f fi*. 15861 Vrijdag 3 November. A0. 1911. <§eze igourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Kunst, letteren, enz. FEUILLETON. Het oorlogsbericht. PEIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels A 1.05. Iedere regel meer 10.171. Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën ran 30 woerden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oente. - Voor het incasseeren wordt/0.05 berekend. PRIJS DEZER COURAJST: Voor Leiden per week 9 Oents j per 3 maanden Bniten Leidon, per looper en waar agenten gevestigd cijn Franco per post 1.10. 1.30. 1.65. Leiden, 3 November. In overeenstemming met ons vroeger bericht, deelt heb Indologenblad'thans mede, dat prof. dr. J. J. M. de Groot op zijn college zijn -definitief vertrek naar Berlijn heeft aangekondigd en meegedeeld dat dit vertrek met de Kerstvakantie zal plaats hebben. Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer van de begrooting van Waterstaat over. 1912 achtte men den overweg bij het Leidsche Station wegens de drukte gevaar lijk. Gevraagd werd om afschaffing van den tol aan de Haagsche Schouw door mid del van onteigening of langs anderen weg. Men wenschte te weten wanneer de nieu we brug over de Gouwe klaar zal zijn, en inlichtingen werden gevraagd omtrent den stand van werkzaamheden of onderhande lingen ten aanzien van de nieuwe spoorweg- lijn Al ph en—BoskoopGouda. Geklaagd werd over het gebruik, dat de gemeente-besturen maken van hun recht tot vermindering van do snelheid der automo bielen Men vroeg om grootere macht aan Ged. Staten, om tegen de willekeur in deze op tb treden. De toestand van S. baron van Heem stra,. burgemeester van Sassenbeim en lid van de Tweede Kamer, die in het Dialkones- senhu's alhier, na een ondergane operatie, wordt verpleegd, wordt steeds gunstiger. Men schrijft ons uit Oegstgeest: Reeds geruimen tijd werd hier behoefte gevoeld aan een lokaal in heb midden der gemeente, de Leidsohe Buurt waar vergaderin gen, lezingen, godsdienstoefeningen, enz. zouden kunnen worden gehouden. De kerkeraad der Ned.-Herv. Gem. heeft nu het initiatief genomen, om tot de stich ting van zulk een gebouw te komen. Men schat daarvoor hoodig te hebben de som van ongeveer vijf duizend gulden, terwijl men in bet bezit is van den benoodigden grond. Van geachte zijde is reeds duizend gulden toegezegd, terwijl door collecten in de kerk is bijeengebracht f 650. Nog bijeen te bren gen valt derhalve plus minus f 3000. En om die som te bekomen, heeft genoemde Ker keraad zich tot de leden der Gemeente ge wend en mogelijk ook wel tot anderen, op dat men voor een grooter of kleiner be drag zal inteekenon. Moge die poging met den gewensekten uitslag worden bekroond. De heer W. H. U. Middendorp, cand. tot den H. Dienst te Alphen "an den Rijn, •komt voor op het drietal voor pred. bij de Ned.-Herv. Gem. te Oudenbosch. Naar het Weekblad voor de Vrijzin nige Hervormden" meldt, zijn in de Ned.- Herv. Gemeente te Rijswijk, waar bet kort geleden nog tusschen orthodoxen en moder nen spande en de beroeping van d n moder nen predikant Post, na staking van stem men, bij het lot geschiedde, bij de verkie zing voor t-wee leden in het kiescollege de vrijzinnige oandidaten gekozen met 161 en 154 stemmen; die der ethisch-orthodoxen hadden er 63 en 61, een confessioneel can- didaat 9. Men meldt uit Den Haag aan de „Asser Ct.": Het is den minister van oorlog, zoowel uit eigen waarneming als uit bij hem inge komen klachten gebleken, dat het gedrag en de houding in het openbaar van miliciens die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen of met groot verlof huis waarts keeren, te wenschen laat. Het meeste heil tot verbetering van dien toestand verwacht de minister in een krach tig en gestreng optreden van het militaire gezag tegen elke ongeregeldheid op dit ge bied terwijl volgens oordeel van Z.Exc. een gestreng straffen voor het ongeregeld of luidruchtig optreden van miliciens er een heilzame vrees moet inbrengen. Ook het vervoer der bagage dier miliciens zal in den vervolge geregelder moeten ge schieden, zonder dat dit kosten voor het Tijk veroorzaakt. Ten einde eenige verbetering in deze te ver krijgen zu'llen miliciens-grootverlofgangers voortaan onder geleide naar den trein moe ten worden gebracht, terwijl verschillende patrouilles zich nabij de stations zullen moe ten bevinden. NOORDWIJKERHQTJT. Nu het dekken der bloembollen in vollen gang is, komen sommige bloemisten voor het minder aan gename feit te staan, dat het benoodigde riet voor dekking van hyacinten en tulpen niet verkrijgbaar is. Het riet schijnt schaar- scher te worden. Sommige riethandelaren- kunnen aan de aanvraag niet voldoen. Ver moedelijke oorzaak is de te late verpach tingen in de rietlanden Vooral voor de kleinere bloemisten is dit een groot onge rief. ROELOF ARENDSVEEN. In het Veilings- gobouw van de tuinclersvereenigmg Een dracht maakt Macht" zullen voortaan les sen in de Duitsche taal worden gegeven vol gens de Berlitz-methode. Aan dezen cursus zullen dertig personen deel nemen, waar voor de lessen zullen worden verdeeld in twee groepen van vijftien man. De duur van iedere les zal anderhalf uur zijn. Door het muziekgezelschap „Liefde voor Harmonie", alhier, worden pogingen aangewend om in het bezit te komen van een goede muziektent. .Hiertoe worden bij de ingezetenen biljetten bezorgd, waarbij men zioh verbindt een bijdrage te verlee- nen. Daar in den loop van den zomer eeni ge uitvoeringen buiten werden gegeven, welke zeer naar'het genoegen van het pu bliek waren, en meermalen de opmerking werd gemaakt of het mogelijk zou zijn een goede muziektent te bekomen, hoopt men door het muzielkliefhebbend publiek alzoo in staat te worden gesteld een fraaie tent op te richten. SASSENHEIM. De heer Bossinga, klerk der Posterijen alhier, is verplaatst naar Rotterdam. Zijn plaats wordt nu ingeno men door een z.g. plaatselijke kracht, den heer J. Mali. VALKENBURG. Tot lid van het kiescol lege der Ned.-Herv. Gem. werd bij herstem ming gekozen de heer A. Peet M.Hzn. WARMOND. Volontair ter gemeente-se cretarie alhier is geworden, de heer N. P. j Bruijn, uit Enkhuizen. Japansche prenten in het E t h n. M u s e u m. De derde tentoonstelling van Japansche prenten in het Rijks Ethnographisch Mu seum te Leiden, Rapenburg 67,- welke op eiken werkdag geopend zal zijn tot 1 Fe bruari, brengt prenten van Katsugawa Shunsho's leerlingen, op het eind der acht tiende en in het begin der negentiende' eeuw werkzaam te Yedo, het oude Tokyo. Terwijl Shunko, Shunjo, Shunkwaku c.a. getrouw hun meester's stijl vólgden, zien we bij Shunzan en Shuncko een over- heerschenden invloed van Forie Kiyonaga, wiens prachtig werk op de eerste ten toonstelling was te ?ien. Shunyei was een veelzijdig schilder, die deels in 's meesters geest werkte, deels onder Kiyonaga's in vloed stond, en bovendien als voorlooper van Kuniyoshi en de Osaka-school kan worden aangemerkt. Dit laatste geldt ook van Shuntei, Shunyei's leerling, wat be treft diens bonte, krachtig geteekende ge vechtsscènes; zijn vrouwefiguren wijzen op gemeenschap met zijn medeleerling Shun- sen. Deze was vóór alles een