M<» 15850 Donderdag 3 November. A\ 1911. i§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. föet o^s^o^siises^cjat. Uit de „Staatscourant" PRIJS DEK ADVERTENTIEN: Vao 16 regeU A 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Srootere letten aaai plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oent» oontantelk tiental woorden meer 10 Oents. - Voor het inoasseeren wordt/'0.06 berekend. PRIJS DEZER COURVNT: Toot Leiden per «eek 9 Oentsj per 3 maanden i t f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn I 1.30. Franco per post 1.65. Directe Belastingen. D© Burgemeester van Leiden brengt ter algemeen© kennis, dat nan den Ontvanger der Directe belastingen aldaar is ter band gesteld het kohier der Belasting op be drijf s- en andere inkomsten No. 15, van den dienst 1910/1911, executoir verklaard den 31sten Oct. jl. en herinnert den belangheb benden aan hun verplichtingen om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N O. DE GIJSELA AR. Leiden 2 November 1911. Leiden, 2 November. De off. van gez. lst-e ld. S. Ruitinga, is geplaatst bij de Kweekschool voor Zeevaart alhier. Tot candidaat in de Godgeleerdheid vanwege de Nederduitsch-Herv. Gemeente, „zijn gisteren toegelaten de heèren J. de Groot, van de universiteit te Groningen, en F. J. Los, te Leiden. De Vrijdagavond ten paleize Het Loo verwachte Groothertogin Marie van Meck lenburg de Moeder van Prins Hendrik tral vergezeld zijn van liaar hofdame von S..CKOW en door Z. E. van der Lithe, hof maarschalk van de Groothertogin. De Koningin-Moeder maakt van het hutel Austria'" te Gries uit, bijna dagelijks vr Pilde li ngen of rijtoeren in de omstreken en is eenige dagen geleden ook te Meran geweest. Benoemd zijn aan het gymnasium te Gouda: tot leeraar in de natuurkunde de heer Sr J. Vroman en tot leeraar in de wis- jn natuurkundige aardrijkskunde de heer I. K. Nort, beiden te Gouda. De Noord-Zuid-Hollandsche tram heeft voor f 34004) een atuk grond aange kocht aan den Schoterweg om daarop remi ses te bouwen voor de electrische tram Haaiiem-Velzen. Te Arnhem is in den ouderdom van 67 jaar overleden de oud-directeur der directe belastingen G. M. C. Dresselhuys, officier in de orde. van Oratije-Nassau. Naar „De Ned." verneemt is door het Hoofdbestuur besloten, dat de jaarvergade ring van de „Vereeniging van Christelijke Onderwijzers en Onderwijzeressen in Ne derland en de Overzeesche Bezittingen'' in de Pinksterweek in 1912, te Arnhem gehou den zal worden. Reuter seint uit Berlijn: Hindenburg, eerste secretaris van het Duitsche gezant schap in Den Haag, is tot ambassade-raad te Rome benoemd. De gewone audiëntie van den minister van buitenlandsche zaken zal op Vrijdag 3 dezer niet plaats hebben. In de te Utrecht voortgezette jaar vergadering van den Chr.-Nat. Werkraans- 8) Hij is heden genoodzaakt geweest een af stand van veer eig mijlen naar de voorhoede van het leger af te leggen, ten einde te be raadslagen met den generaal omtrent de maatregelen, welke noodig geoordeeld wor den tot voltooiing van het werk. Nadere bijzonderheden omtrent den aard der moei lijkheden zullen later worden medegedeeld. Alles is rustig op de lijn van communicatie, ofschoon er nog voortdurend geruchten loo- pen -omtrent de aanwezigheid van derwi- schen in het Oosten. Onze eigen verslaggever. Nu, wat zeg je daarvan riep Scott op zegepralenden toon en zijn witte tanden kwamen eensklaps tusschen zijn witten kne vel te voorschijn. „Op zulk een manier wordt het dat beste publiek opgedischt." „Zou het hun interesseerenV' „O ja, alles interesseert hun. Zij willen graag alles van de zaak weten; en zij