h A Jgo. 15S05. IiBSBSOH BACRSIaAB, Woshsflsbgr'30 Ang*iistns. Tweed© Blad. Asm© lOll. - Kunst, letteren, enz. De Rtikstuinbouwwinterschool voor de Bloembollenteelt te Lisse. Uit de Rechtzaal. FEUILLETON. Lotswisseling. 1 Gids voot Dieren, 'j f De héter D. J. van der Ven te Arnhem' fc'endt ons een door hem bewerkten „Gids [yoor Dieren en Omstreken." Nog onlangs was de naam van dit dorp Jen zijn omgeving op veler lippen, toen door iden dreigenden verkoop van het landgoed $,Hogenau" een der schoonste stukken van idezae prachtige Geldersche.streek gevaar liep. De Vereeniging voor behoud van Natuur» kncuumonten slaagde er echter in „Hagenau" Voor vier ton aan te knopen. Deze geluk kige omstandigheid was mede aanleiding tob üe uitgave van dezen Gids. De schrijver geeft daarin alles wat een Vreemdeling noodig heeft. Hij geeft natuur- ibeschrijving en wandelingen, maar vergeet de historie niet. Wij geloovon dat deze vlot geschreven en jboteiende Gids zijn doel niet zal missen. De kaart, die etr bij behoort, lijkt ons JechW niet gelukkig. Zij is door haar ge- fcnis aan kleuren onduidelijk en hier en (daag onvolledig. T „Mo tr k s' M a g a z ij n" ziet dr weer goed {uit. Het tijdschrift opent met een bezoek taan Stijn Streuvels te Lier door Frans Verschoren. Een paar photo's gaan bij het artikeltje. Stijn Streuvtels' portret en een weinig [wonderlijk het portret van den schrijver Van het korte artikeltje. F. de Sinclair geeft huiselijke vertelsels Jovdr het buitenleven, waarbij B. M. zeer 'goede illustraties schenkt. Illustraties van zeer goed gehalte zijn ler verder in Morkszwaa^tkrijttoekeningen ?van figuren uit het Hidde Nij land-proces. 1 Van dr. H. F. Helmolt'e' Wdreldgeschie- idenis zijn verschenen de afl. 3849, behel zende het slot van deel ill met register !en het begin van deel IV„De landen om (de Midddlandsche Zee." In „Paljas",- het humoiristisch week blad, schijnt, getuige de verscheidenheid van inzenders, leven to komen. Van de teeke- jnaars noemen wij Marid de Vries, J or daan, £Toü van Tast, Kor van Riemsdijk. L .Uitgave: Franklinstraat, Den Haag.;;j EenmOoiplan. In Engeland en de Engelsche koloniën iVorden tegenwoordig Dickenspenningen ver kocht; de opbrengst van dezen verkoop [wordt bestemd voor de in armoede levende {nakomelingen van den schrijver Charles Dickons, die, na zijne uitgevers rijk gemaakt [te hebben, zelf in behoeftige omstandighe- jden stierf, zoodat zijn 72 kleinkinderen er biecht aan toe zijn. Do verkoop heeft zulk 'n jaucces, <lat het Dickenscomité hoopt, den {nabestaanden van den schrijver, weldra 15,000 gulden te kunnen afdragen. Ook de Koning en de Koningin kochten een menigte [yan deze liefdadigheidspenningen. Toteh zullen twee en zeventig Jd^kip- Ideren hetmbt 16,000 gulden nog niét ver fcrengen en is ook eigenlijk deze opbrengst Van een groot volk dat algemeen met zijn Dickens dweept, wel wat mager. W. Soliürmann, Omtrent heb ongeval aan Willem Schür- mann overkomen (zie ons vorig nummer), .verneemt men nader, dat het ongeluk plaats bad, nadat hij de boot uit Bergen had verlaten. Het 'rijtuig, waarin hij geze- jten was met enkele familieleden, met wie hij zijn vacantie in Noorwegen had doorga- bracht, was gesloten. Op de Leuvebrug voelde hij eensklaps een klap tegen het- hoofd, terwijl het bloed langs zijn gezicht vloeide. De kogel doorboorde zijn hoed, nam een deel der schedelkuid weg en is blijven zitten. De jonge schrijver wordt thuis verplaegd en is zeer welgemoed onder het gevaL Róssing geeft in „Eigen Haard" een kenschets van H. L. Berckenhoff, de Am- sterdamsche redacteur van de „N. R. O." De goede