<§e2e (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Maandag 28 Augustus. A°. 1911. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Ofïïeieele Kennisgeving. FEUILLETON. Lotswisseling. Uit de „Staatscourant". PRIJS DHR ADYERTENTIEN Van 16 regela f 1.05. Iedere regel meer /0.171. Grootere letten naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oentecontantielk tiental woorden meer 10 Gents,—Voor bet incasseeren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per week 9 Gents; per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post 1.65. W L-'' Inkomstenbelasting. Burgemeester en Wethouders van Leiden, breDgen in herinnering dat 31 Aug. e. k. 'de 4de termijn vervalt van de Plaatselijke Inkomstenbelasting, dienst 1911, en dat alzoo op den lsten /ieptember minstens de helft van den aanslag moet zijn voldaan. Zij noodigen mitsdien belanghebbenden Hit om, ter voorkoming van vervolgings- kosten, tot de betaling van het verschul digde ten kantore van den Gemeente- Ontvanger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. loco-Burgemeester., VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 23 Augustus 1911. Begrooting. Burgemeester en Wethouders der ge meente Leiden brengen ter algemeene ken nis, dat, ingevolge art. 203 der Gemeente wet, de begrooting der plaatselijke inkom sten en uitgaven voor den dienst 1912 aan den Raad is aangeboden, op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd, en in druk, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar zal wor den gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. loco-Burgemeester,. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 28 Augustus 1911. Leiden, 28 Augustus. De grootevoetbalwedstrija. Na een stilstand van een week, hebben W© thans weer een heuglijke tijding mede t© deelen. De voetbalvereeniging „Beresteyn" van Voorschoten heeft ons medegedeeld f10 te zullen bijdragen. Niet alleen, omdat het een vereeniging van buiten Leiden is, maar juist omdat deze club uit den aard der zaak in de zomermaanden als niet to bestaan is te beschouwen, waardeeren we in het bijzonder deze attentie aan het Leid- sche voetbal bewezen. En natuurlijk in het hijzonder, omdat „Beresteyn" er geen be lang bij heeft, dat een jaaiiijksche propa- ganda-wedstrijd gespeeld wordt, in tegen stelling met alle Leidsohe vereenigingen. De meerderheid van de clubs van den L. V.-B. hebben alzoo ons plan gesteund. Wij ontvingen nogvan X. f 0.14 en van YfO.lOfc, zoodat het totaal wordt f 61.11 met toezeggingen van ,,Ajax'\ „Beresteyn" en „De Sportman". De aankoop van een wissdprijs is daar mede zoo goed als verzekerd. Op de 3-Octoher-f eestviering wordt de provincie Limburg vertegenwoordigd door de L. T. V. „Jacob Cats" en de provincie Utrecht doior een groep personen, niet Pro vincialen. 4) „Hij heeft er maar heel even in gelegen, dokter," zei nu de andere dame, die Cor- nelis voor de kinderjuffrouw hield. „Ik kwam vóór in den tuin om hem te zoeken, en zag hem juist van den wal in de beek rollen aan den overkant van den weg. Toen ik er-bij kwam, lag hij op den rug, en daar er maar heel weinig water stond, waren zijn kleertjes vóór zelfs niet nat, zoodat hij wel geen water ingekregen zal hebben." „Juffrouw, praat er toch' niet over, of het niets te be teek enen heeft. Men kan wel hooren, dat u niet veel voor de kinde ren gevoelt," zei mevrouw met veel ver ontwaardiging, „Maakt u zich maar niet ongerust, me vrouw; morgen zal het ventje wel weer ge woon zijn; houd hem nu maar warm onder de dekens." „Maar u komt toch terug, dokter? Zoo lang ik niet