Uit de Rechtzaal. Vragen en Antwoorden. Marktberiehten. lijk zijn gehouden om de marschVaardigheid van ue troepen te onderzoeken. De Minister zotte daarna uiteen, dat hij zijn ambt aanvaard heeft met de bedoeling, vat de Militiewet betreft, een heiziening tot stand te brengen, gebaseerd op de be staande wetgeving. Voor een generale her ziening acht de Minister op het oogenblik de tijd nog niet gekomen. Daartoe moet eerst weer rust ra de legerorganisaties ko men. Bij de uitvoerige verdediging van het standpunt, dat. de Minister bij het ontwer pen dezer mihtie-wet-wijziging heeft inge nomen, zette de Minister uiteen, dat het advies van den Raad van Defensie op me nig punt gevolgd is, maar dat de Minister dat advies niet gevolgd heeft op het punt van een oefeningstijd van twaalf maanden, welke spreker noch in het landsbelang noch in het belang van het leger achtte, want die maatregel zou zoodanige onrust in het land hebben verwekt, dat het legervraagstuk ge- ruimen tijd door de politiek zou zijn ver troebeld geworden. De viermaanders moeten vervallen, o. a. omdat het voorbereidend militair onderwijs vervalt. Buitendien trokken de viermaan ders al het intellect tot zich, ten nadeele van de kadervorming, van welke zoodoende niets terecht kwam. Hij kwam er met klein tegen op, dat de proefnemingen met de viermaanders en het voorbereidende mili taire onderricht geeu eerlijke proefnemin gen waren geweest. Hierop ging de Minister na de vraag, of de inrichting van een volksleger op dit oogenblik een te verwezenlijken ideaal is, welke vraag hij ontkennend beantwoordde op den hoofdgrond, dat in Zwitserland een gansch andere waardeering voor het leger bestaat en de toestanden daar te lande gansch anders zijn dan in ons land. Het zou nog jaren en jaren duren, alvorens de toe standen hier te lande zich zoozeer als in Zwitserlad zouden eigenen om ook hier den weg van het. volksleger op te gaan. Wat betreft de motie-Thomson aangaand het afhankelijk maken van contingentsver- hooging van verkorten oefeningstijd1, ver klaarde de Minister, dat-, indien het de bedoeling der motie is om óf het blijvend' gedeelte af te schaffen, óf verkorting ran den oefeningstijd te verkrijgen, of beide en daarvan afhankelijk te maken ó'e verhoo ging van het contingent, deze motie voor hem volkomen onaannemelijk is. De Minister besprak vervolgens net in stituut der militaire werkers, dat evenmin nieuw is als het tweeploegenstelselmaar bij geen der leden verdediging heeft ge vonden. Wat de vraag betreft, of deze mi litaire werkers noodig zijn om de proef te nemen of voldoende geoefendheid in maand te verkrijgen is, daaromtrent kon de minister op dit oogenblik nog geen posi tief oordeel vellen. Als er een equivalent voor deze categorie te vinden is, zal het den Min. aangenaam zijn dit in den loop dezer debatten te ervaren. Maar zonder equivalent kan spreker dc werkers niet uit schakelen. Behoud van het blijvend gedeelte verde digde spreker uit mobilisatie-oogpunt. De Minister ontkende, dat de leger-orga- nisatie, welke in het ontwerp wordt voor gesteld', zou moeten dienen om de officie- ren-salariëering er door te krijgen. Naast de vrijstellingen had spreker gaar ne de vergoedingen aan kostwïnnere be houden, maar financieel is er een grens aan alles. Tegen de arbeidersklasse is deze rege ling niet gericht, want nu zullen jongelui uit ce middenklasse moeten