LBXDSCH DAGBLAD, Zaterdag* 2 September. Tweede Blad. Anno 1911. &o. 15803. Buitenlandseh Overzicht Brieven van een Leidenaar. Finaneieele Causerie. Faillissementen. ■■■IMWlH.llllr.f i-a. Het voornaamste punt voor heden in zako 'do Marokk o-onder handelingen is, dat Duitschland heeft verklaard de voor stellen, die door Frankrijk zijn gedaan, tot een onderwerp van bespreking te willen maken. Dat is al veel gewonnen en het^is een motief te meer om te verwachten, it het nu spoedig tusschen de beide landen in orde zal komen. Trouwens in diplomatie ke kringen verwacht men niet anders. Waar schijnlijk zal dus Duitschland zijn invloed in Marokko opgeven en daarvoor uitgebreide schadeloosstelling in andere deelen van Afrika krijgen, bijv. in Congo. De Figaro" meldt ten minste, dat von Schoen herhaaldelijk besprekingen gevoerd heeft in de laatste dagen met De Selves, en dat een dier besprekingen door Cail- laux is bijgewoond. De Duitsche gezant heeft zijn toestemming gegeven, tot cle for mule, of liever de reeks formules waarin de Duitsche regeering den afstand van politieke aanspraken in Marok ko zal neerleggen. Zoo Duitschland vrijwil lig en zonder bijgedachten dien afstand on derschrijft is de grooten stap gedaan. Dan eerst kan men besprekingen houden over de groote der compensaties in den Congo. Maar het is noodzakelijk, dat geen beper king van den afstand wordt toegelaten, en dat niet met de eene hand worde terugge nomen, wat met de andere wordt gegeven. Zoo schrijft de Figaro" en in denzelf den vrij rustigen toon de Fransche pers. Frankrijk voelt zich sterk en kan zich de weelde van een rustige bespreking veroor loven. De landen der triple entente, Engeland en Frankrijk en thans ook Rusland schijnen een lijn te trekken in Marokko. Het is alleen jammer, dat de verscher ping van de verhouding tusschen Engeland en Duitschland het gevolg moest zijn van deze heele geschiedenis. Als men de Engelsche pers inziet, behoeft aien over de verhouding niet in bet onze kere te zijn. Een aantal Engelsche bladen n.l. grijpen weder gretig de gelegenheid aan om Frank rijk in de hoogte te steken ten koste van Duitschland. „Van den beginne aan", zegt de Daily Telegraph", toonde Frankrijk in jeheel zijn optreden al de waardigheid en zelfbeheersching die aan een natie passen, die weet wat zij vermag. Frankrijk heeft aan de Duitsche voorstellen al de aandacht geschonken, die zij verdienden; er komt echter eindelijk een oogenblik, dat ver draagzaamheid en geduld uitgeput ra-ken en de diplomatie haar laatste woord heeft ge sproken. Wij twijfelen, er geenszins aan, of voor Frankrijk is dit oogenblik gekomen. ,.The Standard" verklaart, dat Duitsch land diet aan zichzelf te wijten zal hebben, wanneer het land bij de onderhandelingen de nederlaag lijdt. Want het heeft gechica neerd op een wijze die weinig luister zal bij zetten aan de geschiedenis yan Duitsohlands buitenlandsche politiek. Niet veel vriendelijker laat de „Morning Post" zich uit. „Wanneer Frankrijk de vrije hand krijgt in Marokko, schijnt aan Duitschland daarvoor een compensatie toe te komen. Dat is geen quaestie van logica of billijkheid, maar alleen een feit. Duitsch land weet die compensatie af te dwingen door haar militaire pose. De opofferingen, die het rijk zich heeft getroost ter vorming van een reusachtig legor en een zioh steeds uitbreidende vloot, zouden immers geen doel hebben, wanneer liet daardoor geen toongevende stem zou verkrijgen bij de af doening van de internationale quae sties." Zooals een telegram gisteren reeds meld de, gaat Spanje kalm door in Marokko en versterkt aldoor zijn positie zoo bij den neus langs, zonder veel gcruoht te maken, maar ondertusschen. De Matin" is dun ook boos en schrijft over het thans ambtelijk door het Spaan- sche kabinet aangekondigde plan, om Santa Cruz dë la Mar Pequena ten zuiden van Agadir te bezetten, dat de Spaansohe regee ring dit tijdstip voor do