Uit de Rechtzaal. Faillissementen, Tweede Kamer. FEUILLETON. Valsche en ware liefde. Marktberichten. Gemengd Nieuws. waarin gezegd wordt: wij moeten in den soldaat een gewillig werktuig hebben tegen de roode demooratie, zoowel in als buiten het leger. Spreker is ten slotte overtuigd, dat de kiezers van de heeren ter rechterzijde alles wel zullen slikken wat men Kun voorzet. Ze moeten het maar zelf weten. Bij alge meen kiesrecht zou deze Minister reeds bij de algemeene beschouwingen over deze Militiewet naar huis zijn gezonden, in plaats van het te brengen tot art. 7$. De heer T e r L a a n licht nu alle overige s oei aal-democratische amendementen toe, 6 in getal, beoogcnde gelijkstelling van den eersten oefeningstijd der pantserfort-artü- lerie en de torpedisten met dien der onbe reden wapens; afschaffing, inkrimping en onaflvoopbaarstelling van het blijvend ge deelte; inkrimping van den oefentijd der beTeden korpsen van 24 tot 18 maanden; en eindelijk om de administratiekorpsen bij loting aan te wiyzen, voor zoover zich geen vrijwilligers aanmelden. Spreker zet breedvoerig uiteen dat het voordeel van aanneming der sociaal-demo cratische amendementen zal zijn, dat men krijgt een afgerond geheel: vier en een halve maanders en zes en een Kalve maan- ders. De heer Thomson trekt een amende ment om den eersten oefeningstijd der ad ministratietroepen te bepalen op 8^ maand in, omdat de Regeering dezer dagen een wijziging heeft aangebracht, waardoor die diensttijd op 8 maanden wordt bepaald. Een amendement van dienzelfden heer om den eersten oefeningstijd der bereden korp sen op 18 maanden te bepaler, wordt even zeer ingetrokken omdat een der hierboven vermelde amendementen-Ter Laan precies hetzelfde beoogt. Hierna licht de heer Helsdingen het soc.-dem. amendement toe om de admi nistratie-troepen bij loting aan te wijzen. Spr. wijst als voordeel van deze loting aan, dat daardoor het kenmerk van minderwaar digheid der administratie-troepen zal ko men te vervallen. Vervolgens verdedigt spr het soc.-dem. amendement om geen afkoop van dienst bij het blijvend gedeelte mogelijk te maken. JDe heer Hugenholtz wilde het woord over de orde, doch de Voorzitter wel_ gerde dat. De beer Hugenholtz stelde daarna bij Motie van Orde voor, om het debat te verdagen tot heden. Deze motie werd echter slechts door een lid, den heer Helsdingen, ondersteund, zoo- dat zij als niet voldoende ondersteund niet in behandeling kwam. Daarna was 't woord aan den heer M a r- chant, ter toeliobiting van een amende ment, strekkende om van den dienst bij het blijvend gedeelte vrij te stellen do man schappen, die in het bezit zijn van een di ploma van militaire voorgeoefendheid en van militaire schietvaardigheid uit te rei ken naar bij bestuursmaatregel vast te stel len Tegelen. Do heer Van ,V e e n trok het amende ment, om niet te spreken van blijvend ge deelte na „het eerste lichtingsdeel", maar na ,,een der ploegen", in. Eindelijk is vervallen wegens niet vol doende ondersteuning het amendement-Van Vlijmen om den lsten oefeningstijd der on bereden korpsen te bepalen op 10£ maand. Hiermede was de toelichting van alle amendementen op artikel 75 geëindigd en werd de vergadering verdaagd tot beden- ochtend te halfelf. Incidentje in de rechtszaal. Toen mr. Mac Donald voor de Haarlem- sche rechtbank een cliënt verdedigde, dien de hrj geheel onverwachts zijn beklag in. Hij beklaagde zich n.l. over een door den teg-enwoordigen directeur der strafgevan genis aldaar ingestelde regeling. Deze had bepaald, dat, wanneer de toegevoegde ver dedigers hun cliënten in 't huis van bewa ring kwamen opzoeken, de