He ïhermogëne Metaaldraad- Lampen. De Vries 3 Stevens, Gevraagd. DAMES, No. 15845. Anno 1911, Oude Singel 196-198, LEIDEN, OSRAM, PHILIPS, >VSLT. In de Tauijtmagazijnen van GEBR. HOGSNDOORN vindt men steeds een ruime keaze in: Botermarkt 23. Breestraat 152. [Jnfeeniem'schaol '"jSl-lSSmobï&bS^:^ Kunsttanden en oude Gebitten Poudre Niiouche Fa. Susan—Basoski, Dameskapsalon. Vrouwesteeg 3. PIANINO, Tekoopgevraagd: li j Electrisdie Melkinrichting j en Roomboterfabriek. Vrije Kamer mat Pension te Rijnshurg of Qegstgeest. Aanbesteding. De Administratie van het „Leidseh Dagblad" belast zieh met het plaatsen van Advertentiën in alle Bladen. Buitenlandseh Overzicht. Electricitelt- en Gasmaatschappij 4596 19 TBLEP. 116. VRAAGT PRIJSOPGAVE. J. JAN »E IHOOY, RUna- burg, Koopt iedere hoeveelheid rootle en gele kool, Kleine en middel- ■oort Uien, Kroten Bloem kool. 4441 8 Tafelkleeden «75 24 Kussenkleedjes Fant. Kussens Fant. Stoelen Schoorsteenschermen Theewarmers Sjaals, enz. Zoo juist ontvangen een g: oote collectie Sarongs a ƒ0.60. Onder direct wezichi van den staat. Directeur Programma's kostenloos.H.Ho epke. koopt tegen hoog© waarde H. J.v. AMER0NGEN,Haarl.sii.233. 119 4 (Haarontvettlngspoeder). maakt dat u op oen gemakkelijke manier (condor wassehen) altijd droog haar houdt. Por doos SO Cent, bU de 3909 14 DRA IS MA -VATC VALKEINBURC'S LEVERTRAAN- LEEUWARDERie een bespeelde Pianino. Brieven onder No. 4667 aan het Bureel van dit Blad. 7 T fcC HTJÏS voor Schoolgaande Kinderen. Het BËSTUCJR noodigt alle belang stellenden uit tot een bezoek aan de geheel verbouwde Inrichting. Cangebrng b(] do Steenschuur. BezichtigingsilagonDinsdag 17 Oct. Tat* 3i—5J, Woensdag 18 Oct. ran 24, Donderdag 1» Oct. van 34 Bi uur. 4497 12 door het nieuwe middel D. D. D, Hebt gU oen wond, die zweert of loopten waardoor U vooral des nachts gekweld wordt? Waarom schaft U zich dan niet een proefflesch D. D. D. h 50 ets. aan. Verkrijgbaar b\j REIJST KKAK en J. ELZ1NGA te Leiden, en U zult van af de eerste toe passing bomerken, dat de wonden als door oen wondermiddel genezen wor den. Vergoot niet, dat D. D. D. alle vor men van huidziekten .geneest, zooals loopende wonden, open boenen, winter handen en wintervoeten, baardziekten, ruwe en gespleten huid en dat het aan bovenstaande adressen fi 50 ets. en f2.— per flesch verkrijgbaar is. In plaatsen waar niet vorkrtfgbaar, wendemenzichtotdeD. D.D.-Company, N.-Z. Voorburgwal 230, Amsterdam. 4574 31 De prijs der ROOMBOTER dagel. verscli ia 11.90 per Kilo. ZOETE MELK 11 Cent s ner Liter. K1RBEHELK 5 Hoogachtend, H. J. ROSBERGEN, Krnaierstr. No. 5. 1294 12 Een onderwater vraagt Brieven onder No 4454 vóór den 18den dezer aan hot Bureel van dit Blad. 6 De Commissie van Beheer over „Endegeest" en „RhUngeest" ral op Dinsdag 24 October 1911, d.s middags halflwaalf, op het Raadhuis te Leiden, in het openbaar AAN- BESTEDEN: De levering van 900 Hectoliter Aardappelen, in twee kwaliteiten, voor het tijdvak 1 Nov. 1911 tot 30 Juni 1912. Da voorwaarden dozer aanbesteding en levering liggen eiken werkdag van 104 uren op „Endegeest" ter lezing. De monsters voor de te leveren Aardappelen moeten den 23sten dezer aldaar zijn bezorgd, terwijl do In- 8chr\jvingsbll jatten, mede onder- teekend door de borgen, eon uur vóór de aanbesteding moeten worden ingeleverd ten Raadhuize. Do Commissie van Beheer, N. C. DE GIJ35LAAR, Voorzitter. J. H. W. VERZTJL, 4593 30 Secretaris. Nu is het oogenblik