PEKELVLEESCH Waarschuwing. Handschoenen. geer goed Brood. Jaeger Wollen Ondergoederen. Haartwistpteder, TMERE's Sp®kslag®3*Jj7 No. 1586! XaEXSïS&H BACIBIaJllD, Vrijdag1 8 November. ÜfweeSe Sl&sL Anno 1911. Nedei'landsche Schaakbond. AANISTEOIHS. wan Rossusn du OhatteS? Breestraat 95. Telef. 92. Filiaal: Nieuwe Rijn. No. 55. Reciame-Wo!, sterk en goed zwart blijvend, De Leidsche Begrafenis-Onderneming „PIËTAS". Groot® Sorteeringg Glacé, Tricot ea peau de Snéde Zwarte en fantasie ÈSe©Z0laars« Kanistaf, Entre-deux, Passementerieën, enz. WUMOBEL iBmiMER. BREESTRAAT 108a. E. NÜACK - Breestraat 65. 16 cent® per ons. Fijn gekruide St.-Nicolaas Dikke Sebrakon Theekransjes Dames-Janhagel Chocolade-Padvinders Gegarandeerd zuivere Cacao J. G. PHÖM, Breestraat 97. H, Craota Ul Jf Afslag. «8 PRIJSCOURANT. WITTE SINGEL 2. „SANIfAS", Steenschuur l Doiiksr steeg- 17. Telefoonn. 192, Tongeworst, Buitenlandseh Overzicht. Tweede Kamer. Ëciiiiaa£sche Wedstrijd in 4 klassen (hoofd-, 1ste, 2de en 3de klasse), zooveel mogelijk in groepen van 4 spelers, op Zondag 18 November 1011, te Lelden, in Caté „In den Tergalden Tnrk". Speeltijden 9)-12j, 1J-4J- en 6 9. Als prijzen worden Medailles uitgeloofd. Het inleggeld bedraagt f l.SO. (Voor bondsleden en leden van b(j den Bond aange sloten clubs ƒ1.—). Aangifte (ook van nlet-bondsleden) b(j onderge- toekende, correspondeerend lid voor Leiden, of wel tot uiterlijk 9 uren, in het Wedstrydlokaal. S. W. WEISFELT, 662 S 20 Bloemmarkt 2, TE HOOP AANGEBODEN: wegens sterfgeval een Enslnithaard (Jaarsma), een Eikenhoutsn JPorte- mantoan. Een Tafeltje, h''"1" een nieuw Hnisorgel, een .Hangel, alles in zeer goeden staat. Adres: te bevr. Bnr. v. d. Blad No. 6604. 10 Op Maandag, den 80sten November 1911, des middags te Elf uren, is de Commissie van Beheer van „Endegeest", voornemens op het Raadhuis te Leiden, aan te besteden: (Bestek No. 20) SI et houwen vaneen Woning, voor den Geneesheer - Dsrec* teur der gestichten „Endegeest,„«hain- gaesi" en ifoor» gaist" op het terrein van het gesticht „En- dageest" te Oegst- geest. Het bestek en de teekentngen lig gen ter inzage en overname op het Bureau van Gemeentewerken op ei ken werkdag de besteding vooraf gaande van 's morgens 9 tot '3 mid dags 4 uren en zijn aldaar per Btel A f 1.25 verkrijgbaar (franco per poet f 1.36) zoolang de voorraad atrekt. 6266 40 Aanwijzing in loco zal worden ge houden op Vrijdag, den lOden Novem ber 1911, des voormiddags te 10J uren, op het bouwterrein (ingang ter rein boekhoudsrswoning van „Ende geest") te OegetgeoBt. Verdere inlichtingen verkrijgbaar ten Bureau Gemeentewerken dage lijks tusechen tien en twaalt uren. Goud- en Zilversmid. Op onxe werkplaatsen ia een speciale inrich ting voor het polijsten (opmaken) van Ieelijk geworden Tafelzilver en allerhande ander Zilverwerk. Prijzen kunnen vooraf worden opgegeven. Werkplaatsen (Electrise h): EANGEBRUG. 6642 46 89 Cts. per knot, Cts. per 3 knotten. HERCULHS-WOI., 25 Cis. per knot, 70 Cts. pep 3 knotten. Aanbevelend: S. Hm O. SUITS? PRINSESSEKADE 3. 5511 20 TEEEEOONN. 944. Directeurs H. KEER£ WEER. Kantoor: Aalmarkt 16. Telefoonnummer 861. Onder aanbeveling der H.H. I Dr. J. 0. M. TIMMERMANS. Notaria J. J. TER LAAG Czn. W. F. VERHET VAN WIJK. S. J. LE POOLE. 