Maandag 4 December, A°. 1911. geze tgourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. 1912- Kunst, Ietteren, enz. Uit de „Staatscourant". Kerkelijke Beriehten. a*. 1SB87 LEIBSCH DA&BLAB I'RIJS DER AJVYEBTENTIEN: Van 16 regel» 1.05. Iedere regel meer /D.17$. Grootere letter» near plaatsruimte. - Kleine tdrertentiën t»u 30 woorden 40 Oent» contantelk tiental woorden meer 10 Oents. - Voor het lnoaseeeren wordt f 0.05 berekeni PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per week 9 Oont»; per 3 maanden 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd tijn S 1.30. Franco per poat 1-60. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Dondeidag 7 Dec. 1911, dos n&raiddags to halftwee. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van vier leden der Plaatse lijke Schoolcommissie. (298). 2." Benoeming van een onderwijzeres aan de. school der 3de klasse No. 5. (301). 3. Voorstel tofc bestendiging van T. van .Lohuizen in de betrekking van tijdelijk leeraar in de Natuurkunde aan het Gym nasium. (299). 4. Verzoek van mej. H. M. Ittmann om eervol ontslag als onderwijzeres aan de 6chool der 2de klasse voor Jongens en Meisjes aan de Heerenstraat. (300). 5. Voorstel: a. tot wijziging der verordening van 12 Maart 1908 (Gem.BI. No. 11), bepalende het getal der scholen voor openbaar lager onderwijs te Leiden, den omvang van het onderwijs op elke school, den bijstand aan de hoofden der scholen te verleenen en de bezoldiging van het onderwijzend personeel, gelijk dezo laatstelijk gewijzigd ia bij ver ordening van 9 Maart 1911 (Gem. BI. NÓ. 7); b. tot opnieuw vaststellen der gewijzigde verordening. (283). G. Voorstel tot aanwijzing van een plaats ▼oor den bouw van een nieuwe Hoogere Burgerschool voor Jongens. (282). 7. Voorstel in zake de leiding van den 'op 1 Januari 1914 in te voeren Gemeente lijken.Reinigingsdienst. (285). 8. Voorstel tot intrekking van de veror deningen van 15 Juni 1899, regelende de heffing en de invordering van een recht voor het van gemeentewege doen wegrui men van sneeuw en ijs van den openbaren weg vóór en langs perceclen (Gem. BI. No. 19). (281). Bessbiettelijke ziekte. ISOOOVOXK. Do Burgemeester vao Leiden; Gelet op artikel 21 der Wet van 4 De cember 1872 (Staatsblad No. 134); Brengt ter algeinecne kennis, dat in de week van 27 Nov.,tot en niiet 3 Dec, 1911 aan gifte is' gedaan van 11 gevallen van Rood vonk en dat in die week geen personen aan die ziekte zijn overleden. De Burgemeester Voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Loiden. 4 Dcc 1911. HBXDHRWFT. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van de firma P. DE GRUYTER en ZOON, om vergunning tot het plaatsen en in-werking-stellen van een electromotor van 21 pk. tot het in beweging brengen van een lift in het perceel Maars- manssteég No. 10, Sectie G No. 174; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; geven bij deze kennis aan het publiek.' dat genoemd verzoek, met de bijlagen op de Seèretarie dezer gemeente ter visie gelegd is-alsmede dat op Maandag 18 December aanst. des voormiddags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren teeen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vesti gen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor 't gemeentebestuur of een zijner le den zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 4 December 1911. HIX DIS RW FT. