Kleur en smaak der kippeneiereu. Bediening Tan wissels door electriciteit. Deze inrichting, welke op het Anhalter station te Berlijn in werking gesteld is, is een nieuwigheid op het gebied van liet wis selstellen, welke buitengewoon goed vol doet. Het eerste ontstaan en de ontwikkeling van de prentbriefkaart staat met den op- bloei van de amateur-fotografie in het nauwste verband. Het opnemen van fraaie gezichtspunten en natuurschoonheden werd er door in de hand gewerkt en het gewel dig toenemende reisverkeer wekte de be geerte naar het bezit van zulke beelden. (Belangrijk bevorderd werd de nieuwe in dustrie door de behoefte aan reclame van de groote Zwitschersche hotels, die met behulp van deze kaarten een voordeelige en kostelooze aanprijzing hunner zaken op touw zetten. Niet alleen stelden (kunste naars hun talent ter beschikking van de nieuwe industrie, maar ook werden voor d'e vervaardiging der kaarten alle bestaande drukprocédés van den eenvoudigsten zwartdruk tot aan den artistiek uitgevoer- den veelkleurendru(k in het werk gesteld. De wieg van d'e prentbriefkaart is Duitschland,. dat niet slechts het eigen Rijk er van voorziet, maar ook den aan zienlijksten uitvoer naar alle landen onder houdt Het verbruik van Duitsche prent briefkaarten in het buitenland bedroeg in het eerste halfjaar 1908 ongeveer 350 mil- lioen stuks; een totaal, dat het vorige half jaar 1907 echter nog met 150 millioen over troffen was. De grootste afnemer van Duitsche prentbriefkaarten is Amerika, dat in het eerste halfjaar 1908 rond 125 mil lioen kaarten verbruikt heeft. Dan komt Engeland en hierop volgt Oostenrijk Hon garije. Het aantal der alleen in het Duitsche Kijk geposte prentbriefkaarten wordt op ongeveer 1600 millioen stuks geschat, een hoeveelheid, waarvan men zich eenig begrip kan vormen, als men weet, dat voor het vervaardigen van die massa ongeveer 600 spoorwegwagons karton noodig zijn. Het zijn vooral de landen met veel vreem delingenverkeer, waar de p rent-brief ka a r- tencultus in hooge eere is. In Engeland zijn die kaarten eerst in de latere jaren in zwang gekomen. Men geeft er de voorkeur aan portretkaarten van En- gelsche en Fransehe schoonheden en tegen Kersttijd zijn daar de Kerstkaarten zeer in trek. Frankrijk heeft een sterke voorliefde voor kaarten met kindertafereelen. In de Yereenigde Staten heeft men sedert eenige jaren de prentbriefkaarten-industrie zelf ter hand genomen, maar op kunstwaarde kunnen de Amerikaansche producten niet bogen. Aan den godsdienstigen zin der bewoners van Spanje en Rusland beantwoordt de prentbriefkaart met voorstellingen van heilige en gosdienstige onderwerpen, en terwijl Italië de goedkoopste soorten be trekt, vinden in Ja.pan de duurste, uit de hand geschilderde, met oplegweiik en reliefs voorziene kaarten gretig afnemer:. Maar ook Japan en China beijveren zich reeds den invoer van het buitenlandseh artikel door vervaardiging in eigen drukkerijen te beperken. Dank zij het chroomzilverprocédé is het mogelijk geworden, een fotografische opna me binnen zeer korten tijd in een onbe grensd aantal te verveelvuldigen en op die manier actueele gebeurtenissen door mid del van de prentbriefkaart algemeen te verspreiden. Men heeft dat weten te berei ken door den fotografischen macbinedruk of zoogenaamde kilometerdruk, die in -laat stelt zeer fraaie kaarten te maken, waarop de fijne details van de origineele foto voor treffelijk zijn weergegeven. Onder de zoogen. vla-kdrukprocédé's (a-utochromótypie, chromolithografie foto- 'dhromo, lichtdruk) zijn de autochroomkaar- ten het talrijkst. Zij schijnen ten opzichte van kleur het koopende publiek het meest te bevallen en de reuzenomzet in dezs ar tikelen is werkelijk fabelachtig. Ook de lichtdruk is sterk vertegenwoor digd. Zeer fraaie resultaten van ééokleu- rendruk worden bereikt met goede druk- verven op uitgezocht mat karton. Zoo komt lichtdruk op gekorreld papier de staalgravure zeer nabij en met een bruine tdnt op geel zg. ivoorkarton, maakt licht druk van koperdruk. Een fraai combina tieprocédé levert de chromolithographie en de lichtdruk; hier wordt de goedkoopte en snelheid van het eene procédé door de scherpte en den tonenrijkdom van het an dere aangevuld. Met het vervaardigen van prentbrief kaarten houden zich in Duitschland meer dan duizend firma's onledig. Toch is die industrie in vergelijking met vroegere jaren