N°. 15794 Donderdag l'T Augustus. A0. 1911. (§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Gevolg van een proces. Uit de „Staatscourant". PRIJS DER ADYERTËNTIEN: Van 16 regels /"1.05. Iedere regel meer f 0.17£. Grootere lettere naaf plaatsruimte. Kleine adrertentiën van 30 noorden 40 Oests contantelk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het incasseeren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZEIl COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn t 1.30. Franco per post 1.65. De Burgemeester en Wethoudere van Leiden doen te weten, dat door den Baad dier gemeente, in zijn vergadering van den 27sten Juli 1911, is vastgesteld de volgende (verordening VERORDENI-NG, houdende wijziging van de verordening op de Straatpolitie van den lsten April 1897 (Gemeenteblad No. 6), laatstelijk, ge wijzigd bij de verordeningen van 15 Juni 1911 (Gemeentebladen nrs. 13 en 19). Artikel 1. Art. 75 wordt gelezen als volgt: „Het is verboden: a) zich van een aangespannen hond te bedienen, zonder dezen vooraf te hebben voorzien van een wijden lederen muilkorf, die het bijten verhindert; b) als bestuurder van een met een hond bespannen kar daarop plaats te nemen. Artikel 2. Art. 75 bis vervalt en uit art. 86 vervalt art. 7öbis. Artikel 3. Deze verordening treedt in werking op September 1911. Vastgesteld door don Gemeenteraad van Leiden, in zijn openbare vergadering van den 27sten Juli 1911. Dp Burgemeester, N. C. DE GIJSELAAR. De Secretaris, J. H. W. VERZIJL, Loco-Secretaris. Zijnde doz» verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, volgens bun bericht van den 8/14 Augustus 1911, B. No. 1033, (2de afd.) G. S. No. Ill, in af schrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 17den Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, W eth. -Loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. De Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijn vergadering van den 27sten Juli 1911, is vastgesteld de volgende verordening VERORDENING, houdende wijziging van de verordening van 27 October 1910, op het rijden met motorrijtuigen en rijwielen (Gemeenteblad No. 24). E enig artikel. Artikel 4 van bovengenoemde verorde ning wordt gelezen als volgt: .,Op Zondagen en algemeen erkende Christelijke feestdagen is het den bestuur ders van motorrijtuigen of rijwielen van 1 April tot 1 October verboden, des namid dags tusschen 3 en 7 uur te rijden in het Plantsoen en het gedeelte van de Plantage, begrepen tusschen het Plantsoen e i de Hoogewoerd." Vastgesteld door den Gemeenteraad van 6) Met de uitvoerigheid en bondigheid van den ervaren jurist trachtte hij haar het geval duidelijk te maken. ,,Ik kan u geen ongelijk geven, als gij een schilderij, waarvan de hoofdfiguur uw trekken draagt, niet gaarne aan de open bare beoordeeling wilt prijsgeven. Ik zou het dus begrijpelijk vinden, als gij weiger- det, het op een tentoonstelling te zenden, waar de meaigte, maar al te zeer tot cri- tiek geneigd, het persoonlijke aan het za kelijke ondergeschikt .maakt, wanneer het de kuast betreft. Maar u moet onderscheid weten te maken; u moogt om zoo te zeg gen, het kind niet met het badwater weg werpen. Een tentoonstelling voor het pu bliek is iets anders dan het verhuizen van een portret naar een bescheiden woning, waarin bijna nooit een vreemde komt, waar het voor de blikken van nieuwsgierigen verborgen blijft, waar het behoed zal wor den als een lieve herinnering, slechts