Japon- en lilouseMen Friescli-Grouiugsclie Hypotheekbank, G. G. BENDEB, G. G. BENDE*, De echte Harderwijker Kruidkoek 1 OnÉrwijzui'ës, A. L ¥180000, tiras GsMits-ltóciitir. Bovenhuis te huur üsaar» ülaafs Vrijwillige Verhunping Botermarkt 12, 2632 6o voor het a.s. Seizoen. GROÜTE SOBTEEiNO, LASE fAIJZEH. Piano's, Vleugels, Orgels, Pianola's, Pianola-Piano's Orchestrelles. Aeolian-Pijporgels. D. SCHAAKE, H. J. DE RU, H@s@b*v@s f i@S^!2SL§B5a opgericht 1850. Rapenburg, bij den Vliet, Faillissement H. DE MOL. Faillissement G. DAMEN Jr., Ledige Odolflesschen §faBisSeosEdsieiaa Kruiwagens, De Administratie van het „Leidseh Dagblad" belast zieh met het plaatsen van Advertentiën in alle Bladen. Architect Sassenheim, B K. VSÏÏ.BELIEF, Extra Inrichting voor Voeten met gebreken. G0 H,D£JO£G, Warmosziers-Inventaris, berichten de ontvangst der nieuwe LEIDEN - Hoogfewoard 90 - LEIDEN. Vragen en Antwoorden. Marktberichten. Gemengd Nieuws. TIMfóERMASS, voorheen A. li. VERHOOG, TELEF. 636, 137 10 beveelt ilch beleefd aan voor alle voorkomende Timmerwerken. is alléén verkrijgbaar bij KOORDEINDE ÏO. Prijs fl.—f0.75, f0.50 en f0.25. De smaak is bizonder fijn. By beschikking van den E.A. Heer Rechter Commissaris d.d 21 Juli is bepaald, dat in liet faillissement van H. DE ROL, Schoenwinkelier te Katwyk aun Zee: le. de indiening der schuldvorde ringen aan den Curator, moet plaats hebben vóór 1 October 1911. 2de. de Verificatie Vergadering zal gehouden worden, op Zaterdag 21 October 1911 dee voormiddags te ÏO1/, uur in een dor Lokalen van het ge bouw der Rechtbank te 's-Gravenhage. De Curator, Mr. A. J. FOKKER. Lkidbn, 4 Sept. 1911. 2690 18 Itioeuibollenliandelanr te Ncordwijkerhont. De Rechter-Commissaris in boven vermeld faillissement deelt mede: lo dat de schuldvorderingen moeten worden ingediend by ondergeteekende vóór laten October as., 2o dat de verificatie vergadering lal worden gehouden ln het gebouw der Rechtbank op 28 October a.e., des voormiddaga te half elf uur. 2076 15 De Curator: Mr. J. H. GOUDSMIT. Gevraagd te Sasscnhnim by twee .Meisjes van negen jaar: een extern, mat acte vrfje- en ordeoefe- mngen en voor de Franache taal tegen flink aalaris. Brieven met opgave van werk- kring onder No. 2653 aan bet Bureel van dit Blad. 2653 11 worden door ons gevuld 50 Cent. Leiden. 270) 8 Sanitas Steenschuur I, bij de Breestraat. Een alleszins bekwame Huislioud- etar, door sterfgoval buiten betrekking zfjude, biedt zïcli als zoodanig aan. Naeerst5,daarna 12jaar ineen betrekking als Huiahoudater work- zaam te zjjn geweest, staan haar de beste getuigen ten dienste. Liefst in een klein, Christelijk geiin. Brieven fr. Firma Wed. J. J. LA LAU, Noordelnde 44. 2696 12 Teer, Aephaltpapier, Carbollneum en Vaarboomen steeds voorhanden bU J. SC RIJ IT EU AKER, voor- heen KOREVAAK DE LANGE, Houthandel, Morschweg by Leiden. Telef. 95Ï interc. 2705 8 gevestigd te QRON3ÜGEH, Geplaatst Maatscn. Kapitaal t 2,000,000. De Bank geeft thans uit 4 pCt. Pandbrieven a 99 pCt. Inlichtingen verstrekt gratis de Heer II. M. SASNE, Kassier le Leiden, by wieu tevens de Coupons der Pandbrieven betaalbaar zyn. De Directie: Mr. R. P. DORHOUT MEES. 8424 40 Mr. P. B. J. REELING BROUWER. I Telef. Interc. 416. 6163 8 Noordeinde lOa, bev. 2 Ë'agas en beschoten Zolder. Te bevr. Haag- weg G83, buiten de Wittepoort Leiden. 2703 10 8465 26 van Moubelen, Knston, Buffetton, Stoelen, Spiegels, Tafols, «nz by 420 10 Nienwstraat 34. ALLE SOORTEN SOHOENEN. Donkersïeeg 9. 1389 11 (om contant geld) op Donderdag 7 September 1911, des voormiddaga te 16 uren, op den tuin van den Heer JAC. DE KONING, aan de Dorp straat 69 te Leiderdorp, ten overstaan van den Deurwaarder J. F. TEUNIS, van een waarbü 145 diverse Broeiramen, Planken, Ribben, Boonenstaken, Krui wagen, Gereedschappen, Koolschaat, Tonnen, Rietmatten, nieuwe Roeiboot met Spanen, een hoek Prei, een Ijzeren Warmoeziersschuit en het geen meer ten verkoop zal worden aangeboden. 