M*. 15844 Zaterdag 14 October. A0. 1911. <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit hommer bestaat uit VIJF Bladen. Vierde Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. aast IDSCH PRIJ&DKB AJDVEKTENTIEN: Van 1—8 fegeli f LQ5.I«Uie-tag«L:nieer 0.17$, Grootere letten naat plaatsruimte. - Elsies advertsrrtiect .an- 30 woorden 40 Oenta contant) sik tiental woorden meer 10 Oents. - Voor het inoasaesren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden psr week 9 Oents; per 3 maanden i f 1,10. Buiten Leiden, per looper on waar agenten gevestigd lijn 1.30. Franco per post 1.65. Besmettelijke ziekte* Roodvonk. Uitkloppen van kleeden* De Burgemeester van. Leiden; Overwegende, dat de besmettelijke ziekte roodvonk epidemisch in deze gemeenve voorkomt Vestigt de aandacht van belanghebbenden op de volgende "bepalingen der verordening op de Straatpolitie, thans luidende: Artikel 7. Het is verboden op of aan den openbaren weg; a. vloerkleeden of tapijten uit te kloppen; b. karpetten, matten, loopers of andere 6tofverspreidende voorwerpen uit te slaan of schoon te maken op andere, uren, dan tusschen 9 en 10 uur des voormiddags en tusschen des avonds 10 en des morgens 8 uur en dit te doen elders, dan vóór de wo ning of het erf van de eigenaars of gebrui kers dier voorwerpen, tenzij deze mochten wonen in straten of stegen, waarvan de breedte minder dan 5 Meter bedraagt, in welk geval voor het uitslaan of schoonma ken gebruik zal moeten worden gemaakt van een nabijzijnden walkant of het mid den eener naburige breedere straat. Artikel 8. Onverminderd het bepaalde in het vorige artikel is het verboden, op of aan den open baren weg: a. de iu dat artikel sabk bedoelde voorwerpen uit te slaan ot schoon te maken op andere aren dan TUS SCHEN NEGEN EN TWAALF UUR DES AVONDS, wanneer een der in artikel 1 der Wet van 4 December 187S5 (Staatsblad No. 184) genoemde ziekten blijkens openbare aankon- van den Bnrgemeester epi* demisch in de gemeente voorkomt; b. die voorwerpen uit te slaan of schoon te maken, wanneer zij afkom stig zijn uit een woning, waarin een besmettelijke ziekte heerscht. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 6 October 1911. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1st© alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan H. T. STRAATHOF, en rechtverkrij genden tot het oprichten van een Zouterij in het perceel Doezostraat no. 8, Sectie E no. 181. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELA AR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 12 October 1911. VERKIEZING. Dè Burgemeester der, gemeente Lèi'den; Gelet op art. 55," laatste lid der Kieswet; Brengt ter kennis van de kiesgerechtig den, dat de herstemming ter benoe ming van één lid van den Gemeen teraad ïn het 1ste kiesdistrict en van één lid van den Gemeen- t e r d, ad in het 3 de kiesdistrict der gemeente Leiden, zal plaats hebben op Vrijdag 20 October 1911, van des voormiddags acht tot des namiddags v ij f uren. De lijsten der candi'daten bevatten in alphabetische volgorde de volgende namen: Voorhetlstekiesdistriotb J. G. VAN ES. H. W. FISCHER. Voor het 3de kies.district A. H. J. ENGELS. G. M. KRUIMEL. Art. 128 van het Wetboek van Straf richt luidt;. „Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing, deel- neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar.'' De Burgemeester* voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 11 October 1911. Leiden, !4 October. Morgen Zondagavond in den Leid- sclien Schouwburg: „Polnische Wirt-schaft", Vaudeville-operette. In een der zalen van het Nutsgebouw hield gisteravond de af deeling Leiden cn Omstreken van den Nederlandschen Protes tanten-Bond haar jaarlijksche vergadering, onder leiding van prof. dr. L. Knappert. De secretaresse,,mej. Simon Thomas, bracht verslag uit omtrent den staat en de werk zaamheden der afdeeling in het afgeloopcn jaar, waaruit bleek dat het'ledental wel is waar iets was teruggcloopen en thans 284 bedroeg, maar dat vooral de ondera'fdeelingen van de afdeeling een opgewekt leven leidden. Er werden twee lezingen gehouden. Van de Zondagsschool maakten 400 leerlingen ge bruik. De bibliotheek voor oud-leerlingen telt 1200 nummers. Aan 189 lezers, waaronder ock ouders der leerlingen, werden in 1910 6500 boeken ter lezing gegeven. In liet Wijlc- agebouw „Geloof, Iio-op, Liefde", wordt, er op velerlei gebied met groote opgewektheid gewerkt, de wijkverpleging breidt zich steeds uit en langs dezen weg worden velen in deze arbeiderswijken bereikt- Uit de Tekening en verantwoording'van den pciiDingmeester, den heer M. Joustra,, bleek dat de inkomsten bedroegen f 1739.38 en de uitgaven f 1608.88, zoodat bet batig saldo bedroeg f 130.50. Het directeursfonds, waarover do heer A. L. A. van Unen verslag uitbracht, wees als inkomst aan f 2117.77 met- een saldo van f 1146-44. Voorts bezit het fonds een eert. N. W. S. van f 100. Als bestuursleden werden herbenoemd de heeren M. Joustra en A. L. A. van Unen, en in de vacature van den heer K. Sijtsma, die niet weder voor een benoeming in aan merking wenschte te komen, werd benoemd dr. D. A. Pronk. Hierna werd de beschrijvingsbrief vcor de Algemeene Vergadering behandeld en tot afgevaardigden benoémd de heeren prof. H. Oort, ds. Yf. J. Leiit.e en M. Joustra. Het Bestuur dér afd. Leiden dor S -D- P- heeft besloten* de kiezers met aandrang te raden, zich bij de herstemming vogt den ge meenteraad te onthoudend Het lid der Tweede Kamer jhr. mr. De Savornin Lobman is uit'Zwitserland in Den Haag teruggekeerd. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Benthuizen door den heer A. H. J. G. van Voorthuizen, cand. te Ede. Tweetal bij de Ohr.-Geref.* Kerk te T7oer- den ds. M. Sdbouten, te Bussum, en ds. H. Woudstra, te Nieuw-Amsterdam. De zestiende lijst van de 33ste jaar- oollecte voor de scholen met den. Bijbei vermeldt o. m.Reeuwijk met Reeuwijk- sohebrug, Middelburg en Sluipwijk, met f80.60; Nieuwewetering' met Poel en Huig- sloot met f 54.52. Van 400 locale comité's is do opbrengst f 920 hooger dan verleden jaar. Door het Provinciaal Keilkbestuur van Zuid-HpllancL is aan - ds. J. J. van Walsem, predikant bij de Ned.-Herv. Gom. te Noord- wijk-aan-Zee, wegens voortdurende onge steldheid, eervol emeritaat verleend met-in gang van 15 November a.s. Ds. Van Walsem is van af 18 April 1880 in de Evangeliebedie ning werkzaam en dient al dien tijd de Ge meente van Noordwijk. Het dagelijksch bestuur van den Ko ninklijken Nationalen Bond voor redding wezen en eerste hulp bij ongelukken „Het Oranje Kruis" heeft besloten f5000 ter be schikking te stellen van het provinciaal wa tersnoodcomité in Zeeland, dat zelf f 25,000 uit zijn fonds voor de jongste ramp be schikbaar stelde. De directie van het dagblad „De Neder lander", te 's-Gravenhège, heeft reeds dui zend gulden aan.het Zeeuwsohe comité af gedragen. In het geheel ontving de admi nistratie van dat blad tót gisteren f 1547.76. Met No. 241 der „Stct." zijn verzonden afdrukken van de akte der HillegomscKe Coöperatieve