N». 158Ü* Dinsdag £2£> Augustus. A». 1911. <§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Lotswisseling. PEIJS DEB ADYERTENTIEN: Van 16 tegels 1.06. Iedere regel meer 0.17 Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine adrertentiën ran 30 voorden 40 Oentscontant; elk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het inoasseeren wordt/0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 8 Oents; per 3 maanden f l.io. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1 1,30. Franco per post1,65, Inkomstenbelasting. Burgemeester en "Wethouders van Leiden, brengen in herinnering dat 31 Aug. e. k. de 4de termijn vervalt van de Plaatselijke Inkomstenbelasting, dienst 1911, en dat alzoo op den lsten September minstens de helft van den aanslag moet zijn voldaan- Zij noodigen mitsdien belanghebbenden uit om, ter voorkoming van vervolginga- kosten, tot de betaling van het verschul digde ten kantore van den Gemeente- Ontvanger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A VAN HAMEL. Weth. Iooo-Buxgemeester.i VAN STKIJEN, Seoretaris» Leiden, 28 Augustus 1911. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders vafi Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door WILLEM VERHOEVEN, melkslijter, wo nende te Leiden, een verzoekschrift is in gediend, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank, voor ge bruik ter plaatse van verkoop, in den win kel van het perceel Nieuwstraat No. 27. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. Loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 29 Augustus 1911. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aan den Ontvanger der Directe belastingen aldaar is tér hand gesteld ihet kohier der Belasting op be drijf s- en andere inkomsten No. 9 van den dienst 1911/12 executoir veridaard den 86sten Augustus jL en herinnert den belang hebbenden aan hun verplidhtdngen om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Wethr. Looo Burgemeester. Leiden, 29 Augustus 1911. Leiden, 29 Augustus. Mej. D. N. M. Taverne, alhier, is be noemd tot onderwijzeres aan de R.-K. school „De Voorzienigheid" te Noordwij- kerhout. Zij heeft die benoeming aange nomen. De minister van landbouw, nijverheid 'en handel heeft bepaald, dat de gewone Rijksnajaarskeuringen van tot dekking be stemde hengsten in 1911 gehouden zullen worden o. a.: voor Zuid-Holland: op 24 October te Lei den; op 25 te Rotterdam; op 26 te Dor drecht, en op 27 October te Dirksland; 6) En zoo is het gekomen, dat ik hier ben, natuurlijk weer tegen den zin van de familiej die vond, dat men hier te gauw tevreden wast wat weer geen goed teeken was." „En wordt u als een dochter behandeld?" vroeg Cornells wel wat ironisch, omdat hij dacht aan den toon, dien mevrouw Vemooy in zijn bijzijn tegen Victorine had aange slagen. „Wat idioot van mij, niet, om zoo'n be handeling van een juf als regel aan te ne men? Wat was ik in die dagen toch' kolos saal met mezelf ingenomen, en wat had ik er weinig begrip van, hoe het in de we reld toegaat! Het prettigst vind ik nu, als mevrouw zioh maar niet met me be moeit, wat heel dikwijls gebeurt, want zij) laat de kinderen geheel aan mij over; maar zoo nu en dan, als er bezoek is, moet ik de kinderen binnen brengen, en dan kunnen die dames mij met zulke minach tende blikken bekijken, dat ik wel in den grond zou willen zinken; dat zijn de moei lijkste oogepblikken, die ik heb, maar ge lukkig valt me de eer voor het