Pi®. 15899 Donderdag 7 December. A0. 1911. feze (gourant wordt dagelijks, mst uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Uit de „Staatscourant". Kunst, Ietteren. enz. FEUILLETON. Valsche en ware liefde. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADYESTENTIEN: Van I8 regels A1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grooiere letters naar plaatsruimte. Kleine advertention van 30 woorden 40 Oents oontant i elk tiental woorden meer 10 OentB.-Voor het inoaseeeren wordt/"0.06 berekend. PRIJS DEZER COURAJNT: Voor Lelden per week 0 Oeotei per 8 maanden f 1,10. Baiten Leiden, per looper en waar agenten gerestigd tijn 1.30. Franco per post 1.05. Leiden, 7 December. Bij het examen Boekhouden der Ver- 'eeniging van Leeraren te Amsterdam, elaagden de heer H. N. van der WaJle, leerling van den heer J. Tullexiers, te VGravenhage, en wederom een leerling van „Kennis is Macht", alhier, de heer W. Velberg. Met de „Staatscourant" No. 287 zijn verzonden de wijzigingen in de statuten ,van den Leidschen Bestuurdersbond. Beroepen is te Melis- en Mariekerke de heer A. F. P. Pop, cand. fc. d. H. D. te Katwijk-aan Zee. De gewone audiëntie van den minister van Buitenlandscho Zaken zal Vrijdag 9 Dec. a. s. niet plaats hebben. LEIDERDORP. Tot onderwijzeres aan 'de school met den Bijbel is benoemd mej. P. Nierstrasz, alhier. Het bestuur van den polder Achthoven heeft den omslag over 1911 nader bepaald op f 1.40 per hectare. NOORD WIJK. Gisteravond was er in „Hof van Holland" wedorOmJ Vergadering om. tot oprichting van feen Raiffeisenbank te geraken. Als resultaat idier vergadering mag vermeld, dat dc Noord, iwijkscho boerenleenbank thans definitief is ppgeiricht. Een woerd van hulde aan den ij vervollen Voorzitter van H. B. G., den heer G. J. G. yan Parijs, is alleszins op zijn plaats. Hij itoch was het, dio heb initiatief nam, hij Ook was het, die het grootste deel der voor. bereidende werkzaamheden, belangeloos ver richtte. Als straks de loden de vruchten plukken vajï zijn bemoeiingen, mogen zij hem (wel dankbaar gedenken. Het eerste deel der vergadering woTd ge leid door den heer G. J. G. van Parijs1. Medegedeeld word, dat van de Oen trade Raif- feisenbank te Utrecht bericht was ontvan gen, dat er van haar kant geen bezwaren, bestonden tegen het lidmaatschap van per. eoncn, die buiten land. en tuinbouw staan, imi,ts de verhouding van land. cn tuinbou- iwers tob degenen, die daarbij niet betrokken izijn, dezelfde blijvc, ads op do voorloopigo lijst: 49 tob 20 of als 5 tot 2. De heer W. do Ruyter maakbo practisohe bezwaren, en wilde het lidm'aatschap beper ken tot land- en tuinbouwers uitsluitend. Op 'de lijst, die cirouleerde, teekenden 41 per sonen, aldus te kennen gevende, dab zij leden yrenschten te worden. In den Raad van Toezicht werden geko- 2tën de heeren S. A. van Konijnenburg, B. de Groot Jz. en O. W. Alkemade A.Wzn. In het bestuur werden na bijna eindelocs geetem gekozen de hoeren: Jac- van Went, N, Man-bus, L. Hoogeveen, H. Ruygrok en O. G. J. Alkemade, die zijn functie" votfffoopig slechts voor één .jaar wonschte te aanvaar den. De heer G. X G. van Parijs, die óók ge kozen werd, bedankte, evenals de heeren kW. de Ruyter on A. v. d. Berg. 't Moet Voor ideii lieer Van. Parijs wel wat hard geweest zijn, dat hij eerst bij een allerlaatste stem ming een meerderheid kon verkrijgen. ,Wo kunnen niet in gijn hart lezen, maar we wagen het te veronderstellen, dab dit ook meewerkte, toen hij bedankte. De heer C. W. Alkemade leidde liet tweede deel der vorgadering. Het Bestuur deelde mee, dat spoedig weer een vergadering belegd zal worden, waarop nog twee plaatsvervangende bestuursleden ge kozen moeten worden, en waarop statuten en huisli. reglement moeten worden vastgesteld. Daarna werd de vergadering gesloten- NOORDWIJKERHOUT. De afd. Noord, wijkorhout der N?d. Naaivereeniging ver blijdde een aantal gezinnen mefc verschil lende Iclecdingstukken- Door het kiescollege der Ned.