boek dat de sociaal-democraten onver draagzame bedillaars zijn, die de mooiste fcociale verbeteringen altijd zoeken in de Iwar te sturen, in liet gunstigst geval .(Verwijt men hun onpractisch idealisme, celfs op het gebied der arbeidswetgeving, diet zal moeilijk gaan met dit wetsvoorstel jfvoor oogen te spreken van onmogelijk te Vervullen eïschen van vage dwepers, want .wie vrij van partijzucht kennis neemt van i'den inhoud van het voorstel en de uitvoe rige toelichting leest, zal ons motten toe- istemmen, dat hier al zeer practische ber- ..vormers aan het werk zijn geweest. Het a. s. Koninginnefeest te Leitien. Het kinderfeest op den a. s- verjaardag van H. M. de Koningin, 31 Aug. zal be staan in: a. Een bezoek aan het Leidsch Bioscope- theater „Imperial," Rijnsburgersingel, Lei den (met tractatie). b. Een Muziek- en Zanguitvoering in de (Pieterskerk. c. Een Optocht door een gedeelte der stad. d. Tractatie der leerlingen op Musis Sacrum." De uitgebreidheid van het programma laat niet toe de feestviering te beperken uitsluitend tot den middag. De Bioscope- voorstellingen zullen daarom in den mor gen worden gegeven. Het aantal leerlingen van 27 scholen be- draagt ruim 1250. Voor de B i o s c o p e.voorstellingen J worden ze verdeeld in drie groepen. Elke voorstelling zal vijf kwartier duren. De leerlingen komen aan hun eigen school te zamen, vanwaar zij onder geleide I gaan naar het gebouw aan den Rijnsbur- j gersingel Sa. Het vertrek van de scholen wordt zóó geregeld, dat de leerlingen pre- cics op den aangegeven tijd hun plaats j hebben ingenomen. In de Pieterskerk. De leerlin- gen komen ook nu weer te zamen aan hun i eigen school, van waar zij onder geleide gaan na-ar de Pieterskerk. Tegenover de school van den heer Hibma *n tegenover de Heerensteeg komen de leerlingen binnen. Het vertrek van de scholen wordt zóó ?;eregeld, dat alle leerlingen om twee uren ïun plaats in het koor der Kerk hebben 'ingenomen, de meisjes vooraan, de jongens achteraan en wel drie leerlingen op twee fctoelen. Geleiders begeven zich mede in het koor, blijven bij hun groep en nemen plaats op de stoelen aan den kant. In de Kerk mag niet gerookt en niet geapplaudisseerd wrorden. Programma. 1. Preludium, voor Orgel, J. S. Bach. Door den Organist der Pieterskerk, den heer 0. B. Duijster. 2. Cavatine, voor Viool, J. Raff. Door jhr. A. Rappard. 3. Twee Oud-Hollandsche Liederen, A. «Valerius. a. Wilt heden nu treden. b. Bede voor het Vaderland. Liederen voor Sopraan door mej. Mien Driessen. 4. Berceuse, voor Viool, H. Fiedler. Door jhr. A. Rappard. 5. Wilhelmina van Nassauwe, Philip Loots. Voor sopraan door mej. Mien Driessen. Koor van Kinderen. 6. Feestgroet uit Leiden, J. W. Wilms- 7. Gegroet KoninginneW. Smits. 8. Oranje-Nassau-Cantate, Cath. van Rennes. 9. Oranje Boven S M. H. van 't Kruis. 10. Wien Neêrlandsch Bloed, J. W. [Wilms. Slotzang te zingen door alle aanwezigen: 't Wilhelmuslied van Marnix van St.- Aldegonde. Met het oog op een goede controle voor den toegang tot de Pieterskerk, kan nie mand worden toegelaten dan op vertoon .van kaart. Alle leerlingen ontvangen één kaart (oranjekleur) voor hun familie, waarop toegang verleend wordt door de deur op het Pieterske rkplein, onder het orgel, doch' niet vóór halftwee. Bij den ingang worden deze kaarten ingenomen. Uitsluitend op vertoon van deze oranje- kaart kunnen de leerlingen tegen betaling in het bezit komen van één tweede kaart met volledig Tekstboekje. Meerdere kaar ten worden op éénzelfde kaart niet ver strekt. Belangstellenden, in het bezit van een blauwe kaart gaan ook de Kerk binnen tegenover