be stemd om den eigenaar genoegen te ver schaffen Moet het bewustzijn, vreugde, welbehagen te verbreiden, eiken dag, elk uur, ten allen tijde, niet een aangenaam gevoel voor u zijn? Geloof me, dat behoort ook onder het bereik van het weldoen, en niet alleen wie met aardsohe goederen ge zegend is, welke zich in zilver en goud doen kennen, moet dat beoefenen, neen, ook de- geea, die over hooger staande bezittingen Leiden, in zijn openbare vergadering van den 27sten Juli 1911. De Burgemeester, N. C. DE GIJSELAAR. De Secretaris, J. H. W. YERZIJL, Loco-Secretaris. Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 8/14 Augustus 1911, B. No. 1033, (2de afd.) G. S. No. Ill, in af schrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 17den Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. A. YAN HAMEL, W eth. -Loco-Burgemeest$r.: YAN STRIJEN,. Secretaris. Leiden, 17 Augustus. Dó groote Voetbalwedstrijd. Na de inteokening van den L. V. B., ont vingen we namens de vereeniging Ajax van haar penningmeester de toezegging van een gift van f 10, zoodat we er niet meer aan twijfelen, of alle Leidsche Vereenigingen zul len weldra volgen. Dó voetballers en de voe tb alen thusi asten blijven echter nog achter en na het goede voorbeeld van eenige offieieele personen van den L. V. B., liopon we nu, dat deaelfde van de Voetbal vereenigingen en de overige van den L. Y. B. ons plan zullen steunen, opdat daarna van alle spelers en voetbal liefhebbers de bijdragen zullen inkomen en daarmede een groote voetfoalvertooning aan gezaghebbende personen van onze gemeente jaarlijks op het programma van Leidsche feesten zal voorkomen. De inzend(st)ers gelieven hun bijdragen vergezeld te doen gaan van een opgave ven hun adres. De afdeeling Tuinbouw van de groote Landbouwtentoonstelling, die van 12 tot 17 September a.s. alhier gehouden zal worden, belooft zeer belangrijk to zijn. De Commis- cie van dez^.afdeeling. bestaande mb bekende personen op gebied van fruit-,, groente- en bloementeelt, heeft geheel zelf standig ©en doelmatig vraagprogramma op gesteld met flinke geldprijzen, medailles en ee re prijzen en is tot het geven van inlich tingen gaarne bereid. Uit de generale kas zijn door de Alg. Synode a'er Ned.-Hervormde Kerk 9. a. voor dit jaar toegekend: aan Kage (Z.-H.) voor pastoriebouw f 3500; Leiden, gods dienstonderwijs f 150. De luit.-kol. J. M. F. J. Latour, van het 1ste reg. inf. te Assen, zal van 1626 September met de 2de afd. van het 2de reg. veld.-art. te Leiden deelnemen aan de groote manoeuvres. Wegens vertrek uit Den Haag van de muziekkorpsen der huzaren en jagers naar de manoeuvres zullen de dagelijksche och- tenduitvoeringen op het terras (brug) van de Kurzaal te Scheveningen worden gege ven door de muziek van het 4de regiment infanterie uit Leiden. Yolgens „De Herv.*' heeft de heer J. A. Böhringer, emeritus-predikant bij de Evang.-Lutk. Gemeente te 's-Gravenhage, de vorige week overleden, zijn vermogen nagelaten aan den Nederlandschen Protes- tantenbond. als bekoorlijkheid en lieftalligheid be? schikt." Zij barstte mida'en in zijn redö in lachen uit. „Wat kan u praten 1 Aan u is waarlijk een jurist verloren gegaan." „Dat geloof ik niet", antwoordde hij be daard. „Dank uw Schepper, dab gij het niet ge worden zijt. Ik vind ciie menschen bepaald onuitstaanbaar. Hij keek haar onthutst aan en kon niet laten naar de reden van d.ze harde be oordeeling van een geheelen stand te vra