-Hem''. Gem'. alhier werden herkozen de heeren A. v. Dijk, ouderling; T. Reyneveld, diaken; M. v. Dijk en D. J. Nell, notabelen- SASSENHEEM. In de zaal van den heer Woudenberg hebben de kinderen van de le den der .afdeeling* „Sassenlieim cn Omstre ken" van den R-.K. Volksbond, St.-Nicolaas- feest gevierd. Ook vele ouders waren tegen woordig en genoten misschien niet minder dan hun kroost. St-Nicolaas toonde zich zesr mild, wat bij do kleinen natuurlijk wel in den smaak viel. VOORSCliOTEN. Gekozen is tot ^diaken der Ned.-Herv. Kerk de heer C. H. van Santen. WASSENAAR. Bij dc feestelijke opening van 't Gebouw voor Christelijke belaaigen „Onderzoekt de Schriften", was in do groote zaal, die ruim 400 personen kan bevatten en nu feestelijk met bloemen en planten was versierd, een groot aantal belangstellen den saamgekomén. Do Christelijke Zangvcr- eeniging opende met het Bondslied, waarna de predikant der Gemeente, ds. J. G- Klomp, het samenzijn wijdde door gebed. De aanwe zigen zongen een Psalm. Vervolgens sprak hij naar aanleiding van Exod. 323„Geeft onzen God grootheid." Inzonderheid bracht hij hulde aan do Kerkmeesters, die dien bouw hadden ondernomen, daarbij met weemoed den heer Brooksmit herdenkend, die de tot standkoming van het Gebouw niet mooht beleven. Een afzonderlijk woord werd ge richt tot diens plaats ver van ger r jonkh. J. Hooft Graafland als vertegenwoordiger van den Ambachtsheer. Ook werd den architect, den heer W- Fon tein, uit Leiden, dank gezegd voor de tob- stand-brenging van dit schoonc gebouw, als mede den heer O. van Tol, van Wassenaar, voor zijn goede uitvoering. Het zangkoor zong het „WijdingsTicd", de saamgekomenen J?s. 6810, waarna het koor nog zong: „Dankt, dankt nu allen God" en „de Heer is groot." Het samenzijn werd gesloten met dankzegging aan God en met Gezang. Het schoon e gebouw, dat een sieraad is van 't dorp, en zoowel den architect als den aannemer alle oer aandoet, is gelegen in de Schoolstraat en bevat een ruime vestibule en gang, waardoor men in de vergader kamer van II.H. Kerkvoogden komt- In de frissche portalen bevinden zich W- C.'s, met wasehgelegenlieid voor heeren en paraos, voorts is er een vergaderzaal voor de jonge- lings- en naaivereeniging, een brandstoffen- bergplaats, enz. Aan het einde der gang is de groote zaal met haar mooie massieve koperen kro nen, een gezelligen indruk gevende. Aan. dit gebouw sluit zich een nette concierge- woning aan. Dank zij de welwillendheid van D- J. baron van Pallandt, was de zaal keurig versierd. ZOETERWOUDE. De mazelen heerschen hier al sinds eenigo dageu zoo hevig, dat sommige klassen der R.-K. Jongens- en der Zusterschool gedeeltelijk ontvolkt zijn. Veel (kinderen zijn maar licht aangetast-, doch anderen zijn hard ziek en hebben liooge koortsen. Bij< Kon. besluit zijn Everhard Johau Ka- rel van Lidth de Jeude, te 's-Giavenliage, mr. Martinus Elisa Johannes Jaoobus van Lidth de Jeude, te Alkmaar, Gornelis Wil lem Frederik Carel van Lith de Jeude, te 's-Gravenkage, en Everhafd Jolian van Lidth de Jeude, te 's-Gravenhage, met al hun wettige, zoo manlijke als vrouwelijke aistammelingcn, in den Nederlandschen adel verheven, met praedicaten van jonk heer en jonkvrouw; benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nas&au P. C. L. Eikendal, notaris te 's-Gravenhage; aan D. J. Langarkuizen, rijksboekhouder lste kl. ten kantore van den betaalmeester te Groningen, op zijn verzoek, met 1 Febr. 1912, eervol ontslag verleend uit zijn gö- melde