M*. 15840 Dinsdag lO October. A0. 1911. t§eze {Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit noramer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Uitslag stemming Gemeenteraad. Onze Inkomstenbelasting. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". FEUILLETON. Vergikeitis aan allen. IEIBSCH DAGBLAD PRIJS DER AB^RTENTIEN Van 1—6 regels 1.05. leiertf regel meer 0.174- Grootere letten naar plaatsruimte. - Kleine advertentiftn Tan 30 voorden 40 Oents oontant; elk tiental woorden meer 10 Oents.-5eor het inoasseeren wordt/O-Oö berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden 1,10. Buiten Leiden, per looper sn waar agenten gerestigd tijn 1.30. Franco per post .........{J, 1.65. Evenals vroeger zullen wij ook heden avond op de groote borden voor ons Bu reel onze lezers voortdurend van den stand der stemmingen op de hoogte houden en ,ten slotte den uitslag per Bulletin mede deel en. WINTEROIENST. In verhand met de nieuwe dienstregeling Van de thans electrische lijn op Katwijk, op Noordwijk en StationLeidsche Buurt Lworden binnen enkele dagen aan onze abon- nóes nieuwe boekjes verstrekt, en de o p karton gedrukte dienstregelingen ingeruild. Nu in de vorige week door den Gemeen- •tferaad de nieuwe vetoirdening op de plaat- gelijke Inkomstenbelasting is aangenomen, Öehijnt het niet ondienstig hier met een enkel woord op de voornaamste wijzigingen in die verordening gebracht, de aandacht te ves tigen en eenigszins .toe te lichten. De groote verandering, waarom de ge- lEeele wijziging der verordening is begon nen, is wel de invoering van het degressie- ptelsel. Tot nu toe werd van elk belastbaar in komen (belastbaar inkcmén is werkelijk in komen verminderd met f 400 -j- f 20 voor elk kind beneden 16 jaar) af dit bedroeg f 60 dan wel f 100,000, hetzelfde percen tage geheven. Dit gebeurt thans niet meer. Om zich een denkbeeld te maken van de pressie en haar werking, neme men een .willekeurig belastbaar inkomen en ver- jdèelt dit in deelen van f 50. ■V an do le f 50 wordt betaald 0.4 i» 2° 0.5 o/o 3C 0.6 o/o L 1» 40 0.7 o/o 1» 50 0.7 o/o C 6« 0.8 o/o T 0.8 o/o 8° 0.9 o/o 9° 0.9 o/„ liegen de 10e en elke volgende f 501 °/o V an een belastbaar inkomen van f 500 iWordt dus volgens die berekening geheven f 0.20 -f f 0.25 f 0.30 f 0 35 -f f 0 35 rK f 0.40 -f f 0.40 f 0.45 f 0.45 H-; f J.50 ^an 0611 belastbaar in komt i van bijv. f 10,000 f 500 -f- f 9500 heft men dus f 3.65 -f- lpCt. van 9500 3.65 f 95 f 9S.65. Deze cijfers zijn opgenomen in een tabel in de verordening voorkomende en geven de verhouding aan tusschen de te betalen be- 'dragen van de verschillende inkomens. Om t e komen tot het bedrag, dat volgens de begrooting noodig is, worden de bedragen in de tabel genoemd vermenigvuldigd met een-jaarlijks vast te stellen cijfer. Dit cijfer zoude ware in 1910 de nieuwe verorde ning reeds t-oegepast geweest zijn 5.33. Iemand, met een inkomen vallende in de lste klasse (f .500f 600) met 5 kinderen beneden 16 jaar, dus met een belastbaar in komen van f 50, zoude dan hebben moeten betalen f 1,06, terwijl, dit volgens de oude verordening was f 2.45. Door iemand zon der kinderen met een inkomen van f 900 tot f 1Ö00, dus belastbaar inkomen f 550; f 22.11 tegen f 26.95. Door iemand met een inkomen van f 5700 f 6300 (belastbaar f 5600) f 291.20 tegen f 274.40. Doer iemand met een inkomen van f 48,000 f 50,000 (belastbaar f 