No. 15882. LXIIDgCE DAGBLAD, Dinsdag: 28 November. Tweede Blad. 1911. Buitenlandseh Overzicht. Tweede Kamer. Vragen en Antwoorden. Faiilisseme.nt.en. Gièteren heeft dan Si* Edward Grey, de Engelsche minister van buiten- landsehe zaken, eindelijk fcijn met groot© spanning verbeide rede gehouden en er wordt vandaag schier geen ander onder werp aangeroerd in de pers dan die rede. Zooals verwacht werd h/>«ïft Grey zich in kalmen en verzoenenden geest uitgelaten. Deze weelde kon hij zich permitteeren. Duitschland heeft in de Marokkaan se K e affaire aan het kortste eind ge trokken. Allicht dat Enland nu een po ging zoii doen om door een tactvol optre den, de wrevelige stemming onder het Duitgche volk niet nog aan te wakkeren. De minister begon i et een uitvoerig overzicht te geven van de geschiedenis, waarin wij hem niet zullen volgen. In de tweede helft van Juli heeft het vooral ge spannen. Op 21 Juli deelde Grey den Duit-: sohen ambassadeur mede, dat, zoo de onder handelingen met Frankrijk mochten misluk ken, Groot-Britannië genoodzaakt zou zijn iets te doen tot bescherming der Britsche belangen en om medezeggonscha-p te krijgen bij de regeling der kwestie. De Duitsche ambassadeur antwoordde, dat hij er zeker van was, dat Duitschland geen plan had liandelsmonopolies te verwer ven of op unfaire wijze de Britsche belan gen te benadeelen, maar Grey verklaarde, dat het feit, dat Duitschland Agadir bezet bleef houden op zijn minst reeds een mono polie van handelskaden in zich sloot. Het schijnt vooral de toon van Duitsch land geweest te zijn, die Engeland onaan genaam was. Yooral het hooghartig uptreden van den Duitschen gezant na de rede van Lloyd George itoeeft den minister gehinderd. In zijoi'rede van gisteren zeide Grey hiervan: „Ik gevoeldei dat het negens den toon van deze mededesling (bedoeld wordt een. mededeeling van den Duitsohen gezant ovor de rede van Lloyd George) met onze waar digheid niet overeen was te brengen na dere verklaringen te doen omtrent de rede van Lloyd George. Eerst toen Engeland verklaarde, dat het zich niet ten doel stelde de tot-s tan'1-ko- ming van een Fransch-B. üitsche overeen komst te verhinderen, werd het anders. Deze woorden greep Duitschland aan om een terugtocht te beginnen en van toen af (27 Juli) klaarde de lucht op. Grey sprak verder in verzoenenden geest ©n eindigde met de hoop uit te spreken, dat de verhouding tusschen de beide landen voortaan een ongestoord-goede mocht blij ven. Grey had zijn rede wel overwogen. Hij sprak kalm. Toohi werden de passages, waarin hij; op Engeland's eer en aanzien zinspeelde zeer toegejuiclii Men kreeg den indruk, dat het Parlement den Minister ge heel volgde, - Uit Frankrijk komt een eigenaardig bericht omtrent een nieuwe due 1-m e- thode. Men herinnert zich dat de jour nalist Terry stukken ihiad gepubliceerd, waaruit van een verhouding tusschen prof. Langevin en mevrouw prof. Curie zou blij ken. Over deze kwestie hebben nu Langevin en Terry geduelleerd. Het publiek was zeer nieuwsgierig, want men wist dat voor dit gevecht zeer zware eischen waren gesteld. Om 11 uren kwamen de beide partijen op het terrein in het Paro des Prinoes. Zij werden door de getuigen opgesteld, van pistolen voorzien, de gewone waarschuwing volgde, de getuige telde: „Een, twee, drie!" maar er knalde geen schot. Terry stond kalm met het pistool in de hand, en gaf op de verbaasde vraag van den secondant ten antwoord, bat hij op profes sor Langevin, wien hij te zeer hoogachtte, geen schot zou kunnen lossen. En ook pro fessor Langevin had verklaard, niet te wil len schieten. Onder die omstandigheden was het duel natuurlijk afgeloopen. Er werd een protocol opgemaakt, de heer en gaven elkaar de hand, en reden naar huis. Die