de Heerensteeg of Pieterskerk- straat. Bij den ingang worden deze kaar ten ingenomen. Ter vermijding van oponthoud wordt men beleefd' verzocht de kaarten gereed te houden. Optocht door een gedeelte der stad. Terwijl de ouders en de genoo- digden het Kerkgebouw verlaten, maken de kinaeren zich voor een optocht gereed. De leerlingen van school H tot 27 stellen zich op in rijen van vier, bij de deur tegen over de Heerensteeg, en wandelen onder geleide van onderwijzers door tot de Doo- zabrug. De leerlingen van school 1 tot 13 stellen zich op tegenover de school van den heer Hibma, gaan over het Pieterskerkhof en sluiten zich bij de eerste groep aan. Te volgen weg: Nieuwsteeg, Rapenburg, Klok- steegbrug, Rapenburg, Breestraat Steen- schuur, Doezabrug, Doczastraat, Zoeter- woudsche Singel, Van Disse rug en Plant soen tot „Musis Sacrum." Dc dames voor de tractatie worden ver zocht onmiddellijk na afloop der Zanguit voering naar ,aMusis te gaan. De optocht zal worden opgeluisterd: a.-Door Muziek van het Stedelijk Muziek korps. b. Door vlaggetjes. c. Door het doen dragen van Sjerpen. Alle leerlingen zijn den geheelen rhg voorzien van een sjerp, die hun (haar) niet eer dan op den feestdag wordt uitgereikt. Met behulp en onder toezicht van de onder wijzeres worden jongens en meisjes daar mede op dezelfde wijze jetodd. Allen dra gen de sjerp over den linkerschouder en in de zij vastgeknoopt, niet gestrikt. Indien dit met eenige zorg geschiedt en de groep vóór den aanvang van het iniddagfeest eens even wordt geïnspecteerd, zal deze eenvou dige versiering, bij een zulk groot aantal, niet nalaten indruk te maken. Op Musis SacruB De ingang voor de kinderen is aan den Singelkant. Genoodigden kiezen den hoofdingang en hebben op vertoon van hun knrt toegang tot het Feestterrein.. Aan ouders en belangstellenden biedt Musis" tegen een klein entree toegang tot een afgebakend gedeelte in de onmiddellij ke nabijheid. Terston 1 na de aankomst zoekt elke groep de plaats op, die voor de tractatie is aangewezen, en stelt zich op in rijen van zes. Alle plaatsen zijn duidelijk genummerd. Doze nummers*worden vooraf aan de leer lingen bekend gemaakt, evenals het num- mir hunner school Tusschen de tractaties worden eenige liederen gezongen en zal een ommegang om de Muziektent worden gemaakt, waar toe de verschillende troepen zich aanslui ten. Na den ommegang zoeken de leer lingen de plaats voor de tractatie weer óp, waar zij nog eens zullen worden ont haald. Het gemeenschappelijk zingen van het „Wilhelmus" besluit de feestviering. Alle leerlingen stellen zich op voor den af tocht. Met de muziek aan 't hoofd mar cheert een gedeelte t-ot het einde van de Hoogewoerd en het andere gedeelte tot. de Kraai er straat, waar de stoet wor<.ó ont bonden. Commissarissen zijnVoor de Pieterskerk: De-heeren H. C. van der Heide, A. J. de Lange, G. Gesink (penning meester) en G. de Jong Ezn. (secretaris.) Voor den Optocht: de heeren C. van der Jagt (School 1—13) en P. G. Hoeks (School 14—27). Voor Musis Sacrum": De heeren J. H. J. Kuypers, A. van der Meer en C. Ken ner. Het ciixlc vaai de stakiugeu ia Eaijjefaaul. Wel is hier en rlaar het werk nc-g niet hervat en vallen er nog ongeregeldheden voor. maar toch kan men spreken van het einde, van de stakingen. Speciaal wordt nog gemeld, dat het. geschil aan den Mi dl andspoorweg naar voldoening is bijgelegd en het personeel weer aan 'twerk gaat. De Koning liceft ook nog aan Lloyd George geseind: „Zeer blij le hooren, dat het groo- tendeels aan, uw geestkracht, cn bekwaamheid te danken is, dat er in deze zeer ernstigp staking