48,600) f 2636.48 te gen f 2430.40, "Waar veer 1912 het bedrag, dat uit de inkomstenbelasting moet worden verkregen, aanmerkelijk lager geraamd is dan vorige jaren, zal ïfet vermenigvuldigingscijfer al licht in werkelijkheid, niet boven 5 stijgen en worden de genoemde bedragen dus iets minder. Een andere, voor een deel der belasting plichtigen ingrijpende wijziging is, dat de aftrek van f 400 voor noodzakelijk levens onderhond, welke tot nu toe voor ieder ge lijk was, bij de nieuwe verordening voor ongehuwden is teruggebracht op f 300. Met gehuwden worden gelijkgesteld we duwnaars of weduwen met een of meer kin deren en ongehuwden, die als kostwinner van een gezin kunnen worden aangemerkt. Vooral voor deze laatsten is het dus van 't grootste belang hun beschrijvingshiljet vol ledig in te vullen, zal deze bepaling, welke nit den aard der zaak den controleur veel werk zal geven, .tot haar recht komen. Iets nieuws is verder, dat onder de wer king der nieuwe verordening alleen in klas sen zal worden aangeslagen. Tot dusverre kon degene, die aangifte deed, in een klasse een bepaald cijfer aangeven, waarnaar hij wenschte te wordeii .aangeslagen. Doch dit bicekin de praktijk tot zooveel moeilijkheden aan 1 ei ding- te geven, dat ook op aandrang van Gedeputeerde Staten die bepaling thans is vervallen. Allen die dus een inkomen hebben van bijv. f 1000 tot f 1200 moeten voortaan betalen naar het middencijfer dier klasse f 1100, hetzij dan dat ze f 1001 dan wel f 1199 inkomen hebben. In verband hiermede zijn de sprongen in de hoogere klassen, die tot f 5000 bedroe gen, verminderd tot ten hoogste f 2000. Op die verandering der klasse-indeeliag zij men opmerkzaam. Bij de vorige wijzi ging der klassen toch is gebleken, dat velen zich vergisten, wat .tot velerlei moeite en onaangenaamheden aanleiding heeft gegeven. De overige wijzigingen zijn van minder belang en becogen redactie-verbetering of verduidelijking, behalve nog één nieuw slot artikel, dat de instelling van een reclame commissie uit den Baad beveelt. Een commissie die. èn den belastingplich tigen én de .administratie welgevallig zal zijn en die ons nuttiger en meer sympathiek wil toeschijnen, dan ,de vroegere geheime commissie van aanslag, waarvan de laatste jaren eigenlijk niemand meer wist of zij al dan niet vnog bestond, doch die van nu af aan dan toch wel zeker tot het verleden zal behooren. HINDER WET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, Is te alinea, der Hinderwet; Brengen bij -deze ter algemeen© kennis, dat door hen o>p heden vergunning is ver leend aan de Naamlooze Yennootschap Ne- derlandsche Fabriek van Verduurzaamde Levensmiddelen, voorheen W. HOOGEN- STRAATEN en Co. en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de fabriek van ver. duurzaamde levensmiddelen in het perceel Kerksteeg no. 7, Sectie D nos. 961 en 1528, door het malken van een groentenwasscherij en een rookerij van vleesehwaren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O., DE GIJSELAAB, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretarie. Leiden, 9 October 1911. Leiden, 10 October. Het onlangs gekozen Raadslid de heer Korff bevindt zich voor enkele weken bui tenslands, ten einde aldaar voor zijn ge zondheid een badkuur te ondergaan. Op de voordracht van drie personen voor de betrekking van hoofd aan een van de Nutsbewaarscholen te Veendam komt voor mej. C. M. Kraneveld, onderwijzeres aan een gemeentebewaarschool te Leiden. De commandant van Hr. Ms. insfcruo- tiéschepen te Hellevoetsluis, de kapt. luit. t. zee S. P. 1' Honoré Nabor, wordt met 1 No vember a. s. vervangen door den comman dant van de opleiding aan de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, den kapt. luit. ter zee N. J. van den Worm. Uit Waddingsveen wordt geschreven aan het „Rotterd. Nwbl.": Het bedanken van ds. Kijftebelt in het beroep bij- de Ned.