No. 15811. - LEIDSOH M^BLAD, Woensdag 6 Septemlber. Tweede Blad. Anno Gemengd Nieuws. FEUILLETON. Vergiffenis aan alien. «waar gewond. Een is al aan zijn kwetsuren bezweken. Eenige dagen geleden is Teeds melding gemaakt van de onlusten te Verbicaro (provincie Cosenza, Italië), in verband met de maatregelen der regeering tegen de cholera De menschen dachten in vollen ernst dat de regeering ambtenaren had uitgezonden om het arme volk te ver giftigen. Te Verbicaro is een geestelijke in heohtenis genomen, die het volk tegen de overheden opzette. De vlucht der bevol king heeft het rooverwezen weder in de hand gewerkt. Overal duiken rooverbsnden op. Drie duizend menschen zwerven in de bergen rond en lijden honger. Zondagnacht heeft een gewapende bende een aanval ge daan op een magazijn met voorraden in de buurt van Verbicaro. Van verschillende kanten gaan inmiddels klachten tegen de regeering op, dat zij de noodige sanitaire maatregelen verzuimd heeft, vooral in Ca- labrië en Apulië. In de laatste dagen zijn verscheidene nieuwe gevallen van cholera vastgesteld in de provinoie Bari en in het achterland van Tarente. De politie heeft einde lij k den dief in handen gekregen, die in den laat ste n tijd de openbare gebouwen en de hui zen van vele particulieren te Berlijn onvei lig maakte. Eerst dacht men hem gevonden te hebben in den man, die zich voor een officier van justitie uit Amerika uitgaf. Maar die bleek andere dingen op zijn kerf stok te hebben. De dief is een jongen van 20 ja-ar, die vroeger loopjongen geweest is. In Potsdam kwam hij dezer dagen in de villa van een rentenier, zoogenaamd om de waterleiding na te zien. Met een fiets als buit vertrok hij. De rentenier waarschuwde de politie en deze wist hem aan boord van een. stoom bootje te achterhalen. Allerlei menschen, bij wie hij, onder voorwendsel dat hij de een of andere beambte was, aan huis ge weest is en gestolen heeft, hebben hem her kend. Op zijn rooftochten heeft hij o.m. diefstallen gepleegd in het paleis van den rijkskanselier, bij gravin Hülsen Haseler, in de Badensche, Oostenrijksche en Fran- schen gezantschappen, bij graaf Dohna en in het gebouw van den Rijksdag. Stakende wevers te llalluin, bij Rijssel, hebben twee werkwiUiggeu aan gevallen en ernstig verwond. Er werden verder betoogingen gehouden. Bij de uitga voerde charges zijn 5 gendarmen en een twintigtal betoogers gekwetst. Er zijn troe pen naar Halluin gezonden. Te Glasgowisaan het gebouw van de Schotsche coöperatieve vereeniging, op een na de grootste in Engeland, door brand een schade van 70,000 p.st. toege bracht. Het geheele gebouw had nieuw ruim 100,000 p.st. gekost. Een andere groote brand woedde in de Frougatewijk, waar liet historische Tontino building, vrij wel goheel werd verwoest. Verschillende groote winkels van kruidp- niers-waren, schoenmakers, handelaars in schrijfbehoeften enz., een restaurant, een rolschaatsenbaan kregen belangrijke «Ma de. Vier brandwaokts moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. In de Moltlke-kazernete Stutt- garfc zijn 150 man van; het infanterie-regi- menfc Keizer Frederik ziek geworden. De oorzaak van <Je ziekte 13 nog niet gevonden. Er wordt een bacteriologisch onderzoek in gesteld. Alle voorzorgsmaatregelen zijn ge nomen. De kazerne is gesloten. De duurte der levensmidd e- len. De Brusselsche „Patriote" meldt, dat de stakende slagers in de streek van La Louvière, luidruchtige bstoogingen hebben gehouden tegen de slagers, die weigeren den arbeid neer te leggen. Te La Hestre zijn een tiental stakende slagers door.de bevolking, welke partij trok voor de slagers, die niet willen staken, door steenworpen gewond. Vrouwelijke