Telegrammen, 25 Etla 12 uren eoodafc zij aanneemt^ dat bovenstaand ge rucht moet worden gevoegd bij de elc andere, die Zondag en giseren in omloop waren, ooch niet bevestigd zijn. De tram rijtuigen welke op lijn 7 bij de Bosthwachterswoning en op lijn 3 op. Bezuidenhoutschenweg zijn blijven steken, werden gisteren door paarden van hun plaats naar de brug bij de Heerengrartit ge trokken en van daar verder met electnsche beweegkracht naar de remise gebracht. Gistermiddag is te Botterdam bericht ont vangen dat het schip van schipper F. Me vr issen bij Willemstad gezonken is en de schipper, zijn vrouw en twee zoons verdron ken zijn. Vermoedelijk bevonden zich be halve het gezin van Mewissen nvg eenige personen aan boord die ook zijn omge komen. Do orkaan tc Hoek van Holland. „Een onmetelijke heksenketel boven een uitbarstenden orkaan". Aldus werd de zeld zame aanblik van de zee, Zaterdagavond dcor een ooggetuige genoemd. Nog nooit te voren, ook niet met de ,,Berlin"-ramp, werd dergelijk noodweer in Hoek van Holland geconstateerd. Do kracht van den wind was voor den middag 12, alleen de veranderde richting die van N.N. West naar het N-N. Oosten cmgeloopen was maakte de situatie voor den "Waterweg minder gevaarlijk. Er kwa men schepen' in met slagzij, en andere waag den nu do uitreis. Do vreeeelijke windrukken werden afge wisseld met regen- en hagelstormen, die alle vergezicht op de kokende golven voor een oogenblik belemmerden. Het vuur op het Noorderlioofd was dooi den-storm vernield, de gasbeei buitengaats van haar ligplaats verdreven. Maar tGch was liet de „Copenhagen" van de Harwich- lijn gelukt Zondagochtend te 7.30 uur met een paar- uur vertraging dus binnen to loopen. 't Schip had veel water overge- kregen de passagiers hadden natuurlijk een vrecselijkc reis gehad; rnaar eenmaal den vasten wal onder de voeten^ is het leed en de zeeziekte spoedig vergeten. Van de meestijds dramatische wederwaar digheden op zee. pp den gedenkwaardigen avond van Zaterdag en des Zondagsochtends hebben we 't volgende nog te melden Een Schevcningsche boin strandde Zen- dagmorgen op de Maasvlakte. De equipage, 9 a 10 man sterk, gaf noodseinen. Dc steomroddingsbeot „Prins Hendrik", met acht koppen bemand, voer lialfelf uit om assistentie te gaan verleenen. Zij koerde evenwel onverrichterzake terug; van de verongelukte hom was- niets meer bespeurd. Do Duitsche sleepboot „Thor" ging Za terdagmiddag den Waterweg uit met don Duitschon lichter „Moderne Kunst" op sleeptouw naar Hamburg. Een uur .voor IJm ui d en, waar men uit nood wilde bin nen loopen, ging de lichter verloren. De kapitein. der sleepboot zag zich nit zelfbe houd genoodzaakt .den tres te kappen. Op den lichter bevonden zich zes man. die zeer waarschijnlijk jammerlijk verdronken. De .-Thor" wist behouden te Maassluis binnen te komen. De „Prinsessin", e<pi boot van de Woer- mann-lijn, die den .Waterweg binnen liep, rapporteerde een boot, vermoedelijk bo- vengenoemden lichter) gezien te hebben, waarvan de mcnschen zich zwemmende trachtten tc redden. Het noodweer belette het verleenen van hulp. Men zag de mcn schen verdrinken. De groote reddingsstcigcr aan het noor- dor hoofd, na de „Bcrlin"-ramp aange bracht, om een herhaling van zulk ccn ramp op de pier te voorkomen, is totaal weggeslagen. Tegen 11 uren Zondag-morgen kwam de Hull-boot „Bieraulx Abbey" binnen met vijf mcnschen, zijnde dc equipage van een Engelschc smak, die men 15 mijlen aan zee van liet vuurschip „Maas" gered had. Dc jol, waarmee deze kranige redding in volle zee was volvoerd, ging verloren. Gelukkig niet, voordat redders en geredden veilig aan boord van de „Iiieraulx Abbey" wa ren. Do loodskotter 15 uit ITcllevoetsluis was ook tot hulpverleening in