<Beze <Courant wordt dagelijks, met mtzondenng r k Q J r 15836 Donderdag October. A<># |91|. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Kunst, letteren, enz. FEUILLETON. Vergiffenis aan alien. I'KIJS DER ADVERTENTIEN: - I'UIJS DEZ15R COtRANT: Van 1—6 regels 1.05. iedere regel meer ƒ0.17Grootere letters naar j o y00f beiden peT we8^ 9 Qents; per 8 maanden f 1,10. plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Cents contantelk Vdll (%0Hm CU (IjB£StdCLgC2lt UltgCgCVCH» Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn t 1.30. tiental woorden meer 10 Cents. Voor het inoasseeren wordt/" 0.05 berekend. Franco per post1.65. VERKIEZING. De Burgemeester der gemeente Leiden, Gelet op art. 55, laatste lid der Kieswet; Brengt ter kennis van de kiesgerechtig den, dat de stemming ter Benoeming van n lid van den Gemeenteraad van Leiden in het 1ste kiesdistrict eu één lid in het 5de kiesdistrict, zal plaats hebben op Dinsdagden loden October 1911 van des voormiddags acht tot dea namid dags v ij f uren. De lijsten der candidaten in de twee kies- 'districten bevatten in alphabetische volg orde de volgende namen, als: Voorhetlstekiesdistrictb D. DE CLER. J. G. VAN ES. H. W. FISCHER. J. A. M. A. GRONDHOUT.- J. VERVER. Voor bet 3de kiesdistriot J. J. R. BAART. A. VAN EGMOND. A. H. J. ENGELS., G. M. KRUIMEL. De herstemming, zoo die r.oodig mocht blijken, zal plaats hebben op V r ij d a g 20 October 1911. Art. 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt: «>Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven eilkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevang-M„stTaf van ten hoogste één jaar." Do Burgemeester voornoemd, N C DE GIJSELAAR. Leiden, 30 September 1911. Leiden, 5 October. Voor het examen als apothekers-assis tent is te Utrecht geslaagd de heer Rienks, van Leiden, opgeleid door den heer M. Boekwijt, apotheker, Vischmarkt. In de eerste der Serie Wintervergade ringen der Vereeniging tot bevordering der Bouwkunst alhier, zal als spreker optreden de heer W.. E. Coumou Pz., opzichter van den Rijks-Waterstaat. De Staatscourant" van heden bevat de statuten van de Vereeniging tot orga nisatie van Christelijk Maatschap pel" j ken Arbeid in Kerkelijk Wijk IV te Leiden." Zooals werd gemeld, was het heden, 5 October, de dag, dat A. Valkenburgh vóór 25 jaren in dienst trad der firma voorheen E. J. Brill. Hedenmorgen werd de jubilaris daarme de gelukgewenscht namens het personeel a'oor den meesterknecht, die hem toe- wenschte nog vele jaren met denzelfden lust en ijver werkzaam te mogen blijven tot bloei der zaak. Deze gelukwenseh ging gepaard met het aanbieden van een blij vend aandenken voor huishoudelijk ge bruik. In den loop van den ochtend werd hij door den patroon, den heer C. Felten- burg, gelukgewenscht, die tevens liet uit komen, dat ooik dezo jubilaris 'had meege werkt tot bloei en steun van de firma en hoopte, dat hij nog vele jaren daarin mag blijven voortgaan. Hij overhandigde Lem een enveloppe met gebruikelijken inhoud. Voor al deze bewijzen van toegenegen heid, zoowel van patroon al3 van perso neel, betuigde de jubilaris zijn liartelijken dank. Het verdere van den dag kon hij in hui- selijken kring doorbrengen. Bij de Ned.-Herv. gemeente te Halle (bij Zelhem) is beroepen de heer O. G. Heldring, cand. te Wassenaar. De luit.