betrekking lo. aan den officier van adm. lste kl. G. A. Daey Ouwens, wegens ongesokikt- hGkl voor de verdere waarneming van den militairen dienst ten gevolge van lichaams gebreken, met 16 Deoernber 1911 eervol ont slag uit den zeedienst verleend, onder toe kenning van pensioen, en heb bedrag daar van bepaaild op f 2449 's jaars 2o. met 16 Dec. 191L bevorderd tot offi cier van adm. lste kl., de off. van adm. 2de kl. P. A. Snellen van Vollenhoven; bepaald dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië ah in Nederland, eervol zal worden vermeld de lste luitenant der inf. van het leg-er in NecL-Indië M. Uhl, en zïulks ter zake van zijn gedrag bij de (krijgsverrichtingen in het commandement ran Timor en onderhoorigheden gedurende het eerste halfjaar 1911; A. Groothof f te Amsterdam, voor het f'jdvak van 1 December 1911 tot en met 30 Nov. 1912, belast met het houden van voordrachten over Indische hooglandcultu res, met uitzondering van de oultuur van ea-outchouc-produceeren.de gewassen, aan de Rijks hoogcre land-, tuin- en bosohbouw- sohool te Wageningen. Een nieuw Schouwburgplan voor Den Haag. Men doet ons mededeeüng van een ge heel nieuw plan voor een schouwburg, dat reeds tot in de détails gereed is, zoodat be gin 1912 met den bouw begonnen kan wor den en men in Mei 1913 gereed hoopt to zijn. Dit plan gaat uit van een combinatie, die te Parijs gevestigd is, en zoowel daar als te Brussel reeds een inrichting van dien aard exploiteert. De bedoelde schouwburg zou n.l. het gekeele jaar bespeeld worden, 's zomers als operebtentheater, en 's win ters als spectacle variété. Voor het gebouw is een terrein aan de Javastraat gekozen. Het geheele complex gebouw, dat voor dit doel is aangekocht, beslaat een oppervlakte van f D00 vierk. M. Het aantal plaatsen zal 4000 bedragen, ter wijl de promenoir, ingericht tot wintertuin, 800 vierk. M. beslaat. Het tooneel met or kest - 1 750 vierk. M. groot zijn, zoodat niet geklaagd zal behoeven te worden over een t© klein tooneel. Deze schouwburg zal dus grooter zijn dan eenig ander te '&-Gravenhage bestaand theater. De zaal beneden zal 1000 zitplaat sen bevatten, met 60 loges, ieder voor 6 tot 8 personen; en er komt een galerij, met 1200 zitplaatsen. De uitvoering is opgedragen aan een der bekwaamste Brusselsohe architecten op bet gebied van theater-bouw. De plannen zijn reeds zoover in détails uitgewerkt, dat zelfs de prijzen der plaat sen reeds zijn vastgesteld. Tob zoover onze informaties. Wij laten hierbij bul ~n beschouwing of de stichting van zulk een inrichting in het algemeen en speciaal daar aanbeveling verdient. Het maakte op ons echter den indruk, dat wij hier met een ernstig plan te doen hebben en dat het, ook zonder deelneming uit Den Haag zelf (wat ge woonlijk het teere punt is) kans heeft op uitvoering („Vaderland.") Bakhuis Rooze boomfonds. Het bestuur van het Bakhuis Roozeboom- fonds, opgericht na heb overlijden van pro. fessor Bakhuis lloozeboom, hoogleeraar aan de Amsterdamsche Universiteit-, met het doel, de herinnering aan zijn persoon en zijn werk levendig te houden, heeft thans aan de ingekomen gelden een defi nitive bestemming gegeven, door ze aan de Konink'ijke Academie van Weten schappen over te dragen. Deze hóeft op zioh genomen, op geregelde tijden een gou den medaille, waarvan de stempel, door de firma C. J. Begeer te Utrecht vervaardigd, bij 's Rijks Munt gedeponeerd wordt, uit te reiken aan den schrijver van den meest op den voorgrond tredenden arbeid op het gebied der phasenleer. De jaarlijks inko mende bijdragen zullen, behoudens nadere beslissing, voor hetzelfde doel worden ce- bruikt. Zooals reeds vroeger medegedeeld werd, werd een gedeelte der inkomsten besteed voor het vervaardigen