No. 15886, LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag* 2 December. Derde Blad, Anno 1911. Buitenlandseh Overzicht. Brieven van een Leidenaar: De weg naar de Tering Aambeien en huidziekten. Leidsehe Sehouwburg. België vindt het maar half prettig, 'dat de koloniale kwesties tusschen Frank rijk en Duitschland zich afspelen zoo vlak bij zijn eigen bezittingen in Afrika. TIet groote heeren is het kwaad kersen eten, zoo iets gaat men in België voelen. Het is bang.voor zijn Congo-gebied en trouwens ook voor zijn eigen neutraliteit. De „Nieuwe Gazet" stelt, naar aanlei ding van de rede van Sir Edward Grey de vraag: „Hoe heeft Engeland het met ons, Belgen, voor, hier en in Afrika en laat daarop volgen: „Wat zal het doen, indien Frankrijk of Duitschland de onafhankelijkheid van Bel gië schendt, die het tooh mede gewaarborgd heeft? Het is waarschijnlijk, dat het ons een handje Ihelpen zou om de Duitschers van onzen bodem te houden, als die er het eerst binnen mochten vallen; maar wat zou het doen, indien zijn vrienden en bond. genooten, de Franschen, ons het eerst te lijf wilden? Geen woord daarover is over Sir Edward Grey's lippen gekomen. En al even stom zijn die lippen gebleven, waar het den be stand van. onze kolonie betrof. Wei heeft de minister gezegd, dat Enge land. wenschte mee te praten, overal waar van een nieuwe verdeeling van de koloniale macht zou worden gesproken, maar hij heeft het in het geheel niet noodig geoor deeld te verzekeren, dat Engeland nimmer dulden zal, dat- wij Belgen uit den Congo verdreven weiden. Over onze belangen heeft Sir Edward Grey niemandal gezegd, en waar niets ge zegd is, kunt ge nog alles doen. Vooral ^en alles wat niet deugt. Als er uit deze wijze voorzichtigheid van den Engelschen minister van buitenlandsche zaken voor ons één les te trekken is, dan zal het wel zijn, dat we onze onafhankelijk heid aan Engeland al niet méér moeten toe vertrouwen dan aan Duitschland of aan Frankrijk, en dat we evengoed een worst in een hondenkot kunnen leggen als voor ons koloniaal bezit rekenen op de bescher ming van de Britten. Hier in België zullen ze ons 'helpen, zoo gauw en zoo lang ze daar Duitsoliland ikwaad mee kunnen doen, en mochten we ooit van onze kolonie in Afrika beroofd worden, dan zullen ze wel tusschenbeide komen, maar.... om mee te deelen. Erg blijmoedig ziet dit Belgische blad de to?komst niet in. Wij hebben de laatste dagen nog al eens verteld van het. forsohe optreden van de Engelse he kiesTechtvrouwen. Maar zij maken 't nu wel wat te bont. Giste ren hebben zij in een vergadering het den minister Asquith weer onmogelijk gemaakt om te Spreken. Waarom deze wegging. Een van de andere sprekers, Ramsay Mao Do nald, de leider der arbeiderspartij en een gróót voorstander van vrouwenkiesrecht zei- de naar aanleiding hiervan het volgende: „Wij moeten trachten de weerzinwekken de tooneelen, die wij da-ar even hebben bij gewoond te vergeten. Degenen, die iets ge voelen voor de rauw, die eerbied hebben voor het verstand der vrouw, zullen met schaamte het hoofd hebben te buigen. De gevolgen van betoogingen als deze zullen zich niet alleen doen gevoelen in verga deringen als die, welke ons nu samen bracht, doch ook in het Lagertuis." Wanneer de zaak van het vrouwenkiesrecht gekomen was tot gebeurtenissen als deze, gevoelde hij dat hij tefkens als zij in het Huis aan de orde zou komen, er tegen zou moeten stemmen. Uit den mond van den leider der werk liedenpartij hebben deze woorden zeker méér dan gewone beteekenis. Omtrent de Engelsche spoorweg kwestie verluidt dat de bestuurders der Engelsche sporen langdurig en in het ge heim vergaderd hebben, ten einde