nieuwe manier van duelleeren kan in Parijs wel inslaan. Ze is in elk geval verstandiger dan de vroeg-re. Er wordt geen kruit vermorst, en de kogels van cfe duellantsn beschadigen geen boomen, geen omliggende huizen, geen c aiten of onschul dige voorbijgangers. De Parijsche boulevar- dier noemt de nieuwe vedhtwij^e: het hoog- achtingsduel. Men gaat naar het terrein, neemt een pistool in de l^nd (gelad.n be hoeft het niet eens te zijn) drukt elkaar daarna de hand, en gaat dejeuneeren. Uit Romo word't gemeld dat de Paus gisteren een consistorie vpr de benoeming van nieuwe Kardinalen hield. In een toe spraak zette de Paus uiteen, dat hij dit jaar ernstige smart gevoelt door de herden king der geruchtmakende gebeurtenissen, die betrokking hebben op de schending der reohten van den H. Stoel. Hij betreurt de straffeloosheid van de vijanden der Kerk te .Rome. Verder besprak hij dj vervolgingen in Portugal. Hij veroordeelde de scheiding van Kerk en Staat en sprak zijn vertrou wen uit in het Portugeeeche volk. De Paus eindigde met een herinnering aan het werk van het Eucharistisch Con gres, sprak met lof over d'e religieuse ge voelens in Spanje en sprak de hoop uit, dat God deze natie, „die °<ns zoo dierbaar is, zal bewaren voor de kwalen die schijnen den vrede en het geluk ervan te zullen bedreigen Overigens is er weinig nieuws. Wij mee- nen ook in de beweging Lrf buitenlandsche politiek eenige St.-Nicola as-luw te reeds te bespeuren. 1 Zitting van Maandagnamiddag. Indisobebeg rooting. Het amendement-De Meester tot vermin dering der begrooting met f 12,240 voor <je instelling van ,'n controlebureau voor de land- schapskassen, komt opnieuw in stemming. De stemmen waren 28 voor, 28 tegen, zop- dat miörgen opnieuw zal worden gestemd. De heer .Vliegen meent, dat de maat regelen, door de Regeering voorgenomen ter hervorming van .de economische en agrari sche toestanden in de Vorstenlanden op Javft, waar de Vorsten nog in absoluten zin eige naren zijn van allen gixmd, hiefc 'genoeg waar borgen bieden, dat zij inderdaad ten goede zullen komen van de, Inlandsche bevolking. Da heer Soheurer wil -te gelijk de rechtspunten der Inlandsche Christenen ge regeld zien. De heer Bog aardt dringt .aan op het invoeren der hervorming met voortvarend heid, doch ook met beleid. De Minister verklaart, dat de voor genomen hervormingen wel degelijk de in stemming der Vorsten hebben, zijnde zij van hen uitgegaan. Tegenwerking van de mindere grootheden is altijd te wachten, maar zij zullen in de dessabesturen zoodani ge plaatsen krijgen als met hun rang over eenkomt. Het streven der Regeering zal ge richt zijn op zoo aangenaam mogelijke sa menwerking met de landhuurders. Bij het verdere debat verdedigt de heer Van Hoogstraten het op deze be grooting uittrekken van 9 ton in totaal voor verbetering van het kredietwezen. Dit lijkt een groote som, maar is een uitstekend middel voor de verbetering van de economi sche ontwikkeling van Indië. Bij deze gele genheid betuigt spreker leedwezen, dat de Minister in het Chineezenvraagstuk zoo lijnrecht tegenover sprekers standpunt staat. Ten slotte vraagt spreker inlichtin gen over de werking der kredietinstellingen en of de bevolking er mee ingenomen is, wat spreker betwijfelt. De heer Bos wijst op den gunstigen in vloed van de bovenbedoelde kredietinstel lingen, die veel goeds beloven. Het plan der Regeering tot instelling van een oen- trale kas heeft spr.'s groote sympathie. De Minister verwees den heer Van Hoogstraten omtrent inlichtingen naar de werking van de kredietinstellingen naar het koloniaal verslag. De Minister verklaarde voornemens te zijn mettertijd aan het hoofd van het geheel© Indische kredietwezen iemand te Btellen, die zjjn sporen