Ingezonden. Marktberichten. De kiesreclitmeeting in Den Haag. (Vervolg van gisteren.) V 45 Op en "bij het teïVeïri. 'Aan den Raam weg waren tal van tenten fen kraampjes opgeslagen. Licht hij den in gang had het Haagsch mannen-comité van ihet Roode Kruis zijn tent geplaatst, voor het verleenen van eerste hulp, zoo noodig. Verder stonden er eenige propagandatentjes, waar brochures en geseind ft en te koop waren, .tentjes met fruit en aan de overzijde een achttal tenten waar men comsumptie, broodjes, melk, limonade, koffie, chocolade fenz» kon krijgen; deze buffetten waren ver pacht. Langs het houten hek, dat het terrein omsloot waren de banieren geplaatst. Er was gerekend op een vijfhonderd genum merde banieren en bovendien had men nog ruimte beschikbaar gehouden voor ongenum merde banieren, welke niet te voren waren opgegeven a Is te worden medegevoerd in den stoet. Ook stonden op het terrein de vier rij tuigen, waarmede do doozen met de liand- tcckeningen van het petitionnement vervoerd zouden worden. Heerschtc er ook gedurende de morgen uren eenige bedrijvigheid op het terrein aan den Kaamweg, het overgroote deel der kios- rechtbetoogers ging eerst nog eens de stad in. En overal zag men nu de mannen en vrouwen loopen, met de rcode kaarten op de borst of op den hood, dragend het op schrift: „Op "voor het algemeen kiesrecht". Er waren zelfs manifestanten die zich het genoegen van een rij toertje veroorloofden en in overvolle brikken en jan-pleiziers zich. luid zingend lieten rondrijden. Straatventers maakten, als steeds, ook nu van de gelegenheid gebruik om wat extra's ie verdienenze verkochten voor de stations 'en in de stud roode bouquetjes; anderen echter liepen met feestwijzers voor de opening der Staten-Generaal. Het veld zelf maakte uit de verte een fel roeden indruk in zijn lijst van vurige banie ren waarmede het als afgezet scheen en met die menschenmassa met hun roode papieren, waarin de enkele gToeno bijna geabsorbeerd werden, zoo schenen zij in de minderheid. 'Aan den ingang natuurlijk verkoop van de ncodige propagandaliteratuur en eveneens op het veld, waar vreedzame groepen in het gras picnicten, de noodige strijdkreten als: „De zeeliedenstaking en haar gevolgen moet elke arbeideT hebben." Het veld scheen in den aanvang veel te groot voor do opkomst, slechts in de be st uurs tent werd het wel eens te vol van nieuwsgierigen die er niet thuis hoorden en daarom geweerd werden, maar daar het de eenige plaats was, waar wat te deen scheen, trokken daarheen alle zoekenden, die niet wisten wat er van hen of haar werd ver langd, behalve het dragen van een roode kaart. "Want men zag onder de opgeko- menen zelfs oude vrouwen en kinderen. Bij de sluiting der meeting sprak de heer Vliegen nog oen kort woord. Hij schatte het aantal aanwezigen op ongeveer 50,000 menschen. Spreker constateerde dat de be- tooging goed was geslaagd. Juist is, zei spr. nog, de troonrede, of juister de openingsrede verschenen. Daarin staat geen woord over de grondwetsherzie ning, ofschoon de regeering zelve deze aan hangig maakte en de Commissie is verte genwoordigd, geen woord ook over het algemeen kiesrecht. Wij zullen zoo'n hou ding op den duur niet dulden: het volgend jaar zal zij spreken, of zij wil of niet. Met een driemaal door zijn hoorders her- hanlden kreet: „Leve het algemeen kies