de nabijheid. Zeven mijlen aan zee van het vuurschip „Maas" passeerde de kapitein van dc Hull-hoot een wrak. De mast stak boven water uit. Do „Mielsing" bestemd van Dantzig naar G locos ter, liep uit nood den Waterweg binnen. Ilct schip was zijn booten kwijt, en hel. dek was feitelijk schoon geveegd. De kajuit stond vol water. Vermoedelijk was de „Mielsing" ook nog lek geslagen. Een flcsch spoelde aan den Hoek aan met 275 mark en een briefje van den kapi tein aan zijn vrouw, waarop geschreven stond: „Mijn laatste hoop".... Men heeft aan het strand nog een flcsch gevonden waarin een Engelsch briefje als volgt: „S.S. „Kingfisher zinkt snel. Hij (of zij) die dit vindt gelieve aan mijn moeder, 28 Tr af ford road Tornton Heath te schrijven, John Smith" Van het st. „Gladiator", O.Z.O. van IJmuiden, gezonken, verdronken 3 man. Het stoomschip „Eduard Dowson" heeft op de Schelde nabij West-Kapelle schipbreuk geleden en is daarna in brand geraakt. Vijf man 'worden vermist, een zesde is overleden, een zevende ligt op sterven. Er zijn 22 personen gered. Het Engelsche schip was geladen met benzine en brandde geheel uit. Van de Russische bark „City of Bena res," welke op den zeedijk te Westkapelle is geslagen, zijn in het geheel 11 perso nen gered en 9 verdronken. Te Oostkapelle is een visschersboot uit Oslende tegen een paalhoofd geslagen. Van de bemanning, bestaande uit 5 per sonen, zijn er 2 verdronken. Op het terrein te Alkmaar, waar de Ont- zetvereeniging ,,Floris van Teijlingen'' van 7 tot en met 11 October a.s. haar vijftig-ja rig bestaan feestelijk zal herdenken met een Oudi'-Alkmaer, is van dezen bou.v waarme de men juist een maand bezig was, het grootste gedeelte omver gewaaid en totaal vernield. Bamp te Bruinisse. H. M. de Koningin vertrok hedenmorgen te 6.50 per extra-trein van Het Loo naar Oudenbosch, om van daar per auto een be zoek te brengen aan het door den storm ge teisterde Bruinisse. Wat daar gebeurd is vertelt de corres pondent van het „Hbl." als volgt: Het ontzettend tempeest van Zaterdag avond heeft zijn grootste versohr&kingen nog eenigen tijd verborgen gehouden. Het verbreken van al de telefonische en tele grafische gemeenschap heeft eerst in den loop van den Maandag ruchtbaar gemnakt, welke ijselij&e rampen het Noord-Oostelijk deel van Zeeland hebben getroffen. De ge- heele Bruinisser vissehersvloot verwoest; tusschen het Zij>pe en de Dordtsche Kil bo vendien reeds 38 wrakken geteld; tussdhen Bruinisse en Stavenisse reeds 7volgens ge ruchten de lijken bij tientallen aangespoeld. Het is nog bij lange niet te overzien. Op het oogenblik dat ik dit schrijf, kom ik van een conferentie met den burgemees ter van Bruinisse, eenige notabelen en eeni ge oude visschers. Zij hebben mij van de ramp, die deze vissohersplaats heeft ge troffen. een relaas gegeven. Op mijn tocht naar deze streek ben ik langs tientallen wraikken gekomen. Yan alle zijden komen de berichten in omtrent aan gespoelde lijken en nieuwe wrakken, van dijken, dio op doorbreken zijn. In de wan hopige, troostelooze streek is het zulk een chaos, dat het wel Dinsdagmiddag zal wor den, eer eem'g overzicht is verkregen. Bruinisse telt een vissehersvloot van 144 schepen. Die waren op 22 na Zaterdag alle tauis. 