Vrouwelijke kantoorbedienden. Tandheelkunde ia vroeger dageu. voor een deel reeds verzonnen. Zoo 20,000 per dag noemde men ons een (kleinigheid voor de kweelkers, die zich daarop toelegden. Hij was nu bezig voor den St.-Nicolaas seringen in bloei te trekken. Wie een verkoudheid wil uitvieren, kun nen we aanraden slechte een uurtje in ©en zijner trekkasten te gaan doorbrengen. De temperatuur is er nooit hooger dan 100 graden, maar minder ook nooit. Toen we al deze welvaart hadden aan schouwd, informeerden we of er ia Aals meer geen -armoe werd geleden, het ant woord was: hier heeft ieder volop werk en volop brood. Er is maar één klein buurtje} waar van armoede kan worden gesproken, en daar is het -vrijwel eigen schuld, omdat er geen werklust is. In de kom der gemeente hebben we toen nog bezocht de Tuinbouw-w inter school, waar thans 36 leerlingen den wintercursus volgen, onder wie vier meisjes. Een vriendelijk, aardig gebouw met een ■mooie kweek er achter en een directeur en leeraren, die met hart en ziel de belangen der leerlingen bevorderen. De eischen van toelating zijn lang niet laag gesteld. De Engelsche en Duitsche taal zijn daar in reeds opgenomen^ niet voor allen, doch voor hen, die zioh daarin verder willen be kwamen. Zooals wij aan den aanvang van dit arti kel zeiden: Wie een mooi herfstuitstapje wil doen, wie wil zien hoe goed geleide cultuur de welvaart bevordert van een- ge heel© streek, ontvliede eens zijn kachel en ga naar Aalsmeer. Den dag, dadr doorgebracht, zal niemand' als verloren beschouwen. Vele patroons te Londen klagen er in den laatsten tijd over, dat de maobineschrijf- sters en stenografen (vrouwelijke), die op hun kantoren werkzaam zijn, in den regel kort nadat zij in haar vak volleerd en dus van waarde worden voor het bedrijf, trou wen. Dat heeft een regelmatig en snel ver loop in (het personeel ten gevolge, wat op den goeden gang der werkzaamheden van merkbaar nadeeligen invloed is. Nu zijn de Engelsohen een te practisch volk, dan dat zij het bij (klagen zouden la ten en een afwachtende houding aannemen. Onmiddellijk hebben de getroffen patrooi-s op middelen gezonnen,.om het verloop van vrouwelijk kantoorpersoneel te vOorkom'en, doch afdoende middelen zijn nog niet ge vonden. Zij zien thans met belangstelling naai- het resultaat van een proef, door een Amerikaansohen patroon genomen. In de Vereenigde Staten geven de typewritresses evenals haar Engelsche eoï ja's de voor keur aan een huwelijk boven (bet soms zeef winstgevend baantje v&n kantoorbediende. Dez© proef is te onderkennen uit de vol gende adveaTtentiei door den betrokken pa troon geplaatst in een in zijn woonplaats, Newark, in den staat New-Yersey, verschij nend blad Gevraagd een jonge dame, bedreven in stenografie en geneigd zich bij contract to verbinden, niet in het huwelijk te treden. Positie voor het leven. Hoog salaris". Het in de advertentie bedoeld contract bestaat hierin, dat de patroon zijn steno grafie een weekloon aanbiedt van 48 gulden, waarvoor zij iederen werkdag van 9 tot 5 uur heeft te werken. Daartegenover moet zij er zich toe verplichten: lo. dat zij met in ihet huwelijk zal treden; 2o. dat zij geen bals zal bez*>eken; 3o. dat zij niet met hee- ren zal omgaan en niet meer dan twee- ,maal per'week den schouwburg zal bezoe- 'ken en clan uitsluitend in gezelschap van •vriendinnen; 4o. dat zij het z-al vermijden, in aanraking te «komen met huwbare man- .nen; 5o. dat zij zidh niet zul opdirken met zoogenaamde „aantrekkelijkheden", als ó'Vrrlokken, crcpc's, h» anke teel of poeder. To Newark