gebied. Van den kant der Raads leden werd op het oordeel van Leidsclie oud- schcolhoofden, de heeren Brouwer en Van dor Heyde gewezen, die als leden der School commissie in hun rapport de gelijkstelling warm verdedigden. Nadat het amendement-Van der Eist c.s. was gevallen, kwam dat der heeren Carpen. tier Alting c.s. aan de beurt, waarbij hetr eindsalaris werd bepaald voor onderwijzers op f 1100, vcor onderwijzeressen op f 1050, dat werd aangenomen mede met de stem van den wethouder van onderwijs. Dit is voor de onderwijzers een kleine verbetering; die echter de gemeente op een jaarlijksch be drag van f 4100 komt te staan. Een onder wijzer zonder hoofdakte kan dus klimmen tot f' 1100. Het bezit der hoofdakte kan ■dit bedrag met f 300 vermeerdéren, zoodat iemand met de hoofdakte kan klimmen tot een salaris van f 1100, trouwens eerst na... 20 dienstjaren. In gunstige gevallen kan hij nog een extra- belooning ontvangen voor een bijakte, indien hij n.l. daarin onderwijs geeft. De liecren Vergouwen, Bosch, P. J. Mulder en Van Tol hadden voorgesteld ook de bezitters der bijakten een extra belooning van f 50 te geven, ook in gevallen dat zij geen gebruik von die bevoegdheid maakten. De laatste drie heeren verloochenden echter onmiddellijk hun amendement, toon zij uit den mond van den Voorzitter hoorden, dat dit do gemeente een extra uitgave van f 4000 zou kosten en ook de lieer Vergouwen liet het trouwens van verschillend© kanten bestroden amende ment na eenig tegenstribbelen, ook varen. B. en i\Vs. hadden voorgesteld om voor de akten Fransoh, Duitsch, Engelsch' en wiskunde d$ extra belooning van f 100 te brengén op f 150, dat van den kant der liecren Sijtsma, Fokker en Van der Eist en anderen bestreden werd, die f 100 voldoen de achtten. T>e wethouder van onderwijl scheen daaraan echter zeer te hechten en ver klaarde zelfs tegen de lieeie verordening te stemmen, indien dit gedeelte van liun voorstel zou vallen. Daarover heeft hij nogal wat moeten liooren, trouwens hij zou zich nog wel eens beraden hebben, vóór hij cr too zou hebben medegewerkt den tegenwooidigen „noodtoestand", zooals hot door den heer Zwiers werd genoemd, te helpen bestendigen. Do lieer Carpentier Alting gaf echter een middenweg aan. In plaats van f 150 had liij f 125 gesteld, tot een maximum van f 500 en dit amendement werd ten slotte door B. en Ws. overgenomen en door de meerder heid aanvaard. Een kleine besparing van f 1500 constateerde de Voorzitter. Het artikel betreffende de vakónderwijze- ressen in de handwerken, wat voor deze een aardige verbetering is, al voert het haai' nog niet in het land der belofte, gaf geen aanleiding tot eenig meen'ingsverschil. De kosten cr van bedragen f 2100 meer. Ten slotte ging, na bestrijding vooral van de heeren Sijtsma, Fokker, Vergouwen en Zwiers, do voorgestelde verhooging van de hoofden der scholen er zeer vlot door. De heer Van Hamel las ter motiveering van dit punt een uitvoerig stuk voor uit een rede voering van liet Haagsch Raadslid, dr. Snouck Hurgronje, waarin op de groote verantwoor delijkheid en de moeilijkheid van een school hoofd in onzen tijd gewezen wordt. De be strijders hadden trouwens ook groote waar deering voor onze sohoolhoofden, maar meen den ook in vergelijking met andere plaatsen, dat deze verhooging niet dringend noodig was, waar deze salarissen met inbegrip van dé vergoeding1 voor Vrije woning