's Avonds te half zes stak een hevige storm op, die den zwaren 160 meter langen havendijfe omstreeks 7 uur over ICO meter deed bezwijken. De daarachter gemeerde 52 schepen sloegen los. De meerpalen in de haven bezweken eveneens, en tegen 8 uren was reeds de geheele vloot driftig. Sinds 6 uur was de bevolking bezig den grooten on- derdijk te beschermen tot plotseling de kreet; de havendijk breekt doorallen tot wanhoop voerde. Men snelde naai' de ha ven, doch zag daar de schepen stuk voor stuk los slaan en in de duisternis verdwij nen, of wel tegen, den dijk stukslaan. Om 10 uren verdwenen de laatste schepen. Den geheelen nacht woelde het tempeest zoo vei schrikkelijk, dat niemand op de dijken kon werken. Te 3 uren liet de gemeente raad de noodklok luiden, trokken alle man nen, totaal een 800, naar den dijk om dien voor bezwijken te behoeden. De dijk telt vele groote gaten, en op het oogenblik schrijf ik m de gemeente met bedreigde dij ken, want het gevaar is niet geweken. Zon dagochtend bij het licht worden, bleken de meeste schepen aan de overzijde van het Aijpe op den dijk geslagen of op de scho ren gezet. Op het oogenblik is het lot der meeste schepen bekend. 2S zijn op het havenplateau geworpen, meest hoogaarzen, 17 op den stoompolder gesmakt, 58 zijn op den dijk van den St.-Annapolder geslagen; ik zag er daar versplinterd en omgeworpen 3 zijn er op de schorren gezet. Behalve de 22 niet aanwezige schepen zijn er van de vloot 16 overgebleven. 16 zijn totaal vernield. Bovendien zijn 2 politie- vaartuigen en een hoogaars, toebehoorend aan eenige kunstschilders, op den clijk ge worpen. De 101 schepen, welke buiten de 16 totaal vernielde schade opliepen, zijn grootendeels wrakken wier herstel den kost prijs van het schip nabijkomt. De schepen dezer vloot kosten nieuw ruim f 2500. Des kundigen, die gisteren een onderzoek heb ben ingesteld, verklaarden ons, dat de 104 weggeslagen schepen een schade hebben van 500 bot 1500 gulden. De meesten zullen meer dan f 1000 voor hersbei behoeven. Het vischwand is grootendeels verloren. De bevolking hoopt thans den Bruinisser Polder waarin Bruinisse is gelegen, en welks dijken zoo ernstig bedreigd worden, te behouden: Anders is h'et leed niet te overzien. Te Bruinisse vielen geen men- schenlevens te betreurenin de tramhaven werd de stoomboot „Minister O. Lely" van de tram verbinding der Rotterdamsche Tramw.-Mij. op den steiger gezet. De boot hangt thans op dien steiger met de romp voor vier vijfde boven water. De reddings boot alhier werd met pont-on en boothuis over den dijk gezet. Het verluidt, dat aan den vasten wal veel lijken aanspoelen; te Steenderen en te Dintel zouden reeds tientallen zijn aange bracht. De veerlieden en visschers schatten hier het aantal omgekomenen op minstens 50, maar nog eens: de meeste berichten zijn on controleerbaar. Het „Dagbl. van Ndbr." meldde gister avond reeds, dat te Dinteloord 8 lijken war ren aangespoeld. it den Westhoek van Noord Brabant meldt men De storm heeft den nog niet geheel vol tooiden, nieuwen dijk te Kluna'ert vreese- lijk geteisterd; de buitenpolders vloeiden zoo snel vol, dat runderen en paard'en ver dronken. Hetzelfde deed zich voor in den grooten buitenpolder Malta, onder Willem stad; de lijken van ongeveer 20 paarden zijn aangespoeld, verder die van eenige schapen en runderen. De ó'ijk van de Hel naar 't fort De Buy ter is over een lengte van ongeveer 30 M. doorgebroken, ten ge volge waarvan ook de binnenliggenö'e pol ders onder water staan. Militairen zijn be hulpzaam geweest om de dijkbreuk te her stellen. Dierenleed. Op een van de veebooten, welke geregeld van Engeland naar ons land, afgedankte paarden vervoeren, heeft het stormweer zijn vreeselijtken invloed doen gelden. Deze boo ten, welke in gewone tijden door hun slech te inrichting reeds de critiek van dieren vrienden overvloedig hebben uitgelokt, zijn in stormweer natuurlijk absoluut een on mogelijk verblijf. Voor een zeventigtal paarden zijn op een dezer booten de helft bezweken. Met de heftige slingeringen van het schip hebben zij elkaar doodgetrapt. Sc heepsongeluk op de Zuider zee. Men meldt uit Muiden aan „De Tel.": Aan het strand te Muiderberg vond men Zondagmorgen tal van