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien liet adres van F. LOHMANN, om vergunning tot uitbreiding van de stoffen- ververij en chemische wasscherij in de per- ceelen Marcaijk Nos. 157159, Sectie L. No. 419, door het in voorraad hebben van 750 L. benzine in vaten op het open terrein der inrichting; Gelet op de art!,. 6 en 7 der Hinder wet; Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen op fle Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag 18 Decerab. a-s. 's voormiddags te elf uren, op het' Raad- buis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht- op vestigen, dai' niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet' overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor hef gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen ten einde huh bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELxAAR, Burgemeester, VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 4 December 1911. LANDWEER. Afstel van het jaarlijksch onder zoek. Burgemeester en Wethouders der ge meente Leiden maken, ingevolge par. 40, vijfde lid, der LandweeTinstructie I, bij deze bekend, dat het jaarlijksoh onderzoek van de in deze Gemeente ingesohreven verlof gangers der landweer, wegens het alsnog epidemisch heerschen der besmettelijke ziekte Roodvonk dit jaar niet zal p 1 a a ts hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 4 December 1911. Leiden, 4 December. Door het vertrek van dr. C. Th. F. J. Meuleman en de periodieke aftreding van de heeren mr. J. H. Carpentier Alting, N. Brouwer en W. Pera ontstaan, met het eind dezes jaars, vier vaoatures in de Plaat selijke Schoolcommissie. Daar dr. Meuleman, ware hij lid geble ven, mede aan de beurt van aftreding zou geweest zijn, wordt het wenschelijk geacht, de functie der te benoemen leden gelijktij dig te doen aanvangen, dus met het jaar Genoemde commissie biedt den Raad de volgende aanbevelingen aan: A. Vacature-dr. Meuleman: 1. dr. J. H. P. van Kerckboff, 2. dr. F. A. H. Schrei- ne makers. B. Vaoature-mr. Carpentier Alting1. mr. J. H. Carpentier Alting, 2. mr. J. Th. C. Viruly. C. Vacature-Brouwer; 1. N. Brouwer2. dr. L. Knappert. - D. Vacature-Pera: 1. W. Pera, 2. A. Couvée P.Jzn. Curatoren van het Gymnasium berich ten den Raad, dat do termijn, waarvoor de hear T. van Lohuizen tot leeraar in de na tuurkunde aan deze instelling is aangesteld wederom is verstreken. Daar het onderwijs van genoemden heer aan de gestelde eischen voldoet, dragen zij hem wederom voor een benoeming voor den tijd van een jaar voor, welke benoeming dan dient in te gaan op den dag, waarop zijn aanstelling verviel, te weten 5 Deo. a.s. B. en Ws. geven in overweging aan mej. II. M. Ittmann,op haar verzoek, met ingang van 1 Maart 1912. eervo-l ontslag te verleenen als onderwijzeres aan de open bare school 2de klasse voor jongens en meisjes, aan de He eren straat, weg.ns (haar benoeming tot onderwijzeres aan de O. B. S. Falckstraat, Den Haag. De volgende voordracht is opgemaakt voor de benoeming van een onderwijzeres aan de openbare school 3de klasse No. 5, ter vervanging van den heer J. Bolle, dï3 benoemd werd tot onderwijzer met verplich te hoofdakte aan de openbare school der 3de kl. No. 2: lo. Mej. J. J. G. Bruintjes, werkzaam aan de openb. school 3de kl. No. 3 2o mej. A. M. Gestman, werkzaam aan de op. school 3de kl. No. 1; 3o. mej. M. H. B. Teeuwen, werkzaam aan de ,-p. school 3de klasse No. 6. Zaterdagavond is in het zaaltje van den heer Feitkamp op de Lammermarkt, dat voor dergelijke gelegenheden uitste kend geschikt is, het tiende jaarfeest ge houden van de „Leidsch-Dag,blad"-Bestel