N°. 15793 Woensdag 16 Augnstn«. A0. 1911, <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. FEUILLETON. Gevolg van een proces. Uit de „Staatscourant". DSCH PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regal» ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Groetere letter» naar plaatsruimte. Kleine adrertentiën ran 30 woorden 40 Gents contant i «li tiental woorden meer 10 Gents.-Voor bet inoaaeeerenwordt/'O.Oö berekend. PRIJS DEZER COURA.NT: Voor Leiden per week 9 Gents i per 3 maanden 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd tyn 1,30. franco per post1.65. Leiden, 16 Augustus. Yoetbalwo d s t r ij d. Wij ont vingen heden: Van het bestuur van den Leidschen "Voetbalbond f 10.van de bei* de leden van do commissie uit het bestuur van den L. V. B. tot regeling van den wed strijd op 17 Sept. f 5,—„weinig maar uit een goed hart" f0.36|, te zamen f30.36£. Gisteravond hield de afdeeling Leiden van den Bond van Nederlandsche Ge meente-Werklieden een buitengewone le denvergadering in de zaal der Coöperatie „Vooruit". Aanleiding hiertoe was dat haar voorzitter, de heer J. van Weizen, zijn 25-jarige eohtvereeniging herdacht. Met een rijtuig te 10 uren met zijn echt- genoote door twee bestuurders van zijn woning gehaald, werd hij bij binnenkomst door de leden verwelkomd, en werd hem hierna door den waarnemend voorzitter, den secretaris J. J. Limburg, na een toe passelijke rede voor zijn verdiensten aan de organisatie betoond, namens bestuur en leden der afd. Gasfabriek een cadeau, be staande uit 6 kussenstoelen en 2 schilde rijen aangeboden. Hierna nam de voorzitter der centrale afdeeling, de heer A Segaar, het woord en. overhandigde hem namens het gecombi neerde bestuur, n.m. Gasfabriek en Publie ke Werken, een salongaslamp- Zichtbaar ontroerd bedankte hierna de heer Van Weizen voor zooveel blijken van sympathie hem aangedaan, en zei de dat het voor hem een aansporing te meer zou zijn om zich steeds voor de organisatie te blijven opofferen en de belangen der leden steeds te blijven behartigen. Nadat men hierna, onder het genot van eenige voordrachten door een bondslid ge geven, nog eenjgen tijd gezellig bijeen was gebleven, keerde men na een aansporing van den waarnemenden voorzitter om ds organisatie te versterken, huiswaarts met de overtuiging dat ieder het zijne had bij gedragen tot het welslagen van dezen avond. Velen waren gisteravond opgekomen naar het extra-concert in den tuin van „Musis Sacrum", alhier, om er te genieten van de eenvoudige, goed uitgevoerde liede ren van het Boskoopsche gemengd koor „Zanghist", dir. de heer C. J. Noest, te Leiden, en de verdienstelijke fluit- en viool voordrachten en piano-begeledding, resp. van de heeren C. J. Noest, jhr. A. Rappard en Joh. Zandbergen, allen van Leiden. In de pauze bracht de heer D. van Gru ting, voorzitter van bet bestuur van „Mu sis", in de zaal hulde en dank aan de Zang- vereeniging, haar directeur en de solisten, waarop de heer Van Wijk, Voorzitter van „Zanglust", antwoordde. Voor het examen Hoogduitsoh 1. o. zijn te 's-Gravenh age geslaagd mej. N. G. Herfst en de heer S. de Braak, beiden van Leiden, alsmede de heer D. Roeland, van Nieuwveen. In Den Haag is ook geslaagd voor het E) „Nu, mij goed", zeide zij, „zooals u wilt, ofschoon ik denk: indrukken hier, indruk ken daar, nu eens zijn ze goed, de volgende maal verkeerd." Weer keek ze hem onderzoekend aan, zoodat iets als vrees hem bekroop of zijn incognito wel goed bewaard was. Maar zij ging bedaard voort: „Weet u, ik heb bijvoorbeeld mijn man, toen ik hem leerde kennen, niet kunnen