bezetting blijkbaar gekozen heeft met de bedoeling, om met het oog op de aanstaande onderhandelin gen met Frankrijk haar positie te verster ken. De openbare mecning in Frankrijk zal dit optieden van Spin je terecht streng be- oardeelen. De Spaansche regeering zal zich niet mogen verwonderen, indien de verte gen woord ign-s van Frankrijk zioh bij deze onderhandelingen herinneren, dat Spanje op een oogenblik, dat de moeilijkheden met Duitschland hun aandacht in beslag namen, een zoo weinig vriendschappelijke houding in acht genomen heeft. Over de geheimzinnige sche pen raakt men nog niet gauw uitgespro ken, Vandaag zijn we althans weer in zoo verre zeker dat er geen nieuwe geheimzin- nigerd's zijn in beslag genomen. De Engelsche bladen verdiepen zich nog steeds in gissingen over de bestemming der schepen, waarbij de opvatting, dat zij voor Portugeesche royalisten zijn uitgerust, den meesten aanhang blijft houden. De bladen brengen onthullingen over de complotten der Portugeesche monarchisten, die in Engeland, waar vele vurige aanhan gers van kening Manuel zich met dezen hebben gevestigd, een hunner hoofdkwar tieren zouden hebben. Het heet dat de i onarchisten in Brazilië een reusachtig be- drag achttien millioen gulden hadden bijeengebracht, voor Manuel's oorlogsfonds. Dit geld zou uit Rio Janeiro direct aan kapitein Couceiro zijn overgemaakt. Kapi tein Couceiro zou nu van Spanje uit de voorbereidingen voor een contra-revolutie hebben getroffen en met behulp van de bevolking in Noord-Spanje, die met de Portugeesche monarchisten sympathiseert, in Portugal recruten hebben aangeworven wapens Lebben binnengesmokkeld. Tot rijn volgelingen zouden ook een aantal jonge avontuurlijke Engelsohen behooren. Direct nadat ietg bekend was geworden, omtrent de groote geldzendingen uit Brazi lië, kwam het bericht, dat Coureico. een vertegenwoordiger naar Engeland zou zenden, die oorlogsschepen zou moeten aan- koopen. Zoo fantaseert men. Portugal wordt zoo langzamerhand een parlementaire republiek. Het heeft nu een grondwet, 'een parlement, een pre sident en moet nu een verantwoordelijk mi nisterie hebben. President Arriaga.zou gaarne een kabi net hebben, waarin alle partijen vertegen woordigd waren, en dat dus als een minis terie van verzoening en eensgezindheid zou gelden. Maar dat vlot niet te best. De partijgenooten van Affonso Costa, den minister van Justitie in het Yoorloopig Bewind, die de candidatuur van Bernar dino Machado steunde, mokken na de ge leden nederlaag en schijnen hun medewer king te weigeren tot de samenstelling van een kabinet; zij vormen dus de oppositie. Vóór de presidentsverkiezing verzeker den alle partijen, aan wie het maar hoor en wilde, dat men den verkozene, wié het ook mocht zijn, zou steunen en hem stellen bo ven en buiten den partijstrijd, ais zijnde de leider van geheel het volk. De radicale bladen echter beginnen reed3 aan den persoon van den nieuwen presi dent te tornen. Daar zij hem niet kuanen aanvallen over karaktereigenschappen, in zijn republikeinsche overtuiging, welke reeds dagteekent uit zijn studententijd, en ten gevolge waarvan hij zelfs in onmin geraakte met zijn zeer royalistisch gezinde familie, stellen zij hem nu voor als een aristocraat, van moederszijde verwant aan de adellijke families van Portugal, zelfs geparenteerd aan het huis Braganza, al thans volgens de jongste ontdekkingen van een genealoog. Te Lissabon houdt men zich nog altijd druk bezig met de kwestie van de schul den, die de koninklijke familie bij dien Portugeesohen staat beeft. Men. her innert zich, dat koning Manuel bij zijn troonsbestijging de volle verantwoordelijk heid op zioL nam voor de schulden, die zijn familie ten opzichte van den staat had, epe-- ciaal wat betreft de voorschotten, die zijn vader, koning Carlos, van den staat ontvan. gen. had. De minister van Financiën heeft nu aan een correspondent van de „Tim.'