-koL I. Francois, plaatselijk commandant te Utrecht, wordt tegen 1 Nov. bevordert tot kolonel en overgeplaatst naar 's-Gravenhage. Naar de ,,'s-H. Cr." verneemt, heeft de Koningin Dinsdagnamiddag den Com missaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant telegraphisoh bericht ge zonden, dat Zij tot Haar groot leedwezen vernomen had, hoe ook de provincie Noord- Brabant door den jongsten storm geteisterd is, en uitvoerige inlichtingen gevraagd zoo wel omtrent den omvang der ramp, al3 omtrent de maatregelen, welke tot herstel der geleden schade zullen getroffen worden. B. en Ws. van Vlissingen stellen den raad voor over te gaan tot den. wederop bouw van den op 5 September j.l. gedeelte lijk afgebranden St.-Jacobstoren. De Koningin heeft aan de aigemeene armen van Zoelen f 300 geeohonken. De Nedeiiandsdhe gezant in Marokko, met residentie te Tandzjer ridder Van Rappard, is hier te lande met verlof aange komen. De minister van financiën, mr. Kolk man, heeft zich voor enkele weken naar het buitenland begeven. De gewone audiëntie van den minister van waterstaat zal op Vrijdag 6 dezer, en die van den minister van binnenlandsche zakïn op Zaterdag 7 dezer niet plaats heb ben.; BOSKOOP. Bij de door B. en Ws. dezer gemeente gehouden aanbesteding van het bouwen van een gasfabriek met directeurs woning, was laagste inschrijver van de 18 inschrijvers de heer A. van Heiningen, te Boskoop, voor f53,109. KATWIJK-AAN-ZEE. Dat de storm ook be langrijke schade aan onze vloot heeft toege bracht, blijkt uit berichten van binnen ge komen vaartuigen. Zoo kreeg do logger ,,Francina" KW. 36, van den heer S. Ver hoef, schipper M. Haasnoot des namid dags langs zij zulk een zware golf, dat het schip geheel over zij kwam te liggen en alles van het dek sloeg, waarbij onge lukkig ook de achttienjarige matroos Pie- ter van der Zwet, laatstelijk woonachtig te Amsterdam, vóór dien tijd te Katwijk, in zee geraakte en verdronk. De KW 36 was pas tw ee weken uit en bracht 10 last haring mee. Van de bomschuit „Maria Cornelia", KW 40, van den heer D. Ouwelhand Az., schipper C. van Duyn Hz., was de mik ge broken, waarop de neergelaten mast rust te, zoodat deze naar omlaag gevallen was en men hem wegens den zwaren wind niet kon opheffen, vandaar dat 't vaartuig zon der zeilen door den stoomtrawler „Pluto" werd aangetroffen en binnengesleept moest worden. Zij had 17 last haring aan boord. De eigenaars van den trawler, de heeren A. D. en C. E. Zurmühlen, vragen een on- redelijik bedrag als bergloon, welk bedrag do assurantie-maatsdbappij niet genegen is toe te staan. De logger „Jacob" KW 142, van den heer A. Parlevliet, schipper G. v. d. Oever, kwam :ia een reis van circa acht weken binnen met 14 last haring en belang rijke schade; het achterdeel van de ver schansing was nl. vernield. De logger „Jo hanna Maria", KW. 131, van den heer N. Parlevliet, schipper W. van Beelen Tz., kreeg 's namiddags te vijf uren een stort zee, waardoor de matroos L. Hoek over boord sloeg en verdronk, (zooals wij reeds meldden). De KW. 131 kreeg bij deze gele genheid zooveel water binnen, dat de be manning tot 's nachts één uur in de weer was om het schip boven water te houden. De verdronken matroos L. Hoek laat een weduwe mot vier jonge (kinderen achter. Vóór een tiental jaren is zijn vader W. Hoek eveneens op zee verdronken. De kweckeling D. Schaap van de stoom- loodsboot „Hellevoetsluis", die nabij den Hoek-van-Holland het loven ver loor, is een Katwijker van geboorte, terwijl ook het grootste deel zijner familie alhier woonachtig is. Nog enkele loggers ónzer vloot zijn binnen gekomen met schade aan de vleet en. geringe vangst. Van een vaartuig waren 60 netten weg van een ander 30. Het aantal zeesterren, dat hier met den storm op heb strand geworpen is, is onnoemlijk. Sommige voerlieden hebben er 80 kar vandaan