gekomen van koude en vocht met haar nasleep van Verkoudheid, Keelpijn, Steken in de zijde, Pijn in de lendenen, enz. Nu moot men zich verzorgen en steeds voor de hand hebben een doos met THER.MOGÉNE WATTE, met dat zuivere, uitstekendo en werkdadige middel, nu behoeft gij niet meer uwe toe vlucht te nemen tot medicamenten, welke steeds schadelijk voor de maag zijn,en tot pleisters,mostaardpleisters,iodium tinctuur, enz.f waarvan het gebruik zoo onaangenaam is. 1 Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten aan /7. O.T'Ö per heele doos en een halve doos aan fl. 0 .40 tzzz&gjsmmsB&sn 8465 26 Opnieuw duiken er berichten op dat de Fransche' ministers het niet eens zijn over de gedragslijn die zij. in zake Marokko «uilen aannemen. Reeds eerder deelden wij er iets over mede. Men houdt het te Parijs zoo geheim mogelijk. De kwestie gaat voor namelijk tusschen CaiHaux den minister president en de Selves, den minister van buitenlandsche zaken. Caillaux wil een zoo goed mogelijke ver standhouding met Duitschland, terwijl de Selves de rol speelt van den intransigents en hardnekkigen patriot, die liever het erg ste doet dan een duimbreed Fransch grond gebied af te staan. Men vertelt van hem, dat Ky de eeirzuoht koestert de opvolger te worden van den heer Fallières en dat hij door zijn houding in de Congo-onderhande- iingen zijn sollicitatie voor het president schap van de Republiek voorbereidt. Hoe bet zij, met zijn weinige toeschiete lijkheid weet de Selves dat hij handelt in den geest van een groot deel der Franschen. Frankrijk heeft thans in Marokko zijn zin gekregen. Het moet daarvoor Duitschland betalen. Wat is begrijpelijker, in deze koop- mansaan gelegenheid dan dat Frankrijk tracht zijn buit zoo goedkoop mogelijk te betalen, maar. er is meer. De Parijsohe correspondent van de ,,Vos- Bische Zeitung" deelt mede dat de moeilijk heid van de tegenwoordige onderhandelin gen over afstand van grondgebied aan Duitschland niet gezocht moet worden in het aantal vierkante kilometers, doch in het beginsel. Duitschland wil een verbinding hebben van Kameroen met BelgischCongo, terwijl men in Frankrijk niet weten wil van een scheiding van Noord- en Zuid-Congo door afstand van het middelste stuk van de ko lonie aan Duitschland. In 't t w e e d e b e d t ij f van de Marok kaan sche kwestie zullen dus twee punten aan de orde komen: Hoe groot moet de schadeloosstelling zijn en welk terrein komt daarvoor in aanmerking. Het zou ons niet verwonderen als er nog heel wat water door den Rijn moet loopen, vóór ook het dook van het tweede bedrijf is gevallen. Over de houding, die het Fransche blad ,,L e Temps" heeft aangenomen tij dens de Marokko-onderhandelingen, werd nog ail vreemd gesproken. Men vertelde dat een der redacteuren T a r d i eu, bij ver schillende Congo-ondernemingen geïnteres seerd was, en dat dit aan de richting van izijn blad zeer merkbaar was. De Daily News" had o.a. een stuk van zekeren Morel, waarin deze handelwijze van Tardieu aan het licht werd gebracht. Het schijnt laster te zijn en persoonlijke, vijandschap. De heer Tardieu antwoordt dat hij nooit eemg be lang of aandeel had in eenige Congoleesche onderneming, noch in de Ngoko Sangka, noch in eenige andere. Hij was alleen scheidsrechter over de aanspraken van die maatschappij in een strijd met den gouver neur-generaal van Equatoriaal Afrika; dit ambt bekleedde hij met. eenige andere hee- ren, onder leiding van den