Speelgoed K O <1 Q <D u Kom j' ook op de Broiloft <an Mietje? Verbandtrommels, Stormramp. Schaalcollecte Schouwburg Lelden. vontiiloGksri Onderrokken C. Tl. Muit W. MATVELD. S. A. BROERSE, Drogisterij „Bosrhaave". Deze flesch genas deze vrouw uit Opende. W co rö Pf O 0) <D O Gemengd Nieuws. Vragen en Antwoorden. a.s. Donderdag 23 November Het Comité voornoemd. DONDERDAG 23 NOVEMBER 1911, Ensemble 80LSER HESSE. Wegens het enorme sncces, (in laken, moiré en flanel). Mare 58, Leiden. In groote verscheidenheid. Prinsessekadé 2. Zoo Groot als een KINDERTAFEL is DE NIDOBSTE GHOOfSFE GANS. Da SprooKjes De 40 Platen van Doré Groete keuze aardige Surprises Koortsthermometers, Irrigatoren, enz., enz. ABDIJSIROOP SANCTASPAULD pQ Goedkoop eten in den „duren tijd.' De hoeveelheden zijn berekend op een gezin van vijf personen. W ijting met aardappelen en peterseliesaus. Een kilo of twee pond wijting met drie kilo of zes pond aardappelen, een ons bloem en anderhalf ons margarine, wat peterselie en zout. Bereiding: De visch schoonmaken en gaar koken in kokend water en zout (20 gram per L.) ongeveer 5 min. De aardappelen op de gewone wijze koken. Voor de saus: margarine en bloem op het vuur dooreenroere'n, visckwater toevoegen, de saus 10 min. laten doorkoken en de ge hakte peterselie er door doen. Broodpap (met karnemelk of taptemelk). Vier kan karnemelk, zes ons of 12 sneed- jes brood, anderhalf ons stroop en een ons margarine. Bereiding: Het brood in dobbelsteentje-s snijden en met de melk opzetten, roeren tot de melk kookt en de pap daarna laten doorkoken, tot het brood geheel fijngewre ven kan worden, margarine en stroop er door roeren. Naar verkiezing het brood te vervangen door gort, boekweite-grutten en parelgort, hetgeen smakelijker is. Witte boonen met aardappe len en zure saus. Zes ons witte boonen; een kilo of twee pond aardappelen; anderhalf ons'marga rine; een ons bloem; azijn en zout. Bereiding: De witte boonen den vorigen avond wasschen en weeken, den volgenden dag opzetten met hetzelfde water en gaar koken, (23 uren). Het laatste halfuur zout toevoegen. De aardappelen op de gewone wijze ko ken. Voor de saus margarine en bloem door- eenroeren, witte-boonennat toevoegen, de saus door laten koken en azijn toevoegen. Karnemelk of taptemelk met rijstenBtroop. Vier kan karne- of taptemelk met 0 ons rijst; twee ons stroop en een ons margarine. Bereiding. De karnemelk aan de kook brengen cn af en toe roeren, de gewassoiien rijst er in strooien en op een zacht vuur gaar laten worden (l£ a 2 uur), de mar garine en de stroop toevoegen. Bieten met aardappelen en gebaklken spek. Rijstebrij. Zes ons of vier kleine bieten met een kilo of twee pond aardappelen; anderhalf ons gerookt spek, azijn, peper, zout. Vier ons gebroken rijs' met twee kan taptemelk en een goed half ons suiker. Bereiding. De aardappelen op de gewone wijze gaar kokeD, de gekookte bieten van de vellen ontdoen, in stukjes snijden, door de aardappelen stampen en stoven met het vet van het uitgebakken spek. Op de gewone wijze rijstebrij koken. Groene erwten, aardappe len en peterseliesaus. Zes ons groene erwten met een kilo of twee pond aardappelen; anderhalf ons margarine; een ons bloem; peterselie en zout. Bereiding van de groene erwten als van bruine boonen. De aardappelen op de ge wone wijze koken. Voor de saus margarine en bloem door- eenroeren^ het nat van de erwten toevoe gen, de saus door laten koken en het laatst de gehakte peterselie er in doen. De ziekte, die erteToulonon der de bemanning der oorlogsschepen heorscht, neemt niet af en heeft weer een sterfgeval gemaalkt. Ook buiten de schepe lingen komt zij thans met enkele gevallen voor. Eon kind van drie jaar is er aan ge storven. De