Boel-Bier Fröbel- en Kinderspelen wan af 25 Gts. ROLPENS Maatschappij voor Toonkunst COLLECTEURS AOR GD0EFR3Y, VAN VOLLENHOVEN'S LEIDSGHUJSCL1B. en prima Rookworst, iüd en faopits. v/h. B. A. ALdEftS Co., te Zufphen. VERKADES HAAGSCHE BESCHUIT.! LEÏBSÖH BAd'ËLAI}, Bms&g1 *7 lovember. Tweede Bias!» Anno 1911. Heden geëtaleerd: de nieuwste soorten A. VERHOOG, Algemeene Vergadering Wederom verkrijgbaar: bij J. HORRÈE RIJifBELEgfl, Gebruikte VULKACHELS. B. H. SÉHJ3ËR, Breestraat 136, voor de IVed. Staatslo ter ij. Koninklijke Zutphensche Stoomzeepfabrieken STADS-GEHOORZAAL, LEIDEN. Oonderdaii 9 EUovembsr 1311, 'savonds 8 uur: mis» Gedipl. Iicerares Daiues-Confeetio. Breestr. 65 boven noack. De Heils-oorlog. is van af 11 Nov. verkrijgbaar bij: J. P. Ü1EDEL, Buitenlandseh Overzicht. NTo. 15S64. Papierhandel, Haarlemuierstvaat 89. 5715 1 8 <p Vrijdag 17 Horember 1911, des avonds 9 uren, „In den Ver gulden Turk", te Leiden, Ingevolge Art. 11 der Statuten. 5694 11 EET BESTUUR. (723 11 Bnrggteeg 5. B|) toeval ter overneming: 2 nog geheel nieuwe 1 Dames., 1 Ueeren-, gedurënde 4 weken in gebruik geweest, merk „Burgers", lete klas, model „De Luxe" Thana voor byna den halven prUs over te nemen, met nog 11 maanden achrifteiyke garantie. Brieven Bureel van dit Blad onder No. 5712. 12 3 gebruikteVnlkacheis met mica- deuren. rtyk vernikkeld, voor SPOT PRIJS. 5705 6 W. ZAALBERG, Janvossenst. 51. Hazen (vol) aƒ2.20 die© (»/4) 1-80 Lardeeren 20 Cts. moer. Fazanten f 1.60 1.70 Jong;© Patrijzen a g 1 25 Wild© Jfóendvogels 1. Soepkippen,1.- Jonge Braadkippen f O.öO, f 1.-, 1.20 Piepkuikens van af f 0.40, 0.75 Levering „panklaar". Zendiyig franco. Poelier Hofleverancier, D E A A GLiaudstraal 46a. Telet. 6198. 5710 21 TE LEIDEN. Kaartenverkoop en Plaatsbespreking voor het derde gewone Concert in den Boek-, kunst en Muziekhandel A. J. BirVNENDIJK Jr., voorhsen P. J. VAN BREDA VRIES1IAN, 5857 28 Allen, die in aanmerking willen komen voor den verkoop van z. g. Spaarkas-Briefjea per loterü f 0.87J, per klasse f 0 17J, gelieven zich hier voor te wenden tot de Spaarkas van KONINGSBRUGGE, Plautageweg SR. Botterdam. By uitnemendheid geschikt voor Agentes van Terzekeringen, Coiffears, Sigarenhandelaars, en hen, die veel met pabliek omgaan is de beste en voordeeligste zeep, vry van schade-] HJke bestanddeelen. 5698 80 Vraag Solventzeep in stukken. Vraag Solventzeep in schilfers. Vraag Solventzeep poeder. Grand Prix Brussel 1910. Gen. Vertegenwoordigers voor Nederland: Verkrijgbaar in floozen van 26, 20,10 en 7-i Cent. De Commissie van de SppskokerU van den H. Vincentins A Paulo, bericht, dat eerstdaags de Kaarten van deelneming aan dit liefdewerk zullen worden aange boden. Zj| hoopt, dat haar weldadige •tadgenooten door een ruime deel name, haar pogen zullen steunen, •om aan de armen en behoeftigen een gezond en krachtig voedsel te verschaffen, hetwelk bestaat ln Erwtensoep en Vleesclisoep. De kaarten van 39 porties kosten 2 Gulden en zfjn ook ver krijgbaar aan het Gesticht: Hoog- landsche Kerkgracht No. 32. De eerste uitdeoling zal plaata hebben op Baandag 4 Decem ber a.s. 5693 24 Namens de Commissie: A. KUIGROE, President. W. J. VAN HARTEVELD, Secretaris. Een delicatesse voor dessert en afternoon-tea. SO cent per busje. 672t 24 Grondig onderr. in Patroont., Blaatkn. en Kostaoiauaaien door Cnrsns of Privaatles. Leert. 4 maanden. Voor jongere Meisjes jaarcursussen, ook in het ülaatkn. en Naaien van Onder goed. Half Nov. aanv. nieuwe Cursussen. Prospectus verkr. 