president van de Fransche Rekenkamer. "Verder zegt hij dat. hij nooit in anti-Duit- sch'en geest heeft gehandeld. Integendeel heeft hij, naar zijn meening, steeds gewerkt om een goede verstandhouding te doen ont staan tusschen Duitschland, Engeland en Frankrijk, vooral in de Trans-Azische spoorwegkwestie, en dat hij nooit eenïg per soonlijk voordcel heeft beoogd, noch tijdens de thans loopende onderhandelingen met Duitschland noch tijdens vroegere bespre kingen, die geleid hebben tot de Duitsch- Fransch'e overeenkomst van Februari 1909, aan welker totstandkoming hij krachtig heeft medegewerkt. De parlementaire kwestie, die verleden jaar en in de eerste helft van dit jaar de gemoederen in Engeland ver deelde en tot zulk een scherpen strijd tus schen de liberalen, en unionisten leidde, beeft nog een staartje. De hardnekkige Lords, die zich tot het laatste toe hebben verzet tegen de veto-wet, hebben een nieu we paTtij opgericht onder den ouden LoTd Halsbury. De partij heet ook naar hem. Die club heoft dus bijeen gebracht de oud conservatieven uit de Unionistische partij, die zich niet langer ondeT het leiderschap van Balfour willen scharen, althans dat moet men voorloopig uit hun bedoelingen opmaken. De leden dezer Club zullen zich straks ontegenzeggelijk met hand en tand verzetten tegen een Home Rule-wet en voor het verzet in den lande zooveel mogelijk agitatie trachten te verwekken. En wan neer nu blijken mocht dat Lord Curzon en zijn vrienden blijven vasthouden aan hun plan om ook nog te vormen de club, die uit het Tariff-reform-programma de rechten op food-stuff s" wil bannen, dan zal de ver warring in de conservatieve partij haar toppunt bereikt hebben. De beweging schijnt dus voornamelijk te gen 't leiderschap van Balfour te gaan. Maar men wijst er terecht op dat deze zoo gemak kelijk maar niet op zij te zetten zal zijn. Balfour is bij de Unionisten jaren lang de groote man geweest en de partij heeft groote verplichtingen aan hem. Ook is h-ij nog zeer populair. Zoo iemand zet men zoo maar niet in een hoek. Niettemin is bet ontstaan van deze scheuring in de Unionistische partij een be langrijk verschijnsel uit een oogpunt van Engelsche binnenlandsche politiek. De moord door soldaten op een boerin te La Fl'èdbe nabij Verrona gepleegd, heeft wederom de aandacht gevestigd op het feit, dat zich onder de garnizoenen in de Fransche sted en verschillende soldaten bevinden, die wegens ernstige mis drijven met de justitie in aanraking zijn ge weest. Apachen pleegt men ze te noemen. Herhaaldelijk is in de bladen uiting gegeven aan de vrees, dat deze militairen 't moreel van bun collega's zouden bederven. Vooral na den laffen moord op mevrouw Gouïn rezen ernstige klachten over het gevolgde stelsel, om dergelijke individuen in te doe len bij de troepen in het moederland en niet bij de bataljons in Afrika. De bekende senator d'Estournelles de Constant heeft thans een open brief ge richt aan den minister van oorlog, waarin hij, herinnerend aan de moord te La Flè- Che, in naam van de bevolking van zijn de partement protesteert tegen de inlijving van ontslagen gevangenen in de gelederen van het leger in Frankrijk en de verwach ting uitspreekt, dat de minister een derge- lijken toestand geen oogenblik langer zal doen voortduren. Van den toestand in Portugal kan men zich met den besten wil ter we reld geen denkbeeld vormen. De Portu- gecsche regeering, zoo lezen wij thans, heeft besloten