FEUILLETON. Burgerl. Stand Yan Leiden. Vragen en Antwoorden. Gemengd Nieuws. I'~ - f Stedelijk 31 a seam te Leiden. As.n het verslag van den toestand van het Stedelijk Museum „De Lakenhal", ge durende het jaar 1910, ia het volgende ont leend: In de rangschikking der voorwerpen werd geen verandering gebracht; de in het vorige jaar aangekochte etsen van Rembrandt werden in eenvoudige lijstjes geplaatst en in de corridor opgehangen. De nieuw aangebrachte verwarming van de Harte velt-zaal voldoet in alle opzichten. Het is daardoor mogelijk geworden in den winter een geregelde en voor de schilde rijen zeer gewenschte temperatuur te onder houden. Het bezoek van het Museum toont aan idat in het af geloop en jaar het cijfer der be talende bezoekers bedroeg 4643, dat der niet betalende 8478. In het vorige jaar waren die cijfers on- iderscheidenlijk 4556 en 9169, alzoo een ver meerdering van 87 betalende en een ver mindering van 691 niet-betalende personen. Het afnemen van het laatst© getal moet hoofdzakelijk worden toegeschreven aan het misschien tijdeldijk minder gebruik, dat door leerlingen van verschillende scholen yan het museum werd gemaakt. Het museum werd o.a. bezocht door 30 leerlingen van de school te Lisse, onder ge leide van den heer Lefèbre en door 16 leer lingen van een school te 's-Gravehhage, hoofd de heer A van Noort. Door professor dr. W. Martin werd meer- ~*-»ifüen met zdjn leerlingen van het Museum jebruik gemaakt. Aan den leerling H. T. v. TJrk werd ver gunning gegeven tot het maken van schet sen en aan den heer C. Cossee tot het ver vaardigen van oopieën naar schilderijen. Op verzoek van E. Alfred Jones werden pho to graphieën vervaardigd van den pradhtigen verguld-zilveren beker, door koningin Elisa beth van Boheme in 1641 aan de gemeente •Leiden geschonken. Deze afbeeldingen zullen worden opge nomen in een historisch werk over het goud en zilverwerk op Windsor Castlo Yan den oatalogus werden vertkooht 66 niet geïllustreerde en 37 geïllustreerde exemplaren; totaal 103. Voor de tentoonstelling van miniaturen te Rotterdam, werd afgestaan een portret je van Valdez door Salazar. Afwijzend werd beschikt op een aanvraag om een schilderij van Israels voar de tentoonstelling te Rome in te zencTen. Verder volgt een opgaaf van de geschen ken en aankoopen, o.a. een schilderij door Jan Lievens. In bruikleen werd o.a. ontvangen: van den heer W. E. Barker te Winchester distr. Canterbury (N. Zeeland) een fraaie copie door Van Staveren naar een schilderij van Gerard Dou, waarvan het origineel zich bevindt in de collectie van den aarts hertog Leopold Wilhelm te Weenen en vermeld staat onder no. 93 in het bekende proefschrift van dr. W. Martin over Gerrit Dou, aldus beschreven: „Een jong doctor, drie kwart naar links gewend, bekijkt aan een boogvenster den inhoud van een glazen kolf, die hij in de hand houdt. Links achter hem een oude vrouw, die zich met haar schort de oogen afveegt. Rechts een open geslagen anatomieboek. Voorts een globe. Op den achtergrond een zuil, waarop een engeltje. Onder het raamkozijn een relief van Duquesnoy, voorstellende eenige kin deren, die met een bok stoeien. Halve figuren." Van dit schilderij bestaat nog een copie door Van Staveren in de collectie Six te Amsterdam en een in de verzameling Leuchtenberg te St.