CURSUS Slaapkamer- Ameublementen, Modelkamers lste Etage. Wed.P.DE VILDE ZONEP BEDDENHMDEL. Vraagt MM liers Chocolade, MODERNE Nieuwe Rqn 39 en 40. Concours Hippique, Metaaldraad- Lampen. U Lees dit met aandacht een zeer groot Winkelhuis of een Pand, Zit- en Slaapkamer De Vries Stevens, D. VAN AUONGEN, MUSISSACRU.V. COüCERT C. enA. E-MacGlllavry. T@Esfoosnn. 612. en gij hebt een fi nk tablet en fijne kwaliteit. Vrijwillige Verkooping Sarailas" Te huur gevraagd Stoombootmaatschappfl „CARSJENS". WATERTOCHTJES naar de KAGER- en BRAASSEMERiVIEREN. No. 15809. Oude Singel 196-198, LEIDEN, OSKAM. PHILIPS. VOLT. FVaisseia. Concertgebouw Solozang, Piano, Theorie, Kinderkoor-, Solfège- en Elementair Solozang en Methodisch Spreken Beschuitsteeg 1. in Eiken en Pitch-pine. Kunsttanden en oude Gebitten H. J.V. AMERONGEN, Haarl.str. 233. OPENBARE SANITAS, Steenschuur 1. Buitenlandseh Overzicht Faillissementen. Ana© 1911. Student vraagt togon eind Sep tembor flinke gemeubileerde 6 met Peneion. Br. Bur.y. d. BI. No. 2631. Electriciteit- en Gasmaatschappij VOORHEEN 2644 19 TELEP. 116. VRAAGT PRIJSOPGAVE. De laatste Zomerhoeden zullen wij deze week voor alle prijzen verkoopen, tevens ma ken wij U opmerkzaam dat nu de béste gelegenheid is voor het garneer en van uw iN'ajaars- en Winterhoeden. 2637 20 Aanbevelend, Haarlemmerstraat 145-147. Openbare Aanbesteding Borsbmekstbr en Wethouders v*n Leiden, zullen op Maamlaj- den elfden September 1911, des voormiddags te ell nren, ten Raad- huize aldaar, in het openbaar AANBESTEDEN: De levering van Brand stoffen, ten dienste van de Gemeente, gedurende het tijdvak van I October 1911 tot en met SO Sep tember 1912. De voorwaarden liggen op eiken werkdag van 9 4 uren, terflnanciëele afdeeling der Gemeente-Secretarie ter lezing. 2635 27 N.B. De door de Inichrtjvers te geven Monsters van Brandstoffen moeten vóór Vrijdag 8 Septem ber e.k.,desmiildags te IS nren, ten Raadhuize bezorgd z()n. Privaatles aangeboden. Opleiding voor eiamsne. S3 48 6 Marie A. Greuenbroeck, Leerares M. O. Oude Singel 72a. Dinsdag 5 "September, des avonds van 810 nar: door het Leidsch Muziekkorps. Het achtergedeelte van don Tuin is voor het publiek toegankelijk, (ingang aan de Singelzijde.) Het Bestuur behoudt aiah het recht voor aan jongelieden zonder gelelde den toegang te weigeren. 2629 17 VOOR VAN Opleiding examens Zang en Piano. 2423 26 Aangifte van Leerlingen: Dinsdag 5 Sept. van 2 4 nar. Prospectus verkrijgbaar K3ng 4 2632 40 Sickesz^ OaajdersCacao, koopt tegen hoog© waarde 119 4 vah BUIZEN, SCHUREN en ERVEN aan dan Achterweg te Wassenaar, bij Veiling op Dinsdag 5 September 1911 en bij afslag op Dinsdag 12 September 1911, beide dagen des morgens te 11 uur, in hrt Koffiehuis „Het Wapen van Wasieniar" Plein te Wassenaar. Ten overstaan van den te Wasse naar geveatigden Notaris C. MUNNICH, zullen op tyd en plaats ala gemeld in het openbaar worden geveild en verkocht O zeer geriettljk ingerichte HUIZEN met ERVEN en SCHUREN, te Wassenaar aan den Achterweg, de huizen voor zien van zolders, kelders, kasten, gasleiding en vele andere gemakken; b(] perceel nummer 1 behoort een Koets- en Paardenstal met Hooizolder. Alles bjj het kadaster bekend, ge meente Wassenaar, Sectie F, als: No. 1, gemerkt 22a, kad. nr. 2933, groot 6 06 A. Grondlasten eng. 9.42. In eigen gebruik geweest. No. 2, gomerkt 22b, kad. nr. 2932, groot 41 c.A. Grondlasten ong. 5.22. Verhuurd per week voor ƒ1.76. No. 3, gemerkt 22c, kad. nr. 2931, groot 40 c.A, Grondlasten ong. 6.22. Verhuurd per week voor ƒ2. No 4, gemerkt 22d, kad. nr. 2930, groot 89 o A. Grondlasten ong. 5.22. Verhuurd per week voor 2. No. 5, gemerkt 22c, kad. nr. 2929, groot 41 c.A. Grondlasten ong. 6.21, Verhuurd per week voor 2.en No. 6, gemerkt 22^ kad. nr. 2928, groot 41 c A. Grondlasten ong. 8.20. Verhuurd per week voor ƒ3.50. De perceelen worden eerst eder afzonderlijk ingezet en later afge slagen, eerst ieder afzonderlijk en daarna in combinatie. 