de civiele autoriteiten in het dis trict Braganza te vervangen door militaire bevelhebbers, met het oog op de uitbrei ding van de royalistische revolutie. De royalisten hebben 's nachts weer een aanval gedaan op Vinhaes. De xepublikein- sehe troepen waren echter op hun hoede en het gelukte hun de royalisten in te slui ten. Deze wisten echter nog te ontsnappen en vluchtten naar de Spaansche grens. Het aantal dooden en gewonden is onbekend, doch het gevecht was zeer hevig. Een afdeeling royalisten heoft een strate gische stolling in heb gebergte Sierra da Coroa ,zoo sterk, dat men d'ezo stolling als niot te veroveren beschouwt. Bovendien zijn deze troepen ruim van levensmiddelen voorzien. Heb blad Capital beweert, dat thans 4000 goed' gewapende royalisten bij de Spaan - sehe grenzen geconcentreerd zijn. Een ander bericht dat ons al te fantas tisch lijkt, wordt uit Badajoz geseind. Men zou een geheim verdrag hebben gevonden, dat gesloten was tusschen den onttroonden koning Manuel en den troon-pretondent prins Miguel. In dit verdrag is bepaald, dat wanneer de monarohisten de overwin ning mochten behalen, een algemeene stem ming in geheel het land zal worden gehou den over de vraag, wie koning zal worden. Valt de keus op Manuel, dan zal de ver banning van de familie Braganza uit Por tugal opgeheven worden. De geheele fami lie mag terugkeeren als koninklijke prin sen en zal een apanage krijgen van f 250,000 Voor het geval dat Manuel of diens oom, de hertog van Oporto, kinderloos sterven, zal Miguel's oudste zoon. die getrouwd is met de Amerikaansdhèj Anita Stewart, den troon bestijgen. Men ziet de huid vau de beer is al ver kocht. Ten slotte moeten wij nog iets meedeelen over den opstand in China. Hij breidt zich nog steeds uit en draagt een zeer beslist anti-dynastiek karakter. De dynastie der Mantsjoe's moet verdwijnen, dat is de leuze. Dit is in zooverre geluk kig want vroegere Chineesohe opstanden droegen meestal het karakter van tegen de vreemdelingen bedoeld te zijn. De leiding van de beweging is in handen van zekeren dr. Soen-jat-sen, over wiens persoon en bekwaamheden allerlei geheimzinnige ver halen de ronde doen. Hij heeft een Wester- sohe opvoeding gehad, is Christen en repu blikein en wordt ons beschreven als een Chineesdbe Talleyrand. De toestand is vooral te Hankau zeer ernstig. De Chineesohe regeering heeft aan de pers verboden berichten uit Hankau te ver spreiden en het spoorwegverkeer voor per sonen gestremd ten behoeve van het troe penvervoer naar het zuiden. Uit Sjanghai zijn twee kruisers en een kanonneerboot naar Woetsjang gezonden. Uit Hankau wordt aan het ,,Petersburg- sclie Telegraaf-agentsohap" geseind, dat de opstandelingen van plan zijn de beide divi sion, die volgens keizerlijk besluit afgezon derd zullen worden, te Honan af te woofi- ten. De telegraaf is in handen van de revo- lutionnairen; de Chineesohe telegrammen zijn aan censuur onderworpen, dis van bui tenlanders eohter niet. "Van bijzonder gewicht wordt geacht de houding die de indertijd verbannen onder koning Joean-sji-kai zal aannemen. Hij is uit zijn verbanning teruggeroepen en de re geering hoopt nu wederom van de erkende bekwaamheden van dezen verlichten Chinees te profiteeren. Joean-sji-kai moet een uit stekend leger achter zioh hebben. Sluit hij zich bij de opstandelingen aan dan zouden de Mantsjoe's verloren zijn. Ontslag burgemeester van Boskoop. Volgens de ,,G. Crt." heeft de burge