.s" medegedeeld, dat het totaal bedrag der schulden o-p 27 millioen francs becijferd is. In deze som zijn echter niet de kosten be grepen» van verbouwingen van het ko ninklijke paleis, die op 18.75 millioen francs berekend zijn. Wel daarentegen uitgaven, die bij officioele bezoeken van koning Car los in het buitenland en, bij de ontvangt van buitenlandsohe monarchen in Portugal gedaan zijn, zoodat de staat toch wal -en deel van de schulden voor zijn rekening dient te nemen. Ten slotte nog een enikel woord over J a- p a n. En is daar een nieuw ministerie ge vormd. We moeten er even op wijzen om de overwegende positie die Japan in heb oosten inneemt. Markies Saionji, de nieu we premier, heeft in een onderhoud de ver zekering gegeven, dat geenerlei ingrijpende wijziging op politiek gebied in de bedoeling ligt. Het nieuwe kabinet zal zioh wijden aan de idealen, dio ook het vorige kabinet na streefde nl. de verhooging van het natio nale kred/iet en de ontwikkeling der bin* nienlandsche nijverheid. Japan zal voort gaan te streven naar vriendschappelijke bt> trekkingen met alle mogendheden. Algemeen heersohfc het vermoeden dot Katsoera de eigenlijke le-'der achter de schermen zal blijven. Mogelijk zal Katsoera optreden als voorzitter van den Geheimen Raad. OCCLXIX. Alle j'aren, zoo tegen het einde van Augus tus, komen B. en Ws. reeds met de be groeting van ontvangsten en uitgaven der gemeente voor het volgend jaar. Post voor post worden d-e vermoedelijke inkomsten meegedeeld, de uitgaven genoemd en de eind cijfers sluitend gemaakt. Later, als de ge- meenterekening over het dienstjaar wordt cpgomaaict, valt het gewoonlijk een beetje moe en het blijkt dikwijls, dat cr nog een batig slot \s, dat dan maar vast als eerste post in de ontvangsten wordt opgenomen. Verder onderscheidt de begrooiing gewone en buitengewone ontvangsten en uitgaven. Als het gemeentebestuur bijv. besluit tot het maken van een verbrandingsoven, liet leggen van een groote brug, het koopen van terreinen, enz., dan zijn dat uitgaven, die niet uit do gewone inkomsten behoeven te worden betaald. Daarvoor'wordt dan geld geleend, voor zoover de kosten niet kunnen worden bestreden door de opbrengst van den verkoop van gemeente-eigendommen, cn do ontvangst van aflossing op hypotheken cn obligatiën. Dit gedeelte wordt dan tot do buitengewone ontvangsten en uitgaven gerekend en verschilt liet eene jaar vrij wat bij het andere. Het jaar 1911 wees door do uitvoering van allerlei groote wer ken, waarvoor dan ook moer dan een mil lioen is geleend, voor buitengewone ontvang sten en uitgaven hooge cijfers aan. De bc- greoting voor 1912 daarentegen weer veel minder. Nu is het niet on verschil lig voor de ge. meen to of dit gedeelte der begrooting groot of klein is. Van liet geleende, moet natuur lijk rente worden betaald, er moet elk jaar van afgelost worden cn die bedragen komen woer op do gewone uitgaven. Er zou van uitvoering van groote werken échter niets of weinig kunnen komen als deze in één jaar moesten betaald worden. Eii het zou niot billijk ziin ook. De nieuwe electrische Blauwpoortsbrug bijv. is een werk, waar niet alleen het tegenwoordig geslacht ik vrees soms haast dat het werk zoolang onderweg zal zijn, dat wij dé voltooiing ér niet eens van zullen beleven maat ook toekom stige geslachten van zullen prófiteeTen. En die moeten daarvoor dan ook bijdragen in den vorm van rente en aflossing. Mag het dan, zooals ik zei, geen onver schillige zaak wezen of de buitengewone uitgaven groot zijn, ook al krijgt de ge meente waar voor baar geld, het komt toch het meest op de gewone inkomsten en uit gaven aan. Er is bij zoo'n gemeentebegrooting nog iets bijzonders, waardoor zij verschilt van de begroeting van cén persoon. Wij vTa.gen, als wij verstandig zijn tenminste, eerst hoe groot onze inkomsten zullen zijn en regelen daarnaar de uitgaven. Alleen zij, die een rijken erfoom' of tante achter de hand heb ben, die, als