dienen ter ver vanging van de vrijgestelde arbeiders. Uit vergelijkende cijfers met andere lan den concludeerde de Minister, d'at ons land niet zoo duur uit is met zijn legprkosten -»n met de kosten, welke uit het ontwerp zullen voortvloeien. De Minister zal werkzaam blijven om in den geest van het. leger verbetering aan te brengen De geest lijdt op dit oogenblik a. door den grooten afstand tusschen het officierenkorps en de minderen. Samenwerking in de Kamer om dit ont werp tot stand te brengen, zoekt de Mi nister met. ieder, de op eerlijke wijze pil medewerken, ook met de sociaal-demo- traten, maar niet als dezen zeggengeen man, geen cent en geen spijker voor defen- jie-uitgaven. De Minister van Binnenl. Zar ken verdedigde het regeeringsbeleid op defensiegebied en verdedigde daarbij den oud-minister Sabron tegen de door den heer Marcliant uitgebrachte beschuldiging van onoprechtheid en onwaarheid. Verder verdedigde spreker het publioeeren van bet advies van den Raad van Defensie als een maatregel, om geen verkeerde gedachten to wekken omtrent den aard van de critiek van dien Raad, welke men zich allicht en ger zou voorstellen, naarmate zij geheim ge houden werd. Het verwijt, dat de Regeering zich niet krachtig verzet had tegen het uitstel van behandeling der Militiewet, wees de Minis ter terug naar de liberale leden, die vóór dat voorstel gestemd hadden, niettegen staande zij vroeger, toen de lvegeering de kustverdediging op don voorgrond wilde brengen, geroepen hadden, dat de reorgani satie der levende weermiddelen den voor rang moefit hebben boven die der doode weermiddelen (de kustverdediging). De Re geering liet zich, na aanneming van het uit stel-voorstel van den heer Nolens niet uit, omdat zij zich ongaarne, wilde mengen In een regeling van werkzaamheden der Ka mer, liggende dat niet op den weg cener regeering. De tijd. was overigens te kort roor den Minister, om het kabinet te raad plegen wat te doen stond na aanneming van het voorstel-Nolens, daargelaten of dreigen met heengaan wel verstandig zou zijn ge weest. Ten slotte bestreed de Minister de uiting van den heer Ter Laan, dat. het leger een klasseleger zou zijn, bestemd om tegen het proletariaat op te treden. In zulk een ge- daohtengang kon de Minister zich eenvou dig niet verplaatsen. Spreker verzekerde zijnerzijds, dat de Re geering bereid is, een weerbelasting ter hand te riemen. Heden om half elf voortzetting. Getneeiiteraad vaa Aarlauderveen. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig de heeren M. van Muiswinkel en dit. O. v. d. Lee. Overeenkomstig het voorstel van B. en Ws. wordt besloten den termijn van ontrui ming van de onbewoonbaar verklaarde wo ning van L. L. van der Velden met zes maanden te verlengen. In behandeling komt een adres van den heer F. Koppens en anderen, houdende verzoek om een bijdrage ad f 7.50 ten be hoeve van een op te riohten landbouwwin- tercursus. Besloten wordt deze te verlee- nen. De Voorzitter zegt, dat de ondervinding heeft geleerd, dat het lastig is, dat de uren, waarin het herhalingscnderwijs wordt gegeven, worden bepaald door den Raad, en dat, om wijziging daarin te brengen, telkens een Raadsbesluit noodig is. Het komt B. en Ws. gewenscht voor, de rege ling der uren aan hen over te laten. Voor gesteld wordt de verordening op het her- halingoonderwijs dienovereenkomstig te wij zigen en tevens te