n\ 15812 Donderdag 7 September. A". 1911. <§ourant wordt dageUjks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Lütge vliegt Leidsch Dagblad! Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Vergiffenis eau alien. LEIDSCH PBIJS DEB ADYEBTENTIEN: Van 16 regels A1.06. Iedere regel meer /0.17J. Grootere letters nau plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oentscontant; elk tiental woorden meer 10 Oents.- Voor het inoasseeren wordt/'O.OSberekend. PBIJS DEZES COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden f 1,10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zyn 1,30, Franco per post1-05. woon het Hedenavond tusschen e e s en zeven jttren zal dit feit plaats hebben. De aviateur Lütge is gisteravond van Den Haag naar Noordwijk gevlogen en dab was voor ons een aanleiding hem te vragen nu ook eens boven Leiden te vliegen. Eenzelfde gedachte als wij eens hebben gehad met den bestuurbaren luchtballon, hetgeen ons toen niet is gelukt. Maar wanneer het weer blijft zooals het is op het oogenblik dat wij dit schrijven, dan zal men he dennamiddag het tot nog toe niet plaats gehad hebbende feit zien ge beuren, dat een vlieger boven Leiden vliegt 1 Wij maakten een contract met den avia- teur dat hij van Noordwijk naar Leiden zal vliegen, en eenige rondvluchten boven onze stad zal volbrengen. Men weet echter dat vliegen nog onzeker is; plotseling kan er zich iets voordoen, .waardoor het voorgenomen plan niet kan worden uitgevoerd. Maar een feit is dat het contract is ge sloten en komt er geen kink in de kabel... dan zal men tusschen zes en zeven den heer Lütge boven Leiden zien vliegen l Onzen abonnés de goede raad een goed plaatsje uit te zoeken waar men veel van de lucht ziet! Den aviateur alle hulde wanneer hij het feit volbrengt! HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden) Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij ^eze ter aigemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan B. C. HARTMAN, en rechtver krijgenden tot het plaatsen en in-werking- stellen van een motordynamo van 7£ p.k., in het Bioscope-theater aan den RijnAbur- gersingel No. 8a-, Sectie A. No. 869. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Seoretaris- Leiden, 6 September 1911. Leiden, 7 September. De Wisselprijs voorden groot en voetbalwedstrijd tij dens de a. a. Landbouwfeesten i£ aange kocht. Hij zal Zaterdag-avond om 9 uren in een bijeenkomst op „Zomerzorg'' aan het bestuuT van den L. V. B. worden over gedragen. Tot deze bijeenkomst worden allen, die bijdragen hebben gezonden, uit- genoodigd. Voor den aankoop van den wiseelprijs ontvingen we nog: Van de L. O. en V. V. „Ajax" f 10, te zamen f 87.11 met toezeg gingen van de V. V. V. „Beresteyn" van f 10, en de Leidsche Zwemclub f 5« De nieuwe cursus op het Gymnasium is begonnen met 122 leerlingen (87 man lijke, 35 vrouwelijke), over dë klassen ver deeld als volgt: klasse VI: 18; klasse V: 12; klasse IV: 9; klasse III: 24; klasse 2 A: 13; (klasse II B12; klasse IA: 18klasse I B 18. Bij het tweede toelatingsexamen zijn nog toegelaten,: tot de 6de klasse I. Hovy en H. M. de Vries. Tot de 2de L. Ceuvel, tot dë 1ste J. J. Eggers en M. Temminck. Na aanvullingsexamentot de 6de: L. Gunning; tot de 5de: P. A. Hammes en P. J. Lekkerkerker; tot de 3de J. E. Goud smit. Geslaagd is voor stenografie (diploma A) de heer Jao. Peerenboom, alhier, leer ling van den heer G. de Jong Ezn. Hier ter stede is opgericht een plaat selijk comité tot verkoop der tuberoulose- bloem. Dit bloemencomité hield gisteravond in het St.