Kort Verslag Tweede Kamer.* LANDBOUWTENTOONSTELLING TE LEIDEN. Aan alle dingen komt een einde Zop is (br ook een eind gekomen aan de maanden lange voorbereiding tot de Landbouw te n- jfeoonstelling van de afdeeling Leiden en Omstreken van de Holl. Maatschappij van liandbouw. Heden dan fcad de plechtige opening plaats. Men heeft het moeten doen zonder (vorstelijke personen, zonder den Minister Van Landbouw, Handel en Nijverheid zelfs. Q?och waren er tal van autoriteiten en spe cialiteiten op gebied van land- en tuin bouw tegenwoordig. Al vroeg was het in den omtrek van het «tentoonstellingsterrein en van „Zomer- ïorg", waardoor men de tentoonstelling ook kon bereiken, vanmorgen druk, waartoe [trouwens de aanstalten voor de vliegdemon- btraties ook medewerkten. Met den trein van 10-31 kwamen de Directeur-Generaal, en de Inspecteur van den Landbouw, het Hoofdbstuur der Holl. (Maatschappij van Landbouw en andere ge- jaoodigden aan, .en werden door het ten- Jtoonstellings-comité ontvangen. Vandaar ging men met gereserveerde trams naar het Raadhuis, waar Burgemeester en Wet houders, Secretaris en verschillende hoofden van dienst, benevens verscheidene [Raadsleden hun opwachting maakten. In de kamer van B. en Ws. werden de .Vertegenwoordigers der Regeering, liet 'Hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van [Landbouw, het hoofd- en andere comité's 'der tentoonstelling, namens het gemeente bestuur door den burgemeester, jhr. De Gijselaar, welkom geheeten. Hij sprak ongeveer als volgt: „Mijnheer de Directeur-Generaal van den [Landbouw, Heeren Leden van het Hoofd bestuur en van het Bestuur van. de Afdee ling Leiden van de Hollandsche Maatschap pij van Landbouw. Verdere aanwezigen. Van harte heet ik U allen, uit naam van het Bestuur van de gemeente Leiden en "vdc uit naam van de ingezetenen dezer iad, welkom binnen de muren van dit al- 2mde Raadhuis. Het besluit, om de Algemcene vergade ring van de Hollandsche Maatsohapp van Landbouw op den 13den September 1911 te Leiden te houden, werd door het Ge meentebestuur met ingenomenheid begroet, èn om do eer die de gemeente daardoor te beurt viel èn om de levendigheid en drukte, die de tentoonstelling meestal onafscheid*n. lijk aan de jaarvergadering verbonden, bin nen, onze gemeente zal brengen. Lang reeds, juist 19 jaren, is het gele iden, dat de Algemeene Vergadering, ge volgd door een tentoonstelling, binnen Lei den plaats hadf'en dit is nog maar ten deele .waar. Voor 19 jaar namelijk moest Leiden zelf weer de gastvrijheid eener naburige ge meente inroepen en mocht die ook genie ten; het Raamland van de gemeente Lei den, waarop de tentoonstelling gehouden werd, lag toen nog onder dk gemeente Zoe- ._;terwoude. Thans zijn wij in staat volle gastvrijheid te verleenen en we doen dat met lust en op gewektheid, omdat Leiden veel voelt voor den Landbouw, veel voelt voor de Holland sche Maatschappij. Wel is waar beoefenen niet velen onzer ingezetenen het landbouwvak, gevolg van de geringe territoriale uitgebreidheid on zer gemeentedaarentegen is echter Leiden te beschouwen als de metropolis van een Igroote welvarende landbouwende streek; landbouw in den ruimsten zin van het woord genomen. Is de landbouw nog steeds de hoofdbron Van ons volksbestaan, wij liggen hier te midden van een groot aantal gemeenten, waar land- en tuinbouw, bollen-* boem- ©n Vruchtencultuur en speciaal veeteelt en zui velbereiding de voornaamste bronnen van welvaart voor de groote