2544 23 Vóór den verkoop t© zien. AMSTERDAM - LEIDEN - ROTTERDAM Grootste magazijnen van 8310 70 Uitgezochte sorteering. - Garantie. - Billijke prijzen. Yraag: Wordt men aangeslagen in de bedrijfsbelasting naar het inkomen wat men heeft? Zoo jal Hoe is het dan. mogelijk, dat ik nu in de bedrijfsbelasting hooger ben aangeslagen dan verleden jaar, terwijl mijn inkomen toch gelijk bleef en ook in de in komstenbelasting niet hooger ben aange slagen. Antwoord: De zetters hebben ver moedelijk uw inkomen hooger getaxeerd dan verleden jaar. Weet u zeker dat u op dezelfde wijze het biljet hebt ingevuld? Een andere invulling kan soms tot een an dere uitkomst leiden. Zie eens of u volgens eigen aangifte of ambtshalve zijt aangeslagen, wat op het biljet staat vermeld. Als u ambtshalve zijt aangeslagen en het is werkelijk te veel, dan kunt u reclameeren. Y raag: Hoe kan men het vuil verwij deren van vliegen van een koperen lamp? Antwoord: Yliegen in huis is een groote plaag. Zij bederven heel wak Een koperen lamp van vliegenvuil te reinigen is niet gemakkelijk. Afnemen met zeepsop, daarna met gewone was wrijven met een weinig spiritus. Vraag: Zoudt u mij kunnen zeggen hoe ik boerenjongens, cn ook advocaat klaar moet maken Antwoord: Bests blauwe rozijnen na reiniging koken, in een stopflesch doen aan lengen met goeden brandewijn. Daarin stuk jes kandij doen en een stukje vanielje en kaneel naar verkiezing. Ge kunt de rozijnen ook, na ze goed te hebben gereinigd, ongekookt op den bran dewijn zetten. Ge krijgt dan een kracht)gen drank. Deze moet echter geruimen tijd Btaan voor men hem gebruikt. Advocaat maakt go dooT eieren te klut sen en met brandewijn en suiker te vermen gen. Brandewijn en suiker naar smaafc. Vraag: Mijn dienstmeisje (kwam 1 April in betrekking, waarbij zij den gebrui- kelijkcn godspenning ontving. Begin Juni gaf ik haar de zomerfooi f 5, nu gaat ze half Sept. weg. Ik kan nu zeker het laatste geld afhouden? Antwoord: Ja, ge kunt de zomerfooi afhouden. Vraag: Moet men belasting betalen voor een dienstbode boven de 18 jaar en die slechts tot 4 uur in dienst is? Antwoord: Ja, V raag: Wat is de reden dat 't „Leidseh Dagblad1" stulkken weigert te plaatsen, wel ke maatschappelijke vraagstukken bevatten en welke voör de publieke opinie nuttig aajn? Antwoord: De redactie is niet onge negen ingezonden stukken, waarin maat schappelijke vraagstukken worden bespro ken, te. plaatsen, mits er geen politieke kant aan zit- en de schrijver zich onthoudt van persoonlijke aanvallen. Politiek is in ons blad contrabande en persoonlijke aan vallen zijn, indien zo geen bepaalde belee- digingen inhouden, alleen dan toelaatbaar als de schrijver er zijn naam onder plaatst. Een en ander ter beoordeeliqg van de re dactie zelf, die zich dit laatste recht door niemand laat. ontnemen. Vraag: lik heb een hondje yan onge veer 7 weken oudtoen ik hedenmorgen op stond, bemerkte ik, dat zijn pootjes alle verlamd waren,'zoodat hij in het geheel niet kan loopen en bij het oppakken vreeselijk gilt; overigens is het gezond. Zoudt u of misschien één der lezers een middel hier voor aan dis hand kunnen doen? Antwoord: Wij kunnen hier geen diagnose stellen, noch minder een genees- middel voorschrijven. Als het beestje u de kosten waard is; ga dan naar een vee arts. Vraag: Mogen woonwagens op gepacht- terrein langs den publieken weg stand plaats innemen tegen den wil van den pach ter? Moet de politic ze desnoods met ge weld verwijderen, of is de gemeente aan sprakelijk voor de schade zoo burgemeester en politie geen kans