Badin- CIGARETTES Ka afloop van hot Theater. li Centa 5.-B. A.-P. I. L. CBEYGHTOH, Aalmarkt 25. PHILIPS LAMP AHDATQ TOBACCO Co., Spreker: Os. B. BOERS, van Roordahuizen. LKIDSCH ÉAO-BIêAD, 11 Septosnbsr. TvesSe Blad. .Anno 1911 Frasssoh DIENSTBODE, Groote Openbare Vergadering, op Maandag 13 September a. s., in De Graanbeurs, des avonds S'js uur. ItOODE DINSDAG, □E BE5TE EN MEEST VERSPREIDE METAALDRAADLAMP. Na afloop -ran het Theater komt de onverniijdeljjkd Si garet, en voorrookers, die het beste verlangen, is het beste onvermijdel\jk synoniem met „SPIiSNBO". Ben millioen dezer Sigaretten bevat geen atoom onzuivere hestand- deelen. L O N D O 1ST. Buitenlandseh Overzicht. Geveilde pereeelen. |fo. 15315. Sa Privaatles aangeboden. Opleiding Toor examens. 2348 6 Blarie A. Grewenbroeck, Leerares M. 0. Oude Singel 72n. Tegen 1 Nov. a. s. gevraagd een ilinke 2942 6 AdresMej. VAN LANGE VELD, Zoe- terwoud» a/d. Rijn H 123 (by Leiden). ONDERWERP: IK» 14 Toegang vrij. Gelegenheid tot Debat. riehdngen van ut f 60.— eoeipléet. Geschilderd Bad en Geyser. Gegalvaniseerd Bad met verwarming, compleet f 24.50. Eenige beschadigde Emailie Baden voor spotprijzen. 2778 29 Ck LIJFT NOG STEEDS SPLENDO 2871 240 FABRIKANTEN Vlot gaat het niet. Er ia wederom een kleine pave aange broken. in de Marokkaanscbe on derhandelingen. Pauze, die tot al lerlei commentaren aanleiding geeft. En terwijl liet diplomatiek orkest zwijgt», hoort men te duidelijker het wapengekletter. Want. overal schijnen de leger- en marine-auto riteiten zioh voor te bereiden. Het gaat wel onder den onsohuldigen naam van vloot revue, manoeuvres, enz-, maar de indruk blieft dat niemand graag het laatste klaar is, als de beslissing aan de wapenen tsd worden overgelaten. Wij zien zelfs in ons eigen land de laatste dagen een ongewone bewegelijkheid in het leger. Men verneemt van geheime orders, ingutrokken verloven, troepen die naar de grens gaan en soldaten die »s na-chts bruggen bewaken. Alle weer middelen, doode zoowel als levende, worden nagezien en wij hooren zelfs van scharnie ren, die gesmeerd worden. Alsof de donder der kanonnen alle kans op minnelijke schikking tusschen Frankrijk en Duitsckland reeds had doen verdwijnen 1 Indien gij den vrede wilt, zegt een oud Spreekwoord, zoo bereid u ten oorlog. De inderdaad buitengewone militaire maatre gelen vrijwel overal in Europa zullen daar van, hopen wij, een gevolg zijn. Aldus be schouwd behoeft dus dit verschijnsel geen ongewone angst te verwekken. Maar er is iets anders, dat misschien ern stiger onrust zal kunnen teweegbrengen. Zooals een telegram Zaterdag reeds meld de, is er een paniek aan de Berlijnsche beurs ontstaan. Er was een algemeene, on- gewoon-sterke daling in de koersen. Dit tee kent de stemming in de Duitsche bandels- wereld. Dftrarbij komt dat uit verschillende Duitsche steden en dorpen het bericht komt dat het publiek de spaarbanken bestormt ©n de ingelegde gelden terugvraagt. Eigenaardig is die financieel© paniek in Duitschland, te meer eigenaardig waar de Parijsob© £u Londensche beurzen kalm blij ven. en althans van geen. buitengewone be ïnvloeding door de Marokkaansohe kwestie doen blijken. Dat deze paniek aan de Duit sche regeering zeer onwelikom is, spreekt vanzelf en gezaghebbende bladen als de „Kölnisehe Zeitung" en de ,,Lokal Anzet-. ger" haasten zich in kalmeercnde artikelen er op te wijzen, dat er voor dit alles toch waarlijk geen reden is. Wij hebben er reeds eenige dagen op at tent gemaakt, dat Duitsohland, bespeuren de dat het zich in Marokko vergaloppeerd heeft en Frankrijk en Engeland innig ver bonden tegenover zich ziende, bezig is zijn terugtocht te dekken. Zoo iets moet lang zaam gaan, nl het niet te sterk in het oog loopen. Maar het geduld van het volk is zoowat opgeteerd. Men verlangt nu ein delijk eens wat licht. Op meer dan een uiting van deze nerveuze stemming in Duitsohland wezen wij reeds. Dé financieel© paniek van de laatste dagen is weer ©ons een bewijs hoe moeilijk men zijn zenuwen meer kan beheerscbjen. Toch ondanks dit alles, gelooft men onder ernstige