lers-Vereeniging „Eendracht is Kracht." Het lokaal was met planten in een hoek en op het tooneel recht gezellig gemaakt, maar ook in het geheel gevulde zaaltje heersohte een recht gezellige toon, waarop moet gewezen worden omdat het hier een vereeniging van een vrij groot getal personen geldt, die elkander dagelijks hoogstens en kele minuten, maar ook vc "al in het geheel niet zien. Precies te negen uren opende de voorzitter, de heer A. Beekma, de bijeen komst en weldra verschenen op het tooncel de heeren John Laman en John Geeve, die werkelijk op aardige wijze bet gezelschap wisten bezig te hoqden en hot- zou ons niet verwonderen wanneer deze beide heeren meer aanvragen kregen voor dergelijke avonden van andere vereerd gingen. Maar dan vooral een zekere grens niet te ver overschrijden In de pauze werd menige echtgenoot© van de leden aardig verrast: er werd een tombola gehóuden, waarvan- vele artikelen, voor de huishouding bestemd, dóór haar werden gewonnen. Dat was 'n meevaller tje. j Over het geheel een goed geslaagde avond, waaraan later een dansje niet heeft ontbroken. De heer J. G. Heinink, onderwijzer aan de R.-K. Jongensscholen (Haarlemmer straat) slaagde Zaterdag jl. te 's-Graven- hage voor bet examen Nederlandsohe Taal en Letterkunde (M. O.) Door de classis Leiden der Geref. ker ken zal op Midden-Java een medische zen ding ondernomen worden. Voor een zieken huis 2de klas is noodig in eens f 26000, waar voor het gouvernement f 17,700 subsidie verleent. De jaarlijksche exploitatie vraagt f 12,200, waartoe het gouvernement f 8655 bijdraagt. Bedankt is voor het beroep naar de Geref. Kerk te Bodegraven cloor ds. A. van Andel, te Hilversum. Berepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Krommeniedijk de heer A. Priester, cand. te Leiden. Naar „De Tel.": verneemt, is mr. J. C. de Vries, te Amsterdam, voornemens bij het einde van dit jaar af te t-eden als de ken der orde van advocaten aldaar en legt hij tevens zijn functie als lid van den Raad van Toezicht en Discipline neder. Tot een grondige verbetering van den weg tussohen de gemeente Linsohotsn en Woerden zal worden overgogaan. De kosten hiervan zijn geraamd op f 10,000, waarvan de provincie 1/3 voor zijn rekening beeft genomen. De zich tot heden op den weg bevindende tol wordt afgeschaft. Donderdagavond zal in het kerkgebouw der Ned.-Herv. Gem. te 'sUraveland een feestelijke bijeenkomst plaats hebben, ter herdenking van het 25-jarig bestaan der School met den Bijbel te 's-Graveland. Als feestredenaar hoopt op te treden ds. J. G. Klomp, predikant der Ned>Herv. Gem. te Wassenaar, onder wiens leiding de School met den Bijbel te 's-Graveland werd ge sticht. Ds. Klomp was toen predikant aldaar. De 34ste-jaarlijkficbe vergadering-van de Unie ,-,Een Sch'ool met den Bijbèl", za-i worden gehouden op 9 April, te Utrecht. Het hoofdbestuur van de onderoffi- oiers-vereeniging „Uns Belang/* heeft den minister van oorlog verzocht, ;ian gehuwde onderofficieren en minderen tóe testaan, althans gedurende het eerste halfjaar van 1912, levensmiddelen uit de Rijks-magazij nen en vleesch van de aannemers te mogen ontvangen op den voet, als voor ongehuwde onderofficieren is bepaald. Naar „Het Yad/' verneemt/is blijkens hier te lande ontvangen telegraphisch be richt, mr. J. Duparc, lid van den Raad van Justitie te Soerabaia, benoemd tot presi dent van den Raad van Justitie te Medan. De heer L. van Gendt c. i. ingenieur bij de Westlandsohe Stoomtramweg-Mijis benoemd tot ingenieur bij de Noord-Zuid- Hollandsche Tramweg-Mij. ter standplaats Haarlem. t („Ing.") De Vereeniging voor Bijzondere Leer stoelen, van Ned. Hervormden, heeft een toezegging van f 1000 ontvangen, zcodra de vereeniging haar eerstën bijzonderen leérstoel zal verkrijgen. De gewone audiëntie van den minister van landbouw, nijverheid en handel zal op Woensdag 6 dezer niet plaats hebben. HAZERSWOUDE. Blijkens mededeeling van de dienstdoende predikanten werden, in den dankstond voor 't gewas, vóór de armen der Ned.