is men ej *cUi overtu'gd, dat zich voorloopig geen gegadigden zullen op doen voor het in de advertentie in uitzicht gestelde baantje. Een bewijs, dat de vrou welijke (kantoorbedienden in de Vereenigde Staten groote kansen hebben op (bet slui ten van goede huwelijken Maar zelfs indien de proef gelukt, dan nog zal zij waarschijnlijk geen navolging kunnen vinden in Engeland, omdat de En gelsche wet zich verzet tegen contracten, die het (huwelijk beperken. Taaiheid van vleesch en de oorzaken daarvan. In het „Archiv fiir Hygiene" heeft K.^E'. Lehmann een studie gepubliceerd over de taaiheid van vleesch en de oorzaken daar van. Voor zijn onderzoek bediende hij zich van een speciaal toestel, waarbij door mid del van rekking der spiervezels door ge wichten de taaiheid van een vleeschsoort bepaald wordt. Al naar het dier jong of oud, goed of slecht gevoed is, treden ver schillen op maar ook de taaiheid der ver schillende spieren wijkt zeer van elkaar af Zoo is de taaiheid van de „muis" gemid deld 2.4-maal kleiner dan van buikvleesch. Bij het hangen van vleesch neemt de taai heid af, de beide eerste dagen zelfs 30 a 50 pCt., de volgende dagen ip de afneming geringer. Die afneming is des te grooter, naarmate de oorspronkelijke taaiheid, d.w.z. het gehalte aan bind weef sel en' elastische vezels, grooter was. Hier heeft men ook de oorzaak, waarom vleesch, dat een paar dagen oud is, malscher is dan van pas geslacht vee. Ook bevriezen werkt do malschheid geringere taaiheid van vleesch in de hand. Na vijf uren bevroreu te zijn geweest, is een malscher worden met 30 i 50 pCt., opgetreden. Ook langdurig koken heft alle taaiheidsverschillen op, ja, na- heel lang koken wordt buikvleesch zelfs malscher dan biefstuk. Oorzaak is, dat door het koken het bindweefsel tot een zachte, geleiachtige massa wordt, omgezet; biefstuk is arm aan bindweefsel en dus kan de taaiheid hiervan niet zooveel verandering ondergaan als het aan bindweefsel en elasti sche vezels overrijke lendsnvleesck. De heer A L. J. C. van Hasselt schrijft in het „Tijdschrift voor Tandheelkunde „Snuffelende in een kist met oude papie ren, kreeg ik in handen een nummer van de: ,,'s-Gravenhaagsche Woensdagsche Courant" van den 29sten September, Anno 1790, en vond daarin de volgende adver tentie N.B. De Dantïst Simon Nathans zal ge durende deze Amsterdamsche Kermis, alle Armen of Werklieden (Gratis Bedienen) van 's morgens 8 tot 10 uuren, woond in de Hoogstraat bij de Zand-Dwarsstraat, naast een Bakker, boven de Galanterie-Winkel van Tobias Philip, daar de Naam Simon Nathans, geadmitteerd Dantist aan de deur staat te Amsterdam. Hij verïigt de volgende Operatien, alles wat Nuttig, Noodig en Cierlijk aan 's Men- schen Tanden kan gedaan worden, zoowel van bedaagde Lieden als Kinderen (zo als genoegzaam bekend is). lo. Zet valsche Tanden in als Natuurlijke, (al had men niet eenen Tand in zijn ge- heele Mond) zeer dienstig in 't spreeken, bijten en opvullen des aangezichts, zonder pijn. 2o- Maakt de zwartste en morsigste Tan den zoo wit als yvoor, zonder 't verglaas te hinderen. 3o. Zet de Kromme Tandjes van Kinde ren regt, en doet dezelve egaal groeijn. 4o. Plombeert de holle en vijlt de scher pe. 5o. Neemt de pijnlijke Kiezen, Tanden, Worteltjes en afgebroken stukjes uit zon der de minste pijn. 6o. Die bang voor 't uitnemen zijn, smeert dezelve iets aan, dat ze zonder hin der van zelfs uitvallen. 7o. Vijlt de scherpe en puntige. 8o. Separeert de digt op elkander zitten de Tanden. 