H». 15876 Dinsdag 21 November. A°. 1911. <§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". Lejdsehe Schouwburg. „Jonkvrouwe De Ia Seiglière." IDSCÏÏ DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 10 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsrnimte. - Kleine advertentiën ran 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het incasseeren wordtAO-Oö berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten geTestigd e ij a l 1.30, franco per poet1.65. Landweer. Voorloopig uitstel van'tjaarlijkscli onderzoek. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden, mal;en, ingevolge par. 40, derde lid, der Landweerinstructie I, bij deze be kend, dat het jaarlijkse^ onderzoek va-n de verlofgangers der Landweer, hetwelk zou worden gehouden op 22, 23, 24, 25, 27, 28, 29 en- 30 November 1911 in de Wittepoortka- zerhe alhier, wegens het in deze gemeente epidemisch heerschen van de besmettelijke ziekte Boodvonk op die dagen niet zal plaatshebben, doch voorloo- pig is uitgesteld tot in de maand December a.s. De aandacht van de verlofgangers wordt er- op gevestigd, dat opnieuw bij openbare kennisgeving z-al worden bekend gemaakt of" bovenbedoeld onderzoek al dan niet na der zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 November 1911. Leiden, 21 November. Staatsraad prof. mr. J. Oppenheim gaf gisteravond in de kleine Stadszaal, voor den Nederlandsch en Bond vcor vrouwen- kiesrecht, af deeling Leiden, den eersten van de drie leeravonden aïe hij ter voldoe ning aan het daartoe tot hem gericht ver zoek, er dezen winter komt houden. Voor dezen avond was als onaerwerp gekozen jjCie beteekenis eener Grondwet.". •In December zal de oud-höogleeraar nog spreken over het parlementaire stelsel" en in Januari over ,,de plaats der provincie en der gemeente in het Nederlandsch Staatsbestuur." Voor het examen in de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek is te Rotter dam geslaagd de heer H. W. Collee, van Rijnsburg, en te Amsterdam de heer A. J. Reith, van Heemstede. De Haagsche gemeenteraad behandel de gisternamiddag de ontwerp-regeling van ae jaarwedden van schoolhoofden en vak onderwijzers, belooning van tijdelijk onder wijzend personeel, enz. Aangenomen werd o. a. een amendement- Snouck Hurgronje om het salaris van hoof den van scholen te bepalen op f 2000 tot f 2800, in plaats van, zooals het ontwerp wilde, van f 1800—f 2600. Bij het 4de reg. mf. is benoemd tot vaandrig de reserve-sergeant M. Rijksen, van het reg. gren. en jagers. Op 68-jarigen leeftijd is in Den Haag overleden de heer G. Rijperman, oud-voor zitter van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten. Na eerst eenigen tijd deel uitgemaakt te hebben van het bestuur van de Noordbra- bantsch-Duitsche Spoorwegmaatschap pij werd hij in 1SS8 tot lid van den Raad van Toezicht benoemd'; van ongeveer 1807 tot 1909 was hij voorzitter van dien Raad. Ook heeft hij zitting gehad in de onlangs ontbonden Staatscommissie voor het spoor- wegbeleid. Tot zijn dcod' was hij commissa ris van de Ned.-Indische Spoorweg-Maat schappij. De regeering heeft meermalen zijn ver diensten erkend door het verleenen van onderscheidingen. Hij was ridder in de orde van den Ned. Leeuw en commandeur in die van Oranje-Nassau. Ook in het bui tenland vonden zijn diensten waardeering door zijn benoeming tot officier van het Legioen van Eer van Frankrijk en tot offi cier in de orde van Leopold van België. De onderwijzers in het arrondissement Boxmeer hebben besloten, twee hunner te zonden near den afgevaardigde ter Twee de Hamer van hun district, om bij hem er op aan te dringen bij de begrootingsdebat- tën de wei-schelijkheid te betoogen, dat het minimum van de ondervijzersjaarweade met 30 percent worde verhoogd. In de kerk der Herst. Ev.