-Petersburg. Deze laatste kan ook een herhaling van den meester zelf zijn. Het is niet uitgemaakt, of ons schilderij door Van Staveren is ver vaardigd. Het kan ook zijn van Dominicus van Tol, een neef en leerling van Dou, die met buitengewoon talent de werken van den grooten meester copieerde, zoo zelfa dat vele zijner stukken langen tijd voor echte Dou's golden. Dit was ook het geval met dit schilderij, dat in 1845 door de fami lie Gray te London werd gekocht. Voor het museum is het een zeer te waa.rdeeren aanwinst. Vergiffenis aasi aSlesio 2) De twee jongelieden vatten een vurige genegenheid voor elkaar op, trouwden en daar zij zeer arm waren, besloten zij zich te Pont-Aven te vestigen, waar het leven zeer goedkoop is en waar verscheiden van Géromes leerlin gen een soort kolonie vormden. Henri Lane verkocht ieder jaar eenig© schilderijen, waarvan de opbrengst voldoen de was om er met vrouw en kind zuinig van te leven. Maar voor meer ook niet. Toen stierf zijn vrouw. Na de eerste zes maanden van diepen rouw bracht Henri Lane al de innige liefde, waarvan zijn vrouw het voorwerp was geweest, op zijn kind over. Téphany werd de trouwe gezellin haars vaders. Hijzelf onderwees haar in het Engelsch en in het rekenen. Eransch en Bretonsch leerde zij vanzelf. Ook gaf hij haar teekenlessen. De andere schilders, die te Pont-Aven woonden, droegen haar op de handen. Eén hunner vooral, Michael Os- sory, volgens Gérome een buitengewoon veelbelovend kunstenaar, was haar vriend en bondgenoot. Michael had een bijzondere Btudie gemaakt van het volk van Bietaglie. Hij zei volksliederen voor Téphany op, ver telde haar legenden en sagen en wist van jetleren ouden boom of steen in de buurt van Pont-Aven het een of ander boeiende verhaal te ^oen, Téphany vond, behalve j Programma van Mnziehaltvoeringen. MUSIS SACRUM. Volks-Ccncert op Diisdag 5 Sept., te 8 uren, door het Leidsoh Muziekkorps. Directeur: de heer Joh. C. Geyp. Eerste afdee- ling: No. 1. .Rudolf Stephanie", Maraoh, J. N. KrfU; 2. ,Le bal masqué", Ouverture, D. P. E. Auber; 3. .Toboggan", Dense Caractéristique, L. Frémaux; 4. Kroninga-Wals, Joh. 0. G«yp; 5. Faotoisie .Frlihlingsluft", E. Reiterer. Tweede afdeeling: No. 6. Lu«tspiel-Oaverture,Kéler-Bele; 7. Fackeltanz, G. Meijerbeer; 8. ,Ein Walzertraum", Potpourri, 0. Strauss; 9. ,De Yrede", Marscb, D. Bouweus. Eerete huwelijksafkondiging van 3 Sept. A. L. Tiinau jm. 32 j. en L. do Jong id. 26 j. H. S. van der Zeeuw jm. 22 j. en E. Schouten jd. 21 j. D. Roelandse jm. 23 j. en M. de Vrind jd. 22 j. F. Ouwerkerk jm. 21 j. en E. Lut jd. 27 j. J. den Os jm. 21 j. en C. Cramajd. 18 j.J. Struyk jm.26 j. en M. Willem jd. 25 j. P.Swanenburgjm. 20 j. en D. Dubbeldeman jd. 19 j. P. vaa Itersonjm. 30 j. en C. de Wolf jd. 25 j. J. A. H. Mesters jm.39j. en J. B. A. Ouwerkerk jd. 32 j. F. Klarer jm. 27 j. en J. Zonnenberg jd. '24 j. A. van Wijk jm. 26 j. en J. C. Laverman jcL 34 j. K. H. Buikstra jm. 25 j. en A. Roeloffs jd. 28 j. A. Olieim. 50 j. en A. Moiling id. 38 j. W. F. van Eem jm. 26 j. en J. de Groot j d. 23 j. LISSE. Ondertrouwd: P. Gardenier en W. Moerkerken. Geboren: Johanna Maria, D. van Th. Raap horst en P. J. Homan. Alida, D. van W. van Diemen en D. Bielefeld. Johannes Martinus, Z. van A. Opdam en A. Wijfjes. Gerardu3 Petrus, Z. van G. P. Warmerdam en C. A. Langeveld. Franciscus Johannes, Z. van J. Kaptein en E. Busman. Overleden: Maria Catharina Streng 2m.- Johannes Cornells Mijnders 4 m. Vlraag: Kan u mij door middel van de vtragenbus ook opgeven, hoeveel inkomkten toten moet hebben vooir een jaanslag van f 13.75, dienst 1911—1912? Antwoord: Gij geeft niet op in welke belasting gij voor f 13.75 zijt aangeslagen. Naatr het bedrag te oordeelen wordt bedoeld de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten en ia uw inkomen geschat van f 1400 f 1450. Vraag: Mijn dochter is dagdienstbodd; mi beeft zij in haair dienst een zieke hand gekregen. Zij tooest naar den dokter gaan op raad van mtevroUw. Doch toen zij terug kwam stuurde mevrouw haar weg met de boodschap dat zij aan een" ziek meisje niets bad. Dan kon zij de geheels weck haar eten komen halen, daar mevrouw haar geen kostgeld wilde geven. Het loon