-Vincentiusgebouw alhier een ver gadering onder voorzitterschap van me vrouw v. d. Velden. Mededeeling werd gedaan van eenige adhaesie-betuigingen en toezeggingen van medewerking van plaatsen uit den omtrek terwijl besloten werd een 14-tal dames te belasten met het aanwerven van kinderen en jonge meisjes voor den verkoop van het bloempje, waarvan er 4000 werden besteld. De dag van den verkoop zal in overleg met het gemeentebestuur nader worden be paald. Tal van strooibiljetten zullen er "er- spreid worden. Ook in de buitengemeenten zal een druk ke propaganda worden op touw gezet. Aan de Directie der Tramweg-Mij. alhier zal een aanvraag gericht worden tot vrij stelling der electriscKe trams voor de bloemenverkoop st-ers. In de plaats van de L. G. en S. V. „Hercules'' zal de L. T. V. „Ons Genoegen" op de aanstaande 3-October-feestviering de provincie Gelderland vertegenwoordigen, terwijl eerstgenoemde vereeniging een nieu we groep, n.l. West-Indië, zal voorstellen. In „Den Burcht" werd hedenmorgen door den beer L. van der Laa architect alhier, aanbesteed a. het geheel nieuw op bouwen van het verbrande gedeelte van de stoomwassoherij van den heer P. Dingjan, aan den Maredrjk, alhier, en b. het verbou wen van een ander gedeelte van dat per ceel. Ingekomen waren tien inschrijvingsbiljet ten, van de heeren J. Th. Bik f 5200 in mas sa; A. Hartevelt en A. de "Vrind a. f4045, b. f 1200, samen f 5245O. J. Cornelissen a. f4010, b. f 1363, samen f5373; Joh. Christiaanse f 5390 in massa; A. H. Volle- berg, te Zoeterwoude, a. f 4405, b. f 1010, samen f 5415W. v. d. Hoogt f 5479 in mas sa; J. C. v. d. Steen a f4185. b. f 1464; samen f5649; Pb. Ro&dorff f 5973 in mas- G. C. Bik a. f 5680, b. f 1407, samen f-7087J. Volkers a. f 5550, b. f 1550, samen f 7100. De gunning wordt later bekend gemaakt. Voor den te houden nationalen Tooneel- en Stedelijken Voordrachten-wedstrijd, uit geschreven door de Rederijkerskamer „Von del", alhier, is door Z. K. H. den Prins der Nederlanden een groote bronzen medaille beschikbaar gesteld. Het provinciaal kerkbestuur van Gro ningen heeft toegelaten als predikant bij de Ned.-Hervormde Kerk de heeren G. Elzin- ga en W. H. H. Middendorp, candidaten bij den Heiligen Dienst te Leiden. De Leidsche Bëstuurdersbond hield een huishoudelijke vergadering. Wegens het bedanken van den tegenwooraügen amb tenaar werd Groeneveld tot ambtenaar van het Bureau van ArbeiderBrecht be noemd. De L. B. B. zal zich doen vertegen woordigen op den Rooden Dinsdag door 2 man en banier. Een aanvraag van a'e S. D.-P. tot aansluiting bij den L. B. B. werd verworpen met 28 tegen 22 Utemmen. (Het Volk.) Vrijdag 8 Sept. is het 25 jaren geleden dat dr. R. van Óppenraay S. J. (te Kat wijk aan den Rijn nu), tot priester werd gewijd. De „Staatscourant" van heden bevat de statuten van de Unie van Gereformeerde studenten van openbare hoogescholen in Nederland onder de zinspreuk „Libertas ex veritate" te Leiden. De vijfde lijst van de drie-en-dertigste jaaroollecte voor de Soholen met den Bij bel vermeldt o. m.Woubrugge met Rijn- zaterwoude, met f95.02; Zwasomerdam, met f 121.66. Bedankt is voor het beroep naar de Geref. Kerk te Alphen door ds. R. Zijlstra, te Hoogeveen, die beroepen is te Bodegra ven. Ds. J. H. Koster, te Wijckel, heeft voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Waddingsveen bedankt. Bij de gisteren te Rotterdam gehou den verkiezing voor een lid der Provinciale Staten vac.