merkbaar achteruitgegaan, wat natuurlijk in de eerste plaats aan de concurrentie op dit gebied in het buitenland te wijten is, maar ook aan de uitvoerrechten, waar onder de uitvoer naar het buiteDland aan merkelijk; geleden heeft. Van de bewoners van het eiland Delos, die reeds in den tijd der Romeinen bekend waren om de door hen uitgeoefende hoen derteelt, vertelt Cicero, dat zij van elk ei konden zeggen door welke lien het gelegd was. Tot op zekere hoogte is dit niets bij zonders, daar, bij manier van spreken, niet twee eieren volkomen op elkaar gelijken. En het verschil in grootte, gewicht, vorm en kleur tusschen de eieren van onderschei dene hoenderrassen is nog grooter. Het Bankiva-hoen, zeer zeker de stam vorm van althans liet grootste deel onzer huishoenders en alle zuivere Aziatische ras sen, legt donkerschalige eieren, zelfs nog gespikkeld bovendien. Het Cochin-China-hoen legt licht- tot donker-gele eieren met kleine roodbruine stippeltjes. De eieren der Brahma's zijn roodachtig geel, die der Langhans donker geel of bruinachtig en ook de kiuisingsras- sen met Aziatisch bloed, zooals Orpingtons, Plymouth-Rocks en Wyandottes en Ma- leiers en Mechelsche hoenders, leggen min of meer donkergetinte eieren. Jn het begin der legperiode en vooral bij oudere dieren zijn de eieren donkerder dan later; dus de wintereieren zijn donkerder dan de lente- en de zomer-eieren. De Europeesche rassen leggen gewoonlijk het is algemeen be kend wit-schalige eieren. Het is reeds lang uitgemaakt, dat een hoenderei met witte schaal dezelfde voe dingswaarde en denzelfden si^aak heeft als een gekleurd ei van gelijke groottealthans onder overigens dezelfde omstandigheden geproduceerd. In het algemeen zijn de witte eieren grooter dan de gekleurde. Ve len meenen ten onrechte, dat de gekleurde eieren beter zijn, meer yet bevatten in de eerste plaats, dan de witte. Vooral in En geland geeft men de voorkeur aan eieren met donkergekleurde schaal. Zóó is het ge komen, dat men eieren gekleurd heeft, nadat zij gelegd waren. Dit geschiedt wel met amline-kleurstoffen. Daarom heeft de Engelsche minister van landbouw lord; Onslow zich gedwongen gezien, den Engel- schen hoenderhouders te raden de schalen.' liever met koffie te kleuren. De voorzitter! der nationale pluimveefokkersvereeniging, Eduard Brown heeft reeds de eerste po-' ging gedaan ter bescherming van de van nature donkerschalige eieren. Dat de voorkeur voor donkerschalige eieren op een verkeerde meening berust, volgt hie'ruit, dat men de concurrenten te vreden kan stellen met kunstmatig gekleur de eieren, en ook uit het feit, dat men in Duitschland de donkere Russiche eieren met smaak verorbert, niettegenstaande zij het in dit opzicht tegen de versche Duit sche eieren moeten afleggen. De smaak der hoender- of kippen-oieren wisselt met ras, leeftijd, gezondheidstoe stand, legsnelheid, voedingstoestand, voed-! sel, huisvesting en verpleging. Het eiwitj van eieren van gezonde, goed gevoede, hen-j nen is wat den smaak aangaat, steeds het zelfde, maar smaak en aroma (geur) van, den dooier loopen veel uiteen. Aan de aan-; of afwezigheid van welke stoffen dit te dan ken of te wijten is, weet men niet. Ook weet- men niet juist, welke processen gedurende; het koken plaats grijpen. Een feit is het,! dat een gekookt ei geheel anders smaakt' dan een rauw. Opmerkelijk is de betrekking tusschen de. kleur en den smaak van den dooier. De- meesten houden dé eieren met diep oranje- gekleurde dooiers voor de lekkerste. Het verschil in kleur hangt van het voe der af. De vrij uitloopende kippen leggen steeds eieren met donkerder dooiers, even als alle in het wild levende vogels. Zij kun-1 nen tot op zekere hoogte hun voeder kie-] zen; zij vinden dieriijk voedsel in wormen,' insecten, enz., terwijl zij ook betrekkelijk; vrij zijn in de keuze van het groenvoeder. Opgesloten kippen geven eieren met licht-! gekleurde dooiers (het meest licht, als zij. eenzijdig met graan gevoerd worden). "Som-J migen spreken zelfs van de „bleekzucht der| eieren" van opgesloten kippen. En dit is, niet zoo kwaad gezegd, want de stof, waar aan de dooier zijn gele kleur dankt, is de zelfde, als die, welke het bloed rood en de hoogere planten groen maak%t, n.l. het ijzer.. Vandaar 't nut van eieren als voeding voor menschelijke lijders aan bleekzucht.. Uit*

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 20