politie. De po litie van Los Angeles, Californië, had de diensten aanvaard van een jonge en be koorlijke dame, miss Fay Evans, als flirt catcher. Miss Evans, overtuigd, dat de al te ga lante voorbijgangers, die te veel naar de jonge dames in de straat kijken, een ge vaar zijn voor het schoon geslacht, werkte in de straten van Los Angeles, op eenigen afstand gevolgd door twee detectives in burgerkleeren. Donderdag had zij op die manier tien heeren doen aanhouden, die onmiddellijk veroordeeld werden tot 75 gulden boete of 30 dagen gevangenis, omdat zij de elegante flirt-catcher hadden aangesp roken. Maar dit succes zegt niet alles. Een ge trouwde vrouw sloeg hafar parasol stuk op miss Fay's hoofd, omdat haar echtgenoot den vorigen dag f 15 boete had te betalen en daardoor haar den hoed van f 75, dien hij haar beloofd had, niet kon geven. De boete werd hem opgelegd, omdat hij miss Fay had aangesproken en de aanval- ster, volkomen overtuigd van de trouw van haar echtgenoot, sprak als haar welwillen de meening uit, dat de flirt catcher dezen wel zou hebben toegelonkt. Deze aanval heeft miss Fay haar ontslag gekost. Vrouwen kunnen wreed zijn. De politie te Chicago heeft het voorbeeld gevolgd van Los Angeles en eveneens een mooie jonge dame als officieele flirt-catcher aangesteld. Na een wandeling van twee uren door de stad keerde de bewuste dame terug aan het hoofdbureau van politie en gaf als haar bevinding: ,,Geen enkele man was onbeleefd tegen mij of beproefde mij aan te spreken." Het schijnt dat te Chicago de mannen gentlemen zijn. Gemeenteraad van Katwijk# (Vervolg.) Vóór werd overgegaan tot de benoeming der reeds gisteren medegedeelde titularis sen, en nadat de beëediging der gekozen of herkozen Raadsleden had plaats gehad, deeldte de Voorzitter namens B. en Ws. mede ter beantwoording der vragen in de vorige vergadering gedaan: 1. Wat betreft de bestrating van het ge deelte van de Stengelinstraat langs de Trambaan, dab B. en Ws. zullen overwegen of daartoe kan worden overgegaan. Opge merkt zij echter, dat bedoel<J gedeelte ge heel in overeenstemming met de akte van verkoop der langs de trambaan gelegen gronden is aangelegd en als verharde weg ooüt wordt onderhouden. 2. Wat betreft wijziging der bestrating aan het P.-H.-kanaal, speciaal de kade langs de bezittingen van de heeren Meer burg en Parie vliet, dat B. en Ws. zullen overwegen tot het aanbrengen der begeerde verbeteringen en alsnog bij de begrooting van het volgend jaa-r het noodige krediet zullen aanvragen. 3. Wat betreft het aanschaffen van een Öproeiwagen, dat B. en Ws. met het oog op de groote kosten jran aanschaffing, Le- diening .vaii zulk èeh wagen cn van het wt- ter, schromen daartoe voorstellen ti doen. Daarna doet de voorzitter mede Reeling van ingekomen stukken, o.a. Verzoek van A. Ouwerkand" Dz. om hem alsnog vergunning te verleenen tot het heb- ben van een houten loods aan de Zwanen burgstraat, waartoe hij meende, dat de bouwer J. Verloop Az. bereids toestemming had gevraagd. B. en Ws. adviseeren de ver gunning alsnog te verleenen, doch in heb vervolg in gevallen als d:eze, dat dus bet gebouw reeds staat, onvoorwaardelijk de toestemming te weigeren; aldus besloten. Missive van Ged. Staten, daarbij goedge keurd terugzendende kohier hoofd, omslag en straatbelasting 1911. A Is voren, düt krachtens de wet van 24 Mei 1897 aan de gemeente zal worden uit gekeerd f 19,685.31. Verzoek van de gewezen bewaarschool- houderes mej. A. A. Verlooy om de gebrui kelijke jaarlijksche tegemoetkoming ad f 150 voor 1912, waar zij nog ongeschikt is tot het vervullen eener betrekking; verleend. Schrijven van de Commissaris der Ko ningin, waarbij aan den Burgemeester met ingang van 6"September vÊrlof wordt ver leend'. Vraagt de voorzitter een krediet van f 100 om bijzondere controle te kunnen uit oefenen ten opzichte clandestinen verkoop van sterken drank. Het schrijven, waarvan d'eee aanvrage een gevolg was, wordt voor de leden ter visie gelegd, en het krediet verleend. Verzoek van den onderwijzer A. den Haan om te willen bevorderen, dat bij de Raad een verordening aanhangig wordt ge maakt: waardoor zijn kinderen tegen ver laagd tarief de H. B.