bedragen f 2250 cn van enkelen zelfs klimmen tot f 2450 en f 2650. De Raad daoht e!r jn zijn groote meerder heid anders over. Er Stemden maar 6 leden tegen do verhooging. Van de zijd© van B. én Ws. zijn de voor stellen alleen verdedigd door den wethou der V aii Hamel. De burgemeester, stond en kel op de l^res, als het de gemeente.finan- ciën gold. Bij ieder amendement kwam hij met de mededeeling hoeveel liet zou kosten en dan vielen de cijfers blijkbaar meestal niet mee. De verdediging was niet altijd even gemakkelijk. Vooral do heer Van der Eist pakt© onzen wethouder nog al forsch aan. Hij heeft den tak van dienst, die onder zijn leiding staat, niet lief, meent deze. Thans is gebleken dat niet hij in 1908 gelijk heeft gehad, jnaatr wel zij die hem toen reeds zeiden, dab de regeling geen effect sorteeren zou. De heer Van .Hamel is echter niet een natuur om boos te worden. Hij ging van de veronderstelling uit, dat mr. Van der Eist heb niet zoo erg bedoeldd, tot welke veronderstelling de toon, waarin gesproken werd, andera geen aanleiding gaf. Zijnerzijds verweet de heer Van Hamel den hoeren Van der Eist o.s. ©n- vooral de hee ren Fokker en Sijtsma, dat zij ontevredenheid zaaiden, onder de coaderwijzers, waartegen de lieer Fokker een protest liet hooren, ter wijl do laatste de beschuldiging .terugkaatste naar den wethouder zelf. Tegen half zes werd de geheel© verorde ning vlug aangenomen, de tribune stroomde leeg en de Voorzitter hield d© Raad nog oven in geheim© zitting bijeen, nadat hij had medegedeeld als het eenlgszins moge lijk is" over een week de heeren weer bijeen te toepen. Dan komt de H. B..S.-kwestie aan de orde. Die zal ook niet in, een vloek en een Zuoht zijn afgehandeld. Leiden, 8 December. Gisteravond waa de af deeling Lei den der Vereeniging voor'Vrouwenkies recht in huishoudelijke vergadering in het Nutsgebouw bijeen. Zij werd geleid door de afdeelings-p resident© mejuffrouw Lulofs. Haar werkzaamheden bepaalden zich hoofd zakelijk tot het kiezen van een afgevaardig de en plaatsvervangende afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Dor drecht. Daarna werden de amendementen op den beschrijvingsbrief behandeld. Na af handeling der agenda werd door een der heeren-leden het onderwerp„hot wezen en. werken eener kiesvereeniging" ingeleid, dat tot een geanimeerde gedachtenwisse- ling aanleiding gaf. Bij Kon. besluit is de heer B. G. A. Smects, van hier, benoemd tot reserve- 2den-luitenant bij het 8ste regiment infan terie te Arnhem. Bij de inschrijving voor de levering van magazijngoederen, enz., voor heb gemeente gasbedrijf te Rotterdam behoorde tot de laagste inschrijvers de heer N. Ie Feber, te Leiden, bezems, voor f 175. Op het tweetal voor pred. bij de Geref. Kerk te Bruiniss© komt voor ds. D. Fleur- ke, te Ter-Aar. Voor het examen wiskunde 1. o. (art. 86) is te 's-Gravenhage geslaagd de heer J. Schouten, van Zoeterwoude. Tot commies, chef ter algemeene secre tarie van de provinciale griffie van Noord- Holland te Haarlem, is met ingang van 1 Januari 1912 benoemd de heer W. Meijer, secretaris der gemeente Elburg. De Koningin-Moeder heeft gistermid dag met de vorstin van Bentheim een be zoek gebracht aan het schilderijen-museum Mesdag, te 's-Gravenhage. Hr. Me. pantserdekschip „Gelderland", onder bevel van den kapitein ter zee 3. Albarda, is 7 dezer te Gibraltar aangeko men. Aangezien bij de korpsen