verdiend heeft op het gebied van het Bankwezen. De heer Hugenholtz dringt bij de desbetreffende afdeeling aan op verbete ring in het vervoer van Indische militairen door de Paketmaatsohappij. De Minister ried aan die grieven goed gedooumenteerd aan de Regeering kenbaar te maken, welken wenk de Keer Hugenholtz beloofde aan de belanghebben den over te brengen. Bij de afdeeling Onderwijs en Eeredienst bespreekt de heer Ro e s sïngh de reor ganisatie van het onderwijs in de Mino- hassa en op de Sangir- en Talaud-eilanden. Spreker vreest, dat hét extra-subsidie aan het Protestantsohe comité van christen gemeenten zal leiden tot overgang, i'n de Minahassa, van de gouvemementssoholen in hand/en van de Zending. In den breede somt spreker de nadeelen daarvan op. De vergadering wordt verdaagd tot des avonda ter voorzetting van de behandeling der Juotitiebegrooting. Vergadering Van Maandagavond. J n s t i t i e-b eg rooting. De heer Roodhuyzen vroeg ten aanzien van de benoeming van mr. Van Dam tot kantonrechter te Amsterdam, bij wien de mensch gezegevierd heeft over den ambte naar, of, waar in het V. V. deze benoeming werd gecritineerd, iedere misstap elke car rière moet onmogelijk maken. Doch de benoeming van mr. Van Rhede van der Kloot heeft spreker met groote verwondering gelezen. Met groote animo verklaarde spr. daarover niet het woord te voeren: Papendreckt und kein Ende. Na herinnering aan het over deze zaak in de Kamer gesprokene sloot spr. zich aan bij de oritiek, door het „Handelsblad" ge oefend op den arbeid van mr. v. Rhede van der Kloot, als rechter-commissaris in de Papendreohtöohe strafzaak; hij heeft zich daarbij het willig werktuig van het O. M. getoond. De Memorie v. Antwoord is ten opzichte van de critdek op deze be noeming teleurstellend. Spr. achtte weinig beteekenis te hechten aan de door de Haagsohe rechtbank gedane aanbeveling. De rechterlijke macht kan niet uitsluitend uit eerste-rangsmannen bestaan door de krenterigheid van ons land ten aanzien van de bezoldiging; zij is een afzonderlijke kaste, die in sterke mate lijdt aan adora tion mutuelle, waardoor de zwakste broe ders op een voetstuk worden gezet. De Minister heeft zijn redevoering van 1910 door deze benoeming tot een ijdele gemaakt. Hij zei toenA quelque chose malheur est bon. Maar de heer v. Rhede kan hem dit zeggendit malheur heeft hem naar Den Haag gebracht. De Min. had zijn woord aan de Kamer moeten inlossen, door juist van deze voordracht af te wijken. Spreker vroeg den Min. aan de Kamer te geven andere overwegingen, die hem geleid hebbende thans door hem gegevene zijn ten eenenmale onvoldoende. De heer D u y b, na er op gewezen te hebben," dat het door den Minister geci teerde uit een boekje Van spr.'s partijge noot over de toepassing van de bepalingen betreffende het arbeidscontract, op Am sterdam sloeg en dus volgens spr. uit zijn verband gerukt is, besprak daarna het door den Minister toegezegde onderzoek inzake de malversatiën 'n de gemeente-ad ministratie van Doornspijk. Door deze zaak in handen te stellen van de justitie te Zwolle, is de Minister terechtgekomen óf bij mr. Roosenburg, den oud-officier te Dordrecht, of hij mr. Royer, die met mr. v. Rhede v. d'. Kloot „die exentrieko ge- hoorproeven heeft genomen." Het O. M. te Zwolle kan dus zeer wél met doodende bacillen zijn geïnfecteerd. Spr. zeide vervolgens, dat hij en de zijnen een heel jaar lang ergernis opdoen over de rechterlijke macht en de Minister moedigt verkeerd optreden aan. In het bijzonder wees spr. op liet optreden der justitie bij en na economische conflicten. Tegen de woorden van den Minister, dat de socialisten slechts uit propaganda-zucht hun verwijt van klasse-justitie laten hooren, dus volgens den Minister