recht!" sloot spr. vervolgens deze betoo- £ing. De opstelling van den stoet nam t-e halfdrie een aanvang.. Hoewel de toegang tot het ruime veld niet heel wijd was, hetgeen soms heel wat gedrang van laat-binnenkomenden gaf, volgde de opstel ling vrij vlug. De honderden vaandels en hameren waren genummerd langs de kan ten van het veld opgesteld, de deelnemers aan den stoet hadden zich' slechts achter hun partij-vaandel te scharen. Ieder wist zijn plaats en de talrijke orde-commissa rissen waren ijvérig in de weer om de over stelpende menschen-massa te ordenen tot een onafzienbaren stoet. In rijen van zes- aan-zes zou men opmarcheeren. Te kwart voor drie kwam er beweging in de voorhoede. Achter het partij-vaandel van de S.-D. A.-P. schaarden zich de leden van het bestuur en enkele dames. Behalve het partij-be stuur, liepen ook achter dit fonkelnieuwe vaandel, de so ciaal-democratische Kamerleden, o. a. merkte men op de heeren Troelstra, Vlie gen, Helsdingen en Schaper. Daarachter volgden de vier rijtuigen met de vruchten van de petitionnementsactie. Stapels zwart-kartonnen doozen, die de lijsten bevatten met de honderdduizenden handteekeningen, die aan het bekende adres op het Binnenhof moesten worden gedeponeerd. In het eerste rijtuig zat, de doozen be wakende, de bekende teekenaar Albert Habn. Daarachter volgden de deputaties der ann de betooging deelnemende organisaties, afdeelingen der S.-D. A.-P., van de Neder- landsche Yereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende Dranken en van vele vak- vereenigingen. Maar voordat de stoet h'et terrein ver liet. werden de foto-toestellen m dienst ge steld om dezen merkwaardigen optocht te vereeuwigen. Politie te paard en te voet zorgde er voor <lat do stoet behoorlek vrije baan kreeg. Lo Eaamweg was in enkele minuien door een 12-tal bereden agenten schoongeveegd. Ook waren er een G0-tal gewone agenten. Ann den ingang van het terrein, deelde do hoofdcommissaris de heer Versteeg, zijn bevelen uit. De hoofd-inspecteur, dc heer Rietdijk, stond hem ter zijde. De politie maatregelen waren stellig niet overbodig, want de betooging had duizenden kijkers op de been gebracht. .Vanaf de Java-brug stonden duizenden langs het Kanaal geschaard, om den tocht £ade te slaan. Om 3 uren was het optrekken van Hen stoet in vollen gang. In gesloten kolonncs trokken zo de Java-brug over, do Java- s trant in. 't Waa een animeerend tooncel, die „drommen van duizenden" voorbij to zien rüaroheeren, ieder man of vrouw, voorzien van een kaart met het stereotiepe: A,Wij cischen het algemeen kiesrecht 1" Onder opwekkende marsohtonen verlieten dan gaandeweg de duizenden betoqgers het veld. Van tegenma-nifestaties bemerkte men niets, of men moest als zoodanig willen kwa- lificeeren 't optreden van enkele slagers jongens, die oranjepapier op hun fietsmand hadden gedaan, of het zwaaien met een enkel nationaal vlaggetje hier of daar. Ongelukken kwamen niet vooralleen kreeg de inspecteur van politie de heer Herfkens, van een al te beweeglijk politie- paard een trap tegen zijn linkerheen, even boven dc knie. Het voorbijtrekken van den stoet beloofde een zeldzaam schouwspel te wor den door zijn ontzagwekkende lengte. Reeds om 1 uur stelden de menschen zich in de Parkstraat en op het Plein 1813 op om den stoet te zien voorbij gaan. Het was een gegons en geroezemoes