-Luthersche Gemeente aan den Kloveniersburgwal te Amsterdam is op twee Zondagen een proef genomen met een telephonisehe installatie tusschen den preekstoel cn de bank voor hardhoorenden, waardo0r deze gemakkelijk de preek kunnen volgen. De proef werd genomen met de installatie, die in de Jans- kerk te Haarlem reeds eenigen tijd in ge bruik is, en voldeed uitstekend, zeedat binnenkort ook in die Luthersche kerk een dergelijke inrichting zal worden aange bracht. 'Prins Hendrik heeft het eerevoorzit- terschap aanvaard van het hoofó'comité voor de oprichting van een standbeeld voor den stadhouder Willem III. Z. K. H .zou zich heden vergezeM van zijn adjudant majoor jhr. Yan Suchtelen van de Haare, voor eenige dagen naar Dobbin (Mecklenburg) begeven. Hr. Ms. pantserdekschip „Gelderland", onder bevel van den kapitein ter zee J. Al- barda, is 20 dezer van Villefranche vertrok ken. De gewone audiënties van de ministers van marine en van koloniën, zullen Vrijdag 24 dezer niet plaats hebben. HAARLEMMERMEER, Gisteren is te Hoofddorp een aanvang gemaakt- met den bouw der te stichten R.-K. Parochieschool. Er zal met den meeeten spoed worden door gewerkt, om het gebouw, zoo mogelijk, nog binnen <len va-stgestelden tijd te kunnen op leveren. Tegen zekeren A. R., te Hillegom, is door de pclitie procesverbaal opgemaakt, wegens het uiten van beleedigende woorden tegen het dienstmeisje van den landbouwer P. alhier, aan den lJweg woonachtig. Het meisje had van deze beleedigingen een schriftelijke klacht ter bevoegde plaats ing3 diend. Als een bewijs hoe groot de trek ;s van werklieden uit deze gemeente naar het bui tenland (meer bepaald naar Amerika) moge dienen, dat dit jaar door den Minister vaa Oorlog aan niet minder dan 50 verlofgangers der Militie en Landweer, vergunning is verleend, zich buitenslands op te houden. Maandagavond werd door de politie te Hoofddorp, een ongeveer 60-jarige man, ^:e in kennelijken staat van dronkenschap ver keerde en van de straatjeugd het mikpunt werd van allerlei balddadigheden en meer dere lieflijkheden, achter slot en grendel ge bracht. Voor den heer Fekkes, onderwijzer aan school no. 11, die ter vervulling van militie plichten tot ongeveer Fébr. 1912 afwezig zal moeten blijven, zal gedurende dien tijd een plaatsvervanger worélen aangesteld. Zekeren P. v. D., te Hoofddorp, die door den kastelein: De G. uit diens café werd verwijderd, omdat hij onder den in vloed was van een glaasje te veel, draaide zich op ccn gegeven moment om, liep op de ra-men ter en sloeg met zijn hand moed willig een ruit in van genoemd café. Zijn hand werd daardoor bloedend verwond De politie die hem op heeterdaad betrapte, bracht het jongemensch over naar de ouder lijke woning en maakte vervolgens proces verbaal op. LIS SE. Het Patroons-feest van den Ned. R.-K. Volksbond werd in deze plaatselijke afdeelmg gisteravond herdacht met een feestuitvoering voor de leden en hun da mes. Door de Tooneelvereeniging „►-t.- Genesius" werd opgevoerd het drama in 3 bedrijven „Absalon," gevolgd door „Joost Uilenspiegel," kluchtspel in één bedrijf. Ons A.-R. Raadslid de heer G. O. Tromp is zeer ernstig ongesteld en wel zoo danig dat men voor zijn herstel vreest. NOORD WIJK. We bewonderden bij den heer W. de Ruyter alhier (firma C. de Ruyter en Zoon) eenige potten met bloeien de tulpen, n.l. Proserpine en Rose due. Hij vertelde ons, dat ze in bloei getrokken waren bij den heer Jan Soeteman, die de laatste jaren als kundig forceerder steeds meer van zich doet spreken. Het is wel vroeg: 20 November OEGSTGEEST. Nu „Voorgeest" op 1 October j.l. is geopend, zal het personeel aan- die inrichting uitgebreid worden met een inwonend onderwijzer of onderwijzeres aan de school voor minderjarige idioten, tevens belast met het voorbereidend onder wijs aan het verplegend personeel van „En degeest", „Rhijngeest" en „Voorgeest". SASSENHEIM. De heer Joh. v. Leeu wen heeft als notabele der Ned.