Mantels, Mantelhostumes, enz., i Piano, Vleugel of Orgel L.VALK, Zie daarvoor de Etalages. De Landbonïïbaok STRAUSS-FfM (November 1911), De Leidsche Begrafsnis-Dndernsmin^. 3 Breesfs*aa£ 3 Breesfraaf Nieu vste Produce Fa. Peltenburg, 0ÜTHMÜ©EÜ3 Groote partijen, de laatste kleuren en modellen welke tegen uiterst lage prijzen genoteerd zijn Zwarte Paletots in alle wijdte, Seal-Peluche en "Velours du ÜSord Mantels. GELD VERKRIJGBAAR, A J. DEN HOLLANDER, Wed. J. STEENHAUER Zoheh, Opgericht 1 Juli 1876 door wijlen J. G8EDELJEE Sr. J. DIRKSE Jzn. HOOIGRACHT 33. en O KÖELS, Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, onder leiding van Dr. RICHARD SIRiU3S. Bovenwoning* Tangyss Zuiggasmotor Damschijven gevuld met Mokka. „DE ZtfALDHT, Jtreoht. KOOPT of HUURT Uw Breestraat 103„ o/fi. Staihuis. 2e-h.aads-Orgels van af f 40.— Piano's Afbetaling Orgels Piano's „100.— f 3.p. mnd. 5. ii Stemmen. Repareeren. Rnilen. Verhuren. Buitenlandseh Overzicht. Tweede Kamer. Burgerlijke Stand. No. 15860. XiËXDSCrH BA€IBS«AB, Bondsrdag8 2 November. Tweede Blad. Anno t©Ita Haarlemmerstraat 114. 4412 114 n rechtitrseki, op elke aannemelijke voorwaarde en zekerheid, alsmede voor late en 2de of crediethypotheken, grossen, oeeeiën, erfenissen, enz. Br. fr. motto 106 Adv.Bur. N. K. U., WijDhaven 88, Rotterdam. 4023 3 TE UTRECHT. Verleent op zeer billijke voorwaarden, onder borg stelling enz., Oredieten aan Landbouwers en Indus tricelen. Verscbaft 1ste Hypotheek op Bonw- en Weiland. A pent voor Leiden en Om streken: de Heer 973 17 Plantsoen 51, Leiden. Mandenmakerssleeg 4 bij den Waai. Prima adres voor zéér fijne NATUURBO f ER, Goudsclie Leidsche en vette Edammerkaas. is76 9 Directeur 4754 20 Kantoor TELEFOON 453. geen beter Adres voor solide, nieuwe oi tweedehands 4867 ÏO H. J. Bi i. 'S-G.tAVENHAGE. Opvoering van da Opera's Der Rosenkavalier, Klektra, Fenersnot en Salomé; voorts 4 Concerten. Plaatsbilj. verkrijgbaar aan hot Gebouw lederen werkdag ÏO4 uur. Volledig prospectus wordt uaarne toegezonden door Plaatebureau Strauss- feest, Geb. v. K. en W., Den Haag. 5443 23 Te huur: Een Baven. woning, Huoigraclit37.Te be vragen. Éijnsburgerweg 019. 5128 6 Door aansluiting by de Electrische Centrale, te koopeen zoo goed al9 nieuwe van 20 P.K. on een Ta iryps OSicmsion van P.K., beide ietleren werk dag m werking te zien. Fabriek „Werklust", ïïazerswoude a/d. Rijn, by Leiden. 5415 12 B&mlioesta&fjes met amandelvalling. ü3et srio el fijnh smaak. Men lette up tiet labrieksmork, een „vliegende Zwaluw" aan de Keerzijde der Damschijven. 4034 15 „Alom voorhanden". Biscuitfabriek Opgericht 1793. Hofleverancier. Hofleverancier. ma BIJ 6490 72 GEDIPL. PIANOSTEMMER, Vraagt inlichtingen welke U niets kosten en waar mede gij U zeker voordeel doet. 10 JAAR GARANTIE. De Marokikaansche kwestie zal wel een muis met een staartje zijn. Men herinnert zich, dat Spanje tijdens de Fransch-Duitsoh© ouderhandelingen in het troebele water gevisoht heeft en verschil lende punten van Marokko heeft bezet, o.a. El Ksar en Larasj. Heb vreest nu dat Frankrijk dit niet goed zal vinden, trou wens de Fransche pers geeft dit niet on duidelijk te kennen. De Madridsche „Iniparcial" bespreekt de jongste uitlatingen van de Fransche bladen inzake de eventueele ontruiming van El "Ksar en Larasj en vraagt zioh af waarom Spanje op die wijze een compensatie moet geven ten gevolge van de Fransob-Duitsche overeenkomst. Het blad wijst er op, dat nimmer Spanje's oordeel gevraagd is over de noodzakelijkheid en den inhoud van dat verdrag, evenmin als men gevraagd heeft naar hetgeen het Spaansohe volk wel zeg gen zou van een opmarscb naar