overheid, zoowel van de ge meente als van dc marine, neemt alle mo gelijke maatregelen om de epidemie tegen te gaan. De inspecteur-generaal van don ge zondheidsdienst der marine, dr. Bertrand, is te Toulon aangekomen om een onder zoek in te stellen. Zoo is o. m. besloten om al de waterre servoirs waaruit de oorlogsschepen van drinkwater vcorzien worden, te doen ont smetten. Een vertegenwoordiger van de „Temps'' heeft een onderhoud gehad met dr. Renault, een der geneeskundigen van 't marine-hos pitaal te Toulon. Hij kon zich over de oor zaak van de thans onder het scheepsvolk voorkomende ziekte-ge vallen nog niet 'it- laten, maar gaf als zijn meening te kennen, dat deze een voortzetting zijn van de in de- jongste heete zomermaanden in het zuiden van Frankrijk waargenomen verschijnse len. Volgens de statistiek der hospitalen wa ren er in den avond 45 patiënten van de „Manoeau," 10 van de „Vergniaud", 3 van de „Pothuau" en 4 van de „Masséna". Een twintigtal matrozen is heden weer in het hospitaal gebracht. Overigens is de algemeene toestand der zieken verbeterd. Postwagen in snelt re in ge- plunderd. Twee postwagens in den Pa- rijschen sneltrein naar Lyon, waarvan de eene stukken van waarde voor Indië en het verre Oosten bevatte, zijn opengebroken en de postzakken opengesneden en geplunderd. De sneltrein, die eiken avond om twintig minuten vóór negenen uit Parijs vertrekt, kwam op den gewonen tijd te Macon aan, waar de postzakken voor Duitschland en Zwitserland uit den trein genomen worden. Daar werd ontdekt, dat een der ramen van een postwagen verbrijzeld was en de toegang tot den wagen opengemaakt. Daar de trein te Maoon maar even stopt, kou er eerst t<? Lj'On onderzocht worden wat er gebeurd was en het bleeik', dat drie ©ostwagen ODengebroken en doorsnuffeld waren. Vele postzakken, waarvan de in- I houd in de grootste wanorde door de wa- geus verspreid lag, waren opengesneden, j De dieven schijnen op de hoogte geweest j te zijn, want aan den wagen, die de meeste stukken van waarde bevatte, hebben ze de grootste aandacht geschonken. In Novem ber en begin December worden steeds aan zienlijke waarden naar het verre Oosten verzonden; dit jaar te meer wegens de feronigsfeesten van koning George in En- gelsch-Indië. In dezen wagen alleen hebben de dieven achttien postzakken geopend, die hun, naar schatting, een buit van meer dan een millioen moet bezorgd hebben. Men meent uit de wijze, waarop, de die ven te werk zijn gegaan, te kunnen opma ken, dat ze kennis van zakken hadden en dat ze zdöh vóór het vertrek uit Parijs bo ven op het dak van een der postwagens verborgen en vervolgens de ruiten stuk ge slagen hebben van de raampjes, die aan de voor- en de achterzijde van den wagen juist onder de kap zijn aangebracht. Zoo konden ze gemakkelijk in de wagens komen en, eenmaal binnen, hadden z»s ruimschoots tijd voor hun wandaad, daar de trein de eerste uren na zijn vertrek uit Parijs niet stopt. Men veronderstelt verder, dat de dieven bij Larocke, op drie uur afstand van Parijs, len trein verlaten hebben, daar deze liier over een kleine afstand aanmer kelijk zijn vaart mindert. Voor hoe vee] er in het geheel gestolen is, zal eerst over eenige dagen te zeggen zijn. Yeel van het gestolene kwam uit Engeland, België, enz., en werd slechts door Frankrijk heengevoerd, waar de posterijen de waarde er niet van kennen. Men schat, dat er toch op zijn minst tot een bedrag van drie mil- lioen frank gestolen is Ernstige branden. Over den brand in de moutfabriek te Sangerhau- sen wordt nog medegedeeld, dat voor 800,000 mark goederen in de vlammen zijn vernield, terwijl het totaal der verbrande gebouwen een waarde van 3 millïoen verte genwoordigt. De brand duurde den gehee- len Zondag en ook de brandweer -uit de nar burige plaatsen nam deel aan hftt blus- sohingswerk. Behalve de drie daarbij ge- dooden zijn 18 personen ernstig gewond. Vele brandweerlieden werden bewusteloos of met brandwonden weggedragen. De scherpe westenwind maakte alle blus- schingspogingen vergeefsch. De gebouwen waren daarbij zeer oud en voor een deel bestonden zij uit hout. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. De brand woedt met onverminderde kracht voort. Waarschijnlijk zal het nog minstens een week duren, eer de groote in de fabriek opgehoopte voorraden mout en gerst verbrand zijn. De gewonden bevin den zich in betrekkelijk goeden toestand. Waarschijnlijk zal de catastrofe behalve de drie reeds omgekomenen geen verdere of fers vragen. Omtrent den brand in de Martini-kerk te Miinonen deelt de „Münstersche Anzej- ger" nader mede: Te acht uur 's avonds was er dienst. De klokkeluider, die met drie andere personen op dit uur den toren had verlaten, verklaart toen nog niets van eert brand te hebben bespeurd; m-en vermoedde echter, dat een dezer maijnen, die met een brandende kaars naar boven was gegaan, door onvoorzichtigheid den brand heeft ver oorzaakt. Oclk te hilfnegen, toen de kerkgangers het gebouw verlieten, merkte nog niemand iets. Maar even later sloegen de vlammen reeds oiudsr uit den toren. Te negsn uren stond reeds de met leien gedekte spits in brand. Branidende stukken hout zoo gïoot- als een vuist, vlogen over de stad; door den hevigen regen echter doofden zij uit, voor zij onheil k^» iden aan richten. Omstreeks tien uren stortten de balken, van den klokkentoren met donderend ge raas naar beneden. De toren was reddeloos verloren. De brandweer trachtte nu met in spanning van al haar krachten den inventa ris van de kerk in veiligheid te brengen en het inwendige van het gebouw voor vernie ling te vrijwaren. Tegen twaalf uren kon het gevaar r's ge weken worden beschouwd. Eenige apachen, die v e lu stoord waren over tegen hen door de direc tie "Van den Alcazar-schouwburg te Bor deaux genomen maatregelen, hebben Zater dagavond, om zich te wreken, in dien schouwburg een paniek veroorzaakt. Terwijl n.l. de voorstelling aan den gang was staken zij kranten en programma's in brand, wuifden daarmede en schreeuwden toen zoo luid mogelijk: „brand, brand!" De toeschouwers vlogen van hun zetels en snelden in wilde vlucht naar de uitgan gen. De boeven namen intusschen stoelen op en sloegen daarmede de spiegels, kro nen enz. kort en Iklein. Eén jongmenseh brak in het gedrang zijn been en een aantal andere personen liepen kneuzingen op, maar overigens gebeurden er geen ernstige ongelukken. De apacheD wisten onbemerkt te ontko men. Opgave van personen, die e!ch te Leiden hebben gevestigd. J. H. Kessler, Rapenburg 109. F. M. Veugelers, Oude Singel 18, ohef »n een bottelarij. G. P. Dujardin, Haarlemmerstraat 188, winkelbediende. W. C. Spandaw, Hópital Wallon, leerling verpleegster. F. Ch. M. Pelgrom von Motz, Hooge woerd 34. M. van der Laaken en gezin, Rijn- en Schiekade 52, timmerman. G. Zwaan en gezin, Floralaan 3, fabrieks arbeider. C. W. Kramers, Aalmarkt 23. J. A. Duif er, Breestraat 76, winkelbe diende. J. Ruterink, Hoogl. Kerkgracht 9. H. M. Leemans, Rapenburg 117 A. P. K. Donker en gezin, Medusastraat 13, koopman in vee. B. B. M. R. Zamoeddin, Nieuwe Rijn 28 D. L. Hoogerheid, Aca-cL Ziekenhuis, verpleegster. N. Verhoeven en gezin, Rijn- en Schie kade 64, zilversmid. Notokworo Raden Mas, Schelpenkade 2. A. van der Waals, La-ngebrug 57, con ducteur. N. Eerland, Rembrandtstr. 