Bouwvereeniging „Eigen Woning", te Hillegom. Mr. E. L. van Emden, bestuurslid van de anti-rev. kiesvereeniging te VGraven- hage, is gisteren zonder zijn voorkennis in district I candidaat gesteld voor den Ge meenteraad. Hij heeft den kiezers bij ad vertentie dringend verzocht, geen enkele ■stem op hem uit te brengen. Te Bennebroek heeft zich een voorloo- pig comité van twaalf heeren gevormd, dat een vergadering van ingezetenen zal uit schrijven, waarop een feestcommissie kan worden samengesteld, die zich wil belasten met de regeling van de feestelijke ont vangst van den nieuwen burgemeester, jhr. mr; L. A. van Schuylenburch. Naar het „Hbl." verneemt, wordt de hoofdzetel der Nederlandsche Heidemaat schappij, thans gevestigd te Utrecht, eer lang gevestigd te Arnhem. Deze Maatschap pij had zooals bekend in zake de oprichting van een nieuw gebouw te Utrecht een ge schil met die gemeente over terrein, en bij dragen in de bouwkosten, waarovér zij het met die gemeente niet eens kon Worden. Na met een vijftal gemeenten in ons land onderhandelingen te hebben gevoerd, viel op Arnhem dë keuze. De Koningin-Móeder is gisteren van het. paleisperron Het Loo vertrokken per extratrein om 5 uur 16. H. M. reisde in den salonwagen van de Nea'. Centr. Spoor weg-maatschappij en was vergezeld van freule Yan de Poll en graaf Schimmel- penninck, die de reis naar Zuid-Tyrol me demaken. Tot aan ö'e trap van Let paleis- bordes vergezeld van Prinses Juliana, be geleidde de Koningin Haar Moeder wande lend naar den trein. De Koningin-Moeder verzocht de Koningin haar groeten aan oen Prins die in Den Haag was, te brengen. De Koningin-Moeder droeg een bouquet van rose en roode rozen. De burgemeester van Apelaborn was bij het vertrek aanwe zig. Het publiek groette eerbiedig. Gisteravond heeft Prins Hendrik in „Di- ligentia" te 's-Gravenhage een lezing bijgewoond van den heer Utermöhlen, van Amsterdam, over verbandmiddelen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben het besluit van den Raa'd der gemeente Pap'ekop tot opheffing van de openbare lagere schooi aldaar niet goedge keurd. De. gezagvoerder van het stoomschip „Koningin der Nederlanden" heeft uit Pe- rim geseind, dat de gezondheidstoestand aan böord goed is. Het stoomschip, dat te Colombo met cho lera in quarantaine heeft gelegen, vertrok gisteren van Perim. In de gisteravond gehouden vergade ring van den gemeenteraad te Gorkum werd benoemd als gemeente-secretaris de heer C. Maters, hoofdcommies ter secreta rie te Deventer, met 8 stemmen. De heer D. van der Zee, commies ter secretarie te Gorkum kreeg 7 stemmen De heer v. d. Zee is de bekende Christen-socialist. Als gemeente-architect werd benoemd de heer H. H. van Zeggeren, te Ylaardingen, met 8 stemmen. De lieer D. S. Tremens, te Harderwijk, kreeg 6 stemmen, de heer J. Breedveld, te Hillegom, 1 stem. Blijkens telegraphische mededeeling zijn de 1ste luits. der artillerie van het Ned.-Indischen leger J. D. A. de Fremery, C. A. Jorïssën, A. T. H. Winter en M. A. Snoeck bevorderd tot kapitein. KATWIJK AAN DEN RIJN. Aan mej. A. Lmtvelt, onderwijzeres aan de Chr. School alhier, is op verzoek tegen 1 Januari e.k. eervol ontslag verleend. KATWIJK-AAN-ZEE. Waar de over-: plaatsing van het personeel, dat de stoom tram bedient, zou plaats hebben 1 Novem ber, met het oog op de spoedige invoering" van den electrischen dienst, wordt een ge deelte reeds begin volgende week over geplaatst, n.l. de machinist L. Brouwer (Hoek -van-Holland) en de stoker Van der Eshof (tijdelijk naar Noordwijk.) Naar