een schikking is getroffen. Ik wensch u hartelijk geluk en geloof, dat het heele land u zeer dankbaar zal zijn, dat u dit groote onheil heeft afgewend. Het heeft mij de grootst mogelijke zorg berokkend." Ook aan den ear sten minister heeft de Koning geseind, om hom en het ministerie in het algemeen geluk te wenschen. Bij de opening gisteren van de zitting van het Lagerhuis Jiebben leden van de ar beiderspartij en radicalen minister Chur chill tal van vragen gesteld betreffende het zenden van troepen naar zekere punten, zonder dat de burgerlijke overheid het had verzocht. In den loop van zijn antwoorden zei Chur chill, dat onder de gegeven omstandigheden do militaire autoriteiten belast waren met in liet algemeen de eigendommen der spoor wegmaatschappijen te beschermen, rust en orde te bewaren cn het verkeer te handhaven. Ter vervulling van dien plicht waren er talrijkj troepen gebruikt. Ik hen blij te kun nen zeggen, voegde de Minister er aan toe, dat zij meestal niet noodig zijn geweest. De troepen hebben onder het bevel gestaan van verschillende generaals, die voor zekere stre ken verantwoordelijk waren. De officieren hadden volmacht naar bevind van zaken te handelen en zullen die volmacht houden. Op deze woorden volgde toejuiching. Eenige leden van de arbeiderspartij riepen: „De staat van beleg 1" [Minister Asquith deed een korte mededee- ling. De dank van het land, zei hij, komt allen toe, die middellijk of onmiddellijk heb ben bijgedragen tot herstel van den vrede. Waar het op aankomt is niet, lof of blaam uit te doelen; maar te zorgen, dat dc schik king afdoende is. Do Minister zei vertier, dat de commis sie, die de werking van de in 1907 inge stelde verzoeningsraden moet onderzoeken en beoordeclen of er wijzigingen in gewenscht zijn, en zoo ja welke, ten einde snel tot oen bevredigende oplossing te komen, zal staan onder het voorzitterschap van Sir David Harrtll, vroeger ondersecretaris van Ierland. De Minister zou het verkeerd vinden, als het Huis op het o ogenblik in beschou wing trad over wat. geschied is. Hij ver trouwde, dat het Huis en het land de com missie.alle heil bij haar werk zal toewen- schen. Ramsay Macdonald (voorzitter van de arbeiderspartij) zei, dat beide partijen de schikking konden aannemen als een waar borg voor den vrede. Hij gewaagde van den geest van billijkheid en de welgezindheid, die Zaterdag bij -de onderhandelingen de houding van de vertegenwoordigers van di recties en personeel bad gekenmerkt. Daarom was men betrekkehjk licht i .een vergelijk gekomen. Indien deze geest voort aan de betrekkingen tusschen patroons en personeel onderscheidt, zei Macdonald zullen wij bij het leven van het tegen woordige geslacht van geen spoorwegsta king meer hooren'. Macdonald gispte daarna scherp de hou ding van minister Churchill bij de staking. Het ministerie van binnenlandsc'ie zaken, zeide hij, heeft een duivelsche rol gespeeld. Het uitgeven van bulletins over den stand van de staking noemde Macdonald een la waaierige bemoeizucht van menschen, die er op gebrand waren dagelijks van zich te laten spreken. Hij protesteerde ook tegen het aanwenden van een talrijke troepen macht. De georganiseerde arbeiders zullen niet d-qVien, dat dc gewone burgerlijke da- dtti van stakers belemmerd worden door een noodelooze ontplooiing van geweld. Churchill gaf een krachtig antwoord op de critiek van Macdonald en verdedigde de 'houding van de regeering met warmte, De omstandigheden hebben haar ten^ volle recht gedaan, zeide hij. Hij zette uiteen, welke verderflijke gevolgen een aanhou dende stilstand in het spoorwegverkeer