vin den het een aangenaam denkbeeld te we ten, dat er een man op het oorlogsterrein is, een man, die 1200 gulden per maand ver dient, enkel en alleen om hun die nieuwtjes to vertellen." „Het is heel vriendelijk van u om mij omtrent dat alles in te lichten." „Ja, het is eigenlijk niet- onze gewoonte, want wij zijn hier niet om elkaar te helpen, maar cm de tijdingen op elkaar af te win nen. Er zijn geen eieren meer; ge moet u tevreden stellen met jam. Het .spreekt. van-_ bond werd! in zak© het wetsontwerp op de Ziekteverzekering de volgende conclusie met algemeen© stemmen aangenomen: „De Bond ,de voorkeur gevende aan de vrijwillig© verzekering, welke door den Staat gesteund en aangemoedigd' kon wor den, betreurt de vaagheid van vele bepa lingen in deze wet, waardoor het onmoge lijk is de gevolgen voor de „bijzondere kas sen," te berekenen, drinkt aan op nauw keurige omschrijving en bepaling bij de wet van het aantal leden en de zekerheidsstel ling, verhooging van de, uitkeering tot 70 pCt., uitbetaling op Christelijke feestda gen, terugbrenging van den wachttijd tot drie dagen en niet-brengen van de onge vallen-verzekering ten laste van de Ziekte verzekering. Dt statutenwijziging werd in haar geheel vastgesteld. Volgens deze statuten neeft de Bond' ten doel liefde aan te kweeken voor het Evan gelie en de Nederlandsch Hervormde Kerk, voor Vaderland, en Vorstenhuis en op Christelijke wijze de stoffelijke belangen der leden te bevorderen. D© Bónd tracht dit doel te hereikena. door (in zijn hoofd bestuur) zijn leden, indien noodig en ge- wensoht, te vertegenwoordigen en hun voor lichting te schenken te midden van de maatschappelijke vraagstukken en bewegin gen onzer dagen; b. door het bevorderen van vakorganisatiën en vakbelangen; c. door 't doen houden van voordrachten over onderwerpen van geestelijken en maafc- sohappelijken a-ardd. door het uitgeven van het bondsorgaan „De Voorzorg"; e. door het oprichten van afdeelingen te be vorderen, indien noodig met financieelen steunf. door het stichten en in-stand-hou- d'en van algemeen© of plaatselijke fondsen; g door het oprichten en in-stand-houden van een centra-al-bureauh. voorts door al zulke wettige middelen, die aan de begin selen en het doel van den Bond beantwoor den. Grondslag van den Bond is de belijdenis van Jezus Christus als den Heiland der wereld, den Bewerker van 's menschen eeuwig, maar ook tijdelijk geluk. Geen han deling mag plaats hebben met dezen grond slag in strijd. Bij de behartiging van de stoffelijke belangen der leden geldt als maatschappelijk beginsel, dat het besta-an, van verschillende standen in de maatschap pij noodzakelijk, maar samenwerking tus schen deze plichtmatig is. Blijkens de verdere artikelen telt de Bond, behalve het centraal-bureau, - *n fonds tot uitkeering bij overlijden, een weduwenfonds en een ionas „Hulp in nood." Voorts werden behandeld voorstellen tot uitbreiding van het Bondsorgaan „De Voorzorg" en om dit kosteloos aan alle leden toe te zenden. Het hoodbestuur deed toezegging een en ander te zullen over wegen. Met algemeene stemmen werd verworpen een voorstel van de afdeeling Zwolle, om aan het H.-B. op te dragen zich in ver binding te stellen met het H.-B. van het Christel.