-Herv. Kerk bedankt/. Gisteren zijn bij afslag voor f 6200 aan den heer Piet alhier toegewezen de twee bollenschuren en plm. 60 Are bouwland, toe behoord hebbende aan den heer P. Vos Mz. VALKENBURG. Vlak bij de haten be speurt men in den Rijn een rood licht, als waarschuwing voor schepen en booten, dat het daar onveilig is. Oorzaak er van is het zinken vaa een vaartuig van S. A. Bps- scher, dat^, te diep met zand geladen, de golven over boord kreeg, en, wel niet met man en muis, maar toch met den inhoud, naar den bodem van „Vader Rijn" ver dween. WARMOND. Gisteravond gaf de muziek- en tooneelvereeniging „Harmonie van War mond," onder directie van den heer Bieler, uit Den Haag, weer een lste uitvoering in ■dit seizoen, die goed geslaagd mag heeten. De a-fdeeling Muziek kweet zich uitstekend, zoowel wat betreft zuiverheid van toon als vastheid in maat. Een achttal nummers wer den ten gehoore gebracht, waarvan vier nummers als eerste uitvoering. Koddig was de „Kinderparade" van Midlyton. En di recteur èn werkende leden oogstten veel bij val. Zonder uitzondering werden alle num mers goed gespeeld. Na de pauze was de beurt aan de afdee- ling Tooneel. Door hen werd opgevoerd „Het verloren testament of de gevolgen van een nachtpartijtje." Ook dit werd op uitnemende wijze vlot en goed gespeeld. De verdeeling der rollen was goed; in het hijzonder een woord van lof aan hen, die de rollen vervulden van kapitein Donder bus en Jacob zijn oppasser. Men kon aan alles zoo merken dat er goed was gestu deerd. De regisseur, de heer O. M., had dezen avond dan ook succes van zijn groote opoffering. De zaal wa^s stampvol. Bij Kon. besluit is met 21 dezer, bij de zeemacht bevorderd tot off. van adïn. 2de kl., de adjunct-administrateur W. A. Vos, met bepaling, dat deze off. in de- ranglijst van de officieren van zijn korps plaats zal nemen tussohen de officieren van adminis tratie 2de klasse C. J. Wit en S. van den Berg; met 1 Januari benoemd tot boekhouder van het kadaster, J. H. Marring, thans adspiranb-landmeter van het kadaster, ter standplaats Appingedam met 1 Jan. aan H. L. van Harreveld, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks-hoogere burgerschool te Warffum; met 1 Dec., benoemd tot adjunct-directeur bij den dienst der posterijen, O. van Wie- ringhen Botski, thans hoofdcommies der posterijen; f met l Jan: aan den commies der telegra- phie 1st© kl, T. J. Garaets, uithoofde van langdurige afwezigheid wegens ziekte, als zoodanig eervol ontslag verleend. Benoemd, tot burgemeester der gemeente Wateringen A J. Verhoeven, secretaris dier gemeente; met 1 Dec. 1911, J. Garot, thans onder havenmeester bij de Vissohershaven te JJmuiden, bevorderd tot havenmeester bij die haven; overgeplaatst in zijn rang, bij den gene- ralen staf, de reservejkapitein S. C. Muller, van de infanterie der landweer in het 23ste landweerdistrict. Ter zake van zijn ge-drag bij do krijgs verrichtingen op liet eiland Soembawa van 16 Februari tot 9 Mei 1908 alsnog benoemd tot ridder 4de kl. <ler Militaire Willemsorde de sedert tot sergeant-ziekenopziebter be vorderde korporaahziekenverpleger van het leger in Ned.