bepalen, dat de hoofden der herhalingsschool f 10 per jaar zullen genieten. De heer Van den Bosch vraagt en ver krijgt de noodige toelichting omtrent den vroegeren toestand en de nieuw voorgestel de regeling, waarna de Raad, na eenige discussie, overeenkomstig het voorstel van B. en Ws. besluit. Op het adres van den heer A. J. van Gilst, alhier, houdende verzoek om vergun ning tot het gebruik maken van een der schoollokalen voor het geven van zangon derwijs, wordt gunstig beschikt. De vergoe ding voor het gebruik hiervan wordt be paald op f 5 per jaar. Voorlezing wordt gedaan van een verzoek van de af deeling Alphen, Aarlanderveen en Oudshoorn van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, om een subsidie ad f 10 uit de gemeentekas. De meerderheid van het college van B. en Ws. adviseert op het verzoek afwijzend te beschikken. De minderheid, de heer Ruting, wil het gevraagde toestaan. Op de vraag van den Voorzitter of iemand het woord verlangt, of hoofdelijke stemming, dringt de heer Ruting op het laatste aan. Het verzoek wordt verworpen met 5 stem men tegen 4, die van de heeren J. H. Ru- t-ing, S. Dompeling, J. y. d. Bosch en O. van Muiswinkel. In behandeling komt een verzoek van den veldwachter J. Verseput, alhier, om ver bouwing van zijn woning. De kosten er van worden door den gemeente-architect ge raamd op f 275. Nadat de vergadering voor een oogenblik is geschorst geweest en de voorgestelde verbouwing in loco is opgeno men, wordt met 8- stemmen tegen 1, die van den heer Knape, tot de verbouwing beslo ten. Voorlezing wordt gedaan van een brief van Ged. Staten dezer Provincie, houdende verzoek om in overleg met de gemeentebe sturen Alphen, Boskoop, Waddingsveen en Gouda eu de belanghebbenden, mede te wer ken tot de beschikbaarstelling van f 300,000 ten behoeve van den aanleg van den spoor weg AlphenGouda, B. en Ws. adviseeren voor de te bouwen lijn geen gelden beschik baar te stellen, welk advies nog nader door den Voorzitter wordt toegelicht. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en Ws. aangenomen. Goedgekeurd wordt de begrooting van de gasfabriek en vastgesteld de begrootrag der gemeente, dienst 1912, beide begroetingen overeenkomstig het advies der financieels commissie. Vastgesteld worden de kohieren plaatse lijke belastingen, dienst 1911, derde kwar taal Aan het einde der vergadering zegt de heer Knape nogmaals, dat de lantaarns aan de Lage Zijde langer branden dan in het dorp, wat hij niet goed kan keuren. De heer Van der Kuyff is het wel eens met den heer Knape, dat de verlichting op het dorp te wenschen overlaat, maar hij hoopt, dat de petroleumstraatverlichting spoedig dooT een andere soort verlichting zal worden vervangen. ^emeenterand van Koudekerk. Voorzitter: de burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Door den Voorzitter, geschiedt, o. m. me- dedeeling, dat bij Kon. besl. is goedgevon den, dat de burgemeester tot 1 Sept. 1912 te Leiden mag blijven wonen, en dat nader bepaald is door het Dagelijksch Bestuur der gemeente, dat voor de ingezetenen de bur gemeester alle Maandagen en Woensdagen zal te spreken zijn. Van Ged. St. is o. a. ingekomen een schrijven, waarbij goedgevonden wordt, dat kinderen uit Hazerswoude de school te Kou- derkerk bezoeken. Van mej. Dijksma is een dankbetuiging ingekomen voor het haar geschonken ca deau bij haar feestviering. De heer