meester van Boskoop, de heer Montenbcrg tegen l Dec. a. s. ontslag aangevraagd. Zooals men weet, werd deze burgemees ter in de laatst gehouden zitting van c en raad duchtig aangevallen door het Raad3 lid' dr. Van der Tak, die den burgemeéster van groote plichtverzaking beschuldigde. Het antwoord van den Burgemeester van Noordwük op de vragen van het Raads lid Dr. A. Kervel. Door plaatsgebrek konden wij in ons Raadsverslag van Zaterdagavond geen overzicht van bedoeld antwoord opnemen. De voorzitter zeide, dat de ~eer Kervel hem in overweging heeft gegeven, het drie tal vragen, speciaal tot den burgemeester gericht te beantwoorden ,,ter recht'vaardi ging van zijn (Burgemeesters) houding." Spr. meende begrepen te hebben, dat do heer Kervel den Raad beschouwt als een commissie van onderzoek of aanklacht. Wethouder Van der Meer gaat nog een stapje verder, en beschouwt den rechtskun digen adviseur der Gemeente als een aan klager, tegjn wiens beschuldigingen hij als lid van het Dag. Bestuur zich zou te verdedigen hebben. Spr. is van meening, dat prof. Struycken de vrij letterlijke opvatting van een artikel uit een plaatselijke politie-verordenmg waarop hij zijn conclusie baseert, gebruikt heeft als noóddeur, toen het den adviseur aan meer degelijke argumenten, ontbrak. Iedere verordening ikan slechts deugdelijk blijken in de praktijk. Daar het nu in de practijk is gebleken, dat ©r aan de bekende strandverordening gebreken kleven, zal deze hier en daar een wijziging of aanvulling moeten ondergaan. Spr. geeft aan, wat er z. i. veranderd zal moeten worden. Daarna zal de bedoeling" van de verordening be ter tot haar recht komende bedoeling in het algemeen is, hinderlijke toestanden te gen to gaan. De verordening (of écn harer artikelen) te gebruiken al3 hefboom in een burgerlijk geschil, strookt allerminst met de bedoeling. Spr. erkent, dat hij met belangstelling kennis nam van de z. i. belangrijke verhan deling over het strand in vroeger en later tijden, door prof. Struycken opgenomen in zijn - bekend advies, doch spr. vraagt zich af, wat dit met do directe belangen der gemeente uitstaande heeft? Het onderzoek naar de ligging der verschillende eigendom men is slechts een vermoeden. W'jl naar sprekers meerling het gemeentebelang wei nig of niets bij het advies is betrokken, heeft het hem verwonderd, dat sommige raadsleden hun oritiek op het beleid van den Burgemeester, die toch allereerst het „algemeen" belang heeft te clienen, ont- leenen aau genoemd advies. Spr. kan zieh niet voorstellen, dat de belangen van één pachter hoofdzaak zouden zijn. Spr. geeft daarna antwoord op ieder der vragen afzonderlijk. lo. Waarom de Burgemeester den van oudsher bestaanden toestand op het strand zonder de afpalingen niet heeft ge handhaafd. Naar sprekers meening was de bestaan de toestand ten gevolge van de publieke strandverpachting veranderd. Er was toch verpacht tot aan de hoogwaterlijn. Van ("ie hoogwaterlijn en van de mogelijkheid, die zou worden aangegeven, was rooriieen in de voorwaarden der gemeenten ge-en sprake. 2o. Op welke gronden do Burg. ver klaarde, een besluit tot opruimiüg der pa len niet te zullen uitvoeren. Spr. zegt, dat bedoelde opruiming hem gedurende het badseizoen ongeraden voor kwam. Thans, nu het badseizoen géëirb digd, en de kwestie ter hand genomen is door den bevoegden rechter, achtte spr. de toepassing van art. 70 G. W. niet meer noodig. 