verdienste lijk landschapschilder; in zijn vrouwefi guren schiep hij een eigen stijl, dien men later terugvindt bij Keisai Yeisen. Shunko, Shunjo, en Shunkwaku zijn ver tegenwoordigd door tooneelspelers in rol, geheel in Skunsho's stijl; de eerste ook door worstelaars en vrouwen. Van Shunzan is vooral een mooie prent te vermelden, waarop men een gezelschap vrouwen en meisjes een Buddhistischen tempel ziet ver laten; ware deze plaat niet van Shunko's naam voorzien, dan zou men haar stellig aan Kiyonaga toeschrijven. Hetzelfde geldt voor de niet minder mooie prenten van Shuncho, Skunsho'd grootsten leerling, wiens meesterlijk geteekende vrouwen nu eens in een voornaam landhuis, dan weer in een lente- of herfstlandschap toeven, of in de Yoshiwara, de beroemde wijk der courtisane's te Yedo. De fijnheid der kleu ren en de harmonie der gestalten verra den den meester. Shunsen's landschappen zijn wel is waar meerendeels hard van kleur, doch met fi guren vol leven gestoffeerd. Eigenaardig is zijn sterke voorliefde voor geel en rood, en de stereotype roode horizon. Hoewel in stijl verschillend van de ten toongestelde platen, zijn, daar de ruimte het toeliet, deze buitengewoon mooie boek jes nu uitgestald, omdat de volgende ten toonstellingen steeds meer tot de negen tiende eeuw zullen behooren en daardoor steeds verder van dezen meester verwij derd zullen zijn. Bovendien hebben de meesters van deze tentoonstelling zeer wei nig' boeken geïih-sireerdzoo is alleen Shuncho doot één boekje vertegenwoor digd. We zien een rij van prachtige prenten, alle zwartdruk, want ze dateeren uit de eerste helft der 18de eeuw, dus vóór de uit vinding van den kleurendruk, in de open geslagen boeken van bovengenoemden Tachibana Morkuni. Bloemen, vogels, hoo rnen, landschappen, tijgers, paarden, her ten, alles getuigt van 's kunstenaars groot talent. Nu eens forsch en vol leven, dan weer fijn en teer, weet deze meestemden Chineeschen stijl der kunst op schitterende wijze te vertegenwoordigen. -,,D e gevaarlijke 1 e e f t ij d," door Karin Michaëlis, UitgaveScheltens en Gil- tay, te Amsterdam. Uit het Deensch werd dit boek vertaald door baronesse Van der Borch van Rou- wenoort, en voor zoover wij er over kun nen oordeclen, zeer goed, vertaald. Het Iioilandsch door de vertaalster gebruikt is aangenaam, leesbaar, vaak met goede beeldende Hollandsche uitdrukkingen ge kruid. De inhoud van liet boek heeft iets van een bekentenis. In zooverre, dat de ge openbaarde gedachten van de vrouw die aan 't woord is aan eerlijkheid van uiting- niet schijnen te lijden. Helaas, komt er niet heel veel nobels aan den dag. De schrijfster generaliseert, waniieer ze de vrouwen kenschetst als lou ter en alleen berekenende wezens, voor wie positie en bezit van geld de eenige gel dende factoren zijn, bij het sluiten van een huwelijk bijvoorbeeld. Zij spreekt zoo boud en beslist haar minachting voor zicli- zelve .en al haar zusters uit, dat 't wel heel moeilijk lijkt deze beweringen te weer leggen. .Waartoe overigens? Er hebben zich zóóveel overtuigingen van tegenover- gesteldcn aard in tallooze schrifturen ge uit, dat deze er ook mag wezen. Dat een patiënte.aan 't woord is, bespeurt men in de eerste bladzijden reeds. En gelijk de scherpe helderheid van een zieke, heeft de schrijfster haar oogcnblikken van felle karakteriseering. De merkwaardigetentoonstelling van van moderne kunst te Amsterdam gehou den, die zulk een rumoer in de pers ver wekte en zéér veel belangstelling had, wordt a.s. Zondag gesloten. Bij de gisteren in het Venduhuis der notarissen aan de Nobelstraat te 's Gra- venliage gehouden verkooping werd f 650 besteed voor een portefeuille met etsen. Naar men meldt, zouden onder die etsen zijn ontdekt een paar werken van Rem brandt en zou dit de aanleiding tot het geven van genoemden L'oogen prijs zijn geweest. Pensioenfonds en loonregeling; II. U. S.