aangespoelde voor werpen; w. o. een wiegje. Naar zee turend zag men op niet al te grooten afstand van de kust een mast boven water uitsteken. Daar heb dorp zelf geen zeewaardige boot rijk is, werd direct naai* Muiden om hulp gezonden en ging nu de stoomboot „Pam pus" op onderzoek uit. Op de bewuste plek aangekomen was van het schip zelf niets meer te zien dan de mast> zoodat aan red ding niet meer te denken viel en men terug keerde om den volgenden dag bij kalmer weder een onderzoek in te stellen. Een tjalk schipper, die te Muiden binnen viel, was den vorigen avond een kleine, met mest geladen tjalk gepasseerd aan boord waarvan man, vrouw en tweetal kind'eren. Vermoedelijk het verongelukte schip. Aan den dijk tusschen Muiden en Muider berg spoelden nog aan een kruiwagen, waarop de woorden: „G. van Meerdenne," wagenmaker, Sliedrecht, kinderklompjes en andere voorwerpen, waarschijnlijk van het gezonken tjalkschip afkomstig. Redding op Z e o. Omtrent de redding op de Noordzee van de bemanning van het Zweedsche stoom schip „Bris" door „den Katwijksclien ha- ringlogger K.W. 7, deelt de schipper C. Varkevisser aan het j,N. v. d. D." nader het volgende mede-: De logger bemerkte de boot wel, maar zag eerst later aan het voortdurend ont snappen van stoom uit de fluit dat het schip in nood verkeerde. Onmiddellijk er op af zeilende, zag men, dat nog alleen de boeg en de briig boven water uitstaken. De logger trachtte aan lij te komen, wat ook na veel moeite gelukte. De schip breukelingen hadden zelf nog de beschik king over een boot, die zij nu met den wind mee naar 'den logger lieten afzakken. Nu begon eerst de groote moeite; maar gelukkig na heel wat wanhopige pogingen waarbij een der geredden zijn been nog brak ki'eeg men de 13 personen aan boord. Die. kapitein en de stuurman van het stoomschip waren evenwel aan boord gebleven, maar sprongen nu in de woeden de zee met Kun zwemgordels om. .W'eer brak een zware taak voor de be manning van den zeillogger aan. Den stuur man kon men redden, evenwel, de kapi tein, greep de touwen, die afbraken, en toen men weer opnieuw zou pogen, kwam er een Deensche boot, die hoogstwaar schijnlijk den kapitein redde. Men meen de dat althans ,uit seinen op te merken. D'e logger zeilde met de getedden naar IJmuiden, alwaar zij onder de hoede wer den gesteld van den heer Broekmeijer, vi ce consul van Zweden. Het schip behoorde tc Gothenburg thuis en was op weg van Wyborg naar South ampton. Hce' gelukkig schipper Varkevisser ook wa£ over deze redding; kreeg hij tranen in zijn oogen als hij er over sprak, dat hij den kapitein niet had kunnen redden. De bemanning stond hun hutten aan de schipbreukelingen af, en verbleef zelf in het ruim. In hetbuitenland. Tengevolge van ó'en storm, die aan de Noord zeekust heerschte, is in den mond van de Elbe een visscherskotter met de heele bemanning verongelukt. Bij Helgoland zijn twee kleine zeilschepen gestrand, waarvan de bemanning is gered. Het Duitsche schip „Kamerun" is op den Mittelrücken in den mond van de El be vastgeloopen. Een baggermachine, die van Esberg naar Emden gesleept werd, is in de buurt van het ijzeren vuurschip plotseling lek ge sprongen en gezonken. De machinist en twee - stokers zijn verdronken. Het wrak ligt zeer gevaarlijk voor de scheepvaart. Des torm van Antwerpen. Reuter meldde gisteren reeds met enkele woorden wat de uitwerking van den storm in de Antwerpsche haven en op den treinen loop geweest is. Het „Handelsblad van Ant werpen" meldt nu nadere bijzonderheden en bevestigt, het bericht, dat er twee personen bij zijn omgekomen. Het blad schrijft: „Een verschrikkelijke orkaan is Zaterdag avond bijna plotseling over de stad losge broken. Het was alsof de elementen, eens klaps