-S. te Leiden kunnen bezoeken. Naar aanleiding hiervan hebben langdurige besprekingen plaats, met het resultaat, dat ons requestrant zal-worden bericht, dat hij met zijn verzoek aan het verkeerde adres is, daar de onbillijke be paling door den Leidschen Raad is ge maakt, om ouders te treffen van gemeente besturen, die met Leiden geen contract hebben gesloten. Mocht een dergelijk verzoek in Leiden worden afgewezen, dan behoudt a'e heer De Ruiter Zijlker zich het recht voor zoo noo- dig ten behoeve verzoeker nog eens op de zaak terug te komen, ten minste wan neer het waar is, dat diens kinderen de school bezochten, voordat de Leidsche ver ordening werd' gemaakt. Voor tot do straks genoemde b^oemui- gen, die heel wat stemmingen, herstemmin gen en nieuwe vrij stemmingen eischten, werd overgegaan, wensehte de voorzitter dank te brengen aan hetgeen de heer C. Wassenaar als raadslid gedurende onge veer 24 jaar en als wethoud'er gedurende bijna 21 jaren had verricht, en voor zijn bereidwilligheid, steeds aan den dag ge legd, daarbij hopende, dat hij nog vele jaren van de rust en de gezondheid zal mo gen profiteeren. Ook de heer R. Ouwehand kreeg een wóórd van dank voor alles wat hij als tijde lijk wethouder had verricht, regel, orde en nauwgezetheid zat steeds bij hem voor. Aan mej. Nic. Bol werd vervolgens eervol ontslag verleend als lid der commissie van toezicht op de bewaarschool te Katwijk aan dien Rijn en in haar plaats benoemd mej. Soboonenberg-Van der Gugten. De onderwijzers Erdman, Ouwehand en Rauchbaar en de onderwijzeres Venhuys, verbonden aan de openbare lagere «chool aan de Voorstraat, verkregen ontslag en werden als zoodanig benoemd aan dó nieu we school, alles met ingang der opening van die school. Aan mej. Kuypers, telefoniste, die wegens huwelijk de gemeente gaat ver laten, werd toegdkend een gratificatie, als waardeetring van de wijze, waarop zij steeds dJie betrekking had waargenomen. Van G. van Duijn in de Noord er straat werd vervolgens overgenomen een stukje grond, dat ten gevolge de bouwrooiing, bij den bouw eener woning was vrij gekomen. Het verzoek van W. A. Rijkers om terug gaaf van betaalde gelden voor verbruikt duinwater werd met algemeene stemmen afgewezen. Op voorstel der Comm. van onderzoek werd de gem.-rekening voorloopig vastge steld in ontvang op f 103,029.94$ en uitgaaf op f 97,799.98, batig saldo f 5229.96$, ge woon en buitengewoon respectievelijk f 25,305.67$, f 24,425.72$ en f 879.95. Een missive van Ged. Staten in zake af voering van het voetpad No. 71 van den legger, had tot gevolg, dat besloten werd te berichten, dit verzoek van het R.-K. kerkbestuur hetzelfde gold als dat inder tijd van den heer Van Wassenaer van Catwijck en dat tegen de inwilliging geen bezwaren bestaan, onder dezelfde voor waarden als reeds vroeger medegedeeld. Van Ged. Staten was ingekomen een plan voor een berghaven der Katwijksche vis- schersvloot, ruimte biedende voor 150 vaar tuigen, terwijl het oorspronkelijke plan der gemeente slechts voor 70 schepen lig ging bood. Ged. Staten wensch'ten nu over het nieuwe plan het oordeel van den Raad. Met algemeene stemmen werd besloten te berichten, dat het nieuwe plan ten zeerste werd geapprecieerd, terwijl door verschil lende leden de hoop werd uitgesproken, dat de spade reeds spoedig in den grond mocht worden gestoken. 