zou hebben. Ik weet van geen voorbeeld, zeide hij, dut zoo'n ramp een grcot land bedreig de zonder dat er maatregelen tegen werden genomen. Ik, erken, dat nergens het spoor wegpersoneel de:] heeft genomen aan do schande, welke sommige lieden aankleeft, die voor cle oproerige en wanordelijke too- neelen aansprakelijk zijn. Maar men kan niet beweren, dat de staking zonder ge weldpleging is gebleven. De Regeering heeft geen partij, gekozen, noch voor het kapitaal, noch voor de arbeiders, maar wel voor het volk. (Toejuiching). Wij zijn dan ook blijmoedig en met vertrouwen bereid het hoofd te bieden aan alle verwijten of aanvallen, omdat wij te waken hebben oor het welzijn en de veiligheid van het volk, en alleen bekommerd om het volk en zijn levensbehoeften, alleen onzen plicht hob-* ben trachten te doen (Luide toejuiching). In den loop van het debat dit kruinen wij hier nog aan toevoegen hebben do vertegenwoordigers van de arbeiderspartij het optreden van Regeering, betreffende het gebruik van de troepen aan een stren ge kritiek onderworpen, en een levendig twistgesprek ontspon zich tusschen Keir Hardie en Lloyd George. Keir Hardie stel de voor, dat het Huis slechts voor een wek op reces zou gaan, maar Lloyd George het uitkomen, dat., indien er zi ch o nn tan d i gh e - den voor mochten doen, die het samen roepen van het parlement noodig maakten voor de bekrachtiging voor een optreden, waartoe de Regeering mocht overgaan zij niet zouden aarzelen het parlement bijeen te roepen binnen de week. Ten slotte is het Huis tot 24 October verdaagd. Koloniën. BATAVIA, £1 26 Juli. Zoek raken van brieven. De ,,N. Ct." deelt nadere bijzonderhe den mede omtrent, 't onderzoek, dal door de justitie te Soerabaja gehouden ordt naar aanleiding van een gerezen vermoeden, d»a brieven door bestellers zouden worden ver duisterd. De zaak zit aldus in elkaar: De „Internationale" te Soerabaja koester, de het vermoeden, dat een paar stukken, met de mail uit Europa aangebracht, door een besteller niet zouden zijn bezorgd. Dien volgens werd door de postautorite i ton de zaak voorgebracht. In totaal is huiszoeking gedaan bij een aantal bestellers. Bij den verdachten besteller werd niet3 aangetroffen als een z.g. controle-kennis geving", reeds vrij oud, en welke hij des tijds aan het postkantoor had moeten af geven. Bij 2 andere bestellers werd in het geheel niets gevonden, doch bij nummer 4 daarentegen eenige poststukken, bestemd voor personen in de buurt van Gtoedo 't Is nog niet uitgemaakt, of de besteller die stukken onder zich 'heeft gehouden met het deel ze aan hun bestemming te ont trekken, dan wel, omdat hij do adressanten niet kon vinden. In elk geval had hij dio stukken niet bij zich mogen houden. De justitie heeft thans de zaak in behan deling. Van deze gelegenheid maakt het blad gebruik om de aandacht op een ander euvel te vestigen. Als men 's nachts, na de aan komst eener Europeesche mail, Soerabaua doorkruist, komt men dikwijls bestellers tegen, gevolgd door een koelie, die in een paar manden de talrijke stukken draagt. Nu en clan laat de besteller, die enkele huizen afloopt, den koelie met de post gy- heel aan ziin lot over, en die koe1 'v?. hebben dan overvloedig den tijd om de stukken eens te sorteeren en zulke welke voldoen de omvangrijk zijn om de hoop te vestigen, dat er geld ia zit, te verduisteren. Timor. Van den fungeerenden resident van Ti- mor werden de volgende mededeelingen ontvangen. Op liet bericht, dat de kampong Lela in Nederlandsch Maukatar door Portugee- sche onderdanen, was geplunderd, werden medio dezer troepen ter patrouilleering