ziet ze te verwijderen, aangezien er kermis is. Antwoord: Dat hangt af van wat de pachtvoorwaarden daaromtrent vermel den. Vermoedelijk hebben B. en Ws. het grasgewas verpacht zonder meer en daar kunt u niet veel tegen doen. Hebt ge het terrein gepacht, dan hebt ge het recht de woonwagens te doen verwijderen. De ge meente is dan niet aansprakelijk voor de schade, tenzij B. en Ws. vergunning tot h©t plaatsen der wagens hebben gegeven. Vraag: Op het nieuwe biljet voor de Bedrijfsbelasting jaar 1911—1912 is mijn aanslag f 4.67. Op hoeveel a >rdt mijn in komen geschat? In geval ik reclameer moet ik mijn reclame bij den voorzitter van het college van zetters indienen tegen ontvang bewijs. Waar moetik het dan brengen? oiit is niet op het biljet vermeld? An tw oord: U is aangeslagen voor een inkomen van f 850 tot f 900. Zend uw reclame maar per post „aan den Voorzitter van het College van Zetters voor de I e- drijfsbelasting." Wilt u ;t persoonlijk be zorgen, informeer dan eerst even aan het belastingkantoor Steenschuur. Daar zal men U het adres wel opgeven. Vraag: Ik ben op ver gevorderden leef tijd, nu woon ik na mijn mans dood met een juffrouw samen. Daar de inboedel van ons beiden is, zoo heb ik hetgeen wat van mij is opgeschreven op een vel papier. Is dit voldoende Antwoord: Het beste is dat u een door u zelf geschreven althans door u eigen handig gctcekend stuk opmaakt, waarbij u verklaart dat de door u bepaald daarin aan te duiden meubelen enz., het eigendom zijn van de met u samen wonende juffrouw, en dus niet tot uwen boedel behooren. De juffrouw kan desnoods een dergelijke ver klaring op maken en teekenen, wat uw goederen betreft, want al is u op leeftijd, het leven van ons'allen is nu eenmaal on zeker. Vraag: Ik heb een zoon die 16 jaar wordt en die graag als conducteur bij de Hollancische spoor wenscht opgeleid te worden. Zoudt U mij eenigo inlichtingen kunnen geven welken weg ik moet volgen? Antwoord: U moét zien uw zoon in eenige betrekking bij de Maatsobappij ge plaatst te krijgen. Iu hij een )>eetje pien ter en past hij goed op dan zal hij wel gauw conducteur zijn- Vraag maar eens bij Ó'en stationschef die zal U wel zeggen welken weg u moet inslaan. Het zal wel spannen dat hy onmiddellijk geplaatst wordt Vraag: Is de vuilnisman verplicht het vuil mede te nemen, daar de man iederen dag moet geroepen worden, anders rijdt hij door, en daarbij altijd een complimentje te wachten staat, dat de bak te zwaar is of' de inhoud niet naar zijn zin is.Is de man het verplicht te halen, ja of neen? En wat is hier aan te doen? Antwoord: Uit uw toelichting blijkt dat de bak niet op de straat of in de gang aan een open deur staat. Wij gelooven niet dat de vuilnisman verplicht is bij iederen bewoDer het vuil weg te halen, waar deze het verkiest te plaatsen. Wanneer hij op welke wijze dan ook, 't zij door een ratel, 't zij door aan te bellen van zijn aanwezig heid op duidelijke wijze kennis geeft, moe ten de bewoners bet vuil aan de deur plaat sen. Complimenten behoeft u niet af te wachten, maar u moet ze ook niet maken. Indien ge reden tot klagen hebt, vervoeg u bij den opzichter vanwege de gemeente, A. Grijzen, Stadhouderslaan. TelepK. 391. Noordwijkcrhont, 4 Sept. Uoewel de aanvoer minder worth, doren de veilingen aan Piet Gijzen- brug nog steeds voort. De veiling van 4 Sept. was tameliyk druk bezocht De volgtndo prijzen werden besteed. SnijbooDea' 18 a 22 ets.; stokbêerenboonen 17 a 24 ots stamboonon 12 a 14 ots alles per KG. Hazerswonde, 4 Sept. Veiling V. P. N. Kipeieren f 5.52 a ƒ5 94 per 103. Eordencieren 5 03 per 100. Hanen ƒ1 per stuk. Komkommors ƒ0.07 a ƒ016 per 5 stuks. Schiedam, 4 Sept. Nuteering 13 euraoom missie. Moutwijn ƒ10.