17, dienstbode. H. C. Hrntzen, Breestraat 5. J. van de Graaf en gezin, Aloèlaan 8, zilversmid. R. van den Bos, Mareddjk 30, agent van politie. Wed. Meijer se en gezin, Haarlemmer weg 61 A. A. L. Schröders, Kort-Rapenburg 6, rijks- klerk bij het kadaster. C. Campagne, Morschweg 3 A, leerling- electricien. A. van Velzen, Witte Singel 96, dienst bode. C. G. C. Vink, Oude Singel 10. F. A. P. Molenaar, Aalmarkt 4. C. W. Klomp, Steenschuur 18. A. P. van Osch, Gerecht 14. D. H. Tolle, Schapensteeg 1, assistent- gasmeester. Vraag: Telkens lees ik in uw blad dat de schouwburg alhier bij opvoeringen door loge- en baignoire-bezoekers zeer slecht be zet was. Zou het geen aanbeveling verdie nen om de entréeprijzen in het geheel zoo te wijzigen dat alle rangen meer bezet zul len zijn. Bij andere plaatsen vergeleken zijn de entrées hier veel te hoog. Antwoord: De baignoires zijn inder daad over het algemeen matig bezet en de loges vrijwel altijd voornaam leeg. Dat komt nu ook wel misschien omdat er men schep. zijn die vinden dat men in de loges zoo te koop zit. De baignoires rijn gezelli ger, knussermen behoeft er geen toilet te maken. Het „schellinkje" is bijna steeds vol een eigenaardig verschijnsel in deze tijden, waar men over de duurte klaagt-. Ook ons komt het voor dat een kleine verlaging der prijzen het bezoek zeker zou bevorderen. Maar wij meenen te weten dat heeren commissarissen er niet aan willen. V raag: Kan een dienstmeisje, dat zich met de week verhuurd heeft en haar loon met de 3 maanden ontvangt-, ook haar be trekking met 14 dagen opzeggen, of moet dit nu met 3 maanden gebeuren? Antwoord: Indien bij het aangaan van de dienstbetrekking uitdrukkelijk is overeengekomen, dat het bij de week zou zijn, kunt gij met 14 dagen, zelfs met de week opzeggen. V raag: Mag een baas rijn knechts een contract laten teekenen, waarin voorkomt dat hij afstand moet doen van een artikel der Arbeidswet? Nu kan hij mij wegsturen 1 dag na opzegging. Het contract is reeds ge- teekend. Antwoord: Ja, dat mag: mits er be paald is dat die termijn van 1 dag ook voor u geldt. Gij kunt- dus ook met 1 dag van uw patroon af. V raag: Mijn schoorsteen is zoo verval len dat het in de kamer niet uit te houden is van den rook. Mijn bedsteden zijn zoo nat, dat zij beslist niet om te beslapen zijn- Huishuur betaal ik beslist op tijd. Wat is hier aan te doen. Tot wie moet ik mij wen den? Mijn huiseigenaar schijnt niet veel zin te hebben dit te laten herstéllen. Antwoord: Uw huisbaas moet het huis in goed bewoonbaren staat onderhou den. Doet hij dit niet voldoende naar uw meening, dan zouden wij in het onderhavi ge geval u raden te gaan verhuizen. Dit is veel eenvoudiger dan uw huisbaas langs gerechtelijken weg te dwingen. Dit laatste kost tijd en geld, en de uitslag is in uw geval niet zoo heel zeker. Het geldt hier een kwestie van meer of min. Elk huis rookt wel eens, en niet overal is het even droog. Vraag: Kunt u mij ook zeggen, wan neer zoowat de electnsche brug klaar zal zijn, ig ga er eiken dag langs en het lijkt wel of er niet op wordt geschoten. Antwoord: Met Kerstmis, zoowat. Vraag: Waar kan'ik inlichtingen beko men, aangaande een nalatenschap van een mijner bloedverwanten. Overleden 1900 te Boekei? Antwoord: Informeer eens bij de notarissen aldaar. V raag: Kan iemand mij een tijdschrift artikel opnoemen waarin een eenigszins boeiende beschrijving voorkomt van de kaas-industrie en de kaasmarkt te Alk maar? Zijn er goede foto's te krijgen, die een beeld geven van de kaasbereiding en de marktdrukte, en zoo ja waar? Antwoord: Wend u tot den secreta ris van Vreemdelingenverkeer te Alkmaar. Vraag: Is het geldig voor de wet, indien mijn vrouw teekent haar naam, waardoor zij zich verplicht aan een verze kering, welke bedrieglijk verhoogt de on kosten na de inschrijving en belofte Antwoord: Alleen waar het de ge wone en