(Deze [Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Nieuwe Boekjes FEUILLETON. Vergiffenis aan allen. Leidsehe Schouwburg. PRIJS DER AD YERTENTIEN Van l8 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Gents contantelk tiental woorden meer 10 Gents.-Voor het incasseeren wordt/" 0.05 berekend. PUIJS DEZER COURAJfT: Voor Lelden per week 9 Gents; per 3 maanden f L.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post1.65. Ji®. 1584-6 Dinsdag XT (Jetober. o# ran den Winterdionst zyn gisteravond aan 'inze abonné8 verzonden. Meerdere exemplaren zyn tegen 2'/j Cis. Ban ons Bureel verkrijgbaar. Op karton ge- drukt tegen IO Cts. Leiden, 17 October. In ons verslag over de feestelijke ope- ïimg van de electrische tram LeidenKat- [wijk van gisteren komt een onjuistheid ivoor. De laatste spreker toch was niet de heer Van Egmond, van Rijnsburg, maar de heer M. van Egmond, wethouder van Kat- Lw ij k. Na hem sprak nog de heer Burgersdijk, ingenieur van de tram, onder wiens meer directe leiding de ombouw geschiedde. Hij' gaf een overzicht van de geschiedenis van de eiectriseerirfg van het bedrijf, en dankte allen die hun steun en sympathie aan het plan en aan de uitvoerders er van hadden iverleend. Beroepen is bij de Rem. Ger. Gem. te Oudewetering de heer R. Blokker, propo nent, te Leiden. Het „Sfc.bl." no 310 bevat een Kon. besluit van den 4den dezer houdende nade re wijziging van het Kon. besluit van 16 September 1895 (St.bl. no. 161), waarbij aan Ibet bestuur der gemeente Leiden vergun ning ij verleend op het landgoed „Ende- geest", gemeente Oegstgeest, een gesticht yoor krankzinnigen op te richten. Benoemd is tot. hoofd der Chr. school te Striken, in de plaats van den heer J. Lakerveld, de heer A. C. v. d. Giessen, on derwijzer aan een Chr. school to Leiden. De Koningin-MoedeT heeft aan heb provinciaal watersnood-comité in Zeeland een gift van f 500 gezonden. Prins Hendrik heeft tijdens zijn verblijf ite 's-Gravenhage, een onderhoud gehad in eake de ramp te Bruinisse, met den schout bij-nacht, hoofdinspecteur van het loods wezen, aan het departement van marine. Mr. Vissering, president van de Java- bank, die bestemd is tot adviseur der Chi- tieesche regeering inzake de staatsleening van China, is gisteren naar Het Loo ver trokken, ten einde door de Koningin te worden ontvangen. De heer Vissering hoopt in het laatst de- ter maand naar zijn bestemming te gaan. Tot de Ned.-Indische Bestuursacade- mie, is alsnog als toehoorder toegelaten de beer F. J. Couwenberg, controleur bij het Binnenlandsch Best. op Java en Madoera- Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. ta Amsterdam (30ste predikantsplaats) ds. A. G. H. van Hoogenhuyze te Doorn. De heer J. van Vliet, voorganger 1 'j de Ohr. Geref. Ge-m. te Vlaardingen, is als toodanig beroepen bij de Chr. Gere'f. Ge meente te Boskoop. 46) En hoe hy toen in zyn angst den stroom be volen had stil te zyn. En sedert dien tyd is het water geruischloos; hit baant zich in stilte een weg door mos en varens, door kloven en ravijnen. Ook vrouwen beweren daaren boven, dat, als een reiziger in dat water baadde of er van dronk, hy zyn stem en zyn geheugen zou verliezen, want <e stille bron is de etroöm der vergetelheid van Bretagne. Toen de eenvoudige vertelling ten einde was, ontstond er een stilte, waarna Téphany langzaam zei: „Michael, nu zal ik je wat voorzingen. Biyf bier zitten I Ik zal maar twee stukjes zingen. Wanneer ik klaar ben, kom ik weer torug." Haar gtein beefde een beetje. Op dat oogen- blik laadde Mary Machin