y Tweede Kamer. Vragen en Antwoorden. Öert er zich' over, dat de Regeering het foorstel tot handhaving van een debiet- 'iecht op tabak handhaaft, -waaruit een op brengst van f 2.000.000. wordt verwacht. En dan zegt het: Het eenige, dat ons in deze begrooting Verheugen kan, is de niet onduidelijke aan- -wijzing, dat de Minister er reeds op rekent ihet komende jaar het zonder de inkomsten ,uit de verhoogde invoerrechten en dat ta- ibaksdebielrecht te stellen. Er blijft dus meer kans over, dat in wijder kring de igroote nadeelon van die hoogere rechten begrepen worden en de mogelijkheid stijgt, /dat de kiezers gelegenheid krijgen zich bij een nieuwe verkiezing zoo sterk mogelijk 'Jtegen beschermende rechten uit te spreken. „D e Nieuwe Courant" zegt, dat tover het tekort van de Rijksverzekerings bank ad 4 millioen, tot dekking waarvan toog altijd' een ontwerp bij de Tweede Ka mer aanhangig is en dat de laatste jaren in de millioenen-nota werd vermeld als een dreigend wolkje, hangende boven de nog niet afgesloten rekening van het eene of andere dienstjaar, voor het eerst in deze nota ge heel en al wordt gezwegen. Het blad wijst ook op het vage van de berekening der gelden uit nieuwe belasting plannen. Yoor do dekking dier 9 millioen rekent de minister op het abietrecht op tabak (2 mil lioen) waarvan de kansen ons minstge- nomen onzeker schijnen, op een ovev schot van lj millioen uit de opbrengst van het nieuwe tarief, boven hetgeen daaruit .voor Bociale wetten zal worden opgepot eveneens een vogel in de luchtop de meer- fdere opbrengst ad drie millioen der ri.ika- inkomstenbelasting, die de bedr.jO en vtr- .mogensbolasting zal vervangen vóór 1913? i Te zamen 6^ zeer kwestieuze millioenen. En daar de Minister zelf van oordeel is, dat althans op het in-werking treJen van de inkomstenbelasting voor 1 Mei 1912 „niet te zeer mag wordt gerekend," zoo kondigt hij maar alvast ook voor dit jaar de 10 opcenten aan, welke een bestendig deel van de bestaande bedrijfs- en vermogensbelas ting zijn geworden. De in het uitzicht gestelde verlaging van den suikeraccijns blijkt weer een maatregel, zegt „D e Nieuwe Couran t", waar mede de financieele wetgever ieder jaar de natie voor den gelk houdt. „H et Vaderland" spreekt van toe komstmuziek. Dit ziet er nu altemaal zeer grnstig uit, maar... alleen van de tijdige tot-stand-ko- ming der opcenten op de Bedrijfs- en Ver mogensbelasting kan de Minister eenigszins zeker zijnde overige drie posten zijn toe komstmuziek. Zelfs is ten aanzien van de tien opcen ten nog de niet onvermakelijke inconse quentie te constateeTen, dat de Minister daarmede als middel tot dekking van bet tekort rekening houdt, tegelijkertijd dat hij als zoodanig in rekening brengt de op brengst der Inkomstenbelasting, die be stemd is de Vermogens- en Bedrijfsbelas ting te vervangen. De Minister heeft die tegenstrijdigheid zelf opgemerkt en zegt van de 10 opcenten, „dat zij uiteraard slechts in werking zullen moeten treden, wanneer de betrokken belastingen niet mid delerwijl zijn afgeschaft." Is dus dit middel slechts voorwaardelijk te gebruiken, en in elk geval niet te gelijk met de opbrengst der Inkomsten-belasting, de drie andere middelen hangen geheel in de lucht. De Minister keert dan ook terug tot de zelfde redeneering van het vorig jaar: „Mochten onverhoopt ook de andere bo vengenoemde belastingontwerpen niet tijdig tot stand komen, dan"... zal weder moeten worden geput uit het „Fonds voor de sup- pletoire opbrengst van de accijns op bin nen- en buitenlandsch gedistilleerd." Tn de gisternaraiddag voortgezette zitting deed de Voorzitter