fto. 15808 Zaterdag 3 September, A®. 1911. gcurant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Derde Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". Kunst, letteren, enz. PRIJS DEB ADYERTENTIEN: Van 16 regels /1.06. Iedere regel meer 0.17j. Qrootere letters naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contant i elk tiental woorden meer 10 Oenta. Voor het inoaeseeren wordt^O.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voot Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden j t f 1,10, Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd syn 1,30, Franco per post1.65. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien de adressen van E. J. CHOTJ- (FOUR, houdende verzoek om vergunning «tot het oprichten van een draaierij en sme derij, gedreven door een electromotor van 8 pk., in het perceel L&ngebrug No. 24, kad. hekend Sectie G No. 1387, gemeente Lei den; G. VAN LEEUWEN, houdende verzoek iom vergunning tot uitbreiding van zijn ijsfabriek in het perceel Noordeinde No. 27, kad. bekend Sectie F. No. 934, door ver vanging van den bestaanden electromotor yan 20 p.k., door een van 30 p.k. M. HENNIPMAN, houdende verzoek om Vergunning tot oprichting van een bakkerij in het perceel Nieuwe Rijn No. 106, kad. bekend Sectie O. No. 1076; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek «dat genoemde verzoeken, met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn, alsmede dat op Zaterdag 16 September aanst. 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal gorden- gegeven om bezwaren tegen deze Verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeente bestuur of een zijner leden zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. Loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 September 1911. Holiier der Plaatselijke Directe Belasting. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeen© (kennis, dat het lste suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1911 door H.H. Ged. Sta ten dezer provincie is goedgekeurd en aan 'den gemeente-ontvanger ter invordering is toegezonden. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. A. VAN HAMEL, Weth. looo-Burgemeester., VAN STRIJEN, Secretaris* Leiden, 2 September 1911. Leiden, 2 September. De Groote voetbalwedstrijd. Wij herinneren er nogmaals aan, dat 'dte gelegenheid tot het inzenden Van gelden opa. s. Dinsdag 5 Septemberdea middags te 12 uren gesloten wordt en verzoeken beleefd de reeds toegezegde bedragen tijdig te mogen ontvangen. Nog ingekomen: v. B. K. f 1. Bij Kon. besluit is aan den heer J. G. Van Voorthuysen, burgemeester der ge meente Koudekerk, toestemming verleend om tot 1 September 1912 te Leiden te blij ven wonen. Prof. dr. G. Wildeboert hoogleeraar fen lid van den Gemeenteraad alhier, wordt verpleegd in het Diakonessenhuis, waar hij een niet ernstige operatie aan den hals heeft ondergaan. Vermoedelijk zal hij de Raadsvergadering van Dinsdag a. niet kunnen bijwonen. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat het aan den inspecteur van de volks gezondheid dr. Th. G. den Houter, te 'e-Gravenhage, verleende verlof is verlengd tot 17 September en dat vóór 9 September de inspecteur van de volksgezondheid dr. II. G. I. van der Hagen, te 's-Hertogen- bosch, en van 9—17 September de inspec teur dr. D. J. Hamburger, te Utrecht, eerstgenoemden inspecteur tijdens diens verlof vervangt- (>>Stct.") Naar het „Vad." verneemt, doet de gemeente '6-Gravenhage stappen tot aan koop van de perceelen Noordeinde 138, 140, 140a, b en c, het vroegere gebouw der Hoofdadministratie