<§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. A°. 1911. N*. 15831 Trijdag 29 September. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Vergiffenis aan allen. {'RIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën Tan 30 woorden 40 Oentscontant; elk tiental woorden meer 10 Oenta.-Voor het inoaseeeren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oentsi per 3 maanden f 1,10. Bniten Leiden, per looper en «aar agenten gevestigd cijn 1.30. Franco per post 1.65. LEIDSC HSMtEKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat «door hen op heden vergunning is ver leend aan E. CHOUFOUR en lechtverkrij- genden tot het oprichten van een draaierij en smederij, gedreven door een electromo tor van 3 p.lk. in het perceel Langebrug no. 24. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELA AR, bu rgemeeiber. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 28 September 191L HIWDJËBWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij <*eze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan G. VAN LEEUWEN en recht verkrijgenden tot het uitbreiden van de ijsfabriek in het perceel Noordeinde no. 37, door vervanging van den bestaanden elec tromotor van 20 p.k. door een van 30 p.k. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 28 September 1911, IIIIXÖERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen, bij de zo ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning ia ver leend aan M. HENNIPMAN en rechtver krijgenden tot het oprichten van een bakke rij in het perceel Nieuwe Rijn no. 109. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris* Leiden, 28 September 1911. Leiden, 29 September. De off. van gcz. 1ste kl. dr. G. L. J. van der Noordaa, van het militair hospitaal te Leiden, wordt 27 October overgeplaatst naar Groningen als chef van den mil, ge- neesk. dienst bij het garnizoen r-daar. Met No. 228 der „St.-Ct. lijn ver bonden de statuten van de volgende vereeni- gingen: Het Groene Kruis, te Wassenaar; Vereeniging tot verbetering van het Geiten ras, te Hoofddorp, Haarlemmermeer; Pa- troonsvereeniging „Samenwerking", te Ha- zerswoude aan den Rijn. Aangenomen is het beroep naar de Geref. Kerk te Alphen door ds. J. Gispen, te Bameveld. Beroepen is bij ó'e Geref. Kerk te Koude kerk ds. J. H. Rietberg, te Schoonebeek. Na voorzien te zijn van de H. Sacra menten der stervenden, is overleden de zeereerw. heer M. P. H. de Graaf, pastoor te Bodegraven. De overledene bereikte den leeftijd van 56 jaren, werd' in het jaar 1880 tot priester gewijd en was sedert 1899 pastoor te Bo degraven. Niet 28 October a.s., zooals de ,,N. Haarl. Ct." meldde, doch op 28 Ooctober zal de Zeereerw. Hooggel. heer pro., dr. Hensen te Warmond zijn 25-jarig profe.:o- raat herdenken. De S.-D. A.-P. te Haarlem hec aan den gemeenteraad aldaar vezochb wijziging te brengen in de verordening op de heffing der plaatselijke direote belasting naar het inkomen. Gevraagd wordt lo. den aftrek van f 500 op f600 te brengen; 2o. den af trek voor elk kind op f 25 te stellen tot een maximum van f 100 en 3o. een progressie ve regeling- in te voeren. Bij koninklijk besluit is de heer A. J. M. Stoffels, directeur van 'het gemeen telijk bouw- en woningtoezicht te 's-Gra- venhage buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, benoemd tot vertegenwoordiger der regeering op het lilde internationale congres voor woning-hygiëne, hetwelk van 2 tot 7 October a.s. te Dresden zal worden gehouden. In „Parkzicht" te Amsterdam werd gisteren onder