mcdcdeeling van de loden, door hem in de begrotingscommissie benoemd, met hun plaatsvervangers. Besloten werd heden, Donderdag, om elf uren een openbare vergadering te houden. Aan de orde is dan het trekken der afdec- lingen en benoeming van leden in de huis houdelijke commissie en de gemengde com missie voor de stenografie, alsook het vast stellen van een dag voor het stellen van vragen. Voorts deelde de Voorzitter mede, dat het zijn voornemen is aan de centrale com missie voor te stellen Dinsdag a.s. om elf uren in de al'deelingen te vergaderen tot onderzoek van velschillende wetsontwerpen, m. n. de Indische hegrooting en een aantal bijbelioorendc wetsontwerpen. Niet vóór 3 October zal het onderzoek van de Staats- begrooting voor 1912 aangevangen worden; bij Hoofdstuk VHI (Oorlog) zal tevens on derzocht worden het wetsontwerp betreffen- jdo de positieverbetering der officieren. Ook zal in de afdeelingen onderzocht wot- Iden het wctsontweyi betreffende de Invali- Iditeits- en Ouderdomsverzekering. Het voornemen is tegen 17 October a.s. de Militiewet in openbare behandeling te ne- Xnen. Daarna kwam aan de orde een voorste 1- Troeletra inzake een Adres van Ant .Woord. Ingekomen was nl. een voorstel-Troelskra c.s. om do openingsrede te beantwoorden met een adres van antwoord, krachtens art. $6 van het Reglement van Orde. De Voorzitter stelt voor het vooT- fe'tel met de toelichting te doen drukken en tonddeelenl en op een nader te bepalen dag '•£o behandelen. De hoer Van Veen (Ckr.-H.) kan zicK ta'et dit voorstel vcreenigen, wanneer het de bedoeling is dan te beslissen of men een iadres van antwoord zal zenden. Spr. is van oordeel, dat er voor een adres van antwoord op dit oogenblik geen plaats is1. De Voorzitter ze^gt, dat dan natuur lek ter sprake zal komen de vraag of men ai dan niet een adres van antwoord zal zeil de». De heer Van Dedem (Ckr.-H.) wil op hei voorstel-Troelstra o. s. niet ingaan, waar II. M. de Koningin niet in persoon de ope ningsrede uitsprak. Een adres van antwoord zou tegen de gewoonte zijn. J9e Voorzitter merkt op, dat deze kw«tie dan ook aan de orde is. Ife heer DeSavornin Lohman (Okr- II.) wenscht thans een beslissing te némen. "•Reeds vroeger is bepaald, dat can, adres ,vas antwoord niet op zijn plaats is, wan neer do Koningin niet zelf de zitting opont. Dat hebben de leiders der partijen in deze Kamer vroeger afgesproken, Er is geen troon rede gehouden, dus is geen adres van ant woord op zijn plaats. Spr. st-elt voor, het voorstel niet in behandeling te nemen. De heer Troelstra (S.-D.): De fractie der Ckristelijk-Histarischen heeft thans weer drie sprekers in het vuur gezonden. De heer Duys (S.-D.): Ja. De Voorzitter: Ik verzoek geen inter rupties. (Gelach). De heer TroelstTa: Alles, wat de hoe ren hebben gezegd, is buiten de orde. Het is nog nooit gebeurd, dat men een voorstel onmogelijk wil maken, nog vóór het regel matig is ingediend. Men heeft gelegenheid later het voorstel te bestrijden. Thans is het voorstel en de motiveering er van nog on bekend, cn men wil „la mort sans phrase" er over uit spreken. Spr. komt daartegen op. Nooit is vroeger beslist wat de heer Loh man 'thans zegt. Deze heeft niet te be slissen of zaken, -die het geheele volk beroe ren, hier eenvoudig ter zijde worden gesteld. Daar protesteert -spr. tegen. Gij zult ons hooremroept spr. Wij willen hier geen guillotine. Laat men een open vrijen strijd hier weren. Nooit is oen bepaling gemaakt, dat er geen adres wordt gestuurd als de Koningin niet zelf opent. Volgens art. 119 der Grondwet kan de Kamer adressen stu ren als ze wil. Dat Teolit heeft de Kameir altijd. De heer Lohman zegt, dat alleen de vraag is of het wenschelijk is een adres te zenden. Jlét recht heeft de Kamer na tuurlijk altijd. Spr. wil echter thans van dat recht geen gebruik maken. Hij hand haaft zijn voorstel. De Voorzitter meent ook, dat er geen reden is voor een adres, maar aan het voor stel-Troelstra c. s. moet men alle recht la ten wedervaren. Het dient eerst te worden gedrukt. (GeroepPrecies!) Do heer Schaper (S.