wij vernemen zijn thans van alle visschersvaartuigen die zich tijdens den or kaan in zee bevonden (behalve de K. W. 141'en K. W. 36) geruststellende berichten ontvangen. De zee heeft dus van onze vloot twee offers geëischt. Letten we hierbij op onze naburige visschersplaats Schevenin- gen, waar reeds dertien man betreurd wor den, dan hebben wij nog reden tot dank-, baarheid. LISSE. De firma J. J. Grullemans en Zoon heeft de mededeeling ontvangen,- dat zij benoemd is tot hofleverancier van den Keizer van Duitschland. NOORDWIJKERHOUT. In „De Gemeen tewoning" alhier is de eerste ledenavond in dit winterseizoen gehouden. Door den voorzitter werd' een en ander verteld van den Zakbijbelbond (Pocket Testament Lear- que,) zijn ontstaan in Engeland en uit breiding over de geheele wereld. Velschil lende uitgaven daarvan waren te bezichti gen en zijn verkrijgbaar in> „Dè Gemccn-t te woning." Ofschoon door een defect aan de lan taarn de aangekondigde vertooniug van lichtbeelden niet kon doorgaan, weid do stemming van het samenzijn hierdoor Diet geschaad. Het voornemen bestaat nog een nader <o bepalen avond aan hetzelfde onderwerp te wijden, waar men dan tevens de genoemde lantaarnplaatjes zal kunnen bezichtigen. NOORDWIJK. Bij don heer Medcmblik; wordt wederom een zeer eigenaardige uit-i stalling bewonderd; nl. -van de Cafeïne-; vrije „Hag-koffie." Hedenmorgen om ccn uur of acht! stortte de keuken, een bijbouw van de woning van mej. de wed. A. in de Kerk-- straat, met veel geraas in, alleen ceti muurtje bleef nog zóowat overeind. Het! neervallende puin, vermengd met stukken hout en ijzer, kwam voor een deel terecht op het erf van den heer W. P., die geweldig schrikte. Gelukkig, dat de heer O.,, die bij de wed. A. kamers bewoont, juist vóór het ongeval de keuken verlaten had. STOMPWIJK. De Stompwijksche Hard draverij-Vereeniging hield gisteren haar vergadering ten einde te kunnen zien hoe het met haar kas gesteld is. De stand bleek te zijn aldus: inkomsten f 892.45; uitgaven f,776.234;; batig saldo f 116.211- YQQRSCHÖTEN. Gisteravond hield dë Vrijz. Prop.-Club alhier in „Hotel Deur- loo!' haar eerste wintervergadering, onder leiding van den vfce-voorzitter, den heer F. C, de Graaf. De Voorzitter wijdde eenige woorden van waardeering aan. den heer Du Saar,- die vertrokken is, waarna hij namens het be stuur voorstelt, hem tot eerelid der Arer- eenfging te benoemen. Bij de bespreking over de aanstaande winterbijeenkomsten wordt besloten, de heeren Yan Hasselt en De Waard uit te. noodigen tot liet houden van lezingen. Yoorts spoort de Voorzitter de leden aan, zelf een inleiding tot een politiek of econo misch onderwerp op te stellen. Den 30sten October a. s. hoopt de heer J. Prins den dag te herdenken, waar-» op hij veertig jaren geleden bij de firma. Yan Kempen in dienst trad. WARMOND. De Raad vergadert Dins-i dagmorgen. te halfelf,'ter behandeling o.a,- vande aangelegenheid inzake den War, monder- en Warmonderdamschen weg. WOUBRUGGE. Nu in tal van gemeenten in het vijfde tienddistrict de uitslag van de schatting bekend is, kan het zijn nut heb ben te weten, waarom de eigenaren de» landerijen onder de gemeente Alphen va" die. schatting vrijbleven. Wij hamen inzag# van het eigendomsbewijs van de tienden on der de voormalige heerlijkheid Alphen, 44) Een paar dagon gingen voorbij. Téphany zag, dat Yannik er weer onrustig begon uit te zien. Moeder Pouldour had zeker pressie op haar uitgeoefend en na eenig aandringen van Téphany bekende het meisje haar dan ook, dat