-Herv. Gemeente, alhier, heeft a'lgemeene verslagenheid gewekt. Dit is nu al het zestiende beroep, waarop een beleefd weigeren volgt. Het traktement is waarlijk met onvol doende, een nieuwe pastorie is gebouwd. Wat kan dan toch de reden zijn, zoo vraagt men zich af, dat de beroepenen achtereen volgens zoo halsstarrig weigeren? Van mej. Z. Z. ontving ds. H. Zeyd- ner, Herv. predikant te 's-Gravenhage, f 1700, „om de uitdee'ling aan de armsten dezen winter te verhoogen." Naar „Het Vad." verneemt, zal de Ko- ningin-MoedeT van 11 tot 13 dezer op Het Loo verblijven en daarna haar buitenland- sche reis maken. Toezegging van beroep naar de. Ned.- Herv. Gem. te Lettelbert en Enumatil is ontvangen door ds. S. Ybema, te Nieuw koop. Dr. Gerard Brom tot voor korten tijd tijdelijk leeraar aan het Gymnasium te Haarlem gaat zich met Nov. a. 8. te Rome vestigen. De „O. H. Crt." verneemt, dat zulks ia hoofdzaak geschiedt, omdat de heer Brom een werk zal schrijven over Rome als centrum van het Katholiek geloofsleven De Koningin heeft alsnog een bedrag van drieduizend gulden doen. toekomen aan het bestuur van het Provinciaal Waters- noodcomité in Zeeland, en wel speciaal tot leniging van den nood in de door den jong- sten storm getroffen gedeelten van de pro vincie Zeeland, waaraan Hare Majesteit tot nu toe nog geen hulp had verleend. Prins Hendrik is voornemens, op Vrij dag 13 dezer bij te wonen de voordracht, die de heer C. F. Utermöhlen, directeur der Koninfldijke Fabriek van verbandstof- fen, te Amsterdam, des avonds in. het ge bouw „Diligentia", in Den Haag, zal hou den over: „katoen, de vervaardiging van verbandmaterialen en het gejjguik daar van.'' Er wordt beriolit, dat eerstdaags ver wacht worden de eerste op-pensioen-stellin gen onder de hooge rangen van het leger, welks aan de voorgenomen groote promotie zullen voorafgaan. Nadat de Algemeene Rekenkamer in de laatste jaren bij de hoofden der depar tementen reeds meermalen had aangedron gen om voor de plaatsing van advertentiën, rijksdienst betreffende, de bemiddeling van advertentie-bureaux en agentschappen ver plicht te stellen, heeft thans de minister van binnenlandsohe zaken zich niet geneigd verklaard, de onder zijn departement res- sorteerende administration aan voorschriften in dien geest te binden. Te Utrecht is in 71-jarigen ouderdom overleden de heer A. Walland, oud-inge nieur van den Waterstaat in 's Lands Bur gerlijke Openbare Werken in Ned.-Indië. De vereeniging tot viering van d'en Gedenkdag van Alkmaar's Onzet in 1573 heeft gisteren een aanvang gemaakt met haar tweedaagsch feest ter eere van haar gouden jubileum. De inzet was te half-aolit een groote reveille in het westelijk deel der stad, welke uitgevoerd werd' door ongeveer 200 jongens en meisjes, getooid met de stadskleuren, de meisjes voorzien van tamboerijnen, de jongens van fluiten ©n castagnetten, en werd' opgeluisterd door het stedelijk muziekkorps. Deu burgemees ter werd te zijnen huize een ovatie ge bracht. Hij ontving het bestuur en onthaal de de kinderen op een versnapering. Om tien uren'werd de tentoonstelling van voorwerpen op het beleg in 1573 betrek king hebbende geopend'. Des middags te 12 uur had de huldiging plaats bij het Viotoriabeeld, waarbij de feestrede werd uitgesproken door den heer F. H. Ringera. 