lieden niet aan een ver storing van den vrede. En de Duit sche pers, die thans de moeilijke taak heeft de gemoederen te (kalmeeren, wijst op de belachelijkheid om over Marokko een oor log te beginnen. Het is een handelszaak, kwestie van meer of min die de kooplui- diplomaten wel zullen in orde brengen. Ook verneemt men officieus, dat von Ki- derlen Wachter er zijn verwondering over heeft uitgesproken, dat de Berlijnsohe beurs zich door politieke beschouwingen liet in- fluenoeeren. Er behoeft niet aan getwijfeld te worden, dat alle moeilijkheden overwonnen zullen worden en ernstige politieke complicaties nieb zullen intreden. Van eenzelfde beursmeening van Kiderlen Wachter vertelt de „Press. Centrale": Zij bericht, dat de staatssecretaris Zaterdag middag aan een vertegenwoordiger van de Berlijnsohe „haute finance" verklaarde, dat er absoluut geen reden voor ongerustheid is. Maar terwijl aldus naar de eene zijde een vermanend gesus wordt geblazen, wijst men er ondertusschen de regeering op, dab eenige spoed bij de onderhandelingen ge- wenscht is. Spoed I Maar dan Tekent men buiten de technische moeilijkheden. De voorstellen die Cambon verleden week naar Berlijn braohb, staan nieb op een velletje postpapier. Het is een lijvig dossier van dichtbeschreven stukken en kaarten. Ze zijn in het Fransoh gesteld. Die stukken moeten eerst vertaald worden, dan gelezen, besproken met spe ciale technici, gewikt en gewogen. Dan moeten tegenvoorstellen opgomaakb. Als dit alles eindelijk klaar is ter verzending, en in Parijs gearriveerd, begint daar dezelfde bewerking. Het valt in het oog, dat zelfs met den besten wil ter wereld, een derge lijke onderhandeling niet in enkele dagen kón worden ten einde gebracht. Dat Duitsohland met tegenvoorstellen zou komen, ligt voor wie de geschiedenis gevolgd heeft, voor de hand. Mogen we de berichten dienaangaande gelooven, dan zou den die tegenvoorstellen het over zgn. „economische waarborgen'» hebben. Dat klinkt nog al rustig, maar de Fransche pers is wat huiverig voor deze oogenschijn- lijk zoo vreedzamen eisoh, en de Matin" komt in een overigens zeer kalm artikel over hei algemeen is de houding van Frankrijk nog steeds kalm en welbewust en zenuwvrij even aantoonen dat die vraag naar economische waarborgen er een is naar den bekenden weg. Duitsohland wil aan Frankrijk in politiek opzicht de vrije hand laten. Daarvoor krijgt het als schade vergoeding, een mooi brok van Fransch- Congo. Dat gaat goed. Geven en nemen, niet waar? En daarmede is de kans op een finale regeling in Marokko groot. Maar nu 6chijnt Duitschland zioh krachtens zijn eisct van economische waarborgen beter gezegd voorrechten niet tevreden te stel len met wat Frankrijk in economisch op zicht aanbiedt, nl. de open deur voor den handel en de nijverheid van Duitschland en de belofte dat aan de handelsbelangen van dit land niets in den weg zal worden gelegd. Duitschland wenscht n.L voor zijn handel en zijn nijverheid een bevoorrechte positie boven andere landen, en die zou Frankrijk niet kunnen toestaan, zelfs al zou het dit nog zoo gaarne willen. De Matin" toont dit logisch' en nuchter aan in de volgende zinsnede. Wanneer Duitschland ons, zoo schrijft het blad, de vrije hand wil laten in Marokko, zullen de andere landen, die de Akte van Algeciras onderteekend hebben, Oosten- rij k-Hongari je, de Vereenigde Staten, Groot Britannië, Spanje, Rusland, Italië, Nederland, België, Zweden en Portugal, waarschijnlijk bereid bevonden worden, dit eveneens te doen, op voorwaarde* echter dat Frankrijk aan hun handel niets in den weg zal leggen, en dat zij alle met Frankrijk dezelfde economische rechten zullen genie ten. Geven wij aan Duitschland bijzondere voorrechten, dan zullen de andere mogend heden die eveneens eischen en dan zou DuitscLfland toch geen bevoorrechte positie meer innemen. Vandaag denkt men in Parijs den tekst der Duitsche tegenvoorstellen, te ontvangen. Aan het departement van buitenlandsche zaken bewaart men echter een beslist stil zwijgen over de vraag naar den aard der economische eischen, die