1 Jk Het verzoek van eenige ingezetenen tef Katwijk-aan-Zee tot het aanbrengen vaal verbeteringen in de haven van het P.-H.^ Kanaal behelsde klachten over de minr aangename geur, die het water in de» zomer verspreid. Over dit euvel is reeds heel wat gesproken, zonder dat de steen) der wijzen" werd ontdekt. Aanbevolen! werd geregeld baggeren, waarvoor voorj 1912 een krediet van f 500 werd verleend. 1 De heer De Ruiter Zijlker gaf bovendien^ nog in overweging door een machine van. uit buitengat van Rijnland, dagelijks versch!' water te doen toevoeren, wat de Voorzit-! ter bij B. en Ws- in overweging zou nemen,; maar wat den Keer D. Ouweband aanleiding; gaf om reeds nu op te merken, dat hij heb! juist zou willen omkeeren, niet versch wa- ter inpompen, maar vuil water uitpompen. Aan verzoekers zal worden medegedeeld, dat de Raad zijn aandacht aan de zaak: wijdt. Naar aanleiding eener missive van GecL Staten in zake revisie jaarwedde burge*. meester, secretaris en ontvanger, werd be-, sloten aan gemeld college voor te stellen de jaarwedde der twee eerstgenoemden te brengen op f 2200 en f 1900, dat is respec* tievelijk f 200 en f 100 boven den door Ged.« Staten voor Zuid-Holland vastgesteldetf norm, en dan meergemeld College te ver zoeken de tegenwoordige bezoldiging van den ontvanger te handhaven, waar dezo tevens de betrekking van Ambtenaar ten Secretarie bekleedt en vermeerdering der werkzaamheden als ontvanger hem minder; tijd gunnen voor de laatstgenoemde betrek* king. Daarop wordt aangeboden de gemeente-^ begrooting, dienst 1912, die zal worden ge-" drukt, en alsdan den leden thuis bezorgd.,1 Bij de gebmiikelïjke rondvraag gaf de heep Van Tol in overweging nu in dezen drogen tijd over te gaan tot bestrating van het terrein bij Landbouwlust en drong hij aan! op het langhaam rijden van auto's op heb j trajeet Kamemelksbuurt-Achterweg. Nadat besloten was daarop volgende maal terug te komen werd de vergadering geslo ten. Gemeenteraad Tan Noord- j wljkerhout. f Voorzitter: de burgemeester, j Aanwezig alle leden. Het herbenoemde Raadslid en de nieuw- benoemde Raadsleden leggen in handen van den Voorzitter de bij de wet geëischte eeden en beloften af. Nadat dit is geschied, houdt de Voorzit- ter eeu toespraak, waarin hij de nieuwe! leden gelukwenscht met hun benoeming en! hun de belangen der gemeente onder een- drachtige samenwerking dringend aanbov veelt. t Vervolgens verklaart spr. de nieuwe ledeit te zijn geïnstalleerd. Alsnu was aan de orde de benoeminXj) van een wethouder, wegens het bedankeui van den heer G. Warmerdam. Na gehouden stemming verkregen de heeren J. Warmerdam en H. Heemskerk elk 3 stemmen en de heer J. van Schie 1' stem; waardoor herstemming noodzakelijk bleek tusschen de h'eeren J. Warmerdam ea| H. Heemskerk. Alsnu bleek de eerste te zijn; gekozen. De VoorzitteT wijdt eenige woorden van! groote waardeering aan het onlangs afge treden lid, den heer G. Warmerdam, eni drukte daarbij zijn spijt uit, dat genoemde heer de vorige raadsvergadering niet be zocht had, o. r. spr. hem dan openlijk dank had kunnen zeggen, voor alles, wat de heei; G. Warmerdam in een tijdperk van ruimi veertig jaren voor het belang van de ge meente had tot stand gebracht. Spr. hoop-' te, dat de heer W. nog vele jaren een wel verdiende rust moge genieten. Tot ambtenaar van den Burg. Stand, wordt met groote meerderheid gekozenl de heer J. Warmerdam. De Voorzitter deelt mede, dat de gó* meente-rekening door een commissie is na gezien en in