deirr afgesloten zou worden. Dit nu had mr. Mac Donald medegemaakt. Hij deelde mede, dat wan neer hierin geen verandering kwam, dit voor hem een reden zou zijn, zich niet lan ger ambtshalve beschikbaar te stellen. Op zijn verzoek zeide mr. Huyer, zijn klacht bij den chef van Ket parket te zullen indienen. (»H. D.") Beleediging. De 5de Kamer der rechtbank te Amster dam heeft gisteren Ph. D. en G. H. ieder veroordeeld tot E 50 boete subs. 25 dagen hechtenis, wegens het als bestuurders van den Ned. Typografen-bond afd. Amsterdam verspreiden van een circulaire, waarin ver schillende personen als onderkruipers wer den aangewezen. Pogingtot oplichting. Dezelfde rechtbank heeft veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf (geëischt was een* jaar) een 41-jarig behanger, wegens poging tot oplichting, door aan de woning van den predikant J. Lamberts van Bue- ren valschelijk een kwitantie ad f 5 aan te bieden, als bijdrage van de „Yereeniging tot opvoeding van verwaarloosde kinderen." Uit de stakiügsdagen. Voor het Gerechtshof te Amsterdam is door den advocaabgeneraal bevestiginj ge vraagd van het vonnis der Amsterdamsche rechtbank van 21 Sept. jl., waarbij een 18- jarig matroos, postor, veroordeeld werd tot 9 maanden gevangenisstraf, wegens het toe dienen van een vuistslag aan een scheeps kok op 16 Juli jl. aan de De Ruyterkade. Verduistering van een fabrieksgeheim. Een zeldzaam voorkomend geval van ver duistering zal eerlang ter beoordeeling van de justitie worden gebracht. Aan de Nederlandsche fabriek van werk tuigen ën spoorwegmaterieel zijn een aldaar werkzame werktuigkundige en een licht drukker in hechtenis genomen, verdacht van het zioh toeëigenen van tekeningen van constructies o.a. voor Dieselmotoren, welke zij aan een buitenlandsche concurreerendc fabriek zouden hebben verkoobt. Na eerst door de politie verhoord te zijn, zijn beiden, de ingenieur-werki ïigikundige d. M. en de lichtdrukker R., ter beschikking van de justitie gesteld. (N. v. d. D.) J. H. van Rijsselberg, handelende onder den firmanaam Rijsselberg en Co., hande laars in wijnen en gedistilleerd, Binnenrot te te Rotterdam, pakhuis hebbende aan de Hamelstraat. G. van Dekker, schoenwinkelier, te Am sterdam. U. Mollema, timmerman, te Amsterdam. J. L. Spaargaar, weduwe van W. D. Zoost, te Amsterdam. Uitlotingen. Oostenrijksche Staatsloten a fl. 500 van 1S60. Trekking 2 November. Serie 7510 No. 6. Kr. G00,000; Serie 8305 No. 13 Kr. 100,000; Serie 18477 No. 15 Kr. 50,000; Serie 15173 Nos. 2 en 15 en Serie 15761 No. 16 elk Kr. 20,(XX). De volgende Nos. elk Kr. 10,CC0: Serie 636 No. 11, Serie 1111 No 19, Serie 2237 No. 14 Serie 2272 No 14, Serie 3316 No. 1, Serie 5123 No. 16, Serie 8077 No. 17, Serie 104S3 No. 14, Serie 10680 No. 19, Serie 10952 No. 12 Serie 12361 No 5, Serie 13811 No. 14, Serie 35291 No. 10, Serie 15473 No. 4, en Serie 39597 No. 5. De volgende Nos. elk Kr. 20C0: Serie 2162 No. 1, Serie 2237 No. 12, Serie 2892 No. 11, Serie 3162 No. 6, Serie 3354 Mo. 15, Serie 3731 No. 9, Serie 4392 No.^20, Serie 4718 No. 17, Serie 5128 No. 18, Serie 5852 No. 7, Serie 7149 No. 39, Serie 7304 No. 3, Serie 7805 No. 9a Serie 8385 No. 30, Serie 9247 No. 2, Serie 9851 No. 14, Serio 10861 No. 9, Serie 11411 No. 9, Serie 12634 No. 11, Serie 12453 No. 39* Serie ir.:U No. 1, Serie 13731 So. 5, Serie 13731 No. 10, Serie 13796 No. 13, Serie 34274 No. 1, Serie 14671 No. 6, Serie 14904 No. 8, Seria 15133 No. 8, Serie 17017 No. 5 en Serie I"" No. 6. Alle overige Nos. in de uitgelote seriën j Vervat' felk met Kr. 1200. Vervolg der Vergadering van Woensdag 8 November. Militiewet. Zooals gemeld zijn op artikel 75 voorge steld, 13 amendementen die achtereenvol gen worden verdedigd. Allereerst door den 1 eer D u y s een amendement der soc.