-W. Hoewel de nieuwe pensioenregeling voor het personeel der H. IJ.-S.-M., waaromtrent tusschen de directie dier maatschappij en den minister van waterstaat overeenstem ming is verkregen, nog niet bij de wet be krachtigd is, welke bekrachtiging ook wel niet voor 1 Januari 1912 verkregen zal worden, heeft de directie besloten, de nieu we regeling met 1 Januari a.s. in te voeren. Indien de wettelijke bekrachtiging niet verkregen mocht worden, zal de directie het eventueel door het personeel te vceL gestorte bedrag laten terugbetalen. De directie van de H. IJ.-S.-M. lieeft meegedeeld, dat zij, in verband met de over 1911 te verwachten uitkomsten van het be drijf der maatschappij en vertrouwende, dat deze ook in de toekomst niet zullen' teleurstellen, besloten heeft tot loonsvcr- hooging over te gaan. In hoofdzaak zijn alleen de tractementen onder de f 2500 verbeterd en wel zooda nig, dat de maxima verhoogd zijn met een bedrag gelijkstaande aan de gewoonlijk per jaar toegekende verhooging van f 60. De ambtenaren, die op 1 Januari a.s. eeiv periodieke verhoogmg van tractcment ont vangen zouden hebben, nu f5 per maand krijgen thans een dubbele verhobging, dus f 10 per maand; zij die met 1 Juli a.s. hun periodieke verhooging krijgen, ontvangen met 1 Januari een extra verhooging van f5 per maand. Ambtenaren, die de oude maximum-be zoldiging reeds ontvangen, krijgen thans met 1 Januari het nieuwe maximum, der halve een verhooging van f 5 per maand.; Voor het beambtenpersoneel is een soort-: gelijke regeling gemaakt. Bcamblen, die op 1 Januari een verhooging van 5 cent per dag zouden krijgen, ontvangen nu 10 cent per dag meer; zij die op andere tijdstip-, pen hun periodieke verhooging zouden krij gen ontvangen op 1 Januari a.s. een extra verhooging van 5 cent per dag. De maatregel zal de maatschappij op 5. a. 6 ton per jaar komen tc staan. SPORT. \Jj§ k' Sportagenda. Zondag 5 November. [7] Korfbal. Nederlandsche Korfbal-Bond. Eerste Klasse Zuid. Leiden: VitesseVelox. Derde klasse Zuid. Leiden: FluksO. S. C. R. II. Hockey. Nederlandsche Hockey- en Bandy-Bon Tweede Klasse A. Leiden: LeidenG. H. C. V o e t t» a L Nederlandsche Voetbal-Bond. "Westelijke Tweede Klasse B. Leiden: AjaxD. V. V. Westelijke' Derde Klasse B. Utrecht: VoorwaartsDe Sportman. V eteranenwedstrijd. Den HaagZuitl-HollandNoord-Hol land, op het H. V. V. -terrein, aianvang 10;\ uur. Leidsche Voetbal-Boud. Eerste Klasse. Leiden: De Sportman IID. L. V. Tweede Klasse. Leiden; L. V. V. II—Ajax IV. Leiden: L. V. C. E.—D. V. S. II. Derde Klasse- Leiden; Leidsch Hercules IID. L. V. II. Vo e t b a 1. De Koekoeken. Aan den oproep van een voorloopige com missie om tot een organisatie te komen van oud-voetballers hadden gisteravond behal ve de uit drie personen bestaande commis sie nog acht personen gehoor gegeven, ter wijl bovendien nog van vijf personen axl- haesie-betuigingen waren ingekomen. Een der commissieleden de heer J. P. Raffelse, nam de leiding der vergadering op zich en zette het doel van de bijeenkomst uiteen. Hij lichtte nog eens uitvoerig toe, wat in de circulaire vermeld stond, en wees als doel van de op te richten vereeniging aan: lo. het beoefenen van het voetbalspel onder 1 oud-vcetballers te bevorderen door het ge- 