van stem men en op-cn-neer-gerij van rijtuigen van allerlei model, een h een-en-weer slenteren. En steeds meer groeide de men- schenmassa aan, totdat tegen een uur of drie het op de Vijverberg en in de Park straat zwart zag van de menschen. Einde lijk, circa kwart over drieën, komt de stoei aan. Vier agenten te paard reden voorop en dieven de menschen, die zich nog niet hadden opgesteld, naar de kanten van den weg als een kudde schapen terug. Meer dan 600 vaandels waren aanwezig en er scheen geen eind aan te komen. Het •eerste deel van den optocht was reeds op den Vijverberg, toen het einde nog ver in dc Parkstraat was. Het' publiek hield zich echt Hol- landsch kalm, wij zouden haast zeggen koud. Geen juichen, niets. Eindelijk, toen het eind van den stoet te zien was, kwam er een weinig vuur in de omstanders c.n maakten velen zich gereed den optocht te volgen. Honderden sloücn zich daarop bij den stoet aan, doch alles ging, dank zij de uitstekende regeling, goed. De stoet had ruim een half uur noodig om voorbij te trekken. Op de Plaats bevond zich -de burgemees ter jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. De dfeputatie die het petitionnement zou over brengen scheidde zich hier van den stoet af, waarna deze langzaam verder trok. Partijbestuur, comité en Actie en de Ka merfractie begaven zich nu, gevolgd door do rijtuigen met de doozen vol handteeke- ningen, onder de Gevangenpoort door, naar Ihet Binnenhof. In het gebouw der Tweede Hamei' ston den eenige kamerleden voor de ramen to kijken nl. de heeren Passtoors en Yan "Vliet en voor een der ramen van het vertrek der ministers bevond zich minister Kolkman. Vóór het ministerie van Binnenlandscae Zaken werd eerst een kiek gemaakt van de deputatie. Daarna werd het petitionnement door de Kamerleden Troelsfcra en Vliegen overhandigd aan den portier W. J. Kalff. Ka deze handeling weiden do doozen overgereikt, die van hand tot hand gaand*, netjes in de vestibule werden opgestapeld. Het waren 97 doozen inhoudende 317,000 ad haesi e-handteekeningen. De aanbieding van het petitionnement, en van de doozen was zéér vlug in zijn werk ge gaan. Langs den Korten Vijverberg 1 reikte de deputatie ten slotte weder den optocht die over den Langen Vijverberg was voort getrokken. De deputatie voegde zich weer in don stoet en men trok thans naar het meetingsterrein terug, waar de stoet ont bonden werd. De stoet had een dusdanige lengte, dat toen de kop weder aan dc Koninginnegracht kwam, de staart den Raamweg nog niet ver laten had. Daarom moest een wijziging in do route gebracht worden, aangezien de voorgeschreven weg voor zulk een langen optocht, te kort bleek. Mcr. ging thans rechts af, de Nassau-Dil- lenburgcrstraat in, om vervolgens langs Jan van Nassaustraat en W assenaarsohen weg weder op de Koningskade te komen. Op den Vijverberg bleek intusschcn dat do stoet reeds kleine gapingen vertoonde, aangezien verscheiden deelnemers het thans het juiste oogenblik achtten, om naar het station te snellen. Op het terrein van de betooging kwamen om 4 uur 20 de eerste vaandels binnen, een kwartier later verscheen het partijbestuur en toen om 5 uur 15 de heer Vliegen het spreekgestoelte betrad, om den stoet te ont binden, hoorde men nog in de verte de laatste muziekkorpsen naderen. De heer Vliegen zei in zijn kort slot woord, dat het