— per Ned. vat. zonder lust en zonder de belasting. Moutwijn willig. Spoeling per ketel f 2.20. GiaRn-Spintus ƒ16.a Melasse-Spiritns ƒ14.50 a ƒ14.75. ruwe Spiritus 7.75 a ƒ8.—. Rotterdam, 4 Sept. Onze markt toonde heden van nagenoeg alle artikelen een flinksn aanvoer, die tot stijgende prijzen ving afnemers vond Voor Tarwe was goede kooplust; de noleeriog 50 a 60 cents hooger dan vorigo week. Puike Essex werd verkocht van ƒ11.25 tot ƒ11.90, Wilhelmina'' en .Monarch" van ƒ10.25 tot 10.75 alles per 100 kilo. Rogge werd weinig aangeboden. Per 11.L. verkocht vau 6 tot 6.40. Zaai-k waliteit daarboven. De aanvoer van Gerat was mode onbeduidend Winter verkocht van 9 tot 9 50, Zomer ƒ.8.75 tot ƒ9.25. Chevalier 9.50 tot 9 25. Van Haver was flinke toevoer. Ook hiervoor werd beduidend booger prijs bedoDgen. Per 100 kilo werd verkocht van ƒ8.25 tot f 8.50. Bruineboonen zeer ruim aangeboden, verkocht van 17.75 tot 18.50. Een enkel prima grof p ir- tjjtje kon iets daarboven opbrengen. Van Witte- boonen waren ook enkele monsters ter markt, die van ƒ19.75 tot f 20.50 per mud plaatsing vouden. Het aanbod van GroeoeiJSrwten w<s ruimer dan vorige week. Verkocht is van f 15.50 tot f 17. Kroon- Erwten van 16 50 tot f 17. Schokkeis van f 17.50 tot f 18.50. Karwijzaal werd onveranderd, doch prijshoudend verkocht van f 12 25 tot f 12.50 per 50 kilo inclusief baal. Koolzaad iets boogor van ƒ17.75 tot 18.25 per 100 kilo. Zooala in ons vorig nommef gemeld, is de Korte Molenstraat, te 's-Gravenhage, waar gevestigd is het wijkgebouw van bet Leger des Heils, waar in geregeld godsdienstoefeningen gehou den wordenx Zondagavond het tooneel geweest van een ontzettenden moord. De „Haagsche Crt." geeft er de volgen de meer uitvoerige beschrijving van: Adjudant Nak en echtgenoote leidden de bijeenkomst. Om ongeveer halfnegen kwamen vier mannen hefc gebouwtje binnen en begonnen al dadelijk" herrie te maken. Twee van hen2 Kok en Hoekstra, bezoch ten geregeld de bijeenkomsten, ten minste, sedert de laatste paar maanden. De anderen, Esderts en Hoogenhuis, niet Esderts was er wel eenige malen geweest. Een oogenblik liet adjudant Hak de her riemakers begaan, doch toen zij niet op hielden, verzocht hij hun vriendelijk, stil tezijn. De mannen hadden waarschijnlijk iets op, althans zij gaven aan adjudant Nak's ver zoek geen gevolg en gingen door met op merkingen maken. Nog eens ging adjudant Nak naar de herriemakers en maande ze aan stil te rijn Een oogenblik waren ze dan ook kalm, doch weldra begon 't weer van voren af aan. Toen kregen zij de aanzegging zich te verwijderen. Zij stonden op, echter niet om weg te gaan, maar om te vechten. Zij namen een uitdagende houding aan tegen Nak, doch deze probeerde hen wat tot bedaren te brengen. Doch zij werden steeds kwader en plotseling trok Esderts een dolkmes. Toen kwam een bezoeker, zekare Wal raven, een man van 35 jaar, die sedert eenige maanden aangesloten is bij het „Le ger" tusschenbeide. De adjudant zei nofe: „Walraven, jongen pas op, hij heeft een mes in zijn hand s maar 't was te laat, voor adjudant Nak dit gezegd had, had Esderts W alraven t lemmet reeds in de borst gestoken. Walraven greep nog een bank, leunde, daar even tegen en viel neereenige oogen- blikken later was bij dood. Van de ontzetting, welke zich meester maakte van de aanwezigen, maakten de vier onverlaten gebruik, om te ontvluchten Met lapoen koud water poogde men het bloed, dat uit de borst van den verslagene vloeide, te stelpen. Buiten stond het direct zwart van men- schen en de toestand in het lokaal was ver schrikkelijk. Toen eenige cogenblikken later de politie binnenkwam, werd het lokaal ontruimd. Direct gi°g men naar ^en dader 2,-*&€n en in d<5 Nieuwe {Schoolstraat, bij het toe vluchtshuis van het „Leger", waar de ke rels verpleegd