meerderheid der bewoners zijn. Binden ons dus vele handen aan de land bouwende streek, in welker midden wij zijn gelegen, binden ons vele banden aan den landbouw zelf hoe zouden wij dan geen sympathie gevoelen voor de Hollandsehe Maatschappij en. haar afdeeling Leiden De Hollandsche Maatschappij, die sedert baar oprichting in 1847 zooveel gedaan 'heeft, om den, hoofdtak van onze nationale productie omhoog te werken, oio handelde en steunde toen geen ander nog dacht om de hooge belangen, die op het spel konden staan. Heeft ook niet de Holl. Maatschappij jden stoot gegeven tot oprichting van het 'Boter-contróle-station in Zuid-Holland en van de beide kaas-controle-stations in de itweo Hollandsche Pro-vinciën? Is aan haar niet te danken de instelling van de Zuivelpcmsulentsohappen in Zuid en Noord-Hclland Doch genoegmeer bevoegden zullen zon- eenigen twijfel dezer dagen wel doen uitkomen, al het nut dat d© Hollandsche Maatschappij reeds stichtte en nog steeds blijft stichten. Niet onvermeid mogen hier ook blijven de groote belangstelling en groote steun door de Hoogo Regeering in latere tijden aan den landbouw betoond en geschonken. Namens de gemeente breng ik hiervoor mijn oprechte hulde aan d©n hier aanwezigen Di recte u r -Gen eraal. Doch ook de Regeering en de Vroedschap dezer stad is niet achtergel-leven. Hoe kon het ook anders. Geeft onzo sleutelstad niet haar naam aan een voortreffelijk en uitermate smake lijk zuivel product, en voert dat zuivel product niet hetzelfde wapen als wij? Leiden is clan ook bij den landbouw he kend om haar bloeiende vee-, boter-, kaas-, groenten- en oofmarkten, en het valt- met jfce ontkennen, dat Leiden, voorzooverre het in haar vermogen - is, veel in het belang yan die markten doet. Ik noem hier slechts de belangrijke ver grooting van de veemarkt in. 1905, de op richting van een vette-varkensmarkt, den bouw van een weegloods, de oprichting van een yt^lingsloods voor groenten en ooft, en ten slotte de stichting van het Abattoir, een inrichting in het belang van den land bouw evenzeer als in dat van vleeschhoüwer en consument. Wellicht zou binnenkort de instelling van een paardenmarkt nog bierbij genoemd kunnen worden. En dat de verbeteringen en vergrootin gen van de veemarkten den bloei dier markten heeft doen toenemen, dat bewijst wel het feit, dat sedert de vorige landbouw tentoonstelling in deze gemeente, dus sedert 1892, het aantal jaarlijks ter markt aangevoerde runderen is gestegen van 26000 tot 44000; bet aantal kalveren van 5000 tot 7000; het aantal schapen en lam meren van 92000 tot 100,000, en het aantal varkens en biggen van 17000 tot 64000. Het zij mij vergund thans nog een enkel woord over de zoo straks te openen ten toonstelling te zeggen. Zeer zeker vallen hoogelijk te roemen de onvermoeide werkkracht en de onvermoeide werkzaamheid van het Bestuur 'der Leid- sche afdeeling en van de verschillende sub commissies, die afpand© op liet onlangs verschenen programma, inderdaad, al wat mogelijk is, gedaan hebben, om de tentoonstelling goed te doen slagen, en zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. r Ontmoedigd en mistroost^ gestemd moet wel het afdeelingsbestuuf geïtveest zijn, toen in de eerste maanderiidezes jaars, als 't ware in het zicht der tentoonstelling, het mond- en klauwzeer uitbrak en zich zeer snel allerwegen heen verspreidde. Een oogenblik werd er soms gemompeld „de Tentoonstelling gaat niet door,'' doch de moed van het Bestuur