N». 15835 Woensdag 4 October. A0. 1911. tgeze (gcurant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. BERICHT. Offieieele Kennisgeving. De gedenkdag van Leidens Ontzet. I'KIJS DElt ADYERTENTIEN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer /"0.17J. Srootere letters nau elaateruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oente contantelk tiental woorden meer 10 Oents. -Voor het incasseeren wordt f 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oentsper 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post t 1.65. Het Donderdag verschijnend Nummer he. vat o.a.: Vijf fraaie foto's van de ramp van 'het Franschc Oorlogsschip „Libortc". De Italiaansch-Turksche oorlog, met por tretten van 'den Koning van Italië en den Sultan van Turkije. De Onlusten in Spanje. De Manifestatie te "Weenen. De ontzettende brand te Amsterdam, waar bij uienschenlevens te beteuren waren. De Manoeuvres in de Betuwe, met 3 fo to's Voetbalwedstrijden, met foto's der elftal len. Ongeluk met de Auto-bus te Parijs. Het portret van den nieuwen Minister- President van Rusland. Het portret van L. Rincoffs, indertijd de bekende steunpilaar van den Rotterdamschen handel, die te New- Xork overleden is, enz., enz. .Voorts portretten^ van landgenooten. Onder geteekende .wonende wensclit zich te abonneeren op het week blad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 37a cents thuis bezorgd. HINDERWET. B.urge mee ster en Wethouders van Lei den; Gelet op artikel 15 der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door G. LOS en andere bewoners van perceelen aan het Levendaal en omgeving beroep is in gesteld tegen hun beschikking van den 21sten September 1911, waarbij r de fir ma GE BR. PALM vergunning werd ver leend tot uitbreiding van de lompen- en bee'nderenbewaarplaats in het erceel Le vendaal No. 58/60, Sectie D No. 1179, door bijtrekiking van de perceelen Levendaal No. 62, Sectie D No. 398 en Koenesteeg Nos. 9 en 11, Sectio D Nos. 399 en 400; en tot. het bergen van konijne-, katte- en ha- zevellen in een bergplaats in de poort naast den winkel van het perceel Levendaal No: 58/60. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 4 October 1911. BESMETTELIJKE ZIEKTE. ROODVONK. De Burgemeester van Leiden; Gezien de missive van den Inspecteur van de Volksgezondheid voor Zuid-Holland en Zeeland van den 2den October 1911 no. 416; Gelet op artikel 21 der wet van den 4den December 1872 (Staatsblad no. 134); Brengt ter algemeene kennis: dat de besmettelijke ziekte Roodvonk epidemisch in deze gemeente voor komt. De Burgemeester van Leiden, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 4 October 1911. Leiden, 4 October. Dr. A. Pcrrier, assistent bij het na tuurkundig laboratorium alhier, is benoemd tot hoogleeraar in de natuurkunde aan de Universiteit te Lausanne. In verband met het voorstel van B. en Ws. tot wijziging der Verordening rege lende de heffing van een plaatselijke directe belasting," waarin een matige degressie voor de lagere inkomens is voorgesteld, hebben de raadsleden der vrijz.-democrati sche fractie de volgende motie ingediend De Raad, van oordeel dat in de aanhangig gemaakte verordening regelende de heffing van een plaatselijke directe belasting met het daarin aangenomen beginsel van d e gressie voor de lagere inkomens be hoort samen te gaan het beginsel eener matige progressie voor hoogere in komens, noodigt B. en Ws. uit art. 8 dier verordening zoodanig te herzien dat met laatstgenoemd beginsel rekening wordt ge houden en dienaangaande een voorstel in te dienen. Ook do winkeliers in huishoude lijke artikelen, haarden, (kachels, rijwielen artikelen voor