-Valk in district I werden uit gebracht 5869 geldige stemmen, volstrekte meerderheid 2935. Hiervan verkregen mr, A. de Jong (anti-rev.) 2589, J. J. Pelt (vrijz.-dem.) 1112, en H. Spiekman (soo.-dem.) 2168, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren De Jong en Spiekman. Gisteren z(]n officieel candidaat geateld voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Noord.Holland In district VII (vacature-Van E\Jk) te Amsterdam, de heeren: Dr. G-. Bellaar Spruyfc (v.-d.), E. J. van Det (soc. dem.), Mr. H. J. van Ogtrop (R.-K.) en Mr. J. H. Worst (lib.). De stemming heeft plaats Donderdag 14 September a. s. De minister van Oorlog heeft bepaald dat aan de onderofficieren die in ^le gar nizoenen en bij de korpsen belast zijn met de werving, een belooning van f 5 wordt toegekend voor eiken vrijwilliger, wiens verbintenis door hunne bemiddeling is tot stand gekomen., Met 11 togen 8 stemmen werd door den raad van Alkmaar verworpen het voorstel van den voorzitter en een der wethouders om f 1000 subsidio te verleenen aan de Alkmaar- sche Ontzet-vereeniging, ter viering van Alk- maarsch ontzet. Aanvankelijk was door de vereeniging f 1600 gevraagd. Later was dit bedrag door den penningmeester teruggebracht op f 1200. Na zeer uitgebreide discussiön besloot de gemeentoraad van Schiedam gieternamid dag met 12 tegen 6 stemmen, om aan mevr. M. 0. Boer, geb. Sonnovold, eervol ontslag te verleenen, omdat z\j in het huwelijk was getreden en geen ontslag had gevraagd. In de gisteravondzitting van den Raad van Utrecht kwam een voordracht in behan deling van B. en W. om grond af te staan tot stichting van een nieuw gebouw voor do Nederlandsche Heidemaatschappij en voorts over te gaan tot slooping van het gebouw „Nieuweroord". Na langdurige bespreking sprak de Raad zich met 27 tegen 4 stemmen uit, dat het niet gewenscht is het gebouw voor dat doel te sloopen. Met 22 tegen 10 stemmen sprak de Raad zich uit, dat geen grond in erfpacht zal worden uitgegeven. De voordracht werd daarop aangehouden. De heer Jac. van Yessem heeft be dankt voor de benoeming tot wethouder der gemeente Rotterdam. BODEGRAVEN. Onder begunstiging van mooi weer had gistermiddag alhier plaats de harddraverij, uitgeschreven door de Bodegravensche Harddraverij-V ereeniging. Buitengewoon talrijk was het publiek op het terrein, om den wedstrijd bij te wonen. Prachtige ritten waren er te zien. De vol gende paarden waren ingeschreven: „Red mond" van J. Koster, te Heemstede; „Bar- Walace" van Joh. de Mol, te 's-Graven- hage; „Cleo D." van J. A. Geersen, te Woerden; „Mondragon" van P. Bolt, te Hoogemeede; „Magnetiseur" van J. Bak ker, te 's-Gravenhage„Dawnlight" van 0. Jonges, te N.-Beemster; „Aura'' van J. Koster, te Heemstede, en „Bonnie M" van J. A. Geersen, te Woerden. De uitslag was: „Mondragon", 1ste prijs van f 250; „Bonnie M", 1ste premie van f- 100; „Bar Walace" 2de premie van f 25; „Aura," 1ste troostprijs van f 50; „Cleo D," 2de troostprijs van f 25. HAARLEMMERMEER Het aantal sterf gevallen in onze gemeente, gedurendo Aug. is bijzonder groot geweest, n.l. een vijftig tal. Zulk een groot sterftecijfer in één maand is gedurende een lange reeks van jaren niet voorgekomen. Voor een groot deel wordt dit toegeschreven aan de lang durige droogte, die een ongekend gebrek aan drinkwater veroorzaakt heeft. Ten ge volge hiervan is men in vele