verflauwde niet; het zette met nieuwen ijver zijn werk voort, en ik ben er van overtuigd,, dat-, als straks de tentoonstelling geopend is al zijn dan ook de belangrijke afdeelingen groot en klei vee moeten vervallen dat dan zal blijken, dat deze tentoonstelling uitmun tend gesla-agd is, dank zij de vele en be langrijke inzendingen in de afdeelingen zuivelproducten, landbouwwerktuigen, tuinbouw, vruchten- en bloementeelt, paar den, pluimvee, enz., enz. Bovendien zal door de uitstekende zor gen van de feestcommissie en van de Com missi© voor het concours-bippique voor de noodige attractie-s gezorgd worden, zoodat aan het nuttige en interessante het aange name zal gepaard gaan, Wanneer ik thans eindig dan doe ik dat met den wensch, dat de Algemeene Verga dering op morgen belangwekkend en goed bezocht moge zijn, dat de Landbouwten toonstelling talrijke bezoekers tot zich mog© trekken en goed moge slagen, dat de Landbouwbelangen èn door de vergade ring èn door de tentoonstelling gebaat mogen worden, en dat deze landbouw-Week in Leiden er toe zal bijdragen, om «leo band tusschen burgerij en bewoners van de omliggende gemeenten meer en meer te versterken. Dat zij zoo." De voorzitter van het Hoofdbestuur der Holl. Maatsch. van Landbouw, ror. C. P Zaayér, dankte in een geestige toespraak voor de gulle ontvangst ten Raadhuize en 'voor de vriendelijke woorden door den bur gemeester gesproken, namens het gemeen tebestuur, dat op zoo onbekrompen wijze de afdeeling in haar poging om de ten toonstelling mogelijk te maken, steunde, en sprak de verwachting uit dat door deze medewerking zij zoü slagen, en eindigde met de beste wenscben voor het welzijn van deze stad en haar wakker bestuur. Nadat de eerewijn was rondgegaan, en de heeren nog eenigen tijd hadden getoefd, reed men met gereserveerde trams naar den Rijn/sburgersingel, en ging men van daar te voet door den hoofdingang naar het terrein, waar de andero genoodigden, waaronder tal van dames, reeds in de ont vangkamer van het hoofdgebouw hadden plaats genomen. De voorzitter der Tentoonstellingscom missie, mr. A. J. Fokker, nam daarop het woord en heette allereerst hartelijk welkom de vertegenwoordigers der Regeering, den Directeur-Gen. van Landbouw, den heer Van Hoek, en den Inspecteur van den Land bouw E. B. Löhnis, Burgemeester en Wet houders en leden van den Raad,> de, leden van het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van LandbouWjfen verder allen: di© deze; plechtigheid met hun tegenwoor digheid vereerden. Met een enkel woord huldigde hij de na gedachtenis van twee mannen, die tijdens de voorbereiding der tentoonstelling aan hun gezinnen en de Maatschappij ontvielen. In de eerste plaats herdacht hij wijlen mr. De Marez Oyens, wiens naam met de eerste regeeriDgsbemoeiing met den Land bouw is saamgeweven, die als voorzitter van den Nederlandschen Tuinbouwraad een plaat© in bet eere-comité der tentoon stelling aanvaardde, en daarmede de bij zondere beteekenis erkende, die een land bouwtentoonstelling in deze streek ook voor den tuinbouw heeft. Verder wijdde hij een woord aan wijlen het bestuurslid der afdeeling, Jaeobus de Graaf, die aan de voorbereiding der ten toonstelling een groot aandeel beeft gehad, doch haar voltooiing niet mocht beleven. Hierna gaf hij uiting aan een gevoel van dankbaarheid jegens alien, die de tentoon stelling moreel en financieel steunden. Allereerst jegens Z. K. H. den Prins der Nederlanden, die welwillend het bescherm