-Nat. Vakverbond, om langs dezen weg een goed geordende samenwerking te zoeken, waardoor de Christelijke vakorgani satie in ons land worde bevorderd. Inzake een voorstel van Den Haag, om zelf: zooals Mortimer zegt, een telegram zooals dit is van hoegenaamd geen gewicht, het diende nergens toe dan om te bewijzen, da', wij in Soedan zijn en niet te Monte- -Carlo. Maar als er wat ernstigs te vertellen valt, dan moet ieder voor zichzelf zorgen." „Is dat bepaald noodzakelijk1?" „Ja, natuurlijk." „Ik dacht, dat, indien drie mannen samen werkten en de tijdingen onder elkaar ver deelden, zij1 belangrijker mededeelingen ben den doen dan wanneer ieder voor zichzelf verkt; daarenboven zou het een veel aan genamer leven zijn." De twee oudere mannen zaten met hun brood met jam in de hand en een uitdruk king van ware walging op het gelaat. „Wij zijn met hier om een aangenaam leven te hebben," zeide Mortimer, en hij wierp den jongen man een vertoornden blik toe. „Wij zijn hier om ons best te doen voor een courant. Hoe kunnen de couran ten met elkaar concurreeren, wanneer wij het niet doen? Als wij allen samenwerkten, konden wij er Reuters correspondent ook wel bij nemen." „Het zou al de-glorie van het vak afne men riep Scott. „Hij, die het meest bij-de-hand is, maakt, dat zijn berichten het eerst aan het tele graafkantoor zijn. Wat helpt het om bij-de- hand te zijn en je best te doen, als je de berichten toch' met elkaar deelt? Men zou geen enkelen prikkel meer hebben." „En op het oogenblik heeft hij, die het beste paard bezit, het meeste voor," merkte Mortimer op, terwijl hij naar zijn glanzen- cïen polopony's keek en tevens een blik wierp op het goedkoope Syrische paard daar .naast. bij de Regeering aan 4© dringen op wette lijke vaststelling van den 10-urigen arbeids dag en op wettelijk verbod van arbeid der gehuwd© vrouw in de fabriek, verklaarde het H.-B. diligent te zullen zijn. Een voorstel van de afd. Hilversum in zake wenscfrelijkheid en mogelijkheid van de oprichting van een onderlinge brand verzekering van den Bond werd naar deze afdeeling teruggezonden. Met verzoek het volgend jaar met een meer uitgewerkt voor stel te komen. In zake de wenschelijkheid en mogelijk heid van oprichting van een herstellings oord voor leden van den Bond deed het H.-B. toezegging deze zaak te zullen over wegen. Ten slotte werd met algemeene stem men aangenomen een motie om de mede werking van de aanwezige kleine patroons, ohefs en meesterknechts te verzoe ken om van de patroons in heb alge meen, en de Christelijke patroo-ns in het bijzonder gedaan te krijgen dat dezen, met 't oog op de duurte, aan hun werklieden, die laag bezoldigd zijn, een toeslag op hun gewone loon te gevèn. De gemeenteraad van Haarlem heeft gisteren benoemd tot leeraar aan de mid delbare handelsschool in het Spaansch: den heer B'. M. Franco, te Rotterdam; in het Haleisch, den heer R. Soetan Casajan gan Soripada, te 's-Gravenhage, en in de stenografie den heer A. E. d'Óliveira, te Amsterdam, en tot leer are© in het teekp- nen aan de H. B. S. voor meisjes mej. A. S. Dijkman, te Haarlem. Tot directeur van de afdeeling electrici- teit aan de lichtfabrieken werd benoemd de heer J. A. Reus, op een aanvangsalaris van f 3000. Men meldt ons uit AmsterdamIn den gisteravond gehouden feestavond der Ver eeniging voor Gereformeerde scholen in de gemeente Amsterdarp ter gelegenheid van het zeventig-jarig bestaan der eerste Chisbelijke Burgerschoolin Amsterdam, is door het Kamerlid den heer W. de Vlugt, medegedeeld dat het de Koningin heeft be haagd, den heer B. J. Lindeboom, den voor zitter der Vereeniering, te benoemen tot Ridder in de Oranje-Nassau orde. De heer C. Kraay, te Langeruige- Weide was gisteren 25 jaren als hoofd eener Bijzondere. School werkzaam. Eerst als zoodanig te Hocg-Keppel, daarna- te Winsum (Fr.) en nu gedurende 21 jareD i3 hij hoofd der Chr. School te Langeruige- Weide. De dag werd' in familie- en vrien denkring herdacht. Voor de verkiezing van 102 leden van het kiescollege der Ned.