toon van dezen beproefden journalist vindt hier ruimschoots lof. De raisonneur bij uitnemendheid wordt hij -genoemd. We lezen In het indertijd, (voor 25 jaren) door hem en Jan C. de Yos opgerichte tijdschrift „De Lantaarn" ging hij het duistere in 's werelds loop, mensch en gebeurtenis bij lichten, hij ging die beredeneeren a la Du mas en noemde zich naar een bekende Fransche raisonneursrol: „Champrosé." Franschgezind, maar Hollander in zijn hart ging hij na wat den Hollander bot en de Hollandsche vtouw plomp maakt. Hij be redeneerde bet als raisonneur, aan de band van A. Dumas fils, doordrongen van diens „Ideeën, van Mevrouw Aubray": dat de Hollandsche vrouw de lijn mist, de lijn der schoonheid, de lijn die ze thans minder verwaarloost. „Deze causerieën in den geest der Fran sche raisonneurs, der Champrosés, trokken dr. Lamping (toen hoofdredacteur der „N. R. Ct.") aan; hij begreep welk een waard© zulke aangenaam geschreven be schouwingen hadden, en ontdekte in den schrijver den journalist, geboren om over alle, zelfs over de meest uiteenloopende dingen weldadig 'licht te kunnen laten schijnen en ze daardoor op te helderen, liefde voor het onderwerp op te wekken en alles te houden in goeden toon en zui vere taal, begrijpende dat slechts hij zóó schrijven kon, die veel gewerkt en kennis vergaderd had. Yan Leonardo da Yinci, den beroemden schilder, lezen wij aangaande zijn algemee- ne ontwikkeling het volgende: Hij werd in 1452 te Yinci bij Pistoja ge boren. Yan zijn jeugdwerken is niet veel bekend. Hij waa een man van universeel© kennis en muntte uit niet alleen als schil der, maar was een uitmuntend wiskunste naar en ingenieur. De mécaniek noemt hij het paradijs der mathesis. Hefboomwetten reconstrueert hij weder, statica en hydro statica bestudeert hij met voorliefde en ontdekt daarin dingen, die honderden ja.- ren na hem door de nakomelingschap be vestigd en in praktijk gebracht worden. Hij was een groot natuurkundige en stelt de leer der golfbeweging in zee vast, ja, gaat nog verder en brengt die theorie over op de licht- en geluidgolvingen. Hij vindt de camera obscura uit. Hij is een uit stekend anatoom en bestudeert de vlucht der vogels om een vliegmachine saam te stellen. Hij bouwt ovens en fabriceert een nieuw soort buskruit. Bovendien is hij een groot geoloog en geograaf en wordt ge- eerd als een der eerste plantenphysio- logen. Zijn schetsboeken zijn vol construc tieve teekeningen van machines. Nog is in de marmergroeven van Carrara zijn mar- merzaag in gebruikOnovertroffen inge nieus is zijn weefmachine en bij heeft ge schriften achtergelaten, waaruit duidelijk -blijkt, dat hij zich voorstellingen maakte van schepen, voortgeduwd door de kracht ,van den stoom! H^ bèètedeerde al diè wetenschappen om zoo te zeggen in het geheim, want publieee- Ten deed hij bijna niets. Zijn ontzaglijke geestelijke nalatenschap, zijn manuscrip ten, teekeningen, constructies, notities enz., vertrouwde hij na zijn dood toe aan zijn lievelingsleerling Francesco Melzi, die ze goed bewaarde, doch er eigenlijk geen raad mede wist. Yeel later en nog in onzen tijd heeft men dié bewonderenswaardige nala tenschap kunnen bestudeeren en is men tob de erkentenis gekomen van het reusachtig genie van den grooten kunstenaar. Heb aan de bovengenoemde inrichting te geven onderwijs is bestemd voor a.s. bloembollenkweekers en voor hen, wier werkkring met de bollencultuur in direct verband staat. Daarom zal dat onderwijs zooveel mogelijk naar het bloembollenbe- drijf worden ingericht. De ouraus zal aanvangen ongeveer half October en eindigen ongeveer half Juni. De