heerschap aanvaardde en evenals H. M. de Koningin en de Koningin-Moeder vooTging in het schenken van medailles. Ook bracht spr. dank aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel voor den steun door 't toekennen van een Rijks subsidie verleend, en aan de gemeente Lei den, die een deel van het risico, dat de in richting der tentoonstelling met rich brengt, op zich nam, en een terrein ter be schikking stelde, mooier wellicht dan elk ander, waarop ooit een landbouwtentoon stelling werd gehouden. In het bijzonder richtte hij zich in dit verband tot den bur gemeester, jhr. De Gijselaar, die ook als voorzitter van het eere-comité bij deze tentoonstelling een bijzondere plaats in neemt. De voorzitter dankte o- m. ook nog den heer Croesen voor den steun en de voorlichting der tentoonstellingscommissie verleend, en den ijverigen secretaris, jhr. Six, die zich onvermoeid wijdde aan de voorbereidende werkzaamheden. Komende tot de inzenders gewaagde de voorzitter in de eerste plaats van de be langrijke Regeeringsinzendingen, waarvoor hij den Directeur-Generaal dankte, en de ambtenaren die daarbij hun voorlichting en steun verleenden. Deze inzendingen geven als geheel een uitnemend' beeld van den ar beid der regeering ten bate van den Vad ir landschen landbouw. Als de voorteek-enen niet bedriegen, zal deze tentoonstelling slagen, meende de voorzitter. Het zou struisvogelpolitiek zijn niet ruiter lijk te erkennen dat op deze tentoonstel ling een rubrielk ontbreekt, die haar waarde zeer zou hebben verhoogd, een rubriek, die zou hebben kunnen doen zien hoe de vee teelt is voortgeschreden en hoezeer 't ver- eenigingsleven Op fókkerijgebied in Zuid- Holland een niet minder hooge vlucht heeft genomen dan elders in den lande. Helaas,de omstandigheden hebben het anders gewild, zeide spr. Het mond- en klauwzeer is van onzen bodem nog niet geweken, al werd beweerd dat do Hollanden uitgeziekt- waren. Al werd door menigeen onder ons uit langdurige ervaring betwijfeld of uit een oogpunt van besmetting er wel reden be stond om de afdeelingen Groot- en Kleinvee niet te laten doorgaan, van den uitkijk op den Haagechen toren die ons, geheele vader land overziet, werd anders geoordeeld. En in volle vrijheid en in het besef dat de Di recteur-Generaal geen zoo smartelijk op te volgen advies zou geven, indien dringende redenen dat niet onvermijdelijk maakten werd het besluit genomen dat in den boe zem der afdeeling tot critiek aanleiding gaf, een oriticka die gemakkelijk kan wor den geoefend, omdat zij met bet dragen der verantwoordelijkheid niet gepaard V, Gelukkig hernam spr dat wij tegenover dit verlies mogen wijzen op een afdeeling Zuivel, die in belangrijkheid evenredig is aan de zorgen aan haar voorbereiding besteed. Zal van cPeze tentoonstelling, zoo vroeg de heer Fokker ten slotte, als zij gesloten is, gezegd kunnen worden dat zij den land bouw op de baan van den vooruitgang een schrede verder heeft gebracht? Wanneer hét zien van vooruitgang tot meerdere ar beid aanspoort en een prikkel is tot nieuwe kracht en inspanning, dan durft spr. on middellijk deze vraag bevestigend beant woorden. In het vertrouwen dat ook anderen na de tentoonstelling te hebben bezichtigd er zoo over zullen denken gaf spr. nu het woord aan den Directeur-Generaal om de tentoonstelling te openen. De Directeur-Generaal deed dit na een rede, waaraan wij het volgende ontleenen: Spr. sprak er zijn vreugde over uit, hier een enkel woord te