voorzitterschap van den heer J; M. van Meetel en, schoolopziener in het arrondissement Haarlemmermeer, de gewone jaarlijksche vergadering gehouden van on derwijzers en onderwijzeressen in dat ar rondissement. Do vergadering, die zeer druk wad be zocht, werd bijgewoond door den schoolop ziener, den heer Kcodenburg, en de hurge- mecetera vaq Sloten, Nieuwer- ca Oudeif Amstel. De voorzitter wijdde warme woordgn van hulde aan de nagedachtenis van den vori- gen secretaris, die als schoolhoofd zijn taak van opvoeder en onderwijzer zoo juist ver stond. Het woord wad daarna aan nievTouw J. FloÜiuis van Dommelen, uit Rotterdam, die een voordracht hield over „De kunst van spreken, lezen en zeggen." De aangename betoogtrant, de rijke in houd /van haar lezing vond groote waar- doering bij. het aandachtig gehoor, dat niet naliet (door een krachtig applatis van zijn instemming te doen blijken. Gisteren vraa heb honderd jaar geleden dat de Doopsgezinde Sociëteit aan den Sin gel 452 te Amsterdam tot stand kwam. Ter gelegenheid van dit feest sprak gister middag professor S. Gramer als voorzitter een gedenkrede uit, waarin hij o. m. dc sa-, menkomst, om de stichting dér Sociëteit te herdenken, kenschetste als een daad van piëteit en van dankbaarheid. Vijftig jaar geleden is die stichting even eens herdacht; ook in dit kerkgebouw. De oud-lioogleeraar Samuel Muller, sprekers grootvader, hield boen een welsprekende rode. Spreker heslcot zijn gedenkrede met de beste wensohen voor de toekomst der Doops gezinde Sociëteit onder Godes heilige hoede. Na prof. Gramer spraken verschillende af gevaardigden 'van colleges, die niet tot de Sociëteit behooren. Prof. Groene weg en, vanwege de curato ren van bet seminarium der Remonstrantsche Broederschap te Leiden, wees op den innigeu band tusschen Remonstranten en Doopsge zinden sinds eeuwen bestaandevroeger was het seminarium der Remonstranten ook te Amsterdamsamen zaten haar professoren achter heb door De Gcnestet gegeesëlde „schotje"ze vertrouwden elkaar eikaars leerlingen toe. Men heeft zelfs voorgesteld de beide broederschappen in een te doen smelten. Dit is alleen te Dokkum gelukt. Toch bleef er innige verstandhouding, ge- gTcnd op gevoel van innige geestesgemeen schap. Beide genootschappen stammen uit he't oerprotestantisme van Nederland. Bei de waren steeds afkeerig van dogmatisme. Beide zochten ze eenheid in vrijheid, heide do praxis piëtatis. Prof. Cramer, die elk der sprekers, die telkens toegejuicht werden, afzonderlijk be antwoordt, verwacht dat ook in de toe komst de oude stem des hloeds tusschen heide broeder schappen (nietkerk ge nootschappen) spreken zal. Aan hot slot werd op het orgel gespeeld Psalm 150. Ds. Feenstra sprak het slot woord. Na afloop had er een receptie plaats van de vertegenwoordigers der nietaloopsgezinde corporaties. Om zes uren had in de groote zaal van heb Kon. Zool. Genootschap „Natura Artis Magistra" een maaltijd plaats, waaraan deel namen 'uitsluitend-doopsgezinde afgevaardig den. De feestmaaltijd werd gepresideerd door di». P. Feenstra Jr. (Amsterdam). Het aantal deelnemers was ruim 330, on der wie twee dames (één student en één proponent). Do komst van pref. Cramer (den. voorzitter-feestredenaar) werd met daverend applaus begroet. Do voorzitter stelde voor te zenden een telegram van hulde aan H. M. de Koningin, de afstammelinge van Willem den Zwijger, die de Doopsgezinden beschermde tegen de Hervormde heerschzucht. Bè vergadering ant woordde met een geestdriftig zingen van het