de be slissing van het Lagerhuis te overwegen, welke hun aanbeval met de spoorwegbe ambten te beraadslagen, overeenkomstig den raad der regeering. In antwoord op een, aan de beslissing van het Lagerhuis gevolg gevende uitnoodiging van het ministerie van koophandel, waarin bij de spoorwegmaatschappijen en de be ambten werd aangedrongen tot een bijeen komst, ten einde t-e beraadslagen over de beste wijze, waarop men uitvoering zou kunnen geven aan het door de koninklijke commissie aanbevodene, hebben heden zoo wel de vertegenwoordigers der spoorweg maatschappijen als die der beambten, be sloten tot een samenkomst. Men zou zoo zeggen, dat de toestand dus verbeteren gaat. ïn Oostenrijk is vandaag alle aan dacht geconcentreerd op een merkwaardige bekendmaking van den troonopvol ger Frans Ferdinand. De minister van buitenlandsche zaken Aehrenthal en de chef van den gen er alen staf Hötzendorf kunnen het samen niet vinden. De troonopvolger schaart zich open lijk aan de zijde van den laatste. In zjjn brief schrijft hij „Reeds lang is het een openbaar geheim, dat er meenings verschillen bestaan tusschen Aehrenthal en den chef van den gencralen staf. Zij liggen in het wezen van de beide ressorten. In de laatste jaren zijn de ge schillen tusschen beiden zoo toegenomen, dat de toestand onhoudbaar werd. Daar het den Keizer met het oog op den alge- meenen toestand niet raadzaam scheen, den minister van buitenlandsche zaken door een andere persoonlijkheid te vervangen, moest de chef van den generalen staf aftreden. Dit feit is buitengewoon betreurenswaar dig. Wie de verhouding tusschen den aan gewezen opperbevelhebber van het leger en generaal von Hötzendorf kent, zal begrijpen hoe- moeilijk liet voor den aarts-hertog troonopvolger is, den chef van den genera len staf te zien heengaan. Als gehoorzaam soldaat moest echter ook de troonopvolger «zich bij de allerhoogste beslissing neerleg gen. Baron von Hötzendorf gaat echter niet in ongenade heen. Integendeel, de Kei zer benoemt hem tot inspecteur van het JegeK De verdienstelijke man zal dus ook in de toekomst in de gelegenheid zijn om zijn rijke ervaring, zijn algemeen bekende, militaire kunde en bekwaaheid tot heil van het leger te gebruiken, op een post, die bij een oorlog een zeer hooge mate van zelfstan digheid gedoogt en op welke hij, vrij van alle hinderlijke betrekkingen tot de politiek, geheel en al voor zijn beroep leven kan. De troonopvolger heeft den aftredenden chef van den generalen staf in bijzondere audiëntie de verzekering gegeven van zijn onveranderde waardeering en toegenegen heid." Daar het. algemeen .bekend is, dat de lieer von Hötzendorf tegen Italië ageerde en de minister van buitenlandsche zaken von Aehrenthal vóór Italië optrad, is dit partij kiezen van den troonopvolger tegen Aehrenthal en vóór Hötzendorf een belang rijke politieke gebeurtenis te noemen. De Perzen hebben, de telegrammen brachten ons gisteren reeds iets hierover het ultimatum van Rusland verwor pen. Na het besluit om liet ultimatum af te wijzen, hebben het parlement en het kabinet een langdurige geheime vergadering gehou den, en nadat genoemd besluit bekend ge maakt was, volgde nog Óen openbare verga der ing. „Dit beteekent strijd". In deze woorden kan men de stemming samenvatten, die ten gevolge van het besluit ouder de Perzen heersoht- Do meerderheid van het ministerie heeft zich voor het aannemen van het ultimatum verklaard, omdat het op dit oogenblik voor Perzië het beste is. Hot is dus nog niet zeker, dat het ministerie zich in het be sluit van het parlement zal schikken. In het parlement echter hebben slechts 7 leden tegen liet afwijzen van het ultimatum