M«. 15887 Vrijcfag; S_0 Noy^inber. A0. 1911. $eze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en (§eestda$en, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. i Onfier onze Vroeds Vaderen. PUIJS DKE &DVEUTENTIEN Van I8 tegel» 1.05. Iedere regel meer /0.17{. Grootere letter» naai plaatsruimte. - KleiDe advertentiën tan 30 woorden 40 Oente contantelk tiental woorden meer 10 Oente. - Voor het inoaeseeren wordt/0.05 berekend. PUIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per «reek 9 'Jents, per 3 maanden L.10. Buiten Leiden, per tooper en waar agenten gevestigd sijo 1.30, Franco per post f 1.65. IiieniiiBg. Burgemeester en Webhouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat het ParcVaccinogène, Inentingsbureau in het S t.-E lisabethshof aan de Oude Vest, van ai heden tot nadere aankondiging gesloten zal zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 10 November 1911. Het was gisternamiddag weer een rustige kalme zitting, waartoe de agenda, welke overigens verre van onbelangrijk was, ook alle aanleiding gaf. Men deed zaken; be- gir .el-vragen, verschil van meening zelfs deden zich niet voor. Er ontbraken nogal eenige leden op het appèl, de heeren verloren er niets meer bij dan het presentiegeld, en de zaken werden er precies eender om afgedaan. De twee nieuwelingen de heeren Eisoher en Kruimel, dooi' wier verkiezing de ltaad van rechts tot links is omgezet, werden geïnstalleerd, en kregen een plaats onder aan de groene tafel. Ze hebben op deze eerste zitting allicht een gevoel van „knusheid" gekregen, geheel passend bij het besef dat het vroede- vaderschap onwillekeurig wekt. En nu mo gen zij over een week mee aanzitten aan een heerlijken gemeenschappelijken maal tijd ter eero van den burgemeester, waar lijk de inzet kon niet beter. Zij zullen wel eens wat anders ervaren. We vernamen gisteren op een eenigszins achterdochtige vraag van een der leden wanneer het praeadvies van B. en Ws. ip- zake de duurte-adi'essen aan de orde zou komen, van den voorzitter, dat dit in de eerstvolgende vergadering te wachten was. Welnu, over dat éérie punt zal men moge lijk langer praten dan over al de zaken gisteren. Bij de meeste der behandelde onderwer pen behoeven wij hier al evenmin stil te staan als de raadsleden gisteren. Wij kunnen het aileen toejuichen dat de ge meente nu ook met Koudekerk een overeen komst heeft gesloten voor de levering van gas in die gemeente. Nu Hazerswoude een- maai aangesloten wa-s lag de aansluiting van Koudekerk voor de hand, en zoo zal het nog eemgen tijd doorgaan totdat onze Stedelijke Lichtfabrieken als een reusach tige bron van licht en warmte de geheele omgeving van Leiden als in een wijden cir kel omvatten. Als wij ons daarin verheugen is dit niet uit egoïstische overwegingen. Zeker, Lei den doet dit niet voor niemendal, de gas- en cilectriciteitsfabriek is, zooals wij de vorige zitting reeds hoorden een commercieele in richting en wil gaarne winst maken. DoCh deze winst is, dank «ij de pientcr- heid der besturen der plattelandsgemeen ten, heel klein - het zijn alleen de vele kleintjes, die biet groote bijeenbrengen. Wij verheugen er ons ook over om de aangeslo ten gemeenten zelf, wien bewoners nu in veel betere condities komen en d'zou niet zoo spoedig of misschien in het geheel niet geschieden als ieder dorpje er zelf voof moest zorgen. En het gas en den electri- schen stroom ontvangen de verbruikers in de buitengemeenten allerminst tegen hoo- gen prijs. In menig groote gemeente van ons land betaalt men er nog meer voor. De verordeningen regelend? de inriohtin gen der localiteiten en de beleening van particuliere pandjeshuizen in verband met de pandhuiswet, gaven nog een weinig aan leiding tot gedachten wisseling. De heeT Zwiers deed zijn best de aan parlor liere