ontketend, Antwerpen tot zetelplaats hunner woede hadden gekozen; in alle geval, zelfs oude Antwerpenaren hebben geen ge. lieugenis van een zoo verwoeden storm als die van Zaterdagavond. A-nders ziet men zulk orkaan gewoonlijk naderennu is 't ons letterlijk op het lijf gevallen en de paniek is dan ook algemeen geweest, vooral tusschen de menschen die op straat verrast worden." vEn van den havenkant: ..Het schouwspel van onzen Seheldestroom, van op de wandelterrassen gezien, gaat in derdaad alle beschrijving te boven. Menigen onder onze lezers hebben reeds de zee ont- ketend gezien te Oostende of te Blanken- berghe; welnu, men verbeelde zich de Schelde veranderd in een wcetige zee, die haar gol ven in wilde vaart voortspoelde. Het was om halfnegen liooge tij, maar liet water naar beven opgezweept, bleef klimmen tot rond negen uren, teen het zeker en vast geen 10 centimeters meer van den boord was. De vlotbruggen aan de Suikerrni en aan de statie "VVaas stonden toen 1 meter boven den kaaimuur. Van af halfacht waren alle over- zetdiensten gestopt en honderden werklie den waren in de onmogelijkheid, zich naar huis te begeven. Velen wilden langs Burght cm hun huis bereiken, maar ook ten einde der Zuiderkaaien had het overzetbootje, ge zien den staat van de rivier, den dienst gestaakt. Het waren geen golven der Schelde meer, 't waren de golven eener ontketende zee en die sloegen niet alleen over den kaaimuur, maar het schuim sloeg zelfs tot op de terrassen." Na melding gemaakt te hebben van tal rijke aanvaringen en strandingen, maakt het blad ook gewag van de omstandigheden, waaronder de twee menschenlevens verlo ren gingen „De storm bleef al meer en meer aan houden en het oogenblik werd voor de arme schippers al kritieker en kritieker. Het was rond halfelf dat het binnenschip „Sam- bre et Meuse 4," plots door de massa water vervulde en plots zonk en door het water werd verzwolgen. De jonge Muyshondt die aan het roer stond, gelukte er in, in de reddingsboot te springen. Doch de schipper en diens vrouw, die zooals we hooger zegden, nauwelijks 14 dagen door den echt vereenigd waren, wer den door hun schip mee in de diepte ge sleurd, zonder dat nog iets van hen werd gezien." Ook in 't noordwestelijk gedeelte van België heeft de stonn hevig gewoed en groote schade aangericht. Het telegraaf- en telephoonverkeer ondervond belangrijke stoornis. Een zoo hevigen storm herinnerde men zich slechts uit de jaren 1876 en 1896; de wind had een snelheid van 18 meter per seconde. In de Brusselsche lanen en parken zijn talrijke boomen omgevallen of afge knapt. De visschersbooten te Ostende keer den grootendeels beschadigd terug; men vreest voor vele ongelukken op zee. Tachtig binnenschepen hebben op de Oos- terschelde schipbreuk geleden. Veertig zijn gezonken en een groot aantal personen zijn om het leven gekomen. Ook op de kusten van F r a n k r ij k, voornamelijk op de Noordkust, heeft de storm gedurende 24 uren geweldig huisge houden. De oorlorj tusschen Italië en Turlqje. PARIJS, 2 Oct. (R. O.) Uit Rome wordt aan de -„Temps" geseind: Hier loopt het gerucht, dat de Italiaansche kruisers „Vet- tor. Pisani" en „Lombardia" door twee Turksche torpedobooten in de Albauee- sche haven Maurzoni vernield zouden zijn. De i}Temps" ontving uit Konstantinopel bericht, dat de Porte ten derden male een verzoek tot interventie tot de mogend heden heeft gericht. PARIJS, 2 Oct. (R. O.) De correspon dent van de „Temps" te Rome verklaart uit betrouwbare bron te hebben verno men, dat cr kans bestaat op een spoedige beëindiging van den oorlog, dank zij de vriendschappelijke bemiddeling van Duitschland en Oostenrijk. Er zou sprake van zijn, dat Turkije vol ledig afstand deed van Tripolis, maar de