dat zij die week verdiend had, lrield mevrouw in voor den huurpenning f 2 en bet loon van opzeg ging voor de vooïjaarsfooi, die zij gtehad had. Mag mevrouw dat nu doen? Antwoord: Bet loon gaaf bij ziekte in dit geval nog een korten tijd door, gebruike lijk is één week. Natuurlijk kan mevrouw uw dochter ook hij de week ontslaan. Tegen de koetgeldregeling is weinig te zeggen. Maar mevrouw mag natuurlijk niet gaan inhouden van het loon, zooals gij schrijft dat gebeurt. Vraag: Ik stond een m'aand geleden iemand in commissie ten verkoop ter waar de van twee honderd gulden goederen af, tegen 20 pOfc. provisie. Waar deze persoon cok een stukje voor geteekend heeft, de goe deren ten verkoop in oom missie ontvangen te hebben. Nu heeft deze persoon de goe deren verkocht en weigert hij mij het geld waarop ik recht heb, toet uitzondering der door hem verdiende provisie, aan mij af te ©taan. Behoort dit niet onder oplichterij thuis? Hoe moet ik in deze handelen om het geld in handen te krijgen? Antwoord: Waarom weigert die per soon? Is daar reden voor? Zoo neen, dan zijt gij natuurlijk volkomen in pw recht hem met hot contract in de hand gerechtelijk tcf afgifte van het geld te dwingen. Wend "u tot een advocaat. Vraag: Iemand wilde f 100 leenen zon der borg op zakelijke zekerheid. Er presen teerde zich iemand aan, die hem wilde hel pen, als de informaties goed -waren. Infor ms tiekoeten waren dan f2. Mijn vriend be taalde ze in mijn tegenwoordigheid, onder voorwaarde, dat, waren de informaties goed of slecht, deze hem hekend gemaakt zouden worden. Do afspraak werd verder gemaakt, dat in een week deze informaties hij mijn vriend zouden zijn. Het is drie weken ge- haar vader, geen man ter wereld beter en knapper dan Michael. Zoo gingen de jaren snel en gelukkig voorbij. Henri Lane had nu een klein huis je gehuurd in de buurt van Nizon en kwam van daar bijna iederen dag in het visschers- dorpje Concarneau, omdat zijn best ge slaagde schilderijen die, welke het eerst werden verkocht gewoonlijk tooneelen uit het visschersleven voorstelden. Onderwijl waren, met het invallen van de schemering, de tinten der zee veranderd. De ondergaande zon was achter wolken ver scholen. De amethist-kleur van het water was tot een bruinachtig grijs overgegaan. De kleuren werden vager, de lijnen daar entegen duidelijker. De oppervlakte der zee leek een onafzienbare reeks bergen en dalen. Zelfs in het haventje werd het wa ter woelig en de booten, die er geankerd lagen, rukten driftig aan de kabeltouwen. Het water begon, nu de vloed opkwam, met meer kracht tegen den havendam te beuken. Téphany en Michaèl staarden on afgebroken naar de majestueuze golven. Zij waren zóó ontzaglijk, dat men er de oogen niet van kon afwenden. Met groot geweld braken zij tegen de scherpe klip pen en raasden dan, met een gesis als van duizenden slangen, op den dam aan. Nu en dan verhief zich de vreesehjke bran ding, die, naar het scheen, de kracht van den wind zou weerstaan, t-ot op een ontzet tende hoogte en bedekte met haar hooge kuif bijna de helft van de lucht. Maar tel kens dreef de wind haar weer terug. Dan viel zij achterover met een geweld als van een waterval en ïtfste zich op in een zilver achtige wolk van schuim. De vrouwen, die leden en er is nog niets. Is daar iets aan te doen? Antwootrd: Ja zekergij weet natuur lijk het adires van den man, die de f 2 infotr- toatiegeld opstreek. Vraag hem naar den stand van zaken. Dat is toch eenvoudig genoeg. Vraag: Ik heb een zoon, die op 17- jatrigen leeftijd vrijwillig dienst heeft geno- men bij de marine. Is deze nu van allen dienst ontheven, ook van de landweer, wan. neer hij bde marine zijn 8 jaren heeft uitgediend Antwoord: Ja. Vraag: Kunt m mij zeggen welk het hoogste nuiahteT