inrichtingen te stellen eis en nog wat te verzwaren.. De Voorzitter wilde niet verder gaan dan de verordeningen dedem wier be palingen volgens advies van de Vereeniging tot bestrijding van den Woeker waren ont worpen. Men moet, zoolang men „Oome 'Jan" een plaats in de gemeenschap gunt en noodig oordeelt, hem ook laten leven volgens den Voorzitter. En d~ar is wat voor te zeggen, al zou het zeker in het belang der armen zijn, dat hij verdween. Zoolang ais deze particuliere bataken v. i) de pan den nog een rente van 37 pCt per jaar mo gen maken, gaat 't nog wel, ook al moeten ze wat meer kosten maken, in ander opzicht en hun zaken hygiënisch ingericht houden Laten de mensdhen het toch weten, dat zij met 12 pCt. rente en 1 pCt. administratie- loon in de Stedelijke Bank -van Leening te recht kunnenriep de heer Zwiers ten slot- Jte uit. We willen het hem helpen versprei den, maar spreken toch den wensch uit, dat niemand buiten kooge noodzaak zijn toe- yluolit tot het pandhuis neemt en dat die noodzakelijkheid door betere economische omstandigheden en overleg en zuinig.oeid van de betrokkenen steeds blijft verminde ren. Deze zaken moeten uit gebrek aan ne ring zoo langzamerhand verdwijnen. Wan neer de gemeentelijke verordening haar daarbij een hanlje kan helpen in het ons goed. De afstand van ruim 4000 vieHk. M. grond o>p het Raamland aan het Fonds ter onder steuning van den Gewapenden Dienstin de Nederlanden als bouwterrein voor het eerst daags te st'chten nieuwe Invalidenhuis, ging er ook zonder eenig aarzelen door. Wij kunnen gerust aannemen, dat de gemeente het Fonds een 20,000 gulden cadeau heeft gedaan. Men moest dit wel, wilde men het Invalidenhuis hier behouden. En de gemeente profiteert toch ook van deze stichting, vooral de neringdoenden. Wij hebben eens berekend dat door direc tie en verpleegden jaarlijks een f 25.000 wordt uitgegeven alleen in deze gemeente. En nu is dan ook een begin gemaakt met de bebouwing van het Raamland waar op het uitbreidingsplan der gemeente -een 40 Meter breede boulevard is geprojec teerd. En dit gebouw zal er wel een. goed figuur maken. Het wordt niet uit een bekrompen beurs gebouwd en B. en Ws. hebben toezicht op het gevelgedeelte. Mocht het niet aan den schoonheidsnorm voldoen, .dien onze bouwkundige autori teiten zich stellen, dan kunnen ze daarin nog verandering aanbrengen. Nu zullen weldra andere gebouwen volgen. De gemeente krijgt nu weder de vrije1 beschikking over de gebouwen en terreinen van het oude Invalidenhuis, die sinds 1817 aan het Fonds zijn afgestaan en sindsdien onafgebroken voor Invalidenhuis in ge bruik zijn geweest. Zal daar nu de nieuwe H. B.-S. voor Jongens komen? De motie indertijd dienaangaande aangenomen moet nog altijd, haar schuldigen plicht doen. Wij hoorden den avond van denzelfden dag op een andere plaats mï*. Briët zeg-gen, dat hij-niet zou adviséeren in Leiden een Chris telijke H. B.-S. te stichten, omdat de kring van Christelijke ouders, wier kinderen van middelbaar onderwijs profiteeren kunnen, daarvoor niet groot genoeg is. Gezien den invloed, dien mr. Briet hier onder de Chris telijk Protestantsche partijen heeft, kunnen we daarom haast aannemen dat er van. den bouw van een Chr. H. B.-S. in Üen eersten tijd niet zal komen, waardoor dan de plan nen voor den bouw van een nieuwe ge meentelijke H, B.