gezinnen ge dwongen vaart- en slootwater te gebrui ken, hetgeen in vele gevallen geschiedt ix>n- der het water te koken, ondanks het her haaldelijk wijzen op het groote gevaar, dat er schuilt in het drinken van ongekookt vaartwatër. Het groot aantal sterfgevallen zegt meer dan ellendige jeremiades en ves tigt opnieuw de aandacht op het noodzake lijke van watervoorziening. Te Nieuw-Vennep werd door den han delaar Goldsmidt monstering gehouden an 4- tot 8-jarige paarden. Er werden aange voerd 6 stuks, waarvan niet één verkocht werd. Het schijnt dus, dat door dezen han delaar een ander slag paarden gezocht wordt dan men hier fokt. GOUDA. De heer C. W. van de Velde, herbenoemd tot wethouder, heeft thans definitief besloten die benoeming te aan vaarden. jlvATWIJK-AAN-ZEE. Gistermiddag ia nabij de begraafplaats een zoogenaamde wilde kat, die in de duinen verblijf hield, gevangen en gedood. Waarschijn' k is deze kat medeplichtig aan de talrijke konijnen diefstallen hier den laatsten tijd gepleegd. Het beest was wel dubbel zoo groot als een gewone kat en had buitengewoon lange ha ren en een verbazend dikken staart. Het moet verschrikkelijk bloeddorstig zijn ge weest. Het leek zoo weinig op een gewone kat, dat men het op het eerste gezicht voor een keeshond aanzag. Naar men ons mededeelde, zwerven nog twee dezer ondieren in de nabijheid van ons dorp rond. LISSE. Gisteravond te halfaoht brak er brand uit in een houten schuur, waarin o.a. bollen werden geborgen en die behoor de aan den heer Joh. van Engelen. De schuur brandde geheel af, maar een kort er bij staand huis, bewoond door J. Teleus, kon behouden worden. De oorzaak is, dat een lampje te dicht bij het droge hout was geplaatst. In plaats, dat de hoogste klassen van do O. L. School te Lisserbroek, zooals gewoon lijk, een watertochtje maakten, hadden gis teren alle kinderen een schoolfeest, be staande in allerlei wedstrijden, enz. NOORDWIJK. Gisteravond vergaderde in de bovenzaal van café „De Poort van Kleef"' de afd. Noordwijk van de Hollandscho Maafjj schappij van Landbouw, onde.r voorzitteiv schap van jhr. W. C. van Pankuys. De op-: komst was niot gTool. De voorzitter meende, dat de beslommeringen der benarde tijden de landbouwers drukte, en dat zij daarom! wellicht minder geneigd waren, te komen vergaderen. Nadat de notulen ongewijzigd waren vastgesteld, werd de heer M. van Bosselen tot nieuw lid der afdeeling aange nomen. Ondetr de ingekomen stukken waal een schrijven van de afd. Leiden, met het' verzoek om instemming met heb plan, omj te Leiden ééns per jaar een paarden^ markt te houden. Do vergadering steunde gaairne dat plan, en zou den laatsten Woens dag van September feen gcschikten dag vim den. Ook was ingekomen het uitvoerig pro* gramma van do groote internationale ten toonj stelling, in 1913 in Den Haag te houden. Deze tentoonstelling belooft schitterend te worden. Daarna kwam de beschrijvingsbrief voor de a.s. Alg. Verg. te Leiden aan dë orde. Tot afgevaardigde werd gekozen dë heer K. Ham. In de vacature-hoofdbestuura* lid voor Noord-Holland kreeg do afgevaar digde oen vrij mandaat mee, wat betreft een; lid H.