-D.) zegt, dat hij en de zijnen niet zullen toestaan, dat de zaak wordt gesmoord. Wil men haar thans ter sprake brengen, goed. De heer T r o e 1 s t r a (S.-D.)Ik ben klaar Do peer Schaper: Wij zijn klaar! Als hier op den eersten dag weer beroering komt, is het de schuld van den heer Lohman en de zijnen. Laat men aan de overzijde zeg gen, wat men wil, als men ons den mond snoert, zijn de gevolgen voor rekening van do heeren van rechts. Zij zijn er dan niet af. De heer De Beaufort (V.-L.) meent, dat de heer Lohman zijn voorstel niet kan handhaven. Elk lid heeft het reob-t een sohriftelijk voorstel te doen. Welnu, "dat voorstel is er nog niet. Hoe kan men het nu reeds willen terzijde leggen? De heer Hugenholtz (S.-D.): Een gewone domperij l De heer De Beaufort: Het gaat in derdaad te ver, wat thans de heer Lohman wil. De heer L o h m a nt geeft toe, dat men het reöbt heeft voorstellen te doen. Maar hij acht het niet raadzaam deze zaak te beginnen omdat het op niets moet uitloo- pen. Spr. beschouwt het als noodeloos tijd verlies. De Kamer is verplicht daar tegen te waken; er zijn zaken, die dringend afge daan moeten worden, m.n. de wet op de Nationale Militie. De meerderheid heeft er voor te zorgen, dat de minderheid ons niet van den juisten weg afleidt. (Rumoer). De Voorzitter zegt, dat het eigen lijk geen adres van antwooBd is, wat het voorstel wil. De Kamer kent het niet. Het gaat over de kiesrechtkwestie. De heer Lohman: Dat doet er niet toe De heer Van de Veldle (A.-R.) zegt, dat hij en vele anderen voor het voorstel- Lotiman zullen stemmen. (Groot ru moer). De heer Duys (S.-D.) komt ender groot rumoer aan het woord. Hij sjreekt zeer langzaam onder veel interrupties. Na enke le zinnen stelt spr. voor de vergadering te schorsen en hem gelegenheid te geven, mor gen voort te gaan. Er ontstaat groot ru moer. De heer Hugenholtz (S.-D.): De heer Lohman zal er pleizier van 'hebben Het voorstel-Duys om de beraadslaging tot morgen te schorsen wordt met 41 tegen 30 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren Patijn, Drucker, Van Doorn, Van Foreest, Roodhuyzen, Teenstra, De Klerk, De Jong, Smidt, Kete laar, Smeenge, Jannink, Vorsterman v. Oyen, KoessiDgh, Rink, Verhey, Hubrecht, Jansen (Den Haag), Thomson, Limburg, Lieftinck en Bos en de sociaal-democraten. Tegen stemden van links de heeren De Beaufort en Van Karnebeek. Er ontstaat rumoer over de vraag wie aan het woord is. De heer Van Karnebeeik (V.-L.) vraagt het woord. De heer Duys: Ik wil hem voor laten gaan, maar als ik dan niet wo.d gerekend reeds het woord te hébben gevoerd, want ik zal wel voor de tweede en voor de cfcerde maal het woord moeten hebben. (Geladi). De heer Schaper (S.