-dem. fractie, om clan eersten oefeningst :d der onbereden korp sen te bepalen op 6j maand, in plaats van op 8^ maand. Spreker achtte dat artikel 76 het ge wichtigste van de Militiewet omdat het hier geldt de vraag of de Kamer, na het con tingent nu al te hebben verhoogd tot 23,000 man, nu ook zal toestemmen in een verlenging van den oefentijd'. Spreker zette uitvoerig uiteen het stand punt- der sociaal- democraten tegen te lan gen oefentijd, en weerlegde de argumenten, daartegen o. a. geuit door dr. Kuyper, die vroeger voor een volksleger was, maar thans beweert, dat wij aan alle kanten open en bloot liggen. (Luid gelach.) De Voorzitter verzoekt spr., geen aardigheden te debiteeren; De heer D u y s ziet niet in a!at wat de heer Kuyper zegt een aardigheid is I Als dr. Kuyper beweert, dat hij met die zwenking geen politieke inzichten heeft, dan kan zij slechts door een soort van con servatisme zijn uitgelokt, dat naa.' dr. Kuy per in een zijner geschriften zelf beweerd heeft, het kenmerk is van het klimmen der jaren bij de menschen. Spreker voerde eenige staaltjes aan, waaruit z. i. blijkt, dat de rechterzijde op treurige- wijze het militaire vraagstuk door de politiek beheeischen wil. Hierna weerlegde spreker de bezwaren, welke de militaristen, afgescheiden van de beginsel-quacstie, tegen de verkorting van den oefentijd' aanvoeren. De rapporten over de laatstgehouden manoeuvres kunnen allerminst worden aangevoerd als argument tegen verkorting van oefentijd. Dat het leger is een „onsamenhangende bende", zooals de heer De Stuers zeide, of „weer loos en in staat van verwording", zooals de Raad van Defensie uitsprak, mag men niet aan te korte oefening wijten. Daarvoor moet de schuld niet gezocht worden bij den lageren soldaat, doch bij de hoogere bevel voering, welke z. i. een te korte oefening heeft genoten. Als er slechte toestanden b:j het lagere gedeelte van het leger bestaan, dan ligt dat aan de tegenwerking der hoogere auto riteiten, en deze Militiewet is niets dan de rekening, welke de opper- en hoofdoffi cieren aan het land presenteeren voor den onwil om te doen waartoe zij verplicht zijn. Daarvoor moet het volk nu betalen. De Voorzitter roept den spreker herhaaldelijk tot de orde, omdat hij niet kan toelaten de wijze, waarop de heer Duys het leger tracht te denigreeren. De heer Duys ontkent het en citeert voorden van den heer Duymaer van Twist, die precies hetzelfde gezegd heeft in de Kamer, zonder echter tot de orde te zijn geroepen. In zijn verder betoog wijst spreker er op, dat dr. Kuyper het een aanbeveling van deze Militiewet genoemd heeft, dat zij zulk „echt Nederlandsch' geknutsel" is. Dat ar gument zou door een lateien Raad van De fensie wel eens geheel anders als een re commandatie kunnen worden aangewend. Spreker vroeg den Minister welken waar borg deze Militiewet geeft, dat de leger- autoriteiten niet zullen voortgaan met hun systeem, waardoor het leger in staat van verwording geraakt. Spreker betoogde verder dat met korter oefeningstijd wel degelijk een nuttig rende ment te krijgen is, als er maar werkelijk geoefend wordt, en niet gelummeld. (Nogmaals wordt spreker tot- de orde ge roepen omdat hij spreekt van idiote voor schriften in het leger. De heer Duys zal dan zeggen: dwaze en onzinnige voor schriften J) Spreker zegt verder, dat ten duidelijkste blijkt waar het in het leger om te doen is uit een artikel in de R.