leerlingen keer en dan naar de practijk terug om er den rooi-, verzend- en planttijd mee te maken. Ongeveer half October d. a. v. hervatten zij de lessen aan de school, welke zij half Juni daarop voor goed ver laten. Met inbegrip van de zomermaanden, welke in de practijk worden doorgebracht, duurt de gcheele cursus ruim li jaar. De lessen zullen dagelijks tusseïien 9 uur des morgens en half vijf des namiddags ge geven worden, met dien verstande, dat de leerlingen na 1 Maart 3 k 4 vrije vóór- of namiddagen verkrijgen om den bloei en de ziekteverschijnselen der bolgewassen te vel de te kunnen nagaan. Het onderwijs zal in hoofdzaak zijn theo retisch ter verkrijging van goede grondsla gen, waarop men zal kunnen steu nen bij de uitoefening van het practisch bedrijf. Daardoor zal een beter inzicht worden verkregen o.a. in het eigenlijke plantenleven; de hybridisatie; de grondbewerking; de bemesting; de ziek ten der bolgewassen en haar bestrijding; het weer; de bestemming der bloembollen; de administratie; het boekhouden; de han delscorrespondentie, ook die in enkele vreemde talen. Pragtische bedrevenheid kan niet op de school of in den schooltuin worden verwor ven. De eischen van toelating zijn lo. 16-jarige leeftijd. 2o. zes achtereenvol gende maanden practijk in het bloembol- lenbedrijf, 3o. het afleggen van ee*» vol doend toelatingsexamen. In sommige ge- gevallen kan eenigo afwijking van de voor waarden 1 en 2 worden toegestaan. Het toelatingsexamen omvat: Neder- landsch, Rekenen, Aardrijkskunde, een Onderzoek naar de practiscke kennis. Iemand, die degelijk lager onderwijs heeft genoten en dat onderwijs goed heeft bijgehouden, kan geaoht worden aan de eisehen van toelating te kunnen voldoen. Er zal oefc onderwijs worden gegeven id t»v len, vooral met het. oog op het gebruik er van in de practijk. Dit onderwijs wordt niet verplichtend gesteld. Wil iemand de lessen, daarin volgen, dan moet hij een toelatings examen er voor afletrgen. De eischen daar voor bepalen zich, buiten eene goede uit spraak tot de kennis der eerste gramma ticale beginselen. Voor aangifte van leerlingen zij verwe zen naar de in d4t nommer voorkomende advertentie. De Haagsche rechtbank heeft gisteren het vonnis van den Leidschen kantonrechter waarbij C. G. F. te Leiden, (wien ten laste was gelegd overtreding der Veiligheidswet), van rechtsvervolging wis' ontslagen, beves tigd. Den 7dcn September wordt voor de Haag- scho rechtbank behandeld de zaak van me vrouw Van H., te Rijswijk, beklaagd, aldaar haar man van het leven te hebben beroofd. Vior en twintig getuigen zijn in deze zaak gedagvaard, .onder wie negen als deskun digen. i_i i_.' 1 Valsche munter. Yool' de vaoantiekamër der rechtbank te Amsterdam stond gisteren terecht PT J. Ross, zich ook noemende Rossler, een Duitscher, 24 jaar oud, kunstschilder, beklaagd dat hij in April en Mei j.l. op verschillende tijdstippen in zijn woning No. 5 aan de Heerenmarkt ongeveer 74-maal een rijk®, 'daalder heeft nagemaakt, door van de beide zijden van zoodanig muntstuk van met water bevochtigd gips een afdruksel of afgietsel te vervaardigen in den vorm veria: eg en door het op elkaar leggen van die afdruksels of afgietsels, 78 pCt. "a 83 pCt. tin en 22 pCt. a 17 pCt. zilver te gieten en het daarna door afkoeling ontstane stuk mletaal nog ©enigszins bij te werken, zulks met het pogmerk om deze namaaksels als echt en onvervalscht uit te doen geven. Wegens die uitgifte, althans van verschil lende valsche rijksdaalders te Amsterdam', te Hilversum' en te Haarlem, stond later terecht Hans Siracli, een 26-jarig Duitscher, koopman van