-D.): Je houdt je fatsoenlijk, hoor 1 (Groot gelaoh). De heer Duys begint daarop met de ken nelijke bedoeling, om obstructie ie voeren, een redevoering. Hij spreekt onder toene mende hilariteit, vooral op de tribunes, woord voor woord zeer langzaam uit. Hij lijmt allerlei zinnen aan elkaar. (Aller lei interrupties). Wanneer spr. over do kalme eigenschap pen» van de Nederlandsobe bevolking spreekt, laait luid gelach op. De Voorzitter: U bent totaal bui ten de orde De heer Duys: Ik meende juist midden in do wanorde te zijn. (Onbedaarlijk ge lach). Is het uw toeleg het voorstel-Lohman te gelijk met uw eigen voorstel te behan delen (G c 1 a c h). De Voorzitter: Maak toch geen grap pen. Beide voorstellen zijn aan de orde. De heer Duys: Dan duurt mijn rede twee maal zoo lang! Ik zal mijn rede in verschil lende punten verdeden en die punten weer in onderdeden. Spr. zegt, dat de heer Lobman gevraagd heeft, waar het heen zou moeten, als ieder Kamerlid eiken dag een voorstel deed. Spr. wil die vraag zoo volledig mogelijk beant woorden. (Gr oo te vro o 1 ij khe i d). Hij wil vragen, waar het heen zou moeten, al9 ieder Kamerlid niet iederen dag, maar ieder uur een voorstel deed. (Gelach). We heb ben, gaat spr. met tergende langzaamheid,' voort, onder ademlooze stilte, de rede van den heer Van der Velde gehoord bij afwe zigheid van dr. Kuyper. We hebben ge zien het ringelooren van den heer Lohman, den voorzitter zonder hamer. Een stem: Te snel, te snel De heer Schaper: Ze kunnen je niet volgen. De heer Duys gaat vooTt. Hij spreekt over het petitionnement, over de Christel i jk- Historische beginselen, over dc Cliristelijke arbeiders, die verkeeren onder de narcose van het Farizeïsme der rechterzijde. Do Voorzitter: Ik verzoek u te ma tig en, De heer Duys spreekt over de priesters en den dominee, die het volk dom houden. Men zegt, dat er thans geen 50 leden hier zijn, maar ik zal doorgaan. De Voorzitter: Er zijn wel 50 leden. De heer Duys: Dan zeker in de kof fiekamer. De heer Ter La an: Er zijn hier 40 leden. De heer Duys: De rest der marionetten zal straks komen om te stemmen. Ik be tuig den heer De Monté Verloren dank, dat hij naar mijn belangrijke rede luistert (Gelach), die nog wel enkele uren zal duren. Do heer Lohman heeft gezegd, er is geen troonrede geweest. Wat is een troon rede? Wat is een troon? Wat is een rede? Wat ik !hier doe, is lamlendig, maar ik moet het doen I De Voorzitter: De heer Lohman en andere stellen voer het debat te sluiten. (Groot rumoer). De heer Schaper en Tro elstra vra gen het woord, maar krijgen het niet. Do heer Hugenholtz (S.-D.): Gij zult er van lusten! Wij gaan obstructie voeren bij de Militiewet en bij alle mogelijke an dere wetten. Na veel rumoer wil de -Voorzitter het voorstel in stemming brengen. De heer Troclstra protesteert. Het voorstel-Lohman, om het debat te slui. ten, wordt mét 38 tegen 2-4 stemmen aan genomen. Tegen stemden de heeren Teenstra, Smidt, Ketelaar, Jannink, Vorsterman v. Oyen, Smeenge, Hubrecht, Jansen (den Haag), Rink, Thomson, Patijn, Drucker, De Beaufort, de soc.-democraten eh" dé Voorzitter. Do heer Van Karnebeek stemde voar. De Voorzitter: Thans komt in stem ming bet voorstel-Lohman, om het voorstel- Troelstra (adres van antwoord) niet te be handelen. De heer Duys: Laat de Imkerzijde toch wegloopen en de dompers alleen laten Het voorstel-Lohman wordt met 37 tegen 25 stemmen aangenomen. Vóór de rechterzijdetegen de linkerzijde. De Voorzitter: Ik verzoek stilte. Do heer Hugenholtz (S.