-In.dic H. F. M. Verdicht, vroeger eervol vermeld. N. V. ,,Het Tooaioel." Een avond van tooneelspeelkunst, zooals men waarlijk niet te dikwijls te zien krijgt Vertaald uit liet FYansch door Royaards zelf, heeft onze eminente landgenoot voor een regie weten zorg te dragen, waaraan wer kelijk niets te kort kwam. Het oene tooneel lioe smaakvol was het om den gansoben avond naar te kijken deed heel heb' stuk door dienst. De pauzen wpren daardoor kort. De bedrijven zelf, waren vel: vol van gebeuren en vervuld van een dialoog, die schitterend gezegd, heel den avond klonk in die huppelende cadans, waar door het tooneelspel van beschaafdc Fran- schen hpeien doet. Dit. tempo is on-Hollandsch. Onze gewoon lijk slechts traag meebchocvende gedachten - gang werd opgejaagd, voortgedreven, mee gesleept, door dien prachtigen gang van dezen kleurrijk wisselenden dialoog, zoodat ten slctte de avond een verrukking werd, in heb hiervoor vatbaar gemoed, van waarlijk zeld zaam goede tconeelspeelkunst hier to lande. Royaards heofb, men weet het, het souf fleurshok verbannen. Soüffleervji ware in dit tempo onmogelijk. Heb hinderlijk kijken naar het hok, het steeds post vatten dicht bij het hok, bestond niet. Do bollen werden door alle mecspelcndcn onovertreffolijk gekend, en het afwezig zijn van den souffleur, zorgde, voor een z ui verder dialoog, dan wanneer gespeeld wordt op den sc-uff leur. Royaards zelf heeft de zware rol van den markies De la Seiglière genomen. Van dezen grand seigneur voortlevend, niettegen staande, dc Groote Revolutie, in feudale tra- ditiën, heeft Royaards een schitterende uitbeelding gegeven, naderend telkens de ge vaarlijke grens van de overdrijving, doch nim mer dien overschrijdend, gevend juist zco- yeel charge, als zulk een vaak belachelijk denkend edelman, in werkelijkheid toebehoort. De figuur van den advocaat Destouraeiles, door Jan Musch vertolkt, stond op gelijke hoogte». Welk een acteur toont zich telkens Jan Musbh. Hoe fijn heeft hij zijn advccnten- spel daar voor ons uitgespeeld, wat was zijn verschijning typeerend: de verpersoon lijkte correctheid uiterlijke correctheid, dio in wezen de onbeschaamdheid zelf kan wezen. Naast deze mannenrollen staan die van Sophie de Vries én mevrouw Royaards. Met virtuositeit hebben beiden gespoeld in haar zullen van barones Do Vaubert en Hélène, de dochter van den markies De la Seiglière, teirwijl do toiletten, het beige met roodc rij kostuum, het rose avondtoilet van Hélène; heb muiskleurigo fluweel met- rose afgezette van de barones, tot het verfijnde behoort-, van wat men op ons Hollandsoh tooneel voor oogen krijgt. Dc lieele montcering overigens was op dit peil. Noemen wij thans den hoer Co Balfoort, die, nog kort bij het tooneel, een voorstel ling gaf van de Bcrnard-figuur, Avelke ge heel in den geest was van Roya-ards' oj)- yatting. Een mooie tooneel fig uur, zeer ge schikt voor dc rol hom toebedeeld! Dc heer Gilhuys in kostuum, 't wolk den" niet mon- dainon jongon baron zeer juist typeerde, ter wijl toch zijn verschijning niet mispasto in een intérieur cn bij personen met zooveel smaak uitgodost, lieoft zijn ook droge, dorre rol, volle reclib gegeven. Hij mooht niet schitteren, deze jonge edelman, onrden mooien jongen man uit- 't volk: Bernard het begrij pelijk overwicht to gunnen hij Hélène om der willo van do eenheid van liet stuk. Want hij allen lof nog dit: een stijlvolle voorstelling was deze. Een mooie krans van purperen cluysanthen heeft dc lieer Goekcop naméns 'b Schouwburgbestuur den heer Royaards aangeboden, oen telkens herhaald applaus deed tot drie-, viermalen .toe, dc spe lers voor 'b voetlicht treden, waarmee liet Lcidscho publiek bewees, do intelligentie van •een opvoering als deze, de sclioone eenheid er van to waardeeren. Een waardoering was heb, dit dient wel overwogen, welke niet steunde op eon of ander spanningscffeob, aan 't eind van bedrijf door een handigen auteur aangebracht, waardoor heb publick zioh zoo dikwijls fop pen laat, ook steunde zij niet op opzweependc gevoelens, dooh wel alleen en ooht: op erken ning van hot mooie spel, van dc geestkracht eens Roy aards- Ho Soliouwburg was zeer goed bezet In de baignoires, parterre geen plaats open, ook de logos gaapten ditmaal niet zoo onaangenaam leeg. Mochten wij op oen reprise van dezen avond hopen Ned. Nat.