gen. En nu begon zij te spreken over hetgeen waarvan zij geheel vervuld' was. Zij gaf aan haar beklemd gemoed lucht en vertelde hem haar proces in al zijn bijzonderheden, deelde hem aanleiding, verloop en oogen- klikkelijken stand van zaken mede. Maar hoe geduldig hij ook luisterde, was hij niet in staat daaruit iets nieuws te leeren. En toch had hij geen berouw over den verloren tijd: Het was immers zij, die sprak, die hij mocht aanschouwen 1'' Met de vraag, wat hij er van vond, be sloot zij haar verhaal. Of het wel te ge- looven was, dat men haar zooveel moeilijk heden in den weg legdeof men zich kon voorstellen, dat mannen, gestudeerde man nen, zoo onnoozel konden zijn, om niet op den eersten blik in te zien, wie hier gelijk had. Waarlijk, hij moest toch toegeven, dat zij alle redenen had, om alle juristen op één lijn met de grootste domkoppen van alle tijden te 'stellen. Dat was een hard oordeel en t":hi kon hij zich niet verdedigen, als hij zidh niet wilde verraden. Want af en toe vond. hij reeds, De referendaris tor Gemeentesecretarie te 's-Gravenhage, jhr. mr. M. van Reenen, sedert 1883 géroepen geweest- om in geval van afwezigheid of ontstentenis van den Ge meentesecretaris diens funotiën te vervul len, heeft, nu aan den heer E. Evers eervol ontslag is verleend als secretaris der ge meente, den Gemeenteraad verzocht, hem als zoodanig te willen benoemen. Op de voordracht voor onderwijzer aan de Openbare Lagere school No 2. te Delft staan: H. Broekhuizen te Leidsehen- dam: G. H. Sterk te Schiedam, e-n D., Brouwer te Velzen. Bedankt is voor het beroep naar de Geref. Kerk te Grand-Rapids (N.-A.) door ds. J. van Lonkhuizen,te Rijswijkvoor dat naar de Chr.-Geref. Kerk aldaar door ds. H. A. Minderman, te Rotterdam. De Fransche gezant, te 's Gravenhage de h"eer Pellet, is naar Tiet Loo vertrok ken op audiëntie bij de Koningin, om, in gevolge bijzondere opdracht van den Pre sident, H. M. aan te bieden, een portret van den heer Fallières, ter herinnering aan zijn bezoek aan de vorstelijke familie <mi aam ons land. H. II. heeft onlangs door tnssohenkomst van ridder De Stuers, H, Ms. gezant te Parijs, Haar portret aan het Fransche staatshoofd doen overhandigen. De heer J. Simons, wethouder der ge meente te 's-Gravenhage is door den presi dent der Fransche Republiek benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. Hier te lande is bericht ontvanr van het overlijden van mr. J. F. Engelbi kt, raadsheer in het hooggerechtshof van Ned.. Indië. Woensdag had te Amsterdam, de ver kiezing plaats voor 'n lid van den gemeen teraad in district LEI, vrijgekomen door het bedanken van den heer W. H. Vliegen, die ook in II was gekozen. De sociaal-democraat de lieer S. R. de Miranda werd gekozen met 3357 van de 5247 geldige stemmen. Hij had tegenover ziek den heer D. Wijn koop, door de S.-D. P., en den heer W. Krabbendam, door een groep kiezers gesteld. Do heer Krabbendam kreeg 1506, de heer Wijnkoop 366 stemmen. De heer De Miranda is het twaalfde soc.- dem. lid in den Raad. Bij de eveneens gisteren te Rotterdam ge houden Raadsverkiezing in het tweede dis trict, ter voorziening in de vacature, ont staan door het vertrek van den heer Hen- kemans (antir.) werden uitgebracht 6157 gel dige stemmen (volstrekte meerderheid 3079), waarvan 2027 op dr. W. P. -Hoyer (lib.), 1189 op den heer J. Terlaan (S.-D. A-P.), 75 op dr. W. van Ravesteyn (S.