is, dat dit jaar voor de gemeente Leiden opgeroepen wordt, lichting 1912? Antwoord: Neen, dit is nog niet be paald, maar informeer na de zitting van den Militieraad eens op het Raadhuis, h.v. in October a.s. Vraag: G&aïne zou ik van u willen weten, wat u denkt van No. 383 der natio nale militie, of dat een vrij nummer i9? Antwoord: No. 383 beeft veel kanö van vrij te zijn; dit hangt echter af van de afkeuringen. Vraag: Hoe groot was het aantal lote- lingen dit jaar en hoeveel percent wordt er gemiddeld afgekeurd Antwoord: Hieirop is moeilijk door ons te antwoorden, aangezien we geen aantee- koning houden van het aantal afkeuringen; doch informeer eens op het Raadhuis. Vraag: Wij zijn met ons vijven broers; de éérste is vrijgeloot, de tweede heeft ge diend, de derde ook en ik de vierde heb nu een laag nummer. Moet ik nu dienen of ben ik vrij Wegens hroedordienst De vijfde tooet nog loten, die is achter mij. Antwoord: De vierde kan in dat geval brooderdienst doen gelden. Vraag: Ik heb aan iemand f 10 uitge leend en zij heeft nu in 6 maanden tijd f 2.50 betaald met groote moeite ja zelfs dat ik haar 'a Zondags moest manen, maar nu is het al 7 weken geleden dat zij betaald heeft en zij blijft au steeds onwillig om te beta len. Nu vraag ik als ik den deurwaarder, in dte hand neem of dan de kosten meer zullen wezen dan hetgeen zij betalen moet? Antwoord: Dat zou wel mogelijk zijn, maar gij kun(t ook de kosten op uw schuldenares verhalen. Misschien zal haar dit een prikkel wezen om wat vlugger te gaan afbetalen, want niemand betaalt graag kosten, die hij had kunnen voorkomen. Vraag: Daar ik per maand gehuurd ben en mijn betrekking me'-, de 14 dagen opzeg, heeft mevrouw nu recht om een ge deelte van mijn loon af te houden? Antw oord: Gij hadt u moeten houden aan den opzegtermijn van één maand. Mevrouw is dus in haar recht. V raag: Ruiten* die breken door 't af waaien van takken bij storm aan den voor gevel lang© den straatweg, zijn die voor rekening van den huurder of verhuurder? Bedoeld is hier force majeur. Antwoord: Ze zajn in dit geval voor rekening van den verhuurder. V raag: Zoudt u zoo vriendelijk willen zijn om mij eenige inliohting te geven, bij wien ik mij moet melden om deel te nemen aan koraalmuziek (zingen) voor 3 Ootooer- An woord: Dat kunt U in het pro gramma lezen. De deelnamo is vrij. Zorg dat gij bij de repetitie zijt. Vraag: Heeft een bezorger van cou rante^ die per week betaald wordt, aan spraak om bij ontslag met acht dagen vooruit opzeggen gewaarschuwd te worden? Voor die menschen zal toch ook het arbeids- ocntract wel geld-ig wezen? Antwoord: Ja zeker. De bezorger moet een week van te voren opgezegd wor den, tenzij er een andere regeling is ge troffen. Vraag: Waar kan men hier te Leiden Yoghurt bekomen? Antwoord: Zoudt ge daar maar niet liever eens ond©r de advertentiën naar zoe ken? Wanneer wij u hier een paar adressen opgaven, zouden wij waarschijnlijk onvol ledig zijn. Vraag: Een winkel juffrouw is sinds eenigen tijd intern in betrekking, geniet van haar vacantie, wordt óók in den stillen tijd (de stille tijd! loopt van 1 Juni tot 1 op den dijk stonden, gingen langzamerhand heen. Alleen Téphany en Michael bleven achter. Een bedwelmende lucht van platge trapt zeewier vervulde de lucht. „Daar komt er weer een zei Michael. Zij dacht, dat hij over een golf sprak; maar hij wees met den vinger naar een witte streep op het water, links van de klip pen. Door het schuim Keen, dat zoo dik was, dat het de pijnboomen aan den over kant geheel aan het oog onttrok, kon Té phany nog juist een terugkeerende boot on derscheiden, die door den stormwind met woede vooruit werd gedreven. Achter het bootje aan, maar, naar het Téphany voor kwam, het toch nooit inhalend, raasden