-Hist. Vereeniging, afd. Leiden. Gisteravond hield de afd. Leiden van i^e Ned. Natuurhist. Ver. ccn vergadering in „In don Vergulden Turk." Eenige huishoudelijke zaken waren spoedig afgedaan: verkiezing van drie bestuursleden (de hoeren Do Jong, Ilaga en II. v. d. Lek) alsmede de benoeming van een afgovaardigdo en diens plaatsver vanger naar do vortegenw. vergadering tc Amsterdam (rosp. de hecren Des Tombe en Sirks). Vervolgens vertoont de heer Bergers eenige insecten, waaronder pop en vlinder van een fraaien. pijlstaart, waarvan hij dc rups op een sering in zijn tuin heeft gevondenvcorts schelpjes van de N.-kust van Afrika. Daarna komt de heer F\ A. des Tombe aan 't woord, en vertelde, naar aanleiding van een paar toohten, dezen zomer door hem, in gezelschap van eenige Belgische cn Nedörl. botanici gemaakt, enkelo zalcen uit do plan- tengeograpkio van ons land, oen wetenschap waar bij ons nog betrekkelijk weinig aan ge daan is. Do diluviale duingronden hij Castri- cum en Bergen, de Drcntsohe heide, en Urk kwamen achtereenvolgens ter sprake. Ten slotte werd cok de duinvorming cn in verband daarmede de plantengroei der duinen in het kort besproken. Met een aantal door hem verzamelde plan ton, waaronder- zeer zeldzame „glaciaal re lict-en" en photograpluën, werd het behan delde toegelicht. In verband met het vooraf gaande toonde daarop de heer Sirks twee werken van prof. Massart (een van de ge leerden, die aan bovengenoemde excursie deel nam), die ook om de illustratie met stereosco pische foto's interessant zijn. In do jiauze worden door vele loden met belangstelling deze fraaie stereosccopplaten bezichtigd. Zoo ook de door den hoer De Jong medegebrachte. (Do vogel reeks van Burdet, on een ontwikkelingsreeks van Hoen). Na de pauze toonde dc lieer Muller oen zeer groot exemplaar van de vuurzwam (Fo- mes ignia'riiLs) en rhizomorpha van do honing- zwam (Armillaria mo'ilea), en gaf hij daarop heb woord aan don heer H. v d. Lek. Deze begon met iets over deze beide voorwerpen niedo te doelen, alsmede over een door hem dezen zomer in N.-Brabant gevonden ascus- zwam: Rhizina in f lata. Dezo was tot no-g too in ens'land niet waarge.nomen, en het is wel zaak or op te letten, want het ls een gevaarlijke parasiet van oonifcren, en kan groote verwoestingen in naaldbossehen aan richten. Daarna tot zijn eigenlijk onderwerp van dezen avond overgaande vertelde spr. een en ander van do Myxomyeeten of slijm zwam- nietjes; aan de hand van wandplaten deelde hij in 't kort iets mede over deze interes sante organismen, die op de grens van het planten- en dierenrijk staan en toonde daarbij eenige soorten, door hem in fructifioeerendon toestand in de omgeving van Leiden gevon den. Ten slotte gaf de heer Sirks nog eenige toelichtingen bij de rhizomorpha van de lio- ningzwam, die dit jaar ook in de omgeving van Leiden zooveel te vinden is, en vertelde iets van 't lichtend vermogen daarvan, en dö zeer onwaarschijnlijke verklaring dcor Ivorner hiervan gegeven- Do vergadering, dio vrij wat interessant^ opleverde, was slechts matigbezocht. Hot warmtebudget der narde. Gisteravond hield het Departement Leidon, dei* Maatschappij van Nijverheid een ver gadering in het Nutsgebouw, waarin als spr. optrad di*. A. H. Bcrgesius, van 's-Graven- ha-go. Do voorzitter, de heer J. Hartcvolt Azn., deoldo bij do opening mede, dat op 15 De cember voor de leden zou optreden dr. Voer man te Leiden met een lezing over „Verval- sching van Handelswa-rcn" on 10 Januari prof. Van Itallie, te Leiden, die spreken zal ovar „Margarine", waarop den volgenden morgen wolliclit een excursie za-1 volgen. Voorts doolde de voorzitter mede dat tob lid was aangenomen de heer A. J. Stallinga. Hiörop gaf hij hot woord aan