huichelaars zijn, zei spr. geen scherp protest te zullen -doen hooren, omdat die woorden gesproken wer den in de Eerste Kamer, nadat de Minister daar vrij scherp was aangevallen over zijn optreden in de Tweede Kamer over de Pa- p endreohtsc 3 e strafzaak. Spr. zette vervolgens uiteen, dat er bij de rechterlijke macht is standen-vooroordeel en dat als gevolg daarvan door de rechters onderscheid gemaakt wordt tusschen men schep van hoogere -en lagere klasse. Daar om gaf hij verschillende voorbeelden. Hij verlangde niet, dat studenten, die eens de bloemetjes buiten zetten, zwaar worden ge straft; maar wel dat zij geen lichter straf krijgen dan arbeiders, die minder op hun geweten hebben. Kortom, spreker eisohte gelijk recht voor allen. „Het Volk" al dus betoogde spr. ziet zeer goed, dat de Redering haar positie 'gebruikt om haar vrienden in de rechterlijke macht te bren gen!. Liberalen en dericalen hebben elkaar niets te verwijten. De rechters werden uit partij-oogmerken benoemd; niet omdat zij de knapsten en meest geschikten zijn. Bij economische conflicten blijkt ten duidelijk ste, dat politie en justitie de belangen van de bezittende klasse identifioeerït met het algemeen belang. Elke staker is voor den rechter een ,,boef"; een werkwilligs wordt met onderscheiding behandeld. Spr. trad vervolgens in een scherpe, her haaldelijk door den Voorzitter onderbroken oritiek op de benoemingen van rechterlijke ambtenaren, van de mrs. v. d. Kloot, Pele- rin, Wentholt, ambtenaren die iets op bun kerfstok hebben, en Van Dam, ten betooge, dat alle rechterlijk© am te naren door den Minister van Justitie worden beloond. Deze Minister hééft maling aan de volksopinie en wordt, omdat hij de socialisten "bestrijdt, door de bourgeois-pers toegejuioht. De spreker, die door den Voorzitter mét ontneming van het woord werd gedreigd, eindigde na drie uren té hebben gesproken De Minister van Justitie, die tegen kwart over twaalven aan het woord kwam, verdedigde de benoeming van mr. Van R,hede van der Kloot, die in de Po- pendreohtsohe zaak vergissingen geen op zattelijke fouten beging/ Van bevordering van dezen rechter is geen sprake geweest; iedere rechtbank heeft gelijk werk; mr. Van Dam zou naar de overtuiging des Mi nisters een goed kantonrechter blijken. De Minister bestreed vervolgens de beschuldi ging, dat onze Justitie zou zijn een kl&sss- justitie. De klasse-justitie bewijst men uit onjuist© gegevens; men werkt met maat en gewicht; dat is de redeneering van een kip zonder kop. Heel de rede van den heer Duys had tot doel socialistisch© propaganda. Daarte genover zeide de Minister, dat de Neder- landische rechter recht spreekt naar eer en geweten zonder aanzien des persoons eu rekening houdend met het milieu social van den beklaagde. De algemeene beschouwingen werden ge sloten. De vergadering werd twintig minuten vóór eemen gesloten. Woensdagavond te acht uren voortzet ting van. de behandeling der Justltie-be- grooting. Gemeenteraad Tan Liase. Door den Voorzitter weTd een woord van dankbare herinnering gewijd aan het over leden Raadslid den heer G. C. Tromp. Afwezig was de heer Prins. Onder de ingekomen stukken was o. a. een missive van Ged. Staten ter begelei ding van het niet goedgekeurde Raadsbe sluit inzake de wijziging van de aflossing van de aanvullingsleening. Ged. Staten stelden den Raad voor om van deze aan- vulligsleening ad f 7600 een bedrag van f 2500 af te zonderen, waarvoor de aflossing zal aanvangen in 1913 met f 600 per jaaT, terwijl hun college er dan niet op tegen heeft, dat de aflossingen van het bedrag ad f 5000 zullen aanvangen in 1930. De Raad besloot in dien zm. Er waa ingekomen een schrijven van Saa- senheim, houdende het verzoek om met Hillegom en