derwaarts gezonden tot bescherming van onze bevolking. Zoowei in Maukatar als in Lakmaras on dervonden onze troepen herhaaldelijk hin der van Portngeesche patrouilles, welke beweerden dat wij ons op Portugeesch' gebied zouden bevinden, hetgeen niet juist was. Den I7den dezer bleek in Maukatar dwars over ons wegtracó een steenen muur gebouwd, evenzoo in Lakmaras een aar den wal. Den 18den in Maukatar wederom gehin derd zijnde, deed onze luitenant patrouille commandant aldaar een Portugeeschen post van vier Afrikanen en twee moradores ontwapenen, terwijl den Portugeeschen grenscomraandant werd aangezegd zich met zijn troep uit dat gebied terug te trek ken, waaraan deze voldeed. Den ISden* dezer werd voorts den com mandant van den fortugeeschen post in Lakmaras door onzen militairen comman dant aangezegd dien post te ontruimen, hetgeen hij echter weigerde. De onzen be zetten daarop dien post, zonder verzet van Portugeesche zijde te ontmoeten. On verwachts begonnen evenwel drie negersol daten te schieten, waarop zij door de on zen werden nedcrgelegd. De Portugeeschte bezitting van den post werd gevangengenomen en zal ter beschik king van de autoriteiten op Portugeesch Timor worden gesteld. Uit het bovenstaande blijkt dat het con flict plaats had op Nederlandsch gebied; het werd, naar de voorstelling in boven staand communiqué gegeven, uitgelokt eerst door de weigering van den Portugee schen commandant om den post te ontrui men, daarna door den aanval van drie negersoldaten, behoorende tot de Portu geesche bezetting. Aanval op een assistent. „De Sumatra-Post" van 26 Juli bevat: Gisteren is op de onderneming Rotter dam A een Duitsche assistent, die een koe lie bij bet tjankollen om gegronde redenen wegstuurde, door dezen koelie eerst met den tjangkol en, toen hem die door den assistent ontwrongen werd, met een parang aangevallen. De assistent wist zich evenwel den aanvaller van 't lijf te houden en kon ongedeerd het huis van den administrateur bereiken, dien hij met het geval in kennis stelde. Toen de assistent zich kort daarop weer naar zijn afdeeling begaf, zag hij zijn heele kongsi Chineezen in wilde opwinding en zwaaiende met hun tjankols op hem toe- loopcn, hij moest toen wel vluchten. De administrateur en de tandils konden slechts met de grootste moeite de bende tot beda ren brengen. Hedenmorgen heeft de koelie, die de oorzaak was van 't relletje, voor den rol t-e Medan van den controleur 3 maanden gevangenisstraf gekregen. En bovendien zal hij, als we goed hebben vernomen, na die straf, naar China worden terugge zonden. Stoomtra m-o n g e 1 u k. Aan -),De Java-Bode" wordt dato 19 Juli uit Djokjakarta geseind: Gistermiddag neeft een ernstig stoom tram-ongeluk plaats gehad. Om halftwee vertrok personentrein 308 van Toegoe naar Srandakan; 27 minuten, later gevolgd door een zwaren met suikerriet beladen goede rentrein. Bij de eerste stopplaats Ngabeau had de personen trein, waarin vele naar de fabrieken terugkeerende schoolkinderen oponthoud met rangeeren en wetende, dat de goederentrein in aantocht was, verzuim de men bij de stopplaats Ngabean het sein op onveilig te plaatoen, waardoor de goede rentrein, die niet had uitgekeken en geen rem bezigde, in volle vaart op het dalend terrein tegen den stil baanden personen trein opliep. De achterste wagen van den personentrein werd door de locomotief van den goederentrein nagenoeg vermorzeld. Da locomotief eneenige open wagens zijn zwaar beschadigd. Door den schok liepen verder 3 personenwagens van den personen trein in elkaar, maar de onderstellen ble ven op de rails staan. Door