aangezicht van de mooi gekleede dames te verschijnen, niet dikwijls te beurt." „Maar heeft u nu nooit eens een dag, dat u vrij is en doen kunt, wat u wilt?" „In den zomer heb ik een week vrij, dan ga ik bij tante Marie logeeren, wat ik nu heerlijk vind natuurlijk; en 's Maandags voor Noord-Holland: op 26 September v.m. te Sohagen, n.m. te Wielingen; op 27 te Hoofddorp, en op 28 September v.m. te Tesselj n.m. te Terschelling. De heer H. Hazelhor6t, klerk der pos terijen en telegraphie te Hi'flegom, wordt met ingang van 1 Oct. a. s. verplaatst naar het bijkantoor aan de Plantage te Leiden. Voor het examen Hoogduitsch 1. o- is te 's-Gravenhage geslaagd mej. A. M. Mommartz, van Warmond.. De heer A. de Nijs, te Hillegom, is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. S. te Putten (G.). Op twee voordrachten voor onderwij zer aan openb- scholen in Den Haag komt voor de heer R. Bakker, hoofd eener school te Zevenhuizen (Z.-H.) De gemeenteraad van Den Haag heeft gisteren de concept-overeenkomst met de firma Meddens (ruil van grond met bijpas sing van f 214,000) voor de verruiming van den verkeersweg SpuiBuitenhof goed gekeurd. De koningin zal zioh, ter plechtige opening van de Kamers, op 19 September 's morgens per extratrein van Het Loo naar Den Haag begeven en denzelfden avond te rugkeer en. De trein, waarmede de genoodigden naar Het Loo reizen, vertrekt te 4.29 n-m. van Den Haag en komt te 6.54 n.m. te Apel doorn aan; de terugreis geschiedt per extra trein: vertrek van Het Loo-Paleis te 10 uren n.m., aankomst in Den Haag te 12.17 n.m. Ter deelneming aan den galamaaltijd ten paleaze Het Loo op den verjaardag van de Koningin begeven zich Donderdag daarheen, alle ministers, departementshoof den, behalve de minister van buitenland- ^sche zaken, die op dien dag de hoofden van vreemde missiën, en de te 's-Graven- hage aanwezige Nederlansohe gezanten aan het ge-bruikelijSié gëzantën-diner ten zijnen huize vereenigon zal. De staf en de 4 veldbataljohs van <bet 'rég.'g're'n. en jagers keeren Woensdag a.s. in den namiddag met 3 extra-treinen uit de legerplaats bij Nunspeet naar 's-Graven- hage terug. De minister van oorlog ia voornemens een gedeelte van de militaire manoeuvres, welke in de tweede helft van September in Gelderland worden gehouden, bij te wo- nea Te Rotterdam zijn officieel oandidaat gesteld voor de verkiezing van een lid van de Prov. Staten in district I: de heeren mr. A. de Jong (a.-r.), J. J. Pelt (v.-d.) en H. Spiefcman (s.-d.).. Met de „Sindoro," die 23 September van Rotterdam vertrekt, keert de heer J. W. van Noulhuijs naar Indië terug om zijn taak als gezaghebber der goevernements marine te hervatten. Naar 't schijnt is dus het plan om hem de leiding op te dragen eener expeditie, die op de resultaten van den welgelukten tooht naar het Sneeuw gebergte zou voortbouwen, opgegeven. De minister van binnenlandsche zaken, mr. Heemskerk, na een buitenlandsch ver blijf van een maand te 's-Gravenhage terug gekeerd, Iheeft op het departement zdjn werkzaamheden hervat., heb ik den avond vrij, dan ga ik in den zo mer buiten met een boek zitten, en 's win ters op mijn kamertje, want ik zorg altijd, dat ik dan iets heb te lezen. Ik zou het erg prettig vinden, als Kiei een familie was, waaa ik zoo'n avond door kon bren gen, maar dat is nu eenmaal niet zoo, en dus moet ik, ook in dat opzicht, maar op de toekomst hopen." Cornelis, die in het begin gedacht had, dat het wel goed voor het nufje was, de wereld eens van een anderen kant te moe ten bekijken, begon nu innig medelijden met haar te krijgen, en hij nam zich voor, de bekende families in gedachten eens de revue te laten passeeren, om te zien, of hij haar niet met een van allen in kennis kon brengen. „En uw zuster, hoe gaat het haar?" vroeg hij na een poosje. „O, Hélène is nog in Indië. 