de golven. Meesterlijk wist het zich door die golven, die het nog vóór zich had, te doen opbeuren, stortte dan weer in de donkere holten, om daarna weer, licht, als een zwa luw, te voorschijn te komen." ,,Ze zullen een harden dobber hebben," zei Michael binnensmonds. De boot vloog met een vaa/rt vooruit, de ingang tot de haven was nauw, het vaar tuig had dus slechts een speling van enkele meters; Weef het niet binnen die enge ruim te, dan zou het onvermijdelijk tegen de klippen te pletter slaan. Een oude man stond aan het stuur. Juist op h'et kritieke oogenblik legde hij het Toer over. De boot zette koers naar rechts, stak den voorste ven in den maalstroom en ging om het eindpunt van den havendam, weinige me ters van Téphany, heen. Zij zag het ver wrongen gezicht van den stuurman zich ontspannen, toen de natte zeilen opeens slap neerhingen Een jongen zat diep in dkaar gedofeep aan den voet van den voor- October) natuurlijk gecontinueerd, en zegt voor eenige dagen haar betrekking op, (rij neemt den wettelijken termijn van 6 weken wel degelijk in acht) om met 1 October, ala wanneer de drukke tijd juist aanvangt, te vertrekken. Ben ilk. nu verplicht haar tot dien datura in betrekking te houden? En zoo ik haar voorstel om dan liever met 1 September weg te gaan, (omdat ik haar tot 1 Ootober niet noodig heb) ben ik dan ver plicht haar van 1 September tot 1 Ootober haar salaris uit te betalen en kostgeld. En zóó ja, hoeveel bedraagt dan dat kostgeld? Antwoord: Wanneer de juffrouw den wettelijken termijn in acht neemt, kunt gij er niets aan doen en zult gij haar ten einde toe moeten uitbetalen. Het is wel niet lof felijk van de juffrouw om u juist als de drukke tijd begint-, te verlaten. Maar dat is een kwestie van gevoel. Hoeveel dat kost geld bedraagt weten wij niet. Daar zal in uw vak wel een gebruikelijke som voor be staan. Doordat een heer een bran denden lucifer achteloos wegwierp, raakten Zaterdag tijdens het Hippisch Concours te Haarlem de kleeren eener dame in brand. Het was een angstvol oogenblik. Men wist het vuur gedeeltelijk nog uit te knijpen. De oud-minister Cremer ontdeed zich van zijn jas en daardoor wist men h'et vuur te dooven. De dame werd per rijtuig naar haar wo ning gebracht. Hevige brand onder Sloter- dïjk. - Gisteravond omstreeks halfzeven werd de aandacht der bewoners van de hui zen einde Spaarndammerstraat te Amster dam getrokken door liohte rookwolken, die in den IJpolder ten hemel stegen. En wat later werden vlammen rich tb aar, z©odat er niet meer aan getwijfeld kon worden: er stond een boerderij in brand. Dien indruk kregen ook de bewoners van Sloterdijk, die met de kleine brandspuit voor het vuurblu&schen aanrukten. Het bleek, dat de brand woedde in de hooi- en korenschelven van de boerderij op Sloter dijk, bekend als perceel 103, wijk F. Die boerderij is gelegen een kwartier gaans voorbij de R-K. begraafplaats St.- Barbara, in de richting Zaandam, en op korten afstand van de spoorlijn Amster damZaandam. De hoeve is bewoond door Barend Buijs, die in dienst is van den pachter van het perceel, den landbouwer Jan de Vries, te Sloterdijk. De boerenplaats is hefc eigen dom van baronesse von Schwartzenburg, Hie in Duitschland verblijf houdt. Terwijl de Sloterdijksche brandweer een miniatuur-waterstraaltj e in de brandende schelven wierp, informeerde de veldwach ter van het dorp, J. Patmos, wat de oor zaak van den brand kon geweest zijn. Uit dat onderzoek bleek, dat de brand is veroorzaakt door het spelen met lucifers door de beide kinderen van Barend Buijs, kleuters van respectievelijk 6 en 7 jaren oud. Buijs was met zijn vrouw afwezig, en had de kinderen achtergelaten. De schelven stonden spoedig in lichterlaaie. Een groot geluk was het, dat