2258 62 Aanvaarding bjj de betaling van de kooppenningen op 26 September 1911. Te bezichtigen van 28 Augustus 1911 tot 5 Septomber 1911, eiken werkdag van 1^-4 uur. Inlichtingen ten kantore van ge noomden Notaris, Langstraat 92. Bicrgistpiilen liet beste mid del tegen Steenpuisten. Leiden. 2616 8 als zoodanig in te richten, omtrek Hooge- woerd, Noordeinde of Mare. Brieven aan het Bureel van dit Blad onder No. 2642. 50 Van LEIDEN (Elaven) naar AMSTERDAM via Kager- meer, langs Oude-Wetering en Aalsmeer; heerlijke watertocht, 4 uur lang; dagelijks, behalve 's Zondags, 4-maal. Vacanfiekaarten Juli—September. Retour: lste Kajuit f 0.80, 2de Kajuit ff 0.60, Van LEIDEN, RONDVAART OVER DE KAGER- EN BRAASSEMERMEREN, dagelijks, ook 's Zondags, van af de Haven, nam. 2.39, 'sZaterdags 1.30, terug 'snam. 6.30. Prijs f 0.50. Kinderen betalen half tarief. 1 Juni tot 1 October EXTRA SALOMBOOT. Dagelijks afvaart van Beestenmarkt 12 uur, terug 4.30. Prijs f I.—256 50 Dienstregelingen met beschrijvingen gratis verkrijgbaar, HAVEN 14. Landbouw-Tentoonstelling te Leiden, Woensdag 13 en Donderdag 34 September 19;:. VOORVERKOOP VAN TOEGANGSKAARTEN. Voor Woensdag: 13 September: Tribune f 1.50, late Rang /"0.75 Voor Donderdag 14 September: Tribune 2.50, lste Rang 1.35 Plaatsbespreking voor Tribune 25 Cts. extra per plaats en per dag. Deze Toegangskaarten zijn tot Dinsdag 12 September, v.m. 12 uren, b(J de firma J. M. EGGERS, Botermarkt, Lslden, te verkrijgen en zijn op den betreffenden middag teven» geldig voor het Tentoonstellingaterrein. Op 13 en 14 September zijn Toegangskaarten voor Tribune en lste Rang slechte verkrijgbaar tegen verhooging van den prijs met den als dan geldenden Toegangsprijs voor de Tentoonstelling. Toegangsprijien voor 2den Rang (ingang uitsluitend Maredjjk), voor Woensdag 13 September ƒ0.25, voor Donderdag 14 September 0 50. Slecht» op 13 en li September verkrijgbaar. 1901 50 Yandaag zullen Cambon en Kiderlen Wachter weer hun eerste samenkomst heb ben, in zake Marokko. In verband hiermee komt de „Neue Freie OPresse" wederom met mededeelingen uit diplomatieke bron over de onderhandelingen te Berlijn. Volgens den zegsman van 't blad is het gevoelen ie kringen, die van den toestand op de hoogte zijn, dat de onder handelingen spoedig, misschien wel binnen enkele dagen, tot een gunstig resultaat zul len leiden, wanneer zich althans ge^n belem merend incident voordoet Het grondbeginsel dat Duitsohland aan Frankrijk in politiek opzicht de vrije hand moet laten in Marokko is aangenomen en eveneens de voorwaarde sine qua non, dat Duitsohland daarvoor compensatie zal kna gen in Afrika- Nu is alleen nog de vraag: ,.Wat zal men Duitsohland aanbieden?" In diplomatieke kringen echter gelooft men, dat de voorstellen, door Frankrijk ge daan, een geschilkten grondslag z len vor men voor een overeenkomst en men koe stert daar de hoop, dnt binnenkort een op lossing gevonden zal zijn. De Duitschers laten het intusscb'n voor komen, alsof de uitzending der oorlogssche pen gunstig heeft gewerkt. Zoo schrijft men uit Kiel aan de ,,Köln. Zeit." onder dagteekening van 1 September; „Met