-D.): Moeten wo stil zijn voor die bende? Voor die dom pers? De heer Troels.tr.a verklaart, dat hij de gevallen beslissing voor het parlement van groote en noodlottige beteekenis acht. Het is onderdrukking van de minderheid. Men gelooft blijkbaar niet, dat deze uit eerlijke lieden bestaat. De socialisten heb ben hier van 1897 af gewerkt als eerlijke menschen, krachtenshun overtuiging. De Voorzitter wil het debat sluiten, maar er ontstaat groot rumoer. De heer Troelstra: De beslissing, hier genomen, is een disqualificatie van de so ciaal-democraten. Hun personen zijn getrof fen; welnu, straks komen de begTootingen in behandeling, welk recht heeft men de medewerking der socialisten te vragen voor die begrooting„Schande over de be slissing, schande over de beslis sing!" roept spreker heftig bewogen. „Gij zult ons loeren kennen; dat be loof ik u." Terwijl er van de tribune applaus en ge fluit klinlrt, wordt de vergadering onder heftig rumoer gesloten. De heer Duys roept: „Bende!" Leelijke Farizeeërs-bende Uit de Staatsbegrooting voor 1912. Betreffende het voorgesteld nieuw bui tengewoon hoogleeraarschap in de geschie denis van het Oostersch-Grieksch christen dom, aan de universiteit te L e i d e n is aan de memorie van toelichting op hoofd stuk V der begrooting nog het volgende ontleend Gedurende de laatste vijftien jaren heb ben archaeologische ontdekkingen en taal kundige onderzoekingen geleid tot betere kennis van dé geschiedenis van het Chris tendom in de oude OosterBche wereld. Pa pyri, Ostraca, opschriften zijn aan het licht gekomen en bleken voor de kennis van het Christendom van groot gewicht. Apoeryphe boeken en andere, deels dogmatisch deels historisch, in de Koptische, Armenische, Sy rische en Aethiapisdbe talen, wetrden ge vonden, en leveren bewijs, dat de bestu deering eT van de kennis van het oudste Christendom ten zeerste Verrijkt. De vele schatten, die do Leid sch e biblio theek in weilkten en handschriften voor het Helllenisti»cfcLOostersch Ohriatendom bevat, maakt Leiden als centrum van Oostersohe studiën de aangewezen plaats om voorzie ning te biedten la de leemte, die in odb va derland bestaat ten opzicht© van een vak, waarvan de beoefening tot heden slechts een zeer ondergeschikte plaats innam, en waar door twee faculteiten ten zeerste zullen wor den gediend. Het is daarom, dat de minis ter gemeend heeft onder dit artikel een be drag van f 3000 te moeten uittrekken, ten einde de benoeming van een buitengewoon hoogleeraar in dit vak te bevorderen," Weerberichten. De Landbouwbegrooting voor 1912 is ver hoogd met f 5000 in verband met de behoef te die zich heeft doen gevoelen aan ont vangst van avondtelegrammen uit binnen- en buitenland teneinde ook des avonds eene weersverwachting te kunnen opstel len en publiceeren, en ten einde nog aan een 20tal adressen van den landbouw de weerberichten te kunnen toezenden. Landbouwtentoonstelling 1913. Hoewel het oorspronkelijk in de bedoe ling lag op de landbouwbegrooting ter zak9 van de in 1913 te houden landbouwtentoon stelling f 100JXX) uit te trekken, wordt met het oojj op den financieelen toestand van 's rijks schatkist, voor dat doel thans slechts f 50,000 aangevraagd. Wijziging; Leerplichtwet. Gelijk reeds was aangekondigd, isgiste ren bij de Tweede KanieT, door de sociaal democratische fractie ingediend een voor stel tot wijziging van de Leerplichtwet. In hun Memorie van Toelichting herinne ren de voorstellers aan de bepaling, vervat in hun wetsvoorstel, betreffende bescher ming van den arbeid en luidende: „Een kind beneden 14 jaar of nog leerplichtig, mag geen arbeid verrichten. Zij geven bij de zen uitvoering aan hun in do hij bedoeld we te voorstel hehoorende memorie van toe lichting te kennen gegeven voornemen, om een voorstel te doen tot wijziging der Leer plichtwet, ten einde deze in overeenstemming te brengen met hun ontwerp^ arbeidswet- De voorgestelde wijzigingen beperken zich hiertoe striktelijk. De voorstellers zijn over tuigd, dat de Leerplichtwet op menig ander punt eveneens dringend wijziging behoeft; doch hier geldt het uitsluitend en alleen de verbetering van het volksonderwijs en