Leger des Heils. Zie je u liegen? BEDEN, Leidsclie Schouwburg. Wed. ffl. ROOS. LICHTBEELDEN. H. Th. STRAATHOF, Leidsclie Schouwburg, 8-öetober-Revae. DE GRACIEUSE Gemarineerde BeSsneps VERWACHT 4K2« SszeïscJsap HENRi TEit HALL. E. B. BEULINK'a IJzepesi Ulet. Üik vet Spek. I¥ijkv©&*©©^i§sü§§ ©esnersffii Hoer1 „Sursum Görda" Uitvoering Bruinkolen Briketten. ANTINERVIN, Haarl.straat 58 Lammermarkt. Vrijdagavond 8 uren: LEVENSaROOTE 50 F ergonen. SO Personen. Banketbakkerij. E. R. BEULHNK, Doesasfcraat 8. Zaterdag 14 October. Uit de Rechtzaal. Als warm» toespijs of koud als Pudding A. J. P.'s DELICATA, bereid met ei, volgens gebruiksaan wijzing op de ingesloten kaart; over treft de verwachting zelfs van de fijnste tafel. In alle goede winkels BO Ct«. per bus. 3424 9 Stookt W1STERRECEPT. Eet zuurkool. Drinkt punchbowl, Mijdt kroegjool, Stookt BRUINKOOL. Daarbij blijf je gezond [als een visch. Trobeer maar, of het niet zoo is. ccuigst onfeilbaar middel tegen zware Hoofdpijn, Zenuwaandoeningen, bjapeloosheid en benauwde Droomen. Fr\)« p. flacon t 1.20. 4446 8 „SANITAS", SteensGömir 1. Haring 4460 17 per flacon boven de 10 stuks 4 ets. in azijn, mayonnaise en mosterdsaus. Ook los verkrijgbaar, 6 ets. per stuk. TELEFOONN. 420 EN FILIALEN. prachtig gekleurde1 Buitengewoon mooi Programma. Ie. De merkwaardige Geichie- denis van het Leger des Heils. 2e Haar Jongen. 3e. Beelden met Muziek en Zang. Deuren open "7.30 uur. 4452 30 Entréo slechts 10 Cents. Woensdag 25 tot en mst Zondag 30 October, De Siicees-B»evue HP3 Vraagt steads oaze 'Wellingtons, halve Maantjes, Wilhelmina's, Vanieljo- Koekjes, Qelei-Koskjes, Vanlelje Zand- sprits, Wafeltjes, Zandkoekjes, Hern hutters, enz. 12 ets. per ons. Wsesper Moppen 14 ets. perons, Aller hande, Dames Janhagel, Aruh. Meis jes, Zoete Krakelingen, Koninginne- koekjes 10 ets. per ons.ZouteSteDgels, Krakelingen en Bollen, 10 ets. per ons. Chocolade Batons, Vanielje Schuimpjes en Kattetongon 16 ets. per ons. 4433 24 Aanbevelend, Lange are 6. Bekroond t© 's-Hertogen- bosch met zilveren HedaiMe. Te koop gevraagd: een goede gebruikte ijzeren Viet, met ot zonder roef, 10 h 12 ton. Opgave van pr[js en waar te zien Ho. 4340 Bur. r. d. Blad. 8 Bik Vet Spek ƒ1.70 Xtager Spek 1.80 Baan Reuzel ƒ2.10 Gesmolten Vet 1.7o Alleï per 5 pond. Vette Lappen 33J- Ct. 4477 14 „PWÏËL". Be POP is gevallen op No. 46 en het SC II IA, O EK ij op No. SO. 4434 7 HET BESTUUR. Op veelvuldig; verzoek: 2de Opvoering van de Oorepr. Leidsche Revue-Operette in 2 bedrijven met slot-Apotbéose, door H. P. F. LATERVEER. Deuren open: haltacht. Aanvang;: Acht nnr. Pkijzbn der Plaatsbn: Logo: 1.60, Baignoire 1.40, Parterre ƒ1.10, 2de Rang ƒ0.60, Amph. 0.40, Galerij 0.25. gjg|p" Leden der Ver. „Litteris Sacrum" en „Brünhilde" kunnen (behalve op den speelavond) op ver toon van diploma 1911 twee plaatsen verkrijgen tegen de volg. prijzen: Loge 11.35, Baign. ƒ1.15, Parterre 0.85. (De prijzen Loge, Baignoire en Par terre worden verhoogd met ƒ0.10 veattftire-geld.) 4243 39 Plaatebespreking van af Woensdag 11 Oct. 10 uren bij loting, bij Mej. ANDREAE, Watersteeg 4, ft 20 Cts. per plaats, Vrijdag en Zaterdag 14 Oot., 10-2 uren aan den Schouw burg, ft 10 Cts. per plaats. Directeur: De Heer J. HENRI BERKELJON. op Donderdag 26 Octo ber 1911, 's avonds te 8 uur, in het Kerkgebouw der Remonstrantsche Gemeente. vak Cbristi Himmelfahrt van C. üERNEKBR. Selig aas Genade van A. BECKER. Solisten: Mej. COBA RIEDEL, (Leiden) Sopraan. M#j. HARRY v. d. HARST, (Leiden) Alt. De Heer THEOD. v. p. HAM, (Voorburg) Tenor. De Heer E. ZOETMULDER, (Schiedam) Bas. Met medewerking van een Knapenkoortje. Begeleiding: 4451 43 De Heer C. DER OUDEN, (Den Haag) Piano. De Heer r. H. Th, v. LEEU WEN, Orgel. Kaarten ft 1.