beroep. Deze werd indertijd te Haarlem aangehouden en gaf toen op von Mauschwitz te heeten en tooneelspeler te zijn. Die aanhouding leidde tot ontdekking van den - vervaardiger aan zijn adres, Hee renmarkt 5, waar hij een kamer had ge huurd en steeds de kachel liet branden, ten einde naar hot heette prentbriefkaarten, die hij vervaardigde, (te laten drogen. Dat hij inderdaad aan teekenen en sohilderen deed, bleek al dadelijk bij de huiszoeking Er werden Jjij hem (Ross) 20 valsche rijks daalders in beslag genomen, bij zijn land genoot Sirach een achttal. Ross, wiens zaak het eerste behandeld werd, bekende zonder omwegen. Hij had Sirach te Rotterdam ontmoet en daar werd de overeenkomst aangegaan, waartoe beiden zich te Amsterdam gingen vestigen: Ross als maker, Siracli als uitgever van de val sche rijksdaalders, waarvoor laatstgenoemde hem f 1.25 per stuk betaalde. In de zaak tegen Ross waren 4 getuigen, in die tegen Sirach 11 gedagvaard. Ver dedigers waren onderscheidenlijk mr. H. A. van Nierop en mr. L. II. C. Kühn. De eisch tegen Ross is 3 jaren gevange nisstraf. De beklaagde wees er tot zijn verontschul diging op, dat hij van valsche-munterij geen ambacht heeft gemaakt. In zijn pleidooi voerde de verdediger aan, dat de medeplichtige eigenlijk de hoofdschul dige was, daar hij beklaagde tot het uit oefenen van zijn misdadig bedrijf zou heb- ben aangespoord. PI. riep de clementie der rechtbank in. Daarna stond do medeplichtige, de 26- jarige Duitscher H. S., terecht terzake van het uitgeven van het valsche geld. Ook hij bekende volledig. Gëëischt werd tegen hem 27* jaar gevangenisstraf. Gemeenteraad van Voorschoten. Voorzitter: de Burgemeester. Aanwezig vijf lodem Afwezig de heeren Schcor en De Graaf. Ingekomen stukken: Verzoek om ontheffing van den H. O. van N. Nilson. Gesteld in handen varn B. en Ws- V er zoek van A. du Saar 0111 afschrijving van den H. O. tot een bedrag van f 2-50. Wegens ver'trek naar Indië, beslist en aan genomen. Reclames van P. Meclielsen en J, Rutgers tegen den I_ O. Gesteld in handen van B. ten Ws. Verzoek van de afdeeling Voorschoten der Nat. Christ. °-oheolonthoudersvereeniging: a. om het si ui iugsuur der herbergen minstens één uur te vervroegenb. bij feestelijke ge legenheden het sluit iugsuur niet later, te stellen. Ook dit adres gestéld in handen van B. en Ws. om praegdvhg. Aangeboden wor.it de ïiegfootiinj o\«.t 1911,' geraamd ia inkomsten cii"uitgaven' op' f d3,559.80. (TK,CkJf; D-e geineenje-rekenin^ wor^t ypprippj>igl vastgesteld, op voorstel van' dé "daartoe aan gewezen Raadscommissie, in overeenstem ming met de cijfers van B en Ws. Deze voorloopige vaststelling luidt: Ontvangsten f 138,498.6972- Uitgaven 121,135.6172» Batig saldo 17,363.08 Hieronder een gewoon saldo van f4223.41. Aan de orde is daarna het voorstel tot verhooging van de jaarwedde van den ge- ïneente-ontvangcr. Ingekomen is een schrij ven van Gedep. Staten aan B. en Ws. waar in er op wordt gewezen dat de jaarwedde niet is in overeenstemming met den norm, gelijk Ged. Staten die hebben vastgesteld, naar gelang van zielen tel en budget. Vol gens dien norm moet, bij een budget boven f 27,500 en een bevolking onder 4000 in woners, de minimum jaarwedde minstens f 475 bedragen. Uit de gemeenterekening ever 1909 blijkt dat de uig. waren f 27,552.88. Daar de t tegenwoordige jaarwedde f 400 mi nimaal bedraagt, stel len Gedep. Staten voor, dit minimum te verhoogen tot f 475. Met de twee zesjaarlijksohe verhoogingen van f 50 zou dus de jaarwedde van den tegen weer digen ontvanger worden verhoogd van f 500 tot f 575. Gedep. Staten stellen voor. dit