5720 15 Entrée Zaal I Gulden. Galerij 75 Cts. Toegangsbewijzen en besproken plaatsen dagelijks in den muziekhandel Tan de Firma EGGEKS, Botermarkt 14. Aanvraag voor Ammunitie, on armoede en ellende te bestrijden. Menigeen doolt nog in duisternis rond, Op 't pad der ellende, vermoeid en gewond. WO heeten hen welkom, hoe verhard ook in 't kwaad, Schenken eeu vriendelijk woord, geven hun raad. Refrein: Heet hen toch welkom, heet hen toch welkom, Zooale Kil wenscht, dat men doen sou met U. Zwervelingen bieden wjj dak, werk en brood, Arme verstootenen hulp in hun nood. Open de deuren b(j dag en b|j nacht, Allen zyn welkom, niet één wordt veracht. Wy vragen niet van welk geloof, af kornet, land? Maar reiken elk de behulpzame hand. Met ons wachtwoord: „Hoop voor allen", bemoedigen wy elkeen, Geen man, vrouw of kind zenden troosteloos wy heen. Woensdag, Donderdag en Vrijdag, 8, 9 en 10 November, houdt het Eeger des lleils voor ztin veel oinvattenden arbeid tot heil der menschheid oen ajiifCOLLECTE ~^S6 met gesloten bussen P S. Op één dezer dagen komt de Heilelegerman of -vrouw aan uw deur, heet hen dan ook welkom engeeft hun al naar vermogen. Gaat gy uit, legt dan uw gave gereed. 5714 54 Krachtig, uai en smakelijk. 33 o omma, i-kt L Ül Dü IV. 5695 42 Nu de Marokk O-onderhandelingen goed en wel ten einde zijn, lekt er allerlei uit, waarvan de geheimhouding niet meer eoo strikt noodig is. Er schijnt toch wel in Duitschland een oogenblik ernstig aan een oorlog te zijn gedacht. Toen een maand of drie geleden het conflict zijn hoogtepunt bereikt had, zou de keizer de ministers van oorlog en marine bij zich hebben geroepen en gevraagd hebben of Duitschland klaar was voor den oorlog. Terwijl de minister van oorlog met een beslist ,,ja" had geantwoord, had von Tir- pitz er op gewezen, dat hij niet zonder be denkingen een oorlog zou willen beginnen, en wel lo. met het oog daarop, dat het Kei- zer-Wilhelm-kanaal op dat oogenblik niet gebruikt kon worden, 2o. omdat de verde digingslinie bij Cuxhaveh niet geschikt was om een aanval af te slaan, 3o. omdat de on derzeebooten noc-h in aantal, noch wat de techniek betreft, tegen den vijand zijn op gewassen, en ten slotte met het oog op Het feit, dat de vloot slechts met 28 cM. ka nonnen is uitgerust., terwijl de Engelsehe schepen met 30 en 3i cM. kanonnen bewa pend zijn. Het conflict tusschen F r a n k r ij k en Spanje neemt meer en meer vasten vorm aan. De „Intransigeant" deelt mede, dat de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Spanje officieel op het einde der week zul len beginnen. De Spaansche ambassadeur te Parijs heeft nu reeds eenige staatslieden gecon sulteerd, zooals Bri.and, Deschanel, Poin- caró en Ribot. Op het oogenblik heeft er een gedachten- wisseling plaats tusschen Londen en Parijs, daar Engeland groot gewicht in de schaal zal leggen bij de regeling der Fransch- Spaansche moeilijkheden. Natuurlijk. Engeland is in geen enkel conflict partij maar steeds bemiddelaar, ad viseur of hoe men het noemen wil. Een der gelijke positie i& veel voordeeliger dan par tij te zijn. Zoo heeft Eng el an in bijna alle kwesties ter wereld zijn andeel en dab aandeel werpt solide rente af. Wij noemen nu alleen maar het Fransch-Duitsch con flict, het Italiaansch-Turksch en nu weer de F ran sch-Spaansche kwestie, waarbij En geland achter de coulissen meeuoet. Inderdaad de. positie