fi«. 15883 Maandag 6 November. A0. 1911. (§eze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Veipilerinij van den Gemeenieraad van Leiden, Uit de „Staatscourant FEUILLETON. Het oorlogsbericht. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letter! naai plaataniimte. Kleine advertentiëD van 30 woorden 40 Cents contant; elk tiental woorden meer 10 Cents. - Voor het inoasseeren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oentsi per 3 maanden f 1.10. Guiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post 1.65. op Donderdag 9 Nov. 1911, d«i namiddags to twee uren. Te behandelen onderwerpen: 1. Beëediging en installatie van de nieuw benoemde leden van den Gemeenteraad. 2. Benoeming van een lid der Commissie tot wering van schoolverzuim. (268) 3. Verzoek van dr. W. Th. M. Weebers om bestendiging in de betrekking van Stads geneesheer. (269) 4. Vérzoedt van G. Honselaar om eervol ontslag als onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de school der 4de klasse No. 1. (265) 5. Verzoek van J. Rijkse om eervol ont slag als onderwijzer met verplichte hoofd akte aan de Jongensschool 2de kl. (277) 6. Verzoek van de firma Burgersdijk en Niermans om bestendiging van de huur van het pakhuis in de Nieuwsteeg No. 10. (27S) 7. Verzoek van de Leidsche Pluimvee-ver- eeniging om de groot© en de kleine zaal der Stads-Gehoorzaal tegen verminderd ta rief beschilkbaar te stellen. (271) 8. Voorstel tob beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de kosten van her stelling van gemeente-eigendommen, wegens schade aangericht door den storm op 30 September en 1 October jl. (270) 9. Verzoek van de Leidsche Duinwater maatschappij om toestemming tot het uit breiden harer kanalisatie onder ie gemeen te Oegstgeest.. (266) 10. Voorstel: a. tot het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Koudekerk betreffende de levering van ga-s in die gemeente b. tot aanvulling van het uitbreidings- en vernieuwingsfonds der Stedelijke gasfa briek, met een bedrag van f34,000; c. tot vaststelling van den desbetreffen- den begrootingsstaat. (267) 11. Verordening, houdende wijziging van do verordening op de Straatpolitie van 1 April 1897 (Gemeenteblad No. 6), laatste lijk gewijzigd bij de verordening van 27 Juli 1911 (Gemeenteblad No. 26). (272) 12. Verordening, houdende voorschriften ingevolge art. 37, litt. a der Pandhuiswet 1910 (Stbl. No. 321). (274) 13. Verordening, boudende vaststelling, ingevolge art. 37, litt. b. der Pandhuiswet 1910 (StbL No. 321) van een model voor het register bedoeld bij art. 18 dier Wet. (274) 14. Verordening, houdende voorschriften, ingevolge art. 37, litt. c, d, e en f der Pand huiswet 1910 (Stbl. No. 321). (273) 15. Voorstel om aan het Fonds tot aan moediging en ondersteuning van den ge- wapenden dienst in de Nederlanden in eigendom af te staan een gedeelte van het Raamland aan den Hoogen Rijndijk, gr^ot 4180 vierk. M. (264 en 279) 16 Voorstel om, naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van M. de Tombe c.s., te besluiten: a. een bijdrage in uitzicht te stellen in de kosten van straataanleg beoosten den Zoeterwpudschen weg, aan de eigenaren der straat; b. de benoodigde gelden beschikbaar te stellen voor de kosten van bet leggen van een riool in den Zoeterwoudschen weg; c. tot het bestraten van de te dempen sloot langs de perceelen, Sectie M, Nos 1484, 2954 en 2955. (275) 17. Vaststelling van het forensenkohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1911. (263) 18. Voorstel tot het inroepen van scheids rechterlijke uitspraak in zake het geschil met