zeker weet, dat hij geheel her steld is, heb ik geen rust!" Rijkmans beloofde den volgenden ochtend terug te komen. Onder het naar-huis-gaan moest hij tel kens aan de juffrouw denken. Haar gelaat kwam hem bekend voor, en toch wist hij zich niet te herinneren, waar hij haar eer gezien kon hebben; maar spoedig was hij weer met zijn gedachten bij de patiënten, die hij nog bezoeken moest, en eerst den yolgenden morgen, toen hij weer naar de Voor het akte-examen Fransch m. o. is te 's-Gravenhage geslaagd mej. G. Jel- gersma, uit Leiden. Voor het beroep naar de Geref. Gem. te Amsterdam is bedankt door ds. G. van Reenen, alhier. Gisteren heeft de eerste afkondiging in de R.-K. Kerken plaats gehad, d ut-, volgens decreet van Z. H. den Paus, van Juni j. 1., de „verplichting van mis hooren" op den feestdag van „Maria geboorte" op 8 Sept. a. s. voor de geloovigen is opgehe ven. Zondagmiddag werd op den Burcht die daarvoor door den pachter welwillend was afgestaan, een openlucht-meeting ge houden ten gunste van de "drankbestrijding, uitgaande van de Jieidsche afdeeling van den Alg. Ned. Geh. Onth. Bond. De bijeen komst was vrij goed bezocht, maar er zon der meer binnengekomen zijn, waren even voor één uur het uur waarop de meeting zou beginnen de verdere bezoekers niet teruggehouden. Er was n. 1. door den waarnemenden burgemeester vergunning tót deze bijeenkomst, welke zou worden opgeluisterd door de muziek van het mu ziekkorps „Juliana" van de Leidsohe Post en Telegraaf beambten, gegeven onder voor waarde dat alleen leden en geïntroduceer- den zouden worden toegelaten. Het be stuur had dit zoo opgevat dat het de intro ductie-kaarten aan den ingang van den Buroht kon verstrekken .De politie meende dit niet te kunnen toelaten. Ook waren vertegenwoordigd de Leid sohe af deelingen van de Ned. Vereen. „Het Kruisverbond," de Chr. Nat. Geh. Onth. Bond en de Arb. Geheel Onth. Vereen. „Volharding" Nadat de muziek zioh had laten hooren, opende de voorzitter de heer J. H. Schnei der de bijeenkomst met een kort woord, waarna achtereenvolgens als sprekers op traden de heeren K. Sytsma, te Leiden, en J. G. van der Zelm, te Arnhem, de laatste in de plaats van den heer Van den Berg aldaar, die plotseling verhinderd was ge worden. De eerste 6chetste de gevolgen van het drankmisbruik en gebruik, de twee de veroordeelde voornamelijk het stand'punt van hen, die een matig gebruik verdedigen. Beide sprekers werden warm toegejuicht. Nadat de muziek zich nog eenige malen had laten hooren,. werd de bijeenkomst ge sloten. Wij vernemen, dat de heer B. Helweg, assistent aan de T. H. S. te Delft en leer- aar in de Waterbouwkunde aan de school M. S. G." morgen, 21 Aug., opnieuw gaat landmeten en waterpassen met de be kwaamste leerlingen van do bouwkundig© afdeeling van de 6de en voortgezette klas se. Deze keer is een terrein gekozen in de duinen te Katwijk-aan-Zee. De tweede lijst van de 33ste jaarcollec te voor de Scholen met den Bijbel vermeldt o. m.Hazerswoude (dorp) met f 268.10. Mej. J. iF. Hoefnagel, te Schoonhoven, is benoemd tot onderwijzeres aan de R.