kunnen spreken. Hij herinnert aan de véle goedgeslaagde Land bouwtentoonstellingen in het Tessort der Hollandsche Maatschappij, en vooral aan de tentoonstelling van11907, die aan ons land de groote beteekenis openbaarde van onzen landbouw, en tevens een uitstekend demonstratief leermiddel was. Want wat het buitenland reeds eerder heeft ingezien, moeten ook wij begrijpen, dat exposities als deze, leerscholen zijn voor den prak- tischen landbouw. Daarom werd in 1906 op initiatief van den Prins der Nederlan den de Koninklijke Nederl. Landbouwver- eeniging opgericht, die zich ten doel stelt adviezen te geven voor exposities, maat schappijen, enz. De besturen van maatschappijen, die van de beteekenis van een goede landbouwten toonstelling overtuigd zijn, moeten er zich van doordringen, dat deze nimmer het ka rakter van een gelegenheid voor aanschou welijk landbouwonderwijs verliezen. Wenschelljk is dat iedere maatschappij een tentoonstellingscommissie bezit, die met de Koninklijke Yereeniging voeling Koudt. Thans gebeurt- bet niet zelden, dat expo sities als dezó worden saamgebracht door comité's, die de noodige ervaring missen. Spr. wijst nog op enkele andere punten. Men moet den tijd voor de voorbereiding eener tentoonstelling niet te kort nemen. Eén jaar is te weinig. Men moet daar mins tens twee jaar te voren aan beginnen opdat alles goed in orde kome. Ook zal dan de financieel® zijde van zulke ondernemingen beter knrflien worden overwogen, en tot haar recht komen. Ook beveelt spr. aan, dat de landbouw- maatschappijen eenig overleg met elkaar plegen bij gelegenheid van tentoonstellin gen. Dit zou bevorderlijk zijn aa>u het ver krijgen van meerderen steun van Rijkswege zoowel wat geldelijke bijdragen betreft, als in den vorm van inzendingen. Versnippering van kracht maakt goeden steun van 't Rijk moeilijk. Daarna dankt spr. voor het wel komstwoord hem toegeroepen. Hij wijst op de teleurstellingen bij deze toontoonstelling ondervonden. Droeve familieomstandighe den, die den voorzitter in den aanvang be letten zijn voortvarendheid aan het doel te geven. Daarna kwam het mond- en klauwzeer! Spr. herinnert, dat het niemand meer dan hem leed heeft gedaan, dat hdj in verband hiermee moest adviseeren tot weglatirvan de rubrieken groot en klein vee. Wij betreuren dit allen, zoowel omdat deze tentoonstelling er onder lijdt, als om de oorzaak zelf, de gevreesde ziekte, die onzen landbouwers zooveel schade berok kent. Maar spr twijfelt niet of desniettegen staande heeft het comité alle krachten in gespannen om deze expositie te maken tot een waardige, die tevens een leerschool zij voor aanschouwelijk landbouwonderwijs. Spr. hoopt dat zij sluimerende krachten zal opwekken, en zal bijdragen tot den bloei van den landbouw in het algemeen, en van dien in de omgeving van Leiden in het bij zonder Vervolgens verklaarde spr. de tentoon stelling voor geopend. Hierna werd de tentoonstelling door de genoodigdc-n onder leiding van de leden van. do respectievelijke commissiën bezichtigd. Wij maakten de rondwandeling mede en ge ven hier onze indrukken- weer. Het hoofdgebouw zoowel als de verschil lende bijgebouwen, geven voldoende ruimte voor beweging. In het hoofdgebouw, waar van gisteren reeds dè Vlaggen vTooljjk wap perden, bestaat, behalve de bestuurs- cn de perskamer, uit twee vleugels, waarachter, behalve allerlei gemakken voor de bezoe kers. de stallen der tentoongestelde paarden. Hier treffen ons allereerst de