Oppelaar geeft zijn bevreemding er over te kennen, dat Ged. St. reeds goedgekeurd hebbeu hetgeen door den Raad nog niet is aangenomen en wel de regeling van schoolbezoek met Hazerswoude. ,,Is dit dan in de vergadering van 7 Augustus geschiedt, toen ik niet ter vergadc.ing te genwoordig was?'' vraagt spreker. Hij had toch te voren de verzekering ge kregen, dat genoemd onderwerp toen niet zou behandeld orden. De Voorzitter zegt, dat enkel nog maar in beginsel daaromtrent een besluit werd genomen. De heer Oppelaar is er echter in geen geval tevreden over, dat dit heeft plaats gehad, waar hij 6r niet bij tegenwoordig was. Spr. vindt dit na - hem gedane ver zekering niet netjes. De Voorzitter noemt hierop de eindcij fern van de begrooting 1912: de gewone inkomsten op f ]7,514.C9£ de buitengewone op f 329.07, totaal f 17,814.06^de uitgaven f 17,514, 99-(batig saldo f 329.07. Het schoolgeldkohier 3de kwartaal 7 ")11 wordt goedgekeurd tot een bedrag van f 132.45. Nu komt in behandeling: toelating van kinderen uit Hazerswoude op d'e Open bare School te Koudekerk. De voorzitter zegt, dat dit punt in geheime zitting reeds is toegelicht, en d'e Raad zich er toen in principe vóór heeft verklaard. Ged. St. hebben er hun toestem ming toe gegeven, en Hazerswoude gaat a-ccoord met d'e voorwaarden, waarop die toelating zal gschieden. Het aantal zal on geveer 120 zijn. In het contract, dat voor gelezen wordt, komt o. m. voor, è-t Ha zerswoude voor elk kind', dat te Koudekerk van uit eerstgenoemde gemeente de 6chool zal beaoeken, het hoogste schoolgeld n. 1. f 1.50 per maand, zal betalen dat d'e jaar wedde van een onderwijzer, die ten gevolge van die vermeerdering zou moeten worden aangesteld' moet worden vergoed door Ha zerswoude. Voor onderwijzers, die aange steld worden (niet wettelijk verplicht) zal die gemeente twee derde te vergoeden heb ben. De overeenkomst strekt voor onbepaal- den tijd en moet, zoo gewenscht van beide zijden een jaar vooraf worden opgezegd. De regeling zal in werking treden, Janu^.i 1912. De Voorzitter licht hierna toe, dat er weinig verandering door zal komen, en dat de gemeente een vergoeding erlangt van f 360. De heer Oppelaar gaat hier niet mede accoord; hij rekent voor, dat ten slotte Koudekerk het gelag moet betalen en het onderwijs er sdbade door zal lijden. De Voorzitter zegt,dat de heer Oppelaar alles gedaan 'heeft om de zaaik zoo zwart mogelijk voor te stellen, en zegt v.rder, dat die heer zich aan overdrijving schul dig maakt en op sommige punten zijn onkunde ontdekt. Hij kan niet begrijpen, welke verande ring die 20 kinderen kunnen aanbrengen, als zij over zes klassen worden verdeeld. Ook kan het bezwaar uit den weg geruimd worden dat voor vrije en orde-oefeningen 'n schoollokaal, zal noodig zijn, daar hiervan dispensatie kan worden gevraagd. De Voor zitter zou 't onverantwoordelijk, vinden, als de Openbare School moest worden opge heven; daarom zal hij als groot voorstan der van het Openbaar Onderwijs alles doen om haar zoo bevolkt mogelijk te houden en aan de concurrentie van het Bijzonder On derwijs het hoofd te doen bieden. Spreker ziet niet in, dat do vermeerdering in de gemeente in de toekomst zoo groot zal zijn, en ziet zelfs van drie en twintig kinderen na verloop van eenigen -tijd er niet zooveel meer op de openbare school. De heer Oppelaar antwoordt hierop, dat haj, beticht van onkunde, wel