gas- en waterleiding enz. hebben met leedwezen kennis genomen van het ingediende wetsvoorstel tot verheoging der invoerrechten. Zij wijzen op 't feit, dat bijna alle artikelen bovengenoemd, zullen worden belast met het recht van 12 pCt., dat aldus het heden bestaande recht met 7 pCt. zal worden verhoogd, welke ver- liooging óf ter wille van de concurrentie door hen zelf zal moeten worden gedragen, óf wel, dat zij hunne verkoopsprijzen l- len moeten verhoogen waardoor de omzet zeer zeker kleiner zal worden. Het behoeft geen betoog, dat in beide gevallen dit wetsvoorstel, den strijd, dien de winikelstand in liet algemeen reeds nu heeft te voeren, zeer zal verzwaren. Waar verder uit tal van adressen blijkt, dat slechts een klein getal industrieelen met een invóeriDg dezer wet zou worden ge baat, daarentegen een onnoemlijk groot aantal neringdoenden zeer in hun bedrijf zouden worden benadeeld, meenen zij te mo gen aandringen, om eventueel tegen meer genoemde wet te stemmen. De nieuwbenoemde gezant der Portu- geesche republiek te 's-Gravenhage, de heer I er rei ra-, is in Hotel des Indes" aldaar aangekomen. De afdeelingen der Tweedo Kamer zijn gisteren samengekomen tot onderzoek van de Staatsbegrootings-ontwerpen voor 1912. De commissie van rapporteurs voor de Indische begrooting voor het a. s. dienst jaar hield gisteravond haar eerste bijeen komst. Ds. Mense, pred. bij de Ned.-Herv. Gem. te Stadskanaal, die de Ned.-Herv. Kerk als predikant en als lid gaat verlaten, zal zich voegen' bij de Baptisten-Gemeente. Reeds a.s. Zondag houdt ds. Mense zijn afscheidspredikatie, om den daarop vol genden Zondag te Amsterdam gedoopt te worden. Na des voormiddags te zijn bevestigd door dr. A. J. de Sopper, van Arasterdam, met een leerrede over Genesis 50 19, deed ds. J. Ph. Eggink, van Made en Oud-Drim- melen gekomen, zijn intrede in de Ned.- Herv. Gemeente te Velsen, met een predi katie over Hebreeën 4 16. AALSMEER. Naar aanleiding van het door den Raad genomen besluit, om Gede puteerde Staten uit te noodigen een onder zoek te willen instellen naar het beleid van den heer J. G. Heydanus, burgemeester, tevens secretaris, heeft, zoo meldt de ,,0. H. C.n, dit college te kennen gegeven, dat in hetgeen uit een en ander is gebleken, geen aanleiding gevonden werd, het onder zoek verder uit te strekken. HAARLEMMERMEER, Morgenochtend om elf uren vergadert de Raad. Op de agenda komt o. m. voor: beëediging en inr sfcallatie van den heer F. C. Losadres van den heer J. H. de Vriend, om eervol ontslag als onderwijzer aan de school No. 3 te Vijfhuizen; voorstel om aan den lieer L. Tuijnman, te Haarlem, uit den post „On voorziene uitgaven" te betalen een bedrag van f 25 wegens winstderving in zake de ver vaardiging van uitbreidingsplannen; voor stel tot wijziging van de verordening, rege lende de jaarwedden van de onderwijzers en onderwijzeressen aan de openbare lagere scholen in deze gemeente. Algemeen bestond voor het begin der bietencampagne de vrees, dat het gewicht der bieten laag zou zijn. Nu men evenwel aan het delven is, blijkt het gewicht mee te vallen. Wel zijn de bieten in doorsnede iets kleiner dan gewoonlijk, doch zij zijn zeer vast en daardoor zwaar. Bovendien is het gehalte hoog, zoodat 1911 ongetwijfeld een goed bietenjaar is voor onzen polder. Deze week viert Lisse zijn kermis. Als altijd ondervinden de bewoners van Lisser- broek hiervan den last, doordat een groot getal woonwagens dan aldaar gestation- neerd wordt. Dien last nader te omschrij ven is niet noodig en hij doet zich gevoelen op velerlei wijze. Het is dan ook begrijpe lijk, dat de Lisserbroekers zich' gaarne van dien last ontslagen zagen. Men