Wilhelmus. De voorzitter opende de rij der toespra ken,- in het Duitsch voor de DuitSchc gas ten en voor de anderen in het Nederlandsch, ïnet een geestdriftvolle rede over den zegen door de Sociëteit verspreid, en her dacht daarbij de groote Verdiensten van wij len do Jheeren P. van Eeghen en J. P. Pöer- tielje, en huldigde do beide tegenwoordige penningmeesters. Heb doopsgezinde -Studentenlied „Patriam Canimus" werd daarop door alle leerlingen en oud-leerlingen der kweekschool gezongen. Een -Latijnsch telegram van gelukwensch werd ontvangen van den Evangelisehen Bund in Hongarije. Do pndervoorzitter, ds. Van Brooge, van Deventer, spreekt de heide hoogleeraren toe en dankt hen voor alles wat do oud-leer lingen aan hen danken, prof. Gramer voor zijn practische lessen en voor zijn navörL schingen in het Doopsgezind verleden, prof. Do Bussy voor zijn onderwijs in d8 zede- kunde, waardoor nog jarea nadat de studio voltooid word, op do studeerkamer dank baar herdacht wordt het voorrecht, dat men eens werd opgeleid. Deze hartelijke woor den werden gevolgd door het zingen van het studentenlied op do beid© hoogleer aren. Prof. W. v. d. Vlugt (Leiden) huldigde do drie stichtende gemeenten der Sociëteit Amsterdam, Haarlem en Zaandam. In een gloedvolle improvisatie, roemde hij den echten doopsgezinden geest van broederzin en mildheid, die vooral de twee groote ge meenten Amsterdam en Haarlem aandreef om voor de belangen der Sociëteit offers te brengen. Nog vele dronken volgden. Voorgele zen werd een telegram, waarin II. M. de Koningin dank zeide voor de hulde en zegenbede haar toegezonden doc-r de feest- gcnoolen. Ook andere telegrammen werden voorgelezen. Dr. Johs. Dyserinck, de vctcl raan der aanwezigen, dronk op de ganscho broederschap cn deelde mede, hoe de ,,lee- kendichter" uit „De Gids" van 1866, onder het pseudoniem Jan Bijl, was de vroegere hcogleeraar J. van GiLse. Te 10 uren vormde zich een dcfilé van gelukwcnsckers langs prof. Gramer en sloot de tafelvoorzitter deze zoo welgeslaagde fees telijke bijeenkomst. Zooals gemeld is de heer L. Pincoffs, stichter van de Rotterdamsch'e havenwer ken te Fijenoord, gistermiddag^ te New- York in den ouderdom van 84 jaar over leden. De overledene heeft een zeer groote in vloed uitgeoefend op de ontwikkeling van Rotterdam. Hiervan getuigt een artikel in het „Rott. Nwsbl." waarin vooral de ge beurtenissen in het voor Rotterdam ge wichtige jaar 1879 uitvoerig worden ge schetst. Van zijn werk schrijft het blad is niets over dan de afbraak en daaruit is in derdaad het gebouw moeilijk meer te her kennen. Wie ziet er kans de bedoelingen van een architect te raden uit de steenh'oo- pen, die er nog staan, vooral wanneer daar bij nog weerklinkt 't boosbeschuldigend ge schreeuw van wie de planken en steenen op hun hoofd kregen, toen 't gebouw in stortte Toch is met de vooropgezette goede be doeling om recht te doen, ook zonder te vergoelijken, aan wat slechts is, wel een wa-ardeering ook van het Pmcoffsgebouw mogelijk. Hier is een man, lid van de Eerste Ka mer, ridder van den Nederlandschen Leeuw, lejder van den Rotterdamschen ge meenteraad, algemeen geëerd, „de Rotter- damsche voorzienigheid" genoemd, steun pilaar van de liberale'partij in den lande, oprichter en dfrecféur varrtlè Rotterdam se he Bandelsvereeniging en de. Afrikaan- 6che Handelsvereeniging, stichter van dc grootsche werken op Fijenoord, van de Ne- derlandsch-Indische Gasmaatschappij, me de-oprichter van de Rotterdamsche Bank, van de N. A. S. M., van