4476 20 Dr. 0. M. VAN VOORTBNYSEN. Kousen, JE&olklseii, B.leefd aanbevelend, 5509 30 10 Cts. por ons. 35 Cts. per pond. 10 Cts. per ons. f 1.25 per Kilo. BIJ 5510 23 Met deze bericht ik mijn geachten Begunstigers dab g. oi] mij te bekomen is Alles per 5 ons 5517 54 Runderlappsu 40 cts. <1 Gehakt 40 a Rollade 45 Schenkelvlaesch 35 I Haas60 M Biefstuk60 a«" Deze prijzen nit- sluitend aan de Bank. 4087 29 Aanbevelend, A. I. FJMTEYH. VleesoSthoutnrsi'. om ovortollig haar to jorwijdaren f 1.20 p. pot. 5549 6 G@isoiaissr „Prodikér3" der Christelijke Jongelings-Vereeniging Pred. 12: la, Janvossensteeg 17. BIOSCOPE VOORSTELLING met „The Royal American Electro Bioscope" van den Heer M. H- VAN GËNNE, Den Haag, op Dinsdag 7, Woensdag 8 en Donderdag 9 November, des avonds te 8 uren. Toegang 15 Cents. Gereserveerd 80 Cents. Kindervoorstelling: Dinsdag-, Woensdag- en Donderdagmiddag, te 5 nren. Tosgang 5 Cents. Geleiders 19 Cents. De opbreugst strekt ten voordeele van het „Bouwfonds". 5422 28 (Zie verder Strooibiljetten). OPGERICHT 1731. Ham, Rookvleesch. Saucisse de Bonlogne, Ossotong, prima ranwe Rookworst, gekookte Rookworst, Boterliammenworst, Leverworst, Ontbijtspek, Knackworst, Hoofdkaas, gevulde Varkenspoot, Itaiiaansciie Vieesckknns, Tongerollade, uitgesneden Hamburger Osserib. 6516 26 O - - Het is Commissarissen der Leidscha Brood fabriek meermalen gebleken, dat brood verkocht wordt onder den schijn van afkomstig te zijn van de fabriek, terwijl dit niet het geval is. 5231 64 Met ernst wordt de aandacht erop gevestigd, dat, althans voor zoover het plaatbrood en roggebm >d betreft, dit gemerkt is met de letters Isa Üva F" DB COMMISSARIStsliN DER LEIDSCHE BROODFABRIEK. N. B. liet laatste rapport van het bacteriologisch en scheikundig Instituut van Dr. tl. J. VAN 'T HOFF en L. VVEEDA te Rotterdam over het brood der Leidsche Broodfabriek luidt: Na de eigenlijke M a r o k k o-overeen- komst is nu ook Ihet Kongo-tractaat getee- kend door de beide onderhandelaars. Men verwacht 4 November de teekening van het geheele Fransch-Duitsche verdrag. Er wordt thans bekend dat de vertra. ging der onderhandelingen gedurende de laatste dagen geen ernstige reden had maar voortsproot uit internationale hoffe lijkheid. Het Fransche kabinet had met de bijeen roeping van de Kamers gewacht, omdat men niet zeker wist, wanneer de onder handelingen te Berlijn afgeloopen zouden zijn. Toen alles geregeld was, werd in Iden laatsten ministerraad besloten het parle ment op a.s. Dinsdag bijeen te roepen. Dientengevolge had men getracht de pu blicatie van het verdrag uit te stellen tot kort voor de bijeenroeping van de Kamer om al te langdurige besprekingen in de pers te voorkomen. Daar de Duitsche Rijksdag zich 10 dagen vacantie gegund heeft, was in beide landen de situatie de zelfde en konden dus de parlementaire be sprekingen in Frankrijk en Duitschland gelijktijdig geschieden. Hierin schuilt de eenige reden van het uitstellen der publi catie. Zooals wij gisteren reeds meedeelden, tiet Spanje met eenige argwaan het eind dezer onderhandelingen te gemoet. Het is bang, dat Frankrijk geen genoe gen zal nemen met de Spaansche verove ringen in Noord-Marokko. In tegenstelling met hetgeen eenige Pa- pijsche bladen hebben meegedeeld, schijnt vast te staan, dat de Fransche regeering nog geen bepaald verzoek te Madrid heeft gedaan om grondgebied aan den sultan van Marokko terug te geven. Alleen weet men, dat ten gevolge eener gedachtenwisse- ling tusschen den Franschen ambassadeur en den Spaansdien minister van buiten- iandsche zaken, deze laatste in beginsel Zich bij het geven van compensaties heeft neergelegd. Daar echter van Spaansche zijde slechts 'de teruggave van enkele onbelangrijke pun ten in het binnenland is aangeboden, acht men