uitstaan; als mij toen iemand gezegd had, dat ik later met hem zou brouwen, dan zou ik dien persoon eenvoudig hebben uitge lachen." „Men moet zich dus, om bij u in «Ion smaak te vallen, zoo onaangenaam mogelijk voordoen; en ik vrees, of moet ik in d.t- geval zeggen, ik hoop? dat mij dit reeds door mijn verschijnen zoo vroeg op den dag en meer nog door mijn lang blijven ge lukt is. En dus, als u mij niets meer van de werken van uw man kuat toonen, be dank ik u hartelijk voor uw vriendelijke ontvangst en ga weer heen." Hij zou gaarne gebleven zijn, maar hij' vreesde een minder aangename onthul Lng, welke hij door zijn heengaan wilde voorko men. Hij stak haar daarom zijn hand toe; nam die echter niet aan, maar zeide: „Eén ding kan ik u toch nog laten zien, aü wil ik daarvan ook niet scheiden. Als u dat echter gaarne wilt bekijken, wacht u examen Fransch L. O. de heer A. J. van Gilst, van Aarlanderveen. Te Amsterdam voor het examen hoofd akte de heer R. Visser, van Hillegom. Op het drietal voor predikant bij de Geref. Gem. te Terneuzen komt voor ds. G. van Reenen, alhier. Bij beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken is de heer W. C. A. Rid derhof, leeraar in het teekenen alhier, met ingang van 1 September 1911 benoemd tot onderwijzer bij de Rijksnormaallessen te Voorschoten en Katwijk. Do heer A. C. J. A. Greebe, bij raads besluit van 25 Juli benoemd tot leeraar in de Nederlp-ndsche taal aan het gymnasium te Schiedam, heeft voor die benoeming be dankt. Ter benoeming van een leeraar in het Hebreeuwsch aan het gymnasium te Gouda bevelen B. en Ws. aan den beer A. Ketel lapper aldaar. Voor den nieuwen cursus aan de Rijks Veeartsenijschool hebben zich tot heden 30 nieuwe studenten aangegeven. Hr. Ma. torpedobootjagers „Woif" en „Fret," onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. A. J. Breda Kleijnenberg, zijn den 15den dezer van Nieuwediep naar zee vertrokken, ter aanvaarding van de reis naar Oost-Indië. Door den heer P. J. Glasz te Arnhem is het beroep aangenomen by do Doops gezinde gemeente te Utrecht. Na een veeljarig vreeseiyk ïyden, is te Utrecht gisternacht overleden mr. dr, B. Gewin, oud-lid der Prov. Staten van Utrecht voor die gemeente. Niettegenstaande algeheele verlamming, schreef of lie\er dicteerde de overledene ver scheidene rechtskundige verhandelingen, in zonderheid over anti revolutionair staats recht, welke werken door hun wetenschap pelijke waarde zeer hoog stonden. Zyn ver scheiden zal door velen, vooral in anti-revol. kringen, als een groot verlies worden ge voeld. (U. D.) BENTHUIZEN. Uitslag loting militie 1 A. IJzerman; 2. C. van Eden Petersman; 3. J. O. v. d. Knijff; 4. C. Mets; 5. J. van Waay; 6. J. Havenaar; 7. O. Voorwin den; 8. A. v. d. Heyden. LISSE. Ten gevolge van de droogte heersoht ook alhier groote schaarschte in de melk. Het gevolg hiervan is, dat ook hier de melkboeren zich' genoodzaakt heb ben gezien de melkprijzen met één cent per Liter te verhoogen, terwijl, als de toestand zoo blijft, een nog hoogere prijs te wach ten is. Ook de boterprijzen zijn gestegen. NOORDWIJK-AAN-ZEE. In een der hooge, ruime zalen van Kurhaus „Huis ter Duin" gaf de heer Albert Vogel gister avond melo-dramatische kunst te genieten, aan een vrij talrijk, uitgelezen en cosmopo- litisch publiek, piano-accompagnement van mej. Hermien den Hollander. Wij hopen van harte, dat wij den heer de Vogel dezen winter nog eens te Noord- wijk hooren mogen, of althans d'en vol genden zomer weder. ZEGWAARD. Door het bestuur van do Elleboogsche- en Stomp wijkscb© Verlaten is besloten tot gedeeltelijke vernieuwing van de brug in den Stompwijkscben weg. Het verrichten van de noodigo herstellingen is opgedragen aan den aannemer D. Jonge- neel, te Leidschendam. ZEGWAARD-ZOETERMEER. Door het bestuur van onze afd. van de Holl. Mij. van Landbouw is aan den heer K. de Vink op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan den Landbouw-win tercursus onder dankbetuiging. Feestavond In de R.