de Ambachtsschool, van het schoolfonds; hekend om zijn lief dadigheid, bevorderaar van nijverheid en industrie, man van groote reputatie die eenmaal een storm van oppositie in de Doe- lezaal stilde met de enkele woorden: „Ik iieb mijn kinderen een naam na te laten..." Pincoffs vér-ziende blik speurde in het Rotterdam der toekomst zoowel een haven- als een industriestad. Zijn onsterfelijke verdienste is het, dat hij de beteekeni8 van Fijenoord voor de toe komst van Rotterdam heeft gezien. Het „Rott. Nwbl." besluit: „Lang heeft het geduurd eer men Pin coffs onbevangen heeft kunnen zien, om zijn groote fouten, zijn groote deugden niet langer vergat. Onze herhaalde opwekking om nu einde lijk te vergeven heeft haar uitwerking niet gemist. Met waardeering geeft men Pin coffs' groote verdiensten jegena Rotterdam toe. Gul heeft de burgemeester van de stad, waaruit hij voor vier en dertig jaar vlucht te, hem gehuldigd. Gaarne ook hadden wij Pincoffs zijn nieuwgeboren stad willen toonen. Maar dib was niet wel mogelijk, zelfs een eenvoudige reis van New-York naar hier was voor den inmiddels reeds SO-jarige een te bezwaar lijke. Met genoegen inmiddels releveeren wij het feit, dat wij de laatste jaren in aller aangenaamste relatie met Pincoffs zijn ge weest, Uit New-York, waar hij tot zijn laat- sten levensdag hard gewerkt heeft hij was er brooker (makelaar) schreef hij ons vrij vaak, erkentelijk voor onze hoogach ting en onze sjmpathie, steeds nog /v>l liefde en belangstelling voor zijn Rotter dam." HAARLEMMERMEER. Tot onderwijzer aan de te openen Chr. School te Stavoren is benoemd de heer A. A. de Jong, thans in gelijke betrekking te Hoofddorp. Tot onderwijzer aan de o. 1. school to Haarlem is benoemd de heer J. H. da Vriendt, thans onderwijzer aan de o.l. school No. 3, alhier (Vijfhuizen). De toestand van den arbeider Wi'ering, te Hoofddorp, wien onlangs zooals gemeld i3 een ornstig ongeluk overkwam te Sas* senheim, hij het dorsclien met een dorsch- machine, is nog altijd ernstig. Het staat nog niet vast of hij een gedeelte van zijn voet zal moeten missen. Hij wordt nog steeds in het Ziekenhuis te Leiden ver pleegd, en zal deze inrichting nog m langen tijd niet kunnen verlaten. HILLEGOM. Op de algemeene begraaf plaats werd ter-aar de-besteld het stoffelijk overschot van den heer Jan van Waveren Pz. Een kortstondige ziekte had een eind© gemaakt aan zijn leven. Vele jaron was hij" lid van den Raad. De afd. Ilillegom van „Bloembollencultuur", welker secretaris- penningmeester hij was, verliest veel in hem. Met lust en onverflauwde toewijding werkte hij voor het vakonderwijs. Ook waa hij voorzitter van de Tuindersvereeniging „Pomona". In het kerkelijk leven bekleed de de heer Van Waveren een eerste plaats de laatste jaren zijns levens was Rij presi dent-kerkvoogd der Ned.-Hërv. Cem. De belangstelling bij cle begrafenis was groot. Een viertal kransen dekt re lijk baar, waaronder een van de afd. Hillegom van „Bloembollenkultuur", een van de Tuindersvereeniging „-Pomona" en een van de kerkvoogdij. Aan het graf werd niet ge sproken. KATWIJK AAN DEN RIJN. B© veiling van droge tulpen trok gisteren niet veel kooplustigen van elders, wat echter niet wegnam, dat voor sommige soorten goed© prijzen konden worden bedongen. Prins van Oostenrijk bracht op f 45; Artus f 5.50; la Reine f 5.50; la Précieuse f 8; Ros© gris de lin f 7; Prins Willem III f 11; Vesuvius f 43; Rose luisante f 70, alles per H. L, Verschillende partijen werden echter opge houden. NOORDWIJK. Na