N°. 1584-3 Vrijdag 13 Octolber. A0. 1911. uCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zonen feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Uit de „Staatscourant". Kunst, letteren, enz. FEUILLETON. ,®ms aan IDSCH BA&BLAD PEIJS DEK ADVERTENTIEN: Van 16 regelt 1,05. iedere regel meer 0.17{. Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine edvertentiën van 30 woorden 40 Cents contant) elk tiental woorden meer 10 Centa. Voor het inoasseeren wordt/'O.Oö berekend. PRIJS DEZER COURANXJ Voor Leiden per week 9 Cents i per 3 maanden a i t f MO. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1 1.30. franco per post 1,65. Leiden, 63 October. De deze-r dagen in het Nutsgebouw alhier dcor den dameskrans gehouden ba zaar ten voordeele van zieken en armen in wijk 5 dezer gemeente (Chr. Wijkver- eeniging „Pnicl") heeft, dank zij veler me dewerking en steun, waarvoor de dames zeer dankbaar zijn, netto opgebracht f497. In het kerkgbouw der Geref. Gem. aan den Nieuwen Rijn alhier waren gister avond de Geref. Jongelingsvereeniging en de Knapenvereeniging dier Gem. in open bare vergadering bijeen. Nadat de voorzitter haar had geopend, werden den aanwezigen de vruchten aan geboden van een jaar studie van de leden van beide Vereenigingen. Men gaf ten beste en kreeg te hooren veel nuttigs, leerrijks e-n aangenaams op godsdienstig, kerkelijk en historisch terrein. Met een woord van dank, opwekking en dankgebed sloot de eerc-voorzitter, ds. G. van Reenen, de vergadering, welke, alvo rens uiteen te gaan, aanhief het vijfde vers van den 119den Psalm. In de gisteravond gehouden huishou delijke vergadering van de afdeeling Leiden van den Bond van Christen-Socia listen werd met algemeene stemmen overge nomen de motie van de afdeeling Amster dam, aldus luidende: ,,De afdeeling Amsterdam van den Bond van Christen-Socialisten in vergadering bijeen op Dinsdag 10 October 1911, kennis genomen hebbende van het ontslag vaai den onderwijzer C. Schriel, tevens beheer der van het uitgavefonds Volharding". Spreekt als haar meening uit, dat dit .ontslag onbillijk en onrechtvaardig is; protesteert ten sterkste tegen dezen erger lijken broodroof; spreekt haar afkeuring uit over deze aan randing van de grondwettelijke rechten van den ambtenaar en vrije meeningsuiting van dien staatsburger; besluit deze motie te publiceeren door middel van de pens." De heer Schriel, onderwijzer aan hef rijks-opvoedingsgesticht te Amersfoort zal ontslagen worden omdat hij zooals ver scheidene bladen meldden op 31 Aug. toen het Wilhelmus werd gespeeld, zijn hoofd niet ontblootte. Bij de gisteren te 's-Gravenhage ge houden verkiezing van een lid van den ge meenteraad in het kiesdistrict I zijn candi- daat gesteld cle heeren mr. E. L. van Em- den (A.-R.), J. H. de Kleer (S.-D.) en M. A. D. H. Schalekamp (A. R.) De heer Schalekamp was candidaat ge steld door de antirevolutionnaire kiesver- eeniging en wordt deze candidatuur ge steund door de Roomsch Katholieken. Hoewel de vergadering van district I der vrijz. kiesvereen. 's-Gravenhage' besloten heeft, zich van inlevering van 'n lijst met een eigen candidaat voor de gemeenteraad te onthouden ten einde, met eerbiediging van den bij de vorige stemming gebleken wil der kiezers, mede te werken om dm' soc.