't Bevalt Kaar er best. Zij heeft me wel eenige kee- ren gevraagd bij haar te komen, maar Indië lijkt me altijd zoo verschrikkelijk toe, dat ik nog liever hier blijf." Al wandelende waren zij weer bij den uitgang gekomen. „Houd maair goeden moed, juffrouw; wie weet hoeveel moois de toekomst nog voor u verborgen houdt," zei Rijkmans glimlachend. „O, mijnheer, u weet niet, hoe goed het me gedaan heeft, weer eens vrij-uit te heb ben kunnen praten. Dat is me niet gebeurd, sinds ik hier ben." Werkelijk gevoelde Vic zich dien middag zoo opgewekt, als zij in de laatste jaren niet geweest was. Nu heb ik toch één be kende hier, dacht zij. 't Zou nog prettigeT zijn, als hij getrouwd was, dan kwam ik Het verblijf van den heer Colijn, mini ster van Oorlog, te Antwerpen was slechts van korten duur. Gisteren was de minister in de rèsidenrie terug om Woensdag weer op zijn departe ment aanwezig te zijn. Zijn ambtgenoot van marine, vice-ad- miraal .Wentholt, laatstelijk te Frankfort; herneemt eveneens Woensdag de leiding van zijn departement. De heer L. O. G. Verhulst, hoofdoom- mies, chef van de 1st© afdeeling aan de provincial© griffie van Zuid-Holland, wien na een ambtèlijke loopbaan van bijna een halve eeuw, op zijn verzoek eervol ontslag uit zijn ambt is verleend, is gistermiddig in de vergadering van Gedeputeerde Staten door den voorzitter, den commissaris der Koningin, baron Sweerts, hartelijk toege sproken. De commissaris dankte den ijve- rigen en verdienstelijken ambtenaar voor de vele en belangrijke diensten, welke hij gedurende zijn langdurige 48-jarig? ambts vervulling aan dit gewest heeft bewezen en deelde hem ten slott© mede, dat H. M. de Koningin hem bevorderd heeft tot offioier in de orde van Oranje-Nassau, waarvan ba ron Sweerts hem de versierselen overhan digde. Zeer ontroerd betuigde de heer Verhulst zijn dank voor de hem verleende onder scheiding, verder aan den voorzitter, alsme de aan de leden van het ooilege van Gede puteerde Staten en in het bijzonder aan den griffier, mr. Tavenraat, voor de aange* name medewerking die hij van ibem heeft ondervonden. Naar men verneemt, blijft de heer Ver hulst, wien met ingang van 1 September eervol ontslag is verleend, nog tot 1 October op de griffie werkzaam. Gisteren hield de Ned, Barbiers- on Kappersbond zijn 20ste algemeen© jaarver gadering in Hotel „Belvédère" te Amster dam, welke zeer druk bezocht was. Van de 46 af deelingen waren er 40 vertegenwoor digd. Na behandeling der huishoudelijke punten werd o.a.- ook besloten om zoo veel mogelijk in de plaatsen van Nederland vak scholen te stichten, waar tevens als hand boek in gebruik zal genomen worden het „Technisch handboek voor den Heerenkap per", uitgegeven door den Bond- Als opvolger van da W. J. Roscam Ab- bing, thans pred. te Leiden, werd bij de Ned.-Herv. Gem. te Overschie bevestigd door ds. M. M. den Hertog, van Den Haag, naar aanleiding van Hand. 8 35 b, ds. Van der Hooft, van Domburg, die zijn intrede deed aan de hand van Lukas 4 18 en 19. De Bisschop van Haarlem heeft be noemd) tot assistent te Beemster, den wel- eerw. heer J. B. A. M. Filbry, (15 Aug. priester giewijd)., Aangenomen is het beroep naar de Chr.