Lisse tot overeenstemming te geraken omtrent de stichting van een drinkwaterleiding voor gezamenlijke Teke ning. De behandeling van dit schrijven werd aangehouden tot de geheime zitting. Daarna werd ter kennis gebracht een schrijven van den architect van de Tuin bouwschool, houdende verzoek om als bij werk te mogen uitvoeren en wel tot ver fraaiing van deze inrichting: lo. het maken van twee sierwindvanen op de twee hoofdschoorsteenen; 2o. het ma ken van een houten scboorsteenschouw in de leeTaarskamer, en 3o. de ramen in de tra-p- hal te vervangen door glas in lood. De kos ten hiervan bedroegen respectievelijk f 95, f 05, en f 38.50, te zamen dus f 198.50. De heer Van Zanten wilde ook nog de ruiten in de voordeur vervangen door spie gelruiten. Het verzoek betreffende de windvanen werd ingewilligd met 8 tegen 1 stem. Tegen de heer Van Zanten. Het ver zoek aangaande de sohoorsteenschouw werd met algemeene stemmen afgewezen. Het verzoek omtrent het glas in lood in de trap- hal werd weer ingewilligd met 8 tegen 1 stem. Tegen de heer Pijnacker. Omtrent het verzoek van den heer Van Zanten betreffende spiegelglas in de voor deur, werd besloten dit over tc laten aan B. en Ws. Nog werd goedgevonden een af- en over schrijving op de begrooting 1911 tot een bedrag van f 177.88. Ook werd goedgevonden een af- en over schrijving op h'et gasbedrijf ad f 2024.55. Daarna kwam nogmaals in stemming het voorstel van B. en Ws. betreflende de sub sidie aan het Ziekenfonds tot dekking van het nadeelig saldo over het jaar 1910, waar over de stemmen in de vorige vergadering staakten. Thans werd met 7 stemmen tegen besloten het bedrag der subsidie te bepa len op f 350. Voor f 300 stemden de heeren Riggel en Van Parijs. Daarna kwam in behandeling do begroo ting der Gasfabriek voor 1912. Bij den post arbeidsloon en, salarissen, enz. werd gelezen een adres van het sto kers- en fitterspersoneel, houdende het ver zoek om loonsverhooging. Op voorstel van de Gascommissie en B. en Ws. werd besloten het salaris van den kassier van het gasbedrijf te brengen van f 200 op f 400; dat van den klerk van het kantoor van f 300 op f 360, en het loon van den fittersleerling van f 3 op f 4 per week. Het verzoek om loonsverhooging van de stokers en den fitter werd dus niet inge willigd. Deze begrooting bedroeg in ontvangsten en uitgaven f 46,675. De heer Pijnacker was in de 's namid dags voortgezette vergadering met kennis geving afwezig. Toen werd aan de orde gesteld de ge- meentebegrooting voor 1912. Bij den post „Kosten telephoon'' vroeg de heer Van der-Mey hoe of het kwam, dat de kosten voor de gemeente f 75 waren en voot de gasfabriek f 67.50, terwijl het aantal toe stellen, enz. hetzelfde was. De Voorzitter kon hierop geen antwoord geven, maar beloofde te zullen informeeren. De post „perceptieloonen" werd verhoogd van f 185 tot f 200. Bij den post „Wachtge- bouwen voor de politie", waarvoor een me- moriepost was uitgetrokken, ontspon zich een discussie over het plaatsen van een wachtlokaal voor de naohtpolitie. De Voorzitter deelde hieromtrent mede, dat door den gemeente-opzichter wel een teekening was gemaakt, maar dat door B. en Ws. nog geen geschikt© plaats gevonden kon worden op de kruising van den Heeren- weg, Kanaalstraat en Stationsweg. De heer Van der Mey wilde daarom een gebouwtje plaatsen in liet Vierkant, hoewel het daar ook volgens zijn meening niet de geschiktste plaats was, maar bij gebrek aan een betere plaats. Een besluit werd hieromtrent niet genomen. De post „overige kosten voor de politie" werd met f 30 verhoogd om de politiebe ambten te verzekeren tegen ongevallen. Bij' den post „Straatverlichting", waar voor f 3500 was uitgetrokken, klaagde de heer Van Lijnden over het slechte