-S. wel in een eenigszins ander licht komen te staan. De gemeente raad heeft zich ongetwijfeld mede in haar eigen belang ook royaal betoond tegenover de bouwondernemers, die straten aanleg gen beoosten den Zoeterwoudschen weg, welke straat of boulevard zich aansluit bij die op het Raamland. Daar zal zij 30 Meter breed zijn. In aansluiting met het geen de geilieente indertijd deed met be trekking tot den aanleg der Oegstgeester- laan heeft de Raad besloten ook nu den bouwers in de kosten van straataanleg met een aardig bedrag te gemoet te komen. Doch voor wat, hoort wat. En ook nu moe ten de bouwers zich verbinden, dat de hui zen aan behoorlijke architectonische eischen voldoen en tot een categorie be- hooren, die aan een breede straat passen. Wij juichen dat zeer toe. De heer Carpen- tïer Alting wees op den eentoniger! bouw vorm van sommige nieuwe straten, die al-.; lresbehalve bevorderlijk is aan het; v-erv hoogen van het stadsschoen. Misschiëji <jait£ de gevelwedstrijd, dien de gemeent£ uitgeschreven, hier ook zijne goedé uit werking doet gevoelen. Ten slotte kwam het voorstel van B. en Ws. om in zake het geschil met dei Leidsche Duinwatérmaatschappij over de rekening van het jaar 1909 een scheids rechterlijke uitspraak in te roepen, waar over het rechtskundig advies van den in het burgerlijk recht doorkneden hoogleer^ aar mr. A. C. Visser van Yzendoorn was ingewonnen, dat echter voor het oog der openbaarheid verborgen is gebleven. De Raadsleden hebben er alleen kennis van mogen nemen.Genoeg dat B. en Ws. ook na kennisneming van dit advies met liet voor stel tot arbitrage kwamen en de Raad er toe besloot. De zaak is op verzoek van prof. Carpentier Alting in geheime zit ting besproken en na heropening der openbare vergadering zonder dis cussie en hoofdelijke stemming afge daan. De arbiters zullen het nu moeten uitmaken wie gelijk heeft, de gemeente of de Maatschappij. Feitelijk gaat het om een bedrag van ruim f 3000, doch er zit ook een beginselkwestie achter. Ging de Maatschappij door met de wijze van boer king zooals thans, dan zou de gemeente in dubbele mate het kind van de rekening worden. Nu zou zij elk jaar 'een meer of minder groot bedrag als winst ontvangen en later in 1926 als zij de exploitatie wilde overnemen, zou zij nog eens moeten beta len hetgeen ze als winst' jaarlijks had moe ten derven. Dat de gemeente zich daar mét hand en tand tegen verzet,- laat zich deifc ken. Over de rechtsvraag zullen wij ons hier niet uitlaten. Dit is een aardig kluifje voor de rechtsgeleerden, die waarschijnlijk de arbiters zullen ter zijde staan, maar omtrent de feitelijke vraag staan wij aan de zijde van B. en Ws: en den Raad. Ar bitrage is niet goedkoop, hoe het ook uit loopt; de gemeente zal altijd nog wel eenige kosten krijgen. Het is echter nood zakelijk, dat cr rechtszekerheid konie. De mogelijkheid dat de Maatschappij niet tot arbitrage mocht willen overgaan veronder stellende, besloot de Raad ook op voorstel van B. en Ws., ten overvloede om in dit geval den rechter uitspraak te laten doen. Blijkens een bericht echter in dit blad had de Maatschappij reeds bij voor baat als haar scheidsman aangewezen den heer J. van Hasselt, oud-directeur van pu blieke werken te Amsterdam. Wij zullen nu deze uitspraak moeten afwachten en ho pen dat zij voor de gemeente gunstig moge uitvallen. Het is toch al jammer genoeg dat de gemeente de duinwaterleiding niet zelve exploiteert. Voordat de Raad uiteenging wees de heer Botermans nog op het gevaar bij den overweg der Staatsspoor aan den Zoeter woudschen weg, door de inrichting van den afsluitboom, dien hij zou willen inge richt zien zooals bij den overweg aan de Hollandsche Spoor, .waar men met een hekwerk afsluit. Zooals gewoonlijk ant woordde de Voorzitter dat deze zaak zou worden overwogen. Toen ging de .Raad uiteen allesbehalve moe van de inspanning. Lesdsn, 10 ^ov&mbst1. In een vergadering van Tector-magui- ficus en assessoren op Maandag 1.1.'heeft u? rector een toespraak gehouden t ,b een 19-tal studenten, die openbaar is gemaakt op verlangen van den Academisehen Senaat en die, naar men ons mededeelde, gisterna middag aan de Academie isaangeplakt, zoodat enkele morgenbladen deze reeds kon den meedeeïem Men kan de t oespraak- dus aan de Acadenue in haar