gesmaal van de bourgeois- pers, over den Roeden Dinsdag morgen zou verstomd zijn, wanneer in haar nog een greintje waarheidsliefde huisde. Overigens verklaarde hij, dat waarschijnlijk het vol gend jaar wederom zou worden "betoogd, tot dat do stroom van den Rooden Dinsdag niet meer te keeren zou zijn. Alsnu werden ds vaandels opgerold en ging men onder het zingen van den Socialistcnraarsch uiteen. Do talrijke kïesrechtbetoogers verspreid den zich hierna weer over de stad, waar nog lang een roezemoezige stemming bloef heer- schen. In den vooravond vertrokken de meeste manifestanten weder, wat aan de stations een buitengewone drukte gaf. Le s avonds. Gisteravond werd op twee verschillende plaatsen de Roode Dinsdag min of meer feestelijk gevierd. In het stampvolle ge bouw „Concordia", lloogezand, spraken de heeren Duyg en Oudegeest de menigte geest driftig toe. En hetzelfde geschiedde in den tuin van het Geheelonthouderscafé in de Nieuwe Molstraat doei de heeren Ilagcraats ep Kleerckooper. De vergaderingen gingen zoudetr cenig incident uit elkaar. Ook de verdere avond ging Zonder inci denten voorbij. Alleen werden nu en dan naar het station trekkende groepen betoo>- ge.rs, dio socialistische- en kiesrechtliederen zongen, gevolgd door troepje® jongens, door wie „Oranje boven!" en andere liederen ge zongen werden. In een hoofdartikel „De roodgeverfds Lins- •dag" zegt „De N. Crt." o. m- "Wie was het ook weer, die de vrees hoeft uitgesproken, dat onze goede stad gisteren het toon eel zou worden van onlusten en bot singen Zoo hij zich op straat heeft durven be geven, zelfs langs den weg en op het uur van den sociaal-democratischen kiesrecht-op tocht, hij zal zich geen oogenblik benauwd hebben gevoeld. Het ging alles zoo kalm en onschuldig toe als op een landbouwten toonstelling. Waardoor deze langdurig en moeizaam voorbereide betooging zich onderscheidde, dat was door het aantal van haar deelnemers en door haai' saaiheid. Groot was het getal onder dc vele hon derden vaandels. Maar grooter was de saai heid van de betooging. Het begen goed: het partijbestuur voorop, Troelstra bijzonder op gewekt en jeugdig achter de muziek aan, als een begeleider op een uitgaansdag, en' in de breedc rij van bestuurders en Kamer leden opvallend het ernstig-revolutionaire hoofd van Wibaut, die voortschreed als de Homerische leeuw, „in het gebergte geboren, bouwend op zijn kracht". Daarna de rij tuigen met opgestapelde doozen vol 'adres sen, van clroog-officieel-statistisch aanzien waarboven in het eerste voertuig liet brecde hoofd van mevrouw De RoodeHeyermans uitkeek, ietwat angstwekkend om te aan schouwen. Dan een groote reclame-banier van „Het Volk" en lange Tijen röode lappen doek tusseben-latten van de afdeelingen der S,-D. A.-P. En vervolgen®, eindeloos, de vaandels yan vereenigingen, met de menschen er onder en er achter, mannen en vrouwen dooreen, soms een aantal juffrouwen van eiken leef tijd bij olkandei\ het van-alles.onthoudsters- typo zonderling talrijk vertegenwoordigd. Opvallend was voorts, zelfs onder deze enor me massa, het overweldigend aantal Joden. Over :t geheel, een menigte fatsoenlijke bur gerlieden in Zondags-pakjes, enkele ouden van dagen, vele zeer jonge, doeli bleek© lialve-heeren. Van kracht, zelfs van de physieke kracht, die wij kennen van de volksprenten, waarop een stoere