gehaald, weer andere 40 kar. Het is nu een tijd van het jaar, dat deze sterren vijf voeten" worden ze hier genoemd, als mestspecie niet veel waarde (hebben, toch hebben ze door de groote hoe veelheid nog een aanzienlijk bedrag opge bracht. OUDSHOORN. Op de voordracht ter be noeming van een onderwijzer met verplichte hoofdakte en akte Fransch zijn geplaatst de heeren: lo. J. Bekiua, onderwijzer, te De Schrans (Leeuwarderadeel)2o. E. J. Boltjes, onderwijzer, te Hoogcveen. ROELOF ARENDSVEEN. Gisteravond vergaderde in het. lokaal van J. C. van der Geest alhier het R.-K. Leesgezelschap „Nut en Genoegen." Ongeveer 50 nieuwe leden waren tot de Vereeniging toegetreden. Van den voorzit ter, den heer L. van der Klugt, was een schrijven ingekomen, dat hij niet meer wenschte in aanmerking te komen, en even. "eens van den secretaris den heer C. van der Meer Nz. Het bestuur bestaat thans uit de volgen de heeren: G. V. Vergeer, voorzitter; Jac. Rietbroek, 2de voorzitter; P. du Pau, secre taris; C. l'Ami, penningmeester en J. J. de Koning, bibliothecaris. De vergadering had een zeer gezellig ver loop, terwijl een extra-verloting voor de leden plaats had. RIJNSBURG. Onder groote belangstel ling van een talrijke s hare had gistermid dag de eerste steenlegging voor de Chr. Geref. Kerik met pastorie plaats. Deze plechtigheid werd verricht door ds. Janssen^ van Leiden, die een toepasselijk woord sprak, daarbij aantoonenda hoe de begin selen „Separatie" en „Doleantie'.' niet te vereenigen waren, daarom wilde de Ühr. Geref. Gemeente, alhier, blijven wat zij oorspronkelijk was, enz. De verzamelde me nigte zong Ps. 118 v. 11. Ook aannemer, bouwlieden, architect en inzonderheid de heer S., die aan de Gemeente op billijke voorwaarden den benoodigden grond afstond werden toegesproken. Ten slotte werd van Ps. 105 het 24ste vers gezongen. In plaats van den heer W. A. v. d. Weg werd als onderwijzer aan de school m. d. Bijbel alhier, benoemd de heer W. Hoge- woning Jr., thans in functie ab tijdelijk onderwijzer. VOORHOUT. Na een vergadering met ingelanden heeft het bestuur van den Boek horstpolder het drooghouden van den pol der opgedragen aan de firma Potman, te Lisse, die een centrifugaalpomp zal opstel len. Tevens heeft het bestuur machtiging ver kregen den watermolen te laten herstellen, die door heb hemelvuur in den laatsten stormnacht vreeslijk geleden heeft en ge- ruimen tijd geen dienst zal kunnen doen. WASSENAAR. Het muziekkorps „Excel sior," dat zich steeds in een groot en aan dachtig luisterend gehoor mag verheugen, gaf gisteravond zijn laatste uitvoering in dit seizoen. Het was niet bekend en de koele avond werkte ook niet mede om veel bezoekers te trekken. Het programma werd achter elkaar afgeblazen, en daardoor ein digde deze laatste uitvoering vroeger dan gewoonlijk. Na het slotnummer „Goeden dag, tot weerziens" van den directeur, den heer Noordanus, volgde nog het oude Wil helmus. We hopen, „Excelsior" natuurlijk in het volgend zomerseizoen weder te hoo- ren. WARMOND. Gisteravond overleed alhier, na een kortstondige ziefkte, op den leeftijd van. 55 jaren, de heer A. Stein, gepens. ka pitein van het O.