de Leidsche Duinwatermaatschappij over de rekening dier maatschappij over 1909. (276) liesuiettelyke ziekte. ROODVONK. Be Burgemeester van Leiden; Gelet op artikel 21 der Wet van 4 De cember 1872 (Staatsblad No. 134) Brengt ter algemeene kennis, dat in de week van 30 October tob en met 5 November 1911 aangifte is gedaan van 14 gevallen van Roodvonk en dat in die week geen perso nen aan die ziekte zijn overleden De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Leiden, 6 November 1911. Gemeentelijke keuringsdienst vun eet- en drinkwaren voer de bui tengemeeuten. Van de nuttige werking der gemeente-: lijke keuringsdiensten van eet- en drink waren is bijna ied^r overtuigd. Daarmede wordt niet enkel een hygiënisch belang gediend, ook financieel wérken zij zeer gunstig. Toen de keuringsdienst in Lei den nog niet bestond werd er bijna geen melk verkocht, die niet was aangelengd met water. Het was een zoo algemeen ingeworteld misbruik,- dat 'de melkverkoo- per. zoo min als de landbouwer er zich voor schaamde. Het heette dan dat men de emmers of kannen, waarin gemolken was, of waarin de melk had gestaan, alleen maar wat naspoelde, maar wat dat na spoelen beteekende, hoorden we de vori ge week nog -voor de Haagsche Recht bank, waar een landbouwer voorstond die op die wijze de melk had vervalscht met 15 tot 30 pCt. LWie ter 100 kan van deze melk kocht betaalde 30 maal 10 ct, is f 3 voor even zooveel Liters water, dat men voor niemendal uit den waterkraan kan nemen. De man leverde" zijn melk in Leiden al waar de keuringsdienst werkt, en liep er daardoor in, maar in Zoeterwoude zelf had hij straffeloos deze praktijken kunnen toepassen. Dit eene geval illustreert de waarde van een goeden keuringsdienst. Melkvervalsching is echter nog maar een zeer primitieve wijze van vervalsching. Bpna alle levensmiddelen ook het brood staan aan vervalsching bloot en men maakt er langs wetënschappelijken weg gebruik van niet alleen tot nadeel van de beurs der consumenten, maar ook tot schade van de gezondheid. Als men een surrogaat voor bessensap koopt, bestaande uit stijfselpap met salicylzuur, saccharine en een kleurstof, dan benadeelt men niet enkel de beurs, maar de maag ook. In Leiden is in den loop der jaren al wat ongerechtigheid op dit gebied ont dekt, aan de kaak gesteld en voor het vervolg onmogelijk gemaakt. En de goede winkeliers juichen den dienst toe, want zij hebben nu niet zooveel te lijden van con currenten die met goedkooper en tevens slechte waar hun de klanten aftroggelden.; Nu zou onze keuringsdienst echter nog van veel meer nut kunnen zijn, wanneer omliggende gemeenten er zich bij aanslo ten. Het denkbeeld is dezer dagen in den gemeenteraad van Leiden besproken en vond ook bij B. en Ws. instemming. Ook zonder dat Leiden er financieel bij bevoor- voordeeld zou worden, zal het gemeente^ bestuur zeker gaarne één zijner instellin gen dienstbaar stellen ten nutte van de omliggende gemeenten. Ongetwijfeld zouden d<s betrokken ge-: meentebesturen deze zaak gaarne in over-: weging nemen, doch zij weten wellicht niet hoe de zaak moet. worden aangepakt. Ons dunkt dat de beste weg om tot een oplossing te komen is, dat men-zich door den Directeur van dezen dienst, dr. J. J. van Eek, omtrent de werking van den keuringsdienst eens liet voorlichten. Wij zijn'er van overtuigd, dat deze, in dien-vanwege een óf meer gemeentebestu ren daartoe een uitnoodiging tot dr. Van Eek wordt gericht, hij daaraan gaarne zal willen voldoen. Laat men er niet tei lang mee wachten. Hoe spoediger de Leid sche Keuringsdienst tot de verschillende