heeft een adres met vele handteekeningen verzonden aan den burgemeester, houdende het ver zoek, te beletten, dat woonwagens daar ver toeven.Wij twijfelen niet of, zoo dit moge lijk is, zal het yerzoek wel ingewilligd wor den. En terecht: wie de lusten wil, moet ook de lasten dragen. De heer A. A. de Jong, onderwijzer aan de Chr. school te Hoofddorp en be noemd als zoodanig te Stavoren, heeft deze benoeming niet aangenomen. KATWIJK-AAN-ZEE. De overplaatsing der hier gestationneerde machinisten bij de stoomtram is weer uitgesteld, nu tot 1 No vember. De machinisten Jansen en Kerk hof, die naar Den Haag zouden worden overgeplaatst, hebben daarvan tegenbericht ontvangen, hoewel zij reeds met succes examen hadden afgelegd voor den dienst op de „groote baan." VOORSCHOTEN. De aanbieding \ao de,' Sobriëtas-bioem bedroeg f 53.50. WADDINGSVEEN. De heeren Blokker, Legro, Moltzer en Lente zijn geplaatst op het viertal voor predikant bij de Remonstr. Gem. in plaats van ds. Wannee, die naar Groningen is vertrokken. De Opto c h t. Nu de feestdag weer achter ons ligt als een snel voorbijgegane droom en we nog eens overdenken wat in het tijdsbestek van een enkelen dag oog en oor trof, kunnen we het eindoordeel samenvatten in een korthet is zeer goed geweest. De elementen der natuur die in de laatste dagen zioh deden kennen in hun vernielen de kracht waren juist nu tot rust gekomen en tegen den middag zegevierde de voor de Leidenaars traditioneel© 3-Oetober-zon over de dreigende wolken, die onder haar war me stralen zich .vervaagden en wegvlucht ten, zij het dan ook met het voornemen om op den laten avond nog eens terug te ko men. Zoo kwamen de praalwagens, waaraan in de stilte van den nacht nog was gewerkt in veelvormige verscheidenheid op de Lamme re nmai (kt aangereden, en dè vertegenwoor digers der de Leidsche Stedemaagd huldi gende gewesten namen er op plaats. Telkens als er weer een groep zich bij de andere groepen voegde, kwamen de kiekjesmannen met hun camera's om de groepen te ver eeuwigen en weldra was de lange stoet opge steld, geopend door het Leidsdi Muziek korps waarachter het bestuur der 3-Octo- ber-vereeniging en oudbestuursleden in rijtuigen, voorafgegaan door den Commissa ris en den hoofdinspecteur van politie even eens in een rijtuig. Dan volgden de praal wagens: Z u i d-II o 11 a n d, dab er met twee uitkwam, opende den stoet op een wijze die de Leidsche dames-gymnastiekver- eeniging „Brünhilde" die deze groep voor haar rekening had genomen, tct eer strekt De voornaamste bestaansmiddelen dezer provincie waren op smaakvolle wijze bijeen gebracht: de Rotterdamsche handel, d'e Delftsohe aardewerkfabriek, de Goudsche pijpenind'ustrie, de visscherij in Scheve- ningen, de ooft- en fruitteelt en nog zoo veel meer was op artistieke wijze bijeenge bracht, en vormde met den onmisbaren Leidschen peueraar een waardige eerste ling. Daarop volgde Noor ö'-H o 1 1 a n d met een allegorische voorstelling een Griek- sche groep, vertelden de keurig gekostu meerde deelnemers ons. De Noord-Holland'- sche Maagd troonde er op een mooien ze tel en wie haar omringden, symboliseerden ook zeer goed den rijkdom van dit van oudsher predomineerende gewest. Nu Ikwam. de provincie Zeeland, waarvoor het Vrijzinnig Zangkoor" de zorg op zich had genomen, welke haar hon ger gelegen zuster in weidschen praal naar de kroon stak. Ook hier was Zeelands Maagd het middelpunt, omringd door Zeeuwsóbe schoonen uit Noord- en Zuid-Be veland, Goes en Walcheren in kleederdrach ten van drie-kwart eeuw terug. Inderdaad een mooie groep met groote zorg aange kleed. Utrecht was vertegenwoordigd door de Spakenburgsche visschers. Deftigheid