meerdere bedrag te brengeu op de be» grooting van 1912. Het voorstel van B. en Ws. luidt, in over eenstemming met deze zienswijze van Gedep. te handelen. Aldus besloten. Aan de Raadsleden werd tot dusvet ge zamenlijk f 50 presentiegeld per jaar toe gekend, gelijk werd bepaald door Gedep. Staten. Met het oog op het grootere getal Raadsleden'besluit de Raad aan Gedep. Sta ten te verzoeken deze som te brengen op f 80. Goedgekeurd. Idem goed gekeurd een voorstel, om een leening te sluiten ten bedrage vau f10,600 (gasbedrijf, waterleiding en uitbreiding van les- en laadplaatsen). Over de practischo uitvoering van deze leening zal nader wor den beslist. Met het oog op de begrooting in beginsel tot de leening besloten. In behandeling komt de schoolgeld-over eenkomst met Leiden voor leerlingen II. B. S. Mededeeling wordt gedaan van een schrijven van B. en Ws. van Leiden, waarin wordt voorgesteld, bedoelde overeenkomst te sluiten vóór 1 September. Om dit te kun nen doen moet echter eerst de vroeger door den Raad aangenomen retributicverordcning zijn goedgekeurd door de Kroon. Op een schrijven van B. en Ws. heeft de Minister van Binnonl. Zaken geantwoord, dat goed keuring dier verordening eerlang kan wor den verwacht. Nu vragen dus B. en Ws. machtiging van den Raad, om mol. Leiden die overeenkomst aan te gaan. Wordt ver- leend. Ten slotte: uitbreiding der waterleiding1 naar Duivenvoorde. B. en Ws. hebben daar toe het advies ingewonnen van den ingenieur Schotel. Deze '.raamde de kosten voor do gemeente op f 4825, waarom men aan jhr. Steengracht vroeg, gedurende 15 jaar, een gegarandeerd waterverbruik van f 482,50 per jaar. De onkosten voor jhr. StecngracJit zelf, werden door ingenieur Schotel ge raamd op f 3020. In.een nu ontvangen schrij ven trekt, dit overwegende, jhr. S. zijn ver-; zeek om aansluiting in. De heer Moll van Charante vraagt, of het niet wcnschelijk zou zijn, om den goeden wil van do gemeente te tooncn, en ook, omdat in dit geval het betaalde maar on verbruikte quantum water zoo groot is, een lagere garanticsom te vragen. De voorzit ter en de heer Van: Kempen wijzen op de bezwaren van <?en dergelijk precedent-, maar achten liet ook gewenscht deze zaak in een volgende, meer voltallige vergadering te berde te brengen. Aldus besloten. Na rondvraag: sluiting dér vergadering. Gemeenteraad van Zoeterineer. Afwezig de heer Jac. Bos. Onder.de ingekomen stukken is een adres van het bestuur van de Oranjevereeniging alhier, waarbij wordt meegedeeld dat op 6 Sept. a. s. een kinderfeest zal worden., gegeven, waaraan waarschijnlijk 600 kin deren zulleji deelpeme^ en tot welk doel van'Öo' gènteent-e een bijdrage'in de kosten gevraagd wordt. Onder mededeeling dat door den Raad van Zegwaard reeds een Subsidie van f 25 is toegestaan, wordt op voorstel van B. en Ws. besloten, evenals vorige jaren een ge lijk bedrag uit de gemeentefondsen beschik baar te stellen. Vervolgens geschiedt- voorlezing van een schrijven van Ged. Staten, waarbij zij be richten dat de jaanrwedde van den ontvan ger niet voldoet aan de eischen die zij in 1908 daarvoor hebben gesteld. Zij wenschen daarom de minimum-wedde te brengen van f 225 op f 250, met de gewone verhooging van f 25 na 6- en 12-jarigen dienst, en wen schen hierover de meening van den Raad te hooren De Voorzitter deelt mee dat B. en Ws. voorstellen aan Ged. Staten te berichten dat bij den Raad geen bezwaar bestaat tegen deze verhooging. Met algemeene stemmen wordt hiertoe» besloten. Aan de orde is thans „Drinkwatervoor ziening.'' Nadat dit onderwerp breedvoerig was ingeleid en toegelicht door den