van het Kroondomein, met het voornemen om daar een gebouw te stichten ten dienste van de gemeente, B. en Ws. van Haarlem vragen een orediet van f 45,000 voor uitbreiding van de koel-installatie van het slachthuis. De tegenwoordige kon niet meer voorzien in de eischen. De international conferentie van Christelijke vakvereenigingen wordt de vol gende maand te Keulen gehouden. Bij besluit van Gedep. Staten van Gel derland is verklaard, dat W. van der Lugt, niet eervol ontslagen hoofd van de open bare school te Etten, gemeente Gendrin- gen, de bevoegdheid tot het geven van on derwijs heeft verloren. Uit Vertrouwbare bron verneemt „De Ned." dat de plannen tot het stichten eener Christelijke Hoogere Burgerschool te 's-Gravenhage thans vasten vorm hebben aangenomen, en weldra dienaangaande na dere mededeelingen zullen kunnen worden gedaan. Bij de giste remt© Rotterdam gehouden herstemming voor ^©n Gemeenteraad in district I werden uitgebracht 4955 geldige stemmen, waarvan 2214: op den heer W. Mooyman CR.-K.) en 2745 op den heer H. W. O. Stolle (soc.-dem.), zoodat laatstge noemde met groote meerderheid is gekozen. Hiermee doet de vierde soo.-dem. zijn intrede in den Rotterdamschen Raad. Tn April van dit jaar heeft het ,,TJ. D." medegedeeld, dat aan dr. H. L. Oort, predikant bij de Remonstrantsche Gemeen te te Utrecht, een verlof was verleend voor vier maanden. Naar dat blad verneemt is dr. Oort thans in die stad teruggekeerd en hoopt hij Zoa- dag a.s. weder voor zijn Gemeente op ta treden. De dames A. Noordewier-Reddingius en P. de Haan-Manifarges en de heer An ton B. H. Verheij denken hier op 21 Sept. in de Pieterskerk een conoert te geven. HAARLEMMERMEER In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn bij Schouten twee rijwielen en bij De Jong, beiden wo nende aan den Sloterweg, ook twee rijwie len ontvreemd Een rijwiel, dat defect was, werd des morgens bij den ingang van het erf, in de sloot, terug gevonden. Naar alle zijden wordt door de politie een onderzoek ingesteld, doch tot heden nog vruchteloos. Geen enkele aanwijzing omtrent de dieven is er te vinden, zoodat het voor de politie moeifijk werk is, hen op te sporen. In den Raad, welke Dinsdagmorgen om elf uren vergadert, zal o. m. aan de orde komen: beëediging en installatie van Raadsleden; adres van mej. C. A. Grim- mon, met verzoek om eervol ontslag als on derwijzeres aan school No. 10definitieve benoeming van een wethouder in de vaca- ture-Verkuyl. KATWIJK. Op de agenda voOr de Raads vergadering op 5 September om halfelf 'smorgens komen o.m. voor: beëediging her kozen en gekozen Raadsleden; benoeming1 wethouder: a. periodieke aftreding van den heer D. Ouwehand Az., b. vacature C. Was senaar; benoeming leden der Comm. van Fabr., aftreding van de heeren J. A. de Best en M. v. Egmond; benoeming leden der gas- on waterleiding-commissie, aftreding van de heeren D. W. Ouwehand en R. Ouwehand; aanvraag ontslag en benoeming lid Commissie van Toez. op de bewaarschool te Kaiwijk-aan.den Rijn; benoeming en ont slag'van onderw.-personeelvoorstel tot het verstrekken van een gratificatie; voorstel tot het overnem'en van een stukje grond van G. y. Duyn; verzoek van W. A- Rykers om teruggaaf van betaalde gelden voor ver bruikt duinwater; voorloopige vaststelling gemeente-rekening 1910; verzoek van eenige ingezetenen te Katwijk-aan.Zee tot het aanbrengen van verbeteringen in de ha.ven van het P.-H.