werken der automatische ontsteking»- en bluseh- apparaten op de gaslantaarns op den Sta tionsweg. Nu zijn er echter weer uuTwerk- apparatén geplaatst bijwijze van proef, en als deze ook niet voldoen, zal men hiermede maar ophouden. Bij den post „salarissen gemeentewerklie den" werd een request gelezen van den ge meentewerkman D. Stoop, houdende het verzoek om zijn loon te verhoogen met f 25 en het te brengen op f 600. Met alge meene stemmen werd dit goedgevonden. Bij den post „onderhoud straten en plei nen" vroeg de heer Van der Mey wat het motief is geweest van B. en Ws., om het Raadsbesluit niet uit te voeren betreffende het bestraten van de ruimte tusschen de tramrails van af de R.-K. Kerk tot de Eerste Poellaan. De VooTzitter antwoordde hieromtrent, dat het zeer waarschijnlijk is, dat wij bin nen afzienbaren tijd een electrische tram zullen krijgen en dan zouden deze kosten zoo goed als voor niéts gedaan zijn. Volgens advies van den gemeente-opzichter zou het bestraten alleen f 800 kosten. Toch werd besloten om dezen post ad f 700 met f 300 te veïhoogen, en wel f 200 voor de bestra ting van de ruimte tusschen de tramrails van af de Nieuwstr&at tot Vreewijk, en f 100 voor het maken van een riool aan de Eerste Poellaan tot afvoering van het wa ter tusschen de tramrails aldaar. Op den post „wegen en voetpaden", waar voor f 800 was uitgetrokken, werd aanmer king gemaakt. Deze werd met het oog op de kosten van wegen en voetpaden van het vorige jaar ad f 426 te hoog geacht. Daarom werd deze met f 200 verminderd en aldus gebracht op f 600. Bij den post „wandelwegen en plantsoe nen" kwam de beplanting van den Heeren- weg van het Vierkant tot het Postkantoor ter sprake. Medegedeeld werd, dat er 32 lei- boomen waren besteld A f 3.25 per stuk en even zooveel boombeschermers ad f 4 per stuk; t© zamen een bedrag van f 232. De heeren Van Lijnden, Van Zanten, Lefeber en Van Graven vonden leiboomen ontzet tend stijf en wilden liever een andere soort boomen. Men besloot daarom monument aal iepen aan te schaffen. De post grondlasten werd verhoogd tot f 130. Door de oommissie waren slechts enkele "opmerkingen gemaakt betreffende de uit gaven, en doordat op de ontvangsten geen enkele opmerking was gemaakt, was de be handeling van de begrooting spoedig afge loopen. Daarop werd de begrooting, die in ontvangsten en uitgaven sloot met een be drag van f 45,900.78, met algemeene stem men goedgekeurd. Daarna word door den heer Van Zanten medegedeeld, dat hij, naar aanleiding van een door hem ingesteld onderzoek, in de( volgende vergadering zal komen met een; voorstel tot omzetting van de O. L. schoot in een school voor M. U. L. O. met 9 klassen^ en 5 onderwijzers. Op deze school zou dan' in de 6de tot de 9de klasse onderricht wor»j den gegeven in de Frcuische, Duitsche en Engelsche talen. Daarop werd de openbare vergadering gesloten en ging men over in geheime zit ting ter behandeling van enkele reelamea inzake den H. O. Vraag: Hoe oud merrt men zijn om aid recruut, naar Kampen geplaatst te kunnen worden Antwoord: Tusschen 15Vs en 19 jaar. Vraag: Een vader h.r.ift een testament laton maken, waarin hij den inboedel aan zijn huishoudster vermaakt heeft, daar die eigen kinderen heeft en dien niets vermaakt- Is dat testament dan geldig of niet? Antwoord: Het testament is wel gel dig, ma&lr slechts gedeeltelijk. Aan de kin- doren komt een wettelijk erfdeel toe .