9o. Bevestigt de losse en waggelende Tanden van bejaarde Lieden. lOo. Rangeerd de Tandjes der Kinderen en doet dezelve gemakkelijk groeien. Is ze niet curieus zoo'n advertentie van een collega uit de vóór-vorige eeuw, die tot tweemaal toe de aandacht vestigt op zijn orthodontische bekwaamheden zonder ook ooit gehoord te hebben van Case, Hörbitz, Anyle of „The New School?" Alles schon da gewesen", zei Rabbi Ben Akiba reeds ZEMELEN. VroSger werd het graan op <fc plaatse lijke molens gemalen en voor mensch-e- lijk en dierlijk gebruik' vaak in zijn geheel aangewend. Dit gebeurt ook tegenwoor dig nog hier en daar en veel tarwe wordt zoo van den molen tot brood gebakken,- en allen, die van teenigszins grof brood houden,- vinden dit heel lekker. Wanneer men fijner brood wil, kan men dit mteel eerst zeven en builen. Men houdt dan zeme len over, die nog best als veevoeder ge. bruikt kunnen worden. In den loop der tijden zijn hier ten daar gToote maalinrichtingen ontstaan, waar men zich er op toelegt fijn meel ten bloem te fabriceeren, en waar dus de zemelen als afvalproduct weder aan den man worden gebracht. Aangezien de granen in deze inrichtingen duchtig gezuiverd worden vóór het malen, vormen de hierbij verkregen zemelen een heel goed veevoer, dat voor. gewoon graan slechts weinig in voeder- waarde moet onderdoen, al wijken zij in' samenstelling en verteerbaarheid daarvan nogal wat af. Die zemelen toch bevatten eiwit- en .vetrijke kiemen, maar ook basten der korrels. Daar in de graankorrels het eiwit veel in de buitenste lagen voorkomt,- kan ook aan die bastdeeltjes nog heel wat eiwit worden gevonden, maar het ge halte aan zetmeel is geringer; dat treft men meer binnen in de korrel aan en dat haalt de fabrikant er zoo goed mogelijk uit daar is het hem om te doen. Die bastresten bevatten ook juist het ruwvez-el en de ver. teerbaarheid daarvan is in granen niet erg groot. In vele' gevallen worden evenwel de zo< melen niet zuiver verkocht. Op vele fa-! brieken wordt het schoonsel of herpsel/ dat grootendeels bestaat uit onkruidzaden,- er onder gemalen en daardoor wordt de voederwaarde nu juist niet verhoogd. Wan-1 neer daaronder veel schadelijke, vergiftige korrels gevonden worden, kunnen zij de zemelen totaal bederven en als voeder- middel ongeschikt maken. En niet alleen het herpsel wordt er vaak onder gemengd,- maar soms worden de zemelen zelfs ver.1 valscht met zand, kalkstof, gips, aardappel- vezels en allerlei anderen rommel. Als landbouwers zemelen koopen, is het hun aan te raden hierbij garantie van zuiver, heid te eischen en bovendien een Waar- borg, dat zij niet zijn aangetast door mij- ten. En zij moeten niet tevreden zijn met' de verklaring van den handelaar, maar dienen de koopwaren ook te laten onder, zoeken, hetgeen te meer noodig is, wanneer door Vereenigingen of Bonden groote hoe veelheden ineens worden betrokken. Zemelen vormen een goed voer voor run deren, zoowel voor mest- als melkkoeien-; voor varkens zijn ze minder aan te bevelen. ,Wil men ze aan varkens geven, dan mogen zij eerst wel gebroeid of gekookt worden. Onze herkauwers kunnen ze wel rauw ver teren. Toch mag men zemelen niet gaan be- schouwen als een bij uitstek goed kracht voer. Bij aanhoudende voedering met groo- te hoeveelheden werken zij eeliigszins ver slappend op de spijsverteringsorganen. Men gebruikt ze daarom meer als ruwvocr en buikvulling. Jammer zou het evenwel zijn* wanneer de zemelen der Nederlandsche maalderijen alle naar het buitenland gin gen, want zij kunnen o.i. te goed door den eigen veestapel worden benut, i—-v-. J

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 21