-Kath. „Maasbode", j) Waldau kwam zeer beslist tegen doze be wering op. „Juist het uitgaan houdt ons fnsch tn hierbij doe ik een beroep op mevrouw Bel wig, die toch zeil niets van weggaan wilde booren." „beleefdheidshalve, Frank," meende de dokter. „Neen, dat was oprecht gemeend. Zy klampte zich immers bepaald aan je vrouw vast. Maar H-enny, die het ander» gewoonlijk met den advocaat eens was, kon ditmaal z^n opinie niet deelen. „Eva vrai beslist vanavond ©rg zenuwach tig; ik heb dat in den laatsten tyd reeds veol meer opgemerkt „Zij is inderdaad wat overspannen," be vestigde de dokier. „Al© apecialiteit heb ik natuurlijk daar mijn bepaalde ideeön over. Kan jy me misschien neggen, Henny, waarom je vriendin altijd lange mouwen diaagt?" „Dat zal een gril van haar zijn, want ik zou alet weten neJko reden zij daar anders voor kon bobben „Yrouwen weten maar «al tegoed, wat hun bet beste Btaat. Jy bijvoorbeeld zou nooit zoo iets doen." „Ju hebt me dergelijke grillen wel afgo- «eerd, mannetje; maar waarom vraag je dat eigenlek?" Het rumoer op straat overstemde het ant woord van den doktor, indien hy ten minste iets had gezegd, toen hjj sich uit (te auto boog en blijkbaar met aandacht zyn blikken over het gewool der monschon liet dwalen. Het restaurant, waarheen zij zich hadden laten rijden, was op dezen Ijj I altijd overvol en slechts met moeite gelukta^het hun een tafeltjo te veroveren. Het gesprek werd, zoodra zij waren ge zeten, dadelijk voortgezet over de juist ver laten gastheer en gastvrouw. „Het ongemoeJeiyke, dat er vanavond in den omgang was, lag bepaald aan Heiwig," zeide Waldau met oveitulging. „Ik kom nog niet Jang by Heiwig aan huis en mag me geen oordeel over hem aanmatigen; maar waar de villa's in de'r.o streek van Beriyn byna aiie van hetzelfde gonro zya: haastig gebouwd als van gisteren op vandaag, om te biyvon staan van vandaag tot morgen, met «andere woorden, daar ze alle een weinig ru8tigon, betrouwbaren indruk maken, is men geneigd dit gevoel op de bewoners over te brengen. Wat is do bankdirecteur Hel wig eigenlijk voor ©en man?" Scholmus antwoordde op gedemptsn toon „Een zeer modern man en daarmee is eigen- lyk alles gezegd. Een eebte Yankee natuur met al haar goeie on slechte eigenschappen. Wat zijn verstand betreft, zou ik hem mijn vermogen blindelings toevertrouwen; met het oog op zyn weinige voorzichtigheid echter niet. Hy moet veel en zeer gelukkig aan de Beurs speculoeron; maar geluk is broos als glas. Als een huisvrouw van een vriendin voorwerpen van'glas leent, zorgt zy daarvoor als voor een kleinood; Oskar Heiwig is geen goede huisvrouw." Waldau lachte. „Dat komt uit. Maar by heelt er een of „Of?" „Ja, ik weet het tigeuiyk niet," antwoordde de advocaat'nadenkend; „zy is mij nog be paald een raadsel. Deze jonge vrouw moest eigeniyk altyd alleen een roos in het haar dragen eu zy overlaadt zich juist met dia manten." „Hy overlaadt haar er misschien mee." „Neen," meng ie nu Henny zich ook in het gesprek. „Waléiau heeft geiy<; Eva koestert een... ja hoj zal ik zeggen: ziekelijk is te sterk. Haar voorliefde voor ju weeion is echter opvallend. Aiyn speld..." Zy groep onwille keurig naar haar hoofd en stiet een zachten gril uit „Myn hemel, Otto, ik hob haar ver loren; hoe is dat mogelijk!" De hoeren keken naar de plaats in hot haar, waar het sieraad had gezeten, en konden niet anders dan het droeve frit bevestigen. Scholinus bleef het kalmst. „Je hebt je voile afgedaan, Henny; misschien is de speld daarin biyvon hangen. Kjjk eens!" „Noen, neen, onmogelijk; daarvoor sloot zy voel te stevig in myn baar. Hier is de voi- Je. Do speld zal stellig gestolen zyn." Een pijniyk zwygen volgde nu. Ieder dacht