de wind uit een richting kwam, die de vlammen van het woonhuis onder rieten dak afhield. Daardoor bleef het vuur tot de schelven beperkt. Door het vuur waren aangetast drie tar- we-sekelven; twee paarden-schelven, één haver-schelf en één groote schelf met kar- wij-stroo, benevens een pinkhok, een var kenshok en een kippenhok. Op zeer grooten afstand was de brand waarneembaar en in de nabijheid van de vlammende tongen werden de omstanders door den vuurgloed als geblakerd. Alles bepaalt zich gelukkig tot materieeie schade. Het verbrande is door verzekering bij de Onderlinge Brandwaarborgmaatschappij te Gouda gedekt. (»0.") Toen gisteravond omstreek s halftwaalf de assistente van den apotheker C. H. E. Franke, gevestigd Kloveniersbu rg- mast. Téphany zag, dat zijn lippen doods bleek waren en dat zijn oogen een hevig ontstelde uitdrukking hadden. Maar wei nige minuten later, toen de bemanning aan wal ging, lachten zij, de jongen het hardst van allemaal/Téphany merkte op, dat zij wankelden onder het loopen, alsof zij over weldigd waren door blijdschap, en hun lach was de zenuwachtige lach van men schen, die den dood onder de oogen hebben gezien. Michael knikte één hunner toe en wenschte hem geluk met zijn behouden te rugkomst. De man bracht de hand aan zijn pet en keek naar Téphany. „Brr!" zei hij. ,,'t Is «geen weer voor jongedames om buiten te zijn. Maar één ding is zeker: wij hebben geluk gehad. De volgende bootwie weet hoe het daarmee zal loopen? Téphany huiverde. Die watermassa's, tel kens aanrollend en dan weer zich terug trekkend met ontzettende woede en volhar ding; die steeds toenemende kracht, dat vreeselijke element, zoo ontzag afdwingend in al zijn verschillende uitingen, in zijn oneindige wisseling van kleur en vorm en toch zichzelf altijd gelijk blijvend in één ding: zijn razende woede, zich richtend te gen ieder, die hem maar durfde weerstaan, joeg haar vrees aan en boeide haar tevens. Iedere golf, die tegen de rotsen brak, den havendam, waarop zij stond, deed dreunen en haar zelf met schuim bedekte, symbolic seerde voor haar een persoonlijke macht-, een tastbaren, zichtbaren vijand, die ieder een, die er het oog op vestigde, uitdaagde tot een vreeselijken, doodelijken strijd. Met vurige bewondering keek Téphany naar de mannen, die in zulk een ontzet- wal 14, te Amsterdam in haar kamertje oji de 1ste vendieping boven de apotheek een1 kaars wilde aansteken, geraakte plotseling*' op weüke wijze wist zij niet, de boel in brand Zij nam de vlucht en wierp gelukkig d?; deur achter zich dicht, waardoor de brand vrijwel tot het kabinetje beperkt bleef. Di^ brandde geheel uit. Het trapportaal de* tweede verdieping werd bovendien wat geblakerd. De brandweer blusolite detf brand! met een koolzuurspuit. Een reddingsmiddel. In d diepe vijvers van het Kon. Park op He|' Loo is een vertoon ing gegeven met de drijft stof Rettung. Hierbij waren tegenwoordig Prins Hen< drik en vele dames en heeren van de hof* houding van de Koningin en den Prins. Eerst begaf zich te water een man, ge© heel gekleed die in zdjn trioot-onderkleedingj een lap Rettung droeg. Ofschoon deze peiV soon niet kon zwemmen, ploeterde liij, gej dragen d*oor de bewuste stof, tot in het mid* den van den vijver en Weef daar rustigj drijven, de handen onder zijn hoofd. Opj verzoek ging hij daarna rechtop in het wa^ ter staan en vermocht zich naar believen te bewegen in elke richting. Daarna volgdd iemand in de uniform van onderofficier vaif\ de Duitsche infanterie met helm, laarzei/ enz. en voorzien van een geweer en veldv kijker. Deze, die ook de zwemkunst niet mach*; tig was, begaf zioh naar het diepste gedeel/\ te en, terwijl hij rechtop stond, rn-it tors^/ en schouders ruim boven water, orienteerdg? hij zioh