de uitgaven deontvangsten mochten overschrijden, het gat komt stop pen, behoeven dezen regel niet streng toe te passen. Nu, zoo gaat hét'ook mét de ge meente. Zij regelt eerst de uitgaven, zet daarnaast do gewone inkomsten: uit be zittingen, diensten, heffingen, bedrijven, enz., en wat e>r dan nog te kort komt, past de groote" erftante, de burgerij, bij in den vorm' vanbelasting. Het groote verschil met andere ooms en tantes is, dat de burgerij het slechts noodgedrongen doet en alles behalve vrijwillig. Nu heeft de gemeentebegrooting dit ten minste met die van eön gewone huishou ding gemeen, dat zij oen voortdurende nei ging heeft tot stijging. Elk jaar haast is het bedrag weer grooter dan het vorig jaar. Dit behoeft ons niet te verwonderen. Dc eischen van liet leven der gemeente 'werden ook voortdurend grooter. De burgerij ver langt steeds meer, de Ambtenaren en be ambten, die de gemeente in dienst heeft, kloppen gedurig om hooger bezoldiging aan, het terrein van werkzaamheden der gemeen te neemt aldoor toe en Let gemeentebestuur racet tegen wil en dank de uitgaven wel opdrijven en zoo is de regelmatige stijging te verklaren. Niet altijd, zelfs meestal niet, houdt de vermeerdering der ontvangsten daarmede gelijken tred en dan zit er niet anders op cf do belastingschroef moet weer iets sterker worden aangedraaid. Dat gaat zoo haast in alle gemeenten gelijk. In Lei den is in een 25-tal jaren het percentage der plaatselijke directe belasting van 2 a 3 procent t ot bij de 5 procent van het belast baar inkomen gestegen. Algemeen werd gedacht, dat nu eiadelijk voor 1912 het cijfer waar men zoolang tegen op had gezien zou worden bereikt, zoo niet overtroffen. Inderdaad is liet be drag dor gewone uitgaven ook weer met ruim f 76,000 gestegen en tóch hierop wilde ik nu vandaag eens als een verblij dend verseliijnsel wijzen is het niet noo- dig gebleken om het bedrag, uitgetrokken voor den post Hoofdelijken Omslag" te ver- hoogon, integendeel, er wordt geoordeeld dat men in 1912 slechts f 391,716 noodig zal hébben tegen f 456,352 waarop dit bedrag voor 1911 word geraamdj een verschil dus van bijna f 65,000. Hef peroentage~V!rn~dcrr hoofdelijken omslag zal dus niet alleen niet verhoogd behoeven te worden, liet zal zelfs een weinig kunnen worden verlaagd. Dit cijfer zal nog wel niet zóó groot zijn, docli wij zijn daarmede dan toch op den goeden weg. Geeft dit feit zelf stof tot verheu ging aan den belastingbetaler, de reden waarom B. en Ws. met zulke mooie cijfers konden komen, stemt vooral tot blijdschap. Het rechtvaardigt en geeft in cijfers terug wat ik al meer dan oens in mijn Brieven opmerkte, dat Led den in dc laatste jaren vooruitgaat. De uitgaven f 76,000 hooger, de hoofdelijke omslag f 65,000 minder, dat wil zeggen dat de inkomsten der gemeente naar schatting met f 141,000 zullen toe nemen. Ik weet wel dat daarvan ongeveer f 95,000 komt op rekening van de Gas- en Eleotrici. teitsfabriek, waarvan do ontvangsten zoo veel liooger zijn geraamd, gevolg van meer omzet, doch die grootore omzet is immers een afspiegeling van liet meerder gebruik van gas en electricitcit, al hebben wij ook een deel er van te danken aan heb goed beleid deer Directie, die er op uit is heb afzetgebied steeds te vergrooten. Straks ko men er weer nieuwe gemeenten hij en aan do tram wordt electrische stroom geleverd, zoodat mag worden verwacht dat we neg niet het maximum hebben bereikt. Ook de ontvangsten der gestichten „Endegeast", „Rhyngeest" en „Voorgeest" zijn een f14,000 booger geraamd, wat men vooral te danken heeft aan de nieuwe inrichting voor jeug dige idioten. Ik geloof dat na het eerste jaar der exploitatie, de inkomsten ook van dit gesticht nog gaandeweg zullen vermeer deren en dat deze posten ook een voört- durendo stijging zullen blijven vertoonen. Dat de opbrengst der schoolgelden in 1911 op f 69,000 en nu op ruim f 76,000 kon worden geraamd, ondanks