hot zyne van het voorval. De beslist groote waaide van het verdwenen sieraad was na- tuuriyk wel oen roden tot bedroefdheid, hoe wel Henny zelf heelemaal niet veel om derge- lyke dingen gaf. M.aar men kwam van vrieo- don en aan de ontdekking van het verlies was een gesprok voorafgegaan, datdoch noen, dat was natuuriyk onzin, belachelyke onzin Scboliüus bleef nog steeds zjjn kalmte be- w«aren. „Wanneer heb je je bet laatst overtuigd, dat je je speld nog hadt, Henny? vroeg hy. „Dadeiyk na afloop van het diner. Eva „Eva?" herhaalde hy vragend, toen zy plotseling haar zin afbrak. Voorschoten. VeilÏDg 8 Nov. 360 kippeneieren ƒ9 60 a f 10. 15 eendeneieren ƒ7.40 per 100. 7 kippen ƒ0.50 a ƒ0.75. 17 konijnen 0.20 a 1.10. 5 hanen 0.40 a ƒ0.65. Delft, 8 Nov. Op de vette varkensmarkfe waren aangevoerd 188 stuks. Pry's per kg. 1ste soort 52 c., 2de soort 47 c. Woerden, 8 Nov. Kaas. Op 'de kaasmarkt waren heden 300 partijen aangevoerd. Men be steedde voor Goudsche 1st© soort 41.— a f44. 2de soort f 37.a ƒ40.—, id. zwaardere f41.a ƒ46.id. gestempelde 44.a Edammer 2de soort f per 5'J kilo. Handel vrij vlag. Op de heden gehouden vee en varkensmarkt besteedde men voor sobap»n f 14 a ƒ20, varkens f 14 a 15, bigg»n 6 a f 8, per stuk. .■^cliietinni, 8 Nov. INuteeriug buurecommissie. Moutwijn /12.2> per Ned. vat, zoader fust en zonder de belasting. Moutwijn kalm. spoeling per ketel /"2.10. (iiaauspiritus f 21.50 h Melasse-Spirita3 19.a vu we Spiritus f 10.25 a 10.50. Loosduincn, 8 ïNov. Groeatenveiling. De vol gende prijzen werden betaald: Komkommers Eng.) 1ste soort 15 10 a 19.70, dito 2de soort ƒ7.a ^9. v8a)ade 1ste soort 2.50 a f 3.20, 2de soort ƒ1.20 a f 1 60 per 100 krop. Peeu lste soort ƒ7.10 a f 7.20, 2de soort'' a per 100 bos. Andijvie ƒ2.a 3.60 per 100 struik- Spinazie ƒ0.21 a ƒ0 26 per mand. Postelein ƒ0.57ƒ0.96 per mand. PrinseasebooQen 2.— a 3.per 2000 stuks. Schorseneerea 1st© soort 7.40 a f 10.—, 2de soort 4.a f 5.50 per 50 KG. Tomaten lste soort 7.70 a 12.40, 2de soort ƒ4.60 a ƒ5.3de soort ƒ1.50 a ƒ3.51) per 50 KG. De aanvoer van schorseueerea was heden zeer gioot, nl. 23,(00 pond; ook andijvie was er veel, 21,455 struik, doch slechts 47iü nood tomaten. Verder eenige Kiuke partijen komkommers uit de kassen. De handel was zeer levendig. Oude tuinders verzekerden nog nooit zulke prijzen voor hun producten to hebben ontvangen. Ten huize tan den bloemen- haudelaar B,, aan de Steenstraat te Arn hem, is Dinsdagmiddag even na 4 uren een hevige brand uitgebroken, doordat de vrouw des huizes een brandende petroleum lamp liet vallen. Een kind, dat in de achterkamer lag te slapen, werd door den in vlammen staan- den winkel door de moeder uitgedragen, gelukkig zonder letsel, en bij buren binnen gebracht. De achterkamer en winkel zijn uitgebrand. Hoe er met een paard kan ge sold worden. Na z'n dood wel te ver staan. Europa, cvotk ons land, ontvangt paarde vleeseh van een vleeschexportfirma te Klarny, Ver. Staten. De firma doet dat, bewerend dat in de oude wereld in veel landen paardevleeseh een gebruikeijk voed sel is. Onlangs kreeg die firma 't verwijt te hoo- ren dat ze er niet al te nauw op lette of er soms ook zieke, zelfs een natuurlijken dood gestorven rossinanten in de massa meegingen. Nu, daar was natuurlijk niets van aan, zoo werd beweerd Hoe komt men er aan. Slechts vleesch van geslachte dieren werd uitgevoerd naar Europa,, omdat daar in veel landen paardeveeseh een gebruikelijk voedsel is. De staatsinspecteurs, belast met de uit- I veering van de „Pure Food Law" verklaar- J den daarentegen dat lang niet alle dieren, waarvan het- vleesch wordt uitgevoerd, ge