deze geen ernstige bespreking waard, en wacht men te Parijs voorstellen van meer beieekenis af. Enkele personen uit de omgeving van den minister-president verzekeren, dat Ca- palejas zich niet persoonlijk op een onver zoenlijk standpunt plaatst: hij zou het ge gronde van zekere eischen zeer goad in zien. Maar men zoekt de verklaring van de houding van de Spaansche regeering len van de wisselingen in de Spaansche politiek hierin, dat men in regeringskrin gen vreest verplicht tc zullen worden tot het geven, van dubbele compensaties, n.l. (ban Frankrijk en daarna aan Duitschland. En dan zou Spanje wel eens heel weinig over kunnen houden van al zijn mooie stukken. Een poging van Spanje om Frankrijk en Duitschland tegen elkaar uit te spelen is mislukt De correspondent meent te kunnen ver, zekeren, dat de Duitsche ambassadeur den heer Canalejas heeft verklaard, dat Spanje zich met Duitschland zal moeten verstaan, zoodra het Fransch-Spaansche verdrag ge- teekend zal zijn. Na dit onderhoud heeft de premier den Franschen gezant medege, deeld, dat hij slechts op deze voorwaar, den met Frankrijk in onderhandeling zou treden, dat de regeering van de republiek zich verbindt Spanje te beschermen tegen iederen verderen eisch tot gebiedsafstand door een derde mogendheid. De Fransche regeering moet deze voor, waarde hebben afgewezen. In Engeland broeit het nog altijd met de spoorwégmannen. Omtrent de kwestie zelf is geen beslissend nieuws. Nog altijd vergadert het bestuur van de A. S. R. S. Volgens de Press-association heeft het parlementslid Thomas het voor, stel gedaan, om, voordat men wederom, tot een algemeene staking overgaat, eerst nog de vertegenwoordigers der maatschap pijen uit te noodigen tot een bespreking van het verslag der spoorwegcommissie, ten einde hieruit te nemen, „wat er goeds in is." Dit voorstel schijnt de opvatting der meer verzoeningsgezinde leiders der spoor, wegbeambten weer te geven. Een dezer leiders toonde zich zeer opti-, mistisch en hoopt dat een staking verme den zou kunnen worden. Uit de provincis echter komen ongunstige berichten; onder het spoorwegpersoneel op verschillende plaatsen blijkt de stakingslust weer heftig op te komen. De vakvereenigingen nemen reeds de noodige maatregelen ter voorbe reiding voor pen nieuws staking, opdat men gereed zal zijn als tot een staking zal worden besloten. Ook de laatste berichten wijzen op een groot verschil ,van gevoelen onder de spoorwegmannen. Sommigen zijn vooreen algemeene staking, anderen voor een schik, king. De Londensche huurkoetsiers talmen niet zoo lang. Zesduizend bestuurders van motorcabs hebben op een vergadering besloten, on verwijld te staken tot hun eischen zijn in gewilligd. De toestand in China blijft ern stig. Overal broeit het. Zelfs Peking wordt vergeleken bij een kruitmagazijn; er is maar één vonkje noodig. Omtrent de gevechten, die tot Maandag avond om en bij Hankou werden geleverd, komen berichten in, waaruit blijkt, dat de opstandelingen den Zaterdag te voren na een verwoed gevecht bet door de regee- ringstroepen veroverd spoorwegstation te Hankou hadden hernomen, doch het des avonds weder moesten ontruimen. Maandag j.L viel ook Hanjang met het daar aanwezige arsenaal in handen der Te- goeringstroepen, zoodat de opstandelingen van de drie groote steden, welko zich in him macht hebben bevonden, nog Blechts Woetsjang behielden. Volgens marine-berichten uit Hankou woeden daar verscheiden groote branden. Duitsche radiogrammen melden, dat de keizerlijke troepen de