gestemd. Do Russische (regeering heeft thans aa.n do t-e Resjt samengetrokken troep enaf deeling bevel gegeven naait' Teheran op te rukken- Men verwijt Rusland dat het van de inter nationale verwikkelingen profiteeren wil om een eind te maken aan de Perzisohe onafhan kelijkheid. Engeland is zeer nauw in deze kwestie betrokken. Eenige bladen meenen, dat Grey's beleid in Perzië den handel on de belangen van Engeland ten believe van Rusland ten ondergang zal brengen- Gelijk Italië internationale verdragen verscheurd heeft om Tripoli in te palmen, zoo zal Rus land een protectoraat over Perzic vestigen, ondanks de Engelsch-Russische overeenkomst van 1907 betreffende Perzië. Men is van oordeel, dat de verbrokkeling van Perzic op handen is en het land tusschen Enge land en Rusland verdeeld zal worden- Ondertusschen gist het in Perzië zeer- In de hoofdstad Teheran was gisteren een groot oproer- In de Lalezairstraat en het Europëesóhè kwartier hoort men onophoudelijk schieten. In de Bazar werd weer een aanslag gepleegd en wel op Moesjir-es-Saltané, den gewezen eersten minister van Mohammed-Ali. Marokko, Tripoli, PerzicWie zal nu aan de beurt komen? In do Kaapkolonie is een wetsontweirp ingediend op de landsverdediging. Het berust op den grondslag, dat ieder staatsburger verplicht is zijn diensten te verleenen tob verdediging van het land. Het ontwerp bepaalt echter, dat elk jaar slechts zooveel burgers opgeroepen zullen worden als redelijkerwijze voor de verdedi ging noodig kunnen worden geacht- Kleurlingen zijn vrijgesteld van den dienst en betalen ook geen weerbelasting. Naar raming zullen de kosten voor de Unie, bij aanneming van de wet, ongeveer 300,000 pond 's jaars bedragen- Nog altijd is in C h i n a nog geen beslis sing gekomen. Li Joean Heng, de bevelhebber der op standelingen in de omstreken van Hankou, heeft, door bemiddeling van den Britechen gezant en den Britschen consul te Peking, om een wapenstilstand gedurende drie dagen verzocht. Joean Sji Kai heeft het verzoek inge willigd onder de volgende voorwaarden: Aan beide zijden moeten de militaire toebereidselen gestaakt worden. Beide partijen blijven elk op haar eigen terrein. Geen van beide partijen mag haar leger- sterkte vermeerderen. Er mag geen beslag gelegd en niet ge- spionneerd worden. Geen oorlogsschepen mogen ankeren in de nabijheid van Woesjang of Hankou. In Moekden is het ook niet pluis. Tengevolge van principeele meenings- veiBchillen over den opstand hebben alle verantwoordelijke raadgevers van den on derkoning de stad verlaten. De uitoefening van het bestuur heeft feitelijk opgehouden te be-staan. Volgens enkele morgenbladen heeft de Amerikaansehe vloot in den Grooten Oce aan bevel gekregen, terstond van Hono- loeloe naar Sjanghai te stoomen. Bij elkaar weinig gunstige voortëekenen. CCCLXXX. Vrijdagavond trok in het „Leidsch Dag blad" onder het binnenlandsch nieuws mijn aandacht een verzoekschrift van de afd. Leiden van den Centralen Bond van Bouw vakarbeiders, gericht aan de patroons om wijziging te brengen in loon en werktijd. Men wilde het loon verhoogd hebben en den werktijd verkort. Dit verzoek staat niet op zichzelf. Ook in andere vakken komen de werklieden af en toe aandringen op lotsver betering, hetzij men in particulieren dienst is, hetzij men in dienst is bij een of ander openbaar lichaam. Het verschijnsel is zeer natuurlijk. Het leven wordt steeds duurder, en de levenseischen, ook in den werkmans stand, hooger. Daarbij voelt de werkman tevens dat hij niet alleen om te werken in de wereld is, maai* ook om wat te genieten. Daarom streeft hij behalve naar loonsver- hooging ook naar vermindering van arbeids duur. Hoe "de werkgever daar tegenover staat, behoef ik hier niet te bespreken. Dit ligt op dit oogenblik buiten mijn bestek. Ik wil nu alleen eens praten met de meer loon en minder werkuren efschende werknemers. Zij zullen wel inzien dat -hierdoor him ar- beidspraestatie hooger gewaardeerd wordt, waardoor zij zedelijk verplicht zijn in werke lijkheid meer en beter arbeid te verrichten. Als regel kunnen wij aannemen dat de best betaalde arbeid in wezen ook de beste arbeid is. Hoe hooger het loon, hoe kiescli- keuriger ook de werkgevers bij het kiezen der werkkrachten wordt. Hij wil allereerst ijverige menschen hebben, menschen met een diep besef van plicht, die weten van aanpakken. De vlijtige verdient allicht eeni ge centen per uur meer dan de luie, als n.l. zijn kermis en bekwaamheid ook eeniger- mate in overeenstemming zijn met zijn ijver. De werklieden, of wil men werknemers, moeten er zich van doordringen dat een loonsverhooging en verkorting van arbeids duur van de zijde van de werknemers mede brengt de verplichting hunnerzijds tot meerderen en beteren- arbeid. Dat dit in het algemeen wordt ingezien en toegepast blijkt wel uit het meermalen ge constateerd feit dat een arbeider in tien uren evenveel deed als vroeger in twaalf. Nu hangt ijver en vlijt grootendeels af van den wil van den werkman, vakkennis niet. Men kan van een oude timmermans- gezel, die als krullenjongen begon, en zijn opleiding alleen in de praktijk gehad heeft, niet die theoretische kennis, niét die vaar digheid eischen als van iémand, die behalve de leerschool der practdjk ook nog een goe de Ambachtsschool heeft doorloopen. Het behoeft ons daarom niet te verwonderen dat vakonderwijs tegenwoordig schering en inslag is. Het jonge eend komt er wel. Maar een mensch is nooit te oud om te leeren. Hebben we niet dezer dagen ge hoord van een vakcursus voor sckilderspa- troons in Leiden. „Maar daar kunnen wij buiten blijven,'' lioorde ik laatst een werk man zeggen. Ik antwoordde hem toen dat hij met zijn kameraden} ook maar moest trachten een cursus in zijn vak te doen openen. Thans behoef ik dat niet meer te Keggen gelukkig. Zco'n cursus door belang hebbenden in het leven geroepen kost niet alleen tijd, maar ook geld. Tijd hébben voor namelijk ii\. den winter onze vakarbeiders wel over, maar geld hebben ze te weinig. Welnu, zonder geld .kunnen ze nu ook terecht. In Ket „Leidsch'Dagblad" van ver leden Zaterdag kwam ee>n advertentie voor van 't bestuur der vereen. „De Practische Ambachtsschool," waarin het belanghebben den mtnoodigde zich aan te melden voor avondcursussenin het vakteekonen voor timmerlieden, -meubelmakers, huis- en vuursmeden, wagenmakers en rijtuigsmeden, machine-bankwerkers, lood- en ziükwerkers, koper- en blikslagers, schilders en behangers en metselaars, steenhouwers en stukadoors, benevens in het ornamentteeke- n e n voor goud- en zilversmeden, plateel bakkers, typografen en boekbinders. En mochten, er nog eenige vakken vergeten «zijn, laten de beoefenaars er van zich maar aanmelden. Ook voor hen zal zich wel een leeraar beschikbaar stellen. Ik zou mijn stadgenooten-vaklieden en die in den omtrek van Leiden wonen, wil len toeroepen: profiteert van deze gelegen heid. Zet valsche schaamte van je af en benut deze winteravonden voor vermeer dering van de vakkennis door verheldering van het inzicht in het door u beoefende vak. Geld behoeft het niet te kosten, de benóo- digde materialen worden zelfs gratis ver strekt. Tracht op deze zoo welwillend aan geboden wijze nog zooveel mogelijk in te halen wat ge in uw jeugd dooi* allerlei om standigheden hebt verzuimd en moest mis sen. Neemt in deze een voorbeeld aan uw