Haison ¥11 D1JI, HIRIMSJLliiDi 3 October. PHILIPS LAMP 'T POSTKOF. JAARSMA's Haarden, Vulkachels, Calorifèrss. Fornuizen, enz. CHR. LANGEZAAL, Duo Bonefang-Dumas No. 1582*7. Vervolg Advertenties TE HUUR: K at wijk-aan-Zee. Zeer belangrijke Houtveiling. Roubaix 1931 Grand-Prix. Cuisine Fran^aise. Nieuwe Rijn 93. Telef. 684. Over de Kraaierstraat. Buitenlandseh Overzicht. een net Bovenlmas, bet.3 beh. Kamers, Zolder, Gaa- en Duinwater, beneden een ruim Lokaal, zeer geschikt voor Lees- of Conrersatiezaal, ruime droge Kelder, Toor alle doeleinden ge schikt. Huur zeer billyk, bevragen: Jttorschweg 26. 3398 8 Aangebod en gedurende de wintermeenden: een gemeubileerd HUIS of KAMERS met of zonder Pension, tegen billijke prijzen, nabU het strand gelegen. Briefen onder No. 3339 aan het Bur. v. d. Blad. 8 Verkrijgbaar by Fa. DIJKHUIS Hoogstr. 5. 2974 21 H. VAN DER WOUDE, Deurwaar der te Leiden, Ie voornemens om op Vrijdag 89 September 1911, des voormiddags 10 nren precies, op het Tentoonstellingsterrein Schuttersveld, te Ueiden, pu bliek a contant te verkoopen: Eenige dnizenden stnhs MIEUWE geploegde en ge Bcbaatde Delen, Planken, Baddings, Kralen, enz. als: V. l/?; Vs Vii 2>A a O; a i 61/ai 61/, A 8; 61/, a 10; li/2 A 8; l'/2 A 11; zeer veel 2 A 4; enz. Alle. nieuw bont, atkomatig van de tribune en andere tentoon- •tellingsgetimmerten, Zeer ge> makkelijk te vervoeren. Ge- sehikt voor alle doeleinden. Gegadigden hebben ingang aan den Maredijk. Drie nren vóór den ver koop te bezichtigen. 8624 27 YRiiflT UITSLUIT ZIJN VERVAARDIGD VAN DE EDELSTE TURKSCHE TABAKKEN EN TREFFEN DOOR HAAR ZACHTHEID EN AROMA DEN MEEST EISCHENDEN KENNER. m Ik blijft nog steeds DE BESTE EN MEEST VERSPREIDE M ETA ALD RA AD L AM P Zondag 1 October optreden van en CONCERT K..K. 3560 60 Toegangsprijs 10 Cents tot de Zalen. 8659 30 SMEDERIJ. 3553 36 Aanleg van Gas-, Water-, Stoom- en Eleetr. Leidingen. Het voornaamste punt voor lieden in de Marokkaansohe zaak is een diner, een feestelijke maaltijd. Dat is een goed teeken, zal men zeggen, en de vraag aarzelt: want men gaat gewennen aan het eindelooze der kwestie „Is hA nu uit?" Zoover is het echter nog niet. Het is geen maaltijd tot slot, geen apotheose nog, waabij getoast wordt op den goeden af loop; het is slechte een voorloopige gezel ligheid. Ziehier het bericht. Zaterdagavond heeft bij minister von Ki- derlen-Wachter een diner plaats ter eere van den heer en mevrouw Cambon. In dit feit ziet men een gunstig symptoon voor den gang der Maroldko-ondorhandelingen, daar tot nu toe tusschen beide heeren al leen officieele en dagelijksche besprekingen plaats vonden, die dikwijls van zeer goeden aard waren. We hebben eerst de kaJmeering gehad der Btemmingen onder de beide volken, daarna de mondelinge onderhandeling die de schrif telijke verving, en thans een diner van de onderhandelaars met hun familie. Als in den voortgang dezer reeks niet ligt de vrede, dan moeten er toch zeker wonderen gebeuren. De pers weet natuurlijk de betee- ikenis van dezen maaltijd op haar waarde te schatten. „Dit mengsel van gezelligheid en hooge politiek", zegt de „Yoss. Zeit.", „dat in deze lijst van tafelgenooten tot uitdruk- (king komt, kenschetst zinnebeeldig den stand van de D uitsoh-Fransohe betrekkin gen op het tegenwoordig oogenblik. Het zal niet aan Duitschland te wijten zijn, als deze betrekkingen, die in de taal der diplomaten nu reeds als minstens „aangenaam" be- Sohouwd kunnen worden, zich niet tot „groote hartelijkheid" kunnen ontwikke len." Misschien nooit, eindigt het blad, heeft Frankrijk in de laatste veertig jaren ©en zoo overtuigend en tegelijk materieel bewijs van den eerlijken wil van Duitsch land verkregen om met