-I. leger. Waren in den nacht van Zondag op Maandag reeds honden achter de schapen van den veehouder Breedijk alhier geweest, zoodanig dab er een dood was en andere in het water terecht kwamen, in den afge- loopen nacht hebben weer dezelfde honden onder die schapen huis gehouden. Een was doodgebeten en vier andere waren in het water gejaagd, waarvan er ook zoodanig zijn gebeten, dat zij moeten worden afge maakt. Daar de eigenaar der honden be kend is, werd door hem de schade beide keeren aan den eigenaar* vergoed. Dure hondjesToen de honden het den eersten, keer hadden gedaan, had de eigenaar ze in het hok afgesloten, zijnde een ijzeren hek van 2 meter, doch dab was voor hen den afgeloopen nacht geen hinderpaal: zij zijn er overheen en toen door het water naar het weiland gegaan, waar zij wisten dab de schapen waren. De levering van brandstoffen, ten be- (tooevo der gemeentegebouwen alhier is opge dragen aan J. Juffermans, als minste in schrijver. In de Vrijdagavond a s. te louden ver» gadering van de Maatschappij der Neder landsche Letterkunde te Leiden, r A cfr. J". Boökenoogen een voordracht houden, ge titeld: „Ecnige opmerkingen over de Ne- derlandsehe geslachtsnamen." Geschenk voor 's R ij k s E t h 11 0 g r. Museum. 's Rijks Ethnographisch Museum heeft van! de dames S. de Swart en E. van Kerckhof, te Laren, ten gesohenke ontvangen een bont- gekleurden muildierwagen met fraai versierd daarbij behoorend tuig, uit Sicilië. Aan de schenksters is de dank der Re geering betuigd. („St. Ct.") Gemeld wordt bet overlijden op 78-jari gen leeftijd van den religieus-historisehen kunstschilder M. C. Schenk te Amsterdam Zijn gewijde voostellingen vindt men in vele R.-K. kerken. Hij schilderde driemaal het portret vai. wijlen Koning Willem III. Rembrandt. Uit Amsterdam meldt men aan do ,,N, R. Ct.": Zcoals men weet, doorzoekt dr. Brediusf sedert eenigen tijd de oude notarieel? archie- ven, die hier ter stede worden bewaard, ten einde bijzonderheden, verband houdende met het leven van Rembrandt, op te sporen. Naar wij vernemen, moet hij dezer dagen een be langrijke vondst hebben gedaan, nl. eén in ventaris betreffende den boedel raai burge meester Six, den beschermer van Rembrandt. De kometen. Omtrent de nieuwe komeet in den Leeuw* ontleent de ,,N. R. Ct." het onderstaande aan de buibenlandschc bladen. Hedennacht zal de komeet ongeveer drie graden staan ten .zui den van do heldere ster bêta-Lecuw. Indien de snelle schijnbare verplaatsing aanhoudt, zal de komeet biimen enkele weken avonds ster worden. Zij is volgens waarnemingen,- Zaterdagochtend vroeg gedaan, ten minste zoo helder als een ster van de tweede grootto. Volgens waarnemingen van prof. Slrumgren te Kopenhagen en van de astronomen te Greenwich lieeft zij een broeden, helderen staart. Die staart vertoont een parabool-vormj en wijkt dus af van het type-staart van dö komeet van Brooks die een bundel ,,stroo- mers" te zien geeft, van welke de ricktio-i gen onderling uiteenwijken, met den kop van do komeet als gezamenlijk straalpunt. Do parabolische staarlvorm heeft ver scheiden groote kometen gekenmerkt, o. a. die van 18S2. Het mag als een zeer ongewone gebeurt?» nis worden aangemerkt, dat er tegelijk twee kometen, elk van de tweede grootte, aan den liomcl staan. Komeet 1911 G is voorloopig enkel in den nanacht en de ochtendschemering te zien. Dan is er nog de komeet van Quénisseti (1911 F). Deze, bij haar ontdekking reodd bijna zichtbaar voor het bloote oog, wordb langzaam helderder en zal wellicht met het ongewapend oog te zien zijn, zoolra het maanlicht niet meer stoort. Deze komeet heeft een beslist waarneembare kern. Si) „Neen, ik wil do cotrlllade eten." Téphany bleef op haar stuk staan en wiHe niets anders oten dan do cotrillade, de 6oep, dio don eeyigen stevigen maaltijd der Breton echo viaschers uitmaakte. Lóón geleidde hen dus naar het huis van een bloedverwante, die de beroemde soep voor hen klaarmaakte. De morgen, op zee doorgebracht, had Té phany eetlust gegeven, en