en weidsche pracht zou hier contrabande ge weest zijn. Wie zoekt die bij eenvoudige vi8scherlieden. Maar de groep was natuur lijk en waar. De visscherlieden zelf zoowel als hun attributen deden goed. Hetzelfde kon gezegd worden van de Noordbrabantsche Mark t ga n- gers, dio in hun typische huifkar met wei nig opsmuk de paarden naar 's lands wijs getuigd, inderdaad een aardigon indruk maakten tusschen de praal en schittering, die vele andere provinciën ten toon spreid den. Gelderland werd gerepresenteerd door de Leidscfre tooneelvereeniging ,,0ns Genoegen", welk den heraldicus C. W. H. Verster te hulp had geroepen voor de aanwijzingen en teekeningen om trent de wapens der verschillende steden in deze provincie. Ook hier weder een pro vinciale Maagd, die straks als een symbool van hulde en erkentelijkheid de Leidsoho Stedemaagd deze sierlijk uitgevoerde wa pens zou presenteeren. Deze groep werd afgesloten door „Insu- linde", waarvoor de Leidsche Wielrijders- vereeniging „All Right" had gezorgd, die de medewerking van den heer Caspari daarvoor had ingeroepen, onder wiens lei ding nu iets wezenlijk artistieks te voor schijn was gebracht. Men herinnerde bij het zien van de Indische voortbrengselen uit de natuur zoowel als uit het rijk van inland- sche kunst en nijverheid onwillekeurig z.ich het dichterlijk woord van Multatuli, dat In- sulinde zich slingert om den evenaar als een gordel van smaragd. Die rijkdom der tropen zagen we hier in kort bestek smaak vol bijeen. Voorafgegaan door de muziek van liet 4de regiment inf. kwam nu de Leidsche Sle de maagd met al de heerlijke weelde, die natuur en kunst ons in het najaar aan herfstbloemen kan schenken. Deze wagen was 'h erschapen in een lusthof van xoodc en witte dahlia's. In het midden troonde de schoono Maagd (mej- Dricssen) omringd met heb wapen der Sleutelstad met rood op wit veld. De Leidsche „jofferen", haar gevolg vormend, waren even schoon als zij- Zes zwarto paarden trokken dezen beweegbaren bloemenhof en 5 edclknapen te paard gingen haar voor of volgden.De Leidsche Slcdemaa.gd kon moeilijk grootscher de vertegenwoor digers der verschillende gewesten hebben ontvangen en de Leidsche burgers te gelijk do borst doen zwellen van trots. Wij hoor den' dat de ontwerper en uitvoerder van deze groep is geweest onze stadgenoot de lieer Ballego. Hem eere! I Hierop volgde weder Zuid-Holland, nu vertegenwoordigd door de Leidsche Tui niers- en Bloemistcnverceniging „Door Een. dracht Verbonden." Nogmaals werden we in staat gesteld te zien, hoe rijk ons ge west is aan land- en tuinbouwproducten, aan zuivel en aan bloemen on tevens hoe vlijtig de land- cn tuinman is. Daarop kwam F r ie sland, gerepresen teerd door de vcreeniging van Friezen „Stan- fries", do eenige wagen, die door do pro vincialen zelf was aangekleed. Hier geen bloemenpracht., enkel wat wintergroen met sneeuw bedekt. Friesland kwam uit met wat dit gewest bijzonder kenmerkt: met ijsvermaak. Heb typische ijstentje ontbrak cok op deze ijsbaan niet. evenmin als de Hin- dclcpcr prikslee met 't Hindeiopcrsche meisje in typische klccdij er in, vergezeld van haar galant, natuurlijk een Hindeloper. Verder schaatsenrijders en rijderesscn, jong en oud, alles in nationale kleedij, zooals vanzelf spreekt, met goud en kant rijk getooid. Groningen volgde met een der voor naamste industrieën uit deze provincie en liet ons in rijken voorraad zien wat er al zco op fabriekmatige wijze uit den aard appel wordt bereid. Do schietvcrconiging „Willem Teil", die deze provincie voor haar rekening liad genomen, toonde zich hïev wel van' een 'heel vreedzame zijde. Mcu zou hier minstens een paar scherpschutters