den schok rel de de personentrein dc helling af om pas 3 stopplaatsen verder bij Dongke!!aa tot stilstand te komen. Yier passagiers w.'rden doodgedrukt en 9 gekwetst, waarondc^ van 4 de beenen nagenoeg verbrijzeld werden. De dooden en gewonden zijn allen Javanen. De schoolkinderen, die vooraan in de eer ste klasse wagon zaten, kwamen met den schrik vrij. De doktoren Sedide en Neeb waren spoe dig met auto's en hospitaal-personeel aan wezig. Het ongeluk is toe te schrijven aan verregaande nonchalance van het trein personeel, terwijl op het zwaar hellend ter rein geen remmer aanwezig was. Ook de materieele schade is aanzienlijk. De S m e r o e. Naar aanleiding van het nu reeds gedu rende eenige maanden ophouden der wer king van den Smeroe brengt John's Adv. blad" in herinnering de ramp van juist eeuw geleden, toen genoemde berg na een langen tijd van rust plotseling begon met zich te weren op een manier, die oude in woners van Malang, nog heugt als de dag van gisteren. Sedert heeft de Smeroe nog wel af en toe zoogenaamd gespookt en in 1891 heeft ook nog een algemeen sauve qui peutr" i de inlandsche bevolking plaata gehad, doch tot betreurenswaardige ongelukken kwam het niet. Het is te hopen, zegt 't blad, dat spoedig de zoo welbekende mooie rookzuil we*"" als vanouds zich boven den kegel in de lucht moge verheffen; dat gezicht doet beter aan dan de geheimzinnige stilte der laatste maanden. De S u i k e r o a m p a g o e.« Het „Soer. Hbld." schrijft: Yan fabrieken in het Sidoardjo -Tie ver nemen wij, dat nogal veel last is ondervon den van de zware regens. De laatste dagen gaat het wat Kter, doch van het laatst der vorige tot het midrton van deze week was het vaak onmogelijk riet te snijden. Moch ten de regens aanhouden, dan zal de cam pagne dit jaar voor veel fabrieken in den Oosthoek laat eindigen. R i o u w. Men herinnert zich, zegt „De Ja va-Bo de", dat kort na het afzetten van den sul tan tal van inlandsche gezinnen uit Riouw uit vrees voor de „Kompani", naar Sin gapore uitweken. Maar die komen nu lang zamerhand weer terug; zoo meldt het kort verslag der residentie Riouw en On- derhoorigheden over de maand Mei 1911, het volgende „De uit Soegie, Paoh cn Scelit der af deeling Karimon naar Singapore uitgewe ken bevolking, bedoeld in het verslag over April, keerde op enkele uitzondering na in hare Kampongs terug. Ook te Penjingat, het eiland waar tevoren de ex-Sultan ver blijf hield, komen herhr Iclelijk uitgeweken gezinnen terug, hetgeen o. m. merkbaar ia aan het weder toenemend aantal kinderen, dat aldaar de inlandsche school bezoekt. Van de uit de afdeeling Anambas-eilan- den naar Singapore uitgeweken personen, aan wie was voorgespiegeld dat zij in de omgeving van den ex-Sultan gemakkelijk een goed bestaan zouden vinden, keerde een dertigtal personen naar hunne woon plaatsen terug, toen zij al spoedig gewaar werden, dat de verwachtingen niet tot vervulling kwamen en zij te Singapore geen bestaan hadden." Gearresteerd. Men seint aan ,,De Sumatra-Post": Mr. J. S., ambtenaar bij den Landraad te Magelang is op last van den procureur- generaal, op grond van een door de Leeuwarder rechtbank uitgesproken vonnis, gevangengenomen, om naar Nederland to worden overgebracht. Waarschijnlijk zal de overbrenging van den heer S. per s.s. „Sindoro", dat 3 Aug. van Batavia vertrekt, plaats hebben. De „Deli-Ct." weet te melden, dat de heer S. verdacht wordt van dergelijke fei ten als waarvoor mr. Van Everdingen ia veroordeeld. De verkiezsngskwestie. De Haagsche correspondent van de anti- rev. „Rotterdammer" schrijft: „Wij zijn op onderzoek