goede orde bevonden werd;; Slachtoffer der Zeelieden- staking. In het Binnenga4t.ln: 13 te Amster dam is overleden de 36-jarige bootwerker OFrederik Vonk, cie op Zondag 6 Augustus tijdens de Zeelieden staking bij een jtwist in de Binnen-Dommerstrajit met een mee levensgevaarlijk werd gestoken. De dader, do werkwillige Van Ingen, op wien iVonk zich wilde wrtken. bevindt zich nog ateeds in preventieve hechtenis. Men meldt uit Vaals: Giste ren werd de 18-jarige Mullenberg alhier levensgevaarlijk met een mes in den buik gestoken. De dader, een brikkenbakker, werd gearresteerd en heeft bekend. Hij is in de gevangenis te Maastricht opgeslo ten. Te Gronau, nabij Knsohed«»e, Bpeelden gisteren eenige kinderen in een zandkuil. Plotseling stortte de overhangende irand van den kuil in, waardoor twee kin deren bedolven werden. Een dezer kon nog bijtijds worden uitgegraven, doch het andere, 't 4-jarig zoontje van W. H., werd eerst na lang zoeken levenloos gevonden. Aanranding... die voor een ander was bedoeld. De bakkersknecht G. y. Leeuwen, die Zaterdagavond naar Vee- nendaal terugkeerde van een bezoek aan *ijn te Barneveld wonende ouders, werd nabij de Bruine Horst door 5 menschen aangehouden, die hem van de fiets rukten en hem met messen zeer toetakelden. Hij kreeg 5 messneden over zijn gezicht en 8 over zijn jas. Hevig bloedend kwam hij te Barneveld terug, waar bij de politie* aan gifte is gedaan. Ongelukkig voor L. was de hem ten deel gevallen mishandeling voor een ander bedoeld. Te Ede (Zeeuw s c h-V laande- ten) is gisteren een poging tot moord ge pleegd door den landbouwersknecht C. v. R. aldaar. De dader loste na een twist een geweerschot op den landbouwersknecht P. y. M., die levensgevaarlijk verwond werd. De dader gaf zichzelf bij' de marechaussée aan en bekende volledig. Verongelukte schepen. Volgens Bureau Veritas zijn gedurende de maand Juli verongelukt 34 zeilschepen en 17 stoomschepen, als: 6 Amerikaansche, 13 Engelsche, 5 Fransche, 2 Italiaansche, 4 Noorsche, 1 Portugeesch, 1 Spaansch en 2 Zwecdsche zeilschepen. Stoomschepen3 Amerikaansche, 1 Bel gisch, 1 Duitsch, 9 Engelsche, 1 Fransch, 1 Grieksch en 1 Spaansch. D e „Lutin e." Door de „Lyons" is opgevischt een kanon van de „Lutine", benevens 20 Spaansohe matten en eenige ballastbroodjes. Naar uit Weenen aan de „Lo- kal-Anzeiger" wordt geseind, hebben te Ruczow tien als heeren gekleede bandie ten, met geweren gewapend, het kantoor van een fabriek aangevallen, juist op het öogenblik, dat de boekhouder het loon aan de arbeiders uitbetaalde. De boekhouder en de arbeiders losten schoten op de roovers. Een beambte werd gedood en verscheidene arbeiders gewond. De misdadigers, van wie slechts een werd gedood, zijn ontkomen, nadat zij de kas volkomen hadden leegge plunderd. Bij Bremerhaven is een flesoh aangespoeld, die de volgende boodschap be vatte: „De laatste groeten aan familie en vrienden zendt Rammler, luitenant bij het 70ste regiment infanterie te Saarbrücken, gezagvoerder van den ballon Saar." Aan het schrift is te zien, dat het briefje 'óp een oogenblik van groot gevaar is ge schreven. Het lijdt geen twijfel, dat dit het laatste levensteeken is van den in het voor jaar met zijn luchtbol verongelukten luite nant. De Engelsche bladen melden, dat bij een paard te Farnham, in Surrey, een galsteen van 9$ pond verwijderd is. Volgens een telegram uit Grenoble, is bij de manoevres een eskadron ruiterij in een vijf meter breede/ sloot ge reden, waarvoor men vergeten had te Waarschuwen. Ongeveer tien ruiters werdeu 4) „Je zult me zeker geregeld schrijven," «ei hij, „en ik zal je ook schrijven. Je moet me alles vertellen, zul je 2 Iu het begin zul je