van een geschilderd portret, dat aan de universiteit van Am sterdam aangeboden is. Het Paleis op Zorgvliet-. Men schrijft uit Den Haag aan de N R. CV' Nu het tijdstip sohijnfc te naderen, waar op Zorgvliet voor villabouw geopend zal worden, heeft de heer Deen een voorstel aan den raad gedaan, dat hij aanvankelijk eerst had willen indienen als de plannen voor een nieuw stadhuis aan. de orde kwa men. Hij denkt zich een Paleis voor de Ko ningin op Zorgvliet en ini verband daarmee verzoekt hij liet jongste voorstel met bo trekking tot dit park aan te houden. De heer Deen wil de 56 H.A. koopen voor f 4,200,000 en vau dezen grond 30 H.A. afstaan voor een Paleis. Draagt de ge meente nu 2 millioen in de kosten van den nieuwen bouw, dan vordert het geheel een uitgaaf van f 6,200,000 en waar nu de waar-' de van de 26 resteerende H.A. van Zorg vliet, vermeerderd met die van de terrei-'. nen, aan hek Noordeinde waar thans het1 Paleis staat-, volgens hem op ëen gelijk' bedrag gesteld mogen worden, meent hij, dat bij dit voorstel de voordeelen voor de gemeente in het oog springen. Is bij deze oplossing wel voldoende reke- ning gehouden met de eisohen^ waaraan een paleistuin heeft te voldoen? De 56 H. A., die aangekocht zouden worden, behooren tot het minst fraaie deel van Zorgvliet; heb mooiste stulc is eigendom van den heer Goakoop en bij bedoeld plan zou het Paleis komen te staan, ni:t te midden van, maar naast een buiten plaats, die aangewezen scheen koninklijk park te zullen worden. Mocht de heer Goekoop tot onderhandelen op redelijke grondslagen bereid zijn, de weg, welke leidt naar oplossing van ons paleisvraag. stuk, ware gevonden. Zoolang dit echter niet het geval is, lijkt het ongewenscht een paleis te doen verrijzen in een omge ving, welike daarvoor niet geschikt, is. Onze instemming heeft het plan dan ook niet, daargelaten of de kostenberekening (f 7.60 per vierkanten meter), waartegen van de zijde der betrokken maatschappij bezwaar is gemaakt, al dan niet juist is., Wil de gemeente de Koningin beter ge huisvest zien en tevens trachten de terrei nen aan het Noordeinde voor een raadhuis* in handen te krijgen, laat zij heb beproe ven. Maar tegen opvolging van den raad van den heer Deen dient ten krachtigste te worden gewaarschuwd, de raad zou mefc het hoofd tegen den muur loopen en zioh- zelf eenigszins belachelijk maken. Een B e e t h o venhuis. De heeren von Gleichen-Ruszwurm, Max Schillings, Ernst Hafger architect en dr. Paul Marsop verspreiden een circulaire, waarin zij mededeelcn dat een aantal mu sici, literatoren en kunstvrienden een ver- eeniging gevormd hebben met het doel gel den bijeen te brengen voor het stichten van een Symphoniehuis in het centrum van heb Duitsche Rijk, een nationaal ëerbewijs aan Beethoven. De architect Haiger heeft de plannen voor heb gebouw reeds gereed. JKntholioko Vakorganisatie. De Katholieke dagbladen bevatten de vol gende aanschrijving, door de 5 bisschoppen oil der teekend „In den -latören tijd openbaart zich een streven om, tegen Onze verklaring in, stom-' ming te maken voor christelijke vakorgani- satie. „Om die roden achten Wij het plicht», nogmaals en zloo beslist mogelijk te verkla ren, dat het Ons ernstig- on uitdrukkelijk verlatigou is, do aan On3 ondorhoorigo Ka tholieken te veroenigen en vereenigd te hou den in Katholieke organisation, omdat alleen in deze do Katholieke beginselen ten volta tot hun recht komen, en samenwerking mot andere vereenigingen voor bepaalde wenscho- lijk geachte doeleinden, in zooverre de Ka tholieke begiinsclen dit toelaten, daardoor? noch onmogelijk gemaakt, noch ook bemoei lijkt wordt. „Do uitzondering, voor de Liiiiburgscho mijnwerkers gemaakt, bewijst, dat met allo belangen rekening wordt gehouden." 