dagelijksche uitgaven der huishou ding betreft, heeft de vrouw geen bewilli ging van den man noodig. Anders wel. Vraag: Ik heb een geteekend bewijs van iemand die ik vijftien gulden leende voor den tijd van een week, doch ik ont vang iederen Maandag 15 cent, en mijn schuldenaar denkt het zoo aan te zuiveren. Is hij daar nu van af als het gelijk is of moet ik dat als rente beschouwen. Daar de voorwaarde was Maandag terug zonder meer. Antwoord: Die 15 cent zal wel als aflossing bedoeld zijn. Maar dan zijn wij het volkomen met u eens, dat het onvoldoende is en niet volgens contract-. Rente zal het wel niet wezen, dat zou ook wel wat hoog zijn, 52 pCt. Het Leidscha Comité tot steun van hen, die door- den s$orm van 30 September 1.1. heb ben geleden, zal, met toestemming van den Heer Burgemeester, een langs de huizen houden. Deze collecte, waar van twee derden be stemd zal worden voor de getroffenen in Zee land, terwijl een derde aan het „Oranjekruis" zal gezonden worden, wordt den ingezetenen bijzonder aanbevolen. 6392 36 8 uren: Stde OPVOERING van: Amst. Schets in 3 Tafsr. door A. SCHMITZ. Wederoptreden van den Heer L. SOLSËB na zijn herstel in de rol van HUE BLOM. Zie verder Aanplakbiljetten en Strooibiljetten. Prijzen der Plaatsen: 2.10, f 1.60, f 1.35, 1.10, 0.60, f 0.50 f 0.35. 6273 37 Plaatsbespreking "Woensdag en Don derdag 10 2 aan den Schouwburg. en Teleff. 544. 63y& 21 uit kleine houten stukjes bestaande om zonder lijm of spijker, in el kander fe zetten. 6132 20 De Reuzen uitgaaf met 40 zeer groote Prachtplaten van (insta ve Doré. tekst van ANTH. L. DE R0P eu de 40 extra Groote Prachtplaten van GUSTAVE DORÉ, is in uitverkoop fraai gebonden voor slechts 1.90. Van alle uitgaven spant deee de kroon. 639i 27 zijn alleen 4 of 5 maal 1.90 waard. Te bekomen bij D. BOLLE, Bazaar van Goedkoop» Boeken te Rotterdam en verder alom. Franco na ontvangst Postwissel van slechts f 1.90, waarby vermeld: Groote Moeder de Gans Maskers, Baarden, Prnikon, Neuzen, geheel nieuw. Kamer* vuurwerk, Prentenboeken, Kinderspelen in doos, Mutsen, Steken en St.-Nicolaas-Kostnnms. 6430 12 H, STUUJï, Hooigracht hoek Nieuwstraat. volgens voorschrift van den Medischen Adviseur bij da Arbeidsinspectie. VERKRIJGBAAR BIJ 6425 30 Haarlem-nerstraai 70. lel. 784. Mejuffrouw BOUKTJE DE VRIKS te Opende (Kr.) verklaarde ons: „Tengevolge van influenza kreeg ik eene borstkwaal, gepaard .gaande met hevige benauwdheden, hoestbuien en stekingen „op de borst. Ik was koortsig en had geen eetlust en daar ik „vanwege de herige benauwdheden niet slapen kon, was het „leven ondragelijk voor mg. Ik gebruikte vele geneesmiddelen, „doch niets hielp mg. Toan ik van de Abdijsiroop, Klooster „Sancta Panlo hoorde spreken, kocht ik een fleschje ia „Van Houtens' Goedkoope winkel No. 3 te Marum en tot mgne „groote verbazing kwam na het gebruik van eenige lepels „Abdijsiroop een hoeveelheid groote stukken taaie groen achtige sigm los, waardoor ik dadeigk al eenige verlichting „ondervond en beter adem kon halen. Ik zette het gebruik met „de Abdijsiroop voort en was tot mgn groot geluk na 3 „flesschen Abdijsiroop totasl genezen." is dan ook een onovertroffen middel tegen asthma, kink- en s'/fmhoest, verouderde en verwaarloosde verkondheiifb heeschheid, plenrig, inflneuza, bron chitis, keelpijn en alle borst- en longaandoeningen. Voorkomt de Tering. De ABDIJSIROOP, Klooster Sancta Panlo, kost per flacon van 230 gram per flacon van 650 gram ƒ2.— en per flacon van 1000 gram 8.50. Eischt den rooien band met de handteekening van den Generaal-AgentL. X. AKKER, Rotter dam. Verki ggbaar bg de bekende wederverkoopers, alle drogisten en de meeste apothekers. 6899 94

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 6