slacht waren, dooh dat vaak ook vleesch van paardenlijken en van aan ziekten ge storven paarden was verzonden. Wel vermakelijk nu is, wat men in het i „Maandblad tegen de vervalschingen" l^t, n.l. dat het grootste deel van het door die firma naar ons land gezonden paardevleeseh hier wordt verwerkt, om in den vorm van Frankforten worst weeT te worden verzon den naarAmerika, waar die impor ted Frankfurter" heel' veel aftrek vindt. Zoo verdient ons land dus ook nog een duitje aan de paarden dier firma; immers deze zou evengoed rechtstreeks haar Frank- fortertjes kunnen fabriceeren. Dit zou j tweemaal den Oceaan-overtocht uitspa- ren. K. B., sedert 3 maanden met j zyn vrouw te Assen in hechtenis als ver- „Eva kwam my even aanspreken en be wonderde myn uiteriyk, hetgeen ik als com pliment voor myn speld heb opgevat" „Dan zal je ze by het opstaan hebben ver loren. VVy zullen morgen even by de Helwigs laten vragen; vanavond is het natuuriyk ai te laat." De vroolyke gezelligheid was uit hun sa men zyn. verdwenen en ieder voor zich verlang de er naar hoe eer hot beter op te staan, daar er een.drukkende «tilte telkens heerschte, als elk m»t zyn eigen gedachten bezig was. Hi-el spoedig brak men dan ook op; Schoti- nus nam voor zyn vrouw en zich e©n rytuig, terwyl Waldau de voorkeur gaf aan een ver- frisscnende wandeling. Het was werkeiyk ge®n wonder, dat hot dokter Scholinu» was opgevallen, dat de lich ten in de villa van de Helwigs opinerkelyk gauw na het vertrek der gasten waren uit gedraaid. Eva had dadelijk de slaapkamer opgezocht en Heiwig had zelf alle lampen uitgedraaid. Daarna was hy in de eetkamer op het buffet toegeloopen, om zich het vierde of vyfde glas cognac in te schenken. Grot# kwam binnen, maar bleef eerbiedig by d3 deur staan. „Wat wil je, Frits?" „Opruimen, mUnheer. Hebt u nog iets te zeggen, mynheer?" „Neen, je hebt goed je plicht gedaan; ik ben zeer over je tevreden. Ben je van reis- toestanden op de hoogte?" „Uitstekend, mynheer." Mooi zoo. Ik denk spoedig op reis te gaan en dan kun je my vorgezellen. om eens te toonen of je me ook daar diensten kunt be- wyzen. Goeden nacht." Heiwig wierp nog een blik op de cognac- dacht van moord, elf jaar geleden gepleegd op den timmerman K ars ten te Wapserveenr; is gisteren uit de hechtenis ontslagen. De zaak van de vrouw ib naar de terechtzit ting verwezen. De landbouwer Van Nierop, van Haule, is gisteravond bij het overstap-* pen onder een wagen van do stoomtram Gorredijk-^Oosterwolde geraakt en op reis naar zijn woning overleden. Gele oker als vervalschings- midci'el van melk. Dat handelaars melk? verdunnen of afreomen en ze dan toch een' roomachtig uiteriyk geven door er boter en kaaskleursel aan toe te voegen, is in ons land wel voorgekomen. Een raadsel is het evenwel, hoe iemand 't in zijn hoofd krijgt, om een verfstof aan melk too te voegen, ten einde ze de gele room tint te geven. Toch is zulks gebeurd te Harburg, waar eeij handelaar met gele oker en wijngeest dep melk kleurde, en aldus een product ver-, kocht, dat schadelijk voor de gezondheid! moet geacht worden. Het schepengerecht veroordeelde den Qommen knoeier tot 800 Mark boete, publi catie van het vonnis, en een maand gevan genisstraf, ten einde hem over zijn euvel daden rustig te doen nadenken. Als het nu maar helpt! - CN. T. v. Melkhygiëne. Vrouw en kind vermoord eu 100.000 franken gestolen. De heer Es- coffier, bestuurder der schatkist van de Fnnsche stad Mayenne, was Vrijdagmor gen uiterst ongerust over het lang wegblij ven van zijn gevolmachtigde, den heer Fouquet, te meer daar deze den dag te voren een som van 100,000 fT. opgenomeD