(de grootte hiervan hangt af van hot aantal kindéren) en dat erfdeel kan uw vader u in geen geval ontnomen. Vraag: In artikel 83 van do Militieweb 1901, staat, dat bezwaren tegen een uit spraak van de>n Militieraad bij Gedeputeerde Staten moeten worden ingediend door mid del van een door de noodigc bowijsstükken gestaafd verzoekschrift- Is het nu voldoende hij bezwaar van „gebrek", dat men eenvou dig gebrek noemt, of moet hot aanwezig zijn van gebrek ook bewezen worden Antwoord: Het aanwezig zijn van een lichaamsgebrek hetwelk u opgoeft, moet hij het geneeskundig onderzoek, dat daarop ge houden wérdt, geconstateerd worden. Vraag: Ik heb nog een week arbeids loon té ontvangen, m,aar door omstandighe den moest ik wachten. Nu is er al een poosje vörloopen en krijg lm eens wat, dan wéér niets. Hot loont niet. Daar ik maar gewoon werkman hen en hard moet werken voor mijn dagelijksch brood, zoo wilde ik u Vragen of ik daar nu» ar mode tevreden meet zijn? Antwoord: Uw patroon moet u het veil© loon op de daarvoor vastgestelde tijden uitkeëren. Vraag: Is de Haver /neester m dienst voor de Electrische train of voor de scheep vaart? Laat hij dan beter toezicht houden over de Turfmarktebrug voo-r de scheep vaart en zich niet met d; E'ectrische tram bemoeien. Antwoord: De Havenmeester heeit toezicht op de scheepvaart en ook op de bruggen. Met de tram op zich zelf heeft hij niet te maken maar i- verband met het rlijden over de bruggen wel en we begrij pen best dat hij zich in de laatste dagen heeft bemoeid met de proefritten der tram over de nieuwe Blauwp \ortsbrug. Als g© overigens klachten hebt zijt ge daarmede, bij ons niet aan het goede adres. Wij beant woorden sleolfts vragen en geven inlichtin gen. Vraag: Grootvader bezat een stuk grond, waarvan hij een stukje verkocht, pla-atste toen een heg zoover op zijn grond, dat hij genoeg grond achter de heg had lig gen, dat hij deze kon tc'Leren. Later werd er een schuurtje gezet op het verkochte stukje grond, de hoek van de sob uur op de grens. De grond tusschen heg en sohuur werd toen gebruikt voor hun gemak voor weg om er met allerlei gereedscliappen over t© loopen, de heg wordt hierdoor ver drukt en daar het nu mijn eigendom is, heb ik de heg door een paal beschut, altijd op mijn grond. Nu is de péal vernield, en mijn grond tussohen heg en oöbuur blijft door hen in|genomea (De laudkaart wij.;* ook dat; hun schuur op de grens siaatj Ho© moet ik hier esm »ind aan maken? Kan dit niet door een wijziging, daar het vroeger tooh door een beheerd is, of moet ik nu voor eigen grond pleiten? Antwoord: Wanner inderdaad die strook grond van U is en Uw buurman wil niet goedschiks zulks erkennen dan zult gij wel tegen hem moeten procedeeren. Men schrijft ons: ëat er nog 2 buisjes vacant zajn in .het Sobachtenhof Middelste- graoht. L. Buisman, winkelier en koopman, Am sterdam. H. Knipscheer, zonder beroep, Amster dam. A. Hegt, handelende onder de firma wed. J. Hegt, kruidenier, Amsterdam. Th. Cortselfus, behanger en stoffeerder, te Eefde. H. A. Fleer, winkelier m galanterieën, te Oldemarkt. UITLOTINGEN. Loten Oostenr. Grond- orediet 3 pCt. 1ste I"-««iOe 1880. Trekking 16 November. Serie 2345 no. 11 Kr. 90,000; serie 862 no. 50 Kr. 4000; serie 1972 no. 3 en serie 3319 no. 38, Kr. 2000. Ter aflossing 23 serieën. 121 123 629 663 699 880 944 989 1450 1590 1707 1784 2054 2277 2483 2758 3224 3585 3742 3760 3879 3898 3942. De in deze serieën bfcgtepen 2300 loten zijn 1 Juni 1912 aflosbaar met Kr. 230. Loten Hongaarsche Hyp.bank 4 pCt. a Kr. 200 van 1894. Trekking 15 Ncv. Betaalbaar 15 Febr. 1912 Serie 1764 no. 21 Kr. 40,000; serie 3731 no. 81 Kr. 3000; serie 1214 no. 36, serie 1584 no. 96 en serie 3969 no. 32, elk Kr. 200O. Ter aflossing seriën: 2 31 149 185 2*27 408 553 555 550 561 738 761 818 1037 1039 1073 J0S1 U46 1165 1303 1305 1525 1681 1757 1779 1918 2138 2470 2589 2668 2726 2913 S*>24 3055 3102 3129 34V5 3730 3795 3973 De in ter aflossing uitgelote seriën ver vatte nos. worden betaald met Kr. 200.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 5