— en 50 Cts. Tekst boekjes ft 10 Cts. Plaatsbespreking ft 10 Cts. by de firma EGGERS, Botermarkt 14, (niet aan de Kerk.) gehalte te laten loopeu, wat men noodig heeft, wat dan loopt naar dezelfde trans- portschroef, die de gemêleerde tarwe voert naar de pelmachines. Deze machines ont doen de tarwe van de kiem en schrappen er de buitenste korst af, ontvellen alzoo grootendeels de tarwe. Daardoor is men zeker dat alle vuil van de tarwe af is, uitge zonderd wat ondanks al deze bewerkingen nog tusschen den naad van den tarwekorrel is blijven zitten. De eerste machine, welke de tarwe pas seert is de maalderij, is wederom een tvchoonmaakmachine, thans een borstei- machine. De tarwe wordt door de borstels goed gewreven en daardoor ontdaan van aJle verdere vezels, gaat dan op de eerste wals, breekwals genaamd, die de tarwe breekt, en wel op den naad in tweeën. Daardoor ligt de naad open en wordt door een geaspireerde machine het vuil nog afge scheiden. Van deze machine af begint eerst het maalproces. Dit malen geschiedt in ver schillende passages, en bij eiken maalgang wördt gezorgd zoo weinig mogelijk meel te malen, daar niet alleen de tarwe moet ont daan worden van de schil, doch ook de meer naar het midden gelegen deelen van alle vezelstoffen moeten worden gereinigd. Maalde men nu 't middelste direct tot meel dan zouden die vezelstoffen in het meel ko men, en het meel grauw worden. De tarwe moot door de tarwewalsen dus gescheiden worden in schil en het binnenste gedeelte in harden vorm. Ook moet zoo gemalen worden dat de kiem, welke niet geheel door de schoonmaking is kunnen verwijderd worden, intact blijft en volkomen door de machine wordt afgezonderd. Het binnenste in harden vorm wordt maa-1- gries genoemd en wordt alvorens op de maalwalsen te komen door griespoetsma- chincs gereinigd dat is, ontdaan van vellen en van die stukjes maalgries, waaraan nog vezels vastzitten. Na gemalen te zijn op de maalwa-lsen komt het goed in de planziften, dat zijn zeefmachines met verschillende zeven, waar het goed verdeeld wordt in meel, verschillende soorten maalgries en vezels. Evenmin als bij de tarwemaalderjj mag ook bij de griesmaalderij niet elke wals maar zooveel mogelijk meel maken. Elk soort maulgoed, dus elke wals moet apart beoordeeld worden op welke wijze gemalen moet worden. De maalgries wordt zoolang gesorteerd en op verschillende walsen gemalen dat al het zuivere meel er uit verwijderd is en de afgemalen gries overblijft. Het meel uit de verschillende plansichters, met uitzonde ring van het overmeel en de verschillende achtermelen loopt te zamen in een eleva tor, die het in de magazijnen voert. In de fabriek is iedere machine geaspi reerd, zoodot het fabrieksgebouw stofvrij is. Al deze aspirateurs blazen de stoffige lucht in stoffilters, welke in een nevenlig- gend gebouw staan. In deze machines blijft de stof achter, terwijl de zuivere lucht door de filterzakken naar buiten wordt ge voerd. In de fabriek zelf zijn slechts weinig werkkrachten noodig en voor het geheel© beschreven proces is niet noodig dat de tar we door menschenhanden wordt aange raakt. Het geheel is zoo economisch mogelijk in gericht, zoodat niets verloren gaat. De afvalproducten worden voor veevoeder of voor bemesting gebruikt. De verschillende lokalen worden electrisch rerlicht uit een eigen clectrische