werkman den kapitalist bij den strot grijpt, of die wij zien in bet werkelijke bedrijfsleven, van den arbeider, die zijn tijd niet spilt aan gezamenlijke wandelingen om een kiesrecht te eischen, dat hij reeds heeft van kiacht nauwelijks een spoor. Een zeer groot aantal ordelijke kiezers, met hun vrouwen, zusters of verloofden op een vrijen dag in het Haagje ziedaar de menigte, aan welke de heer Troelstra juist even te voren had crzëkerd, dat haar temperatuur om der wille van het proletariërskiesrccht tot zeer hooge hitte was gestegen Saai dat het was! Nu-en dan hieven er eens een paar het Vrijheidslied aan en een tiental neuriede slapjes mee en liet gezang zakte weg, voordat het vers uit was. Dan brachten de schettertonen van een lief hebberij-korps er een beetje fleurigheid in, maar enkele minuten daarachter zeulden de vermoeide rijen weer drenzerig voort. „Al lemaal rooie," allemaal roole," schreeuwden de roode bloemenverkoopers bij den toe gang van het land; cn wij hebben inder daad veel roodgekleurds gezien. Maar van een revolutionnairc gezindheid, van een vlammende geestdrift, ,van een stemming, die ook maar eeriigszins beantwoordde aan Troelstra's zwiepende dweperstaai of aan Mende Is' ophitsende armtriilingen, vaneen rooden Dinsdag in één woord wie van de toeschouwers van dezen optocht heeft ddórvan zelfs een oogenblik iets waar genomen Mocht de stoet iemand uit het talrijke pu bliek van omstanders geïmponeerd hebben, zoo zal het dan ook louter geweest zijn door zijn lengte. In zooverre beantwooidde hij aan zijn doel: de macht van het getal in beeld te brengen. Van de macht der idee echter gaf de betooging een bijster flauwen indruk. Voor herhaling zal men zich wijse lijk wachten; een volgenden keer, als het nieuwtje voor de kijkers er af is, zal zij bij uitstek vervelend zijn. Gemeenteraad van Oegstgecsh Voorzitter: de burgemeester. Aanwezig alle leden, behalve de heer Lubbe, die kennis had gegeven, dat hij de vergadering niet kon bijwonen. Onder de ingekomen stukken kwam voor de kennisgeving van de Koninklijke goed keuring der verordening, aangaande het retributiegeld door deze gemeente te vol doen, ingevolge een overeenkomst met Lei den. Voorts een schrijven van het trambe- stuur, waarin wordt verzocht nog een paar lantaarns aan den Rijksstraatweg den ge- heelen nacht te doen branden op dezelfde voorwaarden, als in een vorig dergelijk ge val bepaald vras. Volgaarne is de Raad be reid diet trambestuur daarin ter wille te zijn. Ter tafel komt nu een schrijven van Ced Staten, meldende, dat op 21 Sept. a. s. zal behandeld worden een reclame in zake den Hoofdehjken Omslag, dienst 1910, van den heer E. E van Santen, waarbij de Raad zich kon deen vertegenwoordigen. De Voor zitter wenseht die reclame nog even te be handelen en belegt daartoe een geheime zitting. Na heropening der openbare vergadering wordt besloten zich niet te doen vertegen woordigen. Ms tweede punt der agenda wordt behan deld een voorstel, om op sommige perces- len gronds bouwverbod te leggen. Aan de discussie nemen eerst deel de heeren Boon, Schuitenmaker en de Voorzitter: later on geveer alle leden, wanneer zij zich hebben geschaard om de kaart, voorstellende het uitbreidingsplan der gemeente. Als de Voorzitter alle geprojecteerde straten heeft aangeduid, waarop het voorgestelde bouw- verbod