500 kinderen brachten daar eenige zangnummers ten gehoore, terwijl èn vanwege de Ontzetvereeniging èn het Nederlandsch Verbond, kransen aan het beeld werden gehecht. Het concert in de Groote kerk, gegeven door ruim 300 zangers en zangeressen, was evenals alle jaren een groot suoces. Het kerkgebouw was overvoL De gewone audiënties van de ministers van marine, financiën en koloniën, zullen deze week niet plaats hebben. HAARLEMMERMEER. Door het ont breken van voldoend gras voor het vee in de weide gebruiken thans alle landbou wers in deze gemeente het bietenloof als bijvoeder, voornamelijk voor het melkvee. Het vee eet het gaarne, terwijl de melikop- brengst er aanmerkelijk door verhoogd wordb. Een wagen Zigeuners, die in deze ge meente waren aangeland en door hun bru tale bedelpartijen do bevolking veel laat veroorzaakten, is onder toezicht van de politie naar buiten de gemeente geleid. LEIDERDORP. De Raad vergadert Don derdagavond te halfadht. VOORHOUT. Onze vroegere plaatsgenoot de heer P. G. Spierenburg, thans onder wijzer in het 'smeden aan de Ambachts school te Hulst, is in gelijke betrekking be noemd aan de Ambachtsschool te Maas tricht. WARMOND. Bij de gisteren door B. en Ws. gehouden schouw, is tegen niet min der dan twintig personen proces verbaal opgemaakt. WOUBRUGGE. De Raad vergadert Don derdag a.s. Behandeld zal o.a. worden de uitwoning van den burgemeester. ZOETERWOUDE. Eenige werklieden waren gisteren in de Weipoort bezig een schuur af te breken, toen eensklaps een der muren omver viel en de metselaar J. v. d. Hoeven er onder geraakte, met het gevolg dat deze bewusteloos van onder het puin werd gehaald met bebloed gezicht. De ijlings ontboden geneesheer, dr. Kortmann^ constateerde, dat de neus geheel was plat gedrukt en verschillende tanden uit den mond waren gebroken. De patiënt is naar zijn woning alhier getransporteerd. Zijn toestand is niet zorgwekkend. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arr. 's-Gravenhage ter stand plaats Scheveningen, gemeente 's-Graven hage, F. L. G. d'Aumerie, candidaat-notaris te 's-Gravenhage. voor het tijdvak van 15 Nov. 1911 tot en met 31 Aug. 1912 benoemd tot leeraar aan de R. H.-B.-S. te Zwolle, A. Geluk, te Utrecht. benoemd bij het wapen der artillerie, bij den staf van het wapen, tot 2den luit.-ma gazijnmeester bij de artillerie-inrichtingen, de adspir an t-magazijnmeester der artillerie J. Tack, adjudant-onderofficier-titulair van het 3de reg. vesting-artillerie; jhr. mr. L. A. van Schuylenburch be noemd tot burgemeester der gemeente Bcn- nebroek benoemd, tot onderwijzer aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers te Maastricht J. W. Mols, te Oud-Vroenhoven, met ver gunning deze betrekking gelijktijdig te be- kleeden met die van onderwijzer bij de Rijksnormaallessen te Maastricht; bij het korps mariniers bevorderd tot ka pitein-kwartiermeester, de lste luit.