centrale. De stoommachines, die het zoo omvangrijk complex van werktuigen drijven, vertegen woordigen ruim 300 paaïdekracht. De taTwesoorten, welke worden gebruikt, zijn afkomstig uit Rusland, zoowel van de Zwarte-Zee-havens als van de Oostzee. Af ladingen uit Archangel (Witte Zee) komen minder veelvuldig voer. Verder de Donau- Boorten uit Rumenië, alsook de Bulgaar- Hche. In de tweede plaats komt Amerika als p_roductieland_in_aanmerking. De Vereenig- de Staten met hun Hardwïnters en Redwin- ters, terwijl Canada de Manitoba-soorten levert. Verder moet Argentinië genoemd worden met zijn Plata-tarwe en Britsoh- Indië, dat hoofdzakelijk Karachi e-tar we verscheept, hoewel de Calcutta- en Bornbay- soorten ook wel hier te lande worden ver malen. Uit Europa worden de Duitsche tarwe- soorten (Koningsberger, Danziger en Stet- tiner) ock wel vermalen, maar van inland- sche tarwesoorten uitsluitend de Groninger. De Zeeuwsehe andere inlandsche soorten worden meer gebezigd voor de productie van tarwemeel. Na afloop der rondleiding werden de be zoekers nog gastvrij door de firma op het kantoor onthaald, waar namens de Vereeni- ging de heer Haalebos de firma dankte voor de welwillendheid waarmede ze de deu ren van haar fabriek voor de belangstellen de bakkerspatroons had opengezet. Meer dan één dronk werd aan den voortdurenden bloei dezer fabriek gewijd. Gemeenteraad van Leiderdorp. Met den burgemeester zijn zes leden te genwoordig; afwezig is de heer Koning, wethouder. Na opening met gebed en goedkeuring deT notulen, geschiedt mede-deeling van eenige ingekomen stukken, ten geleide van goed gekeurde Raadsbesluiten en van het pro ces-verbaal van kasopneming bij den ont vanger; 21 Sept. was in kas f 5131.64. Hierna wordt tot een bedrag van f 58.09$ vastgesteld het kohier van schoolgeld over het 3de kwartaal 1911. De Voorzitter deelt mede, dat de herbe- strating nabij de Doesbrug thans gedeelte lijk is vernieuwd en hersteld en vraagt machtiging om de uitgekomen keien, zoo mogelijk, geheel of gedeeltelijk te verhoo- gen, welke machtiging aan B. en Ws. met algemeene stemmen wordt verleend. Alsmi brengt de Voorzitter ter sprake de watervoorziening in deze gemeente en deelt mede, dat volgens het rapport van den scheikundige, die het door boring ver kregen water in Adhthovenerwijk heeft on derzocht, dit niet iu alle deelen aan de ver wachting heeft voldaan; dat hij ever deze zaak, in tegenwoordigheid van zijn ambtge noot van Zoeterwoude, een bespreking heeft gehad met den secretaris der Staatscommis sie voor Drinkwatervoorziening, dr. Jenny Weijerman, te Utrecht, die in overweging gaf te tradbten alsnog te worden opgeno men in de combinatie van ruim 40 gemeen ten, wier doel is een deel dezer provincie van water te voorzien; dat hij zich, ïn over leg met de weth., heeft gewend tot den voorz. van 't comité van voorbereiding den burgemeester van Abcoude, van wien be richt- is ontvangen, dat ook Leiderdorp in de te maken plannen en berekeningen zal worden opgenomen en dat van 'iet gemeen tebestuur van Zoeterwoude bericfot is inge komen, dat de Raad dier gemeente besloot geen verdere uitvoering te geven aan de yoorloopige plannen om beide gemeenten, van drinkwater te voorzien. De Yoorzïtter is van oordeel, dat, waai' de Regeering met groote belangstelling de plannen der combi natie gadeslaat, het zeker in het belang der gemeente zal zijn, voornamelijk ook uit een financieel oogpunt, daarin deel te nemen en stelt voor: a. de besluiten, betrekking heb bende op het stichten eener