80) „En welke gevolgtrekkingen meent ge hieruit voor het onderzoek te mogen maken vroeg Frank. »Wel, zooals ge weet, heeft men Rodeck vermooid en de schrijftafel opengebroken ge vonden. Men kon niet met zekerheid vast stellen, dat er belangrijke geldsommen ont braken, zoodat er alleen als feit bleef het schijnbaar verdwenen zijn van het testament, waarmee echter Helwigs geldverduistering en vlucht in tegenspraak waren. Nu echter staat «vel vrü zeker vaet, dat het testament wel is gezocht, maar niet is gevonden. En nu volgt vanzelf het een met het ander. De misdadiger heeft tevergeefs zijn plan uitgovoerd; hjj heeft b««>i uuraeei DU gehad en zijn geldnood bleef dus bestaan. Daarom greep hij naar de bankkas om zich reisgeld te verschaffen en geld over te houden om zich ergens een nieuw bestaan te kunnen verzekeren. Alles sluit nu ineen als de schakels van een ket- tlng." „Di® ihem nooit zal binden", voegde Frank er somber aan toe, „Ja, misschien toch wel. Zooals ge weet is er een bevel tot inhechtenisneming te- gen Helvvig -uitgevaardigd op grond van geldverduistering; maar aangezien bijvoor beeld de Vereenigde Staten de lui wegens dit misdrijf niet uitleveren zou hij onge stoord in Noord-Amerika kunnen verblijven, en volgens gefuchien moet firij dan ook in New-York, Wallstreet 81, zijn intrelk hebben genomen. Eigenlijk had ik difc wel niet mo gen vertellen, waarde collega, maar u liebt als ounator het recht alles van de zaak te weten, en bovendien weet ik, dat u van mijn vertrouwelijke mededeeling geen mis bruik zult maken. Ik heb reeds alle maat regelen genomen om Helwigs uitlevering te bewerken. Ik heb natuurlijk de verdenking van moord op den voorgrond moeten zet ten, maar door het vinden van het testa ment heeft dit vermoeden ook veel vasteren grond gekregen". ,,En Frits Grote?" vroeg Waldau eenigs zins angstig. „Als getuige zou hij mii natuurlijk zeer welkom zijn", antwoordde Schneider. „Maar dit wezen schijnt spoorloos te zijn verdwe nen en te Berlijn tusschen een twee millioen menschen zal hij wel al even moeilijk zijn op to sporen als een naald in een hooiberg. Misschien met behulp van de courant." ,Niet do'o- -o ivurauv weerde Frank haastig af. „Waarom niet? Getuigen zoekt men toch gewoonlijk langs dezen weg." „Maar geen getuigen, die misschien meer op het beklaagdenbankje tfbuis behoorden". Hiermede was het onderhoud geëindigd; de beide juristen namen tamelijk koel af scheid van elkaar. Schneider had geen flauw vermoeden welk een belangstelling Waldau voor deze, zaak had maar wel was hem duidelijk gebleken, dat hij niet aan Helwigs schuld geloofde, en nu speet het- hem, dat hij het adres vau den voortvludbtigen bankdirecteur had ver raden. Frank gevoelde zich inderdaad zeer ge drukt door hetgeen hem daar nu was ter ooren gekomenwant hij moest erkennen, dat Helwigs geldverduistering en vlucht in een heel ander daglicht waren gesteld, nu het testament was gevonden. En wanneer de directeur eenmaal zou zijn achterhaald en verhoord, dan wist niemand hoe de zaak zou loopen. Zou het onder deze omstandigheden niet in het belang van Eva liggen, dat Heiwig op tijd zou worden gewaarsdhpwd, alvorens hij in handen van de onverbiddelijke rech ters zou zijn gevallen? Een middel orn zichzelf niet al te zeer onbehoorlijk voor te komen was gevonden-, toen hij op het idee kwam te bevelen, dat men de uitspraak van het eohtsoheidings- prooes zou verzenden naar New-York, Wall street 81. Dit bericht zou Heiwig sneller be reiken dan andere officieele epistels, en Heiwig ZfOxi inzien, dat men zijn verblijf plaats kende, en zoodoende zou hij dus kun nen vluchten. 