Fez en over den dientengevolge nieuw geschapen toe stand in Marokko. En moet nu, vraagt de ,,ïmparcial'\ dat in niets gekende Spanje juist die streken afstaan, welke het militair bezet heeft, waar het gaat om de nationale eer en den roem der Spaansohe wapenen en waar het van Europa een bepaalde opdracht te ver vullen kreeg? Natuurlijk willen de Spanjaarden ciaar niet aan en zijn zij zeer boos op hun Fran sche buren, die zijl verdenken van de Riff- bewoners tegen Spanje op te zetten. De strijd voor Home Rule in Ierland wordt, nu het ontwerp van het kabinet- Asquith zijn voltooiing nadert, hoe langer hoe scherper. En de middelen waarmee gestreden wordt, kunnen niet allé toegejuicht wor den. De Engelsche Unionisten schijnen thans Ierland economisch te willen treffen. Een zuivelfabriek in het Graafschap Kerry, die, zooals honderden andere zui velfabrieken in Ierland, op haar boeken de namen heeft van tal van Engelsche klanten, ontving van het hoofd eener En gelsche firma, met wie die fabriek jaren lang zaken heeft gedaan, het navolgend schrijven „Mijne Hceren, gedurende bijna twintig jaren heb ilk gepoogd Ierland te helpen door boter van u te koopen, en gevogelte, lakens en linnen uit andere deelen van het land. Ierland staat thans op het punt zich van ons af te scheiden, en beweerd \Vordt, datfhet onafhankelijkheid verdient, wat na tuurlijk zeggen wil dat hef niet langer verwacht of wenscht financicelen steun van de Engelsche Regeering of het Engelsche volk. Zijn Parlement zal het natuurlijk van fondsen voorzien. Indien de Home Rule Bill wet zou worden, zal ik doen wat zooals vele anderen bereid zijn te doen, nl. ophouden langer Iersche producten te koopen, behalve linnen van het edele, klei ne, loyale Ulster. Onafhankelijkheid betee- kent kracht om op eigen bcenen te staan. Kan Ierland dat doen? Dat kan alleen jde tijd leeren." Erg nobel kunnen wij deze strijdwijze friet vinden. Dat men in Frankr ij k niet talmt om het in Marokko verkregon succes te be vestigen, bewijst wel dat Maandagavond .te Parijs de constitucerendc vergadering heeft plaats gehad van de -„Union Fran chise," wefke verecniging zich ten doel stelt den aanleg van een spoorwegnet in Afrika t-e bevorderen. Plet plan is te beginnen met een goede verbinding te scheppen tusschen Tunis, Algiers en Marokko, om dan later over te gaan tot den bouw van een groote lijn van de noordwestkust van Marokko naar Zuid-Afrika, natuurlijk in samenwerking met Belgische en Engelsche kapitaalkrach tige maatschappijen. De Union stelt zich voor ter bevordering van dit doel ijverig propagada te maken in de betrokken landen. President Taft heeft op zijn tour- née Maandag te Chicago een rede gehou den, die nogal opschudding heeft'verwekt. Hij maakte toespelingen op een crisis in de repubiikeinsche partij, die wel eens ten gevolge kon hebben, dat het president schap het volgende jaar in handen van een andere partij overging. Hij sprak de hoop uit, dat het land den regeeringslast niet zou nemen van de schouders van hen, die blijken gegeven hadden ze te kunnen dragen, om hem op te leggen aan anderen, wier krachten niet beproefd zijn, maar hij liet daarop volgen, dat de republikeinen trouw de nieuwe re geering zullen steunen, wanneer het volk het werkelijk met een andere partij mocht willen beproeven. Deze verklaring heeft groote ontsteltenis gebracht in het repubiikeinsche kamp, be grijpelijker echter vreugde onder de pro gressisten en democraten, die, uit Tafts uitlatingen afleiden, dat hij op zijn reis door het westen heeft bemerkt, dat hij op de ondersteuning van dat gedeelte van het land niet kan rekenen en dat daardoor