Duitschland voor Marokko stelt, en zegt dat alle beoordee lingen en commentaren in de pers over dit onderwerp alleen ter verantwoording zijn van, de schrijvers. Deze nieuwe pauze, waaraan vrij dit over zicht gewijd hebben, zal nog wel eenige da gen duren. Middelerwijl kan men het ge duld, dat zulk een achoone zaak is, beoefe nen. Ten slotte nog een noot uit de gedenk schriften van d<e ex-kroonprinses van Sak sen. Prinses Louise werd niet alleen door de koninginT die hot op vrij bezadigde wijze deed en haar schoonvader, die zijn kracht zocht in ruwe uitvallen, gewezen op haar plichten als aanstaande koningin, ook haar eerste hofdame meende aan haar opvoeding te moeten medewerken. Op zekeren dag zeide zij n.l. tot de prin ses: „Keizerlijke hoogheid, hoe gelukkig zouden wij ons achten, wanneer u zoudt wil len deelnemen aan de inwijding van stand beelden, de menschen op aangename wijze wildet ontvangen, u prachtig zoudt kleeden en nu en dan eens vrijuit babbelen. Wat verlangt u meer? U bent nu eenmaal be stemd voor koningin; u moet u daarin schikken en wel bedenken, dat een koningin noch de gevoelens van een gewone vrouw mag koesteren, noch ordinaire gewoonten aannemen. Haar voornaamste taak is aan de dynastie van haar echtgenoot een erf genaam te schenken.» „Een koningin mag dus van geen men- schelijke gevoelens doen blijken, geen gene genheid betoonen," vroeg Louise. „Een koningin mag haar echtgenoot be minnen, maar zonder vulgaire liefdesbotoo- ningen; zij moet haar liefde ondergeschikt maken aan de etikette?" „Om dus bij het Hof gezien te zijn, moet een koningin van Saksen zoo iete zijn als een pop Het is dus voldoende dat zij goed gekleed en goed gekapt is, dat zij' kan groe- ten, glimlachen, loopen en het leven schen ken aan een zoon? „Welnu, luister eens: een vrouw, die leeft en liefheeft, die begaafd is met een ha*t en met hersenen, die weet, dat er buiten het paleis in de wereld heel wat omgaat, zal zich steeds ongelukkig gevoelen te mid den van wezens zooals gij, met uw onuit staanbare ideeën en uw negatie van al het geen het leven schoon maakt en veredelt." Gehouden verkooping In het Notarishuis aan den Burg, te Leiden, ten overstaan van D. K. J. Sohoor, notaris te Voorschoten. Het winkelhuis met bovenwoning, Pieters- kerkgraoht 3 en 3a, en een daarachter ge legen pakhuis met twee bovenwoningen^ aan de Lange Schoolsteeg 6, 6a en 6b, niet gegund. Prijsuitreiking teekenscliool JN. K. K. Volksbond. Te één uur gistermiddag kwamen in het Volksbondgebouw, het Aideelingsbestuur, de jury, onderwijzers, leerlingen en ver schillende andere belangstellenden en ge- noodigden bijeen, om bij de prijsuitrei king en de opening van de tentoonstelling der vervaardigde teekeningen tegenwoordig te zijn. De voorzitter, de heer La Rivière, heette in zijn inleidend woord welkom in de eer ste plaats den geestelijk adviseur pater Zuidgeest, die voor het eerst deze feeste lijkheid bijwoonde; de juryleden, die zich' wederom beschikbaar gesteld hadden om hun oordeel te vellen en de bekroningen toe te kennen, verder de leermeesters, die zoo ijvervol en met tact den cursus geleid had den, en ten slotte de leerlingen; vooral zij' die door hun ijver en weinig absentisme getoond hadden met genoegen en nut den cursus gevolgd te hebben. Is bij het eindigen van dezen cursus we derom belangrijke voortgang te bespeuren, spreker zou het getal der deelnemers nog gaarne aanmerkelijk uitgebreid zien; en personen, die nu hun vrijen tijd dooden met onnut of geheel geen werk, zien deelnemen aan den nuttigen teekencursus en hen over tuigd zien van het groote belang, dat deze voor de toekomst en h'et vak afwerpt. Ook hoopte spreker dat deze onderafdee- ling van den Ned. R.