Rijks-inzeri- dingen, ter opluistering geplaatst, welke wetenschappelijke afdeeling de zijstands van den westelijken vleugel geheel innemen. Uit wetenschappelijk oogpunt zijn zeker zeer be langrijk de vele praepaxaten van de Rijk©- serumiiirichting te Rotterdam, waarbij or ganen van aan besmettelijke ziekten gestor ven dieren, cultures van bacillen, enz. Tee- keningen en afbeeldingen aan den wand demonstreeren de veelzijdige werkzaamheden van deze Rijksinrichting. Van geheel anderen aard, doch niet min der "belangrijk, zijn de inzendingen van het Rijkszuivelstation, waarbij zich de inzen dingen van de verceniging het boter-con. tröle-station in Zuid.Holland aansluiten, zoo als ook de collectie hulpmiddelen ten dienste van het zuivel consulent-schap in Zuid-IIol- land. Hierop volgt de étalage van de Kaas- contróle-stations in Zuid.Holland en Noord- Holland. De eindwand wordt ingenomen door een inzending van de Vereend ging van Kaas handelaren in Zuid-Holland, die een eigen aardige tegenstelling vormt. Aan den eenen kant ziet men hoe de .kaas wel en aan den anderen kant (in de z.g. gruwel kamer) hoe zii.njet moet worden bereid. Het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn étaleert allerlei toestellen en werktuigen, voor grondonderzoek, enz., waarbij tegelijk kunnen genoemd worden de modellen van werktui gen, dieren, planten en bloemen van de Rijksl an dbcuwwin ter school te Dordrecht. De middenstands in dezen vleugel zijn geheel gevuld met zuivel, voornamelijk kaas van fabrieken ©n particulieren. Noemen wij hier ook do hoogst belangrijke inzendingen der gezamenlijke gemeentelijke keuringsdien sten te Rotterdam, Leiden, Den Haag <fn Dordrecht. De oostelijke vleugel levert zoo mogelijk nog meer verscheidenheid op. Hier trekt dadelijk de aandacht d© kolosale inzending van de Rijkstuinbouwwinterschool te Bos koop, waarhij vooral moeten worden genoemd een collectie niet in den handel zijnde werktuigen. Ook mag niet worden overge slagen do interessante zending van de „Land bouw Onderlinge", wier grafische, voorstel, iipg en afbeeldingen ccn duidelijk beeld geven betreffende de inrichting en ontwik keling van deze instelling. Verder merken wij langs de zijwanden nog inzendingen van particulieren: verschillende hoefijzers, zeven, enz. Tegen de noordelijke eind vlakte exposeert D. Köring, zadelmaker te Gouda, een mooie Verzameling zadelmakerswerk. Deze inzender herinnert er aan hoe hij in 18S0 en '92 tijdens de toen gehouden landbouwtentoonstellingen te Leiden, ook exposeerde en bekroond werd. De middenstands worden gevormd door groote vitrines: T. Duivis, Jzn., te Koog- aan-de.Zaan, komt uit met koeken cn oliën Wessanen en Laan, te Wcrmerveer, expo- ceeren verschillende voeder-artikelen; Claas Honig en Zn. te Koog-aan-de-Zaan, étalee- loeren lijn- en raapkoekenLecndert van Hcyningen', te Vlaardingcn, heeft er een étaïagekast miet verschillende veevoeders, voornamelijk Sesamkoeken, waarbij een Se- samplantje in groei, ©venals ook de Coöpe ratieve Veevoederfabriek „De Boerenbond" te Utrecht, de.broodfabriek „Ceres", te Lei den, en de firma Stoutcnhêek, te Overschie, exposccren veehrood, en Naamlooze Vennoot schap Fabriek van Verduurzaamde Levens middelen voorheen W. Hoogenstraatcn en Co., te Leiden, heeft 'Cr een zeer groot© vitrine met verduurzaamde levensmiddelen; de lieer A. van der "Weyden Cz., stoom vóe- derfabriek „American", te Vlaardingen, komt uit met een groote collectie brood; de N. V. voorheen