de verkiezing van een republikeinschen can- didaat onmogelijk zal zijn. De toestand in C k i n a is thans zoo, dat men er alles verwachten kan. De mogelijk heid bestaat nog, dat - de Mantsjoes het overwicht behouden, maar evenzeer is een oplossing denkbaar, die de revolutie beves tigt. Als de groote man in dit moeilijke tijd stip staat Joean-sji-kai voor ons. Het lot van het reusachtige Gbineesche rijk heeft hij vrijwel geheel in handen en hij wil de maoht, die hem is opgedragen gebruiken om den vrede te herstellen en een constitu tioneel China te stichten. Het is te hopen, dat zijn energie daarin slaagt. Dat de Keizerlijke familie erg verstoord is op den Prins-Regent over den loop der zaken, is begrijpelijk. Zij richt bit tere verwijten tot den Regent, acht hem verantwoordelijk voor een verlies van den troon voor de Mantsjoes en zegt, dat de eenige wijze, waarop hij zioh verzoenen kan met zijn keizerlijke voorva deren, het plegen van zelfmoord is. De Regent was geheel buiten zichzelf toen hij gisteren audiëntie verleende aan den nieuwen minister van binnenlandsche zaken Sjao en weende bitter. Voortdurend komen berichten van gevech ten en van regeeringstroepen die met pak en zak Lot den opstand overloopen. De toestand blijft dus nog steeds ernstig en daarom is dan ook in een conferentie van de commandanten van de legatiewacb- tea, afwachting van een mogelijken op stand te Peking, reeds een plan opgemaakt voor de bescherming van de gezant-schaps- wijk aldaar. Er heersobt n.l. onder de keizerlijke gar de, meerendeels Mandsjoes, groote opge wondenheid wegens de slachting die door muitende soldaten bij de inneming van Tai-Yoean Foe onder Mandsjoe-soldaten en burgers is aangericht. Uit Kanton wordt aan de New-York Herald" geseind dat de reyolutionnairen al daar hunnen ijver wat hebben ingetoomd, uit vrees dat de stad door de Mandsjoes ge heel en al verwoest zou worden. Er is een bond van orde opgerioht door de voornaamste kooplieden en deze tracht beide partijen eenigszins, tot Jkand^r te brengen, ten einde een ramp te verhoe den. De leden van den bond willen den Mandsjoes wel toestaan, te Kanton te blij ven wonen, mits zij hun wapens afge ven. Maar dezen hebben geen ooren daar naar. Zij beschikken over 2000 geweren van moderne constructie en een groot aantal snelvuuiikanonnen en hebben ver' urd dat zij, eerder dan zioh onverdedigd in de pan te laten bakken, geheel Kanton met den grond zullen gelijk maken. De stemming is dus nog niet verbeterd. De crisis, die China thans doormaakt en die met de Fransche revolutie vergeleken kan worden, doet het rijk op rijn grond vesten schudden. M i 1 i tie wet. Allereerst zij nog medegedeeld, dat het amendement-Eland, waartegen nader de Minister verklaarde geen ernstig bezwaar meer te hebben, en na de wijzigingen lui dende aldus: wegens bro.ederdienst wordt van elk aantal broeders de helft of, is hun getal oneven, de grootere helft vrijgesteld, ten slotte werd aangenomen met 69 tegen 10 stem m en- De heer Van Waasenaer Van C a t w ij c k lichtte een amendement toe, strekkende om geen vrijstelling te verlee- nen aan dengene, die hoofd is van een gezin Spreker vreest, dat door vrijstelling van dien aard onberaden huwelijken worden aangegaan, om aan den dienstplicht te ont komen. Vervolgens lichtte de heer Ter Laan een amendement toe, waarvan de bedoeling is, om diegenen als kostwinners te beschou wen die persoonlijk onmisbaar zijn voor hun kring. De lieer Duymaer van Twist lichtte een amendement toe, strekkende tot beperking der vrijstelling van kostwin ners in dien zin, dat vrijstelling wegéns kostwinnerschap wordt veTleend