het geheim van haar vriendin. Michael antwoordde niet. Hy zat te rooken en keek naar de rivier, terwyi Téphany voor hem zong: Er bloeien bloemen nu op ieders graf. Eén dag in 't jaar is het der dooden dag. Kom aan myn hart, zoodat 'k u weder heb Als eens Jn Mei. Als eens in Mei. De liefelijke melodie zou hom ten allen tyde getroffen hebben, maar nu zy gezongen werd door de heerlyke stem van de vrouw, die hy liefhad, deed zy elke snaar van zyn ziel tril len. Ontroerd luisterde hy naar de weemoedvolle tonen, die hem uit de schaduw bereikten. Toen Voor het examen in de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek zijn te Rotter dam geslaagd de heeren K. A. Klerks, van Zevenhuizen, en H. M. Bouman, van Reeu- wijk. Het stafmuziekkorps te A-sen ^cft» een adres aan den minister van oorlog ge zonden, met het verzoek, voorloopig de ver vorming van de militaire muziekkorpsen te staken en de resultaten af te wa/' ten, die de nu reeds bestaande fanfarekorpsen zul len geven. Adressant verzocht verder de nog jiiet vervormde muziekkorpsen to laten voortbestaan, zooals dat met 1 Januari 1910 is geregeld. De Duitsche keizer zal Woensdag a.s. bij aankomst te Aken namens de Koningin worden begroet door Haar adjudant-gene raal, luitenant-generaal Van Heutsz, oud gouverneur-generaal van Nederlandsch-In- dië, en jhr. mr. Ruys de Beerent. ok, commissaris der Koningin in de provincie Limburg. Prins Hendrik heeft aanvaard het be schermheerschap over de kol. landbouw tentoonstelling, die in Juli 1912 te Deven ter zal gehouden worden. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 20 dezer niet plaats hebben. Bij resolutie van den minister van ko loniën is J. Polderman ter beschikking ge steld van den gouverneur-generaal van Ned.- Indië, ten einde te worden benoemd tot klerk bij den post-, telegraaf- en teléphoon- dienst daar to lande. De Ne-d. Bond van Vereenigingen van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand, vergaderd op 16 October 1911 te Utrecht, heeft, na langdurige discussie, een door de Vereeniging voor Handel en Nijverheid te Arnhem voorgestelde motie aangenomen waarin de Bond als zijn mee ning uitspreekt, dat de strekking van het nieuwe ontwerp-Tariefwet, in het algemeen beschouwd, in strijd is met de belangen van den middenstand en verzoekt aan de Tweede Kamer dit ontwerp" niet aan te nemen. Deze met applaus ontvangen motie werd met 150 tegen 6 stemmen aangenomen, 40 stemmen werden in blanoo uitgebracht. Aangeteekend zij hierbij', dat 68 van de 140 organisaties, aangesloten bij den Mid denstandsbond, vertegenwoordigd w&ren en aan de stemming deelnamen. Hiervan brachten 46 organisaties hun stem (men) uit vóór de motie, 19 in blanco en 3 er tegen. De'drie tegenstemmende organisaties waren de Ned. Molenaarsbond, de Boekbinders- patroonsvereemging (Amsterdam) en de Coöperatieve Vereeniging van Bakkers te Oldénzaal; blanco stemden o. a. katholieke organisaties. De voorzitter, de heer Meuwsen, wees er nog op, dat zoowel voor- als tegenstemmers volle vrijheid van handelen in hun eigen vereeniging behouden. Hr. Ms. torpedobootjagers „Wolf" en „Fret", onder bevel van <len luit ter zee lste ld. A. J. Breda Kleynenberg, z'jn 15 dezer te Colombo aangekomen. HAARLEMMERMEER. De oogstcollecte, in de Ned.