-Geref. Kerk te Grand Rapids (N.-A.) door ds. H. A. Minderman, te Rotterdam. Na-air men aan „Het Centrum" schrijft heeft de waam. burgemeester van Leeuw arden afwijzend beschikt op het verzoek van het damescomité om op 24 Sept. de Sobriëtas-bloem op den openbaren weg te mogen verkoopen. Als redenen tot weige ring zouden zijn opgegeven: lo. het confes- sioneele karakter van het Ariënfonds, 2o. het niet-uitsluitend plaatselijk belang, dat daaronder zou worden gediend en 3o. strij- ook met andere menschen in aanraking, als zijn vrouw me tenminste zoo nu en dan eens vroeg. Als ik hem eens weer zie, zal ik hem vragen, of hij ten pleiziere van mij geen vrouw kan nemen. Vic moest bij zich zelf lachen om haar gek idee, en onder wijl speelde zij steeds met de kinderen, die vonden, dat d© juffrouw nog nooit zoo vroolijk was geweest. 's Avonds dacht Cornelis Rijkmans er over na, hoe hij het best wat zonneschijn in het leven der eenzame zou brengen. Hij besloot eindelijk een oude dame, bij wie bij als dokter dikwijls aan huis kwam, te raadplegen, en om het niet te vergeten, ging hij er dadelijk den volgenden dag werk van maken. Hij vertelde h'et geheele geval. „Weet u, wat ik zal doen, dokter," zei ze, na hem vol belangstelling aangehoord te hebben, „ik zal die jonge dame eerst daags eens bij mij noodigen, dan kan ik zelf zien, bij welke families het me het best voorkomt haar aan te bevelen. Welken avond heeft zij vrij, weet u dat ook „Als ik m© het goed herinner, zei z© Maandag, freule." „Goed, 't is nu Woensdag, dan rullen we dadelijk de volgende week eens zien, hoe uw kennisje is." „Ik ben blij,' de zaak in zulke goede han den gelegd te hebben; nu weet ik, dat er voor het meisje meer gedaan zal worden daa ik c.oit had kunnen doen." '„Begin nu niet te vleien, dokter, dan maakt u me boos. Gaat u maar gauw naar de andere patiënten." Rijkmans stond bij haar in een heel goed blaadje, omdat het hem gelukt wa9, de pij nen waaraan de freule vaak leedi, beter digheid met een bepaling der Zondags wet van... 1815. Het 50-jarig bestaan der Rijkskweek school voor Onderwijzers te Groningen zal den 27 en 28 December feestelijk gevierd worden. De feestrede zal worden gehouden door den (heer G. Meijer, directeur der Gemeen telijke Kweekschool voor Onderwijzers te Amsterdam. Door oud-kweekelingen zal aan de .school een geschenk worden aangebo den. Voorts zal een krans worden gelegd op de graven der oud-directeureD Brugsma en Van Milligen. Hr. Ms. torpedobootjager8 „Wolf" on „Fret" zijn 26 dezer te Malaga aangeko men. De gewone audiënties van de ministers van financiën, van marine en van koloniën zullen deze week niet plaats hebben. ALKEMADE. De Raadsvergadering be legd 30 Augustus a. s. gaat niet door. BOSKOOP. De gemeeteraad heeft beslo ten honderdduizend gulden renteloos voor schot te verleenen voor den spoorweg Gou daAlphen. HAZERSWOUDE. De heer en mevrouw :Filippo herdachten onder groote belangstel ling hun 2ö-jarige echtverbintenis. Door het geheele personeel weTd het echtpaar in een versierd lokaal der fabriek een prach tige gaslamp aangeboden. Na een hartelijke toespraak van den boekhouder en van den baas der inrichting „Werklust en Nijver heid," hieven alle werklieden een driewerf „hoezeeaan voor de geachte jubilarissen. In alle stilte was door gezamenlijke krachten een fraaie eerepoort gemaakt, versierd met guirlandes, waartusschen