geheel lezen. De toespraak begint met een berisping wegens het gebeurde op den 9den October in „Zomerzorg." „Ik zal de wanden van dit vertrek niet ontwijden vervolgt dan de rector met een opsomming van de haast ongelooflijke dingen, die een deel van u heeft uitgedacht en tooneelmatig geschikt, een ander deel onder zijn verantwoordelijkheid heeft ge duld, maar niet mag ik nalaten, u hi£r nog eens opmerkzaam te maken op den vollen omvang van de rechtmatige ergernis, door uw bedrijf gewekt. Dat sommige studenten onder elkander er behagen in vinden, door hun gesprekken zich een atmosfeer te scheppen van ontuch tige gedachten en gevoelens, moge om hun nentwille ernstiger vrienden leed doen, die dingen alleen geven den rector geen be voegdheid, om op te treden krachtens zijn werkelijk gezag. Zij vergrijpen, dus han delend, zich aan hun eigen ziel. Maar een ontoelaatbare gemeenheid is het, volgens alle weidenkenden, wanneer joDge mannen van uw leeftijd met opzet in zoo'n atmosfeer binnenbrengen aankomen de jongens, die een 4- tot 5-tal jaren minder tellen. Dan toch' vergrijpen zij zich aan de zielen dier jongeren, het schaamtegevoel diep kwetsend, waar het sterk, het ver stikkende, waar het zwak mocht zijn. Die gemeenheid, mijne heeren, hebt gij gedaan, en "dit nog wel-onder verzwarende 'omstandigheden. Gij waart niet het eerste het beste groepje, dab toevallig zich tegen over een paar a-ankomèlingen vergat. Gij waart eensdeels heb „Collegium Supre- mum," zich1 gereed makend voor de eerste „offieieele'' ontmoeting met uw aanstaande kameraden. Gij waart, anderdeels, vijf ge ziene studenten, door het „Collegium" uit gelezen tot. de taak, de opluistering dier samenkomst voor te bereiden. En hoe is dat opluisteren geschied? Een „libretto" is in druk verschenen, waarin een hoogste maat van vuil is saamgepakt binnen het kleinste bestek. De vertooning, ter uitvoering van dat libretto op te voeren, onderstelde bij de vertooners, deels dat zij zouden optre- deD, uitgedost op een wijze, of deelnemend aan een handeling, of zingend een lied, waartegen ieder gezond jongenshart in op stand moet komen, deels dat zij argeloos langs hun gast-heeren heenwandelen in een onteerende rol, die, hun zeiven onbekend, den lezer, van het tekstboekje te rijker stof bood tot misselijk vermaak. Deze valsche ackterbakschheid tegenover aanstaande „commilitones" is haast nog verachtelijker dan de rest." De rector zegt verder dat door hun aller schuld aan den goeden naam der Hoo- geschool in wijden omtrek schade is berok kend, en riep hun toe: jonge mannen, her ziet uzelf De Nederlandsehe Roomsch-Kai' lieke Kleermakersbond „St.-Gerardus Majèlla" houdt zijn 2de jaarvergadering te Nijmegen op Zondag 12 November a. s., in het gebouw van den R.-K. Volksbond. Als afgevaardigde van de afdeeling Lei den is benoemd de heer H. B. J. Wij ten- burg, voorzitter der afdeeling. Naar wfj vernemon, beeft de Duinwa ter-Maatschappij als haar scheidsman in het geschil met de gemeente over de onkosten dor boeking van uitgaven voor vernieuwing Woningen" in Januari van dit jaar aange wezen den heer J. van Hassölt, oud directeur van publieke werken in Amsterdam. Voor het examen in de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek is te Amster dam geslaagd de heer J. Remmerswaal, van Wassenaar. Het provinciaal kerkbestuur van Gel derland' heeft tot de Evangeliebediening in de Ned.