Sillevis en Rutten, te Leiderdorp, étaleert lijnkoeken, zooals de stoomgortpel- lerij van de firma Zwaardemaker te Zaan-, daim, gortmonsf.ers en voederartikelen. Als wij nu nog noemen de reclamcflcsch met Nutricia's zuivel artikelen in het midden van het hoofdgebouw, dan hebben wij het voor naamste genoemd, waarvan veel een nauw keurige bezichtiging overwaard is. Komen wij buiten hot hoofdgebouw, dan valt de aandacht in de eerste plaats op de groote overdekte machincgalerij, met zeer interessante stands op het gebied van zui velbereiding, land- en tuinbouw en fabrieks nijverheid zelfs. Verschillende machines ziet men in werking. Op deze afdeeling komen wij nader terug. Een eigen tent hebben o.a. de. Ned. Gist en Spiritusfabriek te Delft, de Suiker-raf finaderij voorheen Spahler en Tetterode te Amsterdam en Nijmegen; "W. C. Br assem, te Amsterdam, met Robson's veevoeder, even-4 als de verkoopers van Ollendorff's opgeloste Poru-Guano, welke stand aan weerskanten een tuintje met bloemen heeft aangebracht. In een groote tent is de afdeeling Pluim vee ondergebracht met een kleine 200 inzen dingen. Hierbij is een 'wedstrijd in het op- kweeken van kuikens. Een 15-tal personen ontving van het Comité een twintigtal piep kuikens on deze mogen nu wedijveren om trent de beste en-gelukkigste wijze van op- kweeken. Er zijn daarbij nogal groote ver schillen op te merken. In de richting naar „Zomerzorg" en „Zo» racrlustvindt men de tent, .waarin de Ca nadian Pacific-Spoorweg.Maatschappij haar bioscoop-voorstellingen houdt en even verder treedt men onwillekeurig den interessanten Japanschen tuin binnen, waarvan wij reeds eerder een beschrijving gaven. Do vcrbindingslrug voert ons eindelijk in de tuinen en zalen van „Zoineizorg" en „Zomerlust", waar, dank zij den zorgen van de afdeeling Leiden van de Maatschappij voor Tuinbouw- cn Plantkunde, de afdeeling tuinbouw-, vruchten-, bloemen en bollenteelt is ondergebracht. De bezoekers "mogen niet verzuimen deze in alle opzichten belang rijke inzendingen te bezichtigen, waarop wij eveneens nader terug willen komen. Laten wij dit zeggen, dat deze étalages het beste leveren, wat op dit gebied te vinden is. Tot het hoofdgebouw terugkeerend, ves tigen wij nog de aandacht op een 50-tal paar den, hengsten en merriën, waaronder met veulens, waaronder zeer fraaie exemplaren. Bekroningen. Afdeeling zuivel (Boter). Jury de heeren A. Bos en A. Costeris, te Den Haag, en C. Ncordam, te Zegwaard. a. Nedorlandsche gezouten boter, voorzien van het Rijks merk en een beschrij ving der bereidingswijze in Va Leidsche fus ten 23 inzenders: 1st© prijs ad f 30 met eere-prijs, een groote zilveren medaille, uit geloofd door H. M. de Koningin-Moeder: Coöperatieve Stoomzuivelfabriek en Melk inrichting Eefde, bij Zutphen. 1ste prijs: Coöp. Stoomzuivelfabriek te Beilen, idem te Holten en idem te Koekange. 2de prijs f20: Coöp. Stoomz.fabr. t© Wilp, bij Deventer, idem te Goor en idem te Hcino. 3de prijs: f 5. Zuivelfabriek te Enschedee, idem te Giessen Nieuwkcrk, idem te Achtc- veld en idem te Dalen. Diploma: Coöp. Stoomzuivelf. te Giet hoorn, idem te Lochem cn idem te Hay el te. b. Ned. gezouten boter voorzien van het Rijksmerk, uitsluitend van landbouwers in Noord- en Zuid.Holland, die de melk hun ner éigen kaaien zelf verwerken. 3 inzen ders. 1ste prijs: P. v. d- Geest, Oud-Ade, gem. Alkemade, 2de en 3de prijs niet toege kend. Goudsche kaas. A. Bereid uit volle melk, bevattende ten minste 45 pCt. zuiver melk vet in de droge stof en voorzien van heb con trolemerk van het Kaascon trólestation Z. Holland 10 inzenders. 