-kwar- tiermeester E. A. van Wely. Telfsraflsch wcerUcricht, naar waarnemingen in den morgen van 10 Ocb. Medegedeeld door liet Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt, Hoogste barometerstand 777.2 te Malin- head; laagste 753.8 te Riga. Verwachting tot den avond van 11 Oct.: Matige krimpende, later wellicht krach tige westelijke tot noordwestelijken wind. Zwaarbewolkte of betrokken lucht. Waar schijnlijk regenbuien. Dezelfde tempera tuur. 39) „Toch had hij van deze gelegenheid geen gebruik mogen maken. Het meisje was geen model van beroep en mijn vriend wist dit; maar zijn eerzucht dieef hem er toe haar voor zich te laten poseeren. Welnu, dit poseeren is hun ongeluk geweest. Zijn eerzucht heeft haar vermoord." »i "V 'ermoord? I" „Ik kan u er niets meer van vertellen. Ik kan u alleen dit zeggen: zijn eerzucht heeft eerst haar vermoord en toen hem." Zij klemde de lippen stijf op elkaar. „U hebt mij dit alles verteld," zei de Oaliforniër, met een lichte ontroering oven het verhaal en over de gemoedsaandoeniri^' van de vertelster, „om wille van Yanmlri^>-- „Ja; en ook om 'wille van uzelf." Came keek haar onderzoekend aan; het was onmogelijk aan haar oprechtheid te twijfelen. „Van de gelegenheid, die mij door Yan- nik is aangeboden, zal ik geen gebruik ma ken," zei hij, pogend een luchtigen klank aan zijn stem te geven. „Tot mijn zelfver dediging moet ik er bijvoegen, dat ge u noodeloos ongerust hebt gemaakt over haar, Yvonnes gelaat kreeg een koppige uit drukking maar ik heb sympathie voor het gevoel, dat u gedreven heeft mij te waarschuwen." Hij reikte haar de hand, die Yvonne aan nam; waarop beiden opstonden. Op het oogenblik, dat hij afscheid van haar nam, zei hij als terloops: „U bent niet de eenige persoon, die mij gevraagd heeft, 't portret van Yannik niet te schilderen." „Hè?" „Michael Ossory, dien ik vanmorgen ge sproken heb, heeft mij hetzelfde gevraagd." Yvonnes gelaat, dat gewoonlijk blozend en donker getint was, werd nu aschvaal. Carne bad den tact, zich te bukken cn een bloem te plukken. Toen hij opkeek, had Yvonne haar trekken weer in bedwang en lag er zelfs een glimlach om haar lippen. „Mijnheer Ossory heeft misschien dezelf de geschiedenis ook gehoord," zei zij. „Maar wat ik u verteld heb, zult u toch aan niemand anders vertellen, nietwaar?" „Natuurlijk niet," zei Carne. ■Hij groette en ging langzaam den heuvel af, in diep nadenken verzonken. Hij had dë5 waarheid geraden: Yvonnes vriend en Ossory waren één en dezelfde persoon. Noemde niet iedereen, zelfs de groote Ge- rome, Ossory een genie? Had hij Pont-Aven niet verlaten Maar waar was 'hij naar toe gegaan? Hij herinnerde zich, dat hij eens met eenige schetsen naar Ossory was gegaan. Een dier schetsen was toen afge keurd door Ossory, die beweerde, dat het kapje niet goed geteekend was. Ten slotte had Ossory den woordenstrijd, die er toen tusschen hen ontstaan was, geëindigd door kortaf te zeggen: „Beste vriend, ik heb het zelf ontelbare malen geteekend. Denk je, dat ik niet weet hoe een kapje van Port-Navalo er uit ziet?" Carne herinnerde zich ook, dat Ossory, na die woorden, het gesprek plotseling cp iets anders had gebracht. „Ik zou daar graag meer van willen we ten," zei de Oaliforniër tot zichzelf. „En ik denk wel, dat ik er achter kan komen." En hij herhaalde bij zichzelf de woorden van Yvonne: „Zijn eerzucht heeft eerst baar vermoord-, en toen hem." Daarop sprak Carne zijn grafrede uit in twee woorden: „Arme kerel 1" XIV Johnnie Keats dineerde met de twee meisjes op haar villa en keerde