naburige gemeenten wordt uitgebreid hoe beten Leiden, 6 November. Tegen inwilliging van. het verzoek van den heer G. Honselaar, om wegens zijn benoeming tot onderwijzer aan de op. 1 school te Naarden, met ingang van 1 Dec. a.s eervol ontslag uit zijn betrekking van onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de openbaré school der 4e klasse No. 1 alhier, bestaat geen bezwaar. Evenzoo werd" in overvveging gegeven gunstig te beschikken op een verzoek van den heer J. Rijkse, om wegens zijn benoe ming tot onderwijzer te Amsterdam, eer vol ontslag uit zijn betrekking van onder-, wijzer met verplichte hoofdakte aan de openbare Jongensschool 2e klasse alhier met ingang van 1 Februari 1912. Op 31 December a.s. eindigt de huur van het pakhuis gelegen in de Nieuwsteeg, achter het perceel No. 10, laatstelijk krachtens raadsbesluit van 6 December 1906 voor den tijd van vijf jaren verhuurd aan de firma Burgersdijk en Niermans alhier voor f175. fver jaar. Aangezien de huurster het verlangen heeft te kennen gëgeven het pakhuis op nieuw voor vijf jaren in te huren, bestaat daartegen geen bezwaar. De Commissie van Financiën deelf mede dat zij geen bedenking heeft tegen de voordracht van B. en Ws., waarbij wordt voorgesteld aan het Fonds tot aam moediging en ondersteuning van den ge- wapenden dienst inde Nederlanden, zonder betaling van koopsom, In eigendom af te staan een gedeelte van het Raamland, groot 4180 M2, ten behoeve van den bouw van een nieuw Invalidenhuis, waartegen over de gemeente Leiden, eveneens zonder betaling van koopsom, den eigendom ver krijgt van liet aan het Fonds toebehoo- rende gedeelte van het Invalidenhuis aan den Middelweg en den Ouden Rijn en de volledige beschikking over het haar in eigendom toebehoorende gedeelte van ge noemd Invalidenhuis terugverkrijgt. Ter voorziening in de vaoature van een lid der Commissie tot wering van schoolver zuim, ten gevolge van de periodieke aftre ding van den heer L. G. van Dorp, is den Raad d© volgende aanbeveling van twee be noembaren aangebodenlo. L. G. van Dorp; 2o. L. A. Werner. Er bestaat gee*-» bezwaar tegen inwilli ging van het verzoek van dr. W. Th M. Weeber9, om voor drie jaar bestendigd te worden in zijn betrekking van etads-ge- neesheer. De gemeenteraad, de secretaris en de gemeente-ontvanger zullen den burgemees ter en mevrouw De Gijselaar een diner aan bieden op Zaterdag 18 November a.s., in hefi hotel Levedag. Wij móeten een onzer doktoren vreet aan Den Haag afstaan. Met leedwezen zul-, len zijn patiënten zeker vernemen, dat on ze stadgenoot dr. Van Emden het voorne men koestert zich uit zijn drukke praktijk terug te trekken en naar Den Haag te gaan, waar hij zich echter niet als huisdokter zal vestigen. Speciaal aan zenuwzieken schijnt de heer Van Emden zijn aandacht te willen wijlden. De heer H.- H. Stevens, oud-leeraar onzer Ambachtsschool, is benoemd tot di recteur der Ambachtsschool te Helmond. Alhier i3 Zaterdag opgericht een ,,Vereeniging tot bevordering der Bijen teelt-voor Leiden en Omstreken.", Zij telt reeds 40 leden, uit zestien gemeenten. Om dit doel te bereiken werd „In den Vergulden Turk" door 50 genoodigden een vergadering gehouden welke werd geleid door den heer J. C. Stam. Er werd vastgesteld een reglement, waarvan het concept reeas was ontworpen, in overeen stemming met de bepalingen van het re glement van de „Vereeniging tot bevorde ring der Bijenteelt" te Utrecht, v aarvan deze Vereeniging een afdeeling zal vormen. Vertegenwoordigd waren, behalve Leiden: Bodegraven, Oudshoorn, Bennebroekj Was senaar, Benthuizen, Voorhout, Voorschoten, Zoetermeer, Rotterdam, Zoeterwoude, Noordwijkerhout, Katwijk, Oegstgeest, War mond en Roelofarendsveen. Eenige besprekingen hadden nog plaats over voordeelen voor bijenhouders verbon den aan het lidmaatschap, als: accijns vrije suiker, goedkoope aanschaffing van bijen kasten, enz. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren B. van Dijken, Warmond, voorzit ter; J. C. Stam, Leiden, secretaris; M. J. Spaargaren, Warmond, en A, A. de Groot Czn. Oegstgeest, commissarissen; en mej. T, Mulder Leiden, penningmeesteres. Op de 21ste lijst van de 33ste jaar collecte voor de Scholen met den Bijbel komen o.m. voor: Boskoop met f 192.51; Hillegom met 157. 64fc. De 1ste luitenant H Zeeman, van het 4de reg. inf., is werkzaam gesteld ten bu- reele van den commandant van het veldle ger te 's-Gravenhag©. Aangenomen is het beroep naar de Ned.-Herv. Kerk te Amsterdam door ds. A. G. H. van Hoogenhuyze, te Doorn. Beroepen is bij de Chr.-Geref. Kerk te Woerden ds. H. Woudstra, te Nieuw-Am- Bterdam. Ds. J. G. Haselager, pred. te Dork- werd (Gron.) hoopt 7 Januari afscheid van die gemeente te nemen, om 14 Januari in trede te d'oen bij de Ned.-Herv. Gem. te Warmond, na vooraf bevestigd te zijn door zijn broeder ds. H. Haselager, pred.. te Oostereno! (Fr.) Morgen viert ds. J. H. Landwehr, Geref. pred. te Rotterdam, zijn zilveren ambtsfeest. In een op aansluiting van het Nutsde- partement te Zaandam gehouden bijeen komst is besloten tot oprichting van een openbare leeszaal. Er is een voorloopig co mité gekozen, waarin alle richtingen, be halve de Katholieken, zijn vertegenwoor digd. Te 's-Hertogenbosch is op den leeftijd van 46 jaar overleden de heer G. H. F. Kreymborg, me de-directeur van de firma Kreymborc en Co., die in de voornaamste plaatsen des lands groote winkelzaken iü heeren- en kinderkleeding drijft. De overledene was directeur van de Zui delijke afdeeling der firma die de maga zijnen omvat te Yenloo, Middelburg en Den Bosch. Mr. N. P. v. d. Berg. de president der Nederlandsche Bank, herdacht gisteren'zijn 80sten verjaardag. Door vertrek naar elders had de heer v. d. Berg zich aan huldebetoon onttrokken. Zondagnamiddag arriveerde Prins Hen drik per auto te Leeuwarden en stapte af aan de woning van den oommissaris der Ko ningin, mr. P. A. Y. baron van Harinxma thoe Slooten. Oogcnblikkelijk werd de Prinselijke vlag gekeschen. Maandagmorgen vertrok Z. K. H. per- auto naar Oostmahorn om vandaar per „Teo Lotté" over te steken naar Schiermonnik oog, waar de Prins, als gast van graaf Berns "torff, deelneemt aan een jachtpartij. Hr. Ma pantserdekficbip „Holland" on der bevel van den ka-pitein-luitenanb ter zee J. J. Oudemans, is 4 dezer te Shanghai aam gekomen. HAARLEMMERMEER. Bij het gemeen tebestuur is ingekomen een verzoek van liet kerkbestuur van de parochie H. Johannes den Dooper te Hoofddorp tot het bouwen van een R.-K. sohool met onderwijzers Qn zuster woning. De school zal verrijzen naast de Iva.: lieko kerk te Hoofddorp, terwijl, naar v vernamen, met den bouw zoo spoedig mo gelijk zal worden begonnen. KATWIJK-AAN-ZEE. De collecte, in de kerk cler Ned.