van Engeland is thans sterker en invloedrijker dan ooit. Het nieuwe Oostenrijksche mi nisterie Stürgkh beeft zijn entrée gemaakt in de Kamer. In de regeeringsver- klaring wordt betoogd, dat, nu het onmo gelijk is gebleken een meerderheid samen te stellen, die gebaseerd is op politieke par tijverhoudingen, een meerderhei 1 dp ande re basis moet worden gevormd, ten einde te ikunnen komen tot vruchtbaren, etge- venden arbeid. Van die meerderheid zal geen enkele partijgroep uitgesloten zijn. Alle ministers die deel uitmalken van het kabinet hebben zich tot taak gesteld; het bewind te voeren in een geest van volmaak te onpartijdigheid jegens alle volken des rijks. De minister-president deed een beroep op de afgevaardigden om samen te werken met de regeecing, die den binnenlandschen vrede wenscht, gebaseerd op een entente tusschen de verschillende volken en een vruchtbaren wetgevenden arbeid. Of het helpen zal? Van elders uit Europa is weinig nieuws. De oorlog houdt aller aandacht thana te zeer bezig. Wij gaan dus maar weer in gedachten naar het Hemelsohe Rijk, naar China. De toekomst laat zich voor het groote Chineesche rijk vrij duister inzien. Zou ó'e vrees, waarvan de Pekingsche correspon dent van de N.-Y.Herald' spreekt, gerecht vaardigd zijn, dat d'e constitutioneel© over winning in China schipbreuk zal lijden op de klippen van persoonlijke eerzucht en dat de opstand zal leiden tot een oorlog tus schen Noord en Zuid en daardoor tot een nationaal bankroet* vreemde tusschenkomst en ae:verdeeling van het Chineesche rijk? Opbeurend officieel nieuws is er niet. "Van alle kanten komen berichten van steden en troepen, die tot den opstand overgaan. De val van Sjanghai is weer een nieuw be langrijk moment. Ondertussohen had Joean-sji-kai onderhan delingen aangeknoopt met den leider der opstandelingen. Men verneemt thans dat deze, generaal Lijoeënghoeng, de vredes voorstellen van Joean-sji-kai heeft afgewe zen. Li formuleerde tegenvoorstellen, o. m. in houdende, dat de republiek zal worden uit geroepen en dat de minister-president door de opstandelingen zal worden aange wezen. Heden loopt het gerucht dat Peking ge vallen is en de Keizer gevlucht. Mogelijk ia het gerucht verspreid om de zaak der op standelingen hier te begunstigen. Hoe het zij, de zaak staat thans voor de dynastie der Mantsjoe's die arme dynastie vrij hopeloos. Aanvulling der verordening op de straatpolitie. De Commissie voor de Strafverordenin gen heeft bij den gemeenteraad een voor stel ingediend tot wijziging van de verorde ning op de straatpolitie van den lsten April 1897 betreffende een paar leemten in die verordening, welke door invoeging van eenige bepalingen kunnen en h. i ook be- hooren te worden aangevuld. De eene leemte betreft het gevaar, dat er in gelegen is, dat zware vracht- en trans portwagens over den openbaren weg en in het bijzonder langs de hier en daar in onze stad voorkomende brug-hellingen naar be neden rijden, zonder dat zij voorzien zijn van eenig toestel tot vertraging van den gang, waardoor, zooals een enlkele maal is voorgekomen, ongevallen van emstigen aard veroorzaakt kunnen worden. Het schijnt de Commissie toe, dat een bepaling tot afwending van dit gevaar in onze ver ordening op de straatpolitie niet mag wor den gemist, weshalve zij voorstelt over te gaan tot vaststelling van een desbereffende in de overgelegde ooncept-verordening op genomen, bepaling. Cp de tweede leemte is