betrekking zal hebben, en gewezen heeft op de moeilijkheden, welke zonder dat bouwverbod in de toekomst zonden kun nen rijzen, wordt het voorstel met alge- meene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag merkt de heer Van der Spefc op, dat de bewoners van Oegstgeest, wonende tot aan de voormalige -zwem inrichting, zesmaal daags van uit Leiden hun brieven ontvangen, terwijl wel een 50- tal gezinnen in de onmiddellijke nabijheid er van, van uit Oegstgeest maar tweemaal worden bediend. Hij roept de medewerking van. den Voorzitter in, om in deze 2&ak ver betering te verkrijgen. Deze zegt, dat dit een aangelegenheid is, dio thuis behoort bij het bestuur de? Posterijenmaar verklaart ook, dat hjj in dezen gaarne zal doen, wat hij vermag. Dc heer Six vraagt, of aan B. en Ws. ook bekend is, wanneer de electrisoke tram zal gaan rijden. De burgemeester meent, dat er wel een datum bepaal*} is, maar kan toch niets stelligs meedeelen. Nog vestigt de heer Six de aandacht op Ihet harde pad langs den Rijnsburger weg. Hij maakt gaane gebruik van dat pad, vanwege de drukte op den straatweg, <Toch ondervindt steeds het onaangename van de puntige keien en steenens die er worden aangetroffen. De Voorzitter zegt, dat* de langdurige droogte daarvan *}e oorzaak is, dat de gemeentewerkers niet ove-ral te ge lijk kunnen zijn, doch dat de zaaik eerst daags wel in orde zal komen. Heffing eener Rijksinkomstenfielasting. Memorie van toelichting. De Minister van Einanciën schrijft om trent den inhoud van het gisteren door ons meegedeelde wetsontwerp, dat de taak die zijn voorganger zich had gesteld, toen hij liet ontwerpen eener wet tot heffmg eener inkomstenbelasting ter hand nam, kortweg wassamensmelting van de vermogens- en de bedrijfsbelasting tot één belasting. Dit het verkrijgen van één heffing, één pro gressie, één aanslag was het doel; voor het overige werden de belastingen zooals ze waren, in beginsel aanvaard, zoodat de daarin voorgedragen wijzigingen schier uit sluitend strekten tot het wegnemen van anomaliën waarvan men kan zeggen, dat zij op de eerste de beste gelegenheid wacht ten om te verdwijnen. Zoo met name de vrijstelling van den landbouw, de bereke ning der waardie van onroerend goed naai* de kadastrale huurwaarde, de verschillende behandeling van vruchtgebruik en lijfrente. Met allen eerbied voor den grooten arbeid van den Minister wiën het Nedeiiandsche volk de belastinghervorming van 1S921893 heeft te danken, heeft de minister Kolk man nochtans gemeend, in dit opzicht een ander standpunt te moeten innemen. Niet van samensmelting, wèl van uitbreiding kon hier sprake zijn; immers uitbreiding der be staande belasting op bedrijfs- en andere inkomsten tot de verlangde algemeen© ia- komstenbelasting. De beginselen nu der be drijfsbelasting, die reeds geruimen tijd be staat en die indertijd met de vermogensbe lasting de eerste stap op een geheel nieuw terrein is geweest die bij haai' wording een bedenke/lijken graad van verwantschap met het patentrecht, een belasting uit geheel andere tijden, heeft verraden die begin selen heeft de minister niet zonder opzette lijk critisch onderzoek willen overnemen, ook al heeft hij niet juist verwacht, dat groote belangen daarbij betrokken zouden zijn. Hij heeft dus, los van het bestaande, zich de vraag gesteld welke de beginselen eener