-K. School te Warmond. Nadat gisteren ter receptie de verdien sten van den gouden priester-jubilaris mgr. N. J. Smoulders ook nog Van Regeerings- wege erkend werden door de mededeeling van diens benoeming tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau, waarvan het eereteeken hem door het Kamerlid Baron Van Heem stra, in qualiteit van lid van Prov. Staten, op de borst waren gehecht, had gisteravond do aangekondigde uitvoering plaats van „St.-Caecilia" in de bovenzaal van de St.- Nicolaassckool. De zaal was eivol, en het groot aantal aanwezigen liet zich, zoodra bekend werd, dat vrij consumptie te verkrijgen was, niet onbetuigd. Een prachtig programma, dat in een keu- rig uitgevoerd boekje met het portret van den jubilaris werd aangeboden, (drukkerij' G. F. Tkéonville, te Leiden), werd door de Vereeniging in alle drie af deelingen uitge voerd. De voorzitter hield na het zingen van het welkomstlied, een openingsrede, waar na de muziekafdeeling de „Marche Ponti ficale,'' door den directeur, den Keer J. Vink, van Leiden, voor deze gelegenheid gecomponeerd en den feesteling aangebo den, met veel talent werd uitgevoerd, ter wijl ook de „St.-Caecilia-nlarsch" van den- zelfden componist een waairdig slot gaf aan het vijftal nummers muziek. In de afdeeling Zang werd ten gehoore gebracht een feestcantate, woorden van kapelaan Omzicht, muziek van Corn. Bon ten. Den schepper van zulk een schoon, talent vol werk dank Mocht de voorzitter in^ijn openingswoord den bloei bespreken van de Vereeniging, ongetwijfeld beeft op dat succes op muzi kaal gebied en op de ontwikkeling van War- monds muzikale kennis deze directeur door zijn werk grooten invloed gehad. Moge deze invloed nog lang blijven werken De bekende sopraansoliste mej. H. leverde weer goed werk, evenals de alt-solist© mej. A. in de fuga op: „Bedienaar van het Woord", enz., terwijl de bariton-solist, de heer De V. het best uitkwam in „Wij bid den U, o Heer". De heer P. Zwetsloot bege leidde verdienstelijk. Het „Domine salvum" van A. Giesen, en „Ad multoannos" van J. van Sohaik, klon ken overweldigend schoon. De heer J. Ott, muziekleeraar te Haar lem, gaf twee viool-solo's, waarbij de heer Bonten accompagneerde. De „Ballade et Polonaise" van H. Vieuxtemps en „Le gende" van H. Wieniawski dongen naar de eerste plaats, die zij beide verdienden. Ook elk bevredigend was het zangnum mer van het zangkoor der St.-Matthias- parochie „Hulde aan het Priesterschap", onder leiding van den heer J- van Egmond. De breede opzet van bet koor, waardig aan gevuld door don bariton-solo, den heer M., ging prachtig over in de partij der tenoren, die een keurig slot gaven. Hierop werd me dedeeling gedaan van bet volgend telegram aan Z. H. den Paus: „De Parochianen van Warmond, vieren de het 50-jarig priesterfeest van hun Her der en Deken, N. J. Smeulders, betuigen Uwe H. diepc.i eerbied en onderdanige hulde, en biddende, dat God U de gezond heid moge wedergeven, vragen zij nederig Uwen Apostolisohen Zegen." Dit door de feestcommissie verzonden te legram was beantwoord door een van den Paus, dat werd voorgelezen en waarvan de vertaling luidt: „De H. Vader zendt U van harto Zijnen Apostoli&chen zegen, afgebeden