hebben verwacht. Maar er waren meer vcreenigin- gen die liun waren aard liebbcu verloochend. Zoo kwam do Leidsche Athletiekverecni- ging „De Sportman" die op zich nain iets typisch van Drente uit te beelden met een complete bijenteelt te voorschijn, waar voor de ymker A. A. de Groot C'zn- te Oegst- gecst zijn bijenkorven leverde, temidden van een veld van bloeiende Erica met een paar bunebedden tot achtergrond. De heeren Van der Lyke eu Bax, die zoowel do Drente naren als de Friezen bijstonden, de eer dat zij iets bijzonder typisch hebben uitgebeeld. De provincie O v e r ij s e 1, waarvoor de katoen wevcrsverecniging „Ondersteuning zij ons Doel" de zorg op zich genomen had, kwam met haar Twentsche textielindustrie schitterend uit. De verccniging had dan ook de Leidsche Katoenmaatschappij achter zich, die de grondstoffen en werktuigen voor dit doel afstond. Aan de vereeniging de lof dat zij deze smaakvol heeft gerangschikt, waardoor de wagen tot een der best geslaag de kon worden gerekend. Hetzelfde kunnen we getuigen van Lim burg, door de Leidsche tooneelvereeniging Jacob Cats in elkaar gezet. Wij zagen hier den mijnbouw in Heerlen in liet klein in volle werking. Een boortoren, een schacht, een kip- wagen, zelfs de echte veilighcidslamp ont brak niet, evenmin als de god Fluto symbo- lisecrend do duisternis en het licht. Met de steenkolen mee torste deze wagen, die een mooie reclame was voor de Staatsmijn „Wilhelmina", ruim 1300 K.G. De vier schimmels hadden er dan ook een heele vracht aan en moeite op den langen tocht mee te komen. W c s t-I n d i ploot de tweodc groep van praalwagens met een uitbeelding eener plan tage met een muziektent, waarbij negers een groote rol speelden Deze wagen was wel op tijd ter plaatse van opstelling van den stoet, maar klo personen, die er op 'hoordeu, ontbraken, zoodat de wagen voordat de stoet zich in 'beweging zette., weer vertrok om de passagiers te gaan opsporen, wat gelukte. Gelukkig dat 'do groep zich alzoo nog bij den stoet wist te voegen cn den vorderen ommegang door de stad nog kon meemaken. De Leidsche gymnastiek- en schermveree- niging „Hercules" had onze West good ver zorgd. Do muziek van „Wcrkmans Wilskracht" slcot dezo tweede greep af, cn nu volgden nog do vertegenwoordigers van eenige plaat selijke verccnigingen, waarna de muziek van de verccniging Kunst naar Gave" den stoet besloot, die als deze zich tusschen een breedc menschenhaag door en langs onze straten be woog, overal werd bewonderd. Ordelijk maakte de stoet den langen tocht, hier en daar met bijzonde.ro attenlio he- greet. Zoo werd op de Plantage voor het huis van den heer» Dricssen de Stedoma-agd een krans aangeboden, wat ook reeds elders was geschied. Het deed. den Plantsoenbcwoners dio nu ook eens den optocht voor hen langs zien trekken een groot genoegen dat men hun deze eer aandeed. Iiier en daar werden den deelnemers ververschingen aangeboden, wat soms tot belangrijk oponthoud aanleU ding gaf. Te half vijf ongeveer kwam men bij „Zo- morzorg" aan en werd de stoet ontbonden- Den deelnemers die ook naar het einde ver langden, wachtte in den tuin van „Zomer- zerg," waaj* bereids een talrijk publiek aan wezig was, een ooncert van de muziek der huzaren. Den hartsterking in de zaal kwam den mjeestenook niet. te onpas. Alsof de 3-October-zon nu haar schuldi gen plicht had volbracht, kroop zij weer achter grijze wolken, waaruit het eerst zacht, later harder begon te druppelen. Te voet, met de tram of per rijtuig togen het bestuur, de verschillende commissiën met de deelnemers en deelneemsters aan den optocht naar de Stadsgehoorzaal, waar in den Foyer %e feestdisch wachtte. De Leidsche Stedemaagd toch bood den verte genwoordigers der haar huldigende gewes ten een H u t s p o t m a a 11 ij d aan. Zie hier de spijslijst: Haring mst wittebrood, als voorproefje. 