uitgeweest. En hoewel veel nog duister blijft, op het f*>g*>n- blik althans en misschien nooit volkomen zal kunnen verklaard worden, mogen wij nu reeds constateeren, dat èn de antirev. paTtij nis zoodanig èn haar propagandisten niet de minste blaam kan treffen. Ons partij staat in zooverre geheel buiten do kwestie, dat zij geheel en al Onschuldig is aan den treurigen samenloop van omstan digheden, die thans in meer of mindere mate op onze rekening worden geschreven. Een korte uiteenzetting van den gf-ug van zaken op den herstemniingsdag zal dit duidelijk maken. De heer mr. Yan Emden, voorzitter van het stembureau in de Stortenbekerstraat, was verhinderd als zoodanig te fungeeren en verwittigde hiervan den heer P. Sorber, een ander lid van het stembureau, bij mon de van den heer J. Schaafsma, secretaris der anti-rev. kicsvereeniging. Wat deze laatste er mede te maken heeft? zoo wer«' wantrouwend gevraagd. Wel niets, alle© maar is het zeer natuurlijk, dat dc he© Yan Emden, penningmeester der antirev kicsvereeniging, zijn vriend den secretaris, met wien hij in dien tijd voortdurend in aanraking kwam, verzocht hem even dien dienst te bwijzen. De heer Schaafsma deed dan ook zijn boodschap en zoo,is dus de heer Sorber dien dag voorzitter van het stembureau geworden. Ware de heer Sorber een flink man ge weest, iemand volle omen vertrouwd met het werk, dat hem wachtte, hoogstwaar schijnlijk zou er thans geen kwestie be staan. Maar genoemde heer bleek ten eenenmale ongeschikt voor dezen arbeid, terwijl zijn medelid de h'eer F. J. Steenber gen, een gemeente-ambtenaar, met niet de minste routine als stemopnemer, al even min de rechte man op de rechte plaats wa9. Toch schijnt hij zichzelf nogal bekwaam ge acht te hebben, meer althans dan den heer Sorber, dien hij als voorzitter vervangen wilde. Deze omstandigheid heeft den gan- sghen dag eenige wrijving tusschen beide heeren bewerkt en hen dermate geïrri teerd, dat het niet onwaarschijnlijk is, als wij hieraan mede de oorzaak der onregel matigheden, voor een deel althans toe schrijven." Welk een janboel het daar in het bureau aan de Stortenbekerstraat is geweest, blijkt ook uit de volgende onregelmatig heid, die de corr. vernam: „Des morgens om acht uren waren nog slechts beide genoemde heeren aanwezig, een 3de ontbrak. Nu werd den eersten kie zer, den heer F. Huisman, verzocht de ledi ge plaats in te nemen, hetgeen deze gedaan heeft. De heer H. heeft bijna den gan- schen dag zitting, genomen, hij werd slechts een kwartier door een ander vervangen. In dat opzicht moge er al niet gehandeld zijn in strijd met de wet, dat de „zaak" er op verbeterde kan evenmin gezegd wor den." „De N. C." verneemt nog, dat er all( grond bestaat voor het vermoeden dat het onverzegeld bevonden pakket stembiljet ten niet verzegeld is geweest. De commis sie moet namelijk geen spoor van eenige verzegeling aan het pakket gevonden heb ben. Ook dit verzuim van niet-verzogeling zou dus ten laste komen van het bureau Störtenbekerstraat. Eindelijk verneemt „De N. Crt." nog, dat de kwestie gisteren bij Ged. Staten aan de orde is geweest. UITLOTINGEN. Loten Oostenr. Grondcrediet 3 pCt. a fl. 100. lst.e Emissiei 1880. Trekking 16 Aug. betaalbaar 15 September. Serie 3012 no. 73 Kr. 90,000; serie 1141 no. 20 Kr. 4000; serie 1005 no. 36 en serie 1332- no. 96, eik Kr. 2000. Ter aflossing 22 seriën: 664 603 685 735 807 906 958 1203 12U 1451 1793 2036 2087 2553 2703 2969 3737 3814 3862 3883 3910 3936 De in dené seriën begrepen 2200 lotet zijn 1 December a. s. aflosbaar met Kr. 201.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 6