-Kanaalmissive van Ged- Staten revisie jaarwedde burgemeester, se cretaris en ontvanger; aanbieding gemeente- begrooting 1912. KATWIJK AAN DEN RIJN. Gistema- middag ongeveer half zes kwam een zoontje van den tramconducteur A. Tukker in aan raking met een rijwiel. Het knaapje wilde uitwijken voor een auto, die eveneens aan kwam de aanrijding was nogal hevig, zoo dat de knaap huiswaarts moest worden ge dragen. De geneeskundige, de heer Hueting, die ontboden werd, heeft, naar men ons me dedeelt, hersenschudding geconstateerd. KATWIJK-AAN-ZEE. Het is thans in onzo gemeente en vooral aan het strand vrij wat stiller dan een maand geleden. Veel badgasten zijn dan ook reeds vertrok ken, hetgeen vooral veroorzaakt wordt door h'et beëindigen der vacanties. Ruim 350 verpleegden van de „Marfcha- Stichting" te Alphen aan den Rijn brach ten gisteren een bezoek aan onze bad plaats. Des middags gaf het muziekgezel schap van de Stichting in de muziektent aan den Boulevard een concert van twaalf nummers, de melodieën van geestelijke lie deren, waarvan de tekstboekjes aan het talrijke publiek werden uitgedeeld. Na af loop der muziek werd er gecollecteerd. De algemeene indruk was, dat er goed gebla zen werd. Aan belangstelling ontbrak het niet; de Boulevard in de nabijheid van de muziekten zag zwart van menschen. KOUDEKKRK. In plaats van het vtroe- gere, onaanzienlijke kerkgebouw der Geref. Geim'., dat verbrandde, zal alhier een nieuw bedehuis verrijzen. De eerste steen hiervoor is gelegd en wel op plechtige wijze door den Wroegeïen predikant dezer Gem. ds. R. W- Huizing. Deze verzocht den velen be langstellenden te zingen Ps. -90: 8. Daarna sprak zijneerw. over de gelijkenis van het fundament, den houw, en de lieenwijzing van den toren naar boven, ook voor het geestelijk huis, dat gebouwd wordt door den Koning der Kerk. Van don em.-pred. ds. Sferijks, alsook van deai consulent ds. Woudstra, van Leider dorp, was bericht ingekomen van verhin dering. Aan H. M. de Koningin werd een telegram gezonden. Nadat was voorgelezen de oorkonde, welk in den voorgevel zal worden nedergelegd, werd gezongen Ps. 135:2. Vervolgens ging de heer Van Door nik voor in dankgebed en werd nog gezon gen Psalm. 90:9. LIS SE. In de Raadsvergadering van a.s. Dinsdagnamiddag half drie komen o.m. op de agenda voor: beëediging herkozen Raads leden; benoeming wethouders; benoeming onderwijzer; geldleening; waterleiding. NOORDWIJKERHOUT. Als blijk van waardeering en tevredenheid over het gege ven concert te Noordwijk-aau-Zee, ontving „De Eoho der Duinen" van iemand, die onbekend wensoht te blijven, op den feest avond van Donderdag 1.L een extra-gift. Nu de boonentijd ten eindo loopt, kun nen de kweekers eerst goed de schade besef fen, welke de droge zomer hun veroorzaakt heeft. Daar groote hoeveelheden boonen verdroogd zijn, hebben haast alle teelders honderden gulden schade OEGSTGEEST. In de Raadsvergadering op Dinsdagavond te half acht komt, behalve de installatie van Raadsleden en de verkie zing van een wethouder, op de agenda voor: regeling met Rijnsburg gasverliohting- grenswegen. RIJNSBURG. Uitslag van de aanbeste ding van kerkgebouw en pastorie van de Chr.-Gereform. Gemeente, alhier: A. v. Rijs en Ant. Sluiter, te Voorburg, f 8692 J. v. Tilburg en H. van Iterson, te Rijns burg, f 9120; K. de Bes Az., te Noordwijk, f9400; J. v. Iterson Jr., te Rijnsburg. f 9400; L. de Best, te Katwijk-aan-Zee, f9460; N. en W. van Egihond, te Rijne burg, £9555; H. van Iterson. te Rijnsburg, f 9632G. Vooys, te Katwijk, f 9700 P v. Duijvenbode, te Katwijk-aan-Zee, £9800; P. Kort Jr, te Rijnsburg, f9900; Joh. Ver loop, te Katwijk-aan-Zee f9900; O. v. d. Vijver, te Rijnsburg, f 9995; A. Harteveld en A. de Vrind, te Leiden, f 