de volksopvoeding door de inperking van den kinderarbeid. Daartoe achten zij noodig: lo. Verlenging van den leerplicht tot op den leeftijd van 14 jaren; 2o. Strafbaarstelling van den werkgever, die een leerplichtig kind arbeid laat verrich ten; 3o, "Wegneming van het landbouwverlof. Uitbreiding van den leerplicht achten dc voorstellers gewenscht: ten eerste om de ge heel onvoldoende werking der Leerplicht wet, wegens te korten leertijd en te veel vuldig verzuim, wettelijk geoorloofd zoowel als ongeoorloofd. Vervolgens wegens de ont wikkeling van het bedrijfsleven, daar de maatschappij van heden eischt jongelieden voor bijna elke soort van arbeid, die het lager onderwijs in zijn vollen omvang" Vol ledig hebben genoten; het voorstel is daarom van het hoogste belang aldus de toe lichting voor de ontwikkeling van ieder kind, afzonderlijk, maar is tevens van de allergrootste beteekenis, voor ons volk, in zijn geheel beschouwd tegenover de andere volken van Europa., tegen welke wij op economisch gebied nu eenmaal den strijd om het bestaan hebben te voeren. In de derde plaats achten de voorstellers, dio uitbreiding van uitnemend belang, omdat ze in dubbel opzicht ten goede komt aan de gansehe arbeidende klasse. Wat het landbouwverlof betreft, wordt er op gewezen, dat in het geheel 39459 verlo ven van 1 tot 6 weken zijn verleend, een schoolverzuim, dat onmogelijk langer kan worden geduld. De Nederlandsehe landbouw, met zijn 200,000 bedrijven, kan van die verloven niet afhankelijk zijn, doch voot de school zijn zij een ramp. In dit ontwerp is geen strafbepaling voor de werkgevers opgenomen wegens het ver hand, waarin het staat met het ontwerp der nieuwe Arbeidswet. RECLAMES, k 40 CeDte per regel. 3389 30 Vraag: Wat is de beste gelegenheid van Leiden naar Osnahrüek? Antwoord: Per Holl. Spoor; vertrek Leiden 6.49, aankomst 1.09 of 9.27, aan komst 3.54. Vraag: Welke zijn de deurwaarders voor de plaatsen Oudewetering, Aalsmeer en Ter-Aar? Antwoord: Voor Aalsmeer en Oude- wetering die van de Haarlemsche, vooi Ter-Aar die van de Haagsche Rechtbank. I Onder deze laatste behooren o. a. de Leid sche deurwaarders. Vraag: Ik heb aan de grens van mijD tuin een schutting geplaatst; nu zegt de tegenpartij dat het haar eigendom is en vernielt die schutting. De kantonrechter verklaarde zich onbevoegd. Wilt u mij wel zeggen bij wien ik mij nu moet vervoegen om de grens van mijn tuin vast te stellen? Antwoord: Bij de Rechtbank. Ver voeg u daartoe bij een procureur. V raag: Eenigen tijd geleden hoorde ik door iemand zeggen, dat elke luchtvlie- ger een stuk speelgoed bij zich' heeft wan neer hij vliegt, hetzij een aapje, een pop, of zoo iets, en werkelijk j.l. den 7den Sep tember was ik te Noordwijk-aan-Zee, en had het genoegen het toestel van Lïitge van nabij te besohouwen, waarin ik werke lijk zoo'n bedoeld stuk speelgoed zag (het was een beertje). Nu zou ik gaarne willen weten wat dit beteekent? Antwoord: Dat is een kwestie van bijgeloovigheid. Iedereen is dat wel eens op zijn beurt. De aviateurs doen sterk er aan. Dat poppetje hangt er in om hem voor gevaar te behoeden. Gij herinnert u dat Wijnmalen ook zoo iets in zijn toestel heeft. Vraag: Als een vrouw haar man ver laten heeft zonder eenige reden, bestaat er dan gelegenheid haar terug te eisclien? Antwoord: De vrouw is verplicht met den man samen te wonen en hem over al te volgen waar hij dienstig oordeelt zijn verblijf te vestigen. De vrouw handelt dus in strijd met de wet, indien zij wegloopt, en gij kunt haar vragen terug te keer-en, zelfs eischen, maar gij voelt wel dat hier met geweld of rnet