-Herv. Gem. hoogstbelang- rijke giften gecollecteerd en gistermorgen nog 25 gulden bovendien. Toch blijft er nog veel noodig, want in den laatsten tijd werd wel gedeeld,, maar weinig ontvangen. OEGSTGEEST. De Raad vergadert a. s. Woensdag des voormiddag» te 10 uren. Aan de orde komen o. na.Verzoek tot ruiling van grond, voorstel tot verhuur van grond aan den Achterweg, Suppletoir ko hier Hoofd el ij ken Omslag 1911 en Wijziging begrooting 1912. WARMOND, Gistermiddag heeft de in wijding plaats gehad van de vergroote R.-K. begraaf plaats, welke plechtigheid verricht werd door een der eerw. Paters Franciskanen, welke de vorige week de missie-hernieuwing hebben gegeven die daarbij geassisteerd werd door den weleerw. heer kapelaan der parochie. Jacob Cats." Het was zelfs voor eerste-ra ngs-tooneel- geze-lschappen om er jalocrsch op te worden zóóals de Schouwburg gisteravond bezet was op alle rangen, waar geen plaats onbezet bleef. De Leidsche tooneelvereeniging „Ja cob Cats" mag zich dus nog steeds in een groot-a mate van belangstelling verheugen, trots de stormen, welke over haar zijn heen gegaan, waarvan mmder geslaagde uitvoe ringen wel eens het gevolg waren. Het bleek ditmaal echter opnieuw dat zij op die belangstelling aanspraak mocht ma ken; zij bood een voorstelling als in de laatste tijden tót de zeldzaamheden behoor de, al zouden ar natuurlijk ook nu enkele aanmerkingen te maken zijn, maar dan slechts van ondergeschikten aard. Yast staat echter dat aan „Mijnheer de Senator", het driebedrijvige blijspel van Yon Schönthan en Kadelburg, een verdien stelijke vertolking ten deel viel. Elke rol werd blijkbaar met liefde en toewijding vervuld. Het stuk is bekend: het handelt over den Hamburgsohen senator Andersen, die in zijn (huishouding steeds zijn wil doet ge schieden. die daardoor allen aan zijn wil on derworpen heeft, wiena wil voor hen een wet is, totdat er eindelijk een advocaat, mr. Gehring, vriend van des senat>rs sohoon- zoon, in den familiekring komt, en dezen het juk van onderwerping doet afschud den. Die schoonzoon, Mittelbach, eohtge- noot van Agatha, des senators dochter, had den heelen avond een omvangrijke rol te vervullen en hij deed dit met zeer veel bij val; van dilettant-isme was weinig merk baar. Zijn vriend Gehringf die ten slotte wegens de kennismaking met zijn sohoon- zusje Stephanie bovendien nog zijn zwa ger en tevens trots deze er absoluut te gen was, ooik een schoonzoon van den se nator werd stond hem flink bij en de senator Andersen maakte het drietal der voornaamste mannenrollen aardig oompleet. De meest op den voorgrond tredende da- mesrollen waren die van de beide genoem de dochters Agaöba en Stephanie, die ieder, in haar eigen karakter, er veel werk van hadden gemaakt. Andersen's vrouw Helena had uitteroard daartoe minder ge legenheid om op den voorgrond te treden. Dat was ook met de overige vertooners het geval. Het geheel voldeed uitstekend. Er was niet enkel een stampvolle, maar ook en. dat beteekent voor