door TJw Parochianen, als onderpand voor de over vloedige gunsten van God ter gelegenheid van Uw Gouden Priesterfeest, en bedankt de parochianen voor hun kinderlijke dank baarheid, en geeft ook hun zijn vaderlijken zegen. (w. g.) Kard. Merry del Val. Na voorlezing hiervan nam de jubilaris het woord tot het houden van een korte toespraak, om daarna den aanwezigen den Pauselijken zegen te geven. Ten slotte kwam de tooneel-adeeling nog geven „Op t Gouden Hoogtij," door J. v. d. Vooren, en „Ons Tooneel aan mgr. Smeulders" door J. Zwetsloot, om te slui ten met een zeg- en zangspel voor zeven Engelen, waarvan de vervaardiger de pries ter-dichter W. Smulders, de muziek van Ant. Hansen pr. was. Dit schoone dichtwerk, met variaties op oude muziek, waarvan na de officieele uit gave op 5 Aug. j.l. hier de eerste open bare uitvoering plaats bad, werd in allen deele keurig gegeven met een innig mooi slotkoor, waarop de in stemming zijnde aan wezigen uit volle borst het slotlied zongen, om daarna, na volop te hebben genoten, elk zijns weegs té gaan. Hedenmorgen heeft de pastqpr met zijn familieleden bezoek gebracht aan de soho- len, waar de kinderen, die verder op den dag zijn onthaald, hun liederen toezongen. Bij Kon. besluit is aan J. M. van Nieuw- land, op zijn verzoek, met ingang van October 1911 eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van commissaris van politie te Zwolle en van commissaris van rijkspo litie, onder dankbetuiging voor de lang durige en goede diensten, door hem in zijn betrekkingen bij de politie bewezen; is graaf O. A. R. W. G. A. van Aldcn- burg Bentinck benoemd tot gezantsch*vps- attaché in algemeenen dienst; met 1 September 1911 bevorderd: tot luit. ter zee 2de kl, de adelbo-sten lste kl. J. D. Wolterbeek, E. A. Vreeds, G. E. Biekart, G. W. Stöve, J. B. H. Blom, D. J. Berntrop, J. H. Coolkaas, P. D. de Veer, G. A. Waller, Al. C. Wakerlin, L. W. C. Kooman, H. v. Eeghen, A. C. v. d. San- de Lacoste, jhr. G. L. WicheTs, N. Munk, J. H. do Vey Mestdagh, J. W. Cohen Stuart, J. H. van der Bel. J. P. Seret, C. Winkler, S. W. F. Eendrikse, J. Haremaker, M. 3, Kruyt, J. c. H. H. Mackay, C. Meijer, D. de Josselin de Jong, F. H. van Moorsel en O. Pantekoek; tot off. van administratie 2de kl., de adjunct-administrateurs C. J. Wit, S. N. van den Berg en D. W. Gesink; met 12 Aug. 1911 benoemd tot districts veearts, dr. A. ten Sande Jr., te 's-Graven- hage, onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als buitengewoon districts veearts, als tijdelijk assistent en plaatsver- Vanger van den districtsveearts voor Zuid- Holland benoorden Maas en Lek en als gouvernementsveearts in algemeenen dienst en is aan dr. D. G. Ubbels, te Haarlem, eervol ontslag verleend als buitengewoon districtsveearts. Vervroegde Winkelsluiting. Naar aan De Tel." uit 's-Gravenhage „emeld wordt, kan weldra de indiening te gemoet gezien worden van een wetsont werp tot vaststelling van een sluitingsuur voor winkels. Het ontwerp zal nagenoeg gelijk zijn aan bet wetsontwerp, waartoe de staatscommis sie voor den middenstand indertijd gead- viseerd heeft. Het bestuur van het Nationaal Comité voor Vervroegde Winkelsluiting heeft bet rapport laten drukken, dat uitgebracht werd d'oor de Studie-commissie, welke dat bestuur benoemd had ter voorlichting no pens 't ontwerpwet op de winkelsluiting van de Staatscommissie voor den handeldrij- vendén en industrieelen middenstand. Naar aanleiding van dat rapport der Studie-commissie, welke bestond uit de heeren A. Brummelkamp, voorz.; mr. A. J. Fokker, L. Hoejenbos, A. Pieters, mr. A. Tepe, leden