vergelijkend examen ia tot organist alhier met ingang van 1 Oc tober benoemd de heer I. Kr es, to Oegsfa geest, leerling van den heer Th. Enderlej te Leiden. Deer den directeur onzer gasfabriek, den heer Veerman, zijn op de Voorstraat aan gaslantaarns apparaten aangebracht, die het licht automatisch aansteken en weer doo« ven. Do apparaten, die op proef werken^ worden in den handel gebracht door del 29) Maar 'fc stond bij haar vast, dat hij haar te Ros Braz misschien niefc dikwijls, miar toch gaarne zou bezoeken. XI. De installatie op Ros Braz nam, gedu rende de volgende week, al de aandacht van Téphany en Mary Machin in beslag. Den avond van den dag, toen zij haar wo ning betrokken, kwam ook Michael terug. Hij zag er veel beter uit dan vóór zijn be- eoek aan Douarnénez. „Ik wou alleen maar, dat hij dien af- Sdhuwelijken baard afschoor", zei Mary. Hetzelfde had Téphany ook reeds tot zich zelf gezegd en toen Michael op Ros Braz een bezoek kwam brengen, zei zij tot hem: „Wil je me een pleizier doen „Met het grootste genoegen." „Pas op niet te vlug met je belofte te zijn1" Op zijn oude, jongensachtige manier riep hij uit. „Ik ben je zoo dankbaar, Téphany." Hij keek rond in den tuin, waarin zij stonden, om zich te overtuigen, dat zij alleen waren; toen voegde hij er op ernsti- gen toon bij „Ik zou een van mijn twee handen laten afhakken, als ik wist, dat ik je daarmee een dienst, deed." „Ja, ik geloof je," antwoordde zij, ter wijl een blos haar wangen kleurde. „Maar of je je baard voor me zoudt willen afsche ren, is nog een andere kwestie." „Mijn baard 1" Hij keek haar verschrikt aan. „Ja, en je haar en... en.r." Zij begon nu schielijk te spreken. „En of je wat meer zorg aan je toilet zou willen besteden?" „Of ik wat meer zorg aan mijn toilet zou willen besteden? Wat zijn vrouwen toch dwaze schepsels!" „Als het dwaas van haar is, dat zij haar vrienden graag op hun voordeeligst zien, welnu, ja, dan zijn ze dwaas. Als ik opeens voor den dag kwam zij nam hem met cri- tischen blik op in een allerschunnigste, vuile japon, met haren, die slordig over mijn voorhoofd vielen, en met oude, lompe schoenen aan, zou je dat niet verkeerd vin den?" „Dat kan wel zijn," bromde hij, het voorhoofd fronsend. „Maar als je schip- breulk hebt geleden Téphany legde zacht haar hand op zijn arm. „Dat weet ik wel, Michael, maar, cm mij plezier te doen...." „Nu, goed dan." Hij keerde zich om. Téphany was getroffen, toen zij zag hoe snel hij bereid was te gehoorzamen aan hetgeen hij waarschijnlijk vcor een gril hield. „Michael „Ja?" Zij kwam schuchter naav hem toe. „Ik weet wat er in je omgaat," zei rij zacht, „maar toch vergis je je. Toen je opzettelijk zij trotseerde dapper zijn blik den ouden Michael ging veranderen, dacht je misschien-, dat, als een ander ge zicht je zou aankijken, wanneer je In den spiegel keek „Wanneer ik in den spiegel kijk!" her haalde hij. Téphany begon te glimlachen. „Neen, waarschijnlijk heb je niet in den spiegel gekeken," verbeterde zij. ,Laab mij nog epns beginnen. Toen alles, wat be trekking had op den ouuen Michael, je an tipathiek werd „Nu?" „Toon veranderde je hem uiterlijk." „Zooals hü Innerlijk veranderd was." Zy haalde de schouders op bywUze van protest „Je blijft toch alt yd Michael Ossory en alles, wat je gedaan hebt, goed of kwaad, maakt deel uit van jezelf, en je kunt het niet ongedaan maken." „Dat ia een vreeseiyke waarheid," ant woordde by. „Welnu, als hot dan waar is, waarom kom je er dan tegen in opstand? Je wilde dus den