medearbeiders met het hoofd: schoolmees ters, boekhouders en dergelijke. Ook deze zijn niet voldaan als zij eenmaal hun eerste bevoegdheid hebben veTkregen. Zij zetten hun tweede voort, soms tot op gevorderden leeftijd. Doet ook zoo. Wat ge in deze win teravonden opsteekt is medegenomen, ge draagt het zonder moeite mee, het geeft u in de praktijk gemak en voordeel, op uw kameraden allicht een voorsprong en uw patroon zal u meer leeren waardeeren. Het zal niet een aangenamen indruk ma ken wanneer het bestuur der Ambachts school straks moet mededeelen dat er in Leiden geen belangstelling voor de op te richten leergangen is gebleken. Het niet bijzonder arbeiclersgezinde pu bliek zal dan zeggen: „Zie je wel, op meer loon dringen ze steeds aan, verkorting van arbeidsduur is hun leus, maar om zich nog iets te bekwamen ten einde de tegen over het meerdere loon en het verminderde aantal werkuren meerdere bekwaamheid en degelijker werk te leveren, dat willen zij niet. Daarom, vakarbeiders van Leiden, zoo spoedig mogelijk u aangemeld bij den se cretaris van het bestuur der vereeniging „De Practische Ambachtsschool", mr. Q. J. Terpstra,' Zoeterwoudsche Singel 76. Later hoop ik liet resultaat van deze bemoeiingen van het bestuur der Ambachts school te vernemen en moert It heel gun stig wezen dan vertel ik er wel iets van. Prov. Staten van Zuid-Holland. jaarwedden van proviciale ambtenaren of bedienden. Het voorbeeld vair de regeering ten deze .volgend stellen Geel. Staten, voor, aan de ambtenaren en bedienden ter Prov. griffie, die gehuwd zijn of als weduwnaar een of meer kinderen, béneden den leeftijd van 18 jaar, te hunnen laste hebben, en wier jaarlijksche bruto-inkomen f 1000 niet te bo ven gaat voor eens een bijslag te geven van f 20. Gelijke bijslag op de jaarwedde zou dan verleend kunnen worden aan de overige ambtenaren en bedienden, vaste en tijde lijke, welke in dezelfde omstandigheden ver- keeren, en niet door de thans ingediende regeling voor het brug- en sluispersoneel en kantonniers ten minste f 50, zijnde 't<Roog- ste bedrag van een periodieke verbooging, in jaarwedde vooruitgaan. Ged. stellen voor een provinciaal subsidie van f 635 te verleenen ten behoeve van de door de Vereeniging tot bevordering van ambacht en nijverheid te Nieuwkoop op te richten vaksmeedschool met instructiewerk- plaats en ambachtsteekenschoolo. a. onder voorwaarde dat het rijk een subsidie geve van f 2400 en de gemeente een bijdrage van f 300 's jaars. RECLAMES, k 40 Cent per regel. 6894 19 leidt langs Verkoudheid Borstpijn Hoest Bronchitis Bloedspuwing Pleuris Benauwdheid Asthma Influenza Longontsteking Kleine oorzaken, grootegevolgen. Dit is een waar spreekwoord, want alle aan doeningen van borst en longen, vanaf het minste kuchjetotaan de ernstige longonsteking kunnen tot TERING leiden, indien niet tijdig hun .voortgang wordt belet door de Do Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, geneest onvoorwaardelijk asthma, slijm- en kinkhoest, verouderde en verwaarloosde verkoudheid, den hevigsten hoest, pleuris. Influenza, bronchitis en alle borst- en long aandoeningen. Voorkomt do Tering. De Abdijsiroop kost per flacon f 1.—. f 2.— en f 3.50. Elscht roodtn band m. handteelccning v/d Gcn.-Agent: L. I.AKKER, Rotterdam. Ver krijgbaar bij alle drogisten cn apothekers. De kwellende prikkeling en jeukende pijn van aambeien, eczema, roos, dauw worm, huiduitslag, winterhanden en -voe ten, of eenige andere jeukende huidaan doening wordt onmiddellijk verzacht reeds door de eerste aanwending van Foster's Zalf. En zelfs hardnekkige gevallen, die jaren lang weerstand boden aan andere behandelingen, moeten spoedig zwichten voor deze heelende zalf. Foster's Zalf is bijzonder verzachtend, heelend en antiseptisch. Niet alleen geeft zij baat in ieder geval,, waarbij de gebruiks aanwijzing zorgvuldig wordt opgevolgd, doch ook zijn de genezingen blijvend. Foster's Zalf is te Leiden verkrijgbaar bij de heeren D. M. Kruisinga, Nieuwe Rijn 33; Reyst Krak, Steenstraat 41; en bij' D. W. E. F. de Waal, Mare 56. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel cl f 1.75 voor één, of f 10 voor zes doozen. 6981 24 „NO KA." Buitengewone voorstelling ter herdenking van ae 25 jarige tooneelloopbaan van mevrouw W. van der Borst Van der Lugt Mehert. maken van het laatste gebeurenNora's weg gaan van haar kinderen de groote vraag, dat de uitbeelding der actrice, de ommekeer; in dit kind-vrouwtje als logisch, weet voor te stellen- Wq kunnen ons voorstellen, dat er.actrices 'zullen zijn, die in de figuur het element van kinderlijkheid tot gelukkiger uiting brengen. Het uiterlijk speelt hierbij een groote rol; daarbij een uiterst argelooze en kinderlijke natuur, aan welke het men. ziet dit dikwijls gemakkelijk va.lt grooté consequenties te trekken. Een kinderlijke, edelmoedige aard, welke geeft, altijd geeft, zonneschijn om zich* lie en verspreidend. Do „Nara" van mevrouw Van der Horst' is een ernstige Nora- De tekst geeft ook voor deze opvatting gereed e aanleiding. Want van den beginne af zegt Nora dingen, welke alles behalve onnoozel oppervlakkig zijn- Hot komt er nu maar op aan, li o de spelënde aotrice deze tonen, welke, als het ware het preludium vormen van den grooten ernst der latere diep droevige dagen, deert klinken- Mevrouw Van der Horst gaf ze vollen nadruk. Ze klonken al dadelijk als symbolen, als voorspellingen. En in deze, haar op vatting, heeft zij den band tot de zoo noo- dige eenheid voor het laatste bedrijf ge vonden. Wij kunnen dan ook niet meegaan, bijv. mot den Amsterdanischen correspondent van de ,,N. R. Grt.", die dc rol voor me vrouw Van der Horst niet geëigend vond. Alleen zou men- bij haar zware, gevoel vol doortrilde créatie, bij haar, minder kin derlijk luohtige, dan v rouw el ij k-e rns tige op vatting, als vertalingsvrijheid de malligheden, dezer naampjes als: eekhorentje, leeuwerikje, wat kunnen wijzigen. Bij dezo créatie val len zo uit den toon, klinken bovendien ver velend. Opnieuw hoeft ook Pine Beider ens ge troffen. Haar type: fatsoenlijke, armoede, nochtans in vollen zin van 't woord: dame, geleek ons voortreffelijk. Hoe goed doet zij het gesproken woord over 't voetlicht ko men en welk een effect verkrijgt zij met don oenvoiicl van haar- spel- O voir de volgende medespel end en kunnen' wij kort zijn. De dr.-Rahk-figuur miste do distinctie, welke, naar het ons voorkomt, Ibsen aan deze figuur gaf: de geestelijke distinctie van dezen uit zielsnood tot ltoel- schijnend cynisme vervallenc. Ook den hu mor van den beschaafden Rank hebben wij gemist. Lobo vonden wij eveneens niet op zijn best in de Helmer-rol. Het spel van de twee vrouwen heeft inderdaad uitgemunt boven dit. der anderen. In do pauze werd een fraaie mand bloo men mevr. Van der Horst aangeboden. Een langdurig applaus, telkens herhaald na ieder bedrijf, moge dc verdienstelijke en sympathieke verschijning, welke mevrouw; Van der Horst in onze tooncclwcreld is, betuigen, hoe ook het aanwezige Leidsehe publiek haar hartelijk waardeert- Gemeenteraad van Kijnsburs. De agenda van de, in de aanstaande win tervergadering van de Provinciale Staten te behandelen onderwerpen is nog aange vuld met een aanvullingsvoorstei voor de provinciale begrooting van het loopende jaar, ten einde Ged. Staten in staat te stel len in navolging van hetgeen de