1ste pr. gouden me- dgijle: W. J. van Beusekom, Hekendorp; 2de pr. verg. zilv. medaille niet toegekend. 3do pr. zilv. medaille en f5: M. C. Piek Czn., Oudshoorn; 4de prijs zilv. medaille: A. J. van Rhijn. Wad dings veen Eervolle vermelding A. Breedjjk. Waddings veen. Gpudscho kaas van 6 tot 10 K.Gkv 4 stuks. 34 inzondingen. Eereprijs: Groote zilveren medaille, .uitgeloofd door H. M. de Koningin A. Ouddijk, Moordrecht; 1ste prijs: M. Th. Kompier Zocterwoude. S. Moons, Reeuwijk. 2de prijs: A. Vexboon Jr., Voorschoten, A. Rcineveld, Waddings veen, B. den HeTtog Pzn. Oudshoorn; 3de prijs J. Naber, Bloe- mendaal bij GoudaW. J. den Hertog, Oudshoorn. 4de prijs M. C. Piek, Ouds- hoorn, wed. A. v. den Heuvel Moordrecht en Leondert de Vries Jzn. Gouda. Eervolle, ver melding W. J. den Hertog Óudslioom. Het L u n a.p ark. Tegen twee uur werd het Luna-park geopend. Het tentoonstellingsccmité en vele genoo digden begaven zich naar deze afdeeling, wcllce, als de toeschouwers moé zijn van al het kijken naar gewichtige dingen op de tentoonstelling, uitspanning en ver- poozing in .ruime mate aanbiedt. Hier wer den zij ontvangen door de feestcommissie, wier voorzitter, de heer H. W. Caken, in ©en krachtige improvisatie zich tot den voor. zit ter en de verdere leden van de tentoon stellingscommissie, alsmede tot den burge meester richtte met een hartelijk welkom, en dankte voor den steun en de mederwer- king bij h-ctl tot-stand-brengen van het Luna-park ontvangen. Hij stelde de aanwe zigen dadelijk in kennis met de wet van Luna, waarvan het ©enig artikel luidt„Z ij t op het Lun a-p ark vroolijk, komt er dikwijls en blijft er lang" en ver trouwde, dat allen zich wel stipt aan deze wet zullen willen houden. Dank zij de loyale wijze, waarmede het tentoonstel ling«comité de feestcommissie, zoowel geldelijk als met afstaan van ter rein tö~ gemoet kwam, is het mogen geluk ken hier het eerste Luna-park in Neder land te doen verrijzen, waartoe vooral dei heer Mulder zoo krachtig heeft meegehol pen. Aan hem is het te danken, dat alles thans gereed is en tip-top in orde. Met den wensch, dat het er goed moge zijn en dat er veel genoegen zal worden gesmaakt, gaf de lieer Gahen liet woord aan den heer Fokker, die het daarna met een kort woord opende, daarbij herinnerende hoe het de heer Cahen is geweest, die het Lunapark heeft tot stand weten te brengen. Hij bood hem daarvoor namens het ten- toonstellingsoomité een f raaien krans aan. Dat bij deae gelegenheid ~de eerewijn ook niet ontbrak en dat er een opgewekt, stemming heersohte, behoeven wij nauwelijks te zeggen. De verschillende inrichtingen, waar van wij later nader iets zullen vertellen- werden nu bezichtigd. Hiermede waren de offjcïcele plcclrtigh© den voor dezen dag geëindigd. Het hoofd- ccmité met den Directeur-Generaal cn den Inspecteur van den Landbouw, den burg©, meester en enkele andere genoodigden, ver- cenïgden zich aan ©en gemcenschapperijken lunch. De trek wa» daaraa naar het ,,Ajax"-ter- ïein, waar men Wijnmalen wilde begroe ten, die zioh tot zijn vliegdemonstraties voor bereidde. Wij stellen on®e abonnés in de gelegen heid het kort verslag van het verhandelde in de Tweede Kamer te verkrijgen voor 50 Cents. Bij de opgave van naam en woonplaats gelieve men dit bedrag er bij te voegen.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 6