speciaal in den laatsten tdjd eenige malen achtereen de aandacht gevallen. Het dek van eenige bruggen, met name van de Turfmarktsbrug en de hulpbrug van de Turfmarkt naar de Steen straat, is n.l. niet bestand gebleken tegen bet bereden worden met zeer zwaar beladen wagens, o.a. van den circus-Schu- mann. Een poging om de daardoor veroor zaakte schade te verhalen stuitte af op de pertinente weigering van den eigenaar van ihet schade-toebrengende voertuig om ver goeding te betalen voor schade, die Lij on mogelijk had kunnen voorzien en op de mogelijkheid waarvan hij door niemand was gewezen. Nog onlangs heeft ook de bestrating van gedeelten van den openba ren weg ernstige schade geleden door bet rijden met zwaar beladen cirouswagens, nl. de oprit naar de Turfmarktsbrug en den Rijnsburgersingel. Aangezien nu in onze ge. meente hier en daar bruggen te. vinden zijn, waarvan het dek gevaar loopt onder abnormaal zware vrachten te bezwijken en die als gevolg daarvan indirect ook verder met ernstige beschadiging bedreigd wor den, en aangezien tevens o.a. de plantsoe nen en singels onzer gemeente als grooten- deels grindwegen zeer lioht door ihet ver voer van. zware lasten beschadigd kunnen worden, heeft de Commissie getracht ook in deze leemte te voorzien. Zij had bij die pogingen met betrekking tot de bruggen met deze moeilijkheid te kampen, dat het haar bleek, dat het niet wel mogelijk was, een practisch geheel vol doende bepaling te maken, die tevens uit juridisch oogpunt volkomen onaantastbaar was. Met de nu voorgestelde bepaling om trent het vervoer van zware "rachten over bruggen en de daarbij aan het brug- en ha venpersoneel en aan de politie gegeven be- oordeelingsbevoedheid, vleit zij zich echter een oplossing te hebben gevonden, di© ©ok door den reohter als juist zal worden aan vaard. Het preventief belang van 't voorgestelde artikel springt in het oog, terwijl niet voor bijgezien mag worden, dat voo- 'an ver voerders zicli ook waarschijnlijk eerder tot het betalen van schadevergoeding bereid zullen betoonen, indien de aanspraken der gemeente kunnen gebaseerd worden op de bepaling eener verordening. Een formuleering in den geest van de door de commissie in het voorgestelde arti kel 38 ter gegevene komt ook voor in art. 12 van het bij Koninklijk Bestluit van 27 Juli 1906 vastgestelde Rijkswegenreglement. Er wordt voorgesteld, dab achter art. 38 van genoemde verordening worden inge voegd de beide volgende artikelen-. „Art. 38 bis. Het is verboden, zonder schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethouders en anders dan met inacht neming van de daarbij gesteld 3 voorwaar den, over den openbaren weg te vervoeren weglocomotieven, stoomketels, rtoomwalsen en in het algemeen buitengewoon zware voorwerpen, die aan den weg schade kun nen, toebrengen. Art. 38 ter. Het is verboden, over een be weegbare brug een vracht te vervoeren, waarvan het gewicht, naar het oordeel van ihet brug- en havenpersoneel of bij niet-aan. wezigheid van dit personeel naar 't oordeel van. de dienaren der politie, de brug aan beschadiging blootstelt." Achter art. 67 van bovengenoemde verorde ning wordt ingevoegd het volgende artikel: „Art. 67 bis. Het is aan houders en be stuurders van verhuis-, circus-, kermistrans. port- en petroleumwagens, alsmede van die vracht- en andere transportwagens, welke volgons aanwijzing van Burgemeester en Wethouders uit hoofde van hun gewicht daarvoor in