waterleiding voor Leiderdorp en Zoeterwoude, in te trekken: b. B. en Ws. te machtigen alle maatregelen te nemen, die noodig zijn om de aansluiting van Leiderdorp aan de even tueel te stichten groote waterleiding te ver zekeren. Dit voorstel wordt, na eenige bespreking, met algemeene stemmen aangenomen. De heer Boot vraagt of de buizen voor de gas voorziening van Hazerswoude zullen worden gelegd in den Hoogen op den La gen Rijndijk. De Voorzitter kan daarop geen bepaald antwoord gevenvan de directie der gasfa briek is tot heden geen verzoek ingèkomen. Gemeenteraad van Voorschoten* L_j (Vervolg). Over de behandeling der begrooting ver melden wij het volgende: Inkomsten en uitgaven der begrooting werden vastgesteld op f 19,470. De begroo ting van het waterleidingsbedrijf bedroeg aan inkomsten f 4125, aan uitgaven f 4212. Nadeelig saldo f 87. Hierbij maakt de heer Eggink bezwaren tegen den maatregel der waterafkeuring met verplichte aansluiting. Hij acht het billijk de ingezetenen bij den aanleg financieel te gemoet te (konen. De Voorzitter wij-st er op, dat de veror dening gelegenheid biedt, tegen geringe ver goeding de dienstleiding van de gemeente te huren. Zoowel de heer Eggink als de heer Mens achten ook de geregelde storting voor het watergebruik niet alleen te hoog, maar voor veel afnemers zelfs nijpend. Zij wensohen goedkooper water, dan zal de dwang tot aansluiting niet noodig zijn. De Voorzitter wijst er Op, dat de begroo ting van dit bedrijf de eerste jaren nog tot voorzichtigheid maant. Ook zou slechts dan het water goedkooper kunnen worden gele verd, als alle inwoners eerst waren aange sloten. B. en Ws. zullen, in aanmerking ne mende de gevoelens van den Raad, een en ander nog eens nader overwegen. Bij de a-lgemeene beschouwingen over de gcmeente-begiooting wordt op een vraag van den heer Kwak, het plan tot vaststel ling van een stratenplan aangekondigd. De heer Eggink Iklaagt over het onver antwoordelijk snoeien der Voorschootsche lindeboomen. Het snoeien laat in het voor jaar van deze oude boomen zal binnen kor te jaren onze lindelaan te gronde richten. De heer Van Kempen, die de boomen qua talis niet zo© sierlijk kan vind :n, zou ze willen vervangen door jonge, wat door den heer Eggink met kracht wordt bestreden. Op verzoek van B. en Ws. zal de heer Eggink te dezer zake een advies uitbrengen. De heer Moll vraagt of de vuilnisdienst niet kan worden uitgebreid tot den Rijn dijk. Zal worden overwogen. Verder bleek uit de behandeling der be grooting, dat het salaris van de- gemeente oprichter met f 50 zal worden verhoogd. Eveneens zal worden verhoogd de beloo ning der naohtwakende politie, alsook het salaris van den ageDt van politie. T~n be hoeve van brandslangen e. d., het probee- ren van de brandbluschmiddelen volle dig personeel, wordt ook voor den post „brandweer" f300 meer uitgetrokken; ter wijl eindelijk het parallel pad langs den spoorweg zal worden afgebakend me', een hekwerk van oude gasbuizen. Dit alles zal den Raad later in voorstellen bereiken. Ten slotte wensckte de heer Eggink Dg een voorstel aan te kondigen, dat hij in een volgende vergadering zal indienen en dat betreft de soboolgeldheffing bij het gemeen telijk onderwijs. De heer Eggink wenscht een verhooging van dit schoolgeld, gebaseerd op het inko men der ouders. Zooals de toestand nu is, zegt de heer E., stelt de gemeente als het waive een premie op het bezoeken, der Open bare SohooL De Voorzitter rectificeert de geldelijke opgaven van den heer Eggink, die de Zoe- terwoudsche kinderen niet