hooge souvereiniteit over deze provincie zou behouden. Italië zou dan het bestuur over het land geheel en al in handen kiij- gen. ROME, 2 Oct. (R. O.) Plet bericht, dat de haven van Rcchadie door Italiaansche schepen beschoten zou zijn, wordt tegen gesproken. KONSTANTINOPEL, 2 Oct. (R. O.) Fethi pasja is benoemd tot bevelhebber over dc troepen, die de kust van de Adria- tiscbe Zee moeten verdedigen. De Marokkaanse^© qnaestic. PARIJS, 2 Oct. (R. O.) Dc minister van buitenlandsche zaken heeft den minister raad in kennis gesteld met den stand der Fransch-Duitsche onderhandelingen, die een zeer bevredigend verloop hebben. PARIJS, 2 Oct. (R. O.) De „Liberté" zegt: -„Frankrijk en Duitschland hebben besloten de oplossing van eventueel© moei lijkheden, die zich misschien zullen voor doen bij het in werking treden van ver schillende bepalingen van het Fransch- Duitsche verdrag omtrent Marokko, op te dragen aan het Haagsche Hof van Arbi trage. PARIJS, 2 Oct. (A. H.) De ministers, die hedenavond naar Toulon gaan voor de begrafenis der slachtoffers van de ramp van de „Liberté", zullen voor hun vertrek een ministerraad houden, om on middellijk de Duitsche opmerkingen over de Fransche nota te bespreken. De bladen spreken bijna niet meer over de Marokkaansche quaestie. De „Figaro" wenscht slechts, dat het Duitsche ant woord ditmaal het laatste is geweest. Frankrijk moet Duitschland doen begrij pen, op hoffelijke maar besliste wijze, dat dit spelletje niet tot in het oneindige kan worden voortgezet. Zoo Duitschland be sloten is ons de volkomen vrijheid van handelen in Marokko te geven, moet het onze formule aanvaarden, zoo niet, dan kunnen wij het geen compensaties aanbie den in den Congo. Een aanslag. ABO (Finland), 2 Oct. (R. O.) Alcer- man, de president van het gerechtshof is door een revolverschot gedood. De dader pleegde daarop zelfmoord. Nieuw Zwcedsch kabinet. STOCKHOLM», 2 Oct. (R. O.) De koning heeft aan Staaf f, den leider der liberalen, de vorming van een nieuw ministerie op gedragen. lijsl van onbestelbare brieven en briefkaarten yan hier vergolden gedurende de twsede helft der maand September. Nota. Aan de afzenders wordt aanbevolen him naam en adres op de stukken te ver melden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. Binnenland. Brieven. Alex, A Ver- ploegh Chassi, Amsterdam; Gerritse, En- schedee; C. Kingma, Ginneken; W. Küp- ifcer, Go-uda; H. Sdhdeabeek, Groningen; J. Rreuker, A. Wolf, 's-GravenhageJ. Ouwerkerk. Harderwijk; A. J. Coen, Nieu- werbrug; M. de Bruin, Rotterdam; X. Swarfctouw, ScheveningenJ. Kleijn, Schiedam; A. Schama, Voorburg; T. Hout- kooper, mej. Esman, W. L. Miner, niet ver-, meld. Briefkaarten. M. v. d. Plas, C. de Vries, Amsterdam; D. v. Doesburg, Baam; S. de Wit, Harderwijk; M. Goddijn, J. v., Peer, Steur, J. Schamp, Leiden; Mep- pel; Wed. v. d. Weijden, wed. W. Koning,; P. de Klerk, wed. v. d. Bosch, Rotterdam; F. Smolders, niet vermeld. Buitenland. Brieven: J. Hoppe* Chaxlottenburg. Briefkaarten: M. A Velbert, ïxel- les; H. v. Gorkum, Ruhrort; J. H. War-i naart, Verona. LEIDEN, 3 October. Het voornemen Woensdag met dei behandeling der Arbeidswet enz. inkopen- bare vergadering van de Eerste Kamer tei beginnen. Men meldt uit Den Haag: De heer J. E. van der Wielen, dio gistoren zfln v^f en-twintig jarig jubileum als dagblad-1 schryver beoft gevierd, zag zich by deze ge-j logenheid te zijnen huizo door een groot; aantal vakgenooten an anderen, met wie hfj b9ioepshalve in aanraking kwam, geluk-1 gewenscht. j Bloomen worden hem toegezonden, o.a. een bloemstuk van de Haagsche Journalisten- vereoniging, wier voorzitter, de heer Plemp van Duiveland, hem waardeerond namena die vereeniging, zoowel als namens het be stuur van den Nederl. Journalistenkring, kwam toespreken. Drietal b(j de Ned. Herv. G9m. te Am* sterdam (3oste predikantsplaats): da. A. G. II. van Hoogonhuyze, to Doorn, ds. A. F.' Kruil, te Rotterdam; ds. C. J. van Paassen, te Haarlem. Hr. Ms. lorpedobootjagera „Wolf on „Fret", onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse A. J. Breda Kloynonberg, zjn 1 dezer te Adan aangekomen. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag 5 dezer, die van den minister van buitenlandsche zaken op Yrtfdag 6 dozer niet plaats hebben. LISSE. Mot den bouw van de Tuinbouw- winterschool gaat hot voorspoedig, want gis- teren werden reeds de kapspanten geplaatst op de directeurswoning, terwyl do bovenver dieping van de school ongeveer op bints- hoogte is. WARMOND. Nog dagelijlks nemen hier, de aansluitingen aan de gasleiding toe, wel een bewijs, dat steeds meer het gebruik van gas in de huisgezinnen ingang vindt. In de afgeloopen maand werd al verbruikt 5425 kub. Meter en dat nog pas in ae inaand September. Beruer Conventie en Auteurswet. Naar „De N. Ct." verneemt, is het ont werp tót herziening van de. Auteurswet thajis bij den Iiaad -yan State. Zooals mon. weet, wacht de toetreding van Nederland lot de Rerner Conventie op dat ontwerp De .Minister van Byijenlandscha Zaken verklaarde in het begin van dezen zomer in de Eerste Kamer, dat de Regec- ring voornemens was die toetreding te doen geschieden binnen zekeren termijn hij noemde zes maanden na dc indiening van dat ontwerp bij de Stat en-Generaal. Uit bovengemeld bericht zou men nu op maken, dat, aangezien de indiening thans nabij schijnt, d© toetreding ook niet lang meer op zich zal laten wachten en dus over ruim een halfjaar, d. i. in het voorjaar van 1912, zou geschieden. Maar nu komt een nieuwe vertraging. Zooals men weet, schrijft dc „N. Ct.", zijn verscheidene departementen bij het ontwerp betrokken, o. a. dat van Koloniën cn nu heeft dit Departement er op gestaan, dat het ontwerp, hoewel naar den Raad van State verzonden, ook nog gezonden zou wor den aan de Indische Regeering om advies. Dit moet dezer dagen geschied zijn en die tijding stemt niet hoopvol. Hoe lang toch kan het weer duren, voor dat het ontwerp, dat thans verzonden is, daarna door de Indische Regeering baadvi- seerd en vervolgens naar Nederhmd terug gezonden moet worden om naar aanleiding van mogelijke opmerkingen hier opnieuw te worden overwogen, gereed zal zijn om bij de Kamer te worden ingediendDat valt op geen stukken na te berekenen. En met het tijdstip van indiening hangt dus nu dat van Nederland's toetreding tot de Beruer Conventie weder geheel in de lucht In dio omstandigheden kunnen dc voor standers der toetreding niet anders doen dan opnieuw aandringen op toetreding (met enkele eenvoudige wettelijke overgangsbe palingen) in afwachting en onafhankelijk van de herziening onzer Auteurswet en dus de Regeer ing verzoeken af te zien van haar voornemen om een vast tijdsverband te leg gen tusschen het een en het ander. In ilottied. lYorklnr. zij ei opgenomen: DAT U M. D AG UN. Voiw. Mft Ulo- deren. i- 24 Sept. Zondag 48 14 01 llaaudag 65 11 76 26 Dinsdag 66 14 80 87 Woensdag. 68 16 84 28 Donderdag 66 14 80 29 Vnjda 68 16 84 30 Zaterdag 66 16 82 Uitlotingen. Loten Credit Fon- cier Egyptien 3 pCt. a fr. 250 van 1903. Trekking 15 Sopt. Betaalbaar 2 Oct. No. 662296 fr. 50,000. De volgende Nos. elk fr. 1000: 400585 401996 412216 420314 422295 435822 444004 456635 480140 499720 524585 529661 533522 572291 575592 601828 653223 656264 662648 685801 692212 704634 759761 777512 786537 des middags bezorgd .is men van plaatsing van advertentiën in het dien avond ver schijnend' blad niet meer zeker.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 3