10,250H. Korswagen, te Leiden, f 10,557; H. Volle- berg, te Zoeterwoude, f11,165; G. Groenen dijk, te Leiderdorp, f 11,195. VALKENBURG. Het isolement onzer ge meente wordt meer en meer opgeheven. Hadden wij reeds de telegraaf ter besoaik- king, weldra zullen „Huize Welgelegen'* en do Kalkbranderij" aan het telephoonnet te Katwijk zijn aangesloten, ten minste de pa len zijn al geplaatst, de draden gespannen en het hout, waar het belemmerd was, weg gekapt. WARMOND. In de Raadsvergadering van Dinsdagmorgen te tien uren, komt o.m. aan de orde: beëediging der herkozen Raadsleden; benoeming webhouder; water leiding. Alhier zijn tot heden slechts bewijzen van inschrijving aan houders van honden karren afgegeven, zoodat degenen, die hen nog niet hebben afgehaald, groote kans loo- pen, dab zij zullen worden bekeurd. Dat het gasverbruik alhier steeds toe neemt, blijkt 'hieruit, dat in Augustus werd verbruikt 4821 kub. M., terwijl dit enkele maanden geleden circa 2000 kub. M. beliep. WASSENAAR. In de Raadsvergadering van Dinsdagmorgen te elf uren komen aan de orde o.a, beëediging van Raadsleden; benoeming van twee wethouders, van een lid van heb Burgerl. Armbestuur en van le den der gascommissie; eenige af- en over schrijvingen in verband met kosten van den brand en reiskosten v&n sollicitanten voor veldwachter; ten laatste bespreking over de woning van den nieuwen veldwachter. WOUBRUGGE. De Raad vergadert Dinsdagmorgen te elf uren, punten ter be handeling o. a..: beëediging nieuw inkomen de leden; benoeming wethouder wegens gewone aftreding; voorloopige vaststelling gemeente-rekening 1910; wijziging begroo ting 1911; aanbieding begrooting 1912; wa tervoorziening; reclame hoofdelijken om slag. De collecte voor de scholen met den Bijbel heeft alhier opgebracht f 96.02. Bij Kon. besluit is henoetnd tot ontvanger der reg. en domeinen te Sittard J. H. L. Stassen, thans ontvanger der registratie en domeinen te O astburg; voor het tijdvak van 1 September 1911 tot en met 31 Augustus 1912 benoemd tot leeraar aan de R. H. B-School te Bergen- op-Zoom, Ph. P. J. Strijers, onderwijzer aan een openb. lagere school aldaar, met mach tiging om laatstgenoemde betrekking gelijk, tijdig te bekleeden met 3 September 1911 lo. aan den majoor J. C. M. Pompe, van het lste reg. veld-art. op zijn aanvrage met do verplichting, nog gedurende eenige jaren ter beschikking te blijven en onder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit deu militairen dienst ver- leend; 2o. het bedrag van liet pensioen vastge steld op f 1291 's jaars; 3o. de majoor Pompe, voornoemd, benoemd bij het res-ervepersoncel der landmacht tot reserve-majoor bij het wapen der artillerie, en wel bij het 2de reg. vesting-artillerie; benoemd tot adjunct-inspecteur van den arboid A. E. Struve, werktuigkundig inge nieur te 's-Gravenhage met 16 Sept. a.s. bevorderd tot commies dei- posterijen lste kl. T. Over- diep, thans commies der posterijen 2de kl. tot commies der posterijen en telegrafie 2de kl., J. van der Bend, A. J. van Dru- nen, Fokke Bakker en mejuffrouw J. "H. Hof, allen thans oommies der posterijen en telegrafie 3de ld.; bevorderd tot ingenieur voor het stoom wezen 2de kl. de adspirant-ingenieurs voor liet stoomwezen P. A. van der Laan te 's-Gra venhage en M. Eikelenboom te Amsterdam; met 1 October 1911 bevorderd: I. tot ingenieur van den Rijkswaterstaat 2de kl. F. L. Schlingemann, thans ingenieur van den Rijkswaterstaat 3de kl. II. tot ingenieur van den Rijkswaterstaat 3de kl. E. J. Kempees en W. J. H. Harm- sen, beiden thans adjunct-ingenieurs van