zijn buurman in het westen op goeden voet te leven, en hem iedere politieke en economisch -i mogelijk heid tot ontwikkeling toe te staan, die met Duitschland's eigen belangen te vcreenigen «rijn. Zaterdag deelden wij reeds mede dat de tekst van het Fransche antwoord' aan den ministerraad was voorgelegd. Deze heeft op voorstel van De Selves de redactie goed gekeurd van enkele formules van het ver drag over Marokko, die eenigszins verschilt van den te Berlijn opgemaakten tekst, maar toch uitgaat van de algemeene denkbeel denwaarover Kiderlen en Cambon het in hun laatste onderhoud eens zijn geworden. Er wordt verzekerd, dat Frankrijk erop blijft aandringen, dat d'e Fransche gezant in Marokko de tussohenpersoon zal zijn bij de onderlinge betrekkingen tusschen den Makhizen en de mogendheden. Wat de oonsulaire reohtbanken en de be schermelingen betreft, eischt Frankrijk, dat alle mogendheden de revisie van de con ventie van Madrid aanvaarden, totdat de Fransche rechtspraak in Marokko geheel en al georganiseerd zal zijn. Minister de Selves heeft een nieuwen tekst opgesteld voor de controle, aie Frank rijk aanvaardt over de exploitaties en het transport. Terwijl alzoo de Marokkaansche kwestie langzaam van het tooneel verdwijnt, komt een andere kwestie op. Het is al weer een die speelt in Noord- Af rika. Wij wezen er al op, dat Italië en Turkije onaangenaamheden hadden over Tripoli, een land in 't midden van N. Afrika gelegen aan de Middellandsche Zee. 't Staat thans nog onder Turksche heerschap pij, maar de belangen van Italië zijn er groot en de Italiaan sche invloedssfeer breidt zich uit. Nu Frankrijk in Marokko scho n schip maakt en vrijwel alle macht daar in han den krijgt, heeft Italië gedacht aan Tripoli, en wil daar blijkbaar het Fransche voor beeld volgen. Daar komt Turkije tegen op natuurlijk. Vandaar de kwestie. De pers in Italië stookt het vuur aan. De afgevaardigde Torre zegt in de ,»Cor- riere della Sera", dat de openbare meening in Italië een spoedige oplossing van de Tri- politaansohe quaestie onvermijdelijk acht. Tripoli kan uiet Turksch blijven, daar üefc land voor Italië van buitengewone strate gische en politieke beteekenis is. De politiek van Italië is in de laatste jaren uitsluitend gericht geweest op de verkrij ging van het land. Is Tripoli eenmaal Ita- liaansch, dan krijgt de Italiaansche staat kunde meer vrijheid van beweging, zoowel tegenover de mogendheden van het Drie voudig Verbond als van die aan de Middel landsche Zee. De oplossing der Tripoli taan. sche quaestie is dus een nationale plicht voor Italië. Volgens een mededeeliDg uit Konstanti- nopel aan de „Neue Freie Presse'' zal de Por te aan het kabinet te Rome een nota richten, waarin het een ondubbelzinnige verklaring omtrent Italië's bedoelingen ten opzichte van Tripoli verlangt. Wel twijfelt de Porte niet aan de loyau- teit van de Italiaansche regeering, maar de bladen hebben de openbare meening in Turkije zoo opgezweept, dat het voor de verdere handhaving van vriendschappelijke betrekkingen dringend noodig is dat er klare wijn worde geschonken ten opzichte van de bedoelingen van Italië. Frankrijk heeft al te kennen gegeven, dat het geen belangen heeft in Tripoli en dat Italië dus zijn gang kan gaan. Dat is vriendelijk. Maar de eene dienst is de an dere waard en Italië heeft hetzelfde inder tijd gezegd, toen Frankrijk in Marokko be gon. Ook Duitschland, Oostenrijk, Italië's vrienden uit het Drievoudig Verbond, heb ben in Konstantinopel te kennen gegeven^ dat» Turkije niet al te bar moet optreden. Want in geval dat er een boyoot van de Italiaansche granen geproclameerd wordt of dat gewelddadigheden tegen de Ita lianen in Turkije of in