de soep smaakte haar uitstekend. Zy voelde, dat zy behoorde tot hetzelfde ras als het volk, dat nu z(jn eenvoudig voedsel met haar deelde. De visscher en zyn vrouw zaten mede aan tafel. Niet tegenstaande het vuur in den haard en den warmen zonneschijn buiten, was do keuken koel. Léon en zijn neef praatten druk over de hooge vischpryzen, terwyi de vrouw Té phany vertelde van de kommervolle tyden, die het dorp gekend had. De ellende was zoo groot geweest, dat de kleine kinderen gestorven waren als vliegen in den wintertyd, en fluis terend vertelde zy Téphany, dat hlichael er verscheidene kinderen voor behoed had om van gebrek om te komen. .Mijnheer is zoo goedl Och! je hoeft hem maar aan te kykern om dat to zien; vindt u ook niet, juffrouw? Haar slimme oogjes tintelden nieuwsgierig. .Men kan zich wel in gezichten bedriegen," Bchertste Téphany. ■"WjJ, vrouwen, vergissen ons daar zelden in. Er is zeker geen betere man op de wereld hu verdient _het dat de Heilige Maagd hem een goede vrouw en een half dozyn llevo kinderen geeft. Maar ik hoor, dat mynheer niet wil trouwen, hè? "Wat zonde De mannen hadden hun pypen aangestoken en praatten steeds druk over de sardijnen- vangst, terwyi Michael zwygend met gefronst voorhoofd in het vuur staarde. Toen de kwestie van de vischvangit afgehandeld was, bracht Léon, die graag over zyn hartsaangeleganheid sprak, het gesprek op Yannik en op zyn huweiyk. Téphany merkte op, dat Michael met aandacht naar hem luisterde. „Haar grootmoeder komt bp ons inwonen," zei hy tot zjjn neef en diens vrouw. „Maar wat zou dat? Hot oudje heeft rimpels op haar gezicht en op haar hart, arme ziel I Maar ochl Yannike velletje la zoo zacht als satyn en dat vergoedt alles." "Voortgedreven door een stevige bries uit het Noordwesten, zeilden zy terug en kruisten menige zwaar beladen boot. De mannen be groetten Bourhis met luide uitroepen, ter- wyi de booten elkaar voorbyvoeren. Niet alle hadden evenveel geluk gehad, maar over het algemeen was de vangst buitengewoon groot geweest. Léon was door het vooruitzicht op goede tyden in een vrooiyke stemming en praatte opgewekt over de zee, als over een goede, liefderyke moeder, met voedsel in over vloed voor al haar kinderen. Dit was ook de wereld, waarin hy leefde; een andere wereld kende hy niet; zy was zyn bakermat ge weest, zy zou misschien zyn graf zyn. Michael luisterde naar zyn gopraat en zyn lachen, terwyi hy de boot bestuurde, maar hy staarde Téphany merkto dit op naar den ge- heimzinnigen horizon, waar, in de nevelen van de schemering, de zee vervloeide in de ...lucht en de lucht in de zee. Toen zy Ros Braz bereikten, nam Michael afscheid van Téphany, om den weg naar Pont- Aven te voet af te leggen. Toen hy de woning van moeder Pouldour voorby ging, zag hy in de keuken Iioht branden en door de geopende deur ving hy een glimp op van de oude vrouw met haar breiwerk in de hand. Waarschünijjk, zei hy tot zichzelf, wachtte zy op Yannik. Een plotselinge ingeving dreef hem naar binnen, om een praatje te maken met de grootmoeder, en haar, als de gelegen heid er zich toe aanbood, iets te zeggen van het geld. „Een prachtige avond, moeder Pouldour." De oude vrouw knikte, terwyi haar vingers yverig de breipennen bewogen. „Zooals u zegt, mynheer, een prachtige avond." „Een avond voor verliefde paartjes 1" „Ja!" Als men z'Jn twintig jaren maar terug had! Mane8chyn en een beminde." „Gelukkige Yannik I" „Ja, zeker zou ze gelukkig kunnen zyn, dat dwaze kind, als ze het geluk maar wil grüpen, wanneer het haar wordt aangeboden." De laatste helft van den zin ging half