inkomstenbelasting moesten zijn, en aan Ket antwoord het bestaande getoetst. Hebben daarna de beginselen m een enkel opzicht moeten wijkon voor een gewichti- gen opportimiteitsgrond, ten slotte ver toont het wetsontwerp toch vrij talrijke verschillen met de wet op de bedrijfsbelas ting. Omtrent het tarief schrijft de Minister, dat het zich aanvankelijk aansluit bij het tarief A. der bedrijfsbelasting, dat is het tarief voor de personen- die niet tevens in de vermogensbelasting worden aangeslagen. Tot en met een inkomen van f 1300 vindt men dezelfde belasting uitgetrokken. Verder klimt de belasting met f 1 hij het aangroeien van h'et inkomen met f 50 en van f 1500 af met f 2 bij het aangroeien van het inkomen met f 100, zoodat 2 pCt. van het accres wordt geheven. De belasting van het accres verandert bij f 2000 in 3 pCt., bij f 10,000 in 4 pCt. en ten slotte bij f 20,000 in 5 pCt. Bij liet ontwerpen van het tarief is onder steld, dat naast de inkomstenbelasting een vermogensbelasting zal worden geheven van f 0.50 voor iedere f 1000 waaruit de waarde van het vermogen bestaat. Daar het laagste inkomen waarvan belasting wordt gevorderd, zijnde volgens het ontwerp f 650, ten naasten bij overeenkomt met de naar 4 pCt. berekende opbrengst van een vermogen van f 16,000, zal de heffing der vermogensbelasting bij deze waarde kunnen aanvangen. Van vermogens beneden f 3000 wordt één pro mille geheven over de som waarmede de waarde van het vermogen het bedrag van f 15.C00 te boven gaat; derhalve van. f 16,000 f 1, f 17,000 f 2, f 28,000 f 13, f 29,000 f 14. Hierop volgt dan f 30,000 met een belas ting van f 15, zijnde pro mille. Opgave van peraonen, die rich te Leiden hebben gevestigd* C. Koclewijn en gezin, Doelensteeg 12, koopman. A. S. van Leeuwcp, Hoogewocrd 29. C. Nol en vrouw, Hoogewocrd 126, huis bewaarder. W. Banning, Nieuwe Rijn 106. J. van Dam, Rijnkade 1, electrïcien. N. C. Kist, PieterskerkgTaclit 3A. J. van Berkel, Bilderdjjkstraat 1, onder» wijzer. T. van der Ben en gezin, Van der Tast straat 4. J. H. Ohoufoer en gezin, Rijndijkstraat 98, sigarenmaker. B.Stijger en gezin, Kattenpoort 15, glo. zenwasscher. S. Groenendijk, Nieuwe Rijn 10, dienst bode. J. Eggink, "Witte Singel 46, 1ste luitenante paardenarts. H. R. Hoetink, Houtstraat 3. A. H. Wolvekamp, Haarlemmerstr. 143 huishoudster. A. Th. V. Veeren, Hooge Rijndijk 15- i C. Molenkamp, Rijnsburgersingel 4^ dienstbode. E. A. M. Rokken, Bilderdijkstraat 1.; G. B. Seiie, Rapenburg 42, kapper. W. G. L. Greven, Liefdegestioht Pelikaan straat, liefdezuster. P. J. H. du Croix, Noojdeinde 41, onder wijzer. J. J. C. Bakker, Jan van Goyenkade 29,- apotheker. Ook een kijk op do belasting op de publieke vermakelikhcdenV Gedicht iu huppelmaat en dat alleen rijmt, zoals 't rijmen kan. Er zijn mensen, die zo ernstig saai en suf zijn,' die zo braaf, taai en duf zijn, nooit uitgaan, o neenl v Zo maken potjes, i 1 1J - die wijze zotjes, als er veel zo waren, maakten ze de sta$ van Leiden zo dood als een steen. Die ernstige saaie sufferds, Die brave, taaie dufferds. Die wijze zotten, Uit die d'r potten, Moet eerst wat komen, of 'tis gemeen. Dan zijn er mensen, (Je zou ze verwensen) Die naar 't Haagje, naar Duitsland, ja overal heen; Tientjes, honderdjes, ja duizendjes missehiei^ brengen en in Leiden geen duit meer, dan, precies noodig is, besteen; v