lam pions, enz. een goed effect leverden, ter wijl plantengroepen in werkplaats en kan toor overal vreugde uitdrukten en de drie kleur haar glans nog verhoogde. De illuminatie en het vuurwerk brachten in den anders zoo stillen Groenendijk vele belangstellenden en nieuwsgierigen op de been en h'et feest duurde tot laat in den nacht voort. De heer Filippo bedankte, mede namens zijn echtgenoote, en noodigde het personeel uit tot een boottocht naar Amsterdam, ge volgd door een bezoek aan „Artis" tegen morgen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Gistermid dag had even voorbij de Groote Steeg al hier een fietsongeluk plaats, dat velen der omstanders van schrik deed ontstellen. Een heer, die op een motorfiets gezeten, met te groote snelheid reed, de drukke passage aldaar in aanmerking genomen, wilde eon dame, die tot zijn gezelschap behoorde, bij dien schouder grijpen, ten einde haar mee te voeren. Wat de oorza-aJk er van moge ge weest zijn, deze dame werd met haar fiets tegen den grond geslingerd, ten gevolge waarvan zij verscheidene lichte hoofdwon den bekwam. Met alle mogelijke gastvrij heid werd zij in de woning van .die familie K. opgenomen, alwaar de bekomen wonden werden verbonden. Nadat de dame weer eenigszins op haar verhaal was gekomen, werd de reis voortgezet. KOUDEKERK. De eerste-steen-legging voor het kerkgebouw der Geref. Gem. alhier te kunnen stillen» dan zijn voorganger. Zij stond als een zeer lastige patiënte bekend, maar voor Rijkmans had zij veel ontzag, zoo dat hij meer clan iemand anders van haar gedaan kon krijgen. Een paar dagen later ontving Victorine tot haar groote verwondering een briefje van een freule Van Heuvelink. 't Dienstmeisje dat haar bet briefje overhandigde, zei er bij, dat men op antwoord wachtte. Vio. draaide de enveloppe, die van een kroontje voorzien was, eerst eenige keeren rond, brak haar open en las: „Mejuffrouw V. Dijkerham I Van dokter Rijkmans hoor ik, dat u Maandagavond niet bezet is, en daar ik dan alleen ben, zou u me een groot ge noegen doen, door mij een weinig ge zelschap te willen houden. T. C. VAN HEUVELINK. Velperweg 7. Na het lezen bleef Vic eenige oogeablik- ken vol verbazing zitten. Haar eerste ge dachten was: „Wat lief van mijnheer Rijk mans, zooveel voor me te doen," en de tweede; „Wat aardig van die onbekende dame te schrijven, of ze me vraagt voer haar eigen genoegen." Daarop haastte zij zich de uitnoodiging aan te nemen. Allerlei gedachten kruisten zich nu door haar hoofd. Zou het een oude of een jong© dame zijn? Zou zij een man en kinderen hebben? Als zij het briefje nog eens weer bekeek, leek het haar toe, dat de hand een beetje gebeefd had bij het schrijven; dus was het zeker door een oude vrouw gedaan. Maar hoe het ook was, zij zou in elk geval voor een keer zich niet met een boek behoeven zal niet plaats hebben Donderdagavond a.V. te zes uren, maar Donderdagmorgen te elf uren. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Een jong- mensch, L. H. in dienst bij een pen sionhouder, en zoodoende vaak met een handwagen op pad, overreed gistermorgen op de Hoofdstraat een kindje van ds. K. Jt Geval liep nogal goed af, al was 't kindje aan arm en been gekwetst. De omstanders vertelden ons, dat L. H. de geuoont© heeft-, zelf op de fiets te gaan zitbei en dan dien handwagen al slingerend achter zich aan te trekken. Het is dunkt ons, hoog tijd, dat het jongmensch eens ernstig; onder handen wordt genomen voor