ver loren in gemompel. Michael merkte aan haar kregeligen toon en aan de gefronste wenk brauwen, dat zy boos was. Tegeiykertyd zag hy, dat de oude vrouw eenigszins onder den invloed van sterken drank was. „Heeft zy het dan niet aangegrepen?" Moeder Pouldour keek hem even wan trouwend aan, totdat zy zich herinnerde, dat hy een vriend van Carne was. Alle schilders dachten natuuriyk net eender over zulke dingen. Plotseling barstte zy op hevigen toon uit: „Het is een dom schepsel. Denk u eens, mynheer, dat malle kind kan, als ze maar wil, vyfhonderd franken verdienen, en doet het niet. Hoe vindt u zoo iets?" „Vyfhonderd franken I" „Vyfhonderd franken, mynheer, geen stuiver minder. En als zy duizend vroeg, zou hy het haar ook geven. Hy hoeft het er nu eonmaal op gezet haar te schilderen. Wat hy aan haar ziet, weet de Hemel. Ik was op haar leeftyd knapper. Mag ik mynheer een glas cider aanbieden? Onze cider is dit jaar heel goed." Michael ging naar binnen en dronk van den cider; zy klonken samen en Michael praatte Bretonsch met haar. Hy verweet zichzelf, dat hy bezig was op achandeiyke wyze de gastvryheid te schonden. Onderwijl babbelde de oude vrouw steeds door. „Ja, mynheer, zoo is het; u bent een ar tist en u kunt het dus begrijpen. Uw vriend, "taynheer Carne, heeft Yannik gevraagd hem een kleinen dienst te bewyzen, een kleinig heid. Ziet u, hy geeft niets om dat domme kind zelf; "hy wil haar alleen maar voor model hebben. Er zyn hier in Pont-Aven schilders geweest, dienu, van die zal ik maar niet spreken. Mynheer Carne heeft Yannik ge vraagd, wat van haar kleeren af te doen, niet eens alle. Alleen maar tot het middel, anders niet. Natuuriyk zal ik er altyd by zyn En zy doet het niet, wat drommel. Zou u niet eens een woordje met haar willen spreken?" „En Léon Bourhis?" „Léon? Hy is jong en hy is dom, net als zy. Alle jonge menschen zyn dom, dom. Dat is zeker." „Ik zal met Yannik spreken, als je wilt. Goeden nacht." Goeden nacht, mynheer; ik dank u wel." „Bedank me niet." Michaels stem klonk norsch. „Je begrypt, dat, als ik Yannik spreek, ik dat uitsluitend in haar belang doe." „Ja zeker, mynheer, dat begryp ik." Michael ging heen mot een grimmig lachje op de lippen. Inneriyk beschuldigde hy zich zelf, zyn geweten het zwygen te hebben op gelegd en de oude vrouw zand in de oogen te hebben gestrooid. Hy wandelde met vluggen stap in de richting van Pont-Aven en vroei zichzelf af, waar Yannik was. De oude vrouw dacht, dat het meisje met haar verloofde een avond« wandeling maakte. Maar als zy eens by Came was Een dozyn half vergeten gebeurtenissen maakten die onderstelling waarschyniyk. zy had reeds toegestemd voor Carne te poseeren, om hem haar hoofd en hals te laten schil deren, en hy vreesde dus, dat zy, indien Came meer van haar verlangde, zou eindigen met te zwichten voor het aandringen van den schilder. Yanniks wispelturige houding ten opzichte van Léon, haar grillen, de merkbare invloed, dien Carne op haar uitoefende, dit alles gaf Michael veel ie denken, ofschoon hy terugschok voor de gevolgtrekking, die hy ei uit maakte. „Het is onmogeiyk," mompelde Michaat tot zichzelf. En toch, het snelle kloppen zijner polsen zei hem, dat het niet onmogeiyk was. Carne had Téphany lief; hy verlangde haar tot zyn vrouw, zyn gezellin te makenmaar als hy zwak van karakter was, en Michael had geen reden te denken, dat hy dat niet was hoe zou hy, die zoo gevoelig was voor alle vormen van schoonheid, weerstand kunnen bieden, als hy in de verzoeking kwam? (Wordt vp.rvolgd).

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1