Voorzitter, wordt aan den Raad de vraag voorgelegd 6) Een Pa^r uur vóór het ver trek moest Vic dikwijls al beginnen om haar te helpen kleeden, en dan was zij soms hoogst verwonderd, als de juffrouw bet .waagde, een eenvoudig dingetje voor 'smaakvoller te verklaren dan iet-s, dat veel geld gekost had. In de oogen van me vrouw Vernooy was iets pas mooi, alj zij .wist, dat er veel voor betaald was. Den volgenden morgen zei mevrouw, die zich het geval nog niet kon verklaren: „Juffrouw, u moet zioli maar niet te veel voorstellen van die uitnoodiging voor Maandagavond; want hoogstwaarschijnlijk is het die dame nergens anders om te doen dan eens te zien, of zij u kan gebruiken bij de kinderen." „Dat kan wel zijn, mevrouw,'» zei Vic, inwendig woedend, dat mevrouw op roo'n manier trachtte haar genoegen te bederven. Maar, dacht zij een oogenblik later, ik ben eigenlijk erg dom, me dat aan te trekken; een klein zieltje, als mevrouw, kan natuur lijk met begrijpen, dat er mensohen zijn, die zonder bijbedoelingen trachten een ander een genoegen te doen. Zij was blij dat zij niet verteld had, de invitatie door bemiddeling van dokter Rijkmans gekre gen te hebben, want dat zou natuurlijk tot een nog grooter aantal uitroepen van ver wondering aanleiding hebben gegeven. Toen Vic 'sMaandags avonds bemerkte, dat freule Van Heuvelink een dame van hoo- gen leeftijd was, gevoelde zij zich eerst een beetje teleurgesteld, maar spoedig was zij daar overheen, want de gastvrouw was zoo lief en hartelijk, d'at Vic, vóór zij het wist, druk aan het vertellen was van haar gelukkige jeugd. „En bij de dame, waar u nu thuis is, be valt het u niet best"? Zijn de kinderen heel lastig?" „Och freule, de kinderen zijn wel lief; maar ik gevoel me er altijd zoo eenzaam Mijnheer Vernooy zie ik alleen aan het ontbijt, en die heeft dan altijd het hoofd vol van zijn zaken; mevrouw komt om een uur of elf eens naar de kleintjes zien, praat een poosje met me over de nieuwste modeplaten, en dan ben ik den verderen tijd! met de kinderen bijna alleen. Dan kan ik er soms naar smachten, even met iemand te kunnen praten." „Dan was u wel blij in mijnheer Rijkmans een ouden bekende te zien?" „O, ik vond het verrukkelijk 1 En dat hij met u over mij gesproken heeft, vind ik zoo aardig van heml Het spijt me nu dikwijls, dat ik vroeger zoo nuffig tegen hem ben geweest, want ik was in die da gen een hoogmoedig nest. Gelukkig, dat mijnheer Rijkmans er niet veel notitie van schijnt genomen te hebben." De oude freule lachte om Vies ontboe zeming. „Ik zal zorgen, dat u binnenkort kennis kunt maken met een paar meisjes van uw leeftijd, want aan het gezelschap van mijn gezelschapsjuffrouw, die ook al de zestig nadert, en mij, zult u niet veel hebben." „O freuletrachtte Vic te protestee ren. „Neen, zegt u maar niets. Ik kan me best begrijpen, dat u graag eens lacht en gekheid maakt; en daar zijn wij te oud voor. Nu inviteer ik u maar dadelijk voor den volgenden Maandagavond, weer, dan zal ik een paar jonge dames van mijn kennis sen hier ook vragen. Vindt u dat goed?'t „Heerlijk, freule Toén Vic ten laatste, na nog even met de juffrouw, die juist thuiskwam, kennis gemaakt te hebben, met het rijtuig thuis gebniobt werd, was zij zeer voldaan over bet avondje, en wist zij niet, wie zij dank baarder was: mijnheer Rijkmans 'voor zijn moeite of de freule Voor haar gastvrijheid. Een paar dagen later stond Vic, die in de stad een paar boodschappen voor me vrouw had gedaan, en zich nu naar huis haastte, opeens tegenover Cornelia Rijk mans. „Dokter, wat vind ik het aardig van u, freule Van Heuvelink over me gesproken te