eerst laat in den avond in Pont-Aven terug. Carne zat in zijn atelier een sigaret te rooken, toen zijn vriend binnen kwam met een hoog- roode kleur, opgewonden en stralend van geluk. „Ze heeft me aangenomen!" riep hij uit. „Het is haast te mooi, om waar te zijn, nietwaar „Ik wist het al van te voren," Sei Carne. „Over den smaak valt niet te twisten," hernam Johnnie. „Ex zijn menschen, die van bedorven eieren houden, en vrouwen, die verliefd raken op sproeten en een kaal hoofd Carne lachte. Toen feliciteerde hij John nie hartelijk en luisterde belangstellend naar alles, wat deze hem te vertellen had; maar er lag een trek van verwachting op zijn gelaat, alsof het belangrijkste nieuws nog komen moest. Toen Johnnie eindelijk zweeg, na een halfuur aan één stuk gepraat te hebben, zei Carne: „Heb je nog over Yannik gesproken?" „Ja zeker." „En wat zei juffrouw Lane?" Carne klopte de asch van zijn sigaret en vroeg losweg. „Niets, geen woord; maar gedacht heeft zij zeker des te meer." „Of De trek van verwachting kwam weer op zijn gelaat, terwijl Johnnie vervolgde: „We hebben samen nog lang over je ge sproken, ouwe jongen, Mary hij bloosde en ik. Mary vindt je werk prachtig, bui tengewoon." „Zoo." Carne haalde de schouders op en wierp zijn sigaret weg. „Je moet nu naar bed gaan en van je Mary droomen," glimlachte hij. „Deze dag is voor mij geweest, wat de dag van morgen voor jou zal zijn, Carne." „Misschien," zei Carne. De Californiërs wandelden den volgenden dag samen naar Ros Braz. Carne vroeg zich af of zij Michael en zijn ezel ook zouden zien. Bij een kromming van het pad ver wachtte hij half de welbekende witte para sol te zien; maar Michael was er niet. Toen begreep Carne, dat Michael dit niet bijzon- dér mooie plekje had uitgekozen alleen om dat hij begreep er hem te zullen ontmoeten. „Arme kerelmompelde hij onwillekeu- xig weer. „Wat?" vroeg Keats. „Zei ik iets, Johnnie?" „Je zei „arme kerel." Was dat aan mijn adres?" „Ik wist niet, dat ik hardop sprak. Aan jouw adres? Volstrekt niet. Maar ik be dacht juist* dat het geluk zoo iets vreemds is.'* „Ja, zonder een beetje geluk kan men zijn doel nooit bereiken," zei Johnnie op orakeltoon. Carne antwoordde niet. Keats keek naar het knappe gelaat van zijn vriend en werd getroffen door de ongewone uitdrukking, die er op lag. Carne, die er anders altijd opgewekt uitzag, had nu iets melancholieks en onder het loopen sloeg hij meedoogen- loos met zijn wandelstok, dien hij tevens als schilderstok gebruikte, naar de bloeien de heideplantjes. „Dat moet je niet doen," zei Johnnie. „Marie vertelt me, dat er zielen van dooden in de heideplantjes wonen. De familie van Yannik zou het je kwalijk nemen als zij dat zag." „Loop naar den drommel met de familie van Yannik Carne sprak niet meer vóór zij Yanniks huisje bereikten. De oude vrouw zat als ge woonlijk te breien; Yannik was uit en bozig aan de wasch. In enkele korte woorden ver telde Carne haar het doel van zijn bezoek. In moeder Pouldours kleine, diepe oogjes kwam een booze flikkering. „O, dat domme kind I Maar als u maar wat geduld hebt..." „Ik zeg je immers, dat ik er van afzie haar te schilderen?" „Ja, ja, ik wist het al." „Wat drommel! Hoe wist je dat?" riep Carne boos uit. Hij keek naaT Johnnie. Had hij het mis schien aan Mary, en Mary het aan de oudej vrouw verteld? (Wordt vervolgd.).

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1