verschil van opvatting bestaat omtrent het tijdstip, waarop militiepliohtigen een verbintenis kunnen aangaan als adspirant-militie-offi- cier is, naar de „Ass. Ct." meldt, door den minister van oorlog onder de aandacht ge bracht, dat ook jongelieden in het jaar van loting reeds een verbintenis kunnen aan gaan als adspirant-militie-officier, in welk geval zij op 1 October van datzelfde jaar ter opleiding worden gezonden naar de mili taire Schoolcompagnie te Amersfoort. B. en Ws. van Den Haag hebben be- noeiïïd tot hoofdcommies, chef van de afd. III der openbare werken ter gemeente secretarie, mr. J. F. van der Blij, commies redacteur ter gemeente-secretarie te Gro ningen. De Haagsche gemeenteraad besloot gisteren met 24 tegen 10 stemmen tot aan sluiting bij de Vereeniging van Nederland- sche Gemeenten, en nam met 24 tegen 6 stemmen het voorstel aan tot wijziging van het uitbreidingsplan in verband met veran dering van den weg langs het vredespaleis. Zooals we reeds mededeelden, zal de heer J. Vincent, op den vooravond van den laten Kerstdag (Zondagavond 24 Decem ber) het carillon van het Koninklijk Paleis te Amsterdam bespelen en alsdan Kerstlie deren en religieuze melodieën op het Kerst feest betrekking hebbend, ten gehoore bren gen tér waardige voorbereiding van het Kerstfeest. Van verschillende zijden werd den lieeT Vincent nu verzocht ook eenige katholieke Kerstliederen te willen spelen, aan welk verzoek door hem bereidwillig is voldaan. Zoo zullen de liederen „De herdeTkens lagen bij nachte" en „Adeste fideles" in het programma worden opgenomen. („Maasb.") BENTHUIZEN. De in de openbare school alhier gehouden vergadering der leden van de pas opgerichte afdeeling van „Het Groene Kruis" werd door 54 lieden bezocht. Nadat de statuten waren voorge lezen, legde het voorloopi'g bestuur zijn mandaat neer en werden thans gekozen de heeren A. Verheul Az., F. Uit de Bos, P. Grap er, J. v. d. Berg Az., en A. v. d. Berg, die allen hun benoeming aannamen. Deze nuttige Vereeniging kan nu ook hier haar werkzaamheden aanvangen. KATWIJK AAN DEN RIJN. De „Kat- wijksche Ziekenverpleging'' hield gister avond in hotel „De Roskam" een buiten gewone algemeene vergadering, ter bespre king van een bestuursvoorstel tot het op zetten van een eigen huishouding voor de verpleegsters en tegelijkertijd daarin over te brengen het magazijn van de afdeeling Katwijk van „Heb Groene Kruis". Nadat de vergadering, die door een 20-tal leden was bijgewoond, door den voorzitter, ds. A. J. van Wijngaarden, was geopend met gebed, de notulen der vorige vergade ring door den secretaris, ds. H. Meijering, waren gelezen en goedgekeurd, werd het zooeven genoemde punt door den Voorzit ter ingeleid en waarin werd aangetoond, dat deze regeling, mits uitvoerbaar, onge twijfeld zou zijn in het belang van de ver- plegingsartikelen, en dus ook van de zieken. Een begrooting der kosten werd overge legd, de jaarlijksche uitgaven zullen moeten worden geraamd op f 1585, terwijl het kas saldo van het vorig jaar zal moeten wor den aangewend tot het opzetten van een eigen huishouding voor de zusters. De heer De Ruiter Zijlker apprecieerde dit denkbeeld ten zeerste, waar zoowel de Ziekenverpleging als „Het Groene Kruis" er bij zullen winnen; het is echter een ont zettend groote verandering, waarvoor wen- schelijlc is meer vastheid der financiën. Hij zou daarom in overweging willen