den Rijkswaterstaat. Men schrijft ons uit Katwijk-aan-Zee: De heer G. Grobe heeft veel succes met zijn schilderijententoonste'ling. Deze week zijn reeds vijf nummers verkocht, n. L twee olieverfschilderijen rn drie aquarellen. Ook het bezoek is bevredigend. Op 31 Augustus was er den geheelen dag druk bezoek. Museum van K u n s t n ij v e r h ei d. Het MuBeum van Kunstnijverheid li Haar lem werd gedurende de maand Augustus bezocht door 646 belangstellenden. De aan het Museum verbonden boekerij, a'ie gedurende de maand Augustus geslo ten was, werd 1 September weder geopend, zoodat boek- en plaatwerken weder in bruikleen worden afgestaan. Jozef Israels. Ook thans heeft Jan Yeth in „De Gids" van deze maand van den verscheiden meester getuigd. Op den strijd welke Israels voerde om zijn ideaal te benaderen, wijst Yeth. „Men kent schilders die met veel stelli ger meesterschap voortbrengen, die men zich aan hun ezel gezeten denkt, in trotsche vreugde heerschend over hun lijnenspel, of hun gebouwen van lioht en kleur optrek kend met schuimenden lust, schilders die schijnen te beschikken over him stof, zoo- als een koning zijn overwonnenen monstert en ze gebiedt, of zooals een rijkaard zijn gegaarde schatten vóór zich zou uitleggen in wellust des aansch'ouwens. De kracht van Israëls was een andere, een meer elemen taire en misschien een zeldzamere. Veeleer dan de gebieder bleef hij zelf een huive rend kampvechter en die vooral groot werd door zijn waarachtige vervuldheid, welke hem alle Beckmesserij of staatsie kon doen versmaden. Een schilderij van Israels doet aJlereeTst niet zoozeer denken aan een gaaf en bewonderenswaardig stuk werk, als wel het grijpt ons aan als een ernstige mare, en die te belangrijker en mooier wordt, naarmate de brenger er van hartgrondiger door het leven werd geslagen. Een stil gevierde herden- k i ng s d a g. De Kon. Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" werd gisteren vóór 35 jaar opge richt. Dit feit is zonder eenige uiterlijkheid herdacht. De Nederlandsch'e Tooneelvereeniging deelt aan „Het Vad." mede, dat door haar zijn aangekocht; „Judas Iskarioth," oorspronkelijk Nederlandsch tooneelspel door dr. J. L. Walch en „Semini's kinde ren" van Rafael Verhuist, met uitsluitend opvoeringsrecht voor Noord- en Zuid-Ne derland. De verdwenen Giooonda. M. H. Spielmann, een bekend Engelsoh schrijver over kunst, richt een brief aan de „Times," waarin hij zegt, Diet3 verwon derd te zijn over de verdwijning der Gio- conda. Eenige jaren geleden had hij ge vraagd het schilderij nader te mogen be zien, daar het zoo slecht verlicht was. De directeur lichtte toen, tot verbazing van den bezoeker, het kostbare stuk eenvoudig van den muur. Hij vroeg toen o.a., waarom men de schilderijen niet vasthechtte met de veiligheidsspijkers, sedert 1853 in ge bruik in de galerij „Degli Uffisi." Men had daar nooit van gehoord. In „Belang en Recht" lezen wij een har telijk „In Memoriam," gewijd aan Elise Haighton, aan haar verdiensten voor de vrouwenbeweging, waarvan zij een der eerste leidsters was. Evenals Jozef Israëls is zij in de heet© Augustusdagen bezweken. Haar doodsbe richt stond in dezelfde couranten te lezen. Zij was niet krachtig meer van lichaam, het verschrompelde oude vrouwtje, dat de ongemakken van ruw winterweer en ver moeienissen van de reis trotseerend, de vergaderingen van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht bleef bijwonen, die de geheele beweging voor de vrijmaking def vrouw met onverflauwde belangstelling bleef volgen. Haar vurig verlangen, om het Beloofde Land