het feit dat door do oprichting van meer bijzondere scholen het aantal leerlingen der gemeentescholen dalende is, bewijst dab meerdere ouders school geld, of een verhoogd schoolgeld wenschcn te betalen en mag als een teeken van eenige meerdero welvaart worden beschouwd. Het zou mij te ver voeren en mijn Brief zon veel to lang worden, wilde ik al de posten opnoemen, die, zij het dan ook een kleine verhooging aangeven, zooaLs heffin gen aan liet Openbaar Slachthuis, de markt en havengelden, die te zarncn het boven genoemd bedrag vormen. Enkele posten wij zen een kleine vermindering aan, bijv.: dc belasting op de honden en de opbrengst van het vergunningsrecht wegens verkoop van sterken drank in het klein is zelfs f 2000 lager geraamd. Het verminderde drankge bruik behoeft echter niet grif aangemerkt te worden als een gevolg van verminderde welvaart, doch kan ook andere oorzaken hebben en als een verblijdend verschijn sel worden aangemerkt. Waar ik meer dan eens, na de bespreking der gemeentebegrooiing een klaagtoon aan hief. daar mocht ik nu, terwijl zij tot opti mistischer kijk aanleiding geeft, er ook niet over zwijgen. Ik hoop evenwel, dat dit ver schijnsel niet het gevolg zal hebben dat men nu minder zorgvuldig tegen niet be paald noodigé uitgaven zal waken. Inte gendeel, laat hét den gemeenteraad nu gaan plé m'enig particulier, die eerst recht spaar zaam wordt a lé bot eerste spaarduitje is op gelegd en laat men zoo mogelijk meer nog dan vïoeger waken tegen niet volstrekt noodzakelijke opdrijving der uitgaven, op dat de vermindering van den hoofdelijken omfelag aldoor mag aanhouden. Aan het einde der week i3 de stemming ter Beurze aangenamer geworden. Het heeft er allen schijn van, dat het ergste in New-York voorbij is; de liquidaties zijn voor het oogenolik opgehouden en naast kleinere omzetten zien we slechts geringe koersvariaties. Waarschijnlijk zijn er thans wel contramineposities, die nog gedekt moeten worden, zoodat een heTstel niet te verwonderen zou zijn. Van een technisch standpunt bezien is de markt door de da ling veel gezonder geworden. Eenige jonge speculantengroepen zijn tot overgave ge dwongen, en hun fondsenbezit- is zonder twijfel in sterkere handen overgegaan. Het is niet onvermakelijk om te constateeren hoe de geheele wereld nu flauw is gestemd. Men spreekt van te verwachten finaneieele moeilijkheden in Berlijn, van politieke ver wikkelingen, zoo niet oorlog, door de Ma- rokko-kwestie, heeft slechts oog en oor voor Trustvervolgingen en de a. s. Pre sidentsverkiezing. Alsof niet de daling zelf 't acute stadium der ziekte aanwees I De symptomen waren er daarvóór, hoewel slechts zeer enkelen die hebben waargeno men. Voorop gesteld, dat niet ten slotte, wat intusschen hoogst onwaarschijnlijk is, een Europeescfe oorlog zal voortvloeien uit de Marokko-hwestie, dan is er thans alle reden om de toekomst hoopvol in te zien. In het wekelijksch Beursoverzicht eencr New-Yorksche firraa, d.d. 18 dezer lezen wij Het herstel, dat bijna onvermijdelijk was na de geweldige daling van verleden week, heeft slechts korten tijd geduurd. De dar ling is te ernstig geweest, dan dat men van een baisse-aanval kon spreken. De hou ders van fondsen doen goed om den toe stand eens zorgvuldig en zonder vooroor deel onder 't oog te zien, om zoo mogelijk te beslissen of wij aan den vooravond staan van een verdere nederwaartsche beweging. Er zijn tal van tegenstrijdige factoren, die zóó'n overweging belangwekkend, ma ken, al moge de oplossing er te moeilijker om zijn. In de afgcloopen week is gebleken, dat do arbeiders onrustig zijn, niet alleen in dit land, doch overal ter wereld, waar de zaken goed gingen. De fout na de laatste paniek is geweest, dat alle prijzen zijn ge liquideerd met uitzondering alleen van de arbéTdslöonën. In de laatste jaren is er steeds een streven geweest om korter werktijd en hooger loonen te krijgen, om zoo weinig mogelijk