Tripoli plaats heb ben, zou Italië gedwongen zijn een energie ke actie te beginnen, zonder dat de beide met Italië verbonden mogendheden zulk een optreden zouden kunnen beletten. Het schijnt, dat het aan deze nota te danken is, dat de grootvizier de Turksche bladen tot gematigdheid tegen Italië dwong en dat de Turksche regeering de proclamatie van den boycot tegen Italië in Tripoli op het laatste oogenblik verhinderd heeft. Een nieuwe lezing van den mo o r d o p S t o 1 y p i n geeft de schuld niet aan de revolutionnaire maar aan de geheime politie zelf. Bagrof zou slechts een werktuig ge weest zijn, doch feitelijk zou het plan zijn uitgegaan van drie hooggeplaatste politie ambtenaren die promotie wilden maken. Op het beslissende oogenblik zou de aan slag ontdekt en de ontdekker beloond wor den. Volgens die berichten is het vrij zeker, dat de Óchrana met de geheele geschiede nis bekend was. Algemeen is men in St.-Petersburg thans overtuigd, dat in de geheime politie onge looflijke toestanden heersohen, en men. poogt den Tsaar over te halen een algemee ns revisie van de Russische geheime politie door senator Garin te bevelen. Toen Garin de Moskousche politie en het beheer van Reinbott reviseerde, moest hij van de Ochrana afblijven, wijl zijn volmacht hem daartoe geen uitdrukkelijk recht gaf. Maar reeds de oppervlakkige revisie van de ge heime politie to Kief en van haar leiding moet den indruk gemaakt hebben van wat wij in gewoon Hollandsch wel eens een „Janboel" noemen. Bagrof heeft, naar uit St.-Petersburg ge meld wordt, een brief geschreven aan gene raal Kurlof, waarin hij belangrijke onthul lingen doet over de geheime politie en nog meer mededeelingen toezegt, zoo hem het leven wordt geschonken. Uit een levensbeschrijving van den ver moorden minister halen wij het volgende aan, waaruit blijkt, dat zijn pad niet op rozen ging. „Niet het minst tragische in het lot van Stolypin is geweest, dat hij ten slotte nie mand meer had, die hem vertro wde of op wier. hij zich verlaten kon. De reactionnai- ren scholden hem voor liberaal, de liberalen voor reactionnair. De gematigd1 Octobria- ten keerden hem den riig toe na de par lementaire comedie met de Zemstvo-wetten voor de westelijke districten, die hij door een keizerlijk besluit liet invoeren, toen de Rijksraad zo verworpen had. De bureaucra ten haatten den man, die niet dulden kon, dat hooggeplaatste ambtenaren 1 positie misbruikten, om zich door willekeur en af persing te verrijken. In de hofkringen wer den voortdurend intriges tegen hem ge sponnen, en de Tsaar zelfs, voor wiens po sitie en persoon hij alles had ten offer ge bracht, duldde hom sleohts uit gebrek aan beter- Toch was dit alles niet in staat Stolyptn van zijn stuk te brengen. Hij was een koel bloedig man, wellicht te koelbloedig. In zijn geheele wezen was hij een Russisch nationa list, gevoed met de oud-Russische begrip pen; hij stond op een bodem, die ontstaan is door eeuwenlangen eerbied voor de ortho. doxe kerk, onbeperkte gehoorzaamheid aan den Tsaar, en volkomen toewijding aan de traditie. Zijn begrippen brachten hem tot de staatkunde van ontreohting, van vervol ging van alle Riet-Russische stammen, de Finnen en Polen, de katholieken en joden. Zijn onbeperkte gehoorzaamheid aan den Tsaar betoonde hij door zijn felle bestrijding van allen, die in den Keizer aller Russen niet den geheiligden, door God gezonden Paus-koning zagen. En zijn toewijding aan de traditie was de basis van geheel zijn po litiek leven. Sir Wilfrid Laurier, de premier van Canada, heeft blijkbaar de hoop nog niet opgegeven, dat de zaak, waarvoor hij heeft gestreden, eens zal zegevieren. Op het bericht dat hij niet herkozen