-K. Volksbond, steeds op den steun en de sympathie, die zij tot heden geniet, zal mogen blijven rekenen, zoowel bij Rijk en Provincie als bij de Ge meente. Dat ook de jury zich als altijd steeds be schikbaar stelde, en de leermeesters met de toewijding als tot nog toe zouden doorgaan, was zijn innige wensch, en daarvoor was zijn dank groot. Verder deelde spreker nog mede dat in den volgenden cursus ook het „hout- en marmer schilderen'» zal onderwezen worden. Na nogmaals dringend deze inrichting, om der wille van het nut dat zij afwerpt, in ieders welwillendheid en medewerking te hebben aanbevolen, ging de voorzitter over tot het uitbrengen van Ket jaarverslag, en daarna tot uitreiking der prijzen aan de gelukkig© winners. Aan den cursus hadden deelgenomen 101 leerlingen, waarvan öl R.-K. en 50 niet- katholieken. Het totaal der gemaakte teekeningen bedroeg 1039 stuks. De jury bestond uit de heeren J. H. Rückert namens het gemeentebestuur, M. Fontein en H. H. Verhulst voor Bouwkun de; H. de Vries en C. J. M. van Oerle voor werktuigkunde, P. J. Niesten en W. O. A. Ridderhof voor handteekenen; die de bekroningen als vodgt toekenden: lste kL Algemeen Onderwijs: J. Nieuwen- burg en A. Zwarts, lste prijs, W. Nieuw- kerk, eerv. verm. 2de kL Alg. Onderwijs: J. Elderborst en A. Elderborst 1st© prijs, J. Kallenberg en A, Heutveld eerv. vènm 3de kl. Vakteekenen Smeden: A. God- dij n lste pr., C. Brands 2de pr., J. Bekke ring eerv. verin., A. Elderhorst inedaLle. 3de klasse vakteekeiien schilders: J. Rei- kevoort. lste prijs, J. Flaman, eerv. verm. 3de kl. vakteekenen timmerlieden en met selaars: F. de Jong, M. Sira, A. Planje, N.) Korswagen en C. Uitenhout, lste prijs; B. Buis, J. van Bienen en D. van der Borg, 2de prijs; J. Planje en C. Planje, eerv. verro. De prijzen bestonden uit, naar keuze van den bekroonde, gereedschappen, spaarbank boekjes of kistjes sigaren. De voorzitter wenschte de winnaars ge luk en gaf den trouwen opkomers nog een pluimpje bovendien. Onder de vroolijlke tonen van het fanfare korps >S l-. -Grcgorius", dat bij deze gele genheid Ier do nieuwe directie van den heer Sraeele stond, bad hierop de opening der tentoonstelling plaats en bezichtigden do genoodigden en daarna alle aanwezigen het tentoongestelde In verschillende vakken was bij 't vorig jaar vergeleken, vordering te bespeuren, zooals reeds de voorzitter had opgemerkt. In de daarna in de bestuurskamer gebon den bijeenkomst van bet bestuur, jury en genoodigen, sprak de voorzitter den geest, adviseur nogmaal toe, om daarna den beor Bots als lid van het dagelijksch bestuur der gemeente, in een korte toespraak to bedanken voor zijn tegenwoordigheid; hij verzocht hem, dien dank over te brengen aan den burgemeester en de overige leden van het Dagelijksch Bestuur, voor bun tegen woordigheid, welke hij hoog op prijs stelde. De lieer Bots beloofde hierop aan bet verzoek des voorzitters te zullen; voldoen, en dit was hem te aangenamer, nu hij ge hoord en gezien had, welk onderwijs gege ven en welk werk er vervaardigd werd. Hij sprak ook den wensch uit, dat de tee&encursus, met de afdecling van den Volksbond zou voortgaan op dien weg, en steeds in bloei zou toenemen. liet ongeluk op de „Hertog Hendrik.»' De volgende mededeeling is thans ont vangen Uit een van den commandant eer zee macht in Ned.-Indië ontvangen bericht om trent de oorzaak van het aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik" plaats gehad hebbende ongeluk, blijkt, dat bijna met zekerheid kan worden aangeno men, a'at de ramp het gevolg is geweest van het geruimen tijd te laat ontbranden van de buskruitlading, nadat een der snel vuurkanonnen van 15 c. M. was afgetrokken. Dit zoogenaamde nabranden der lading is veelal een gevolg van ach teruitgang van de slag-sas, die de buskruitlnding moet ontsteken, en heeft tengevolge dat de par troon oogenschijnlijk weigert af te gaan. Door strenge voorschriften en een veilig heid sinrich ting wordt er dan tegen gewaakt, dat het sluitstuk van het kanon eerst na geruimen tijd wordt geopend. De waarschijnlijkheid; is nu, dat het nar branden bijzonder lang geduurd heeft, zoo dat de bedieningsmanschappen het sluit stuk openden om de patroon te verwis selen, in de overtuiging dat de patroon ge weigerd' had. Toen het sluitstuk open watt kwam echter de lading nog tot volle uith werking, helaas, in tegenovergestelde riob® ting.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 5