-D. P.) en 2866 op dr. W. B. van Staveren (antir.), zoo dat herstemming moet plaats hebben tusschen de hoeren Van Staveren en Hoyer. Zooals bekend is, behoorde de heer Van Staveren tot de leden van den Raad, die in de vorige maand periodiek moesten aftreden, doch hij liet zich niet opnieuw candideeren. Bij de te Schiedam in district IH gehou den stemming voor een lid van den Gemeen teraad werden uitgebracht 1065 geldige stem men, waarvan 531 op den heer J. Dinke- laar (S.-D. A-P.) en 534 op den heer W. O Gerlach (vr.ijz.-dem.), zoodat gekozen is de heer W. C. Gerlach» of was dat slechts het slechte geweten? dat haar blik onderzoekend op zijn ge laat rustte. Om dus zoo spoedig mogelijk van het netelige onderwerp af te koman, offerde hij zijn stand en de belee>digde eer daarvan zonder aarzelen op. ,,'fc Is mogelijk", zeide hij en een spot achtige trek versoheen op zijn gelaat, wel ken Marie Simmel als toestemming van haar meening beschouwde en die hem, zooals zij vond, niet kwaad stond. „Maar wij zijn geheel van ons thema afgekomen. Mag ik hopen, dat mijn bede vervuld zal worden?" Zij weerde niet meer zoo beslist af als even te voren. De warmte waarmede hij aan zijn wenscli vasthield; de volharding, waarmee hij er telkens op terugkwam be gonnen haar ij delheid te streelen en den gunstigen indruk van zijn persoonlijkheid te verkoogen. Zij» kreeg steeds meer vertrou wen in hem. „Ik kan niet begrijpen, waarom u zulk een waarde aan het schilderij hecht. Stel u toch eens voor, als uw vrouw dat hoorde; die zou ten slotte nog jaloersch op mij we zen. En wat zou het resultaat zijn? Mijn portret zou naar de rommelkamer wor len verbannen en dat zou ik, eerlijk gezegd, mij toch niet gaarne laten welgevallen." „Daarover zou u gerust kunnen zijn, want mijn vrouw zou te veel smaak bezie- ten, om zulk een schat niet naar waarde te sohatten. Ik heb er edhter geën, daarom is elk gevaar in die richting buitengesloten. En toch zou u een vrouw daarmee een groot genot verschaffen, en wel een oud-j vrouw, mijn moeder, bij wie ik inwc.on. Stemt u er in toe, dan geef ik haar de sdhilderij ten geschenke. Kerstmis is op Naar de „Tel." verneemt, kan binnenkort een voordracht van B. en Ws. van Amster dam tegemoet gezien worden, om over te gaan tot onteigening van een aantal per- ceelen ten behoeve van een verbreeding van het gedeelte Vijzelstraat tusschen het So- phiaplein en de Heerengracht. Zooals men weet werd indertijd reeds een nieuwe rooilijn vastgesteld voor de gebeele Vijzel straat, ten einde allengs tot verbreeding van deze straat te geraken. De nieuwe maatregel dient nu, om deze verbreeding voor het bovengenoemde ge deelte onmiddellijk door te voeren, zoodat een deel van het verkeer over de Heeren gracht naar de Spiegelstraat zal geleid worden. De indiening der voordracht ri eig.nlijk nog sleohtg een zuivere formaliteit, want eenigen tijd geleden heeft de gemeenteraad reeds in een geheime zitting te kennen ge geven, dat hij voor het nemen van den bedoelden maatregel was. Te Groningen zal, vanwege de Ned.