-dem. De Kleer bij enkele candidaafc- stelling te doen herkiezen, had voor 't geval dit niet gelukken zou, de distriotsvergade- ring tevens een motie aangenomen. Deze motie strekte om, wanneer tegen over den heer De Kleer een tweede candi daat mocht worden gesteld en 't tot stem ming zou komen, alsdan de candidatuur De Kleer te steunen. Aangezien thans meerdere candidaten zijn gesteld, gaat 's-Gravenhage I met de candidatuur-De Kleer mee. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Schore en Vlake door ds. S. Ybema, te Nieuwkoop., De Konigin heeft het voornemen, Za terdag a. b. voor eenige uren naar de Resi dentie te gaan. Prins Hendrik kwam heden voormiddag in Den Haag. De minister van koloniën, de heer De Waal Malefijt, is vergezeld van den heer Cremer, chef van de militaire afdeeling van zijn departement, naar Nijmegen ver trokken tot het bezichtigen van de nieuwe kazerne van cle koloniale reserve aldaar.. Yan doorgaans welingelichte zijde ver neemt de „N. R. Crt.dat een aantal pen- sionneeringen in de hoogere rangen van 't leger, in stede van met 1 November a. s., eerst met Mei 1912 zal plaats vinden. HAARLEMMERMEER, Door notaris Hemsius werd publiek geveild: Een hee renhuis, met erf en tuin, ter grootte van 7.46 aren, te Hoofddorp aan den Hoofdweg. Ingezet door H. Weber voor f 5000, werd het afgemijnd op f 125 door C. J. Verbeek, te Hoofddorp, die alzoo kooper werd voor f 5125. Het huis behoorde in eigendom aan de Holl. Electr. Spoorwegmaatschappij. Terwijl de bewoners afwezig waren, is bij den landbouwer A. v. d. Heuvel, aan den Aalsmeerderweg, een bijna nog nieuw rijwiel ontvreemd uit den koestaL Uit alles blijkt, dat het geen vreemden zijn geweest, die dit feit bedreven hebben. Door den bur gemeester wordt opsporing van het rijwiel verzocht. De vrouw van een arbeider aan den Aalsmeerderweg stond met haar 13-jarig zoontje naar het borrelen van het water in een welput te kijken. De jongen stak een lu cifer aan en een vreeselijke vlam steeg uit den put op. De vrouw stond in brand en vluchtte haar huisje binnen. Nadat men haar geholpen had, bleek zij zulke brand wonden aan hoofd en handen te hebben, dat dadelijk deskundige hulp moest worden ingeroepen. LEIMUIDEN. De ministers van binnen- landsche zaken en van financiën hebben het bedrag van het voorschot uit 's Rijks kas aan de gemeente Leimuiden ten behoeve van den aanbouw van arbeiderswoningen vastgesteld op 16,027. NOORDWIJK. De eerste winterhijeen- komst van de Chr. Jong.-Ver. ,,0. R. i. Chr.'' had gisteravond plaats in het kerk gebouw cler Ned.-Herv. Gem. Dr. A. H. de Iiartog, Ned.-Herv. predikant te Haarlem, trad in deze bijeenkomst op als spreker. Hij sprak over den Geest, den Geest cles Heeren, en de vrijheid. De belangrijke rede werd met stilte aan dacht gevolgd. NOORDWIJK-AAN-ZEE. De uitslag van de aanbesteding door den architect, den (heer H. J. Jesse, te Leiden, voor het bou wen van een winkelhuis roet afzonderlijke bovenwoning alhier, is als volgt. Ingeschre ven was door de heeren: C. G. J. Alkema/- de, voor f9990, in verblend steen f 10.630; Jac. Passchier, f 9300 en f 9600; J. Verloop, f 9150 en f 9540W. P. cle Vreede, f 8916 en f 8916 allen te Noordwijk; W. van der Hoogt en W. F. Marcelis, te Leiden, f 8455 A. van Rijs, te 's-Gravenhage, f 7997 en f 8212. RIJNSBURG. Onze gemeente is een in richting rijker geworden, waaraan blijkbaar groote behoefte bestond. Door mej. v. d. Berg, gediplomeerd bewaarschoolh'oudster, is n.l. een bewaar- en Fröbelschool geopend, waarvoor terstond 78 kleintjes werden opge geven. Vooral het groote aantal bewijst hoe goed een dergelijke school hier op haar plaats is. De helft van het