-K. school te Hoogmade en heeft die benoe ming aangenomen. In de te Gouda gehouden vergadering van den gemeenteraad is mé dé deeling ge daan van een schrijven van Gcd. Staten villa ging, dacht hij er weer aan. Ditmaal vond hij de juffrouw met den kleine dren keling en een zusje van ongeveer twee jaar in de tuinkamer. „Wel, hoe gaat het met den patiënt?" vroeg hij na de begroeting. „Ik geloof niet, dokter, dat hij nadeelige gevolgen van zijn badje zal ondervinden. Hij heeft den heelen nacht geslapen en speelt nu even vroolijk als altijd." „En is mevrouw spoedig gekalmeerd?" „O ja; nadat u een poosje weg was, is mevrouw naar Nijmegen vertrokken, om een partijtje bij te wonen." Bij de laatste woorden speelde er een vroolijk lachje om haar lippen, en nu wist Cornelis opeens, waardoor dat gezichtje hem zoo bekend was voorgekomen. Zij ge leek, nu zij wat vroolijker keek, als twee droppels water op Victorine Dijkerham. „Juffrouw, ik geloof, dat we oude be kenden zijn 1" „Ja, dokter, ik heb u gisteren dadelijk herkend; ik vond het zoo heerlijk opeens een bekend gezicht te zien." „Heeft u hier niet veel kennissen?" „Geen mensch. De families, die hier aan huis komen, staan natuurlijk oneindig bo ven een kinderjuffrouw, en andere men- schen spreek ik nooit." „Dus erg prettig vindt u het hier niet?" „Och, de kinderen houden van me en ik heb tamelijk veel vrijheid. Daaraan denk ik altijd, als ik eens in opstand kom, want hefc is toch altijd een troost, al is het een schrale! dat het nog erger kon zijn. „Nu, misschien krijgt u het later nog wel eens prettiger. Dag, juffrouw." „Dag, dokter." Hemel, wat was dat meisje veranderd! van Zuid-Holland, betreffende den aanleg van een spoorweg Gou dar—BoskoopAl- phen, waarvoor door rijk en provincie een renteloos voorschot is toegezegd van f 500,000, wanneer de belanghebbenden ook medevverkon door de verstrekking van f 300,OCX). Het ligt volgens Ged. Staten op den weg der vier bij dezen spoorweg be trokken gemeentebesturen, om in deze zich met elkander en de verdere belanghebben den te verstaan. Benoemd werd tot leeraar in het Hee- breeuwsch aan het gymnasium de heer A. Ketellapper aldaar. Volgens de verordening op de heffing eener plaatselijke directe belasting naar het inkomen in de. gemeente Gouda, mag deze slechts worden geheven tot een maxi mum van f 100,000. Tot dekking van de uit gaven, zal volgens de door B. en Ws. ontworpen gemeentebegrooting voor 1912 een hooger bedrag noodig zijn, waarom aa-n den raad wordt voorgesteld het maxi mum tot f 150.000 te verhoogen. De ontwerp-begrooting voor 1912 sluit met een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f857,263.42. De heer Jaspers, die voor 't laatst de zitting bijwoonde, (hij is bij de periodieke verkiezing niet herkozen) interpelleerde B. en Ws. over den onhoudbaren toestand van de brandweer. Hij drong aan op voor ziening in deze door aanschaffing van be ter materiaal. Dr. Van Iterson noemde den toestand eenvoudig wanhopig; het werd tijd, dat *deze zaak goed onder de op-gen werd gezien. De voorzitter gaf den heer Van Iterson in overweging, de noodige voorstellen tot reorganisatie in te dienen. De Alkmaars Ontzet-feesten zullen dit jaar met veel luister gevierd worden, we gens het 50-jarig bestaan van „de Alk maar's Ontzet-vereeniging" en „Floris van Teylingen" en zullen vier dagen duren, n.l. 7, 8, 9 en 10 October. Op de plaats, waar in 1573 de strijd ge streden is, aan den overkant van het Noord-Hollandsch kanaal, zal een Oud- Hollandsch marktplein verrijzen. De clou van het feest zal echter een groote histo rische allegorische optocht zijn, die bestaan zal uit ongeveer 500 personen, 100 paarden en een aantal zegewagens. Van dezen optocht, die vooral wat het historisch gedeelte betreft, met zeer veel zorg is samengesteld zal het eerste gedeel te voorstellen de Spaansche overheer- sching. Het tweede gedeelte stolt voor Het Ver bond der Edelen: Het derde gedeelte de Geuzenvioot. Het volgend gedeelte heeft meer speciaal betrekking op Alkmaar. Het slot van den stoet zal bestaan uit „De Vrede van