4) De jonge Anerley stond, geleund tegen ©en palmboom, met zijn houten pijp in den inond na te denken over den raad, dien hij ontvangen hadv Die mannen waren de vete- Tanen van het vak, zij hadden reeds naam gemaakt, het stond niet aan h'em, den nieu weling, verandering in hun manier van doen te brengen. Wanneer zij op die wijze voor hun blad werkten, dan diende hij het ook wel te doen. Zij waren ten minste openhar tig en gul geweest hem dat alles te vertel len en hem de regels van het vak te ver klaren. Als het voor hen goed genoeg was, dan moest hij er zich ook mee tevreden stellen. Het wa3 brandend heet. De kleine schui mende golfjes aan den oever van den Nijl zagen er heerlijk koel en verleidelijk uit. Maar het zou niet verstandig zijn in de eerste uren een bad te nemen. De lucht trilde boven de brandende zandvlakte, afge wisseld door kale rotsen. Er was niet de minste windhet zoemen en gonzen der in secten maakte slaperig Anerley klopte zijn pijp uit en wilde gaan liggen, toen zijn oog werd getroffen door iets, dat hij zich in de verte in zuidelijke richting zag bewegen. Het was een ruiter, die zoo snel als de oneffen grond het hem mogelijk maakte, naar* hem toe kwam rijden. Een renbode van het leger, dacht Anerley, en terwijl hij opmerkzaam tuurde, viel er een zonne straal precies op den man, en zijn kin straalde in een gouden-licht. Twee ruiters met zulk een baard bestonden er niet. Het moest Merryweather wezen, de ingenieur, en hij kwam terug. Waarom ter wereld zou hij terugkomen 1 Hij was daar straks zoo verlangend den generaal te spreken en nu kwam hij terug zonder zijn boodschap te hebben kunnen doen. Zou zijn pony niet verder kunnen? Hij scheen nog best te loopen. Anerley greep Mortimers kijker een met schuim bedekt paard, een ver moeid man, klappend met zijn zweep, kwam midden over de vlakte aanrennen. Maar er was niets te zien, dat eenigszins de terugkomst zou kunnen verklaren. Terwijl hy oplettend naar hem keek, ver dween de ruiter opeens in de diepte. Hy kon zien, dat het een smalle weg wa«, die naar de rivier leidde, en wachtte met zyn kyker ln de hand of hy hem weer te voorschyn zou zien komen. Maar verscheidene minuten gingen voorby en hy zag niets. Dat nauwe paadje scheen hem te hebben verzwolgen. En toen zag hy plotseling een kleine wolk lang zaam opstygen boven de rotsende wolk werd al langer en langer en vormde oen lange, onduideiyke streep boven de woestyn. In minder dan geen tyd had hy Scott en Mortimer uit hun slaap gewekt. „Opstaan,.kerelsl Gauw watl" riep hy. „Ik geloof, dat Merryweather doodgeschoten is door de derwischen." „En Reuter is er niet byriepen de twee veteranen, naar hun aanteekenboek grijpende. „Merryweather doodgeschoten 1 Waar? Wan neer? Hoe?" Met een paar woorden vertelde Anerley wat hy gezien had. „Hebt ge niets gehoord?" „"Niets." „Ja, het geluid van een schot kan gemak- keiyk wegsterren tusschen de rotsen. Drom mels! Kyk naar die roofvogels!" Twee groote, bruine vogels vlogen door de donkerblauwe lucht. Terwyi Scott sprak, be schreven zy een cirkel en streken neer in het smalle pad, waarin Anerley den ruiter had zien verdwy'nen. „Dat is bewys genoeg," zei Mortimer met zyn neus in zijn zakboek. „Merryweather ontmoet derwischen tegen gehouden teruggekeerd geschoten verminkt communicatie afgebroken. Zou het zoo niet zyn?" „Denk je, dat ze hem aangehouden hebben „Waarom zou hy anders omkeeren?" „In dat geval moeten er verschillende troepen derwischen zyn, als hy door de eenen wordt teruggahoudan en de anderen hem achterna zitten." „Dat denk ik ook." „Waarom