-Herv. gemeente te Amsterdam zijn 2500 stemmen uitgebracht. De candidaten der kiesvereeniging „De Gezamenlijke Vriendenkringen" verkregen 1292 stemmen, die der kerkelijke kiesver eeniging „Het Evangelie" 690 en die der vrijzinnige kiesvereeniging „De Hervorm de Kerk" 500 stemmen. Van de drie richtingen, welke thans met elkaar in het strijdperk getreden zijn, n.l. de confessionéelen, de etlïischen en de vrij zinnigen, hebben dus nu eerstgenoemden in het- kiescollege de meerderheidtot dus verre hadden de ethischen een geringe meerderheid. „Dat is de schoone belooning voor over leg en koenheid. Ieder voor zichzelf; hij, die het meest beteekent, wint het." „Zoo kan men er ook achter komen wie de meest verdienstelijke is: Denk aan Chandler. Hij was nooit tevreden, wanneer hij het niet door eigen inspanning gedaan gekregen had. Ge hebt misschien wel eens gehoord, dat hij cleed alsof hij zijn been ge broken had en zijn mede-correspondent wegzond om een dokter te halen en in dien tijd kwam hij den ander een heel eind voor naar h'et telegraafkantoor." „Vindt ge dat gepermitteerd?" „Alles is geoorloofd. Het is een wedstrijd in vernuft." „Ik zou het eerloos noemen." „Ge moogt het noemen zooals ge wilt. Chandlers courant kreeg het verhaal van het gevecht en de andere niet. Chandler heeft er naam mee gemaakt." „Of denk aan Weslake," zei Mortimer, terwijl hij zijn pijp stompte. „Hier, Abdul, je kunt de borden krijgen l Westlake bracht de berichten over door te zeggen, dat. hij aanspraak had op de paar den van het gouvernement, en die gebruik te hij. Westlakes courant verkocht een half millioen exemplaren." „Is dat ook geoorloofd?" vroeg Anerley peinzend. „Waarom niet?" „Wel, het heeft veel van liegen en paar den stelen." „Nu, ik denk, dat ik ook kon liegen en paarden stelen, als ik daardoor een kolom nieuws kon bezorgen aan mijn courant. Wat zeg jij er van, Scott?" „Ik vind alles geoorloof 1 behalve een moord.". De Raad van Dordrecht heeft na langdurige ge dachten wisseling goedgekeurd, het voorstel van B. en Ws., om aan d© ambtenaren en werklieden met minder dan f 15 loon 's weeks, 10 pOt. toeslag te geven van half November tot half Maart en met dien verstande, dat de f 15 niet wordt over schreden. Een voorstel-Smits om allen die minder dan f 1000 's jaars genieten, dien toeslag te geven, werd verworpen. Hr. Ma. pantserdekschip „Gelder land", onder bevel van den kapitein ter zee J. Albara'a, is 31 October te Algiers aangekomen. BODEGRAVEN. De alleen wonende vrouw R., in de Meye, is des avonds, door de duisternis misleid, t© water geraakt en verdronken. Het lijk werd den volgenden morgen gevonden. Ouzo plaatsgenoot, de heer L. Boer, klerk ter gemeente-secretarie te Gouda, is door B. en Ws. bevorderd tot tweeden com mies ter secretarie. HAARLEMMERMEER. De ijsclub „Lis- serbroek en Omstreken" hield in café Van der Laan aldaar, een druk bezochte jaar vergadering. Uit het verslag van den secre taris bleek, dat het ledental 123 bedroeg, terwijl het financieel verslag sloo.t met een batig saldo van f 209.50£. De aftredend0 le den werden herkozen. KATWIJK. De heer R. Ouwehand neeft zijn benoeming tot tijdelijk wethouder de zer gemeente aangenomen. B. en Ws. hebben zicih gevormd tot sub-commissie van het Leidsohe comité, dat zich beoogt gelden bijeen te brengen ter leniging van den nood door den storm van 30 Sept. jl., over Zeeland en een deel van Zuid-Holland gebracht. Het ligt in de be doeling langs de huizen der ingezetenen voor dat doel een collecte te houden. NOORDWIJKERHOUT. De tuinders- bond „Eensgezindheid" is den laatsten