misschien wel een beetje heimwee hebben, maar dat zal niet lang duren. En wat je tante betreft, dat moet een aller liefste vrouw zijn. Zij heeft zelf geen kin deren en zal jou <jus zeker schandelijk gaan verwennen, Téphany dat is zeker." „Zou je denken?" antwooiddo Tóphany. „Zy is een hallzuster van mijn vader en veel ouder dan hy wae. Hy respecteerde haar; maar ik weet, dat hjj niet bepaald van haar hield. Zy leken in niets op elkaar. En haar man, eon droge stokvisch" noemde vader hem." „Kom, je zult natuuriyk het bedorven kindje worden. Zoon paar kinderlooze menschen I Je zult ons nog vergeten." Het onvoorzichtige woord ontviel hem vóór hy het vrist. Op hartstochtelyken riep Téphany Dit: „Michael, hoe kun je zoo Iets zeggen? Jou vergeton? Pont Aven vergeten? Myn oude vrienden vergeten? NooitI" Zy begon te beven. „En jy weet, ja jy weet, wat my daar wacht aan den overkant van de zee, verlaten heid, eenzaamheid, heimwee 1 0, ik zou willen, ik zou nu op dit oogenblik in 't water kunnen springen, als.... als...." ,AI«?" Hy hield haar handen atyf In de zyne geklemd. „Als ik niet aan God geloofde." Zy had nauwelijks deze woorden uitge sproken of er begon een bel te luiden. „Dag, Téphany," zei de jonge man plotse ling, niet langer in staat het trillen van zyn stem te bedwingen. „Dag, lieve, kleine Tóphany I" zy aioeg de armen om zyn hals en kuste hem. Zy was nauwelyks vyftien jaar en Michael, die tien jaar ouder en oneindig wereld- wyzer was dan zy, was voor haar de verper- soontyking van alles wat zU liefhad en wat zy nu ging verlaten. Zy omhelsde en kuste hem met een onstuimigheid, die hem ont roerde en hem openbaarde, wat hemzelf nog niet tot klaarheid was gekomen, den waren aard van zyn gevoelens voor haar. Waa het mogelijk, dat hy liefde gevoelde voor dit kind in korte rokken? Zonder zich te bekommeren om de nieuwsgierige blikken van een dozyn reizigers, tilde hy haar op, drukte het tengere figuurtje aan zyn borat, kuste haar op wangen, voorhoofd en oogen. Toen zei hy met heesche stem: „Téphany, ik ga nu werken; van nu af aan ga ik werken zooals ik nog nooit gewerkt heb, zooals „De loopplank wordt ingehaald, mynheer 1" „Dag, Michael!" „Dag, lieve Téphany; dag, kind!" Hy snelde weg over de loopplank, want de tranen stonden in zyn oogen en hy waagde het niet meer om te kyken. Toen hy zich omkeerde, zag hy, dat het echip het anker lichtte; hoorde hy het stampen van do machine en het schuren van de zware kabels. Maar het kinderlyke figuurtje van het meisje, dat eenzaam en alleen op het dek stond, sobeen hem ver af en vaag. Iets in hem fluisterde hem. toe, dat zy elkaar nimmer metr zoudon weerzien, zooals zy elkaar nu verlieten, jong, krachtig en vurig van geest. Wreed» om standigheden zouden hen scheiden, meer dan de zee het ooit zou kunnen doen. Téphany wuifde met haar zakdoek en hy wuifde terug met den zyne, terwyl de boot langzaam de haven uitstoomde. In het neve lige westen zonk de zon weg in de gladde, onbewogen zee. De meeuwen fladderden om het schip en pikten de kruimpjes brood en koek op, die de reiziger» hun toewierpen. Mlohael onderscheidde het geluid van lachende stemmen. De reizigers waren allen bl|j, dat zU voor hun overtocht zulk mooi weer hadden, en verheugden zich op rrooiyke begroetingen, op een gelukkige thuiskomst. Hy wuifde nog steeds mot zyn zakdoek. Nn ging het schip sneller; daarna werd twee maal de bel geluid. Michael bedacht nu, dat de boot dicht voorby het eind van de pier zou gaan. Als hy hard liep, kon hy er mis schien nog op tyd komen Hy holde de kade af en zonder acht te slaan op de uitroepen I van ergernis Tan de menschen, die hy zonder complimenten op zy duwde, kwam