-Eferv. Kerk toegelaten de heeren A. E. K. Bolland en M. W. J. van Linsoho- ten, van de universiteit te Leiden. Men meldt uit 's-Gravenhage aan de ,,N. Haarl. Ct. De directie der Posterijen en Telegrafie zal waarschijnlijk met ingang van 1 Januari a. s. zegels verkrijgbaar stellen, waarop: „Niet bestellen op Zondag." Deze zegels zullen voor een zeer goed koopen prijs aan de postkantoren worden verkocht, om eventueel op brieven geplakt te worden. De zegels zijn niet, zooals de Belgische aan de postzegels verbonden, maar geheel afzonderlijk. De Koningin zal morgen bij de teraar debestelling van het stoffelijk overschot van ds. Bourlier zich doen vertegenwoordi gen door den hofprediker dr. Gerritsen. In Amsterdam hebben de Mormonen thans IS zendelingen, 58 hulppredikers, 674 leden. Als gevolg van het aannemen door den Raad van een motie-Van Sty rum vragen B. cn W. van Haarlem thane f 245,000 voor den bouw van een nieuwe flano'elssohool. Blijkens een mededeeling van B. en W. te Hilversum is eerlang van hen te ver wachten een Voorstel tot het bouwen van een nieuw gemeentehuis. Te Middelburg is overleden, 67 jaar oud, de heer J. P. Fokker, sedert 1874 lid en sedert 1899 voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken aldaar, directeur van het Zeeuwsch Genootschap van Welen- schappen, enz. B. en Ws. van Rotterdam stellen den Raad voor hen te. machtigen lo. van de di rectie van den straatweg tussc hen Delf sha ven en Schiedam tegen betaling van f 36,500 over te nemen alle rechten, door die di rectie namens aandeelhouders op dien weg uitgeoefend (beheer van den weg en tol heffing)2o. tot nader de directie van den weg zelf te voeren. In uitzicht worden ge steld onderhandelingen met Schiedam om tot opheffing van den tol te kunnen ge raken. De heer K. Eland, lid van de Tweede Kamer, heeft deze week de vergaderingen der Kamer niet kunnen bijwonen. ,,Het Yad." meldt echter, dat de toestand van den oud-minister geen reden geeft tot eeni ge ongerustheid' en dat hij weldra weer de Kamerzittingen hoopt bij te wonen. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben het raadsbesluit van Westdongera- deel tot opheffing der openbare lagere school te Betterwird niet goedgekeurd. Ce- gen het raadsbesluit waren een 4-tal oe- zwaarsckriften ingekomen. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. HAARLEMMERMEER. Door notaris Heinsius werd! Donderdagmiddag in „Hotel De Beurs veiling gehouden van huizen, ge legen te Hoofddorp, eigendom van den heer C. Bos, te Heemstede. Uitslag: perceel I: huis verdeeld in twee woningen, sohildeie- - werkplaats, erf en grond, groot 7.15 aren, in bod gebracht door A. C. Borst, te Hoofd dorp, voor f 2700t bij afslag niet afgemijnd perceel II: huis, verdeeld in drie woningen, erf en gronda grootte 7.03 aren. In boel door W. Drooger, te Heemstede, voor f 2260, bij afslag niet afgemijnd. Tot klerk ter secretarie is door B. en Ws. benoemd de heer L. A. de Rooy, te Nieuw-Vennep. HILLEGOM Bij referendum is de nacht arbeid aan de Ooöp. Broodbakkerij „On derling Belang" alhier met groote meerder heid afgeschaft. NOORDWIJK. Door architect H. Lieffe- rinlE werd voor de „Noordwijksch'e Bouw maatschappij'' aanbesteed het bouwen van dertig woningen te Noordwijk-Binnen. Oor spronkelijk was de begrooting f 56,585, doch dooT omstandigheden is als begrooting op gegeven f 49,500. Er waren 22 inschrijvers: G. van Doorn en J. N. Zwaan, Baarn—Hilversum, f 76,333; Jac. Breckman Sz., Bloemendaal, f 69,300; J. Ch. Schweitzer, Den Haag f 81,600; Firma HoogenbirkBoonakker, Beek, Hil versum, f 70,500; F. Marcelis, Leiden, f 64,350; E. J. Briigemami, Oudshoorn, f 6-1,126; W. P. de Vreedc, Noordwijk, ■f 69,000; K. de Bes en J. Kraay, Noord- wijkHillegom f 61,700; Wassenaar en Van Velsen, Lisse, f 63,500; A. den Ouden, N.