in aanmerking had genomen. Maar de verdere beraadslagin- gen worden uitgesteld, nadat de heer Eg- ging de indiening van een schriftelijk voor stel te dezer zake had aangekondigd. Gemeenteraad van Woubrngge. Voorzitter dc heer T. P. Klcyn, burge meester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter ©pent de vergadering met gebed. Onder de ingekomen stukken komt voor: een verzoek van den heer W. den Hertog als executeur-testamentair, om afschrijving hoofd, omslag van wylcn mej. wed. Ramp. De Voorzitter brengt ter tafel, punt 1 der agenda: Uitwoning van den burgemeester. Hij deelt den Raad med£, dat, door het ongeval te zijnen huize (brand), hij aan de Koningin wil verzoeken voorloopig buiten de gemeente te mogen wonen. Ter bespoediging zou aan Ged. Staten het advies van den Raad nu reeds gezonden kunnen worden en hij vraagt daarom het oordeel der leden. De heer Van der Voorn zegt, dat hij gaarne zag, dat de burgemeester zich met terwoon in de gemeente bleef vestigen. De Voorzitter zegt, «dat daartoe reeds pogingen door hem zijn gedaan èn te Wou- brugge ènte Hoogmade, doch zonder resul taat. De heer Heenk vraagt of de uitwonmg van langen duur zal zijn en of het door den burgemeester te Leiderdorp gehuurde huis voor één jaar is gehuurd. De Voorzitter antwoordt hierop ontken nend. De heer Van Dam vraagt of de Voor zitter bij een ingezetene, die een groot heerenhuis bewoont en wel een kleinere woning wil betrekken, ook een poging heeft gedaan. De Voorzitter zegt, dat een reeds vroe gere poging in die richting is afgestuit ©p te liooge eischen. De heer Heenk zegt, dat 1 April a.s. in het dorp Woubrugge een heerenhuis gereed zal zijn en hij hoopt, dat de bur gemeester dan zich weer in de gemeente zal vestigen. De heer Van der Voorn wenscht gaarne te weten de dagen, waarop de burgemeester ten Raadhuize te spreken zal zijn. De Voorzitter zegt, dat dit door Ged. Staten bepaald wordt. De heer Van der Geest oordeelt, dat in gewone omstandigheden een burgemeester behoort te wonen in zijn gemeente, doch dat nu, in dit buitengewone geval zijn uit woning geoorloofd is. De Voorzitter zegt, dat hij wat hem aan gaat, gaarne in de gemeente zou blijven wonen. De heer Peters is ook van oordeel, dat uitwoning van den burgemeester altijd scha de en ongerief èn voor dc gemeente èn voor het hoofd der gemeente, medebrengt; maar nu moet zij noodgedwongen geschie den. De heer Van Dam kan zich met den heer Peters geheel vereenigen en meent, dat aan Ged. Staten gunstig geadviseerd behoort te worden. De Voorzitter zegt, dat in dien geest aan Ged. Staten het oordeel van den Raad gemeld zal worden. De heeren Lieverse en Molenaar wilden hun goedkeuring wel aan dit besluit hech ten, mits vooral de uitwoning niet langer dan één jaar noodzakelijk zal blijken te zijn. De Voorzitter stelt aan de orde de vast stelling der begrooting voor 1912 en geeft het woord aan den rapporteur der Com missie, den heer Heenk. Deze stelt den Raad namens dc Commis sie voor de begrooting vast te stellen op een bedrag van f 16,485.24. De Commissie wenschte van B. en Ws., dat aan den Raad een begreoting zou wor den overgelegd der kosten van drie te vernieuwen bruggen in den VlietpoTder en dat op de begrooting nog zou worden gebracht een bedrag van minstens f 10 ter bestrijding der kosten om het onkruid langs de wegen te verwijderen. Dc heer Lieverse is het niet eens met het voorstel der Commissie omtrent de kosten voor deze verwijdering. Bij de verpach ting worden de huurders verplicht he; on kruid te verwijderen. Hij