arbeid te verrichten voor zoo hoog mogelijk loon, en dat is niet zonder kwade gevolgen gebleven. Het is best mogelijk, dat dit punt uit den weg moet worden geruimd, alvorens wij op nieuw een tijdperk van voorspoed kunnen te gemoet gaan, en dat wij thans het eerste bedrijf van dit drama te zien krijgen. De onmiddellijke aanleiding lot de da ling was de publicatie van het oogstrapporb der regeering. Intusschen is er nergens reden om een bepaalden mislukking van den oogst te duchten; men had echter alge meen op een buitengewone opbrengst ge rekend, het was dus een tegenvaller. Bij bijna alle graansoorten van belang zal de grootere bebouwde oppervlakte compensee- ren voor den minder gunstigen stand. De maïsoogst belooft 2600 millioen bushels te zullen opbrengen. Dat vergelijkt met een doorsnee-opbrengst van 2819 millioen bushels in 5 jaren. Graan zal 665 millioen bushels geven, tegen 695 millioen verleden jaar, en een gemiddelde in 5 jaren van 693 millioen. Haver is 'fc eenige product, dat zeer veel minder zal opbrengen dan in voorafgaande jaren. Intusschen belooft de katoenoogst alle vroegere records te zullen breken. Men is wel gedwongen om tot de conclu sie te komen, dat de politiek de alles over- heerschende factor is die lager prijzen in de hand werkt. De gebeurtenissen der week hebben de verdaging van het congres verhaast, doch' de extra-zitting heeft reeds zóó lang geduurd, dat er slechts een korte rustpooze zal zijn, alvorens een nieuwe zitting aanvangt, met de groote waarschijn lijkheid van verdere tarief-wetgeving. De vrees daarvoor en voor hernieuwde vervolging der Trusts heeft terecht of ten onrechte den indruk teweeg gebracht, dat de Regeering vijandig gezind is ten op zichte van de groote corporaties, zoodat het gevoelen onder zakenmenschen is, dat het beleggen van kapitaal, in industrieel e ondernemingen vol gevaar is. Dat kan slechts één resultaat hebben: dat alle con structie en ontwikkeling wordt stop gezet, totdat de houding der Regeering verandert. Bezien wij nu de keerzijde der medaille, dan vinden wjj tal van factoren, die, als men ze voorzichtig beoordeelt, voldoende motieven vormen om zich niet te scharen onder de pessimisten. Eerstens dan, zooals reeds hierboven vermeld, zal de oogst zeker het gemiddelde der laatste jaren opbren gen, en slechts weinig minder dan verleden jaar. Het geld is goedkoop en zal wel zoo blijven, behoudens wellicht een kortstondig aantrekken in den herfst. Dat zal ongetwij feld de koersen der fondsen staande hou den. Wij hebben een saldo te goed in het buitenland van milliard dollars, waarte gen we kunnen trekken in critieko tijden. De verbetering in de Staalbranche houdt, volgens de beste beoordeelaars, aan. In de afgeloopen week werden groote orders ge plaatst voor spoorwegmateriaaL Ook de zichtbaTe voorraad van koper in het buiten land is in de gepasseerde week met bijna 3 millioen pond afgenomen. Iedere maand bewijst opnieuw, dat de consumptie van het metaal koper groot genoeg is om elke toename in de productie te niet te doen. Ten slotte is de technische marktpositie on getwijfeld beter geworden na de daling. Wij weten vrijwel zeker, dat de speculatiev© posities zeer gering zijn. Resumeerende komen wij dan tot de conclusie, dat de ongunstige factoren be staan in de hooge loonen, die wel eerst zullen moeten worden verlaagd, en in de politiek, terwijl aan den opbouwen den kant mogen vermeld worden de vooruitzichten voor een goeden oogst, den lagen rente standaard, een groot buitenlandseh credit saldo, betere toestanden in de staalnijver- heid, grootere consumptie van koper en een sterkere technische marktpositie. De weegschaal helt dus over naar de gunstige zijde, doch hoe sterk ook de in- trensieke toestanden mogen zijn, wij kun nen geen verbetering van beteekenis ver* wachten, zoolang het sentiment van de zakenmenschen blijfb zooals het is. Dat ie de sleutel van het geheele vraagstuk. Ver