3e. Op welke hoogst gewichtige gronden de Burgemeester voortdurend bevorderd (of althans toegelaten) heeft een toestand, strijdig met R'et bekende gevoelen van Wethouders en Raad. Spreker verwijst voor het antwoord op deze vraag naar dat op de tweede vraagd en voegt er nog aan toe, dat nooit geble-i ken is, dat de oudste wethouder (C. Alke-: made Sr.) opruiming der palen met toe-, passing van art. 180 G. W. wenschte,- waaruit volgt, dat vóór opruiming geen meerderheid kon gevonden worden in het collége van B. en Ws. Spr. verzekert, dat' hij veel tijd en moeite heeft veil geha.4 voor verbetering van den onaangenamen toestand op het strand, dien hij zeer be treurde. Spr. meent op grond van de we-i tenschap, dat vele pogingen tot minnelijke) schikking zijn beproefd, doch fiasco le-: den, te mogen zeggen, dat het volkomen, onjuist en geheel onwaar is, als zou de] Burgemeester den onhoudbaren toestand, hebben bevorderd. Spr. herinnert aan den kostbaren tijdrf die beter besteed had kunnen worclen, lerf aan de stapels papier, die met de strand-: kwestie gemoeid zijn geweest. Dc onmid-: dellijke oorzaak van dat alles ligt volgens spr. bij den wethouder Van der Meer,- die elke schikking deed mislukken, die tal van ingezetenen verbitterd, en de kwes-: tie immer verscherpt heeft. Daarna maakte spr. nog eenige opmer-: kingen naar aanleiding van 'de rede, door Dr. Kervel in de zitting van 5 Sept. gc-i houden. le. Toen de Staat de noodige stappen! deed ter vrijwaring van zijn rechten op het strand, was spr. van meening, dat hel, onnoodig was, een rechtskundig Adviseur, te benoemen, die de Gemeente dienaan-j gaande van advies moest dienen. 2e. Dat Prof. Struycken wel eens lang; moest wachten op door hem aan het Ge meentebestuur gevraagde inlichtingen enz.,- wordt verklaard uit de voorzichtigheid van' den Burgemeester, die immer gaarne met! de .Wethouders confereerde over de to geven inlichtingen of de te verstrekken gegevens. Eenmaal vereischte een aan. vraag van Prof. Struycken een omvang rijken arbeid aan de kantoren van hef kadaster te Leiden. 3e. Spr. is van meening, dat wat be-- treft het publiek verkeer het strand niet! hetzelfde' karakter heeft als wat onze wet-; ten „openbare wegen" noemen. Die mee-: ning motiveert spr. door te wijzen op de. extra toevoeging „voor het publiek toegan kelijk" in het huurcontract tusschen Rijk en Gemeente. 4e. Spr. wijst er op, dat verordeningen met wijs beleid moeten uitgevoerd wou den. B. en Ws. zijn verantwoordelijk voor de richtige uitvoering der verordeningen, zoodat naar sprekers meening de waardig heid van den Raad niet gemoeid kan zijn met de niet toepassing van verorden ningen in bepaalde gevallen. Behoudens het recht van interpellatie, heeft de Raad niets met de uitvoering van verordeningen te maken. 5e. Spr. herinnert er aan, dat hij ecni andere regeling voor de strandverpachting had ontworpen dan die, waaraan de Raad ten slotte zijn goedkeuring hechtte. Dat de bestaande regeling niet heeft mogen; slagen, moet mén o.a, wijten, aan het niet te voorzien meebieden- van wethouder Van der Meer op de bekende wijze. Spr. eindigt met, te verklaren„Ik het' naar mijn beste weten het recht onpartijdig gehandhaafd en zal dit ook blijven be-i trachten." CORRESPONDENTIE. - Nogmaals ver zoeken wij beleefd verschoond te mogen blijven van de toezending van ingezonden stukken, welke ook aan andere bladen, ter plaatsing zijn opgezonden.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 5