tijd zóó in verval geraakt, dat hij op het punt staat te sterven. Ten einde dit te verhin deren, kwamen in café „De Vlasoven" 41 tuinders bijeen, met liet doel te trachten te geraken tot oprichting van een tuin- dersbond, die in het vervolg krachtdadig zal werken. Reeds dadelijk gaven zich 35 personen als lid op, terwijl een voorloo- pig bestuur werd samengesteld uit de hee- ren C. de Groot, M. Geerlings Gzn. en W. v. d. Burg Azn. Algemeen was men van meening, dat de nieuwe Vereeniging geen recht van be staan zal hebben, alvorens zij minstens 50 leden telt. Er ontbreken dus thans 15 le den. Tot 1 Maart zal gelegenheid bestaan zich aan te melden. Van algemeene bekendheid is zooals de voorzitter nader uiteenzette, hoe uitstekend den afgeloopen zomer de veilingen gewerkt hebben aan Piet-Gijzenbrug en welke hoo- ge prijzen aldaar voor d.e aangevoerde groenten besteed werden. Het houden van belangrijke veilingen is slechts mogelijk, als alle tuinders lgemeenschappelijk samen werken. En dit zal het doel zijn van de nieuwe Vereeniging.''t Is jammer, dat ve len hun eigen belang niet begrijpen. Door het houden van veilingen worden de tuin ders zeiven bevoordeeld, terwijl zij, die rechtstreeks aan fabrikanten verkoopen, dezen bevoordeelen. Menig tuinder verkeert om dezen tijd van „En ik weet niet zeker of je daartoe ook niet wel in staat zou zijn." „Ik weet niet eens of ik schuldig ben, wanneer ik voor mijn courant een moord bega. Ik beschouw dat als een overtreding van de étiquette van het vak. Maar als een vreemdeling zich komt stellen tusschen een correspondent, die veel berichten bij zich heeft, en een telegraafdraad, dan is de correspondent tot alles in staat; hij zet er zijn leven voor op het spel. Mijn waarde Anerley, ik moet u openhartig dit zeggen: wanneer ge met zulke gewetensbezwaren aankomt, dan hadt ge waarlijk beter ge daan in Londen te-blijven. Wij leiden een ongeregeld leven. Ons werk is geheel on stelselmatig. Wij staan buiten de gewone wetten. Ongetwijfeld zal daar wel eens ver andering in komen; tot nu toe is het zoo. Doe wat ge kunt en op iedere manier, die u ten dienste staat; maar zorg, dat ge zoo snel mogelijk aan het telegraafkantoor zijt; dat is de Taad, dien ik u geefen de twee de is deze: als ge weer eens op het oorlogs- tooneei zult werkzaam zijn, koop vooruit dan het beste, duurste paard, dat ge krij gen kunt. Mortimer mag het mij afwinnen, of ik hem, wij weten ten minste, dat wij de vlugste pony's hebben hier uit de streek- Wij hebben geen kosten ontzien." „Daar hen ik zoo zeker nog niet van," zeide Mortimer langzaam, ,,Ge weet natuur lijk, dat een paard 't van een kameel wint bij een afstand van twintig mijlen; maar een kameel wint h'et van een paard, als hij dertig mijlen moet afleggen." „Wat, zulk een kameel?" riep Anerley hoogst verbaasd. De twee anderen barstten in lachen uit. „Neen, neen, de echte volbloed-draver, het jaar in financieele moeilijkheden. Nii komt de fabrikant en deze is zoo welwil lend hem reeds thans een voorschot te geven op erwten, die het volgende jaar Juli eerst geleverd moeten worden. Dit nu is erg gemakkelijk. Doch de tuinder, die hierop ingaat, begrijpt niet, dat hij ge holpen wordt van den wal in de sloot., Voor hem hebben de veilingen, die hein wellicht veel meer geld zouden opbrengen,- geen beteekenis, daar hij verplicht is, de gewenschte hoeveelheid direct aan den fa brikant te leveren. Nadat de Voorzitter dit alles goed had uitééngezet, sprak hij de hoop uit, dat spoedig het vereischte aantal leden zich zal hebben aangemeld, opdat men dan eerst kan overgaan tot vaststelling van een defi nitief bestuur en. tot het opmaken van een reglement. WASSENAAR. Gisteravond sprak in de Ned.