Dat zijn wel geen zotten, Maar uit die d'r potten Moet de stad van Leiden ook wat nemen,- of 't is gemeen. Maar de mensen, die in Leiden, hun geld besteen^ Die pilaren zijn van de komedie, Du Nord, en andere vermakelikheen^ Die mensen, die meken, Dat Leiden niet" zo dood als een steen is, Die mensen, die maken, Dat niet ieder, die hier niet hoeft te zijn- maar dadelik heen as, Dio mensen extra te laten betalen, dati is van Leiden, dom en ondanki baar Kortweg gemeen. L. B. j Mijnteer de Redacteur! In uw geacht blad van jl. Zaterdag, komt voor bet verslag van den Raad der ge meente. Naar aanleiding van het daarin vermelde, verzoek ik plaats voor het vol-, gen de. Uw verslaggever, die de Raadszitting van Maandag te voren niet heeft bijgewoond,., heeft waarschijnlijk omtrent het in dio zit ting verhandelde, zijn licht bij derden op* gestoken en deze hebben 'hem blijkbaar min der juiste gegevens verstrekt of wel uw, verslaggever heeft hen minder juist begre pen. Behalve meerdere onjuistheden, waarop ik niet zal ingaan, wordt den Voorzitter in. den mond gelegd, als zoude hij gezegd heb ben: „De Burgemeerster is er ook voor, dat' ik aanblijf als Wethouder." Ik heb geducht, dat ZEd. zelf dit in uw, blad zou tegenspreken, nu dat niet bet ge* val is, zie ik mij genoopt mede te deelen, dat de Voorzitter dit beslist niet gezegd heeft, hij kon dit trouwens niet zeggen, waar hij den Burgemeester na de Raadsver gadering van 5 September jl. niet heeft ge sproken, deze op 6 September met verlof is gegaan en de Voorzitter volgens zijn eigen verzekering met den Burgemeester geen. voeling heeft gehouden. De heer Van Eg- mond weet dus niet en kon. niet weten* hoe de Burgemeester over de zaak denkt., Met dank voor de plaatsing, teeken ilk* Hoogachtend, Uw Dw. Dr. D. OUWEHAND Az Wethouder* Katwijk-aan-Zee, 19 September 1911. "Wassenaar. Veiling van 19 Sept. Kropsla per 106 1 a 2.80. Rabarber per 100 bos f 2. Zuring oer ben ƒ0.10. Rasper wf en per kilo 0.25 a 0.30. Snijboonen per 100 0.25 a f 0.30. Prinsesseboonen per 100 ƒ0.04 a 0 07. Kroten per bos f 0.02 a ƒ0 03. Kom kommers per 100 2 a A3.ó0. Appelen per kin f 1.05 a f 1.40. - Aardappelen per kin f 1.20. Roode kool per 100 12 a 15. Groene kool per 100 2a 3.50. Eieren per 100 /6a ƒ6.50. Kippen per stak ƒ0.50 a 0.60. Konijnen per stuk f 0.40 a 0.60. Loosdaiucu, 19 Sept. Groeatenveiling. De vol gende prijzen werden betaald: Bloemkool lste soort f a 2de soort a per 100 stuks. Komkommers (Eng.) lste soort ƒ4.70 a ƒ6.80, 2de soort f 1.30 a 2.50 3de soort f a per 100 stuks. Salade l9te soort ƒ4.40 a ƒ5.30, 2de soort ƒ1.80 a ƒ880 per 100 krop. Peen lste soort ƒ5.10 a f5.70, 2de soort f 8.8Q a ƒ390 per 100 bos. Prei ƒ2.10 a ƒ2 70. Rabarber 1 50 a f 1.80 per 100 bos. Peterselie 0.80 a 1.20 per 100 bos. Spinazie ƒ0.20 a ƒ0.29 per mand. Postelein f 0.25 a ƒ0.83 per mand. Radijs a per 100 bos. Raapstelen a f per 100 stuks. Furmerend, 19 Sept. Heden waren aangevoerd 135 9tapels kaas. hoogste prijs voor fabriefcs- f 41, boeren- ƒ40, middelbare 40. Handel vlug. Sneek, 19 Sept. Boter. Aanvoer 6/4 en 1/8 v. Prijs le keur 57.50. Bij de vereeniging; le keur ƒ574. Fabrieksaaavoeren 10/3 en 29/6 v., 59 a Noteering van de commissie der vereeniging voor boter- en kaashandelaren in Frioslandle soort ƒ60*

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 6