-Herv Kerk te Hoofddorp ge houden, heeft f 238 opgebracht, aanmerke lijk meer dan vorige jaren. maakte zich, voor één oogenblik, een gevoel van bitteren wrok van hem meester. Zóó zongen de airenen tot de arme acliipbreuke- lingen, hen lokkende met haar valsch gezang, ben dryvende naar waanzin en dood, door de macht van haar heillooze kunstgrepen. Téphany begon nu aan „Het Liefdes lied" van Har Dyal „Allerzielen" had Michael verplaatst naar het kerkhof Yan Nizon; op den dag, dat alle graven gatooid zyn met kleurige bloemen. De stem, die het had ge zongen, had Michael toegeschenen 'als kwam zy van heel, héél ver, en voor hem had er een wreede bespotting in geklonken. „Het Liefdeslied" van Har Dyal had juist een tegenovergesteld effect. Michaol voelde zich van het ryk der dooden terugge voerd tot het ryk der levenden. Dit was geen hartatochteiyk requiem van het verledenhier stond een levende vrouw, die haar geliefde smeekte tot haar terug te keeren, trots alle hinderpalen. Kom weder, 0, myn liefste, of ik sterft Michael stond op, alsof hy gehoorzaamde aan de roepstem. Nu dreven de tonen van den voorlaatsten rogel naar hem toe. Myn zorgen zyn myn brood, myn tranen [zyn myn drank. Dan weer de roerende smeekbeden, waar in de vrouw al haar zwakheid, haar een zaamheid, haar protest tegen het noodlot uitstortte. Kom weder, 0, myn liefste, of lk sterf! Michael ging Téphany to gemoet, toen zy alleen van uit de half verlichte kamer in de koele duisternis van den tuin kwam. 9 Waarom heb je dat lied gezongen?" vroeg hy. Het vervoer van suikerbieten van uit deze gemeente, hetwelk voornamelijk dit jet ar enorm groot is, ondervindt nogal eeni- ge stagnatie door gebrek aan schepen. Het schijnt, dat de vrachtprijzen hierin nogal een groote rol spelen, zocdat vele schip pers, die elders vracht kunnen bekomen, het vervoer van suikerbieten voor het laatst houden. Een herziening der vrachtprijzen zal dus noodwendig het gevolg moeten zijn. Ondertusschen ia het voor vele boeren, die met het mooie weer vroeg klaar meenden te zijn met de suikerbietcampagne, een streep door de rekening. KATWIJK-AAN-ZFF. Heb nieuwe, eigen schoolgebouw van de Ambachts-teeken- school, alhier, zal morgenavond in gebruik genomen worden. Yoor den nieuwen cursus zijn vijf en veertig leerlingen ingeschreven. De bomschuit „KW 105" van den heer W. Taat, die hier aan het strand staat, heeft voor dit jaar do haringvissoherij ge staakt. De bemanning toch, bijna geheel uit Sche- veningers bestaande, wilde niet meer afva ren. I11 plaats van te 6 u. 10. m., zooals de dienstregeling vermeldt, vertrok van morgen de eerste tram pas te 7 u. 40 m., naar Leiden, dus veel te laat. Wij hopen op beter voor 't vervolg. KOUDEKERK. De Raad vergadert Donderdagmorgen om elf uren. TER-AAR. Hier werd in de Aar zwem mende gezien een zeehondj die weldra ge schoten werd door den jager L. van Eijk bij wien de gelegenheid bestaat het dier te bezichtigen. VOORHOUT. Waren het een paar dagen geleden eenden, die ontvreemd werden, thans zijn uit den beteelden berm van den spoorweg ten nadeele van d-n spoorweg arbeider een partij roode en sayoye-koolen gestolen door een tot nog t o onbekenden dief. Voor den armen benadeelden verte genwoordigt Het gestolene een belang rijk bedrag, wegens de ongekend hooge koolprijzen. RIJNSBURG. Gisteravond werd het tweede halfjaar van den Tuinbouw-winter- cursus begonnen met 18 leerlingen. De heer Volkersz was verhinderd aanwezig te zijn. De voorzitter der „Veilings-Vereeniging" sprak leeraren en leerlingen met een kort woord toe. Als leeraren zijn aan dezen cur sus verbonden de heeren G. Honselaar en C. van Drent. WARMOND. Hedenmorgen is op het Zweiland, onder deze gemeente, een schuit, met steenen geladen, gezonken. De schip pers zijn op planken weggedreven en op ,,de Laak" aangeland; vanwaar zij door den landbouwer Jac. van der Geest per roeiboot zijn afgehaald en opgenomen. De oorzaak van dit ongeval is, dat de schuit te zwaar geladen was. Telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen in den morgen van 17 Och Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogst© barometerstand 778.8 te Neu- Fahrwasser, laagste 759.0 te St.