i ent achter te staan op dit gebied bij hen, die zonder den schoolojDziener er in te kennen een on derwij skracht kunnen benoemen z-ioalj on langs hier is geschied. Maar hij weet ook, dat de klassen met zesmaal 3 oi worden vergroot, doch dat er één zelfs van 36 op 45 komt. Hij mag dan onkundig zijn, maar geeft geen scheeve voorstellingen, en denkt zich in de toekomst wel uitbreiding van het leerlingen-aantal Verder vindt hij het jammer, dat, zoo als de voorzitter zegt', er toch leermk1 'elen genoeg overcompleet zijn. Het geeft het idee of er zoo maar op ingehakt wordt. U ts voorstander van de Openbare School, zegt spreker; maar dan moet men er ook oog voor hebben, dat die school te Hazerswou de niet moet worden opgeheven. De Voorzitter geeft als zijn meening te kennen, dat meer gezegd wordt, dan pust in een Raadsvergadering. Spr. wil op alles niet ingaan. Hij is echter van alles goed op do hoogte en het spijt hem, dat hij den heer Oppelaar nog een wapen uit de hand moet slaan, omdat hij een argument aan voert, dat hij niet te berde gebracht zou hebben, als hij het contract goed gelezen had; waarop hij de beraadslagingen sluit. De regeling wordt aangenomen met 4 te gen 3 stommen, die van de heeren Oppelaar, Blonk en Boer. Goedgekeurd wordt hierop om de uitbrei ding van het buizennet voor de waterleiding ondershands op te dragen aan de firma De Ruiter voor f 1520 (raming f 1700). Bij de rondvraag vraagt de heer v. d. Bijl herhaling te voorkomen van het opgebroken laten liggen van voetpaden bij aansluiting aan de waterleiding, waardoor al ongeluk ken zijn voorgekomen; hetgeen zal geschie den. De heer Oppelaar informeert naar den gasaanleg, waarvan nog niets naders be kend is. Gemeenteraad T-aini Soetersa&ea*. Tegenwoordig alle leden. Vastgesteld wordt het kohier der school gelden over heb derde kwartaal 1911 op f 15.10. Besloten wordt tot wijziging yan de ge meente-begroeting voor 1911, tot verhooging van den post onderhoud brandspuiten, ten einde eenige noodzakelijk gebleken herstel lingen aau de spuiten te doen aanbrengen. Vervolgens wordt in behandeling genomen de gemeente-begrooling voor 1912, welke aan de Raadsleden ter inzage is gezonden. Na voorlezing en toelichting van enkele posten wordt de begrooting vastgesteld met een raming van f 13,608.52 aan ontvangsten en f 13,605.53 aan uitgaven. De onvoorziens» uitgaven zijn geraamd op f 684. Voorlezing geschiedt van een verzoek van het bestuur van de vereeniging „Volkswo ningbouw," waarbij het den Raad verzoekt gebruik te willen maken van de hem bij de statuten toegekende bevoegdheid om een lid aan dat bestuur te willen toevoegen. Tot den Raad van Zegwaard is een zelfde ver zoek gericht. De Raad dient dus in de eer ste plaats uit te maken of hij van deze be- voegdheid zal gebruik maken. Burg. en Ws. stellen voor de beslissing op het verzoek uit te stellen tot de volgende vergadering, waartoe, na enkele besprekingen, wordt be sloten. Mishandelingmetdoodelijk ge-vol g. Voor de 4de Kamer der Techtbank te Am sterdam is gisteren behandeld de zaak tegen den 24-jarigen bootwerker Beraardus van Ingen, beklaagd dat hij op 6 Aug. j.L in de Binnen-Dommerstraat moedwillig en gewelddadig, met een mes aan Krederik Vonk, een dertig-jarigen bootwerker, een steek in de borst heeft toegebracht, waar door de rechterlong is geraakt en een aan zienlijke bloeding in de borstholte