haar grootmoeder haar geen rust liet. „Maar heeft mynheer Carne dan u...?" Téphany aarzelde. Zy had Yannik liever mets willen vragen. „O neen, juffrouw," antwoordde Yannik eenvoudig; daarna vervolgde zy: „Hy heeft zyn achildergeresdschap al laten halen." „Het doet my pleiner dat te hooren, Yannik." „Juffrouw, neem u 't my niet kwalyk, asjeblieft, maar hoe wist u, dat ik zou poseeren voor.... voor het figuur?" Een rose gloed vloog haar naar de wangen, toen zy de vraag deed. „Mynheer Carne vei telde my, dat hy er van had afgezien, Ik ben daar heel bly om. Het zou niet goed voor je zyn geweest." Yannik haalde de schouders op. Mynheer Ossory heeft gemaakt, dat het niet gebeurd is, maar grootmoeder zegt, dat ik geen hart heb, dat ik mij niet bekommer om het zieleheil van myn vader en myn ooms en dat ik watten in myn ooren stop om hun gejammer niet te hooren." Yannik was op het punt in tranen uit te barsten. „Dat is onzin, Yannik." „O, juffrouw, ik wou, dat ik het ook kon golooven." „En hoe eer je trouwt, des te beter. „Dat zegt Lóón ook," zei Yannik ernstig. Op don middag van den volgenden dag kwam Michael te Roa Biaz, en vertelde aan de tweo vriendinnen, dat hy bezig waa aan eon portret van Fuiic, een schilderstuk naar de schets, die Téphany op den ezel had zien staan. „Die woesteling?" riep Téphany uit, Diet in s'aat haar afkeer te verbergen. „Ik heb getracht den woesteling goed weer te geven," zei Michael kalmpjes. „Maar die dierlyke uitdrukking op het gezicht van den man maakt het me moeilyk. Plotseling komt die wilde gloed in zyn oogen en even plot seling is bu ook weer verdwenen." „Hy ziet er uit als een beest, meneer Ossory." „Dat iB een hard woord, juffrouw Machin." Téphany zei niets, maar zy bedacht met een gevoel van bitterheid, dat zy Michael ver zocht had de schoonheid tot onderwerp van een schilderstuk te maken en dat hy de voor keur had gegeven aan het beest. „Als ik dien man alleen tegenkwam, zou ik het besterven van schrikI" riep Mary uit. „Die man vertegenwoordigt een byna uit gestorven ras," vervolgde Michael. „Ik vertelde je verleden dat hy naar Tióguier is gegaan. Nu, het schynt, dat die bedevaart ten doel had de hulp in tê roepen van Saint Yves de- la Vérité." „Waarvoor?" vroeg Tópbany. „Wie is Saint-Yves de-la-Vérité?" vroeg Mary Machin. Michael legde nu uit, dat Saint-Yves by de Bretonsche bevolking vereerd en gevreesd was als de beschermheilige en de wreker van de armen on voornameiyk van die armen, die de middelea met hebben om zich te wenden tot de justitie. De boer, die geen advocaat kan bekostigen, wende zich tot Saint-Yves. Op eenigen afstand van Tróguier, dicht by het gehuchtje Tróiarzec, stond vroeger een kapel, uie nu Is afgebroken. In die kapel stond een beeld van den heilige en allen, dis arm en verdrukt waren, stroomden ïn grooten ge tale naar dat beeld en smeekten het hen te wreken. Nog geen vyf en twintig jaar geleden heerschte algemeen het onwrikbaar geloof, dat de heilige allen, die zich tegen deze bede vaarten zouden verzetten, met ziekte of met dood zou straffen. Maar aan den anderen kant werd de pelgrim, die zich zou willen wreken op een onschuldige, getroffen met den toorn van den heilige. Aa die bedevaarten werd eenter nagenoeg geheel een eind gemaakt door het afbreken van de kapel en hot verwyderea van het beeld. „Is dat alles?" vroeg Mary. „Neen, er is nog meer," zei Micliael. „De priester van Tródarzao, die het beeld liet weg nemen en het in zyn huis opborg, stierf plotseling In zyn bed, en, zooals zyn paro