-Mathieu en te Perpignan. Verwaohting tot den avond van 18 Oct. Meest matige oostelijke wind, heldere tot lioht bewolkte lucht. Droog we-er. Waar schijnlijk nachtvorst. Overdag iets koeler. Het oogenblik was gekomen om te spreken of om te zwygen, voor altyd. Zy beefde over het geheele lichaam, terwyi zy de smeekende oogen naar hem opsloeg en de handen naar hem uitstrekte. De zachte geur van do roos ia haar ceintuur drong tot hem door. Zy leek hem jonger toe, zooals zy daar stond; zy was weer de Téphany Lane van lang ge leden, die hy vroeger gekend had. En in de weeke stemming, waarin h\J zich voelde komen, veranderde hy ook in den ouden Michael. Het licht van de nieuwe maan streek de rimpels op zyn voorhoofd glad en verzachtte de hardere lynen van zyn gelaat. „Michael, weet je dan niet, dat ik je noo- dig heb?" De gloed In zyn oogen doofde uit, hy deed een stap achterwaarts en scheen haar uitge strekte handen niet te zien. Met een triomfan- teiyke trilling in haar stem, vervolgde zy „En jy hebt my ook noodig, Michael, jy hebt my ook noodig." „O, ik heb je zoo noodigl" Hy had de woorden uitgesproken met eon _onbedwingbaren hartstocht. „Welnu dan... hier ben ikl" En toen hy den mond opende om iets te zeggen legde zy de hand zacht op zyn lippen. „Neon, zeg niets," fluisterde zy. „Wat ge beurd is, er kwam een ietwat tartende klank in haar stem zal ons niet, zal ons nooit scheiden. Eens heb je tot my gezegd, dat tusschen ons alleen stilzwygendheid mo- geiyk was; welnu, het zy zoo. Ik heb zelf ook liever, dat wy zwygen; dat is het beste. Je hebt een andere vrouw een groot onrecht aangedaan. Ik heb dit begrepen sinds het eerste oogenblik, dat wy elkaar ontmoet heb ben, en jy hebt jaren lang bittere wroeging gehad. Misschien zul je er je heele verdere „De Wereld." Het Tooneel. GaslvoorstellingHenri de Fries. De sensatie-pers! Van deze hebben we "een heelen avond gehoord. En men kan er gerust op zijnnaar waarheid. De Engelsche auteur heeft de macht willen toonen, welke een groote couranten- combinatie op de publieke opinie heeft. Hij heeft deze macht in zijn Tooneclspel niet voluit doen zegevieren door ten slotte een romantische zwenking tegen 't einde te bereiden. Te zeggen, dat de romantiek onwaarschijnlijk is, zou niet aangaan, daar inderdaad de levenswerkelijkheid niet schroomt voor de meest romantische com plicaties. Doch het deed gisteren wel eens wat dik erop gelegd aan. \Ve krijgen een eigenaar van niet min der dan 'n ruim honderd kranten voor ons, die dus zijn ideeën en invallen op de meest indrukwekkende wijze als: de al- gemcene publieke opinie, naar voren kan schuiven. Deze Sir Felix Janion (Henri de Vries) kant zich tegen een zekere loonwet," die door minister Denzil Trcvena in 't Parle ment zal worden gebracht. Eigenlijk hooien we van die' loonwet heel weinig zakelijks, doch de situatie leidt tot de veronderstelling, dat minister Tre- vena hier de sociaal voelende is. De eigenaar van de krant (met een oplaag van eenige millioenen daags) en de minister staan tegenover elkaar. De loonwet mag niet ingediend worden: dit heeft zich Sir Felix Janion voorgeno men. Met 'n ijzeren energie en 'n egoïsme, 't welk