is ont staan, ten gevolge van welke verwondingen Vonk op 4 Sept. is overleden. Elf getuigen waren in deze zaak gedag vaard, w. o. 5 geneeskundigen. Verdediger was mr. Th. Muller Massis. De eiseh luidt een jaar met aftrek van preventief. Raacl voor de Scheepvaart. De Raad' voor de scheepvaart te Amster dam heeft gisteren uitspraak gedaan inzake het vergaan van het s. s. Willy" van de maatschappij tot exploitatie van het s. s. Willy" te Amsterdam, op de Noordzee on der di Engelsche kust, in den stormnacht van 30 September op l Oct. De bemanning werd gered door het Engelsche s.s. „Caw dor Castle". De Raid is tot de slotsom gekomen, dat het vergaan van de Willy" moet worden toegeschreven aan het binnendringen van buitenboordsch water door het lek stooten van het schip en het wegslaan ó'er luiken, een en ander tengevolge van den hevigen storm die in den nacht gewoed heeft. De kapitein Kolmer heeft zich als een kloek en beleidvol zeeman gedragen; de beman ning heeft in alles haar plicht gedaan. Lof felijke vermelding verdient het optreden van den machinist Monteijn, en van den stoker Hudepool en den donkey-man Mol Hulde wordt voorts gebracht aan den voor- beeldigen moed, de onversaagdheid en de zelfopoffering van de leden der beman ning van het Engelsche stoomschip „Caw dor Castle"^ die de schipbreukelingen in een sloep van een wissen dood heeft gered. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. De rechtbank te Almelo bevestigde de uitspraak van den kantonrechter te £n- schedee waarbij F. J. Ridderhof te En^che- dee werd' veroordeeld tot f 25 boe-te subs 10 dagen hechtenis terzake dat hij zonder bevoegd te zijn tot de uitoefening der ge neeskunst te Hengeloo in het aldaar ver- sohijnend weekblad „Twenthe" de volgen de advertentie heeft doen opnemen: „Wie nog hulp voor en genezing van zijn lijden hoopt, verzuime niet van mijn homoeopa- tische behandeling nota te nemen. F. J. Ridderhof, homoeopaath, Enschedee. Voor inwendige ziekten moet het morgenwater na den slaap meegebracht worden." De officier van justitie had f 150 boete subsidiair 30 dagen hechtenis geëisoht. Poging tot moori Bij gelegenheid, dat een circus te Tiel voorstellingen gaf, ontstond een vechtpartij, waarbij E. van H., gegageerd O.-I. militair, thans schilder te IJzendoorn, door den agent van politie G. van Beek werd opge bracht. Wegens verzet veroordeelde de rechtbank hem tot 10 dagen gevangenis straf. Naar zijn oordeel was die agent te hard handig geweest en had hem met de boeien veel pijn gedaan, waarom hij besloot zich te wreken. Op den 26sten Juli begaf hij zich, na een revolver gekocht te hebben, naar Tiel en informeerde of Van Beek in dienst was, waar hij woonde, hoe laat hij in dienst kwam en welken weg hij gewoonlijk nam. Toen Van Beek even voor één uur de Vee markt afkwam om zich naar het politiebu- reel te begeven, liep Van H. op hem toe en loste dne schoten, die, omdat Van Beek bukte, hem geen letsel toebrachten, v. H. wierp zijn revolver in de stadsgracht, waar-' uit zij later werd opgevischt, nog met 3 scherpe patronen geladen. Wegens poging tot moord veroordeelde de rechtbank te Tiel hem tot zes jaar. De eisch was 12 jaar. Zoowel de officier van justitie als de beklaagde kwam in hooger beroep en gisteren werd de zaak voor het hof te Arnhem behandeld. Beklaagde bekende volledig, maar zeide nu, dat niet de ondervonden mishandeling