stad in brand hebben gestoken. Een ambtelijk telegram uit Sjikiatan be richt dat het regiment Sjensi-troepen, dat d'e keizerlijken in Sjensi zou gaan bijstaan, gemuit heeft. Een brigade- generaal is ver moord. Daarop werd de Mantsjoe-stad be schoten en zijn ongeveer 1000 Mantsjoes vermoord, w. o. de familie van den gou verneur. Het jamen van d'en gouverneur werd verwoest. Er dreigen behalve de binnenlandsohe ech ter ook buitenlandaohe moeilijk heden. Japan en Rusland schijnen in het troebele water te willen visschen. Japan eischt verlaging van d'e invoer rechten voor de over den Antoeng-Moek- denspoorweg naar Mantsjoerije verfoérde goederen en behandeling op den voet van meestbegunstigde natie, en Rusland heeft in een ultimatum medegedeeld, dat China in de quaestie van de Mantsjoerijsohe grens met Rusland moet medegaan. Dit zou China op het verlies van de stad Mandsjoe- 11, het belangrijkste douane-station aan do Siberisohe grens, komen te staan. Deze mededeelingen hebben diepen in druk gemaakt op de Nationale Vergade ring, zoodat alle partijen, uit vrees voor een aanval, besloten hebben samen te werken tot herstel van den binnenlandschen vrede. De Nationale Vergadering beveelt een grondwet aan naar het voorbeeld van do Engelsche, maar de Zuidelijke provincies verlangen nog steeds een republikeinsche unie. Dit is de gTootste moeilijkheid, maar men verwacht, dat Joean-sji-kai haar zal te boven komen. Deze is intusschen naar Peking teruggeroepen. Militiewet In de gisfernamiddag voortgezette ver- gadering trok bij art. 55 (beuringseischen) de heer Eland een amendement in, dat bedoelde, om ongeschikt voor den dienst te doen verklaren hen, die kleiner zijn dan 1.57 M. De hteer Thomson, lichtte een anten.' dement toe, om onder de gevallen van ongeschiktheid wegens ziekte en gebreken, door de Kroon aan te wijzen, op te nemen afkeuring van hen, die op grond van onvoldoende lichaamsontwikkeling naar door de Kroon be stellen regelen geen waarborgen bieden tegen de uitoefening van den militairen dienst bestand te zijn. Spr. betoogde, dat het zijn bedoeling is om uitbreiding der mechanische keurin gen, borstomvang, enz. mogelijk te maken. Spreker weersprak aan de hand van sterf te- en geboortecijfers de bewering van den Minister, Woensdag geuit, dat in de toe komst ons legercontingent niet meer vol tallig zou zijn te krijgen, een bewering, welke van zoodanigen invloed is geweest op den heer Eland, dat deze zooeven zijn uitnemend amendement om personen klei ner dan 1.57 M. af te keuren voor dan dient,- heeft ingetrokken. Avondvergadering. Voorzitter: jhr. Van Nispen tot Sevenaer. De beraadslaging wordt voortgezet over art. 55 (keuring van lotelingen). D e heer Thomson zette zijn rede voort. Waar geen vrees behoeft te bestaan, dat het contingent niet bereikt zal worden, neemt hij het amendement-Eland (mini mum-lengte 1.57 M.) over. In Duitschland is over het algemeen 1.57 M. het mini- mum Ook met een beroep op Zweden en Noorwegen pleitte spr. voor de opneming van een lengte, als door hem voorgesteld wordt. In verband met de klachten over het slechte marcheeren in ons leger, vroeg spr. of een deel van onze infanterie niet te zwak, en of scherper keuring niet nood zakelijk is. Onze miliciens worden, volgens spr., te slap gekeurd. De wet dient scher per eischen te stellen. Het minimum van 1.55 M. kon men z. i. evengoed weg laten; zeer weinigen vallen daaronder. Hij voor zich zou gerust 1.60 M. aandurven. De toegezegde commissie voor herziening der kcuringseischen