en jhr. mr. B. de Jong van Beek en Donk, lid' tevens secretaris, stelt het bovengenoemde bestuur voor te be sluiten dat het Nationaal Comité voor Vervroegde Winkelsluiting zich zal wenden tot de regeering, met het verzoek te willen overgaan tot de indiening van -een ontwerp van wet op de winkelsluiting; en voort» a'at bij de regeering zal worden aange drongen op '.Verplichte winkelsluiting tusschen des avonds negen uur en des morgens vijf uur: Beperking van het aantal dagen, waar op eerst des avonds te elf uur moet ge sloten worden, tot het allernoodzakelijkste,- waarbij aan den Gemeenteraad enkel d<£ bevoegdheid te verleenen, om op ten hoog ste 14 dagen in het jaar het sluitingsuur uiterlijk op des avonds elf uur te bepalen; Verplichting van den Gemeenteraad om een sluitingsuur, vroeger dan negen uur des avonds, vast te stellen, wanneer uat verlangd' wordt door een meerderheid van 2/3 der betrokken winkeliers, en bevoegd- verklaring van den Gemeenteraad om ook zelfstandig over te gaan tot het vaststellen van zulk een vroeger sluitingsuur; Beperking van den arbeid van het perso neel ten behoeve van het winkelbedrijf in dien zin, dat die arbeid uiterlijk op of kort na het sluitingsuur worde beëindigd. dan nog een oogenblik. Ik moet eerst nog even naar bet eten zien, anders kon dat wel eens aanbranden; ik ben echter dade lijk terug." Zij knikte hem vriendelijk toe en liep de kamer uit. De bruine vlechten zwaaiden been en weer „Deze engel kan ook koken,'' dacht de rechter meesmuilend, ,,'t Is het bekoor lijkste vrouwtje, dat ik in mijn leven gezien heb. En zulk een wezen met haar rechtma- tigen eiseh afwijzen? Liever neem ik mijn ontslag." Na eenige minuten kwam Marie Simmel weer binnen. „Kijkt u mij als je blieft niet aan; ik zie er ontoonbaar uit. Die dienst meisjes maken altijd een vuur ailsof het een brandstapel moet worden. Mijn man wilde nooit hebben, dat ik voor de kook kachel stond vanwege mijn teint. Maair nu kijkt u mij' toch aan 1" En tot zijn leedwe zen hield zij haar boezelaar voor het gelaat. „Mag u gaarne koken?" vroeg bij. „Dolgaarne 1 Als men zoo'n beest, zoo'n domme gans of iets anders in zijn maoKt beeft en er op los braden kan, totdat het bruin en zacht wordt en dan dat sissen als men er water over giet, o, het is zulk pret tig werk. Soms komt daarbij den wensch bij iemand op, dat men de menschen ook zoo kon roosteren, maar dan levend." „Ohol" riep de rechter en zou er bijna uitgeflapt hebben, dat zijn justitie toch zachtere straffen toepaste, maafl* hij be dacht zich nog bijtijds en bepaalde er zich toe, te vragen: „Wat hebben de menschen u dan gedaan, dat gij zulke wreede wensch en koestert?" „Spreken wij er niet.over," zeide ter wijl zij de deur naar de zijkamer opende, „hier is hetgeen ik u wil laten zien." Zij traden binnen Op een schildersezel stond in het midden der kamer een groot portret in een mooie vergulde lijst. Op een wolk zag men een vrouwegedaante naar boven zweven. Engelen met vleugels om gaven haar van alle kanten en zweefden ook aan baar voeten. Twee van hen, aan eiken kant één, hielden een sluier boven het gelaat van de hoofdfiguur, welke sluier zoo luchtig en doorschijnend was, dat men haar trekken kon herkennen. De geheele groep sch'een naar boven te zweven en aan den voet van de gestalte, aan den linker kant, strekten zich uit een wolk tw.2e armen als verlangend naar boven, naar de om- hoogzwevende gedaante. In de lijst was met zwarte letters ingelascht: „Het Ideaal." Rudorf beschouwde het schilderij op merkzaam van alle kanten. Hij trad achter uit, om een beter overzicht te