met kaart en binocle en schoof daarna enkele malen met het grootst© ge«] mak alsof hij zioh op vasten bodem be*\ vond. i Vervolgens kwam iemand aan de beurt*; die uitstekend kon zwemmen en duiken een instructeur van de bad- en zwermnricnv ting van Heemstede Obelt te Amsterdam/ Deze was niet alleen geheel gekleed ia ee4 soheep&uniform, dooh had hierover eetf'( zwaar oliepak aangetrokken: een broek eni ja© van zwaar geolied en geteerd linnen, een paar waterlaarzen en een zuidwest©* Met dezo kleeding dreef hij als een kuhfc op het water, en ofschoon hij zich daarna alle moeite gaf onder water te komen, mocht dit hem niet geluïdken. Z. K. H., die veel belang stelde in deze vertooning, liet zich door den heer O. L. J. Sikkens, uit Amsterdam, die de proefne ming leidde, alles nauwkeurig verklaren en verzocht deze daarop nog iemand zonder de drij-fstof te water te laten gaan en door een der anderen te laten „redden". Op den rug van den „drijvenden" redder werd hij spoedig op het droge gebracht. Z. K. H. die den wensch te (kennen gaf een proef te nemen met de bemanning van de reddingsbooten aan den Hoek van Hol land betuigde zijn dank aan den beer Sikken8.voor diens belangwekkend© vertoo ning. (N. R. C.) Zaterdagnacht is de 58-j arb g© opzichter van weg un werken bij de H.i iJ.-S.-M., de heer J. L. Stevens, t© Zaan dam, bij het inspecteoren van herstellings werken op de lijn, te water geraakt en ver dronken. Zaterdagavond halftien is door onbekende oorzaak brand uitgebroken- in een hooiberg, staande op het erf van J., van Berhum, op het Haatland, bij Kampen., Op de terp zijn 2 boerderijen gebouwd; het naastgelegen erf wordt bewoond door J. Knol. Aangezien, de woonhuizen met riet waren geddkt plantte het vuur zich onmid dellijk voort en deelde zich direct mede aan de 4 andere hooibei-gen en de beide woonhuizen met schuren. In betrekkelijk korten tijd brandde alles af. Verbrand zijn pl.m. 300,000^ K-g. hooi, 16 varkens, 1 kalf en de geheele inboedels, plus land bouwgereedschappen en werktuigen van beide gezinnen. De inboedels en landbouwgereedschap pen zijn verzekerd bij de Goudasche Maat schappij van Brandverzekeringde opstal- Jen zijn onderling verzekerd door de verschil lende pachters (100) van de erven aan de gemeente Kampen toebehoorende. De pachters, die van alles beroofd zijn, en nietö hebben kunnen redden, zijn bij buren onderdak gebracht. De brandweer houdt de omliggende schu ren en hooibergen nat. tende worsteling de overwinnaars waren gebleven. Maar als zij dacht aan wat er had kunnen gebeuren, kromp haar hart in* een van schrik. „Laten wij naar huis gaan," zei zij. „Vader zal ongerust zijn, als ik zoolang wegblijf. Heb je hem soms gezien, Michael?" „Niet sinds vanmorgen", antwoordde! Michael ontwijkend. „Hij kan met dit weer niet buiten schilderen. Hij zal wel in het atelier zijn.: Kom Lane en Ossory hadden te zamen een groote zolderverdieping gehuurd aan de achterzijde van het hotel, waar zij logeer den. Hier gingen zij nu samen heen, ter wijl het meisje vlug en haastig een pas of twee drie voor hem uitliep. Toen zij het atelier bereikten en dit leeg vonden, bracht Michael er eindelijk met moeite de waar heid uit. „Houd je nu niet van den domme," be gon hij. „Je vader is immers daarginds op zee.... op een van de booten. Hij zal misschien den heelen nacht uitblijven. Het meisje zag hem doodelijk ontsteld aan. „Vader... daarginds?" Zulk een hevige ontzetting sprak er uit haar oogen, dat Michael er gejaagd onder werd. „Ja, ja/' zei hij zenuwachtig. „Maar waarom maak je daar zoo'n ophef over? 't Is niet voor het eerst,dat het een beetje gewaaid heeft." „Michael... je bent even bang als ik.'» v (Wordt vervolgd.^ -

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 6