had z.i. aan de her ziening der Militiewet behooren vooraf te gaan. De heer Scheurer zal zich bepalen tot hetgeen in de wet behoort. Het is hier «en kwestie van vertrouwen in den Minis ter, dat deze een herziening van het kcu- ringsreglement zat bevorderen, een her ziening, welke ook spr. noodig acht. De stelling, dat een man van 1.55 M. onge schikt zou zijn, acht hij zeer gewaagd. Spr. zal dan ook tegen beide amendementen, stemmen. De heer Ter Daan, die onder gejoel aan het woord kwam, verklaarde met bei de amendementen op dit artikel mede te gaan en bestreed de bewering van den heier Scheurer, dat geen bijzonderheden in dezo wet thuis behoorden. Juist om het leger te verbeteren, diende de heer Scheu rer deze amendementen te steunen. De Minister van Oorlog zette daarna uiteen, waarom hij het' amendement Thomson (Eland) niet kan aanvaarden. Plet andere amendement is overbodig, daar de Regeering ook zonder dat mechanische keuringseischen kan stellen. In het rapport van den inspecteur van den geneeskundi gen dienst, op 'sMin. verzoek uitgebracht; naar aanleiding van de beantwoording van den heer Thomson in „De Telegraaf", wordt geadviseerd zich niet aan een schaal; wat den borstomvang betreft, te binden. De Minister ontraadt dus beide amende, menten. Na repliek van de heeren Thomson' en Eland en dupliek van den Minis, ter, wordt het amcndement-Thomson (mi-: nimum-lengte 1.57 M.) verworpen met 48 tegen 20 stemmen. Het amendement-Thom, son c.s. (mechanische keuring) wordt ver-, worpen met 41 tegen 27 stemmen. Het artikel wordt, evenals art. 56, zon-: der stemming aangenomen. Op aandrang van den heer Ter L a a n, die liever had verboden gezien, dat een geneeskundige zijn patiënten keurt dan bloed- en aanverwanten tot den derden graad, wordt het desbetreffend artikel aan, gehouden. De artt. 5864 worden 'vervolgens zon-, der stemming aangenomen. Bij art. 65 bepleit de heer Ter Laan een nauwkeurig onderzoek der tegen do loting ingebrachte bezwaren, door den Commissaris der Koningin, die ook monde linge bezwaren dient te onderzoeken. Spr. protesteert er tegen, dat de Regoe, ring inlichtingen heeft geweigerd, waarop een voorstel tot afsdiaffing van de loting had kunnen worden gebouwd. De Min. vanBinnenl. Zaken zegt, dat de Regeering de gevraagde inlichtin gen wel hc-eft verschaft. Tegen mond:)ing inbrengen van bezwaren bij den Commisa-: ris der Koningin, heeft de Reg. geen be zwaar, al zal in den regel schriftelijke in, drening de voorkeur verdienen. Art .65 wordt aangehouden tot Vrijdag en art. 66 zonder stemming aangenomen. Daarna wordt de vergadering verdaagd tot hedenochtend te halfelf. Het Kameroverzicht van „De Tel." over de zitting van gisteren zegt: 's Middags 3 uur 15 min.: groote con, sternatie1 Er kwam een artikel van Militie-wet aan de orde, waarop de heer Ter Laan geen amendement had inge diend. Reeds had de voorzitter het zinnetje toom loos gezegd, het zinnetje van deze dagen: „Het woord is aan den heer Ter Laan, tot toelichting van zijn amendement." Waarop de heer Ter Laan van zijn zetel rees, en zeidc: „Ik heb op dit artikel geen amendement, mijnheer de voorzitter." En met een blos van schaamte, over dit feit, dook hij weg. De voorzitter werd boos. Ik verzoek u geen grappen ie maken," zei hij, „we hebben onzen tijd dubbel cn dwars noodig. Het land is in gevaar. Ik geef u het woord, tot toelichting van uw amendement." Weer stond de heer Ter Laan, „Ik bied de Kamer mijn veront.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 5