lokaal Concor dia" is door. mej. v. d. Berg hiervoor inge richt; de andere helft kan voor speelterrein dienen. De inrichting is wat banken be treft, nog niet wat zij wezen moet; verbe teringen. kunnen echter worden aange bracht, en wij twijfelen niet, als verder blijkt, dat deze school een noodzakelijkheid is voor de gemeente, of de steun van velen, verondersteld mag worden in cle eerste plaats die van het gemeentebestuur, zal mej. v. d. Berg in staat stellen aan billijke eischen te voldoen. Mej. C. Bontje, te Leiden, onderwijze res aan de School met den Bijhei, alhier, heeft na ongeveer een jaar met ziekteverlof afwezig te zijn geweest, haar functie weer hei-vat. VOORSCHOTEN.' Bij den burgemeester van Voorschoten is ingekomen van een on bekende een bankbiljet van f 10. Blijkens bijgevoegden brief moest dit bedrag worden gestort in de gemeentekas, als aan de ge meente toekomende. De brief droeg het poststempel Leiden. De volgende week zal hier een vergade ring van neringdoenden worden gehouden om te komen tot vervroegde winkelsluiting. De heer S. de Groen is aangezocht het pre sidium van deze vergadering óp zich te ne men. VOORHOUT. De stroopers, die anders in de lange winternachten het platteland met hun strooptochten onveilig maken, laten dit jaar reeds in den herfst van zich spre ken. Bij den landbouwer S. zijn in den afge- loopen nacht ongeveer twintig eenden ont vreemd. De stroopers hebben Kun seizoen dus vroeg ingeluid. WOUBRUGGE. Alhier werd'een ringver- gadering gehouden van den bondsring „Rijnstreek." Zij werd geopend door den voorzitter, na Ket zingen van Psalm 119 vers 5. Vervolgens was aan de de orde een inlei ding over Matth. 13 24—30 door W. Vro lijk, van Woubrugge, waarop een bespre king volgde, waaraan ook de heer De Boer, hoofd der school, deelnam. In een opstel, getiteld: „Gehoorzaam heid," door A. J. van Diggelen, van Ouds hoorn, wees deze op de roepstem, die cfns tegenklinkt uit. Gods Woord: „Gedenk Uwen Schepper in de dagen uwer Jonge lingschap", en wekte hij op tot gehoor zaamheid aan Gods ordinantiën. De heer Evenhuis en ds. Voji Ingen namen aan de bespreking over dit onderwerp deel. E. J. Kerkhoven, van OudsKoorn, leverde een opstel, getiteld: „Twee Leuzen". Ds. Van Ingen sloot de vergadering, na het zingen van Ps. 146 vers 5, met dank zegging. ZWAMMERDAM. In de Hervormde Kerk gaf, vanwege de Chr. Jong.-Vereeniging „Bid en Werk", de heer J. H. Van Genne, uit Den Haag een Bioscope-voorstelling. Het kerkgebouw was zeer goed bezet. Ds. R. Bennink Bolt opende en sloot met gebed de bijeenkomst. ZOETERWÖUDE. Gisteravond verga derde ten huize van den heer C. Angenent, de Harddraverij-vereeniging onder presi dium van den tijdelijken voorzitter, den heer J. C. Stadhouder. Na een humoristi sche openingsspeech van den voorzitter werd door den secretaris-penningmeester, den heer C. Slootweg, het jaarverslag uit gebracht en rekening en verantwoording ge daan, waaruit zij vermeld, dat de ont vangsten f 599.90 en de uitgaven f 586.26 hadden bedragen, zoodat er een batig saldo is van f 13.04. Op verzoek van den voorzit ter werd de rekening nagezien door een commissie van drie personen, die alles in keurige orde bevonden. Namens de Vereeniging werd den Keer Slootweg een woord van warmen dank en hulde gebracht door den heer Stadhouder. De aftredende bestuurleden, de heeren G. v. d. Hoeven en Q. Doeswijk, werden met acclamatie herkozen, alsmede de com missarissen. Alle herkozenen lieten zich hun