aan hem, door -wiens verblijf in werkelijken dienst voldoende middelen tot levensonderhoud zouden komen te ontbreken en zouden blij ven ontbreken bij toekenning eener geldelij ke vergoeding van 50 cents per dag aan het gezin, waartoe hij behoort of waarin hij als pleegkind is opgenomen, dan wel aan personen, die hem in den eersten of tweeden graad van bloed- of aanverwant schap bestaan. MinisterCol ij n bestreed het amen dement-Ter Laan, als gaande rechtstreeks in tegen de grondgedachte van het Regee- ringsartikel, welke beoogt een groep van menschen aan te duiden, die voor vrijstel ling in aanmerking komen. Het voorstel van den heer Duymaer van Twist achtte de Minister ondeugdelijk. Het amendement-Van Twist zou 3 ton meer vor deren, welk bedrag al spoedig tot 4 ton zou stijgen. De heer Heemskerk aohtte het amen dement Van Wassenaer van Catwijck niet aanbevelenswaardig als berustende op speoulatieve beschouwingen omtrent het al of niet sluiten van een huwelijk. Men zou, wil men onberaden huwelijken voorkomen, nog eerder wellicht een wijzi ging in het Burgerlijk Wetboek kunnen brengen, waarbij de leeftijd, waarop een huwelijk mag wordien gesloten, hooger wordt gesteld. De Minister brengt echter een wijziging aan, waardoor eenigszins aan de bedenkingen van den heer Van Wasse naer van Catwijck wordt te gemoet geko men. Op voorstel van den lieer Schaper komt artikel 81 van dit wetsontwerp (be trekkelijk de vrijstelling van reeds dnge- lijfden of vergoeding aan dezen, indien zij geen vrijstelling verlangen) tegelijk met het onderhavige artikel 32 in behandeling. De hoer Tydeman bestrijdt het amen dement-Ter Laan, dat de nadeelen van 't ver- goedingssbelsol in hun vollen omvang te rugbrengt. Het amendement-Duymaer van Twist zal ongeveer hetzelfde ten gevolge hebben. De heer Van Wassenaer van Cat- w ij c k trekt zijn amendement in. Na eenige replieken betoogt de heer Troelstra verder de noodzakelijkheid om het begrip kostwinner, in den zin, welke met. dat woord overeenkomt, in de wet te formuleeren en wel zoodanig, dat bedoeld wordt de onmisbaarheid voor het gezin van den kostwinner, óók voor de toekomst. Minister C o 1 ij n bleef op zijn stand punt, dat definitie van het begrip „kost winner" gevaarlijk is. Indien de wet geen uitkomst geeft, kan men desnoods iemand, die voor het winnen van den kost in het gezin noodzakelijk is, met verlof naar huis zenden. Dan wordt daardoor bereikt de categorie, welke de heer Troelstra bedoelt. Daarna komen de verschillende amende menten in stemming. Het amendement-Ter Laan wordt verwor pen met 54 tegen 20 stemmen. Het amendement-Duymaer van Twist wordt verworpen met 54 tegen 19 stemmen. Het Regeeringsartikel, op verzoek van den heer Ter Laan in stemming gebracht, wordt aangenomen mét 66 tegen 4 stem men. Op artikel 33 (regelende de bijzondere gevallen, waaronder vrijstelling wordt ver leend) licht de li eer Van Karnebeek een amendement toe, om niet vrij te stellen hen, die in de koloniën in staatsdienst zijn of daartoe worden opgeleid. De Regeering trok echter de desbetref fende bepaling, waarbij bedoelde jongelui worden vrijgesteld, in, als gevolg van de aanneming van het amendement der com missie van rapporteurs betreffende de In- dologen. Over die intrekking en de gevolgen daar van ontspon zich nog een vrij langdurig debat, omdat thans onzekerheid is komen te bestaan of jongelui, vrijgesteld omdat zij voor particuliere betrekkingen naar In- dië gaan, al of niet door anderen moeten vervangen worden in het contingent. De verdere beraadslaging werd verdaagd tot heden elf uren. Politie.' Gevonden voorwerpen. Lorgnet met