-Herv. Gem. alhier gehouden voor Christelijke belangen in en buiten de' gemeente, heeft f 132.67 opgebracht. Dezer dagen stierf van den landbou wer Van Rhijn, alhier een koe. Heb lijk werd, na voor de comsiunptie ongeschikt; te zijn gemaakt, in de duinen begraven. Misschien uit vrees dat men het toch nog; voor consumptie zou opgraven, is heb' 'Zaterdagavond weer te voorschijn gehaald.' en met behulp van turf en brandhout ver brand, waarna de overblijfsels andermaal begraven zijn. NOORDWIJK, In den stormnacht vari Zaterdag op Zondag om ongeveer 2 uur ontdekte de veldwachter J. Went, die den nachtdienst had', dat er brand was in een schuur van de Wed. T. in de Douzastraat., Direct wekte hij de zoons der Wed. en hielp hen, den brand blusschen. RIJNSBURG. Het verbruik van gas ia weer toegenomen en bedraagt voor de maand October 11026 kub. M. Bij Kon. besluit is aan den reserve-offi* cier van gezondheid 2de kl. J. L. Siemens die als zoodanig bij Kon. besluit van 5 De* cembêr 1906, gerekend van 15 November 1906, voor den tijd van vijf jaren werd benoemd, gerekend van 15 dezer, een eer vol ontslag verleend uit zijn gemelde be< trekking tot de landmacht; met 16 Dec. benoemd tot directeur van' het post- en telegraafkantoor te Kampen,, J. van der Linden, thans in gelijke betrek* king te Baam; met ingang van 16 dezer; tot commiesf de r posterijen en telegraphie 3de klasse* B. H. Blommers, thans commies der poste rijen en telegapkie 4de kl.tot commies, der posterijen en telegraphie 2de klasse,. H. J. van de Kleinemulder, thans commies der posterijen en telegapkie 3de. toegekend de aan de orde van Oranje* Nassau verbonden eeremedaille, in zilver,; aan A. L. Wijn, timmerman bij de firmai van D ij ck-Stumpers, stoomtimruerfabriek ,,de Rietrink", te Eindhoven. Loten Paleis voor Volksvlijt. Naar het „Hbl." verneemt, heeft Vrij* dag een conferentie plaats gehad tusschen de directie van het Paleis voor Volksvlijt en de commissie tot beheer van het waar* borgfonds. Definitieve besluiten werden echter nietf genomen en waarschijnlijk zal over eenigo dagen wedeT een conferentie plaats via-1 dón. Slot) Als hy zich don weg goed herinnerde, dan waren er meer slechte dan goede plekken. Hy zou bly mogen zyn, wanneer hy tusschen twaalf eu éón uur te Sarras aankwam. De telegrammen hadden wel een goede twee uur werk, want ze moesten in Cairo overgeschre ven worden. Dus op zyn allervroegst zou de tydlng in Fleetstraat kunnen aankomen om twee of drie uron in den morgen. Het was mogelyk, dat het gelukte; maar er was heel veel kans van niet. Omstreeks drie uren wor den de ochtendedities afgedrukt. Was dat reeds geschied, dan was zyn kans voorgoed verloren. Het eenige, wat hem zeer duideiyk werd, wa», dat alleen de eerste, die by het telegraafkantoor kwam, eenigo kans had, en Anerley dacht, dat hy de eerete kon wezen, wannoer hy hard doorreed. Hy tikte dus ge durig op den zwanenhals van het dier, en de lange, lenige ledematen bewogen zich al sneller •n BDoller by ieder likje. Waar de rots tot aan de rivier afloopt, moet eon paard er om heen loopen, terwijl een kameel er over heen rydt. Anerley be greep, dat h'J dus steeds won op zyn met gezellen. Maar het kostte hem dan ook hooi wat moeite en pyn. Hy had gehoord van mannen, die zich geheel doorryden by een tooht op een kameel; hy wist ook, dat de Arabieren breeds doeken vast om bun lichaam binden, wanneer zy zioh gereed maken tot een langen tocht. Het had hem eerst onnoodig en be- spotteiyk toegeschenen, toen hy op reis ging langs dien effen weg, maar nu, op de rots achtige paden, begreep hy vrat het doel daar van wae Geen oogenblik kon hy op hetzelfde plekje "bly ven zitten. Hy werd voortdurend nu naar voren, dan naar achteren geworpen; eindelyk deed ieder plekje van zyn lichaam hem pyn. Nu eene de schouders, dan de rug; overal, overal. Hy hield die meest pynlyke plekken soms vast met de hand om de spie ren stevig te drukken. Hy trok zyn knieën op, ging weer wat anders zitten en klemde de tanden op elkaar met het vaste besluit