geten wij echter niet, dat juist het senti ment in dit land snel verandert; wij geloo- ven in geen geval, dat de toestand zoo ernstig is, dat er reden zou kunnen zijn om hals over kop te verkoopen, als het niet noodig is. Ons publiek toont ditmaal heel weinig lust om van de lagere prijzen gebruik te maken tot koopen; bij vroegere dalingen werd dit steeds gedaan, en al mocht men dan vaak een tijd lang met stroppen zit ten, op den duur werd daaraan weer ver diend. Wellicht zijn de vleugels lam gesla gen, want waarheen men het oog ook wende, overal zijn ernstige koersverliezen te boekstaven, uitgezonderd in Cultuur waarden maar deze zijn zoo stelselmatig gemonteerd en hun prijsniveau is zóó hoog, dat er maar weinig speculatieve posities zullen bestaan. Wij spreken nu nog niet eens van de z.g. Van Eyk-waarden, waar aan ten slotte maar een enkele categorie menschen geld heeft verloren. In het buitenland is het niet veel beter. Hoe schitterend waren tot voor korten tijd niet de vooruitzichten der Engelsche Spo ren. Dank den gunstigen handelstoestand waren de ontvangsten gestadig gestegen, zoodat de meeste aandeelen bijna 5 pCt. rendeerden. Door de staking is dit mooie vooruitzicht totaal veranderd; zonder twij fel zal de loonlijst hooger, het rendement lager worden. De Afrikaansche mijnmarkt, ondanks de uitstekende resultaten, blijft maar doordalen, en men kan zeker zijn, dat zoowel de Engelschen, als de Fran- schen, daaraan een slordig bedrag verlio- SPORT. De wedstrijden van Zondag. De Leidsche Zwemclub houdt haar jaar- lijksoho volkszwemwedstrijden weer aan don Heefrensingel. 'tls een stukje propaganda vocxr doze sport, die in Leiden zoo'n arm zalig bestaan voetrt. Er wordt aan het nieuwe kanaal gegraven, zal dat voor Leiden ook een betere zwemgelegenheid brengen Het voetbalseizoen wordt morgen geopend en hoewel de temperatuur meer geschikt is voor crickot, moet het handjevol cricketters verdwijnen voor de populaire voetballers. De N. V. B. opent het seizoen met de Be kerwedstrijden, de Zilveren-Bal.Coramissie lioudt haar jaarlijksch festijn en Vereenigin. gen juhiloefren met seriewedstrijden. Er was voor do voetballers al aanstonds zooveel te doen, zooveel lceu9 om aan verschillende wed strijden deel te nemen, dat 't ons niet ver-, wonderd heeft, dat betrekkelijk maar weinig aan don oproep van De Sportman gehoor ge geven hebben. Er is echter met het aantal insclirijvingen gewoekerd en het lot is zoo rechtvaardig geweest om direct vrijwel de gelijkwaardige tegenstanders tegenover elkander te plaatsen. Wij zien morgen D V. V. van Ajax winnen door meerdere ge oefendheid; L. V. V- zal o. i. van D. V. S. moeten winnen en Do Sportman zelf zal als jubileerende vereeniging niet minder kun nen doen, waarvoor we haar een goede kan^ geven. Komen onze voorspellingen uit, dan zal L. V. V. 's middags het lootje loggeD tegen D. V. V. Tot slot de proef wedstrijd van het L. V. B.-XLtal dat waarschijnlijk op een drietal plaatsen zal verschillen van het oorspronkelijk vastgestelde elftal. Op do' Soheveningsche Wielerbaan zal onze bekende lange-afstandsrijder Stol mee doen, wat voor hot publiek een groote attractie zal, wezen, v Luolitvaart De Amërikaansche aviatcur Beatly ver beterde het duurreoord met passagier door 3 uur 32 min. 27 sec. in de lucht te blijven, (oud-record: 3 uur, 19 min. 39 sec. door Amerigo op 11 December 1910 te Mülhausen). O. H. Ales, banketbakker, te 's-Graven- hage. J. H. J. van Doorn, koopman te Utrecht. W. F. van Asten, bakker te Leende. Michel Verhagen, h'andel drijvende onder den naam Erve L. Verhagen, schoenfabri kant te Kaatsheuvel. Johannes Boelsma, koopman in behang selpapieren te Arnhem. L. Roksnoer, koopman en winkelier in suikerwerken te Bergen-op-Zoom. J. A. Mooy, zinkwerker en winkelier te BolswarcL C. A. Stout, koopman en winkelier in goud en zilver, te Maassluis.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 9