- Herv. Gem., in het Oosten der stad een kerk gebouwd word'en. Het terrein is aan gekocht, en het kapitaal bijna bijeen. Het gebouw zal 700 zitplaatsen bevatten. Het volgend jaar hoopt men met den bouw te beginnen. De gewone audiënties van de: minis ters van marine, financiën, oorlog en kolo niën zullen deze week, die van justitie op 19 en 26 dezer niet plaats hebben. Hr. Ms. torpedoboot jagers „Wol£ en „Fret" onder bevel van den luit. ter zee lste kl. A. J. Breda Kleynenberg, zijn 16 dezer Dungeness gepasseerd. AALSMEER. De burgemeester, do heer J. G. Heydanus, heeft zijn ontslagaanvrage als zoodanig voorloopig ingetrokken en ver lof aangevraagd. HAARLEMMERMEER. Een man van 80 jaar, De Gr., te Hoofddorp, wiens tweede vrouw een kleine drie maanden geleden gestorven is, heeft het voornemen opgevat zich voor de derde maal in de huwelijks boot te begeven. De bruid telt 55 jaar. KATWIJK-AAN-ZEE. Naar aanleiding van een desbetreffend bericht in een vorig mimmer kunnen wij mededeelen, dat de hier pas opgerichte Oranje-Yereeniging heel geen plan heeft een feest aan te bie den aan de kinderen van Katwijk aan den Rijn. Dit zou ook eenigszins in tegenspraak zijn met het doel der Vereeniging n.L het organiseeren van volksfeesten te Katwijk- aan-Zee- NOORDWIJKERHOUT. Ter gelegenheid van Koninginne-verjaardag wordt den kinderen der openbare en bijzondere scho len door het gemeentebestuur een feestje bereid. Leidsche vischkoopers komen ons dorp bezoeken en trachten voordeelig paling op te koopen, welke hier thans door de droogte overvloedig gevangen wordt. NIEUWKOOP. Gisteravond brak, ver moedelijk door het vlam vattên van teer, in de werkplaats van den scheepmaker P. Akerboom een hevige brand uit. Hoewel de spuit spoedig ter plaatse was, viel eT aan behouden van de werkplaats niet te denken. Alles braadde tofc den grond af. Ook het aangrenzende perceel van den heer handen; dat is een goede gelegenheid. Mijn moeder heeft een zeer goeden smaak, dat is een waarborg voor een goede ontvangst, en," voegde hij er lachend bij, „u kan dus niet eens als uitvlucht beweren, dat de wo ning van een jonggezel geen goede plaats voor uw afbeeldsel is. Vraag u daarom een prijs, zoo hoog als u wil, maar, en zijn stem nam een smeekende klank aan, „geof mij het schilderstuk." Wat hij zeide klonk zoo waar en echt, dat haar bezwaren begonnen te verdwij nen. Haar vertrouwen nam toe en zij fon zich niet voorstellen, dat zij dezen man pas sinds een kwartier kende. Zij zweeg een oogenblik en dacht na. Het kwam haar, zeer merkwaardig, vol strekt niet meer zoo erg voor, haar schil derij aan hem af te staan. Hoe verschillend was toch zijn gedrag bij dat van haar zoo genaamde vrienden, die in den laatsten tijd weer hadden getracht haar te naderenDe ze zou zeker daarmee niet onkiesch hande len- en zich niet op het bezit daarvan op minder nette wijze beroemen. En zal er wellic/ht niet spoedig een tijd aanbreken, waarin de noodzakelijkheid haar dwingt, voor hulp te zorgen? Zal het haar dan niet berouwen iets geweigerd te hebben, wat haar niet zoo lioht weer werdt aangebo den? Zij trachtte zich steeds meer met die ge dachte vertrouwd te maken. Aan het aan denken van den overledene werd daardoor niet te kort gedaanhij zelf was immers be reid gewèest het sohilderij van de hand te doen? Maar in den tijd, toen hij haar nog beschermen kon, was alles anders. Zij be hield immers nog rijn eigen portret 1 En Joh. Kwakkenbos werd cloor de vL-_ men aangetast; de smederij achter zijn woning verbrandde. Naar wij vernemen was alles verzekerd. OUDSHOORN. De burgemeester is van h^Jen tot en met 1 September a. s. met verlof. De uitkeering door het Rijk aan de ge meente, ingevolge de wet, regelende de financieele verhouding, is over 1911 vastge steld op f 6790.95. TER-AAR. Het bouwen van een gesticht voor ouden van dagen met zustershuis voor rekening van het R.