den spreker, die aanving met de opmerking, dat hij dezen avond zou doen ten opzichte onzer aarde, wat een koopman doet met betrekking tot zijn zaalc: do balans opmaken, het debet cn liet credit tegenover elkaar stellen. Hij zou daarbij met groote getallen moeten werken. De miLlioenennota van den min. van finan ciën viel daarbij in het niet. Hij zal niet van millioenen maar van trillioenen en qua- trillioenen moeten spreken, grootheden waar mede in do grootste Staten der wereld nog niet eens wordt gewerkt. Hij had zijn onderwerp ook kunnen noe men: do energie der aavde. Dc energie, daar draait in de natuurkunde alles om. De stof, de materie bestaat, haar kunnen, we niet maken, evenmin doen verdwijnen. Hoe wisselend in vorm, blijft zij eeuwig. Dö stof dan bezit energie, ook wel genoemd ar beidsvermogen, welk woord heb bogrip niet juist uitdrukt, 't Best doet dit nog het simpel goed Nederlandsohe woord f u t. Spr. wijst ör terloops op, dat kracht iets anders is dan energie. Steenkolen bezitten energie, doch geen kracht. De energie nu is evenals de stof iets cyivergankelijks. Dit wist men vroeger niet. Spr. toonde hot aan met op te merken, dat-oen kanonskogel de getroffen pantserplaat glooiend maakt, een in beweging zijnde lo co moti of do rails verhit. Uit warmte ontstaat ook weer energie, waarvan de gas- en eloo- tromotoron voorbeelden zijn. Spr. noemde als vormen van energie do stralende energie van de zon, de chemische onergio der steenkolen en eindelijk het in den laatsten tijd ontdekte radium, dat overal in de aarde voorkomt. Deze voTmen gaan ook in do natuur dikwijls in elkaar over. De energie der steenkolen bijv. in zonnewarmte uit vroegere tijdperken. En daarbij gaab ook niets verloren. Hot nameten er van gaat moeilijk, doch in gevallen waar dit kon geschieden,- is dit gebleken. Daarom ia het perpetuum mobile een onmoge lijkheid. Men spreekt ook van geestelijke energie, doch deze is niet met de mechanische to ver gelijken, zooals spr. met eenige voorbeelden; nader aantoonde. Na deze algemcene beschouwingen, waar-» door do hoorders als 't ware tot het eigen lijk onderwerp werden ingeleid, vertoonde spr. eenige portretten van onderzoekers cn geleerden, die op dit gebied den weg hadden, gebaand, waarna hij tot do inkomsten en uit-' gaven kwam der aarde, die eigenlijk een. noodlijdende kolonie is en voor een groot deel moet leven van het moederland, do zon. Maar zij hoeft ook zelf voorraad. In do eerste plaats noemde spr. de in-* wendige warmte der aarde, die eohter, wan neer on zo planeet roan haar zelve ware over laten, langzamerhand zou verbruikt geraken. Vulkanische uitbarstingen demonstreeren. deze warmtebron. Zij blijkt ook hieruit, daii hij elke 30 Meter diepte de temperatuur 1° O. toeneemt. Bij hot maken van tunnels heefti men dikwijls last van de inwendige warmte der aarde ondervonden. Spr. ging na op hoeveel caloriën (warmte-1 -eenheden) de inwendige warmte der aa-rdc kon worden geschat en hoevee-l paardekrachten; energie dit vertegenwoordigt. ,Wij zullen; maar niet trachten de reusachtige cijfers, daarbij genoemd, weer te geven. Een tweede bron van inkomsten der aardflj is de enörgie pf het arbeidsvermogen vanj beweging, dio ontstaat «doca* haar aswente* ling. Ook hierbij trad spr. in uïtvoerigo be« oijferingen, waarin wij hem niet kunnen! velgen. In de derde plaats noemde spr. de kolen mijnen en pebroleumbronnen, die op den zoet! longen duur zullen verbruikt raken. Volgens* berekeningen zou dit bij constant gebruitj over 3000 jaar het geval zijn. Spr. maakte zioh' ook voor die verre toekomst niet ong<w trust, steunende op het axioma dat de energifl) onvergankelijk is en wijzend op do energieu welke het vroeger onbekende radium bevafef

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1