'Frimfe Waldau had een moeilijken strijd met zickzelven te strijden. Een oogenblik stond hij op het punt Eva de zaak voor te leggen en zich aan haar beslissing te on derwerpen; maar het volgende oogenblik verweet hij zich zijn lafheid. Na lang heen en weer denken wist hij een overwinning op zichzelven te beibalen *n einde lijk was hij tot het besluit gekomen, dat het toch beter was Hel wig de gelegen heid te laten om zijn onschuld te bewijzen dan Ib'em met de op hem rustende verden king verder door het leven te laten gaan. Dit eeaie had Frank zich rast voorgeno men; om zich, zoodra- zich de mogelijkheid voordeed, als verdediger van Heiwig aan te bieden. Misschien zou Heiwig zijn aan bod afwijzenmisschien ook zou hij wel ge voelen, dat hij geen betere voorspraak zou kunnen vinden. Op de Beurs t-e New-York werd Oskar Heiwig plotseling gearresteerd. Hij had zijn vlucht uit Berlijn precies zoo kunnen uit voeren als hij van te voren bij zichzelf had overlegd. Over Konsta,ntinopel was hij door de Roede Zee naar San Francisco en van daar uit met den trein naar New-York ge reisd. Het was een weg, die gewoonlijk niet door misdadigers werd gekozen, zoodat men hem daar ook niet dadelijk zocht. Maar in New-York aangekomen, lca hij het tegen hem uitgevaardigd bevel tot inhechtenisne ming en daarnaast zijn portret; maar Hei wig gevoelde zich te midden der Yankees, die een ongelukkigen misdadiger niet uit leveren en een man met geld in den zak niet afstooten, zóó zeker, dat hij alle voor zichtigheid liet varen en zelfs onder zijn eigen naam optrad. Men nam ook inderdaad heel weinig noti tie van hem. Daar hij de Engelsche taal volkomen machtig was en van voldoende geld was voorzien, gaf hij zich weer aan zijn oud beroep over en begon te speculee- ren aan de Beurs. Met wat geluk en toeval zou hij misschien spoedig een rijk man kun nen zijn, en dan... Ja, dan zou hij de kleine leening, zoo als hij het voor zichzelf noemde, met rente aan de Bank terugbetalen. Niemand zou hem mogen kunnen verwijten, dat hij een gewone bandiet was geweest. En Eva? Zelden, maar zeer zeker nooit in de druk ke daguren, soms in de stille avonduren, doemde het beeld dezer vrouw voor zijn geest op; zij had toch eens hem geheel en al toebehoord en... maar dan sloeg hij met de hand door de lucht als om deze gedach ten te verdrijven en nam ten slotte zijn toe vlucht tot de whisky-soda, om zich daarna geheel aan zijn gepeins over te geven. Niemand zou hebben kunnen raden, waaraan hij in zulke eenzame uren dacht; maar niemand echter zag hem ooit in deze stemming, daal' hij zich van alles en vart ieder terugtrok, wat niet onmiddellijk mefc zijn beroep verband hield. Het peinzen en somber nadenken namen hem steeds meer in beslagook soms zelfs wanneer zijn geest helder had moeten zijn. En nu begon het ongeluk voor hem. Hij speculeerde zonder nadenken, ja, ten slotte, toen hij zag, dat het verkeerd ging, gooide hij in razende wanhoop met de dwaaste sommen om, en toen hij dan eindelijk mid den in het Beursgewoel in naam der polotfe werd gearresteerd, had hij om zoo te zeg gen juist zijn zaken afgedaan en hnd hij er ,1,,- -Ho- —li. - - -«mm igrr imurier door gebracht. Men vertelde hem natuurlijk op welke gronden zijn arrestatie geschiedde, niet wegens de geldverduistering, maar wegens een moord, waarvan men hem ver dacht. Met een zwijgend hoofdknikken nana hij deze mededeoling op en op dc vraag of hij iets tegen deze beschuldiging had in te brengen, antwoordde hij, dat hij wel te Ber lijn aan de rechters tekst en uitleg wilde geven. Hij maakte den indruk van een door leed gebroken man; maar evenzeer kon deze ge latenheid het gevolg zijn van het feit, dab hij juist op dezen dag de rest van zijn geld had verloren. (Wordt vervolgd.).

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1