regeering ten aanzien van rijksambtenaren voorstelt, een bijslag van f 20 toe te kennen op de Van do buitengewoonheid van dezen avond, gelegen in het feit van mevrouw W. van der Horst's jubileum, hebben wij gister avond weinig kunnen bespeuren. Do Schouw burg was geenszins gevuld. Het hoogst ge zeten publiek heeft zich niet onbetuigd ge laten; daarboven als in het parterre waren de plaatsen zeer goed bezet. De loges nage noeg leeg. Onbegrijpelijk is ons deze lauwe belangstelling voor een kunstenares van mevrouw Van der Horst's waarde, wier spel zich nimmer naar uiterlijke ijdelheid richt, doch immer op innerlijke doorleving is ge grondvest- Het is waar: „Nora" is een oud stuk en de belangstelling van het meerendeel der Schouwburgbezoekers strekt zich niet ver der uit dan tot kennisname van den inhoud van een stuk en minder tot de belichaming. Toch kan er een hemelsbreed verschil, juist ook in de belichting van den inhoud, ont staan bij een verschillende rol-bekleedinig, voornamelijk van de titel-rol- In de Nora-rol is bezijden de moeilijkheid tot waar maken niensohelijk mogelijk Afwezig, met kennisgeving, cle heer S., Schone veld. Voorzitter: de b •y*meester* de heer R. van Ham. Ingekomen stukken: lo. Schrijven van de N.-Z.-H. Tram-Maat schappij. De directie dezer Mij. vindt den ei&oh van den Raad onbillijk, om de Brou- wensteeg, ten Noorden van den Vliet, tot het Ihuis van de weel. Aanhane bestraat te willen hebben. De directie is genegen te bestraten met Waalklinkers zoover als nu de keien liggen en verder tot aan de wed. Aanhano, tusschen het spoor en 50 c.M. daarbuiten. B. en Ws. stellen voor het genomen be* slv\» te handhaven en bij den eisch te vob harden. Dr. Jonker vraagt of er nog niet eoa schrijven is ingekomen, betrekking hebben- cU op het afstaan van keien aan de Mij. De Voorzitter zegt, dat die z/.kcn monde ling behandeld zijm, waarbij blijkt, dat de deoren dit in een „Onder OnsjV' hebben' besproken. Besloten wordt het besluit inzake het be straten van de Brouwersteeg te handha ven. 2o. Een schrijven van den Directeur der Gemeente-fabrieken van Gas en Electrici- teit te Leiden in zake gasvoorziening aan de; .gemeente Valkenburg. Het voornemen is het buizennet van Val kenburg aan te sluiten aan -dat van Rijns burg en daarbij gebruik te maken van den hier geplaatsten gasketel, enz. Dit zal voor Rijnsburg een klein voordeel opleveren. Tot heden is gecontracteerd, dat bij gebruik van 119,000 kub. M. gas de gemeente in plaats van 7i cent, 5i cent per kub. M., zal betalen. In dit schrijven wórdt het vooruitzicht geopend, dat die reductie reeds bij i04,0t0 kub. M. zal verkregen worden. Voor kennisgeving aangenomen. 3o. Een missive van Ged. Staten, dat het, salaris van burgemeester en gemeint* ont vanger met f 50 is verhoogd. Dr. Jonker merkt op, dat de Raad Inslo ten heeft deze salarissen niet te verha gen; nu wordt men echter gedwongen en zal men ook gedwongen deze posten op de begrooting moeten brengen. 4o is van Ged. Staten de begrooting, dienst 1912, terugontvangen met eemge aanmerkingen. Na besprekingen zullen dus enkele wij zigingen in die begrooting worden aange bracht, waardoor de uitgaven met f 160 moeten stijgen. Van waar en hoe die gelden te vinden maakt nu het onderwerp der dis cussie uit. Ten slotte besluit men den hoof- delijken omslag met f 100 te verhoogen en de overige f 60 te vinden op onvoorziene uitgaven. Bij de rondvraag betoogt de heer Van Klaveren de wenBchelijkheid om in plaats van fijne grind basalt op de wegen te ge bruiken, ten minste er een proef mede te nemen. Weth. Van Itereon is daarvoor nog niet»

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 13