krijgen, hield de hand boven zijn oogen tot beschut ting tegen het zonlicht, keek nu eens naar het schilderij, dan weer naar de jonge vrouw, totdat hij uitriep: „Natuurlijk, dat is u, dat is onmisken baar." Zij knikte. „Nietwaar? Dat zegt ieder. Ook dat was een gril van hem. Hij hee-ft er een geheel jaar aan gewerkt. Ik heb hem meermalen verzocht, de figuur andere trek ken te geven. Maar meent u, dat hij daar toe te bewegen was? „Gij moet het zijn en anders niemand." Ja, goede hemel, dat was wel heel lief van hem en ik was er ook zeer door gevleid, maar wat had hij nu daar van? Een jaar werk «onder loon; anders niets. Zoo hij mijn raad had opgevolgd, had hij het schilderij wel tienmaal kunnen verkoopen en tegen hoogen prijs. „En nu is het niet te betalen," merkte Rudorf beleefd op. „Ik bid u, zeg niet zulke vleierijen; die kan ik niet verdragen. Dat is mijn zwakke zijde. Bovendien had hij modellen, die er geheel anders uitzagen. Maar jaloersch, zooals andere schildersvrouwen, was ik toch niet. Dat had er nog maar aan ontbroken Op zulke!" Zij trok verachtelijk haar schouders op. „U behoefde dat'ook niet te zijn, als uw man in u zijn idéaal zag. Wie van u beiden was da-n tegen het verkoopen van de schil derij?" vroeg hij, om achter de toedracht der zaak te komen. „Natuurlijk ik I Hij zou er ten slotte toe besloten zijn. Weet u", zij nad'erde Rudorf vertrouwelijk, „bij mocht af en toe gaarne met zijn vrouw pronken. Mijn hemel, er steekt toch niets in", voegde zij er bijwijze van verontschuldiging bij, „dat ik u dit zeg. Het is toch niet mijn verdienste, dat ik geen monster ben. Ik zou er echter nooit in toegestemd' hebben, dat m"n portret in handen van vreemden kwam." Hoe langer Rudorf het portret beschouw de, des te meer werd bij hem tot wensch, wat hij als voorwencfeel van zijn bezoek had aangegeven. Haar laatste wqorden dienden er slechts toe, zijn verlangen te doen toe nemen. Het portret moest het zijne wor den. ,-Het is prachtig geschilderd!", merkte hij op „en u houdt het aandenken van uw man als kunstenaar niet in eer, als gij zulk 625 werk aan de wereld onthoudt. „Zoo, vindt u?" riep zij vol ijver. „Als u eens wist, hoe lastig men het mij na den dood van mijn man gemaakt heeft, zou u mij gelijk geven en mijn voorzichtigheid begrijpen. Ik zou mijn monzl of mijn neus d'oor den eerste den beste Hten critiseeron? Ik dank u welZoo het alleen een portret ware, dan zou het nog gaan, maar te mid den van dit gezelschap engelen?" „In vroegere eeuwen hebben de schilders ook hun vrouwen en zelfs bun dochters tot, modellen voor allerlei voorstellingen genoV men en niemand heeft daarin ooit iets on gepasts gevonden. „Ana'ere tijden, andere zeden; maar wij behoeven daarover immers niet te t^wisten 1" „Misschien toch wel", antwoordde hij. Zij keek hem verbaasd aan: „Ik zie' daarvoor geen rea'en." „Maar ik wel, want ik wilde u verzoeken mij het schilderij te verkoopen." En toen hij haar hevig met het hoofd zag schudd'e^ ging hij haastig voort: „Zeg niet neeng voordat gij mij hebt aangehoord." „Ik doe geen afstand! van het schilders stuk", antwoordde zij, „elk woord is te ver geef sch." Hij liet zich echter niet afschrikken, want de lust, zijn eigendom te noemen, wat zij hem zoo heftig bestreed,, werd steeds groo- ter. Den strijd zoo maar op te geven, scheen hem onmogelijk toe, want hij stelde zich voor, welk een genot het moest zijn^ het conterfeitsel van dit mooie, beminlijk« vrouwtje steed's in zijn nabijheid te hebben| het elk oogenblik te kunnen beschouwen. (Wordt vervolgd.)'

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1