-B. voor Zuid-Holland, zou do afge vaardigde de candidatuur van mr. Fokken; s termen. Op een Vraag uit de vragenbus, wat dé Vergadering -er van zou denken, dat de afd. zich abonn'eerë op hot Weerbericht" vanj heb meteorologisch instituut, werd geant-; 7) De Fransobman boog, wendde zich toen tot den heer des huizes en bracht er met moeite en in ader erbarmelijkst Engelsch uit: „Mynheer, uw... uw nicht daarheeft schatten in haar keel." Do oom zette groote oogen op, koek toen naar den bezoeker en daarna naar diens kaartje. „Ik weet niet wien ik voor heb, mynheer," zei h(J koeltjos. „Wien u voor hebt? Maar, mijnheer." Hy richtte zich fier op. „Ik ban Bandin. Gustavo Bandin. En ik ik zeg, dat uw niohtje schattsn in haar kesl heeft." „De man hoort in een gekkenhuis,zei tante hall by zichzelf. Toen echter schudde, tot groote verbazing van de twee oudjes, Téphany, die zy altyd voor zoo bescheiden en teruggetrokken hadden gehouden, den bezoeker de hand en begon vloeiend Franach met hem te spreken. Het volgende oogenblik was de piano open. En dat nog wel op een Zondagmiddag I „Maar, beate kind," stamelde tante. ,'t Is de wereldberoemde Franscho tenor," logde Téphany uit. „Uw nichtje zal even de toonladder voor my zingen. Do ré mlZing toch, mademoiselle, zing toch! Wees maar niet bang!" Téphany gehoorzaamde en zong tot twee maal toe de toonladder. Bandin wischte zich het voorhoofd af, „Sapr-r-r-rijti I" Toen verklaarde hy met een onnavolgbare radheid van tong en in het Fransch, aan de twee van verbazing sprakelooze oudjes, dat Téphany een stem had uit duizendendat het verwaarloozen van die stem geiyk zou staan met een misdaad en dat zj) lp Parys moest studeeren, als het kon aan het Conservatoire. Hy, Bandin, stelde- zich in deze tot hun be schikking. Men moest zich maar op hem ver laten. Hy had zyn kaartje gegeven. Hy zong nu in Covent Garden. Hy zou er wei over schryven; hy zou allea regelen; hy zou al het mogelyke doen, ter wille van zyn kunst, die hy vergoodde. Vóór men tyd had hierop te antwoordon was de goede man weer weg. Maar hy liet een geheel andere Téphany achter; een Téphany, in wier aderen het byna bevroren bloed zich weer met warmte en kraoht voortstuwde. De originaliteit van haar sterk karakter liet zich gelden. Er volgde een storm achtige maand. En het eind van de huiseiyke stormen waa, dat Téphany naar een verre bloedverwante in Londen werd gezonden. De uitspraak van een zeer beroemd musicus be vestigde Bandins vorklarlng. Téphany kon over een klein kapitaaltje van haar zelf beschikken. Alles werd uitstekend geschikt. Maar de studiejaren van een talentvolle leerlinge aan een conservatoire zyn gswooniyk niet lutereseant genoeg om te worden verteld; ook die van Téphany niet. Na verloop van vyf jaren kwam een schitterend debut In Brussel, toen volgde een half dozjjn engagementen aan verschillende eerste theaters. Haar oom en tante, die niet in staat waren hun niohtje op al haar rondreizen te vergezellen, «tonden er op, dat zy een gezelschapsdame zou nemen. Uit honderd en elf van goede referentiën voor ziene dames werd Mary Maohin gekozen. Mary verbrak de stilte. „Ik gaf gold, als ik wiet, waarom die Michael Os8ory ophield je ta schrijven." Téphany aarzelde. Haar koffer waaropen. Bovenaan lag een kleine leeren schryfpor- tefeuillo. Zy stond op, liep de kamer door, deed de portefeuille met een sleuteltje open en haalde er een brief uit. „Dit Ie zyn laatste brief." zy keek er peinzend na. Toen las zy er met kalme stem baar vriendin deze regelen uit voor „In myn volgenden brief zal ik je iets héél byzondera te vertellen hebben. Ik heb datgene gevonden, waarnaar ik jaren en jaren heb ge zocht. Onder ons, beBte Téphany, ik geloof, dat lk op weg ben een schitterend succes te hebben. De weg, die naar roem en fortuin