die onvoorzichtigheid. VOORSCHOTEN. Dit jaar zal, evenals het vorige, op „Nieuw Voordorp", de ver jaardag van H. M. de Koningin met een groot kinderfeest, wedstrijden, optoeat en traktatie worden gevierd, waaraan niet al-leen de kinderen dier Stichting, doch ook vele knapen en meisjes uit h'et dorp zullen! deelnemen. WASSENAAR. De zoon van den heer S., alhier, had het ongeluk, dat hem in' Den Haag een nieuwe fiets ontstolen werd. WARMOND. Gisteren had met het oog op do nieuwe Trekhondenwet, de keuring plaats van de in deze gemeente aanwezig© trekhonden. Het bleek, dat geen van alle, wat betreft de tuigen, aan de gesteld© eisdh-en voldeed, zoodat zij nog eens zullen moeten terugkomen, daar de bewijzen van inschrijving niet eer worden afgegeven, voor* cDat alles naar de eischen is. Is alhier het mond- en klauwzeer ge* weken, thans heerscht hier nogal in hevig© mate de vlekziekte onder de varkens, zoo dat menigeen, als hij die ziet aankomen, direct de beesten laat slachten voor eigen gebruik. Was alhier de vorige week op de dorpspompen het opschrift geplaatst om niet met het water te morsen, dit heeft schijnbaar niet geholpen. Door velen wordt, het water nog gebruikt voor straatschrob- b,en, enz.jen de gevolgen blijven niet uit.. De eene pomp gaat liet opgevén, zoodat ia besloten de pompen op bepaalde urén van! den dag open te stellen, en verder afgeslo* ten te houden, daar anders ineens ongeveer dertig gezinnen zonder drinkwater zouden wezen. ZOETERWOUDE. Door B. en Ws. werd heden ten Raadhuize aanbesteed de straat verlichting aan den Hoogen Rijndijk en den Haagweg, gedurende het winterseizoen 19111912 in 2 perceelen. Ingekomen 2 biljetten voor perceel I (Hooge Rijndijk), van C. Hoppenbrouwe* f 9.75 per lantaarn, en L. v. Leeuwen' f 9.30 per lantaarn. Voor perceel 2 (Haagweg) was geen bil jet ingekomen. Perceel l is aan den la-agsten inschrijver gegund. Bij den landbouwer P. v. d. Krogt, al hier, ia door den districtsveearts den heer D. van Gruting, te Leiden, een geval vaU miltvuur geconstateerd. Het cadaver zoM worden verbrand. te behelpen. Zij begon haast als een kind naar den Maandag te verlangen. Nieuwsgie rig, om te weten, wat mevrouw Vernooy, die 'boog tegen menschen van adel opzag, wel zou zeggen, vertelde Viotorine haar van de uitnoodiging. „Hé, juffrouw, hoe komt zoo'n adellijk©' dame er bij U te vragen?" vroeg zij vol verwondering. „Zij zal denken, mevrouw, dat een kin-» derjuffrouw ook wel eens een beetje aflei ding mag hebben." Mevrouw, bij wie het niet opkwam, dat ze zelf wel wat aardiger voor de juf kon wezen, zat nog steeds te denken ovei: zoo'n ongerijmdheid. ,,U hebt toch zeker niet beloofd te ko* men?" Natuurlijk wel, mevrouw, ik vind het zoo heerlijk, dat ik me er hoe langer bo© meer op verheug," lachte Vic. „Maar, juffrouw, u hebt er geen geschik* te japon voor; u kan toch niet in uw blauwi kleedje gaan; dat heeft u al van verledem herfst." „O, dat gaat nog heel best, mevrouw; dd freule zal niet verwachten, dat ik in groot» toilet verschijn." Bij zichzelf had Vic erg veel pret ovefi het verontwaardigde gezicht, dat mevrouw) nu zette; zij scheen niet te kunnen begrip pen, dat Vic bij een dergelijke gelegenheid zoo onverschillig over haar kleeding kom spreken. Zelf hield zij er van eiken avond, dien zij buitenshuis doorbracht, zoo pracht tig, of liever zoo kostbaar, mogelijk gó* kleed te wezen. (Wordt vervolgd)*

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1