den dag van heden liggen onze oor logsschepen precies twee maanden voor Agadir. Op den lsten Juli liet de kanon neerboot „Panther'' daar het amkar vallen en op den 7den werd zij afgelost door de kruiser „Berlin", die sedert dien tijd met de „Eber" de wacht houdt- Sinds twee maanden heerscht daar een vreedzame toe stand en de Duitschers kunnen nu hun moeilijken beschavingsarbeid in Zuid-Mar oüc. ko ongestoord voortzetten. Uit alle berich ten uit Agadir, Mogador en Tanger blijkt-, dat het aanzien van Duitschland sedert de aankomst van onze schepen in Marokko be- langrijk gestegen is. De eerste beriohten van onze schepen luidden weinig opwek kend. De bemanning moest, ver van het groote verkeer en de beschaving, zwaren dienst doen. Thans zijn officieren en man schappen reeds eenigszins aan de toestan den gewend. De wandelingen aan den wal en de tochten tusschen Agadir en Teneriffe brengen afwisseling en maken de eentonig heid van den dienst draaglijker. On-dertusschen zijn de gemoederen in Duitschland allesbshalve nog gekalmeerd. De Al-Duitsche-rs beleggen vaderlandslie vende en de sociaal-demooraten vredelie vende vergaderingen. In de Berlijnsch© Philharmonie had gis teravond een druk bezochte vergadering van de nationale vereeniging tot viering van het Sedanfeest plaats. De feestredenaar, de Rijksafgevaardigde Liebert, zeide o. m., dat in deze ernstige tij don de herdenking van Sedan, geen buitengewone feestelijke kan zijm. „Wij zijn door Bismarck", zeide spreker, „verwend' geraalkt. Acht jaar te vroeg is hij afgetreden. Onze politiek naar binnen en naar buiten sohommelt voortdu rend. Spreker gaf daarna uiting aan verbitte ring over het Duitsche standpunt in de Marokkaansohe kwestie. Aan het eind der vergadering werden pa- triotische liederen gezongen. De andere bijeenkomst de groote protest vergadering door het partijbestuur der sociaal-democratie in h"et park Treptow op touw gezet, werd door wel honderdduizend bezoekers bijgewoond. Yan tien tribunes spraken onder meer Bauer, Bernstein, Duwell, Ledebour, Lieb- knecht, Molkenbuhr, Stroebei, Weyl, Wurm. Er was geen politie aanwezig en de geheele massabeweging verliep uitstekend. Alleen waren er over de honderd ongeval len door de gloeiende hitte. Te twee uren werd een resolutie door het opsteken van honderdduizenden handen aangenomen. Daarin werd betoogd, dat de koloniale politiek slechts een uitwas van de imperialistische machtsontwikkeling en van 't kapitalistisch systeem is; dat zij tot geweldzame vernietiging van heele volks stammen voert en noodzakelijk conflicten met andere Staten te voorschijn roepen moet. Geëisch't wordt de bijeenroeping van den Rijksdag en plechtig verzekerd, dat bij de eerstvolgende verkiezing afrekening met de oorlogsspeculanten gehouden zal worden. Dit laatste deel van de resolutie kan als een der stelligste verkiezingsleuzen van de sociaal-democratische partij worden op gevat. Wij wezen reeds meermalen op de dikke vriendschap tusschen Amerika en Duitsch land. Als blijk daarvan kan weer het vol gende bericht dienen: Een buitengewoon Amerikaansch gezant schap bood heden den Keizer een copie aan van heb standbeeld voor den Duitsch- Amerikaanschen generaal Steuben, dat voor eenige maanden te Washington is ont huld, als een geschenk van het Amerikaan- sche volk Het Congreslid Bartholdt hield een toe spraak, waarin hij uiteenzette, dat het aangeboden geschenk zoowel een onder pand is van Yrede en vriendschap, als een waarborg voor de oprechtheid van den door de Amerikanen gekoesterden heiligen wensch, dat de banden der traditioneelo vriendschap steeds hechter beide volkeren moge vereenigen. De Keizer antwoordde o.a.