-K. kerkbestuur, alhier, is opgedragen aan den heer C. de Yos, te Haarlem, voor f 50,590. WASSENAAR. De Raad vergadert Yrij- dag 18 Augustus, 's morgens to elf uren. Behandeld zullen worden o.a.verzoek van den rijksveldwachter v. d. Burg, om verlen ging van huishuur; verhuur, van terrein aan de haven; herbenoeming secretaris van het Burgerlijk Armbestuur; gemeente-reke ning over 1910. Bij kon. besluit is benoemd bij het reser- vepersoneel der landmacht, bij het perso neel van den geneeskundigen dienst, tot reserve-off. van gez. 2e kl. I. H. J. Vos, arts; is benoemd tot Md van a'e staatscommissie ingesteld ten einde te dienen van advies omtrent de vraag welke maatregelen zullen zijn te nemen om te komen tot herziooing van de betaande verhouding tusschen het Gouvernement en de Protestantsche Kerk in Ned.-Indië, jhr. J. D. Six, adviseur-ho norair bij het departement van Koloniën, lid. van de Commissie tot de zaken van de Protestantsohe Kerken in Ned. Oost- en VYest-Indië. is, ingevolge de Weduwen wet voor de zeemacht 1809, aan P. G. Mirani, weduwe van den sergeant der mariniers H. Berlijn, een pensioen verleend van f 333 's jaars. De minister van koloniën heeft de dames Cli. H. M. R. Ruygrok, J. B'. Berk hout, T. (Pronk, W. M. J. Heyligcrs,- H. J. Detmar, Ch. C. O. G. de Roy van Zuide wijn, J. E. van Wessem en A. L. van Hoog straten gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot hulponderwijzeres bij het openbaar Europeesoh lager onderwijs daar te lande. Staatsexamen tot toelating? aam tl© Universiteit. Utrecht. Geëxamineerd 13 Candida ten voor de faculteit d©r godgeleerdheid enz. en 6 oandidaten voor de faculteit der ge neeskunde enz. Geslaagd voor diploma A: C. van Nauta Carsten en M. Smeding; en voor diploma B: E. G. Ccurregh Staal en L. Ludolph. Het examen wordt voortgezet met 5 can didates Na voortgezet éxamen slaagden van de vorige groep alsnog A. E. R. v. Eibergen Santhagens, en R. Yeendorp voor dipl. A; en J. ter Heerdt voor dipl. B. daarvan zou zij nooit scheiden. Als een vage wensch trok iets door haar gemoed, waar van zij zich geen rekenschap wist te geven. Maar door alles heen drong iet besluit: Slechts als do nood aan den man komt 1 Dat was als een verontschuldiging voor haar zelve. Rudprf was, om haar aan haar gedachten over te laten, naar het raam gegaan en keek naar beneden op straat Bij den klank van haar stem keerde hij zich echter weer om. „Laat mij tijd," zeide zij, ,,als het vonnis in het proces ongunstig uitvalt, zou ik wel licht tot den verkoop kunnen besluiten, of schoon ik ook dat niet zeker kan beloven." „Ik dank u," antwoordde hij, .,dus blijft mij nog altijd één hoop over. ?J',rT ik zelf het antwoord komen hak; Zij- dacht een oogenblik na toen knikte zij, bijna onmerkbaar. „Nu verkeer ik echter in een moeilijke positie," merkte hij schertsend op. „Als gij het proces verliest, moet ik u beklagen, en kan mij niet oprecht in mijn bezitting ver heugen, en als gij het wint, wordt het schil derij mij onthouden. Wat moet ik dus wen- schen?" „Dat moet u als goed mensch zelf we ten. Of is u dat niet?" „Ik zou gelukkig zijn als ik u dat mocht bewijzen." Reeds was hij hij de deur, toen hij zich nog eenmaal omkeerde. „Maar in elk geval staat het vast, jiietwaar, dat de juristen vreeselijk domme menschen zijn?" „Dat zijn zeriep zij hem na, toen hij reeds op de trap was; „het beste zou rijn, wanneer men ze kon kwijt worden." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1