het vol te houden, al moest hy er van ster ven. Het was of zyn hoofd zou barsten; zyn verschroeid gelaat deed hem zoo'n pyn, ieder gewricht van zyn lichaam leek wel bezeerd. Maar hy vergat dat ailes, toen hy by het op gaan van de maan paardehoeven hoorde weerklinken op het pad langs de rivier; by begreep due, dat by zyn metgezellen gepas seerd was, zonder dat zy hom gezien hadden. Maar hy was nauwelyks halverwege en het was reeds elf uur. Den geheelen dag door hadden de tele- graafnaalden niet stil gestaan in het kleine huisje te Sarras, dat tot telegraafkantoor was ingericht. Met zijn naakte muren en zyn met zakken overtrokken stoelen wae het op dat» oogenblik oen van de drukste plekjes op aarde, en van dat knetterend, aanhoudend getik scheen het lot der wereld af te hangen. Menig aanzienlyk persoon had aan den anderen kant van dien telegraafdraad gestaan en was in aansluiting geweest met dien ouden militair. Een Fransch minister had bericht gevraagd, en een Engelsch markies had naar de opinie van den bevolroerenden generaal geïnformeerd naar den stand van zaken. Telegrammen in cyferschrift haddon den beambte haast krank zinnig gemaakt, want er is niets zoo laBtig als een bericht in cyferschrift overbrengen, wanneer men den sleutel tot dat schrift niet kent. Menig gewichtig diplomaat was den ge heelen dag door de kamers van Europeeecbe kanseliers ingeloopen, en de resultaten van .1 die gesprekken waren in het kleine hutje fluisterend vernomen. OmstreokB tegen twee uren in den morgen was er eindelyk een lang telegram gekomen en de vermoeide telegrafist had de deur opengedaan en stak een pflp op in de koele frissche nachtlucht, toen hy een kameel op den etoffigen weg zag aankomen en een man, die zeer dronken leek te zyn, kwam naar hem toe waggelen. „Hoe laat is het?" vroog hy met zachto stem. De beambte had op de lippen te ant woorden, dat het tyd voor hem was om naar bed te gaan. Maar het is niet verstandig, om by een veldtocht met grappen aan te komen ten koste van een man, die er uitzag zooale deze. Hy vergenoegde zich dus te zeggen, dat het twee uren was. Maar hy kon geen antwoord gegeven heb ben, dat een pynlyker uitwerking had. De stem leek ook wel dronken to worden, de man greep zich vast aan den deurpost om niet op den grond te vallen. „Twee uren! Is het dan toch voor niets 1" Het hoofd van den man wae verbondon met een met blood bevlekten sakdoek, zyn gelaat was donkerrood, en hy stond daar mot kromme beonen alsof hy zyn rug haast niet langer kon rechthouden. De beambte be gon te begrypen, dat er iets byzonders ge beurd was. „Hoe lang heeft een telegram naar Louder^ werk om over te komen?" „Ongeveer twee uren." „Er. het is nu twee uron. Dan is het ei niet vóór vier uren." „Drie uren." „Vier." „Neen, drie." „En ge zegt twee uren?" „Ja, maar er ia moor dan een uur verschil in lengte tusschen hier en Londen." „Gelukkig dan kan het nog." En stomme lend naar een stoel begon hy zyn b3langryk telegram te dlcteeren. En zoo kwam het, dat de „Gazette" een lange kolom met een opschrift als een graf schrift had, terwyi de bladen van do „Intel ligence" er. de „Courrier" zoo leeg waren al* de hoofden van hun uitgevers. En zoo ge schiedde het ook, dat toen twee vermoeid# mannen, op twee afgebeulde paarden omstreeks vier uren ia dea morgen aan het telegraaf kantoor van Sarras kwamen, zy elkander stilzwygend aanzagen, en zonder iets te zeg gen woggingen met de overtuiging, dat er soma toestanden zyn, waarvan de taal niet by machte is den indruk weer te geven.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1