nog te zien, hield de levenslamp brandende... Heel, heel in de verte heeft zij vaag de omtrekken kunnen onderscheiden van het gebied, dat haar jongere zusters, ook dank zij haar toe wijding eenmaal in bezit zullen nemen Bona Fide, de Teferente over tooneel voor dat blad, prijst zeer het éénbedrijfs- 6 tuk je van Suze la ChapelleRoobol ge naamd: „Geluk." Vooral de verdeeling van de rollen moet aan de beide vrouwentypen, verdieptheid hebben gegeven. Mevrouw Mann en mevrouw Poolman tegenover elkaar. De volgende beteekenisvolle anekdote lezen we in „Belang en Recht": Wat arme kinderen weten. Een onderwijzeres op een school voor on vermogende kinderen in Edinburg vertelde de gelijkenis van den Verloren Zoon. Toen zij vroeg, wat een kalf was, kon geen der kinderen dit zeggen. Het hoofd der school, die juist binnenkwam, en de verbazing der onderwijzeres bemerkte, zei haar: „En tooh weten ze meer dan u van heel wat dingen. Weet u wat een „gill of whisky" kost?" „Neen," was het antwoord. De vraag werd aan de klas gesteld; dadelijk kwamen alle handen omhoog en een peuter riep triom fantelijk: „Zes stuivers, mijnheer, en een halven stuiver voor de flesch Dit voorbeeld herinnert ons een voorval uit onze eerste jaren in Amsterdam aan een school voor gewoon onderwijs, waar wij op een warmen middag de aandacht der kinderen niet konden vangen voor een rekenles. Het Hoofd kwam binnen, gaf een. vraagstukje, waarin maatjes drank gekocht moesten worden in een bekende slijterij in de buurt, en... hij had de kinderen oplet tend. Het middeltje is echter van een beden kelijk soort. Concours Slippiqnc. Op het programma voor het hier te hou den concours hippique op den 2den dag (14 September) komt een nummer voor, waarop wij gaarne nog eens in het bijzonder de aandacht vestigen. Het concours „gebruiks- paarden" toch heeft evenzeer recht van bestaan als de vele nummers voor de „schoon ste" tuigpaarden, welke als regel op het programma van elk concours hippique voor komen. De Comtnissie stelt zich met dit nieuwe nummer voor ook die paarden voor een bekroning in aanmerking te brengen, die mu- sehien niet door exterieur uitblinken, maar door taaiheid en uithoudingsvermogen hun naam van gebruikspaard met cere dragen. De conditie waarin de paarden aankomen, na den afstand van 20 K.M. binnen V/o uur afgelegd te hebben, zal dan ook een zeer groote factor zijn bij de heoordceling en alleen zij, die in goede conditie terugkecren, zullen bij de prijsverdeeling in aanmerking komen. Wordt bij vele andere concours-nummert gelet op wijze van aanspannen, indruk van het geheel, enz., zoo zal bij dit nummer uit-, sluitend het paard gekeurd worden. Wij verwachten dat vele eigenaars deze gelegenheid te baat zullen nemen om le toonen, dat als het op werken aankomt, hun paard een beste is. De afstand van 20 K.M. moet worden; afgelegd op den straatweg naar Haarlem, beginpunt Ocgstgeesterlaan, keerpunt onge veer bij lste Poellaan. Het begrip harddrijverij is uitgesloten daar het afleggen van den afstand in min der dan de aangegeven tijd niet in aanmerk king wordt genomen. Na afloop van den rit worden de paarden, in den ring van het concours hippique voorj gereden. De inschrijvingen sluiten den 5den Sep.: tember. Naar wij vernemen zullen op beide dagen artilleriepaarden in den ring worden voort gereden, door de militaire autoriteiten weL willend beschikbaar gesteld. De Commissie wil hiermede aan de fokkers een beeld geve van het paard, dat door de Remonte-ComL missio voor het leger wordt aangekocht.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1