„De woor den, waarmee gij de beteekenis aangeeft van het standbeeld en van deze plechtig heid zullen in het Duitsche Rijk levendigen weerklank vinden. Terecht hebt gij gewezen op de betrekkingen van bloedverwantschap en de ononderbroken vriendschap, welke do Duitsche en Amerikaansohe naties met elkander verbinden, en steeds inniger zul len worden." Eenigen tijd geleden maakten wij gewag van het voornemen van prinses Louise van Saksen, de gescheiden echtgenoote van den vroege ren kroonprins, thans Koning van Saksen, om haar gedenkschriften uit te geven. Thans begint de Matin" met het -publiceeren er van. De prinses doet daar in een verhaal van haar saaie jeugd in het sombere paleis te Salzburg. Telkens kwam izij in opstand. Haar eerste daad van verzet pleegde zif op den dag, dat men haar gestraft had, door haar te verbieden haar gewone zwem les te nemen. Zij was uit spelevaren gegaan met haar kinderjuffrouw en haar broertjes. En onder de oogen van het deftige Salz- burgsche publiek sprong zij uit de boot ge kleed te water en zwom rustig weg, tot de verbazing van de toeschouwers en tot de woede van de juffrouw. Haar opvoeding nam eentonig en ge streng haar loop. Zij moest negen uur daags werken. Elk jaar ging zij naar Salz burg om mondeling examen te doen, en zij zal nooit een examen in de geschiedenis vergeten, dat haar werd afgenomen, toen zij veertien jaar was. Men vroeg haar wat zij van Maria Theresia wist. En tot verba zing van iedereen, antwoordde Louise met luide stem: Ik vind dat Maria Theresia volkomen gelijk heeft gehad toen zij een man koos, van wien zij' hield, in plaats van zich aan den eersten den beste te laten uithuwelij ken want dat is toch al te mal l Toen zij het verschrikte gezicht van de examinatoren en van haar geschiedenis- leeraar zag, die bleek werd bij de gedachte aan hetgeen hij van haar ouders te hooren zou krijgen, hield zij op. Op elfjarigen leeftijd leerde zij op de Weensche Hof-burg keizerin Elisabeth ken nen. De Keizerin oefende een vreemde aan trekkingskracht op haar uit. Misschien, zegt de dagboekschrijfster, vormde de een of andere heimelijke sympathie tusschen het verdriet, dat zij ondervonden bad, en mijn toekomstig verdriet een geheimzinni- gen en onzienlijken band tusschen ons. Zij vertelt van het kappen van de Kei zerin met de heerlijke 'haren. Hoe haar ka menier al de haren, die in kam en borstel achterbleven moest tellen en onder handen genomen werd, als er te vele uitgevallen waren. De Keizerin ha^j meer vreemde dingen. Te Tpleegde zij in de mooie bossohen om het (kasteel te wandelen, met haar Griekschen voorlezer achter zich aan. Op een goeden avond wandelde zij. het park uit en bleef acht uren aan een stuk door om Weenen in de donkere bosschen ronddwa len. Bij het aanbrekèn van dien dag was zij weer aan de grens van haar gebied aange komen en nog altijd wandelde de geduldige en vermoeide voorlezer aohter haar aan. Yoor het laatst zag zij de Keizerin aan het hof te Weenen terug in 1869, na net drama van Meyerling. Zij was in het zwart gekleed en onder de plooien van haar krip- sluier leek haar gestalte een bleeke bloem. Zij zag er uit, of zij pas en aanhoudend ge schreid had. Zij had de zenuwachtige ge woonte, om onophoudelijk met haar zak doek haar mondhoeken af te vegen. Louise heeft 'haar niet levend teruggezien. Maar bij haar doodkist, in den kelder der Kapucijners, gaf zij er zich rekenschap van, dat zij