-Herv. Kerk alhier ds. Rudolph, van Leiden, over: „Alcoholisme en maatschap pelijk vraagstuk". Het kerkgebouw was geheel gevuld, en de schare volgde den spreker met klimmende aandacht. Eerst schetste spreker het aloo- holisme, en teekende in breed historisch be toog het toenemend gebruik van geestrijke dranken door d© schier algemeen lieerschen- de drinkgewoonte, en wees op de algemeene en alge'heele geestelijke, zedelijke, verstan delijke, lichamelijke, huiselijke, maatschap pelijke ruïne, daardoor aangericht. Vervol gens teekende spreker het maatschappelijk vraagstuk als een godsdienstig-zedelijk en als een sociaal-economisch vraagstuk. Ten slotte wees spreker op het veelzijdig en nauw verband van dra.nkvraagstuk en maat schappelijk vraagstuk. Hij besloot zijn red© met ©enige treffende voorbeelden van de schadelijke werking der drinkgewoonte en de krachtige opwekking tot bestrijding de zer gewoonte. Bij Kon. besluit is toegekend de 'aan de orde van Oranje Nassau verbonden eere- medaillë in brons, aan A. P. Driehuis, ma chinist in de zoutziederij van de firma O. M. en A. C. J. van Eelde, te Utrecht; met 9 November a.s. voor vijf jaar be noemd tot secretaris van het college van curatoren van het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut, dr. D. van Gulik, -leeraar in de natuurkunde en meteorologie aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin en Bosckbouw- school te Wageningen bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau B. Frieswijk, rentmeester van het kroondomein te Tiel; K. Punt benoemd tot burgemeester der gemeente Almkerk; dr. A. Couvée, gedurende 25 jaar ge neesheer-directeur van het Ned. Iraclitisch Ziekenhuis te Amsterdam, benoemd tot of ficier in de orde van Oranje Nassau toegekend de aan de Orde. van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille in brons aan mej. C. M. van Kampen, dienstbode bij den heer E. A. Meerloo te 's-Graven hage de duur der detacheering bij de land macht in West-Indië van den lsten-Iu.it.- kwartiermeester J. J. Mackenzie, van het personeel der militaire administratie, an dermaal verlengd met één jaar en alzoo na der bepaald op zes jaar. waar de denvisch op rijdt, op zijn stroop tochten of bij een aanval. „Sneller dan een paard in galop?" „Een kameel kan het veel langer volhou den. Hij loopt met gelijkmatigen tred voortdurend door; hij behoeft met te rus ten en evenmin te drinken, en kan veel beter dan een paard over een lastigen weg heen. Te Wolfa hebben zij het geprobeerd met afstandsrittenop dertig mijl won een kameel het." „Wij behoeven ons echter nog niet onge rust te maken, Scott, want het is niet. waar schijnlijk, dat wij dertig mijlen achter el kaar behoeven af te leggen. De volgende week zal de veldtelegraaf Waar zijn." „Ja, maar nu op 't oogenblik..." „Ik weet het wel, mijn beste vent maar op het oogenblik staat het gevaar nog niet voor de deur. Als we om vijf uren wegre den? We hebben dan nog juist drie uren. Is er ook iets te zien van de corresponden ten der avondbladen Mortimer tuurde toet zijn binocle naai den noordelijken hori/c-n. „Nog niets in het gezicht?" „Ze zijn anders wel in staat gedurende het warmste gedeelte van den dag door te rijden. Dat zou juist iets zijn voor die stui vers-journalisten. Pas op de lucifers, Aner ley. Die palmboomen branden als buskruit als je ze aansteekt. Wel te rusten De twee mannen kropen onder hun mus kieten-netten en vielen dadelijk in een die pen slaap. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1