verminkt?" „Ik heb wel eens meer rast Arabieren ge vochten." „Waar ga je naar toe?" „Naar Sarras." „Ik denk, dat Ik je in zal halen." Anerley staarde beide mannen aan, ten hoogste verbaasd over de totaal onverschillige wyze, waarop zy deze zaak beschouwden. In hun yver om nieuws te weten te komen, dachten zy er biyfcbaar niet over, dat hun bezittingen, hun bedienden, alles als 't ware aan den muil van den leeuw was overge leverd. Maar terwyi zy nog spraken, kwam het knetterend geluid van een losbranding van geweervuur van achter de rotsen, en zy hoor den de kogels fluiten bovsn hun hoofd. Een palmboom viel krakend voor hen neder. Op hetzelfde oogenblik kwamen de zes doodeiyk verschrikte bedienden aanloopea om bescher ming te vragen. Het was de koelbloedige Mortimer, die het plan van verde liging organiseerde, want het KeUische bloed van Scott was zoo aan het bruisen, toen hy dacht aan al de belangryko tydingen, die hy zou kunnen seinen, dat hy te opgewonden was om als aanvoerder op te treden. Da andere, met ztjn bril op den neus en zyn ernstig gelaat, had spoedig de bedien den om zich heen tot hulp. „Tali hennal E gril Waar ben jullie bang voor? Zet de kameelen tusschen de palm- boomen in Goed zoo. Doe ze nu de knie- touwen aan. Quiesl Heb je nog nooit het geluid van kogels gehoord? Breng de ezels hier. Neen, niet meer, rayn pony kryg je niet. Bind d» pony's vast tusschen het boschje en de rivier, buiten bereik van de kogels. Die schelmen schynsn verder te kunnen sohieten dan in '85." „Die is raak," zei Scott, toen zy een ge- dempten slag hoorden alsof er een stoen in de modder terecht kwam. „Wie is dan getroffen?" „De bruine kameel, die daar ligt te her kauwen." Terwyi hy nog sprak, legle het dier nog steed* herkauwende, zyn langen hals op den grond en sloot zyn groote, donkere oogen. „Dat schot kost my f 300," zeide Mortimer op somberen toon. „Met hoeveion denkt ge, dat ze zyn?" „Ik denk met hun vieren." „Vier met. geweren in ieder geval; misschien zyn er ook speerdragera by." „Dat denk ik niet; het is een kleine bende scherpschutters. Anerley; ge zyt nog nooit te voren in het vuur geweest, is 't wel?" „Nimmer," zeide de jonge man van do pers, die zich een gevoel van zenuwachtige opge wondenheid zeer goed bewust was. Liefde, armoede en strijd, dat zijn za ken, die men moet ondervinden; zonder die ondervinding is het leven van een mensch niet volmaakt." ,,Toe, geef mij die patronen eens aan. Het is een zachte vuurdoop, dien ge onder gaat, want achter die kameolen zijt ge even veilig als in de a-chterkamer van de j ournalistenclub. „Even veilig, maar niet even gemakke lijk," zeide Scott. „Een glas Rijnwijn met spuitwater zou mij bijzonder goed smaken. Maar ach, Mor timer, wat een gelukDenk eens wat de generaal ondervinden zal, als hij hoort, dab het eerste gevecht in dezen oorlog is gele verd door de pers. Denk eens aan Reuter, die er ad een week lang op heeft zitten loe ren. Denk aan de stuiversavondbladen, die juist te laat komen om deze grap bij te wonenVerduiveld, dat schot joeg een muskiet van mij af „En wondde een van de ezels." „Dat is zonde en jammer. Het eind zal nog zijn, dat wij zelf den heelen rommel naar Khartoem moeten brengen." „Denk daar niet aan, jongenhet helpt alles mee om nieuwtjes te krijgen. Ik zie het al staan: „Oorlogsberichten: Moord van een Engelsch ingenieurde perscolonne aan gevallen."'Zal dat niet interessant wezen?'' „Het zal mij benieuwen wat de volgende regel zal worden," zeide Anerley. (Wordt vervolgd.}

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1