geven, dat andermaal een verzoek tot den Gemeen teraad werd gedaan om verhooging van het jaarl'jksch subsidie tot f 450 ad f 500. De secretaris vraagt den vorigen spreker of eigenlijk de vastheid der financiën niet reeds kon worden aangenomen, waar de Raad volgens zijn mgening had besloten een verhoogde subsidie te zuilen verleenen, wanneer zulks noodig bleok. De heer Hueting merkte op, dat door den Voorzitter in zijn inleiding was gezegd, dat de voorgestelde verordening een groote verbetering zou zijn, waarom hij gaarne zoo mogelijk wenschte te vernemen, waarin die verbetering voor Ziekenverpleging zou bestaan. Niet rechtstreeks kon hierop om verschil lende redenen worden geantwoord, al kon het bestuur wel mededeelen, dab de Zus ters het plan ook van heeler kaTte toe juichten, terwijl „Het Groene Kruis", dat de heer Hueting wilde uitschakelen, voorop moet worden gehouden, waar juist het voor stel een gevolg was van besprekingen op do laatste jaarvergadering van die afdeeling. Na nog enkele besprekingen werd heb voorstel bij acclamatie aangenomen en kreeg het bestuur machtiging, om, wan neer de plannen voor verwezenlijking vat baar waren, tot de uitvoering over te gaan. De heer W. J. Gesink gaf nog in overwe ging, om bij keuze van een woning voor de Zusters Tekening te houden met de belan gen van Katwijk-aan-Zee en dus die te ne men in het centrum van Katwijk-aan-Zee en niet in het Noordelijk of Zuidelijk deel van die plaats, waartoe heb bestuur toe zegging deed. Tevens gaf hij in overweging om werkzaam t© zijn voor de uitbreiding van het ledental. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering door den secretaris met dank gebed gesloten. LISSE. Tot leden van het kiescollege der Ned.-Herv. Gem. zijn gekozen in plaats van de heeren G. van der Mey, wegens ver trek, en J. van der Wilk, wegens overlij den, de heeren G. van Parijs Jz. en G. Oosthoek. Twee huizen onder één dak met erven en tuin, te zamen groot 7 aren en 5 c.A., gelegen aan den Ileerenweg alhier, brach ten in veiling op f 4100. Kooper was de heer N. van der Kroffc, te Hillegom. NOORDWIJK. Gisteravond vergader-Ie in „De Poort van Kleef" de afd. Noord- wijk en Omstreken van de „Hollandsen© Maatschappij van Landbouw" (H. M. L.) onder voorzitterschap van jhr. W. C* vaa Panhuys, die in zijn openingswoord de ver. diensten herdacht van den gewezen tweoi den voorzitter, den heer De Kan, van Noordwijflcerhoub, door den dood aan c!e afd. ontvallen. Als spreker trad op de heer P. C. My ij zer f, kapitein-paardenarts, te Leidon, die sprak over „Gezondheidsleer, voeding en verpleging van het paard" en o.m. behan delde de vraag: Welke maatregelen heefb de paardenhouder nu te nemen, om gezon-* de, krachtig© dieren te krijgen? Op de eerste plaats heeft men te lettert op de afstamming; op de 2de plaats )x> vordere men, dat de natuurlijke aanleg tot ontwikkeling worde gebracht door goed®, opvoeding en goede verplegmg. Behalve goed voedsel zijn voor een pa?, 'd ook noodig: licht en luoht, waaruit volgty dat een goede stalventilatie noodzakelijk is. Na de korte pauze ging spr. over to6 bespreking der huidverpleging. Noodig is, dat de huid gepoetst wordt, om het vuil te verwijderen; dat een paard zoo nu en dan een bad krijgt; dat het paard gescöo- ren wordt; dat manen en vetlokken ge-, knipt worden, behoudens eenige voorwaar-, den. Ook de hoefverpleging werd door