de reden was van zijn optreden, maar dat er een andere reden was, die hij evenwel be slist weigerde in het openbaar te zeggen en waarvoor bij zitting met gesloten deuren vroeg. De procureur-generaal meende, dat aan dit verzoek niet moest voldaan worden, omdat het hier niet geldt een zedenmisdrijf of een hinderwetzaak. Het gerechtshof, in raadkamer gegaan, besliste, dat- de zaak wel met gesloten deu ren verder zou behandeld worden op grond, dat de verdediging volkomen tot haar recht moét komen, te meer waar het hier een ernstig misdrijf geldt en het hof kennis dient te dragen van alles wat bekl. t-ot zijn verdediging heeft aan te voeren, zoodat de verdere behandeling met gesloten <feu- Ten hier een eisch van algemeen belang ia Aldus geschiedde en in de heropende rit- ting werd de zaak geschorst tot 26 October, als wanneer een nieuwe getuige zal géhoord worden, zulks naar aanleiding van bekl.s verdediging bij de behandeling met geslo ten deuren. Vraag: Zou het nog overweging ver-* dienen wanneer aan Uw bureau eeu lijst ter inteekening werd neergelegd met een verzoek aan de Regcering om 't v.d.-Werf* park niet verder te bebouwen, daar de go» meent-e misschien nu wel op een andere plaats grond beschikbaar kan stellen, en de Regeermg en ook de gemeentebesturen nu wel anders over stadsaanleg en stads* schoon zullen denken dan een dertig jarenl terug, toen de gemeente den grond aan het Rijk beschikbaar stelde. Misschien zou er dan nog kans bestaan dat wij ons eeiiig stukje tuin midden in de stad zouden behouden, te meer daar de schoonheid van die wijk niet wordt ver* hoogd door zulkè massieve steencolossen.-, Antwoord: Men zou het kunnen pro- heeren, maar we vreezen dat het niets zal helpen. Hetgeen er nog zal gebouwd wor den is een voortzetting en aanvulling van het reeds gebouwde gedeelte van het. Mu seum van Natuurlijke Historie. Een split sing in twee afzonderlijke deelen, waarvan een gedeelte op het Van-der-Werf park en het ander bijv. op het Raamland zou staan, zal wel niet in overeenstemming zijn te brengen met de eisehen der wetenschap., Zoo worden de zonden der vaderen (vroede) ook bezocht aan de kinderen. Vraag: ills er een erfenis is onder 2000 gulden, moet daar nog successierecht van betaald worden? Antwoord: Dit hangt er van af. Gij moet ons eerst nader meedeelen, wie erfge namen zijn, (de kinderen of verdere ver wanten), en hoe groot de nalatenschap is.) Onder de 2000 gld. is zoo vaag. Hoe ver er onder? Er bestaat wel een vrijdom van suc cessierecht onder de f 1000; dat zal u zeker door het hoofd spelen. Vraag: Indien een vrijwilliger hij de infanterie toegelaten wordt om zich te ver binden binnen 9 maanden het tot onderoffi cier te brengen (zonder handgeld) wordt hij dan ook dadelijk actief aangesteld, en hoe veel bedraagt dan het salaris, en kan hij dan ook in het huwelijk treden, en hoeveel bedraagt dan hét salaris? Antwoord: Als adspirant-onderoffi* oier verbindt een vrijwilliger zich voor 6 jaren zonder handgeld. Om binnen een be paalden tijd onderofficier te worden ver bindt men zich niet. Gewoonlijk kan dië rang binnen een jaar behaald worden. Eerst} wanneer men sergeant 1ste klasse is, cLi., op zijn vroegst na 3 jaar onderofficier te zijn, kan men in het huwelijk treden. Vraag: Kan iemand, d^e hier w< telijK gescheiden is, in Duitschland, wanneer hij genaturaliseerd is, weer met dezelfde vrouw