Munster", voorgesteld door de Vredemaagd, geflankeerd door Ceres en Mercurius en als teeken van vrede een kanoD, waaruit de rozen vloeien. Het 3de en 4de bat. van het 7de reg. inf. uit Amsterdam vertrekken heden naar de legerplaats bij Laren tot het houden van bataljons- en regimentsoefeningen. Mede vertrekken uit Amsterdam en Naarden de compagnieën van. het 2d© reg. vesting-art. naar de legerplaats bij Oldebroek tot het houden van schietoefeningen. Vroeger altijd even vroolijk en uitgelaten, steeds gewoon door de moeder ve-wend le worden, en nu al blij de liefde - an een paar vreemde kinderen te ondervinden 1 Hij had maar niet gevraagd, ho© zij hier in die betrekking gekomen was, want het zou "we-1 weer het oude liedje zijn: dat het zoover gekomen was, dat zij voor zichzelf moest zorgen, en daar zij weinig presteere.n kon, kon zij niet te kust en te keur gaan bij hefc zoeken van een werkkring. Cornelis gevoelde medelijden met haar, vooral omdat zij er zoo gedrukt uitzag. Haar mevrouw, die het eene o ogenblik wanhopig was over een denkbeeldig gevaar, waarin haar kind verkeerde, en het vol gen-de moment naar een partijtje kon gaan, zou wel niet zoo fijngevoelig zijn, om de juffrouw het leven wat aangenaam te ma ken. Was hij zelf nu getrouwd, dan kon men zoo'n meisje zoo nu en dan nog een» vragen; maar nu zag hdj geen kans iets voor haar te doen. Een paar keer ontmoette hij haar later op straat en altijd stond haar gezichtje even zwaarmoedig. Op een mooien zomermorgen, toen hij van een paar patiënten terugkeerde, zag hij haar met de kinderen het park ingaan. Hij had het juist niet druk en daar het weer tot een wandeling uitlokte, liet bij het rijtuig stilhouden, en liep den zelfden weg op als Victorine. Spoedig haalde hij haar in. „Dag, juffrouw," hoorde zij opeens achter zioh, „vindt u het goed, dat ik een eindje meeloop?" »»0» ja, dokter, heel graag." „Gaat het goed met u? Vertel me toch een3 hoe is u hier in Arnhem gekomen?" In den garnizoensdienst te Amsterdam zal gedurende de afwezigheid van bovenge noemde troepen worden voorzien doo.r de tachementen van het reg. grenadiers en jagers, het 10de en 4de reg. infanterie. Onder de paarden van het korps rijden de artillerie te Arnhem is de influenza uit gebroken, zoodat dit korps waarschijnlijk niet aan de groote manoeuvres znl kunnen deelnemen. Minister Heemskerk heeft Zaterdag per auto een' tocht gemaakt door de ge meenten Nijmegen, Ubberger en Groes- beek, ten einde een onderzoek in te stel len naar Q3 aanhangige grenswijziging van die drie gemeenten. De Minister was ver gezeld van het Kamerlid Jhr. v. Nispen tot Sevenaer, en de burgemeester*, der 3 betrokken gemeenten. B. en Ws. te Arnhem stellen voer de verordening tot heffing van een plaatse lijke directe belasting naar het inkomen in dier voege te wijzigen, dat zij een heffing van ten hoogste 5 pet. toestaat (thans ten hoogste pet.), in geen geval ingaande vóór 1 Jan. 1912. Hr. Ms. torpedoboot jagers „Wolf" en „Fret," onder bevel van den luitenant ter zee der 1ste klasse A. J. Breda Kleynen- berg, zijn 25 dezer Sagres gepasseerd. De gewone audiënties van de minis ters van landbouw-! nijverheid en handel en van oorlog zullen resp. Woensdag 30 en Donderdag 31 dezer niet plaats hebben. AALSMEER. Door de Vereeniging -oor Chr. schoolonderwijs is besloten een nieuwe school te bouwen met acht lokalen. De om staande school blijkt reeds lang te klein te zijn, om alle leerlingen to kunnen bevat ten. BODEGRAVEN. De heer J. Goldschnrdt onderwijzer aan de Da-Oosia-school alhier die dezen zonior onder veel blijken van be