syr« behandeld. De Voorzitter dankte den spreker Als nieuw lid werd aangenomen de Leet H. de Wit. Naar aanleiding van een vraag van dert heer Balkenende, of het mogelijk en wen. s-ehelijk is een plaatselijke Landbo nvtem toonstelling te organiseeren, antwoordt de voorzitter, dat het z. i. minder gew3asj.1t) is met het oog op de groote landbouwten toonstelling, die in 1913 te Den Haag zal worden gehouden. NOORD WIJKERHOUT. Gisteravond vergaderde in café „De Zwaan" de Noord- wijkorhoutsche IJsclub. Bij ontstentenis van den Voorzitter nam d'e heer E. Oost. dam Jbzn., welwillend de leiding der verga dering op zich. De penningmeester, dé heer E. Oóstdam Hzn., deed rekening en veranwoording, waaruit bleek, dat de vorige zachte wintert van gunstigen invloed is geweest op de kas a'er Vereeniging Er was n. 1. een batig saldo van f 150.30. Alsnu had de verkiezing plaats van twee bestuuursleden, wegens periodieke aftre* ding van de heeren E. Ooütdam Jbzn., se cretaris, cn B. Jansen, commissaris, die beiden herkiesbaar waren. Daar de laatste' niet meer ia aanmerking wenschte te ko- men, werden na gehouden stemming ge-i kozen de heeren E. Oostdam Jbzn., en D« Oostdam Hzn. Nu was aan de orde do verkiezing van een voorzitter. Met algemeene stemmen- wem' de heer R. van Dijk als zoodanig be noemd. Gisteren had alhier de eerste houtver-, kooping plaats van eseeken-, eiken- cn el-* zenhakhooit nabij den Hoogoveenschen Mo len en op „Twistduin". Er was groote kooplust en er werden flinke prijzen besteed. In geen jaren werd het hakhout zoo duur verkocht. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Gisteravond had de afd. Noordwijk van de „Gerefor meerde Vereeniging voor Drankbestrijding een openbare vergadering belegd in „Ons Huis". Als spreker trad op de heer M. v. d. Staal, middernachtzendeling te Rotter dam. De voorzitter, de heer H. J. Knoop,, opende de vergadering en noodigde de aan wezigen uit tot zingen van vers 2 van Psalm 25. Na een geestdriftige inleiding gaf hij het woord aan den sprelker, om zijn on derwerp: „Wat moeten we doen voor de. ellendigen?" te behandelen. Spr. ving aan met op welsprekende wij- zo pakkende voorbeelden aan te halen van het leven der ellendigen in donker Rotter dam; voorbeelden, die spr. maar voor heb grijpen had, zooals men Begrijpt. Spr. wees er op, hoe het altijd weer do drank is, die heb overgroote deel der el lende op het geweten heeft, en gaf aan wat er van alle beweringen over den drank waar en niet waar is. Spr. gaf uitvoerig aan, wat men voor do ellendige drankslaven moet doen, en als krachtigst middel de geheelonthouding. Dit is ook de meening der Gereformeerde Vereeniging tegen drankmisbruik. De heeren H. de Boer en dr. Hermanid^d wisselden met spreker van gedachten. Ge noemde heeren bleken te staan op bet uvu tigheidsstandpunt Spr. zette daar vreer tegenover andere uitspraken. Dr. Ilermanides meent, dat ook de ae'n'-< terlijkheid, de geestelijke min der waardigi heid velen op het. pad der misdaad brengt, waarop spr. als zijn meening te kennen geeft dat veler geestelijke minderwaardig heid te wijten is aan de drankzucht vah ouders of voorouders. Nadat de voorzitter den spreker bcdankfl had, en dezo vertrokken was, werd de op, aangenamen toon gevoerde discussie nog eenigen tijd voortgezet, hoofdzakelijk tuai schen de heeren H. de Boer en P. v d

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1