nu rust had en gelukkig was. En zij kon zich haar voorstellen, dwalende door de Elyseesche velden, waar de affodillen bloeiden, sprekende met Heine en eindelijk hereenigd met haar geliefden zoon Rudolf Zoo eindigt voorloopig dit eerste bink; hopen wij dat deze uit menig oogpunt zoo interessante gedenkschriften in soberen stijl worden gehouden, opdat niet de ge zwollenheid aan den totaal-indruk schade., Een ander bericht dat voor de v r o u— wenbeweging niet zonder belang is komt uit T u r k ij e. De sultan van Turkije heeft dezer dagen een deputatie van Vrouwen ontvangen, een tot dusverre ongekend feit in ó'e Turksohe geschiedenis. De dames droegen alle Europeesche klee ding, maar waren zwaar gesluierd. Zoodra zij bij den Sultan toegelaten waren, vielen zij op de knieën en verzochten zij den I e- heerschor der geloovigen een eind'e te willen maken aan de vervolging van de leidsters der vrouwenbeweging ia Turkije en tevens om het verbod in te trekken, waarbij vrouwenvereenigingen verboden zijn. De Sultan beloofde, dat hij alles zou doen wat in zijn vermogen is tot verbeuring van het lot der Ottomaansche vrouwen. Aangemoedigd' door dit succes, begaf de deputatie zich naar den groot-vizier Hakki- pasja-, Deze liet echter weten, <Dat hij op het oogenblik verhinderd was de dames te ontvangen, waarop deze antwoordden, dat zij dan zouden wachten. Zij werden na eeni gen tijd «dan ook bij den groot-vizier toe gelaten en verzochten dezen toen aan zijn plan om af te treden geen gevolg ve geven en tevens om, zoo mogelijk, steun te verloe nen aan het streven der vrouwen. Hakki-pasja verklaarde echter zich noch in het een nooh in het ander opzicht te wil len binden. l>e Amsterdanische politie. De burgemeester van Amsterdam, die sinds zijn optreden tal van verzoeken kreeg zoowel schriftelijk als mondeling van alle in het Amsterdamsche politiekorps bestaan de organisaties om lotsverbetering, heeft bij den Raad een voordracht ingediend om het korps-politie uit te breiden om te ko men ten lste tot een wekelijkschen rusttijd van 36 achtereenvolgende uren voor eiken agent en ten 2de tot meer politietoezicht in de buitenwijken en overzijde van het IJ. Dez© uitbreiding zal bestaan uit 6 briga/- diers lste en 5 brigadiers 2de kl., 66 hoofd agenten, 66 agenten lste en 71 agenten 2de kl., en zal per jaar f 191,416.36 kosten. Geleidelijk zal deze uitbreiding geschie d-en, zoodat eerst in 1914 ze volledig zal zijn. De burgemeester wenschte ook verbete ring van positie van commissarissen noodig. Hij wil het salaris van hen zien gebracht van f 3800 op f 4000. Ook acht hij een verbetering gewenscht voor de bezoldiging van de politieagenten, wien hij een verhooging van 50 ct. wil zien toegekend, wanneer zij 5 jaar in een graad hebben gediend. Hij wil ten slotte een be tere regeling der bevordering van de in specteurs en stelt voor zes inspecteurs van de 2de kl. en 2 inspecteurs 3de kl. tot een hoogeren rang te bevorderen. Vuil ver branding:. In ö'e ontwerp-gemeentebegrooting te Rotterdam voor 1912 komt de mededeeling van den directeur der gemeentereiniging voor, dat, wanneer do aannemer op tijd klaar is, in Mei van het volgende jaar met het verbranden van vuil een aanvang kani worden gemaakt. J. Hulsman, pensionhouder, te Zand- voort. J. Matthijssen, zich noemende en schrijd vende J. Matthijs, koopman te Yianen. B. de Jong, timmerman en aannemer, tal Domburg. Geëindigd het faillissement van W. J. J* van Doorn, banketbakker, te Rijswij (Z.-IL)

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 5