werden, werden zij ingere kend. Zij ontkenden het misdrijf te hebben ge pleegd. Ook Esderts ontkende. Hij verd er gens binnengebracht en gefouilleerd. Op hem werd een mes, bedekt met bloed, ge vonden, terwijl er ook bloêdspatten aan zijn goed zaten. Vervolgens werden zij naar het wijkge- bouw, waar de misdaad had plaats gehad en waar inmiddels de justitie was gearri veerd, gebracht, doch ook hier onflkenden zij, niettemin allen Esderts als den dader, aanwezen. De vermoedelijke dader is Leidenaar van geboorte en 23 jaar oud. Hij" stond bij het Toevlucht te boek als los werkman, en on besproken gedrag Vóór zijn opneming ia het Toevlucht is hij loopknecht bij een ban ketbakkerij in Leiden geweest. De verslagene, Walraven, was gehuwd en vader van acht kinderen. Walraven verdiende een schamel stuk brood voor vrouw en kinderen, met het venten van fruit en groenten. Hij stond bekend' als een fatsoenlijk, kalm man. Toen Zondagavond zijn vrouw, die tuber- culose-lijdster is, in het 'gebouw kwam er het lijk van haar man zag, viel zij flauw. Zij blijft met haar kinderen onverzorgd achter. Bij de overbrenging van do vier mannen Zondagavond' laat, moest de politie kracht- dadig^optreden tegen de woedende menigt© die de arrestanten te lijf wilde. Na het voortgezet onderzoek - an de po litie is de verdachte Esderts, gisteren ter beschikking van de justitie gesteld en in het huis van bewaring opgesloten. Hij werd gistermiddag naar het Gemeente-Zieken huis geleid om aldaar, in tegenwoordigheid van het Parket, met 'bet lijk van het slacht offer te worden geconfronteerd. Men schrijft ons uit Bodegra ven, dat aldaar omstreeks halfnegen 's avonds in het stationsgebouw op een der slaapkamers van den chef brand uitbrak. Er lagen reeds kinderen te bed, die geluk kig nog gered werden. De bovenverdieping was om tien uren geheel uitgebrand. De treinen kwamen heel langzaam rijdènde voor het brandende station. Omstreeks halfelf gister- avond wandelde een jongen van 18 jaar, woonachtig in de Lindenlaan op den Oool- singel, te Rotterdam, met een meisje, de 15-jarige J. H., uit de Tweede Lombard- straat, op den Goudschen Singel aldaar. Het meisje scheen blijkbaar niet van zijn gezelschap gediend te zijn, waardoor een woordenwisseling ontstond en waarop hij, waarschijnlijk door jaloezie gedreven, plot seling een geladen revolver te voorschijn haalde en een schot op haar l^ste, dat haar ter hoogte van den rechterslaap trof. Het meisje zakte op den Singel ineen; de jon gen nam de vlucht. Na een vervolging door eenige straten kreeg een agent van politie hem in den Oppert te pakken, maar op het oogenblik, dat hij hem grijpen zou, viel de jongen en tegelijkertijd ging weer een schot af. Vermoedelijk is door den val de revolver afgegaan, althans een kogel drong den vluchteling in het rechterbeen. De jongen en het meisje zijn beiden naar bet Ziekenhuis op den Coolsingel gebracht. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. Overboord geslagen. Door de Rotterdamsehe Lloyd is bericht ontvan gen, dat de vierde stuurman Dicderik, van de vrachtboot „Gorontalo'-, in de Middel- laödsche Zee overboord is geslagen en ver dronken. Hij was de zoon van een hoofd onderwijzer te Rotterdam en maakte zijn eerste reis als vierde stuurman. Sabotage. Een bakker te Amsterdam deed Zaterdag bij do politie aangifte, dat reeds eenige malen in het deeg, voor de bereiding van brood bestemd, glasscherven werden aangetroffen, bak ker had vermoeden op een 18-jarigen knecht, die de glasscherven in het doeg zou hebben gedaan uit wraak, omdat hij op 31 Augustus geen vrij-af had gekregen, zooals zijn kameraden. Tegen den knecht is door do politie proces-verbaal opgemaakt. (Hbl.)

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 6