de optredenden veel meereen zeer tevreden gestemde schouw burgzaal. Dat bleek uit de warme terug roepingen herhaaldelijk. Zonder toespraak aprak.de uitvoering voor zichzelve. Het was voor de vereeniging andermaal een succes- avond, dank zij evenwel niet enkel den ijver der werkende leden, maar ook en in niet ge ringe mate vooral ook den régisseur, wiens ontëgehzeglijke bekwaamheid bleek en zulk een degelijke leiding aan de opvoering heeft weten te geven. Na afloop was er, volgens het program ma, bal in de feestelijk versierde en buiten gewoon electrisóh verlichte groofce zaal van Zomerzorg". Velen hadden daar, ondanks -het minder gunstige weer en de minder zin delijke strateni een wandeling van af den Schouwburg voor over. Leidsclie Kegelbond. Zaterdag-avond om halfnegen had de prij-suitdeeling plaats van het door den L. K.-B. gehouden onderling kegelconcours, waarvan wij den uitslag reeds mededeelden. Bij afwezigheid van den voorzitter dr. J. A. Schreuder, werden de prijzen uitge reikt door den vice-voorzitter den heer R. de Wilde. Spreker begon met zijn dank te betuigen aan allen, dio hebben medegewerkt om dit concours te doen slagen. In heb bijzonder dankte hij den heeren Jongmans, Diepen- heim en Schiidcl, do veel tijd en moeite hieraan besteed hebben; verder aan de overige baancommissarissen en aan de kege- laar3, die him best gedaan hebben om elkaar de lauweren te betwisten. Een bijzonder woord van dank wijdde hij ook aan den heer Jansse, chef van de firma Peek en G'loppenburg, dio door het plaatsen van een annonce op de kaarten het bestuur van den L. K.-B. geholpen heeft in de be strijding der onkosten en bovendien «og een fraaien prijs voor den hoogsten korpswer per (de heer J. de Yeer met 70 punten) heeft uitgeloofd. Het was spreker een waar genoegen te kunnen constateeren, dat het concours schit terend geslaagd is, ja zelfs de verwachtin gen van 't bestuur verre overtroffen beeft. Overgaande tot het uitreiken der prijzen, zeide spreker, dat het zeker niet cén kege laar verwonderd zal hébben, dab de kegel club „Mimosa'' den eersten prijs korpswed- sbrijd gewonnen heeft. Hij wenscht deze club nog vele lauweren toe en is overtuigd dat haar leden zeker zeer veel hiertoe zul len bijdragen. Bij den personeelen wedstrijd wijdde hij een bijzonder woofd van hulde aan den nieuwen X.eidsclion kgelkampioen J. P. v. Brussel, dio met het mooie getal 72 het kampioenschap 1911 gewonnen heeft. Een zware strijd is gestreden in den vije-baan-wedstrijd, welke gewonnen is door den héér H. Diepcnheim, die met 53 punten het gouden horloge bemachtigde. Een woord van aanmoediging sprak hij nog tot 9 andoro prijswinners, die allen slechts zeer weinig in puntenaantai verschilden. Na nog eens alle leden van den L. K.-B. te hebben aangespoord veel te oefenen, op dat een volgende- maal de strijd nog moei lijker zal zijn, sloot de voorzitter onder dank aan de aanwezigen voor him opkomst, deze slecht bezochte prijsuitdeeling. „Door Hooge Zeeën", naar het Engelsch van W. W. Jacobs, is een boekwerk, ver schenen bij de firma Sclieltens en Giltay te Amsterdam. Het is een zeer vermakelijk boek, dab wel in vele handen zal komen en vooral van hen, die er van houden nog eens hartelijk te lachen onder het lezen. De quasie-droge humor van dén schrijver noopt den lezer daartoe. Noodmunten. Bij de firma Frederik Muller en Co. te Amsterdam heeft de aangekondigde veiling plaats gehad van de merkwaardige verza meling noodmunten, bijeengebracht door een bekend