was, heeft hij n.L gezegd: „Wij hebben de neder laag geleden, maar zullen den strijd her vatten. Hed'en hebben wij het onderspit gedolven, ten slotte echter zal de overwin ning aan onze zijde zijn." De gebeurtenis in de Tweede Kamer. De beide zalen van „Bellevue" te Amster dam waren gistermiddag tjokvol Honder den en nog eens honderden hadden gevolg gegeven aan den oproep der federatie Am sterdam van de sociaal-democratischj Ar beiderspartij, om te komen protesteeren tegen wat den sociaal-demccratischen af gevaardigden in de Tweede Kamer is aan gedaan. De voorzitter, de heer Th. v. d. Waerden, herinnerde in zijn korte openingsrede aan het schitterend verloop der kiesrechtmani festatie, waarvan hij de reactionaire daad der Tweede Kamer het onmiddellijk gevolg noemde. Onder daverend applaus bracht deze spreker den heer Schaper, die verhin derd was bij de meeting tegenwoordig te zijn, hulde voor zijn „gTOote, stijlvolle ob structie". Het woord werd hierop verleend aan het Kamerlid Vliegen. Het karakter der Kamer nagaande, tracht de heer Vliegen aan te toonen, dat door de demagogie van dr. Kuyper in ons land het dericalisme geboren werd. Zoo lang het kiesrecht beperkt bleef, kon het liberalisme zijn invloed doen gelden, het geen voldoende blijkt uit het feit, dat Ne derland in 1888 voor 't eerst een clerical© meerderheid in zijn parlement kreeg. En daarna is telkens weer dit ééne gebleken: zoodra het proletariaat zich opricht, wordt weer begonnen met dezelfde religieuse leu ze, waaraan de verkondigers innerlijk ma ling hebben^ Onze derioale meerderheid hoewel samen gesteld uit de meest verschillende elemen ten, is het op één punt roerend eens, dat ze vóór alles anti-socialistisch dient te zijn., Zoodra de socialistische partij zich roert,; tracht men haar met den bliksem van 't go- zag en den moker van macht ten onder te krijgen. Dat hebben we gezien in 1003, toen Kuyper nog bekleed was met al zijn macht, toen hij nog niet was uitgekleed. (Daverend gelach.) Spreker betoogt dan verder, hoe de meer derheid in de Kamer steeds meer is gewor den de partij der uiterste reactie en hij wijt dit o. a. aan 't feit, dat het element der jonkers zich in de clericale meerder heid naar voren dringt. Deze heeren, aldus spreker, regeeren naar 't beginsel „a'om maar sterk". En te gen dat beginsel gaat ons verzet. Het moge zegevieren, waar het wil, maar niet tegen over het Nederlandsche proletariaat. (Oor- verdoovend applaus). Aangaande 't gebeurde in de Kamer, zal spreker niet veel zeggen. Dat laat hij over aan Duys, die in de Kamer ook de meeste praats heeft gehad. Een enkel woord slechts over 't motief van jonkheer De Savomin Lohman'a optreden. Lang voor den rooden Dinsdag had de kerkelijke pers zich al blij gemaakt met de mislukking van het volkspetitionnement. Een vreugde, die bij 't hooren van het juiste aantal handteekeningen wel moest veranderen in verbittering. Tegenover den rooden Dinsdag had men gehoopt de oranjeliefde te kunnen stellen, maar de Koningin bleef thuis; en nu die tegenmani- festatie uitbleef, beeft woede den heer Lohman er toe gebracht, de stem daar buiten, die werkelijkheid zou worden, in de Kamer te smoren. Toen zijn de sociaal democraten hun obstructie begonnen, aan vankelijk zonder te bedenken, wat dit voor de toekomst beteekenen kon. In de eerste plaats werd het gedaan om te protesteeren' en om de menigte daar buiten wakker te schudden, opdat die er voor kan zorgen, dat een dergelijke schanddaad niet te vaak gebeurt. In vurige bewoordingen wekte de heef Vliegen aan het slot zijner rede, dé aanwezigen op, propaganda te ma ken voor de 90ciaal-demccra tdsch'd

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 5