hy, buiten adem, met hoogroods wangen op het laatste oogenblik aan. De boot doorkliefde snel de golven, dwars voorby den vuurtoren. Téphany stond nog altijd onbeweeglyk. Haar smal, gracieus silhouetje toekende zioh scherp af tegen den amber- en rooskleurigen hemel. Téphany bleef naar hem kyken, zonder een beweging, zonder een gebaar. Toen lachte zy en werden de kleine tandjes en het kuiltje in haar linkerwang zichtbaar. Er was tets stralends in het lachje, waarmee zy hem dankte voor z|Jn laatston groet, en er klonk een hoopvolle toon in haar stem, toen z(j hem luid en duidelijk toeriep: „Ik kom terug, oude Michael, zoo gauw ais ik kan." „Ja, ja!" riep hy terug. Zoo scheidden zy, naar elkaar starende totdat zy beiden voor elkaar slechts haast onzichtbare zwarte stipjes geworden waren. Michael ging eerst heen, toen de boot zelf niets meer was dan een onduidelijk vlakje aan den horizon. Toen hy in de richting van de stad keek, zag hy, dat de avond reeds gevallen was. De langgerekte schaduwen •chenen als met lange, yzige vingers zich uit te strekken tot de zee, die huiverde onder deze aanraking. Michael huiverde ook en zuchtte. II. Tien jaar later keerde Tóphany naar San Malo terug. Toen zy het verliet, was de gedaante van Michael het laat3te geweest, waarop haar oogen hadden gerust. Nu zy terugkwam, was het eilandje Grand Boy, het graf van den beroemden Chateaubriand, het eerste, wat tusschen do optrekkende nsvelen zichtbaar werd. Toen werd de mist weer dikkerhet eilandje verdween alsof het een luchtspiegeling was geweest. Het volgende oogenblik werden de nevelen weer vaneongereton en de sleriyke spits, van ds kathedraal vertoonde zich, om weer oven spoedig te worden weggevaagd als Grand Bey. Wederom voelde Téphany dien onbestem- den zin voor het geheimzinnige, welke een byzondere eigenschap is van het Bretonsche volk, waartoe ook zy behoorde. En zoo over weldigend. was haar ontroering, en zoo lang was het geleden, dat zy voor het laatst deze gewaarwording had gevoeld, dat zy de laatste tien jaren en alles, wat er in was gebeurd, vergat en voor één oogenblik weer het kind van vyftien werd, het kleine Bretonsche meisje, wier hoofdje vol was geweest van niot veel meer dan van al het bygeloof, al ds fantastische volkseprookjes van de streek. De stoomboot gleed de haren binnen, ter wyl achter haar de zeenevelen nog zwak streden met de opkomende zon. Op het land, en op het water in de nabyheid van het land was alles helder en warm en friich van kleur. Tépbany rond het een goed voorteeken. Da zee was zoo glad, zoo vol van de zuiverst» tinten 1 In haar doorschynende diepten tintelden alle kleuren van de regenboog en dit sobeen haar een wondermooie belofte. Toen zy afscheid nam van dit sprookjesachtige land, ging da zon onder en zag het er overal even grUs en somber uit als in haar eigen hart. By haar terugkomst kwam de zon op en verwelkomde haar met de verzekering van gelukkige uren, die hier voor haar waten weggelegd. Maar toch wensehte zy vurig, dat het eerste waar haar oogen op gerust hadden, geon graf was geweest. Benedon, in de kleine, slecht geventileerde dameskajuit, was Mary Macbin, Tópbany's trouwo vriendin en gezelschapsdame, bezig zichzelf een vraag te doen, waarop zy maar geen antwoord kon vinden. Hoe had een jonge vrouw, die als opera zangeres zoo ongelooflijk snel wereldberoemd was geworden, zich va,n een belangrijk contract met een der eerste Londensche theaters kunnen afmaken en toen haar hoorlyke woning in de fraeiete wyk der Engelsche hoofdstad vaarwel kunnen zeggen, om zich in een afgelegen hoekje van Bretanjs te gaan begraven? (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 5