huwen? Antwoord: Blijft die vrouw Neder- landsche? Zoolang dit het geval is, zult gij steecis gevaar loopen dat uw huwelijk, in dien het tot stand mocht komen, zal war den vernietigd. Indien ook de vrouw zich laat naturali- seeren, komen we op het gebied der Duit- sche wretA cn zoover gaan we in deze rubriek Diet. Vraag: Wanneer man en vrouw ge scheiden leven en zij heb1' i ieder een minderjarig kind bij zich gehouden, kunnen dan zonder hun toestemming die kinderen van hen afgenomen en in een gesticht ge plaatst worden, daar er verder op den levenswandel der ouders niets aan te mer ken valt? Diezelfde personen werden ge dagvaard om voor 't gerechtshof in Den Haag te verschijnen ieder met twee getui gen, maar nu willen de getuigen der vrouw bij een volgende dagvaarding niet meer meegaan, wat is daar aan te doen of wat kan daar voor de vrouw uit voortkomen 1 Antwoord: Als er reeds gedagvaard is, komt U te laat met ons advies te vra gen. Dan is de zaak al bij den rechter en moet deze uitspraak doen. Het eenige wat wij u kunnen raden is eens naar den Secre taris van den Voogdijraad te gaan, mr. Briët. Die zal u wel meer van deze zaak kunnenvertellen. Wat die getuigen betreft, maak U daar niet ongerust over. Een getuige, die gedag vaard isa moet verschijnen, anders komt ij met den strafrechter in aanraking. Delft, 19 Oef. Heden waren de veeprijzen als volgt: vette kooien 1ste kw, ƒ200 a 300, d to 2do kw. f 150 a 200, kalt koeien Utekw 200 a 2'3, dito 2de kw. ƒ150 a 200, vaarkoeien 1st© kw. 160 a 240, dito 2de kw. ƒ90 a 160, vette kalveren 1st© kw. 90 a 100, dito 2d© kw. ƒ45 a 70, vette lam meren f 14 a 20, mager© varkens f 16 a 40, biagon f 7 a 15. Dnchtere kalveren 5 a 22, paardeu 50 a 160, rundvleesch 80,74 a 65 c., vet kallavleesch 110, 100 a 90 c-, alles oer kilo. Op de veemarkt waren aangevoerd 391 runderen, 6 paarden, 21 vette kalveren, 105 magere dito,286 schapen of lammeren, 284 varkens, 738 biggen en 9 geiten en bokken. De prijzen der boter waren heden ƒ64 a 74 per 1/4 vat van 40 kilo Aanvoer 229/8 en 63/16 vaten, wegende te zimen 5210 kilogram. Meppol, l'J Oct. Aan de ma- kt van heden was de aanvoer van boter 1200 kilo; lste soort per 1/4 vat ƒ29.50, 2do 800' t 2-3.50, 3de soort ƒ27.50, stukken van lè kilo 2 25 a 2.50 Zegwaard-Zooterwieer. Deze week waren ter veiling aangtvoerd 387 eieren, tegen 390 de vorige week Prijzou ^7.50 tot /&10; eendeneieren ƒ580 per 100. Handperen 3 a 4 cents per stuk. tfou- a. 19 Oct. Kaas Aangevoerd .51 partijen. Handel stug, lste qual. ƒ47..i f2de qual. ƒ43.a '4Ö.zwaardere f 47 a 60 Noord-Hollundsche a Boter. Aangevoerd 1057 st. van s kg, handel vlug: prijs der goe 1.60 a 170, wei- 1.40 a 1.50. Vette Varkens met goeden aanvoer handel vrijwel 24 a 26 c. per i Kil. Biggen voor Engeland met goeden aanvoer, handel ving, 20 a 21 c. p. t EO. Magere biggen met goeden aanvoer, handel stug, ƒ1.10 a 1.66 per week. Lamme, en met goeden aanvoer, handel stug, 11 a i0. Nuchtere kalv ei en met g >eden aanvoer, handel zeer stug, 8 a 11. Graskalveren met groote aanvoer, handel vlug, ƒ45 a f400. Kokkalveren ƒ8 a 20. 19 Oct. Nuteenng ts«urscuinmi8sie. Moutwijn ƒ13.— per NeJ. vat, zonder lust en zonder de belasting. Moutwijn prijshoudend. Spoeling per ketel ƒ2. Graauspiritus 21.50 a ƒ22.HielH9se-Spiritus 19.50 a 19.75, ruwe. Spiritus IQ/75 _a f

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 6