wilde op verzuim boete stellen. De Voorzitter antwoordt, dat de huur ders daarop wel attent zijn gemaakt, doch deze zijn meestal geen vaklui. De Voorzitter vraagt of een der leden ook een algemeene beschouwing wenscht te houden naar aanleiding der begrooting, ook omtrent het voorstel der Commissie. De heer Van der Geest vraagt of het niet wenschelijk zou zijn. dat de begrooting der njeuw te^ maken bruggen Ju den weg door den Vlietpoldcr ieder afzonderlijk! werd opgegeven; dan zou ieder jaar één!1 brug aanbesteed kunnen worden. Volgens den Voorzitter is het voor dei gemeente voordeeliger, drie bruggen te ge.' lijk aan te besteden, te meer, daar nu dg tijd gunstig is door liet batig slot vat! ruim f 1000 der rekening 1910. Daarop werd de begrooting 1912 tot ge, noemd bedrag vastgesteld en de Hoofde, hjke Omslag bepaald op 2 pCt. Het suppletoir kohier hondenbelasting! wordt vastgesteld op f6.75. Een af- enj overschrijving dienst 1911 voor reis- ey verblijfkosten tot een bedrag van f 75.-1 wordt goedgekeurd; evenzoo het verzoek om afschrijving hoofd, omslag voor wijlen; mejuffrouw de wed. Ramp, voor 7/12 ge,' deelten. Daarna gaat de Raad over in comité-ge, neraal ter bespreking van suppletoir kohier; hoofd, omslag dienst 1911, hetwelk is vastgesteld op f663.461/». Na heropening maakt bij de rondvraagt de heer Van der Geest den Voorzitter attent! op de verzakking van den weg bij verschil, lende bruggen, in den Vlietpolder. De Voorzitter geeft te kennen, dat den' wegwerker reeds is opgedragen dit te her, stellen. Kantongerecht van Hoofddorp* Onder meer stond terecht de landbouJ wer G. v. d. B., van Haarlemmermeer, die tijdens het heersclhen van het mond- en' klauwzeer in die gemeente, zonder toestem-, rning van den burgemeester zijn koeien had gebracht in een weide, liggende in den z. g. n. gesloten kring, terwijl naast die weide een andere lag, waarin zieke koeien liepen. Door den ambtenaar van het O. M. werd veroordeeling gevraagd tot f 25 boete, subs. 8 dagen hedbtenis. Voort© stond terecht de landbouwer-vee houder J. T. H., te Leimui den. Tijdens de mond- en klauwzeer-epidemie had deze veehouder een gestorven rund, dat op last van den burgemeester dier gemeente moest begraven worden, als zijnde onge schikt voor de consumptie. H. weigerde echter de koe te begraven* zoodat ook tegen hem proces- ver baal werd opgemaakt.. Eisch: f50 boete of 14 dagen hechtenis. C. V., moest voor eenzelfde feit terecht staan. Deze liet echter verstek gaan. Eiech f 30, subs. 7 dagen hechtenis. Het vee van den landbouwer J. V., te Aalsmeer, had mond- en klauwzeer. Daar' van werd door hem geen aangifte gedaan. Een proces-verba al was het gevolg en tegen deze landbouwer werd geëischt f 25 boete, subs. 3 dagen hechtenis. Eekend is welke schade door kippen op het bouwland kan worden aangericht. De kippen van L. S. wed. Schr. te 'Nieuw-Ven- nep maakte het erg op het land van den landbouwer De P. aldaar. Hoewel meer malen gewaarschuwd, li zij de beesten toch loop en. Bij verstek werd de vrouw veroordeeld tot f 5, boete subs. 5 dagen. Nog moesten terecht staan de gebr. Adr.: en P. W., te Hillegom. Wegens dronken schap. Het zijn oude klanten. Onverbeter-i lijkHet aantal vonnissen, dat beiden ach-, ter den rug hebben wegens dronkenschap, is legio Geen van beiden was verschenen. Om er nu maar een eind aan te maken, eisch te de ambtenaar tegen i'der hunner 3 dagen hechtenis en daarna voor een jaar. opzending naar een werkinrichting. j

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 6