leidt, la voor my reeds in het gezicht; dat is zeker. Ik zal een interessante geschiedenis maar niet gaan bederven door er vooruit al een eu ander van te vertellen. Wacht maar op myn volgend schryven." „Ie dat alles?" „Sinds heb ik altyd door gewacht op dat „volgend aohryven"." ,'t Is een geheimzinnige geschiedenis. Ik denk, dat een vrouw „Ik weet het niot. Het gold doet goede oude vrienden soms van elkaar vervreemden. Ik ge loof niet, dat geld onB had kunnen eoheiden, ofeohoon zy kleurde even gemis aan geld de oorzaak was, dat wy van elkaar gingen." Met een zucht legde zy don brief op zy. „Was h(j mooi, Téphany?" en heel sterk. Hy kon my optillen bIgoI lk een heel klein kind was. Toen wy •lkaar vaarwel zeiden, o Mary, fis had nooit gedaoht, dat lk het je had kunnen vertellen, maar toen „Nu, wat toen?" „Toen gaf ik hem een kus." Mary, die zich opeens herinnerde, dat z|j een prachtig salaris genoot, voornamoiyk om te waken over Téphany's goeden naam, trachtte een verontwaardigd gezicht te zetten. „Maar, TéphanyI" „lk omhelsde hem. En hy... hy tiide my op eu kuste my. Op dat oogenblik voelde ik, dat by van my hield. Hy zei niets, maar aan zyn oogen „Nu wat kan men dan nog meer ver langen?" „May, wat ben jy gauw tevreden gesteld. Ja, een meisje verlangt meer. Ik had gewild, dat hy my schreef, dat by my aanbad, zooals ik hem aanbad." „Maar Téphany 1" „Ja, ik aanbad hem! Ik durf er gerust voor uitkomen. Hy was arm en heel trotscb. Ala dat niet hot geval waa geweest, zou hy gesproken hebben 1 dat staat by my vast." „En een groote kunstenares zou voor do wereld verloren zyn gegaan," merkte Mary Machin plechtig op. Toen vervolgde zy-. Nu begryp ik, waarom je naar Bretague bent gegaan. Je hebt je stem verloren, maar je hoopt dien geheimzinnigen Ossory terug te vinden." „May, je weet, waarom ik uit moer dan honderd wachthouden jou heb gekozen. Ik vroeg je of je myn japon mooi vond. En je zei ronduit, dat je het niet vond. En nu zeg je weer heol ronduit iets, zy bloosde even wat lk zelfs aan myzelf niet heb durven be kennen. Ik verlangde natuurlyk myn geboorte land terug te zien. Ik verlangde haar slem daalde tot een gefluister nog eens neer te lcDielon op het kerkhof te Nizon. Maar het moest van alles Terlang ik to weton, wat er van Michael Ossory geworden is." „Téphany, je houdt nog altyd van dien Michael." Téphany antwoordde langzaam en ernstig: „Neen, May, dat ia voorby. Maar ik ben nieuwsgiotig. Ik heb altyd gevoeld, dat de man nog leoft. En ais hy nog loeft, hoe komt het dan, dat hj nog niot beroemd is?" Mary Machin trok de lippen samen. Zy kwam er niet licht toe to bokennon, dat zjj ongeiyk had. „Ik zeg niet, dat je van hem houdt, zooala hy nu is," zei zy met nadruk. Maar je houdt nog altyd van den jongen man van voor tlea jaar, die arm was en to trotscb om je te be kennen, dat hy je liefhad." Hierop antwoordde Téphany niet. Mary Machin zag haar aan. Toeu vroeg zy opeem op heel anderon toon: „Waarom heb je de labels van de koffer* afgescheurd?" „Omdat ik den naam van Marie de Lautreo, waaronder lk in het publiek optrad, in Londen wilde achterlaten. Ik wil dien naam volstrekt niet meer hoeren, voordatZy voltooid* den zin niet, maar wees veelbeteekenend op haar keel. „Ik ga naar Pont-Aven terug, waar men my nooit anders heeft gekend of zal kennen als Téphany Lane," „Gaan we er morgen heen?" vroeg May, „Ik ga morgen," antwoordde Téphany. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1