chianen 'geloofden, werd hy geworgd door de handen van het beeld. De meid van den on gelukkigen curó verzekerde, dat zyhetb9eld van den zolder, waar het bewaard werd, had hooren komen, dat het stil was biyven staan voor de deur van haar meester en toen naar binnen was gegaan. Een gerechtelyke lyk,- echouwing bracht echter aan het licht, dat de man gestorven was aan een beroerte." „Maar Furie gelooft die geschiedenis zeker," zei Mary. „Ja, natuuriyk." „Ik zou hem niet graag tot vyand hebben." „Wat dat betreft," zei Téphany, „het feit, dat Furie de hulp van den heilige inroept in plaats van zich met eigen handen te wreken, is een waarborg voor de veiligheid van zyn vyand." „Niet ahyd," zei Michael. „De priesters hebben een eind gemaakt aan de bedevaarten, omdat z'J wisten, dat de pelgrims den heilige maar al te dikwyis een handje hielpen, wan neer zy vonden, dat hy te lang talmde met de wraakoefening." „Ik zou wel eens willen weten op wien Furie het gemunt heeft." „Waarschynlyk op den eigenaar van de visschersboot, die hem heeft afgedankt." „Heoft Furie je vertold wat het doel was van zyn bedevaart?" vroeg Téphany. „Ja, op zyn gewone, norsche, dreigende manier." „En gelooft hy, dat Saint-Yves hem zal helpen?" „Daar twyfelt hy niet aan." „Het bygeloof van dio menschen is iets on- gelooflyk8," zei Mary Machin „Heb je mUnhoer Ossory al verteld, dat moeder Pouldour het Yannik weer zoo lastig maakt on beweert, dat zy watten in haar ooren stopt om het gejammer van haar vader on ooms niet to hooren Téphany vertelde hem nu wat zy en Yannik samen hadden besproklh en voegde er by, dat zy zich ongerust maakte over het meisje. Terwyl zy sprak had Michael even de wonk- brauwen gefronst. Was het mogelyk, dat Carne er nog over dacht Yanniks portret te schilderen? Zoo ja, dan hal hy ook alle hoop opgegeven, Téphany voor zich te winnen. Hy antwoordde met sombere stem: „Dio oude vrouw 'is half kindsch, maar zy heeft ook veel geleden. -Met dat al zou ik niet durven spotten met haar geloof, dat de dooden terugkeeren tot de menschen en in het huis, waarmee zy tydens hun leven het nauwst verbonden waren. Voor millioenen mannen en vrouwen is nog steeds dit geloof oen heilige, onwankelbare overtuiging." „Hebt u er wol eens ondervinding van op gedaan?" vroeg Mary. „Ondervinding, juflrouw Machin? Kan men gevoel, instinct en emotie ondervinding noe men? Ik heb dikwyis het govoel alsof de dooden, en voornameiyk de ongelukkige dooden terugkomen „Zooals de vrouw van Fautec," zei Mary op p echtigen toon. Het gevoel van spanning was eensklaps verdwenen. Téphany begon te lachen. „Dank je, Mary, ik begon me al een beelje oribehaagiyk te gevoolen." „Maar ik zei het niet voor de grap," pro testeerde Mary. „En Fautec bezweert, dat hy haar een tyjlang eiken nacht zag." „Na eerst een halve flesch cognac gedronken te hebben," zei Téphany. Michael stond m-it een bruusko beweging op, nam afscheid van do mtisjes en ging hoon. Toen hy weg was, verweet Maiy Téphany, dat zy een flapuit was en alles zei wat haar voor den mond kwam. „Je hebt hem weggejaagd en hy was juist op het punt om een van zyn ondervindingen te vertellen." „Neen," zei Thópany heel beslist. „Michael vertelt nooit iets van zichzelf „Toen we hier pas waren," vervolgde Mary, „hechtte je nog aan de tradities van Bretagne en nu steek je er den draak mee." „Dat komt misschien, omdat ik zie, hoeveel onheil ze kunnen stichten en hoeveel levens ze kunnen verwoesten." (Wordt vervolgd)*

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1