aanmerking komen, verboden, deze op den openbaren weg te gebruiken, zonder dat zij voorzien zijn van een rem- Houders en bestuurders van al de in het eerste lid bedoelde wagens moeten zorgen, dat op die wagens stophouten worden me degevoerd alsmede dat de tuigen der paar den van broeken zijn voorzien." Pluimvee-tentoonstelling in de Stadszaal. Door het bestuur der Leidsche Pluim vee- vereeniging is tot B. en Ws. het verzoek gericht voor haar in de maand Januari van het volgend jaar te houden tentoonstel ling van pluimvee wederom de beschikking te mogen hebben over de Stadszaal tegen hetzelfde tarief, waartegen haar in de maand Februari van dit jaar de groote zaal der Stadszaal werd afgestaan. De huurprijs werd destijds overeenkom stig het advies door B. en Ws. door den Raad vastgesteld op f 100, aangezien de vereeniging met het oog op de voorberei dende werkzaamheden wel van Maandag tot en met den daaropvolgenden Zondag over de zaal moest kunnen beschikken, doch de ten. toonstelling zelfs slechta 4 dagen duurde en het minimum-tarief voor 7 dagen ten bedrage van f 210 daarom te hoog werd ge acht. Om die réden kwam het B. en Ws. billijk voor ook dit jaar den huurprijs op f 100 te bepalen. Intusschen bleek hun bij nadere informa tie, dat de vereeniging het volgend jaar be halve de groote zaal, ook de kleine zaal voor haar tentoonstelling wensohte te ge bruiken en dat ook den dag na de sluiting de zalen nog niet voor andere doeleinden konden worden verhuurd, waartegenover echter stond dat de tentoonstelling ditmaal in plaats van 4 slechts 3 dagen, 26, 27 en 28 Januari, zou duren. Zij deelden toen het bestuur mede, dat in verband hiermede h.L ook de door de vereeniging te betalen huur prijs zou moeten worden verhoogd en wel tot f 125, met welk bedrag het bestuur ver klaarde zich te kunnen vereenigen. Particuliere banken van leemiig. Om aan de gemeentebesturen ook na de in-werking-treding van d© Pandhuiswet 1910, die, zooals bekend is, het geheeie ter rein zoowel van de gemeentelijke als van de particuliere banken van leening geregeld heeft, nog de gelegenheid te laten, op en kele speciale punten, voor zoover de plaat selijke omstandigheden dit noodig mochten maken en in aansluiting aan de plaatselijk toestanden, een aanvullende regeling te tref fen, is in genoemde wet aan de gemeente raden uitdrukkelijk de bevoegdheid gegeven, ten aanzien van particuliere banken vim leening, onder goedkeuring van Gedepu teerde Staten, nadere bepalingen vast te stellen, betreffende de volgende zes spe ciaal genoemde onderwerpen a. eischen, waaraan loealitsiten, waarin een bank van leening zal worden gehouden, moeten voldoen alvorens de toelating kan worden verleend; b. een model voor bet register; o. een maximum van hetgeen .gevorderd mag worden, met in-acht-neming van de toegelaten onderscheidingen d. uren, gedurende welke de banken van leening gesloten moeten zijn, e. dat in de localiteiten, of in het per ceel, waarin een bank van leening gehouden wordt, zekere beroepen of bedrijven niet of niet zonder toestemming van Burgemeester en Wethouders uitgeoefend mogen worden of zekere bezigheden niet of niet zonder toestemming van Burgemeester en Wethou ders mogen geschieden f. wat door den houder van een bank vaii leening moet worden gedaan ter wering van verspreiding van besmettelijke ziekten door panden." De Commissie voor de Strafverordemn-

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 5