had. Hij begaf zich naar de woning van den heer Fouquet, denkende dat deze ziek moest zijn. Daar de deur gesloten was, kreeg de heer Escoffier een voorgevoel, dat er een ongeluk moest gebeurd zijn. Hij ver wittigde de politie, 'die weldra ter plaatse kwam. De agenten geraakten in huis door een venster, waarvan zij een ruit verbrij zelden, en zoo openden. Gelijkvloers be merkte men niets verdachte, maar aan den voet van de trap vond men het lijk van den hond, met een geweer gedood. Op de eerste verdieping wachtte den politiebedienden een ijselijk schouwspel. Mevr. Fouquet lag dood te bed. Zij was door een kogel in den mond gedood. Het geheele beddegoed was met bloed doorweekt. Nergens waren sporen van eenig gevecht te bespeuren, hetgeen deed vermoeden, dat de arme vrouw tijdens haar slaap vermoord werd. In de naburige ka mer lag het 11-jarig zoontje der eehtgenoo- ten Fouquet, insgelijks dood te bed. Juist gelijk zijn moeder was bet met een revol verschot gedood. De kogel had het hoofd- doorboord en het kind in zijn slaap verrast* want het scheen niet het minst geleden te hebben, maar glimlachte. De misdaad moet in den nacht van 1 op 2 November gepleegd zijn. Met een buitengewone koelbloedigheid begaf de gevolmachtigde zich Donderdag naar de schatkist. Hij was vergezeld van zijn hond en had zijn woning zorgvuldig ge sloten. Toen hij in de bureelen der schat kist kwam, verklaarde hij dat de Spaarkas van Mayenne een som van 100.000 fr. vroeg. Hij ging deze som opnemen in de Banque de France, zeide hij, en voegde er bij, dat hij ze zelf naar de Spaarkas gebracht zou hebben, waarop hij met zijn hond huis waarts keerde. Hij nam vervolgens een taxi en liet zich naar Mayenne voeren. Sindsdien heeft men hem niet meer weergezien. Vrijdagnamid dag om 4 uren, is het parket ter plaatse afgestapt en heeft een eerste onderzoek ge opend. De twee lijken werden naar het gasthuis overgebracht Men denkt dat de heer Fouquet, die verscheiden maanden in de koloniën heeft doorgebracht, gehandeld Reeft in een aanval van heete koorts. Zijn persoonsbeschrijving is in alle richtingen gestuurd. Mevr. Fouquet was slechts 35 jaar oud Volgens latere berichten zou een persoon, wiens persoonsbeschrijving onder alle op zichtten aan die van Fouquet beantwoordt, te Lorient aangehouden zijn. flasch, inair voor den bediende wist hy zich te bedwingen en snel zocht hy zyn studeer kamer op. De woonvertrekken en de slaapkamer kekon achter op den tuin uit, terwyl de salons alle vóór aan de straat waren gelegen, zoodat bet dus eigeniyk geen bevreemding behoefde te verwekken, dat de familie Heiwig zich weer in het achtergedeelte van het huis terugtrok zoodra bet feest was afgeloopen, ooi te trachten door een weinig slaap wat van de ver moeien issan van het uitgaansleven te be komen. Maar de heer Hel wig dacht nog niet aan slapen, Hy stak de studeerlamp op zyn schryftafel aan, sloot de gordynen en begon oen massa papieren door te lezen. Onderwyi opende hy de geldkist en onderzocht hoeveel baar geld hy nog bezat: er lagen eonige geldrollen en een pakje bankbiljetten, in het geheel mis schien een waarde vertegenwoordigend van vyf of zes duizend gulden; maar deze ont dekking scheen ham absoluut niet te be vredigen. Hy uam den kalender en een stuk papier en begon te rekenen. Lange ryen getallea krabbelde hy onder elkander, totdat hy ten slotte nydig het papior ineen frommelde Hy stak een sigaar aan en wandelde onrustig de kamer op en neer. Hot was doodstil in huis; zelfs van uit de slaapkamer drong geen enkel geluid door. (WovervolgH).

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 6