dergelijke zakenmenschen voor een oogenblik met een figuur als Napoleon in vergelijking brengt, zal hij zich verzetten. Moraliteitgewetensverantwoordelijkheid zijn voor dergelijke karakters slechts woor den en dus aarzelt Sir Felix Janion niet, ten einde, de loonwet van de baan te krij gen, in het particuliere leven van den mi nister te graven. Inderdaad wordt hier een fout gevon den. Een liefdesbetrekking bestaat tusschen den minister en een getrouwde vrouw, Lady Killone. Wordt de minister gezet voor de keus 'de loonwet in te dienen doch den goeden naam van deze vrouw in de kranten, dus voor 't publiek te grabbel gegooid te zien, èn de intrekking van zijn wet, dan kiest hij het laatste. Sir Felix Janion lijkt te over winnen. Doch dan treedt Lady Killone zelf op den voorgrond. Zij bezoekt Sir Felix Janion op zijn bu reau. Aanvankelijk is haar bezoek vrij pijn lijk, daar zij bij den geldman invloed tracht te krijgen, door op zijn zachte ge voelens in te werken. Zij bereikt niets; Sir Janion snauwt haar af. Dan wordt haar de burgermansvrees voor den goeden naam te belachelijk en spoort zij haar vriend, den minister, aan waar zulke gewichtige belangen op 't spel staan, dien prijs te geven. Tegenover de duizenden levens met de loonwet gebaat, stelt zij dien eenen goeden naam. En zoo slaagt zij den minister te overtui gen, zoodat dan toch weer wel de loonwet zal worden ingediend. Met een bombastische tirade, een der leven onder lyden. Als dat zoo is, laat my je lyden dan mot je deelen; maar de reden vorlang ik niet te weten. In het begin ben ik er wel eens nieuwsgierig naar geweet, dat beken ik en ik schaam er my nu over. Maar nu ben ik ni9t nieuwsgierig meer. Geloof je me?" Hy wendde den blik af van haar gelaat, alsof hy geen weerstand kon bieden aan de welsprekende smeekbede, die hy er op las. Toen barstte hy hartstochteiyk uit: „Je bent edelmoedig, Téphanyje hebt van avond gezongen, je hebt gesproken in een lmpulsie van medeiydon „Neen, neen," viel zy hem in de rede. „Ik moet je tyd laten om met jezelf te rade te gaan. Ik ben de sterkste van ons beiden. Ik moet je beschermen je verde digen tegen jezelf „Ala ik je nu laat gaan, dan kom je niet terug." „Ik zal terugkomen," antwoordde hy ernatig. „Wanneer... waar?" „Morgenochtend om tien uur zal ik by de kapel van Trimour zyn. Als je er niet bent „Ik zal er zyn." Hy hoorde den zegevierenden toon van haar st9m. Toen fluisterde zy zacht: „Goeden nacht, beste Michael," en atrokte de hand uit. „Goeden nacht, Téphany." Toen zy zyn hand ia de hare voelde, glim lachte zy. „Wat zie je er jong uitI" riep hy uit. „Dat is het maanlicht. JU ziet er ook jong uit." Inderdaad wa3 Michael nu weer geheel en al de jonge man van Saint-Malo, die haar had weggebracht naar de boot. Beiden dacht.es theatrale zetten, die het stuk, waarin ge-: zonde gedachten worden gezegd, ontsieren, sluit zij alle loonwet-discussies af. Zoo eindigt het stuk. De rollen waren over 't algemeen in goe de handen. Mevrouw van der Horst gaf krachtig spel, zij was aldoor een aange-i name verschijning op 't tooneel. Pine Bei der vond met succes alles te maken van haar rolletje van gretig inïrigeerendjq vrouw. Aan Ilenri de Vries en den heer Lobo waren de groote heeren-rollen wei ver-: trouwd, terwijl de heeren Warmelo, Gil-, huys, Pierre Mols uitnemend de kleine rol-; len vervulden. De vertaling klonk af en toe onnoodig ruw, een weinig onbeschaafd. De Schouwburg was matig bezet. Gemeenteraad van Warmond. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig de heer De Vroomen, wegens, ziekte, met kennisgeving. De Voorzitter doet, na opening der ver< gadering en voorlezing der notulen, me% dedccling, dat de verordening inzake op-: slaggelden door Ged. Staten is go edge-, keurd. Hij stelt voor deze te laten zooals zij is, daar de opbrengst te gering is om. nog vermindering toe te staan. Inzake den Warmonder- en Warmom derdamschen weg, deelt de Voorzitter me,' de, dat een overeenkomst is getroffen door de gemeente met den heer Krantz; waarbij laatstgenoemde den straatweg aan eerstgenoemde in eigendom en onderhoud afstaat, met alle rechten er aan verbon-: den, en dat daaronder ook begrepen zijn de wegbermen, behalve voor zoover di-ej liggen voor zijn buitenverblijf en ,,'t Oven bosch"; alsmede dat hij voor onderhoud een bedrag van f 9000 aan de gemeentcj zal afdragen. De gemeente heeft echter bedongen en verkregen, dat, zonder toestemming, zoo noodig, in die bermen mag gegraven wor den voor het leggen van kabels of bui-: zen, enz. Verder zal, zoo hiertoe besloten wordt, door Prov. Staten een subsidie van f 14,500 worden gegeven voor den aanleg van den nieuwen weg. Plet werk zal plaats hebben direct na de officieele toekenning van dat bedrag. Met alles ging de vergadering accoord.; Goedgekeurd werd hierop, dat door den' heer A. v. d. Geest wederom het gedeelte! losplaats, bij hem in huur, voor f 25 per jaar wordt ingehuurd. Het kohier schoolgeld 'derde kwartaal tot een bedrag van f 27.75 en het suppl. kohier hondenbelasting k f 7 worden even-, eens goedgekeurd. De Voorzitter zegt hierop, dat hij naar, aanleiding van de klacht, dat de gemeente ontvanger een te kleine lokaliteit hadj' voor kantoor, den heer Piët daarover ge-; sproken heeft, doch dat hierin geen ver-: andering te brengen is. De indertijd toe gekende salarisverhooging had daar ook niets mede uit te staan. De heer Heyl zou wat kasten weg wil len hebben; desnoods moeten deze den, zolder op. De heer Kruseman gaf deze oplossing: het tegenwoordige kantoor voor wacht-: lokaal inrichten, en kantoor houden in de voorkamer, welke toch wel ruimte biedt? om één persoon gelijk te ontvangen. Men moet het publiek ook ten gerieve zijn. zU nu weer aan het oogenblik, waarop zy afscheid van elkaar hadden genomenzy hoor den weer het stampen van de machine, hat gelach van de andore reizigers, het geroep van: „De loopplank wordt ingehaald, myn heer I" „Ben je nog even sterk als je vroeger was, Michael?" „Wat?" Hy had haar niet verstaan. „Je tilde me wel eens op. Weet je nog wel?" „Ja, ja, zeker." „Ik zou wel eens willen weten of jo het nog zou kunnen doen," fluisterde z(j. Tot antwoord nam hy haar op en tilde haar m9t gemak van don grond, naar haar opkykende, terwyl zy, half verschrikt, half verheugd, neerkeek op hem. ZJ sloot da oogen half, toen hy haar langzaam weer neerzette, en vroeg zich af of hy het bonzen van haar hart kon hooren. Daarna opende zy de oogon wyd en keek hem vol in 't gelaat. Nu speelde de maan hun geen parten meer. De Michael, dien zy nu zag, was da man van vyf en dertig jaar, die gestreden en geleden had, en zy wist, dat zy ook voor hom niet meer de kleine Téphany was, maar de vrouw, die de kinderjaren reeds lang achter den rug had. „Ik ben nu sterker dan vroeger," zei hy. „Ik ben ook sterk," antwoordde Téphany, met iets uitdagends in haar stem, want zy wist, dat hy niet zyn zwakheid, maar de hare vreesde. Michael glimlachte en wildo heengaan. „Michael..." „Ja?" „Als je morgen komt, breng dan het pleister* beeld mee." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1