rechterlijk vonnis niets te hereiken valt Vraag: Ik had een zoon, die langen tijd zonder werk was en toen overleed. Ik kreeg geen kostgeld van hem, hij kon het niet betalen. Hij heeft een kleine f 30 nage laten, welke som de broers willen hebben. Hebben zij daar rech't op? Antwoord: Het is het beste dat u dan maar een rekening voor het kostgeld inlevert. Als ge zelf, zooals u schrijft, zie kelijk en zonder verdienste zijt, dat is het ook niet van u te vergen, dat dit ten uwen laste wordt gebracht; bovendien zijt ge dan toóh voor een deel ook erfgenaam. Verbreeding; Leidsclie Straatweg;. In de Water&taatsbegrooting komt het volgend j voor ten aanzien van de verbree ding van den Leidschen straatweg. Waar thans reeds stemmen opgaan tot verbreeding van den Rijlksweg tussohen het Haagsche Schouw en Haarlem en tot weg neming eener scherpe bocht in dien weg bij het zoogenaamde Groene Kerkj i onder Oegstgeest, mag een voortzetting van de vèrbrecding van den Rijksweg tusschen 's-Gravenhage en'Leiden, ten noorden van den Deyl nog wcnscbelijker worden gpacbtj iöimers het verkeer tusschen Den Haag en Leiden is veel drukker dan dat tusschen Leiden en Haarlem. Een breedte van nauwelijks 5 M. tusschen de hooge bermen, waarvan 4 M. bestraat, is onvoldoende voor dezen met automobielen zoo druk bereden weg, die een belangrijk deel vormt van den hoofdweg vo_,r gewoon verkeer tusschen Den Haag, Leiden en Amsterdam. De kosten van een verbreeding tusschen den Deyl en het Haagsche Schouw ter leng te van 3670 M. worden globaal geraamd op f 60,000, dus op ongeveer f 16,500 per K.M. Naar dezen maatstaf zal de verbreeding van den weg van het Haagsche Schouw tot Leiden, zijnde een lengte van 23'/0 M. c ige- veer f 44,500 kosten en dus de verbreeding van den weg tusschen den Deyl en Leiden f 104,500, welk bedrag te verhoogen is tot f 110,000 met het oog op een dan noodzake lijk wordende verbreeding van een brug. Door de opheffing van den tol te Oegst geest zal het verkeer met auto's tusschen Den Haag en Haarlem resp. Amsterdam over Leiden toenemen in verbanmet den tol aan het Haagsche Schouw en daarom is het gewenscht met de verbreeding, zoo snel als de geldmiddelen dit zullen toeL!>en, voort te. gaan. Hierbij zal met een verharding van 6 M. breedte kunnen worden volstaan, waar langs een rijwielpad en een wandelpad. De verbreeding van de vakken van den weg tusschen het Rcomhuis en den Deyl, welke ten gevolge van het niet afstaan van de bermen door de eigenaren der aangren zende landerijen nog niet tot stand kon bo men, zal nog f 15,000 moeten kosten. Voor het geval een of meer dezer eigena ren alsnog tot medewerking mochten bereid gevonden worden, zou de verbreeding van die vakken in 1912 kunnen geschieden. Voor een en ander is f 90,000 op het arti kel uitgetrokken. UITLOTINGEN. Servische Tabakslo- ten a fr. 10 van 1888. Trekking 1—14 Sep tember. Betaalbaar 29 Sept.12 Oct. Premietrekking. Ser. No. fr. Ser. No. fr. Ser. No. fr. 289 69 50 291 14 500 476 61 100 776 17 100 1376 24 50 1923 73 50 1959 46 50 2006 48 50 2372 48 75000 2409 25 50 2473 48 100 2701 48 50 2794 52 100 2796 39 100 4213 4 100 4472 95 50 4798 62 500 4950 80 100 5159 31 50 5719 28 50 5789 86 50 5978 83 50 6187 28 100 6256 17 50 6623 84 2000 7105 69 50 7363 3 100 7866 91 50 8183 87 50 8410 42 50 8427 82 50 8798 20 50 8967 85 60 9555 94 100 Am o rti sati e trek ki ng. 20 Serieën. 115 913 1255 9607 4039 4077 4335 4386 4526 5473 6658 6816 6958 7691 7912 8017 8542 8667 8858 9582 De nos. vervat in bovenstaande serieën worden afgelost met fr. 13.50.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 6