hebben. Ik ben er Maandag geweest" „En heeft u genoten door eens uit te gaan V' „Ja zeker, dat kunt u denken; en het prettigst is nog, dat de freule mij met een paar andere jonge dames wil laten ken nis maken." „Komaan, dan zult u zioh in het ver volg wel niet meer zoo eenzaam gevoelen." „Denkelijk niet. Dag dokter 1" „üag, juffrouw; tot ziens." Met zoo'n kleurtje op de wangen en het verheugde geziohtje lijkt zij wèer op het vroolijke meisje van vroeger, dacht Cornelis. Zij ziet er anders erg bleek uit. Ook geen wonder als een jong mensch van alle verstrooiing verstoken is. Wat gul komt zij er voor uit, blij met zoo'n beetje hulp te zijn. In den grond is het toch wel reen goed karakter, maar vroeger stond zij geheel onder den invloed van haar trot- sche moeder. Cornelis lachte bij zichzelf, toen het hem nu in den zin kwam, dat Victorine eens :n allen ernst aan haar tante verklaarde, niet met hem om te kunnen gaan. Wat was er sinds dien tijd veel veranderd 1 Zes dagen van de week gingen voor Vic- torine op de gewone wijze voorbij, rnaar des Maandags genoot zij reeds des morgens bij de gedachte, straks uit te gaan en sym pathieke mensohen te zullen ontmoeten. Met de beide jonge dames, die zij bij freule Van Heuvelink had leeren kennen, had zij reed9 innige vriendschap gesloten. Het idee, niet meer zoo alleen te 6taan, gaf haar meer moed en levenslust daD zij in de laatste jaren gehad had. Cornelis Rijkmans zag zij maar zelden. Eén keer had zij hem bij de ouders van een van haar nieuwe vriendinnen aangetroffen Hij bad haar bij het naar huis gaan verge zeld, en zóó gezellig hadden zij tosn samen gepraat, dat de weg haar veel korter toe scheen dan anders. Victorine verheugde zich reeds op haar jaarlijksche vacantie, die bepaald was op de tweede week in Augustus> omdat mevrouw dan het best een noodhulp-juffrouw hou krijgen; maar in het laatst van Juli begon de kleine.Henriette Vernooy te hoesten, en toen het eenige dagen duurde, zonder dat 't beter werd, werd er om dr. Rijkmans gezon den, die constateerde, dat het meisje zwa re koü had gevat en dat er gevaar voor longontsteking belfond. De dagen, die nu volgden, waren zeer vermoeiend voor Vic, want de kleine moest in 't bed gehouden worden, en wilde door niemand anders dan door de juffrouw geholpen worden. De moeder kwam wel zoo nu en dan kijken, maar zoo gauw het eenigszins kon verliet zij de kamer weer, onder voorwendsel dat zij absoluut niet geschikt was voor het ver plegen. Rijkmans waarschuwde Vic toch niet te veel van haar krachten te vergen; maar als zij trachtte een poosje op haar kamer of in den tuin te rusten, duurde het nooit lang, of er kwam iemand om haar te zoe ken, want Jetje huilde, zood s, zij bemerkte, dat juf de kamer uit was. Dan ging z'j weer naar binnen en dacht, dat zij nog van geluk mocht spreken nu mevrouw ten minste Frjts bezig hield. Toen het in plaats van beter erger werd, begreep zij wel, dat er van haar vacantie dezen keer niet veel zou komen3 en schreef daarom al vast) naar ó'e familie er niet op te rekenen, dat zij haar zou komen bezoeken. Er kwam een groot gevoel van teleurstelling over Vic, toen zij den brief klaar had, maar zij zette er zich zoo gauw mogelijk overheen, door aan iets anders te denken. Den eersten dag van haar vacantie kwam de juffrouw, die haar zou vervangen, tot groote blijdschap, van mevrouw, die zich nu ontslagen reken de van d'enlastigen post op Frits te moeten passen, maar tegelijk bedacht zij met schrik, dat Victorine nu het recht had op reis te gaan, en hoe dan met Jetje te doenT (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 5