herbenoeming welgevallen. Bij de rondvraag worden enkele gerezen kleine geschillen op voorstel van den beer C. P. Paardekooper aan de beslissing van het bestuur toevertrouwd. Daarna nam de eerc-voorzitter, de heer A. A. van Gils, het woord, die terecht dank bracht aan den tijdelijken voorzitter, den heer J. C. Stadhouder, (-die rijn functie weer moest neerleggen), voor de uitnemen de, humoristische lei ling, waardoor het een genoegen was cle. vergadering bij te wo nen. Bovendien sprak de heer Van Gils de wen.schelijkheid uit, om door contributie verlaging meerdere leden te krijgen, bijv. meer 18-jarige of oudore jongelingen, want- de heer Van Gils voorzag anders den lang- zamen, financieelen ondergang der Ver eeniging. Ook gaf de spreker in overweging of, nu de vijfjarige contracten geëindigd waren, het geen zaak van wijs beleid zou zijn nu alles in eigen beheer te. nemen. Hierna had de gebruikelijke verloting on der veel pret en gelach plaats en bleven de jongelieden nog lang gezellig bijeen on der het geliefkoosde vermaak „koek hak ken." Bij. Kon. besluit, is met 16 Nov. a.s. be noemd tot inspecteur der posterijen en te- legraphie te Leeuwarden, W. Ribbink, thans adjunct inspecteur der posterijen en telegraphie te Groningen. De minister van binnenlandsdie zaken brengt in de „Stet." No. 210 ter algemeene kennis, dat, behoudens onvoorziene om standigheden, de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek, vooc zoover zij in het openbaar worden gehouV den, op de volgende plaatsen en tijden zuL len. worden afgenomen: te Rotterdam in het gemeentelijk gynas- tieklokaal aan de St. Janstraat no. 17, op '13, van 16 tot en met 20, van 23 tot en. mefe' 27 en op 30 en 31 October, van 1 tot en rneti 3, van 6 tot en met 10, van. 13 tot en meti 17 en op 20 en 21 November, telkens van! des morgens 8.45 uur af; Amsterdam in het gymnastieklokaal vani de openbare lagere school no. 53, aan de Da Costastraat, hoek Potgieterstraat, op 13 en 14, van 16 tot en met 31 October, van.' 1 tot en met 14 November, telkens van des morgens 10 uur af. De revue van Henri ter Hall: „Zie je ze vliegen" zal in het laatst dezer maand al- Kier enkele malen in den Schouwburg woix den opgevoerd. De stormramp van 30 Sept. l Oct. 'heeft inzonderheid te Bruinisse, groot leocl verwelkt. J. Buy se, redacte ur van het dagblad „Da Zeeuw" heeft een boekje geschreven, waar van de opbrengst strekken zal, de verliezen der inwoners van Bruinisse wat te vergoe den. In 1906 heeft een dergelijke uitgave, een aardig sommetje opgebracht. Dit verhaal van al de afschuwelijke ram pen, in dien noodnacht doorleden, is eigen lijk een bijeenvoeging van verschillende krantenberichten. Men merkt dib al spoe dig en dus is het woord vooraf, dat de schrijver „geen aanspraak maakt op let terkundige waarde en het boekje geen proe ve is, van. mooien zuiveren stijl" wel een weinig overbodig. Voor hen, <4ie een opwekking behoeven' tot het afzonderen van een gift, ig deze bijeenvoeging van de ellende, wellicht een gewenochte prikkel. J oh. J. R o g m a n s. De toestand van den toonkunstenaar, den heer Joh. J. Rogmans, ofschoon den laat- sten tijd reeds zorgwekkend, is thans der mate verergerd, dat ieder oogenblik het ergste kan worden verwacht. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De Vaste Keuringscommissie heeft op hare vergadering gehouden in d'e Konings zaal van het Kon. Zool. Genootschap „Na-i tura Artis Magistra te Amsterdam o. a. de volgende onderscheiïdilngen toegekend als: Getuigschrift le klasse aan Aster hijbridus Mr. S. A. de Graaff als nieuw gewonnen, goed voor potcultuur en voor de binderij. Getuigschrift van verdienste aan Aster hybrydus Violetta, mooi donkcrlila van kleur. 42) „Een uil, juffrouw? Neen. Het was, het komt er niet op aan wie het was. Bugiil Noz bespot imij, maar als ik hem bespot, dan sterf ik." Téphany knikte. Furie scheen zonder ling opgewonden te zijn. Zij trachtte hem te kalmeeren. „Je weet wel, Furie, dat Onze Lieve Vrouw eT wel voor zal zorgen, dat geen booze geest je kwaad zal doen." „Onze Lieve Vrouw bekommert zich niet om mij," gromde hij, een weinig zachter ge stemd door den klank van sympathie in -haar stem; maar haar nog steeds aankij kend met een vijandigen blik van zijn bran dende oogen. Toen ze hij snel: „Wou u mijnheer spreken?" „Ja, natuurlijk. Daar kom ik voor." Houdt u van hem?" „We zijn heel oude vrienden," antwoord de zij En toen begon zij plotseling hevig te blozen. Een zekere, eigenaardige klank in de stem van den man had dat gloeiend 'rood miar haar wangen doen stijgen. De toon, waarop Furie de woorden had uitge sproken, deed zijn vraag niet klinken als: „Hebt ge vriendschap voor hem?" maar als: „Hebt ge liefde voor hem?" En daar zij nog altijd den stekenden blik zijner harts tochtelijke oogen op haar gelaat voelde, vroeg zij eenigszins verward: „Wanneer komt mijnheer Ossory terug?" „Hij is een tube witte verf gaan koopen." „Wilt ge hem gaan zeggen, dat ik hier ben?" De man knikte stug en gehoorzaamde. Toen hij de deur bereikt had, keerde hij- zich om. Téphany keek uit liet raam. De uitdrukking op Furies gelaat veranderde. Een zonderling licht vlamde in zijn dieplig gende oogen; de stugge trek maakte plaats voor een vorschende, verbaasde uitdrukking alsof hij een tot nu toe onvermoed geheim had ontdekt. Toen begon hij te lachen en liet met zacht grommend geluid zijn tan den zien, evenals een achtervolgde vos, die zich omringd ziet van de jachthonden, en die, wetende dat het einde gekomen is, vast besloten is, ten minste één zijner ver volgers zijn overwinning met den dood te laten bekoopen. Als ThépKany dezen vreemden, fanatie- ken grijnslach had gezien, zou zij: zich met verwondering hebben afgevraagd, waarmee zij er aanleiding toe had gegeven. Zij had een instinctmatigen afkeer van Furie, of schoon zij altijd haar best had gedaan er hém niets van te laten merken. De man ver liet nu geruischloos het vertrek; hij was op kousen; zijn klompen stonden buiten de deur. Téphany wendde zich af van het raam en keek om zich heen. Op den ezel stona' een nieuwe studie van Furie, nog onvol tooid, maar getuigende van Michaels bui tengewone techniek en zijn macht van ka rakberweergavedie zijn schilderstukken deed gelijken op de meesterwerken van Ve lasquez. Furie was voorgesteld, loopende in den nevel en over zyn schouder heen kijkende, met van ontzetting verwrongon trekken, naar iets, dat hem vervolgde. De nevel, dio de sombere figuur omhulde, scheen de ver houdingen te vergrooten. Furie leek kolos saal: een reus, vluchtende voor een macht grooter dan hijzelf. „Dit is prachtig," zei Téphany tot zich zelf; maar zij huiverde, terwijl zij er naar keek. Zij giDg weer naar het raam en staarde naar buiten. Haar wangen begonnen weer te gloeien, toen zij zich Furies vraag te bin nen bracht en zichzelf dwong er een ant woord op te geven. Ja, z ij had M i c h a e 1 1 i e fNiet met de dwepende, sentimenteele liefde