ouden Michael van je afschudden?" .Ja." „En je hebt geprobeerd, jezelf tot een ander mensch te maken, tot een kluizonaar, jy?Jo dacht, vergeef het me, als ik je kwets met myn woorden dat je, omdat je gezondigd hebt, slordig gekleed moest gaan en een arme zondaarsgezicht moest zettten. Je hebt je ver borgen voor het oog van God en van de menschen. Laat my uitspreken I Ik ben lang niet zoo knap als jy, maar toch zegt myn gezond verstand my, dat je onlogiech bent. Jy biyft die je bent; en ai heb je in het ver leden gezondigd, is dat dan een reden, om in het tegenwoordige te zondigen tegen jezelf? Heeft het ïyden ik weot hoe je geleden hebt je dat goleord? Het is geen gril van me, als ik je vraag je best te oen weer de oude Michael te worden." Als dat mogelijk was „Het is mogeiyk." E<m oogenbhk zwegen zo beidon. Tbéph&ny vroeg zichzelf af, of haar woorden ingang haddon gehad, en Oasory van zijn kant dacht na over hetgeen zy gezegd had, wikte on woog het. Was hot waar, dat de zonde haar sporen achterliet op de ziel? Voor het eorst begon hy vaag te begrypeti, dat elke zonde, elk leed, groot of klein, onderworpen was aan een goddeiyke wet, volgens welke zy, na verloop van tyd, te niet werden ge daan. Voor de oogen van God was geen ster veling ooit reddeloos verloren. Michael haalde diep adom. „Je meent dit," zei hij IaDgzaam; „tien jaar geleden verloor ik, laten wij het roe men, het gezicht van één oog, en sinds dien dag weigerde ik ook met het andere te zien?" „Juist, zoo meen ik het." „Téphany, je bent altijd een goede vriendin voor mij geweest, en je bent dat nog." Den volgenden dag kwam hij op Ros Braz. Geschoren. Hij leek nu zóó op d'en ouden Michael, dat Téphany moeite had, geen. kreet van: verrassing te geven. En met de verandering in zijn uiterlijk was er ook verandering in zijn manieren gekomen. Eenmaal lachte hij met een lach, die als een echo was van zijn vroegere, hartelijke vroolijkkoid. Téphany lachte mee,, maar haar opgewektheid kwam niet uit het hart, want in weerwil van de verandering in Mi chael, leken de vroegere tijden haar zoo heel ver af,; Hij kwam dikwijls naar Ros Braz, want zijn boot lag er, en menigmaal bracht hij uien op zee door; maar zelden kwam hij het hec van de villa door. Wanneer hy Té phany en Maiy een bezoek bracht, merkto Téphany op, dat hy meer het woord richtte tot Mary Machin dan tot haar. Hierin was echter niets bevreemdends, want de sympa thieke manieren van Mary, haar vriendelijk heid, haar geloof in de goedheid van anderen, haar gezond oordeel maakten, dat iedereen met haar ophad. Téphany daarentegen had dikwyis moeite, haar ongeduld niet te laten blyken, wanneer het gopraat van Johnnie Keats haar verveelde, of wanneer Came met zyn eindelooze theorieën over de kunst haar zoo wanhopend banaal en zwaar-op-de-hand toescheen. Michael ant- woordde nooit lots op zjn beweringen, maai hy luisterde met een half ironisch lachje, waarin de Californiör aanleiding vond, tllD theorieën met nog meer nadruk en met nog luider stem te verkondigen. „Ossory hoeft schipbreuk geleden on daarom denkt hy, dat succes iets van nul en goener waarde is," zei hy eens tot Téphany. „Tk geloof, dat uw blik niet veel dieper gaat dan de oppervlakte der dingen," ant woordde Téphany droogjes. „Misschien is het maar hoe] goed, als dab werkeiyk het geval is," zei iiy eenigszina scherp. „Onder hot niet slagen van sommige menschen zijn wel eens loo-.jtj rn^en vers borgen." <W-i.li ^;l).

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1