Hollandsch verzamelaar. De prijzen voor de zeldzame en fraaie stukken betaald, waren ver boven de verwachting en overtreffen alle prijzen welke vroeger vooi deze munten zijn besteed; de meeste stuk ken werden door het buitenland aange kocht, enkele fraaie stukken vonden in ons land een liefhebber, hier volgen eenige prij zen: velddaalders van het beleg van Middel burg in 1572, f 105 en f 215; dubbele dukaat van hetzelfde beleg, f 250; velddaalder vao Middelburg, f 160; velddaalder van het be leg van Haarlem in 1572, f 265 en f 180; hal ve gouden reaal van Zeeland in 1573 ge bruikt f 105; gouden munt van het beleg van Loiden in 1574, f 300; id. zilveren munt, f 120; papieren munt tijdens het beleg van Leiden geslagen, f 185; gouden munt van het beleg van Zieriksee in 1575, f 635 (dit fraaiste stuk der veiling werd voor een Hol landsch verzamelaar aangekocht) idem minder fraai, f 340 en f 300; dukaat van Zieriksee, 100; velddaalder van het beleg van Breda in 1577, f 250; noodmunten van Kampen in 1578, f 130; anderhalve dukaat van het beleg van Deventer in 1578, f 550; thaler van hetzelfde beleg, f 180; daalder van het beleg van Zaltbommel in 1599, f 125; halve daalder van idem, f 100. De heer J. C. J. Drucker te Londen, heeft aan liet Rijksmuseum te Amsterdam ten geschenke aangeboden den rijk ge- illustreerden catalogus van de bekende col lectie van oud-Chineesch porselein, gevormd door den heer Richard Bennett. Aan den schenker is de dank der regee- ring betuigd. („St.ct.") Bij Kon. besluit is aan den op verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen generaal-majoor der inf. van het leger in Nod.-Indië S. A. Drijber, dé titulaire rang van luit.-generaal toegekend: de heer N. A. L. Krans, arts te Gronin gen, met 16 dezer, benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht aan W. P. Smit, te Tilburg, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend a*s technisch ambtenaar bij den Centralen Gezondheids raad. Begroeting van Landbouw. BH nota van wijziging wordt o. m. alsnog f30.642 aangevraagd over aankoop 120 ossen, benoodigd voor de seruua-vervaardiging aan de rijksserum-inrichting als voorbehoedmiddel tegen mond- en klauwzeer. Eon som van f 20.000 wordt aangevraagd voor een subsidie voor den aan te leggen Kleiweg, aanvangende te Bavei en loopende naar Gilze met een zijtak naar Chaam on aldaar aansluitende aan den internationalen Kleiweg van Chaam naar Heerle. Verderf 5000 voor herstel van storm schade aan een dtyk langs het Hollandsch Diep (de geheels schade bedraagt f 16,700); ƒ10,000 voor het verslag over de toestan den in de huisindustrie; 1500 voor vergoedingen aan geneeskun digen voor het doen van aangifte van ziekte gevallen ingevolge de Arbeidswet. Telegrafisch weerbericht. Daar waarnemingen in den morgen ran 4 Dec Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor, luatituui te De Bilt Hoog6te barometerstand 778.2 te Riga laagste 741.4 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 5 Deo. - Meest matige zuidelijke tob zuidweatelij- ken wind. Betrokken tot z r bewolkte luoht. Waarschijnlijk regenbuien. Later tij delijk opklarend weer. Iets zachter tempe ratuur. R ij n s b u r g. G'hr. Gèreform. Gemeente. Dinsdag 5 December, 's avonds te halfze ven, ds. Lcngkeek, van Amsterdam. Fa i i 1 i ssa m en te n. F. C. Misset, ageDt in meel, te IJmuiden. F. ter Velde, koopman in gist, te 's-Her- togenbosoh. P. Vrouwe, koffiehuishouder te Uitgeest.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1