van een achttienjarig meisje, neen. Den nieuwen Michael had zij liefmaar zij voelde, dat zij ook in staat zou zijn hem te haten. Zy haatte de vrouw, die er gekomen was tusschen hem en haar. Michaels stap op de trap kwam haar storen in baar overpeinzingen. Zy keerde zich om en zag hem op den drempel staun en met een onbeschryfelyke, weemoedige uitdmkking naar baar kyken. „Het spyt my, dat ik je heb laten wachten, Téchany." Zonder hem te groeten, zonder hem de hand te roiken, zei zy eenigszins bruask: „Mijnheer Carno heeft er van afgezien Yannik te schilderen." „Heeft hy 't je vertold? Vanmorgen?" „Ja Heb jy 't hem aangeraden, Michael?" „Ja „Je hebt dan wel sterke argumenten moeten aanvoeren." „Ja, ze waren ten minste sterk gonoeg." Téphany had de oogen neergeslagen en zei aarzelend: „Je hadt er myn naam buiten kunnen laten." „Lag het niet voor de hand, dat ik hem aanraadde een eind te maken aan zyn be zoeken aan Ros Braz, als hy je respect wilde behouden Téphany keek hem dapper aan. „Maar je hebt hem laten denken, dat hy meer van my kon verwachten dan alleen mijn respect, als hy weg b':eef van Ros Braz. Hoe kwam je daartoe? „Is dat dan niet waar?" „Waar? Het is niet waar en het kan nooit waar zyn. Nooit, nooit t" „Hy is een beste jongen." „Al was hy de beste jougen van de wereld, wat zou mU dat dan nog kunnen schelen?" Je hebt hem en my, geheel onnoodlg, pjjniyke oogenblikken bezorgd." „Dat spyt my. Om de waarheid te zeggen, kan Carne my niets schelen. Ik wilde iets doen voor j o u." De oprechtheid, waarmee liy dit zei, ont wapende haar. Maar hoe vernederend was met dat al de gedachte, dat Michael het zich in zyn hoofd had gezet, dat zy treurde om Carne; dat hy gomoend had iots voor haar te moeten doen en een echtgenoot voor haar te moeten zoeken I „Als je werkeiyk geloofde dat ik. Zy hield verward op. Toen zei zy, half lachend, half boos: „Stel je voor, jy een huwelyksmakelaarl Maar misschien heb jy er niet alleen schuld aan; die lieve, dwaze Mary, o, Michael, ze gaat trouwen met Kaots." „En gy jy dan weer aan het tooneel?" „Het tooneel?" zei zy ontsteld. „"Wie heeft het je verteld?" „Carne. Hy dacht, dat ik het wist. Waarom heb je dat geheim gehouden voor een oud vriend?" „Heeft die oude vriend ml] dan iets ge vraagd van myn particulier leven, toen wa elkaar voor 't eerst weer ontmoetten?" „Neen, dat heb ik ook niet gedaan, dat is volkomen waar. Ik wonsch je van ganscher harte geluk." Téphany aarzelde. Met een flauw lachje zei zy toen: „Heeft mynheer Carne je ook verteld, dat ik my met zingen overspannen heb en ten gevolge daarvan een aandoening der stembaa- den heb gekregen, zoodat ik misschien nooit meer in het publiek zal kunnen optreden?" „Neen. Is dat waar? Myn arme, kleine Té phany l" Instinctmatig was hy naar haar toe geko men; toen hy vlak voor haar was, stond hy stil en verdween het licht uit zyn oogen. Eén oogenblik lazen zy ln eikaars zielen. Toen ging Téphany naar de deur. „Ga je weg?" vroeg Michael somber. „We drinken koffie om twaalf uur. Ga ja mee déjeuneeren? Ik hob myn fiets, neem jy do jouwe." „Ja maar, eigeniyk Er kwam een trotsche flikkering in haar oog, „Als je een andere afspraak hebt." „Furie komt." „Zend hem dan weer weg." „Daar heb ik heel veel lust in." „Als lk nu eens voor je wilde poseeren^ Michael?" „Jy, Téphany?" „Waarom niet? Ik heb zoo dikwyis voor je geposeerd. Maak een studie van myn hoofd en geef die dan aan my." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1