langstelling zijn 50-jarig jubileum mocht vieren, heeft tegen 1 December a.s. ontslag aangevraagd, hetwelk hem eervol werd ver leend. HAARLEMMERMEER. Te Hoofddorp ia bij zekeren. Tesselaar, wonende aan den Kruisweg, Zaterdagnacht het konijnenhok door een hond opengebroken en zijn 17 vol wassen konijnen doodgebeten. D&ar deze man de konijnenfokkerij en mesterij uitoefende om zijn wekelijksche verdiensten aan te vullen, is het een duch tige sohadepost voor hem, dien hij nog lang zal voelen. Het toezicht op losloopendo hon den zou in deze gemeente wel meer ver scherpt mogen worden, om met succes dit telkens teruglkeerend euvel te bestrijden. KATWIJK-AAN-ZEE. Er kwamen hier nog twee partijen pekelharing in afslag. De prijzen per kantje waren: Volle haring f 15 tot f 15.85; maatjesharing f5.20 tot fö.40; makreel f 7.45. De volle haring staat dus nu, gelijfc men ziet, flink in prijs. Werd er nu maar wat meer gevangen 1 De collecte voor de Herv. Schobn al hier heeft f 119.17^ opgebracht. KOUDEKERK. De eerste steen voor het kerkgebouw der Geref. Gemeente alhier, zal Dorderdóg a.s., des avonds te zes uren, gelegd worden, door den vroegeren predi kant ds. R. W. Huizing, van IJmuiden. „Heel eenvoudig, dokter, omdat dit de eeTste gelegenheid was om een werkkring te krijgen, en daar ik niet kiesohkeurig mocht zijn, nam ik deze betrekking, waar men geen te hooge eischen stelde, aan. Had ik geweten, wat er kwam kijken, dan zou ik me toch nog wol eens bedacht heb ben; maar als men nergens verstand van heeft, kan men natuurlijk slecht over cr- schillend'e dingen oordeelen." „Maar, als het u hier niefc bevalt, waarom blijft u dan?" „Ik zou dan wellicht er niets beters voor in de plaats krijgen. En dan ook nog dit ik zie er vreeseliik tegen op, me weer te moeten presenteeren. U weet niet, hoe pijnlijk dat voor een meisje is, vooral als het zoo weinig bekwaamheden heeft als ik." „Hoe kwam u er dan toe zoo'n betrek king te kiezen? Natuurlijk vraag ik dit uit belangstelling. Wilt u er liever niet over spreken, dan moet u de vraag maar als on gedaan beschouwen." „Och, waarom zou ik het u niet zeggen? Toen ma overleden was, hield het pensioen natuurlijk op, zoodat ik niets had. Tante Marie inviteerde mij met haar mee te gaan, maar, ofschoon de heele familie heel lief voor me was, gevoelde ik me er niet thuis. Ik had nooit ernstig iets gedaan en daar werkt iedereen en altijd. Oom is in de zaak met den oudsten zoon. Mijn tweede neef reist, ook al voor de zaak, en Truus, mijn niohtje, is onderwijzeres. De huishouding gaf tante altijd bezigheid, zoodat ik de eenige was, die ai haar tijd in ledigheid doorbracht. Ondanks alle hartelijkheid kon ik dan ook wel merken, dat oom en de neven mij als een onnut wezen beschouw- LEIDERDORP. De Unie-collecte heeft in deze gemeente ruim f 200 opgebracht. Het voornemen bestaat, om, ter gele genheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, met de leerlingen der openbare school een boottocht te maken naar Am sterdam, tot het brengen van een bezoek aan „Artis" en een speeltuin. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Ds. J. J. van Walsem, alhier, heeft tegen 1 November a.s. wegens ziekte eervol emeritaat aan gevraagd. RIJNSBURG. Hoe droog alles op heb veld is, bewijst wel het feit, dlat deze week ongeveer een bunder weide, van do Gebr: Br. alhier, geheel afbrandde door hefc weg werpen van een brandend stuik je sigaar. Of de Gebr. Br. daar veel schade bij zullen heb ben, is nog niet zeker het dorre gras heeft zooveel waarde niet. De langdurige periode van droogte i3 voor den een financieel voor- deelig, voor den ander minder gunstig. Bui ten wordt echter met verlangen naar re* gen uitgezien. TER-AAR. Opnieuw doen zich in deze gemeente gevallen van mond- en klauwzeer voor. Twee landbouwers, C. V. Sr. en C. V. Jr., hebben reeds aangifte gedaan. Het laatste geval van die ziekte deed zich den 3den Juli jl. voor. ZEGWAARD—ZOETERMEER. Heden en morgen worden in den omtrek dezec gemeente door de infanterie oefeningen ge houden. Het doel is om een ontmoeting uit te lokken van de infanterie uit Leiden met de korpsen uit Delft en Gouda. De collecte voor noodlijdende kerken en personen, in de Ned.-Herv. kerk alhier gehouden, heeft opgebracht f 19.30, terwijl de collecte, door enkele leerlingen der Chr. school, gehouden voor de Chr. school voor schipperskinderen te IJselstein, op bracht f 40.33. ZOETERWGUDE. De Raad vergadert Woensdagmorgen te halftien. Te behande len punten: Ingekomen stukken; voorloo- pige vaststelling gemeenterekening 1910; adres Harddraverijvereeniging om subsi die in de kosten der feesten ter viering van den geboortedag van H. M. de Konin gin; voorstel tot electriciteitsvoorziening aan den Ho ogen Rijndijk. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot afge vaardigden voor Nederland en zijn kolo niën op de in de maand October a.s. te Pa rijs te houden internationale sanitaire conferentie, de heeren: dr. W. P. Ruysch, hoofdinspecteur van de Volksgezondheid te 's-Gravenhagedr. 0. Winkler, arts, gepensionneerd inspecteur van den burger lijken geneeskundigen dienst voor Java en Madoera, en M. M. Jung, arts, afgevaardig de van Nederland bij den Internationalen Gezondheidsraad te Konstantinopel. Bij Kon. besluit van 23 dezer zijn met den datum van dit besluit benoemd: lo. tot adelborst 1ste klasse bij de zee macht, de adelborsten 2de klasse, lste af deeling bij het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord J. C. A. Scholte, L. A. van Boven, I. Hannik, J. F. Wesseling, J. G van den den, en tante en Truus konden me zóó medelijdend aanzien! of ik het beklagens waardigste schepsel van den aardbodem was. Dat begon mij te vervelen en daarom stelde ik tante voor, of ik niet examen voor onderwijzeres kon doen. Ik dacht natuurlijk, dat het voor mij al heel gemakkelijk was, omdat ik op do meisjesschool altijd mooie cijfers kreeg; maar toen ik hoorde, dat ik nog minstens twee jaren zou moeten studeeren, was ik zóó verontwaardigd!, dat ik weigerde met de lessen te beginnen. Toen bedacht ik, dat ik vroeger bij een bekende familie een kinderjuffrouw had ontmoet, die geheel al<» dochter des huizes werd behandeld. Dat leek me wel mooi toe, omdat ik dan in de kringen zou blijven, waarin ik altijd ver keerd haden of tante al bezwaar maakte, ik begon op advertenties te schrijven, maar na me voor den zevenó'en keer gepresen teerd, en telkens gehoord te hebben: „Ja, juffrouw, als u zoo weinig weet van het geen voor de betrekking vereischt wordt, dan kunnen we u niet gebruiken," verloor ik allen moed. Ik heb me toen een heelen dag in mijn kamer opgesloten en hot slot was, dat ik tot de beschamende conclusie kwam, dat me niets overbleef dan tante te vragen mij het noodzakelijkste te laten Pe ren. Ik was boos op de heel© wereld, omdat ik verwacht had, dat men ij overal met open armen zou ontvangen, en nu moest ik bemerken, dat men nergens van mijn hulp gediend was. Met een razenden ijver heb ik me toen toegelegd! op verschillende handwerkjes, want ik dacht het ergste ge leden te hebben als ik ma eerst een b^ trekking had'. CWordfc

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1