-Vennep, f 68,400W. v. d. Hoogt, Leiden f 66,440; Joh. Verloop, Katwijk, f 62,500; A. Parlevliet en Van der Plas, Katwijk, f 62,900; W. A. Filippo en Zoon, Iiillegom, f 70,900; C. G J. Alkemade, Noordwijk, f 70,800; H. van Leeuwen, Den Haag, f 80,000 E. Warffemius, Den Haag, f 76,675 J. Teidsma, Bloemendaal, f 69,100; A. van Gent, Ridderkerk, f 57,850; N. den Hollan der, Nocrdwijik-aan-Zee, f 59,999.99; 1"). Liraper, Amsterdam f 82,888; II. S. H. Elis- sen en G. J. Bodt, Arnhem, f "-7,300. Aan de laatste firma, als laagste inschrij ver zal het weuk worden opgedragen. NOORD WIJK-AAN-ZEE. Bij onders- handsche aanbesteding is door den heer L. Lang, bouwkundige alhier, namens zijn principaal, den heer Labouchère, aan den heer K. de Bes opgedragen het bouwen van een landhuis aan den Rembrandtweg, alhier, voor f 11,000. OEGSTGEEST. Op uitnoodiging van het Leidsch comité hebben B. en Ws. zich ge vormd tot een sub-commissie, om geld bij een te brengen ter leniging van den nood, door den storm van 30 September jL over Zeeland gebracht, alsook over een deel van Zuid-Holland. Het plan is, om in de vol gende week een collecte voor dit doe' te houden langs de huizen der ingezetenen. SASSENHEIM. Tot kerkvoogd der Ned.. Herv. Gem. is herkozen de lieer C. Rijns- burger. De „Vereeniging van Kantoor- en Handelsbedienden, werkzaam in het bloem- bollenbedrïjf", heeft tot leeraar in boek houden aangesteld den heer H. Palthe Wc- senhogen, leeraar M. O. alhier. VOORSCHOTEN. Het dameszangkoor „Polyhymnia" vierde zijn vijfjarig bestaan door een gezelligen feestavond in het ge bouw der op. lag. school alhier. Het aantal aanvragen bij de gemeen telijke Arbeidsbeürs is de laatste dagen nogal geklommen, niet alleen van werk zoekenden, maar ook van twee werkgevers. WARMOND. Bij de hernieuwde aanbe steding voor het te bouwen landhuis alhier voor den heer Pluygefs. te Rotterdam, wa3 ingeschreven door: L. de Vrijer, te War mond, voor f 17,490; B. van Doorn, to Hil versum, f 17,530, en J. van der Voet, to Oegstgeest, f 17,640. Het wenk is aan den ltfagsten inschrijver, den heer De Vrijer, alhier, gegund. Oe Wognummers. Door een halve deur werden wij met een menigte bezoekers in de Groote Stadszaal gelaten, om de Wognummers te hooren, cVio met nieuwe nummers op hun programma voor den dag kwamen. Sinds wij „Jacob Kwast" voor het laatst hoorden, konden wij vooruitgang in klank en in zuiver heid van dien klank opmerken. Vooral op merkelijk is de groote eenvoud van het op treden, ondanks alle huldebetoon, die dit koor hier en elders, ook in het buitenland in ontvangst heeft genomen Mooi is het zachte zingen met het uitsterven der nol en; 't tegelijk inzetten; de natuurlijk onopge smukte voordracht, terwijl allen met aandacht op den directeur en diens bewe gingen letten en vooral ook het rüstigo zingen en de goede klankverhouding der verschillende stemmen. Slechts bggci*. enkele liederen voor de sopranen wat hoog, ook voor de solo-sopraan, die moeite had om de hoogste noten helder te doen klinken. Van de liederen, die op het repertoire van dit koor staan, zijn vele wat van het zelfde genre, maar daaronder zijn zulke mooie, dat wij van het aanhooren daarvan zeer genoten hebben. Hieronder noemen wij Böhme'B „Sei still", een prachtige compe- sitie, dat met grooten ernst en mooie klank- nuanceering gezongen werd. Beethoven's vrij onbekend lied „Liefde tot den naaste" had' evengoed van een anderen componist kunnen zijn. Daarentegen prachtig „Chrifit- kindlein's Wiegelied", een melodie uit heb Keulsch gezangboek, voor sopraan met koor; een heerlijke klank als orgelstemmen ont wikkelden hierin de bassen. Dat dit bed uit 1623 dateert zou men niet zeggen, orrtdab het zoo frisch is, zonder kenteeken van uit de oudo doos te zijn genomen. Bij het lien! van Abt. „Ons Licht in den Nacht" voor1 sopraan met- gemengd koor hield' het koor zich als begeleiding zeer mooi, en beschei den op den achtergrond. Na de pauze hoorden wij, liederen van een opgewekter genre; waaronder Gounod's „Rozenlied" met de solo van een enkel roosje; enkele van Emiel Hullebroeckhet voortreffelijk gezongen „Twee kcrelen" van Benoit, dat ook als compositie een

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1