koordje, ledije zak, 2 rie men van een paardentuig, zakje met eenig geld, sleutels, ijzeren band van een wagen naaf, sigarenkoker, doublé armband, vrou- wezak, fietspomp, dames- en kinderhand- taschje, handschoenen, gladde gouden ring, nikkelen hondenhalsband, gouden oor bel, rijwieltasch met inhoud, aanhanger van een collier, zilveren rozenkrans, zakmes, langwerpige broche (speld), 4 paren kou sen, zakdoek met eenig geld, gouden en zilveren dameshorloge, zilveren heerenhor loge, broche, portemonnaie met eenig geld, duimstok, haarspeld, hoedenspeid, 8 visch- vergunningen, pedaal met trapf r van een rijwiel, witte en zwarte ceintuur, hond, no titieboekje, roeibootje, gouden medaillon, lO-ritten-boekje, overjas, bril in étui, kin- derparapluie, blauwe rozenkrans in étui, (kindermuts. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen eiken werkdag, behalve Donder dags en Vrijdags, van 1 tot 3 uren nam. ten Politie-bureele alhier. WAS>ENAA li. Ge buren: wurm Alida, D. van A. Viinger en H. M. Parlevliet. Hendrik, Z. van H. van don ^erg en E. Hollenberg Dirk. 'Ij. van W. Nell en J. van Straalen. Johanne i'eirus, Z. van H. P. Corel en C. M. J. Kortenbacli Ondertrouwd. H. van 't Sloten E. Kmling. L. van der Valk en 0. YV. van der Velde. Overleden: A. M. YVestg-est D. 9 m. J. Noordover Al. 5'J j. Graatjes uit iassemeim. XII. Na het lezen van het Raadsverslag kwam mij onwillekeurig een minder mooi spreek woord in de gedachte en wel na-ar aan leiding van het voorstel van den heer Wa.r- naar, om tweehonderd gulden uit te trekken voor extra-bewakingsdienst iu den zomer. Ik dacht eerst; Is dat nu geen riemen snij den van eens andersmans leer 1 Maar spoedig kwam ik tot andere, betere inzic'c' Dio extra-bewakingsdienst komt ons immers allen ten goede, bloemist geen bloemist. En wat is het nu veel gemalkkelijker, dan met zoo'n lijst rondgaan en hier wat te krijgen, maar elders slip te vangen. Ja, ja, de Raad heeft een goed werk gedaan met 't voorstel-Warnaar grif aan te nemen. En al pruttelen en mopperen nu winkeliers, bak kers, kleermakers en meer belastingbeta lende niet-bloemisten, ach, dat gaat wel over! Na enk-eb dagen is alles weer ver geten. Dit zal, vreezen.wij, het geval wel niet zijn bij onze twee politie-mannen 't Is dan ook wel een beetje er.g, dien twee men schen een toeslag op hun traktement te weigeren in deze dure tijden. Dat de nacht wacht nog in zijn eentje door het leven gaat, is een gevaarlijk motief, mijnheer Bader Immers, wie garandeert u, dit des mans kostvrouw met 1 November den pen sion-prijs niet opslaat! En de gemeente veldwachter kan het toc-h ook zoo best gebruiken 1 Daaarom hadden zck^r B. en Ws. voorgesteld den gemeente-veldwach ter een gulden per week te geven en den gemeente-werklieden maar v.ijftig cents. De beide laatsten, met tamelijk groote gezin nen, hebben dan ook al een weekloon van ongeveer negen gulden, meen ik. Hoe kan de heer Kruiff nog vragen, of de groot te der gezinnen rekening was gehouden. Weineen, mijnheer Kraijff, maar welk een hemelsbreed verschil is ér tussohen den veldwachter en de gemeente-arbeiders. Dat moet u tooh wel eeru zijn opgevallen. Het zit 'm in de prestatie, ziet u 1 Maar waar het 'm in zit of niet in zit, de Raad wilde het voorstel van B. en Ws. liever niet en gaf de voorkeur aan dat van den heer Warnaar, wat den belanghebbenden zeker wel genoegen zal doen. Het spijt mij, dat het zoo is geloopen, want ik zeg maar zóó: noodig of niet noo- dig, getrouwd of ongetrouwd, veel kinde ren of heelemaal geen nakomelingen, zo moesten allemaal wat hebben ge-had. P..

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 5