3-October-soep. Hutspot met klapstuk. Jubileum-pudding. Vruchten. Aan tafel zaten met de Leidsche maagd en haar gevolg het bestuur der 3-October- voreeniging, twee oud-bestuursleden, de heeren J. J. van Masijk Huyser van Reo- nen en D. E. C. Knuttel, thans Rijksbouw meester, vroeger directeur van gemeente werken of wel gemeente-architect alhier, twee leden van het bestuur der Zusterver- eeniging „Alkmaar's Ontzet," de commissie die in Mei het bestuur der 3-October-Ver eeniging huldigde, verschillende leden der commissie van bijstand, benevens de verte genwoordigers der huldigende gewesten, te zamen 181 personen. Men liet zich den maaltijd goed smaken, en dat er van den hoofdschotel, den hutspot, goed gebruik ge maakt is, bewijst het feit, dat daarvoor juist gewogen 53 K.G. klapstuk bcnoodigd is geweest.. Er heerschte een zeer opgewek te geest, die zich uitte in tafelreden en feestdronken. Allereerst nam de voorzitter der 3-Ocober-Vereeniging, de heer N. Brou wer, het woord namens de Leidsche Stede- maagd, en dankte de deelnemers voor de hulde haar gebracht. Hij uitte daarbij den wensch dat door dezen dag de band tus schen de verschillende gewesten en Leiden zou worden versterkt. De vertegenwoordiger van het Leidsciï Studentenkorps, de heer Birnie, bracht uit naam van het korps hulde aan de Leidsche Stedemaagd, en bood haar eeh fraai bloem stuk aan, waarop luide het ,,Iö Vivat" werd aangeheven. Vervolgens sprak weer de heer Brouwer, nu in kwaliteit van voorzitter der feestvie rende vereeniging, om te danken voor de medewerking vooral van de commission van bijstand steeds ontvangen. Hij verklaarde dit uit liefde voor Leiden, zich uitend in liefde voor de 3-October-Vcreeniging. Spr. eindigde zijn hartigen speech met een leve de 3-October-Vereeniging, luide door de aanzittenden, die nu natuurlijk van hun zetel oprezen, herhaald. De heer W. Draaijer wijdde vervolgens een dronk aan de Zustervereeniging „Alk maar's Ontzet," waarvan de voorzitter en de secretaris gevolg hadden gegeven aan de uitnoodiging hier tegenwoordig te zijn Hij herinnerde er aan, hoe van Alkmaar de victorie begon en hoe Alkmaar's dapper heid Leidens moed liad gestaald, en noem de naast de Leidsche namen van Van der* Werf, Jan van Hout en Donza, uit Alkmaar namen als Ruyghaver en Flnris van Teylin- gen, waaraan het vaderland veel te danken heeft gehad De voorzitter van „Alkmaar's Ontzet",. de heer ltengcrs, bcanhvoordde deze toe spraak, wenschte het béstuur geluk met dezen schitterend geslaagden dag, cn sprak den wensch uit dat de 3-October- Yereeniging zich een volgend jaar ook op het feest van Alkmaar zou doen vertegen woordigen. De secretaris der 3-October-Vereeniging, de heer Felix Driessen, huldigde in geest driftige woorden de twee oud-bestuursle den, de 82-jarige heer Van Reencn, die on danks zijn h'oogen leeftijd hier nog aanwe zig was, henevens den heer Knuttel, die uit Den Haag was overgekomen om getuige to zijn van de feestvreugde der Vereeniging, die hij eenmaal mee oprichtte. De heer II. W. Cahen wijdde hierop een dronk aan de huldigingscommissie en do commissie uit de leveranciers, aan wie men het te danken had dit feest op zulk een luisterrijke wijzs te vieren, en de heer Pera sprak woorden van groote waardeering voor den voorzitter en den secretaris, de heeren Brouwer en Driessen, en vocgdo daar nog bij den heer Mulder. Aan dit drie manschap heeft de Vereeniging veel te dan-

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1